סרי לנקה - חתונה אזרחית והרבה אהבה

חתונה אזרחית בסרי לנקה - תודו שעוד לא חשבתם על זה! הכתבת הנייחת שלנו באי הקטן מספרת על הטקס הצנוע והמרגש אותו עברה עם בן זוגה ההודי.
מלי באזוב, כתבת נייחת של אתר למטייל בסרי לנקה
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: סרי לנקה - חתונה אזרחית והרבה אהבה
Depositphoto/Surangastock

על בירוקרטיה ופלאפל בסרי לנקה

שבועיים לפני התחלתי לחשוב מה לתת לבן זוגי ההודי ליום הולדתו. רציתי שזה יהיה משהו מיוחד, משהו שהוא לא ישכח בחיים שלו, בעיקר בגלל שהוא נכנס לעשור חדש. אבל מה? אחרי התלבטויות וידיעתי את תכונות בן זוגי החלטתי לקחת אותו לטיול בכדור פורח. בן זוגי הוא לא הרפתקן ומעולם לא היה בכדור פורח (גם אני לא הייתי) וגם לא יהיה, אז עשיתי סידורים: התקשרתי לחברה שמפעילה כדורים פורחים בסרי לנקה והם אישרו לי את ההזמנה. הדרישות היו שיהיו 4 אנשים ויותר, מחיר לתייר 260 דולר ואילו למקומי 15000 רופי, שזה 140 דולר לאדם. ישנם שני מפעילים שאני מצאתי בדרום האי, אחד באזור גול ואחד באזור סיגיריה. לצערי הם לא יכלו לאשר את ההזמנה עקב תנאי מזג אוויר. מצאתי מפעיל שלישי, נרגשת נרגשת שלחתי להם אי מייל לאישור סופי ובקשת שמפניה. מייל התשובה שלהם הפך גם אותם למאכזבים... הם לא מפעילים מסיבה בטחונית. פשוט, בשבוע האחרון הגיעה משלחת ממספר ארצות באסיה (נפאל, פקיסטן, מלדיביים, הודו ועוד) לפגישה, אז סגרו רחובות, הביאו אלפי שוטרים לבדיקות וערכו מבצע שלם. זה הפך את סרי לנקה לסוג של בסיס צבאי. מה שגרר אותי לתוכנית ב`.

 תוכנית ב` שלי הייתה להביא רקדנית בטן למשרד שלו. כמובן שתמיד כדאי לבקש אישור מהמשרד, שכן הסרי לנקים לא רואים אישה חצי עירומה כמשהו מקובל... כשסיפרתי בסודי סודות לחברה מקומית על התוכנית שלי היא אמרה: "את חושבת שהוא יאהב את זה? זה לא קצת גס?"... איך אני אאתר את הרקדנית? הרי בסרי לנקה הדבר היחיד שאני אמצא קרוב לרקדנית בטן זה כמה זרות מנענעות עכוזים בחופי הידקואה, וזה לא מה שביקשה נפשי. הרעיון של הרקדנית בא לי מהסיבה שחברת רויאל ג`ורדניאן עורכת כל שנה פסטיבל מזרח תיכוני בשיתוף פעולה עם מלון הילטון, והם מביאים רקדנית שמפזזת לצלילי מוזיקת דרבוקות. כל שנה אני משתדלת להגיע כדי לטעום את האוכל שאני כל כך מתגעגת אליו כמו חומוס, פיתה, קבאבים ופלאפל... אח, פלאפל. השנה מביאים שף שיכין גם קפה ערבי אסלי ונרגילות. התקשרתי למלון לשאול לבואה של הרקדנית ושוב נחלתי אכזבה. נאמר לי כי מטעמי תקציב אין באפשרותם להביא רקדנית בטן.

אז מה הייתה תוכנית ג`? יום ההולדת של בן זוגי הוא בתאריך 8 לאוגוסט והשנה היא 2008. הסרי לנקים וגם ההודים מאמינים בתאריכים מיוחדים. כשילד נולד בסרי לנקה או זוג נישא, או אפילו בפתיחת עסק חדש, ניגשים מיד לאסטרולוג כדי שיבדוק את ההורוסקופ ויחליט על התאריך והשעה הכי טובים ונכונים. לפי השיקולים של הסרי לנקים וההודים זה לא רק תאריך טוב ושעה טובה, אלא זה הפקטור שיקבע את גורל הנישואים, חיי הילד או הצלחת העסק. תאריך כל כך מיוחד שווה בדיקה: נכנסתי לאתרי אינטרנט וראיתי שזהו תאריך בו אלפי זוגות נישאים בהודו ובסין, ולכן החלטתי שאין צורך באסטרולוג - התאריך טוב מאוד. שלחתי את הנהג לברר במשרדים הממשלתיים מה צריך לנישואים ומתברר, שכיון שאני קרוב לארבע שנים בסרי לנקה ובן זוגי כבר שנתיים, כל שדרוש הוא פספורט, 2 עדים והצהרות שאנו רווקים על מסמכים שהם מספקים. במסמכים שהיינו צריכים למלא שאלו את שם האב בלבד ומקצועו. האם פחות עניינה אותם מבחינה בירוקרטית. במדינה בודהסטית זו אין שיוויון בין נשים לגברים, למרות שהנשים הן אלו שמפרנסות את הבית (אם זה לקום ב-3 לפנות בבוקר, אחרי שהיא חזרה ב-11 בלילה מהעבודה, כדי להכין אוכל למשפחה לפני שהיא נוסעת לעבודה, או אם זה לעזוב את המשפחה ולנסוע לחיות שנתיים במדינה במזרח התיכון כדי לעבוד כעוזרת בית).

 יום לפני התאריך המיועד שלחתי את הנהג כדי שיברר עבורי פרט נוסף בקשר לנישואים, ואז מתברר שאני צריכה חתימת עו"ד או רשם נישואים על אחד מהמסמכים. בלחץ ההפתעה חיפשתי באזור קולומבו 10 עו"ד שיחתום לי על המסמך. אזור קולומבו 10 הוא אזור מאוד לא נחשב בסרי לנקה, ובין כל החדרים שעומדים לקרוס, בין מראות מוכרי האננס וקולות הטוק טוק, תמצאו עורכי דין בחולצות לבנות ועניבות נקיות למהדרין. על חתימתם הם ביקשו בין 2000 רופי ל-2500 רופי, כשלמעשה מאוחר יותר מתברר לי שהם לא אמורים לגבות על כך תשלום.

 לאחר ששמעתי את המחירים וחשבתי שזה בגלל היותי לבנה, פניתי למשרד רשם נישואים פרטי. נכנסתי לבית של אישה חביבה, שחדר מביתה שימש אותה כמרכז עסקיה, והיא הסבירה לי שהיא מוכנה לעשות את הרישום ולדאוג לכל הדרוש במחיר של 1150 רופי. כל האופרציה הזאת הייתה אמורה להיות בסגנון של הפתעה, כמו הסצינה מ"אבא גנוב", כאשר צ`יקו (יהודה ברקן) נכנס לחתונה שלו... ערב לפני החלטתי, שעל החלטה כזאת גורלית - אפילו אם דיברנו על זה בעבר וקיבלתי ברכות ממשפחת בן זוגי - אני צריכה לשתף. בן זוגי אמר שזו הייתה יכולה להיות הפתעה נעימה וכך שוב נהרסה לי ההפתעה, בפעם השלישית... אך בן זוגי קיבל מתנה שהוא לא ישכח ליום הולדתו.

לתחילת הכתבה

החתונה שלנו אצל רשמית הנישואין

ביתה של רשמית הנישואין הוא בית פשוט בקולומבו 3 ברחוב Mile Post Avenue, בין גול רוד לדופליקשין רוד, שני הרחובות המרכזיים במרכז קולומבו. יצאה הגברת בלבוש יומיומי פשוט, החברים הקרובים (פיליפינים, סרי לנקים, דרום אפריקה והודים) חיכו לנו כבר שם. לאחר שהיא רשמה את פרטי העדים ועדכנה הכל, ביקשה מאיתנו - החתן והכלה - לעמוד, כדי שנוכל לכבד את המעמד ולחזור על ההצהרה שהיא הקריאה. לאחר ההצהרה היא לא אמרה "אני מכריזה עליכם כבעל ואישה", התרבות הזאת לא קיימת בסרי לנקה... אז אני אמרתי את זה במקומה!

אחד החברים שכיבד אותנו במעמד היה כוהן פרסי. אמנם בן זוגי הוא הודי אך לא מדת ההינדו, אלא מדת זרתושטרא, שגם נקראים פרסים. שורשיהם של בני דת זרתושטרא נמצאים בפרס (איראן), ולאחר ההשתלטות המוסלמית על המדינה הם נמלטו והגיעו להודו. כ- 120,000 פרסים קימים כיום בעולם ורובם בהודו. הכהן, שלא אמור לעודד נישואי תערובת, הגיע עם אורז בכיסו ובמשך 5 דקות בירך אותנו כאשר כיסינו את ראשנו, ובמבטים מורכני ראש אמר תפילה בשפתו והשליך אורז סמל לשגשוג וברכה על ראשינו.

 סרי לנקה היא מדינה מאוד פופולרית לנישואים והרבה זוגות מאירופה מגיעים לבתי המלון לערוך נישואים. לרוב הם אוהבים להגיע רכובים על פיל בחוף הים של מלון מאונט לביניה או מלון גול פייס הוטל. בקרב המקומיים חתונה היא ארוע שנערך במלונות אם לזוג יש הכנסה טובה, כאשר רשם הנישואים מגיע בשעת הכושר למקום ועל כורסא מעץ מקושטת הם חותמים על הנישואים. חתונות בסרי לנקה נערכות בכל שעות היממה, כפי שהסברתי קודם, בגלל השעה הנכונה שהאסטרולוג בדק.

 אך זה לא הסוף לזוג מעורב כמונו... לאחר נישואינו בסרי לנקה, המדינה שבה אנו חיים, יש לנו חתונה בישראל, חתונה בהודו לקרובי המשפחה ההודים, ושוב מסיבה עם אלכוהול רב בסרי לנקה לחברים.

**תוספת (כחודש אחרי החתונה): מאז החתונה ועד עכשיו עברתי מספר שלבים בירוקרטיים. המחיר של החתונה היה 1150 רופי סרי לנקה שהם 11 דולר בערך. לאחר מכן ביקשתי תרגום לאנגלית ב- 400 רופי וקיבלתי 3 תרגומי תעודה (נראה לי שיש טעות איפשהו אבל זה סדר גודל המחירים). כדי שמדינת ישראל תקבל את התעודה היא צריכה להיות חתומה בחותמת אפוסטיל לפי אמנת האג, אך כיון שסרי לנקה לא חתומה על האמנה יש צורך ללכת למשרד הפנים ולהחתים אותם וגם למשרד החוץ ואחר כך לשגרירויות.

משרד החוץ הסרי לנקי גובה 1000 רופי להעתק אחד. בתחילה נאמר לי שהמחיר הוא 400-500 להעתק, אבל מתברר שזה למקומיים או לנישאים לסרי לנקים. לזרים המחיר הוא 1000 רופי שהם 10 דולר. זה לוקח 45 דקות, אך עד שהתור מגיע זה לוקח יום שלם - המקומיים לעומת זאת מקבלים זאת תוך 10 ימי עבודה. לאחר מכן המשכתי לשגרירות ההודית ושם שילמתי 1100 רופי להעתק - יום ב`, מסרתי, יום ג` אספתי את התעודה.להמשך התהליך פניתי לשגרירות ישראל בהודו האחראית על סרי לנקה, אך נאמר לי שם שאין צורך בחותמת השגרירות.

 בכל אופן המחיר של מסמכים וחתונה 1150+1000+1100=3250 רופי, התהליך ארך שבוע ימים.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על קולומבו