טיול לפורטוגל - איזורי טיול מרכזיים

טיול בפורטוגל חושף שפע של איזורים מגוונים לטיול - החל מערים קולוניאליות עם מנזרים וארמונות ועד ערי חוף תוססות לאורך הים. הטיול בפורטוגל מתחיל בבירה ליסבון וממשיך בחופי קוסטה דל סול, ביקור בערים בצפון ובמרכז המדינה היפה וגיחה לאי מדירה ולאיים נוספים באיזור. לפניכם סקירה של איזורי הטיול העיקריים במדינה המפתיעה.
מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: טיול לפורטוגל - איזורי טיול מרכזיים
© איתמר ברק

מהמרכז אל החוף


ליסבון (Lisbon) וקוסטה דל סול (Costa do Sol) - ליסבון היא עיר הבירה של פורטוגל והיא יושבת על שטח הררי לצד הנמל הגדול במדינה על שפך נהר הטיז'ו (Tejo) במרכז פורטוגל. כמה קילומטרים משם משתרעים החופים של קוסטה דל סול, אליהם ניתן להגיע בקלות מליסבון באמצעות תחבורה ציבורית. לצד חופי קוסטה דל סול, המציעים מקום מנוחה יוקרתי, נעים ויפה, פותחו מספר ערי חוף נוספות כמו אשטרויל (Estoril) עיירה ובה קזינו ושפע בניינים מפוארים וקשקאיש (Cascais), כפר דייגים קטן וקסום.

מגדל בלם. צילום: יגאל וקרן רגואןמגדל בלם. צילום: יגאל וקרן רגואן


 אשטרמדורה
(Estremadura) משתרעת מצפון לליסבון. האיזור כולל שטחים, שהיו בעבר מאוכלסים על ידי מורים. איזורים אלו כוללים את הערים: מאפרה (Mafra), שבה נמצא המנזר-ארמון הגדול ביותר בפורטוגל, אוביידוש (Óbidos), שכיף לטייל על חומותיה וצפונה יותר נזרה (Nazaré), עיר דייגים לצד החוף, עיר יפה ולבנה. איזור החוף של אשטרמדורה נחשב לאחד מהאיזורים העשירים בדייג. באיזור זה נמצאות כמה משכיות החמדה המיוחדות של פורטוגל שחלקן זכה להפוך לאתרי מורשת של אונסק"ו. מדובר במנזרי אלקובסה (Alcobaca) ובטאליה (Batalha) שהאחרון הינו שיא היופי של האדריכלות המנואליאנית הייחודית לפורטוגל.

 עוד מזרחה מהם -; שני מוקדי ענין -; העיר טומאר (Tomar) ובה בית כנסת יהודי הפתוח לביקורים ומנזר מבצר Convento De Cristo המרשים. פאטימה (Fatima), הינה המרכז הדתי החשוב ביותר בפורטוגל ובכל ערב מתכנסים שם אלפים לתהלוכת לפידים.

בייראש (Beiras) העיר המרכזית באיזור היא קוימברה בה יושבת האוניברסיטה הותיקה. היא היתה בעבר בירת פורטוגל וכיום מהווה איזור מרכזי ליציאה לטיולים. בסביבה קיים מקבץ אזורי ספא ביער בוסאקו (Buçaco), המושך מבקרים רבים. בחלקו המזרחי של האיזור יושב הפארק הלאומי הגדול הנקרא "רכס כוכב" (Serra Da Estrella). ההרים מגיעים בו עד (כמעט) 2,000 מטר. שתי מנהרות פורטוגל מתחילים לזרום משם -; הזזרה (Zezere) והמונדגו (Mondego). באיזור זה יש לא מעט שרידים של קהילות יהודיות שפעלו עד גירוש יהודי פורטוגל (שלא היה בדיוק גירוש אלא המרה המונית בכפיה לנצרות). בעיירה בלמונטה יושבת קהילה יהודית שחזרה ליהדות לפני כמה עשרות שנים ויש בה מוזיאון יהודי קטן ויפה.

לקריאה נוספת על ליסבון >>

צפון ועוד צפונה


פורטו ודוארו (Porto & The Douro) - פורטו, העיר השניה בגודלה בפורטוגל. מהווה את מרכז תעשיית יין הפורט ויש בה מספר אתרים וגשרים הראויים לביקור. נהר הדורו השופע, שמקורו בספרד עובר בין גבעות נטועות כרמים (חגיגה לעיניים), בהם מגדלים את הענבים ליין הפורט, לפני שהוא נשפך לאוקינוס האטלנטי. כאן מומלץ לבקר באחד היקבים הפזורים בשפע. ניתן כמובן להצטרך לשייט על נהר הדורו, בן שעה או בן כמה ימים.

מיניו (The Minho) הוא האיזור הצפוני ביותר של פורטוגל והוא מעט מבודד משאר האיזורים. האוכלוסיה כאן דוברת ניב עתיק שהגיע מעמים קלטיים, שאיכלסו את ראשוני האיזור. העיר גימאמרייש (Guimarães) היא ערש הולדתה של פורטוגל ומעליה גן סלעים מדהים (Penha). בראגה (Braga) היתה אחת המרכזים הדתיים החשובים בפורטוגל. טראש אוש מונטש (Trás-Os-Montes) הינו איזור מרוחק וצפוני קרוב לגבול הספרדי, המתאפיין באיזורים ירוקים ופראיים. העיר הגדולה של המחוז היא וילה חיאל (Vila Real).

לקריאה נוספת על פורטו >>

דרומה לעיירות החוף

אלגרבה (The Algarve) הוא איזור חוף ארוך באיזור הדרום מערבי של אירופה, המקיף למעלה מ-160 קילומטרים של עיירות חוף, עם כמה מהחופים היפים ביותר באירופה כולה. הנוף הוא בעיקרו צחיח בדומה לאיזורים במרוקו השכנה. טווירה (Tavira) היא העיר היפה במחוז, ניתן להדרים גם לכפר הקרמיקה אלטה (Alte). החוף המערבי המשתרע מסאגרש עד סטובל (Setúbal), הוא איזור מקסים ולאורכו קילומטרים של מצוקים וולקניים, חופים, כפרים קטנים ומפרצים.

סירה בפורטוגל. צילום: יגאל וקרן רגואןסירה בפורטוגל. צילום: יגאל וקרן רגואן


אלנטז'ו וריבטז'ו (Alentejo & Ribatejo) - איזורים הממוקמים במזרח ודרום מזרח ליסבון בליבה של פורטוגל. אלנטז'ו הוא איזור המכוסה בגבעות אדומות ויפות, איזור מאוכלס ופורה, עשיר באיזורי מרעה, סוסים ופרות. מאז הוקם באיזור סכר גדול הפך האלנטז'ו למרכז גידול ירקות, הדרים, זיתים ו... שעם. פורטוגל הינה יצרנית השעם הגדולה בעולם. באיזור כמה ערים ציוריות ביותר ביניהן אבורה (Évora), שהיא עיר מורית מוקפת חומה, שיש בה שרידים מתקופות היסטוריות אחדות, דבר שזיכה אותה להיות אתר מורשת של אונסק"ו, אלבש (Elvas) ואסטרמוז (Estremoz). ובמזרח קשטלו דה וידה (Castelo De Vide), שבה מוזיאון יהודי מרשים ומרבאו (Marvao), הבנויה כקן נשרים מול הגבול הספרדי.

לקריאה נוספת על אלגרבה >>

האיים מדירה ואזוראס


מדירה (Madeira) נמצאת באטלנטי, 600 ק"מ מחופי מרוקו. האי הקטן בנוי על מסה של הרים וולקניים, הוא נתגלה לראשונה על ידי פורטוגלים והפך למושבה הפורטוגלית הראשונה.היום מבקרים באי זה שאוכלוסיתו רבע מליון כ-800.000 תיירים בשנה. האיזור ידוע ביופיו ואיזוריו הירוקים. הבילוי העיקרי באי הוא הליכה בין הטרסות המעובדות ובין תעלות המים שנבנו להשקייה (Levadas).

איי אזורש (The Azores) הם תשעה איים מקסימים ומבודדים מצפון למדיירה, בהם הטבע נותר טהור ויפהפה. תוכלו לראות כאן דולפינים ולווייתנים, נופים וולקניים מיוחדים ואגמים שלווים.


האי מדירה. צילום: חנה מרקביץהאי מדירה. צילום: חנה מרקביץ

לקריאה נוספת על מדירה >>


רוצה לקרוא עוד על טיול לפורטוגל? הנה כמה קישורים נוספים שיעניינו אותך:

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על פורטוגל