מה עושים בליסבון? אטרקציות בבירת פורטוגל

שילוב בין תרבות, אומנות ונופים! ליסבון מוכרת ואהובה בזכות הארכיטכטורה הייחודית שלה, התצפיות המרהיבות, מרכזי הקניות ובחיי הלילה התוססים. אספנו עבורכם מקומות מרכזיים ופופולרים בעיר וגם אטרקציות מיוחדות ופחות מוכרות שכדאי להכיר בבירה
מאי יצחייק
|
תמונה ראשית עבור: מה עושים בליסבון? אטרקציות בבירת פורטוגל
Depositphotos/mlehmann

העיר ליסבון מציעה שפע פעילויות ואתרים למבקרים בה לאורך כל ימות השנה. במרכז העיר תוכלו לשוטט בין הרחובות הקסומים, לבקר באתרים היסטורים וליהנות ממספר תצפיות מרהיבות.

בנוסף, העיר השוקקת מציעה מבחר מוזיאונים ואטרקציות לכל המשפחה שמתאימים לילדים ומבוגרים כאחד. ריכזנו עבורכם את המקומות והאתרים הכי מרכזיים בליסבון ואת כל האטרקציות שאסור לוותר עליהם בבירת פורטוגל:

מרכז ליסבון 

כיכר קומרסיו (Comercio)

הכיכר הגדולה והמרכזית בעיר ליסבון. מכאן יוצאים חלק מהסיורים שנועדו להציג את העיר בפני מבקרים. בעבר היה ממוקם כאן ארמונו של המלך מנואל הראשון אך הוא נהרס בעקבות רעידת אדמה. כיום, הכיכר מוקפת במשרדי ממשלה ובבנין הבורסה. בלב הכיכר פסל של המלך ז'וז'ה הראשון רכוב על סוס. גובהו של הפסל שניצב על בסיס, כ-14 מטר ומשקלו (לא כולל הבסיס) 30 טון.

הפסל הוקם בשנת 1755 על ידי הפסל Machado De Castro והוא מנציח את המלך ז'וז'ה הראשון שהסמיך את המרקיז פומבאל לשקם במהירות את הריסות העיר בעקבות רעידת האדמה. ביציאה לכיוון רחוב אוגוסטה ניצב שער מרשים - Arco Da Victoria, שבנייתו הושלמה בשנת 1873 וניתן להבחין בו בדמויות מפוסלות, שחלקן מילאו תפקיד משמעותי בהיסטוריה של פורטוגל.

מדרחוב Augusta

מדרחוב אוגוסטה הוא המדרחוב שעובר במרכז רובע Baixa ששוחזר בעקבות רעידת האדמה שאירעה בשנת 1755. קצהו הדרומי בכיכר קומרסיו (מונומנט שער אוגוסטה) וקצהו הצפוני בככר רוסיו. מקבילים לו (אך לא צמודים) ממערב- רחוב הזהב (אוראה) וממזרח- רחוב צורפי הכסף (פראטה).

כיכר רוסיו או פדרו הרביעי (Praça da Rossio)

כאן התקיימו טקסי השריפה של הכופרים בתקופת האינקויזיציה. כיום ניתן למצוא כאן את התיאטרון הלאומי דונה מאריה השנייה עם פסלו של המחזאי מהמאה ה-16 ג'יל וינסנט, פסלו של המלך פדרו הרביעי (הוקם בשנת 1870 ומתנשא לגובה של 23 מטר) ומזרקה שממוקמת בין הפסל ובין התיאטרון.

הכיכר, ששמה הרשמי הוא כיכר פדרו הרביעי, נקראת בפי הכל רוסיו בגלל תחנת הרכבת רוסיו הסמוכה אליה. כיכר רוסיו יכולה להיחשב כמקום המרכזי בעיר ועדות לכך אפשר למצוא בעובדה שזוהי הנקודה שבה עוברים מדי יום יותר אנשים מאשר בכל נקודה אחרת בעיר. המיקום הגיאוגרפי, הסמיכות לתחנת הרכבת, ריכוז קווי האוטובוסים, הקרבה למוסדות פיננסיים ומוסדות תרבות וחנויות האופנה מספקים הסבר הגיוני לתופעה.

כיכר פיגרה (Praça da Figueira)

בכיכר זו, הממוקמת מזרחית לככר רוסיו, ניצב פסל של דום ג`ואו הראשון. זוהי נקודת מוצא טובה לאלה שמעוניינים לטפס רגלית למצודת סאו ג'ורג'. כיכר "עץ התאנה" היא שקטה יחסית לכיכר רוסיו והדבר נובע מתנועה קטנה בהרבה של רכבים יחסית לכיכר השכנה. בסוף השבוע האחרון בכל חודש נערך כאן שוק אוכל נחמד.

כיכר רסטודורס (Praça da Restauradores)

בכיכר ניצב אובליסק בגובה 30 מטר לזכר אלה ששיחררו את פורטוגל מהספרדים בשנת 1640. מול הכיכר נמצאים תיאטרון Eden וארמון Foz, שקיבל את שמו של המארקיז דה פוז שירש אותו במאה ה-19. הארמון שימש לאירוח מופעי תרבות בעבר וכיום שוכנת בו לשכת תיירות.

מעלית גלוריה (Elevador De Gloria) ותצפית Alcantara

מעלית שיוצאת מכיכר רסטאודורוס ועולה לנקודת התצפית סאו פדרו דה אלקאנטרה (Sao Pedre De Alcantara). המעלית הוקמה בשנת 1885 ובשנת 2002 הוכרזה כמונומנט לאומי. מהתחנה במפלס העליון ניתן לגשת למרפסת תצפית שממוקמת ב- Rua De Sao Pedre De Alcantara.

 • כתובת: Calçada da Glória 6, 1250-144 Lisboa

מעלית סנטה ג'וסטה (Elevador De Santa Justa)

אחד הסמלים של בירת פורטוגל (נקראת גם מעלית Carmo). המעלית נבנתה על ידי הארכיטקט הצרפתי Raoul De Mesnier Du Ponsard שהיה מתלמידיו של גוסטב אייפל (זהו ההסבר לדמיון במבנה המתכתי של המעלית למגדל אייפל). היוזמה, שהחלה בעשור האחרון של המאה ה-19 יושמה בקיץ 1902 ופתיחתה לקהל הרחב לוותה בטקסים רבים. המעלית הופעלה בחמש השנים הראשונות על קיטור ואחר כך הוסבה לחשמל.

המעלית מחברת את רובע Baixa עם רחוב קארמו שבמפלס העילי. המעלית הזו, בדומה למעלית של ביקא, מופעלת על ידי חברת Carris. ממרפסת התצפית שבמפלס העליון (גובה 31 מטר) יש תצפית טובה.

 • כתובת: R. do Ouro, 1150-060 Lisboa

שדרות Liberrdade

שדרות שרוחבן 90 מטר ואורכן כק"מ וחצי. הן מחברות את כיכר רסטודורוס עם כיכר פומבאל. לאורך השדרה מספר מונמנטים (הבולטת ביניהם היא אנדרטה לזכרם של חיילי פורטוגל שמתו בקרבות מלחמת העולם הראשונה) ומשני צדדיה מלונות מהשורה הראשונה (טיבולי, סופיטל). מעט צפונה מכיכר רסטודורוס אם פונים ימינה, מגיעים לרחוב המקביל Portas St Antao שם ממוקמת מעלית נוספת בשם Lavra. המעלית, שנבנתה בשנת 1884, מטפסת למעלה ומאפשרת להגיע לפארק Torel, משם יש תצפית טובה.

כיכר פומבאל (Praça Pombal)

אחת הכיכרות המרכזיות בעיר. במרכזה מונומנט שהוקם ב-1924 ומתנשא לגובה של כמאה מטר. הכיכר מנציחה את זכרו של המרקיז דה פומבאל שהיה אחראי לבנייתה מחדש של העיר בעקבות רעידת האדמה הגדולה. הכיכר מפרידה בין שדרות Liberrdade לפארק אדוארד השביעי.

כנסיית אסטרלה (Basilica Da Estrela)

כנסייה בסגנון ניאו קלאסי מהמאה ה-18. זוהי הכנסיה השנייה בחשיבותה בליסבון. היא החלה להיבנות על ידי הארכיטקט Mateus Vicente De Oliveira לפי הנחיותיה של מריה הראשונה. הארכיטקט נפטר בטרם הושלמה הבנייה והארכיטקט Reinaldo Manuel השלים את המלאכה.

כיפתה הלבנה של הכנסייה מזכירה במקצת את הכיפה של הפנתיאון הלאומי. לכנסיה שני מגדלי פעמונים ובחזית הכנסיה ארבעה עמודים ועליהם ארבעה פסלים שמייצגים את התכונות הבאות: אמונה, חופש, כבוד והכרת תודה. בתוך הכנסיה ציורים של פומפאו באטוני ופדרו אלקסנדרינו.

 • כתובת: Praça da Estrela, 1200-667 Lisboa

נסיעה בחשמלית 28 המפורסמת

אחת האטרקציות הפופולריות והייחודיות בליסבון היא הנסיעהבחשמלית 28 המפורסמת, שקיימת מאז שנות ה-30 של המאה העשרים. החשמלית הצהובה והוותיקה עוצרת במספר נקודות עניין ועוברת בדרך חווייתית ולא שגרתית בכל רחבי העיר.

היא עוברת ברובעים המוכרים ביותר בליסבון, כולל אלפאמה (Alfama), גראסה (Graça), באישה (Baixa) ואשטרלה (Estrela) ופועלת בשיטת "עלה ורד" שמאפשרת לרכוש כרטיס ל-24 שעות ולעלות ולרדת מהחשמלית ללא הגבלה. למזמינים מראש, התאפשר לקבל הדרכה קולית באנגלית.

תצפית סנטה קתרינה (Alto De Santa Catarina)

ניתן לטפס אליה עם המעלית הידועה בשם: Bica. מעלית זו מחברת את רחוב Sao Paulo עם כיכר Chafriz. מעלית ביקא, בדומה למעלית גלוריה, כוללת שני קרונות שהאחד עולה והשני יורד ושניהם מאזנים האחד את השני.

שתי המעליות מופעלות על ידי חברת Carris. לאחר שיורדים מהמעלית בכיכר Chafriz פונים שמאלה ומיד אחר כך שוב שמאלה ברחוב Marechal Saldanha שמוביל לתצפית סנטה קטרינה. מהתצפית נשקף מראה שכולל את המונומנט של ישו וגשר ה-25 באפריל.

ארמון סאו בנטו (Palácio de São Bento)

המבנה שממוקם בכיכר סאו בנטו נקרא גם ארמון האסיפה הלאומית או ארמון הרפובליקה. זהו מקום מושבו של הפרלמנט הפורטוגזי. במקור הוא נועד לשמש כמנזר של המסדר הבנדיקטיני. ב-1834, עם היעלמותו של המסדר הבנדיקטיני, הוא עבר לשמש כאכסניה של הפרלמנט המקומי. בשנת 1895 נשרף הבנין ועיצובו מחדש היה שונה מהעיצוב המקורי. הבנין מצופה מבפנים בשיש לבן ורוד והוא עתיר ציורי קיר ופסלים.

 • כתובת: R. Imprensa à Estrela 6, 1200-619 Lisboa

שוק האוכל טיים אאוט (Time out market)

שוק טיים אאוט  הוא אחד השווקים המוכרים והעמוסים בליסבון. מדובר על שוק אוכל ענק שמתאים לארוחת צהריים קלילה, לנשנוש במהלך היום ובמיוחד לחובבי הפודיז. הקונספט פשוט: השוק הוא ביתם של מטבחים מכל העולם וכולל שפע דוכנים. תוכלו למצוא שם דוכנים בסגנון איטלקי, אסייתי, פורטוגלי, ים תיכוני ודוכני קינוחים מעולים.

 • כתובת: Av. 24 de Julho 49, 1200-479 Lisboa

הרובעים המזרחיים בליסבון 

ברובעים אלה נמצאות שלוש מתוך שבע הגבעות שהעיר בנויה עליהן ולכן יש כאן מספר תצפיות מעניינות (סאו ג'ורג', סנטה לוצ'יה, גראסה וסניורה דו מונט). אלה הרובעים העתיקים בעיר - הסמטאות הצרות שבהן נכתת את רגלינו הן תזכורת לתקופה בה שלטו כאן המוסלמים (המורים).

סמטאות אלה מהוות ניגוד גמור למבנה השתי וערב המסודר של רובע Baixa. ברובע אלפאמה ניתן למצוא סמטאות צרות, מוכרות דגים ובערבים מסעדות, שבהן ניתן לשמוע את צלילי הפאדו. הסיור ברובע זה יתחיל מהאתרים שבקרבת הגדה של הנהר (בסמוך לרחוב Avenida Infante Dom Henrique).

בית הנקודות (Casa Dos Bicos)

בית שנבנה בשנת 1523 ושחזיתו מזכירה כרית סיכות. הבית נבנה בהוראתו של בנו של אפונסו דה אלבקרק, שהיה המשנה למלך הודו. הארכיטקטים Santa Rita Fernandes ו-Manuel Vicente עיצבו את החזית בהתאם למגמות בארכיטקטורה האירופית (הדוגמאות ששימשו כהשראה היו מאיטליה) של תחילת המאה ה-16.

הבית ניזוק ברעידת האדמה בשנת 1755, אך שרד ושוחזר בשנת 1981 בהתאם לעיצוב המקורי. כיום הבית מתפקד כמשרד ולכן אינו פתוח לקהל, אך ניתן לצלמו מבחוץ.

 • כתובת: Rua Dos Bacalhoeiros 10, Campo Das Cebolas

הקתדרלה של ליסבון (Sé de Lisboa)

נבנתה במאה ה-12 בסגנון רומנסקי ביוזמתו של אפונסו אנריקש. הכנסייה ניזוקה ברעידת האדמה בשנת 1755, אך שופצה בתחילת המאה העשרים. יש בה חדר אוצר עם תשמישי קדושה, שער רומנסקי, קפלה מרכזית, מזבח מרכזי בסגנון הבארוק וחצר פנימית. בחצר הפנימית התגלו בין היתר שרידים מוסלמיים שעליהם הוקמה הכנסיה ומיכל לאחסון מים.

 • כתובת: Largo da Sé, 1100-585

מוזיאון התיאטרון הרומי (Museu Do Teatro Romano)

המוזיאון מציג את שרידיו של תיאטרון רומי מהמאה הראשונה לספירה. בתיאטרון המקורי היה מקום ל-5,000 איש. התיאטרון נהרס במאה הרביעית כאשר האבנים שבנו אותו נלקחו לצורך בניית חומה. במאה ה-18 החלו בשחזורו. במוזיאון ניתן לראות שחזור של חלק ממנו לצד עמודים ופסלים.

 • כתובת: A, Rua de São Mamede 3 A, 1100-532 Lisboa

כיכר סאנטה לוצ'יה

בכיכר יש מרפסת תצפית על חומת העיר הערבית ועל קירות כנסיית סאנטה לוצ'יה, התצפית היא ממרפסת שמדרום לכנסיה. בחלק שמדרום לכנסיה יש בריכה ולידה קיר עם אריחי אז`ולז`וס. הגעה: אוטובוס 37 או טראם 28

Largo Das Portas Do Sol

אחד משבעת השערים לרובע הערבי ("שער השמש"). ממוקם מצפון לכנסיית סנטה לוצ`יה. אחד המקומות בעיר שמספק תצפית מרהיבה. בכיכר יש ריכוז של בתי קפה שמאפשר שילוב בין מראות יפים וכוס Bica (קפה קטן).


מבצר סאו ג'ורג' (Castello De Sao Jorge)

המבנה העתיק ביותר בעיר. הוא ניצב על גבעה שגובהה 110 מטר ועובדה זו הביאה לכך שכאן החלה ההתיישבות עוד לפני הספירה. הגבעה מילאה תפקיד אצל כל הכובשים מהרומאים דרך הויזיגוטים (מאה חמישית), הערבים המאורים (מאה התשיעית) ועד הנוצרים שכבשו את המקום במחצית המאה ה-12.

בין המאות ה-12 וה-16 שימשה המצודה למגורי המלך. המעבר של חצר המלוכה לעיר התחתית והירידה בחשיבות האסטרטגית של המקום כרסמו במעמדה, המקום הפך לבית סוהר ובשנת 1755 נהרס ברעידת האדמה. בשנת 1910 הוא הוכרז כנכס לאומי ובשנים 1938-1944 נעשו בו שיפוצים רבים. המתחם הגדול מהווה כיום את אחד האתרים האטרקטיביים ביותר בעיר. נכנסים לתוך חצר פנימית ובה תותחים ונקודות תצפית על העיר שלמטה.

מצד ימין ממוקמים שרידיו של ארמון שכיום מתקיימת בו תצוגה (מולטימדיה) על ההיסטוריה של העיר. כמו כן, יש כאן בית קפה ומסעדה מעניינת: Casa De Leao. בהמשך מגיעים למבצר ששרדה ממנו החומה החיצונית על מגדליה הרבים (Paco, Menagem, Cisternasao Lourenco). אחד מהם נקרא מגדל יוליסס ובו מופעל פריסקופ. באמצעות הפריסקופ מוקרנות תמונות של העיר (360 מעלות) ובמקביל מושמעים הסברים בשלוש שפות (כולל אנגלית וצרפתית). ניתן לטפס אליו רגלית מכיכר פיגרה (מאמץ פיזי סביר וגם מנטאלי כיון שנתיב הטיפוס לא משולט כראוי) או באוטובוס 37 או בחשמלית 28.

 • כתובת: R. de Santa Cruz do Castelo, 1100-129 Lisboa

כנסיית סאן ויסנטה (Iglesia Y Monasterio De Sao Vicente De Fora)

הכנסייה הוקמה בשנת 1147 לציון סילוק המורים מליסבון. בסוף המאה ה-16 החליט המלך פיליפ מספרד, ששלט בפורטוגל, על בנייתה מחדש של הכנסיה. מלאכת הבנייה נמשכה עד 1629.

הכנסיה החלה מאוחר יותר לתפקד כארמון הארכיבישופים של ליסבון ואחר כך הפכה לפנתיאון של המלכים לבית בראגאנצה (חלק מהם, כולל המלך האחרון ובנו שנרצחו, קבורים כאן). החזית של הכנסיה, שמעוטרת בפסלים ובשני צידיה מגדלים, מרשימה. זוהי אחת הכנסיות היותר מעוטרות באריחי אז'ולז'וס.

 • כתובת: Largo de São Vicente, 1100-572 Lisbo

הפנתיאון הלאומי (Panteao Nacional)

מאז 1966, הפנתיאון הלאומי ממוקם במבנה של כנסיית Santa Engarcia. יש כאן מצבות שיש של דמויות מפתח בפוליטיקה ובתרבות המקומית (ואסקו דה גאמה, אנריקה "הספן", הגנרל אומברטו דלגאדו ועמליה רודריגז). מומלץ לטפס לגג המבנה, יש משם תצפית נהדרת על רובע אלפאמה.

 • כתובת: Campo de Santa Clara, 1100-471 Lisboa

מוזיאון אז'ולז'וס (Museu Nacional Do Ajulejo)

המוזיאון ממוקם במבנה של כנסיית Madre De Deus והוא כולל גם מספר חצרות מרוצפות באריחים. המבנה, שנבנה בשנת 1509 ומשמש כיום כאכסניה למוזיאון, מעניין כשלעצמו, והאריחים שמוצגים כאן מהווים תצוגה עשירה ומגוונת. ניתן למצוא כאן ציורים ותמונות, אריחים ממקומות שונים באירופה לצד עבודות מהמאה העשרים.

 • כתובת: R. Me. Deus 4, 1900-312 Lisboa

תצפית גראסה (Miradouro Da Graca)

תצפית על צפון ליסבון. בית קפה פשוט שמיקומו הטוב מאפשר תצפית טובה על המצודה סאו ג'ורג'. התצפית ממוקמת ליד מנזר Graca. מגיעים אליה אם ממשיכים מתצפית סנטה לוצ'יה לרחוב Sao Tome ובהמשך לרחוב Calcada Do Graca.

בשולי מרכז ליסבון 

אוסף גולבנקיאן (Gulbenkian Collection)

מוסד גולבנקיאן השאיר את חותמו בחיי התרבות של ליסבון. המוסד נקרא על שמו של איש עסקים ממוצא ארמני שעשה את הונו בעסקאות נפט. הוא היה פטרון של אמנות וכבר בחייו ליקט יצירות אמנות רבות. במותו תרם את הונו לפורטוגל. מימון זה הוא הבסיס לפעילות של המוזיאון, הפלנטאריום וגם של תזמורת, להקת בלט ומקהלה שתופסים מקום מרכזי בפעילות התרבותית בעיר.

המוזיאון כולל פריטים מהעולם העתיק (מצרים, יון, רומא), שטיחים מאיראן, פריטי אמנות מהמזרח הרחוק (חרסינה סינית,הדפסים יפניים) לצד ציורים של ציירים אירופאיים (ואן דר ויידן, רמברנדט, רובנס, גאינסבורו, טרנר, דגה, מאנה). בחדר האחרון אוסף עבודות מהמם של האמן Rene Lalique.

לאחר שמסיימים את הסיור במוזיאון מומלץ לצאת לגינה שמסביב למבנה, לשבת על אחד הספסלים שבגינה וליהנות מהשקט והרוגע. פינה ירוקה זו מבודדת מהרעש של העיר שעוטפת את הגינה.

 • כתובת: Av. de Berna, 45A, 1067-001 Lisbon

גשר ה-25 באפריל

גשר המזכיר את גשר הזהב של סן פרנסיסקו. הגשר נבנה בנקודה בה רוחב הנהר הוא כ-2 קילומטרים, לא הרחק משפך הנהר לאוקינוס האטלנטי (הנהר מתרחב בהמשך ויוצר מעין ימה שרוחבה מגיע ל-13 ק"מ).

אורכו 2.28 קילומטרים, גובהו 70 מטר והוא הושלם בשנת 1966 (עד שנה זו הקשר היחיד בין העיר לבין האזור שמדרום לנהר היה באמצעות המעבורות). שני העמודים מתנשאים לגובה של 190 מטר והמרחק בינהם הוא קילומטר. הגשר נקרא עם פתיחתו גשר סאלאזאר אך עם סיום הדיקטטורה שלו הוסב שמו ל-25 באפריל, שהוא התאריך בו הסתיימה הדיקטטורה ארוכת השנים של סאלאזאר.

פארק מונסאנטו (Monsanto Park)

פארק גדול מימדים שנמצא בדרום מערב העיר. ניתן להגיע אליו מהכביש שממשיך צפונה מגשר ה-25 באפריל. בפארק הגדול יש מספר רב של של תצפיות ואזורים שמשמשים לפעילות של ילדים (מגרשי משחקים, מרכזים חינוכיים). בין המקומות שראוי לציין בפארק: תצפית מונטה קלארוס (בסמוך למסעדת Chimarrao) ופארק שעשועים Serafina.

ארמון Fronteira

הארמון נבנה על ידי Joao Mascarenha בשנת 1640. משפחת Mascarenha התגוררה במרכז העיר עד שנת 1755. כשנהרס ביתה במהלך רעידת האדמה והשריפה הגדולה היא עברה להתגורר בארמון זה. משנת 1989 הארמון והגן הסמוך מתוחזקים על ידי קרן שהוקמה כדי לתחזקו ולשמרו.

ניתן לבקר בתוך הארמון בסיור מאורגן (פועל רק לפני הצהריים). במהלך הסיור שכולל מספר חדרים (Battles, Juno) ניתן לראות ציורים, כלי נגינה, ריהוט וחרסינה שהובאה מאירופה ואסיה. בחצר הסמוכה לארמון יש גינה מטופחת ומעוצבת ובצידה בריכה מוקפת פסלים וקיר עטור באריחי אז'ולז'וס. כאן ניתן לטייל באופן עצמאי והגינה פתוחה גם בשעות אחה"צ המוקדמות.

 • כתובת: Largo São Domingos de Benfica, 1500-554 Lisboa

ארמון אג'ודה (Palacio Da Ajuda)

בנין מעניין שבנייתו החלה בתחילת המאה ה-19 והוא נועד לשמש כמשכן לבית המלוכה הפורטוגזי. הוא שימש את בית המלוכה בתקופת שלטונו של דום לואיס (1838-1889) שנשא לאשה את הנסיכה האיטלקיה דונה מריה פיא (1847-1911). הארמון נסגר עם הקמת הרפובליקה בשנת 1910, נפתח מחדש כמוזיאון ב-1938 והוא מאכלס כיום ציורים וריהוט. בקידמת הארמון פסל של דון קארלוס הראשון. בקרבת הארמון מגדל Torre Do Galo.

 • כתובת: Largo Ajuda 1349-021, Lisboa

גן חיות (Jardin Zoologico)

גן החיות קיים מזה 120 שנה. הנקודות המעניינות בגן: מפרץ הדולפינים, בית הזוחלים, חוות הילדים. מתקיימת תצוגה של האכלת דולפינים ואריות ים. בגן ניתן לנסוע ברכבת (משך נסיעה כ-15 דקות) או ברכבל (משך נסיעה כ-20 דקות) שחולף מעל האזורים שבהם שוכנות חיות הטרף.

 • כתובת: Praça Marechal Humberto Delgado, 1549-004 Lisboa

האקוודוקט (Aqueduto Das Águas Livres)

האקוודוקט מהווה חלק מפרויקט הובלת מים שנועד לספק מים בתקופת הקיץ לתושבי העיר והסביבה. הפרויקט כולל קטעים מתחת לפני האדמה, קטעים על האדמה וקטעים מורמים מעל פני האדמה. הקטעים המרשימים הם כמובן אותן הקשתות שהגבוהה שבהן מתנשאת לגובה של 62 מטר. אורכו הכולל של נתיב הולכת המים הוא 58 ק"מ.

בנייתו החלה בשנת 1731 באחריותו של איטלקי בשם Antonio Canevari שהוחלף מאוחר יותר על ידי צוות פורטוגזי שכלל את Custodio Jose Viera ו-Manuel De Maia. בשנת 1748 הסתיים הקטע שחצה את עמק אלקאנטארה. האקוודוקט שימש גם לחציית העמק על ידי התושבים. המעבר להולכי רגל נסגר בעקבות מעשי שוד ומקרי התאבדות בשנת 1853. בשנת 1880 הופסקה הפעילות של הפרויקט מאחר ולא ענה על הצרכים. כיום ניתן לסייר על האקוודוקט רק במסגרת סיורים מאורגנים שתואמו מראש.

 • כתובת: Calçada da Quintinha 6, 1070-225 Lisboa

פארק האומות בליסבון 

אזור שממוקם בצפון מזרח העיר, לא הרחק משדה התעופה הבינלאומי של העיר. האזור חדש והוא נבנה לקראת אקספו 1998. הוא כולל מרכז קונגרסים ויריד לתערוכות. השכונה החדשה יחסית מזכירה במקצת את רובע לה דפאנס שבפריז: בניינים גבוהים ומודרניים שמאכלסים משרדים של חברות בינלאומיות ומקומיות ובתי מלון גדולים ומודרניים.

בחזיתות הבתים וביניהם פסלים וגינות מעוצבות. מהאזור שמתחת לגשר ואסקו דה גמה ועד מגדל ואסקו דה גאמה נמתח גן גדול והוא מהווה דוגמא לשטחים הירוקים ששובצו בינות למבנים המרשימים. מרבית המבקרים ברובע זה מגיעים באמצעות המטרו, הרכבת או האוטובוס שתחנתם הסופית נקראת Oriente.

תחנה גדולה זו נבנתה לפני כעשור לקראת פתיחת היריד אקספו 98. היא מעניינת מאד מבחינה ארכיטקטונית כיון שהיא נבנתה סביב העקרון של חללים גדולים שמאפשרים זרימה חופשית של אוויר. כתוצאה מכך, המבנה מרשים ביופיו ובניגוד לתחנות עמוסות אחרות בעולם האוויר בה נקי יותר.

האקוואריום (Oceanario De Lisboa)

זה האקוואריום הגדול ביותר באירופה ואחד מהגדולים ביותר בעולם. המבנה עצמו עוצב על ידי ארכיטקט אמריקאי בשם: Peter Chermayeff. מיכלי הזכוכית הענקיים (המיכל המרכזי מכיל 7 מיליון ליטרים) עוצבו ונבנו על ידי צוות יפני שאחראי לבנייתו של האקוואריום באוסקה שנחשב לגדול בעולם.

בנוסף למיכל המרכזי שהוא מדהים בגודלו ובמגוון העשיר של הדגה שהוא מאכלס, יש מספר פאביליונים שכל אחד מהם מתייחס לאוקינוס אחר (אטלנטי, ארקטי, פאסיפי והודי) תוך נסיון ליצור סביבה אקלימית תואמת. האקוואריום נמצא בשני מבנים שמחוברים על ידי גשרון. המבנה המרכזי מוקף מים מארבעת צדדיו בתוך מעגן Doca Dos Olivais.

 • כתובת: Esplanada Dom Carlos I s/nº, 1990-005 Lisboa

רכבל שנוסע במסלול לצד הנהר (Teleferico)

הרכבל מאפשר הצצה מלמעלה על אזור הקונגרסים והתערוכות וגם תצפית על גשר ואסקו דה גמה. תחנת קצה אחת ממוקמת ליד האקוואריום ותחנת הקצה השנייה מעט דרומית למגדל ואסקו דה גאמה (אחד הבניינים הגבוהים בפורטוגל, שמתנשא לגובה של 142 מטרים).

לתחילת הכתבה

מתכננים להגיע לפורטוגל? מצאנו עוד כמה כתבות שיעניינו אתכם:

יעדי הכתבה

מקומות ונותני שירות שהוזכרו בכתבה

אטרקציות בליסבון

מלונות ומקומות לינה בליסבון

מדריכים ונותני שירות בליסבון

נהגים בליסבון

הזמנת חופשה לליסבון

כתבות מומלצות עבורך על ליסבון

כתבות ומדריכים לחופשת סקי

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

פסח 2024 -לאן לטוס לחופשה הבאה?

ספארי צלילה: המדריך לצולל המתחיל

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע