אלסקה - שמורות הטבע הלאומיות

אלסקה היא אחד המקומות הפראיים ביותר בעולם. יש בה שמונה שמורות טבע לאומיות עם עשרות קרחונים, פיורדים ושדות קרח. ביקור בשמורות מבטיח מפגש מקרוב עם דובי גריזלי, כלבי ים ועשרות לוויתנים, מחזה מרהיב שבוודאי יהיה אחד מרגעי השיא של הטיול.
נטע דגני
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: אלסקה - שמורות הטבע הלאומיות
Depositphotos/Harvey Ster ©

נטע דגני כתבה את הספרים: אלסקה-מסלולים, קליפורניה-מסלולים, קנדה מערב-מסלולים וארה"ב מערב-מסלולים, הוצאת שטיינהרט-קציר (העולם). לרכישת הספרים בהנחה וכן למידע על ייעוץ טיולים אישי גלשו לאתר: www.maslulim-america.com

הקדמה - ארץ של טבע פראי

אלסקה, מקום בו כל אגמון משתווה לגודלה של הכינרת, וכל ערוץ בלי שם גדול פי כמה וכמה מנהר הירדן, היא אחד המקומות הפראיים האחרונים עלי אדמות. זוהי מדינה בעלת צפיפות אוכלוסין מזערית ומספר כבישים אפסי. יש בה מיליוני קילומטרים רבועים בתוליים, שבהם הסופות, הכפור, מפולות הקרח והשלג, וכן מלחמות ההישרדות של הדובים, הזאבים, והלווייתנים מתרחשות רחוק מעינו הפקוחה של האדם ומהטריטוריה של בני אנוש. זהו עולם שבו דובי גריזלי עטים על דגי סלמון ואימא מוס מסתירה את ולדה בסבך בעת שהיא יוצאת להיזון מהעשב, שצומח על אדמת הביצות. זוהי ארץ של טונדרות קפואות, מוקפות בפסגות לבנות, של פיורדים הנחצבים כל העת על ידי קרחונים, ושל שמש חצות בעת קיץ ותרדמה ארוכה בעת חורף. באלסקה יש שמונה שמורות טבע לאומיות מרהיבות ביופיין. אל ארבע מתוכן ההגעה מסובכת ודורשת תכנון מוקדם, לינה בשטח, וטיסה במטוס קל ואילו הארבע הנוספות נגישות יותר גם לטייל הממוצע, ולהלן מידע אודותיהן.

לתחילת הכתבה

שמורת הטבע הלאומית דנאלי -; הבית של הר מקינלי הנישא

שמורת הטבע הלאומית דנאלי (Denali National Park), שמתפרשת על פני שטח של כ-;24,000 קמ"ר (שטח זהה לזה של מדינת ישראל), שוכנת בלב חבל ארץ מהפראיים ומהיפים באלסקה. זהו אחד המקומות המרשימים ביותר במדינה שנגישים למטיילים. במרכז השמורה מתנשא הר מקינלי, ההר הגבוה ביותר בצפון אמריקה, לגובה של 6,194 מ` מעל פני הים. כביש מספר 3, שנקרא גם `כביש פארקס`, המקשר בין הערים אנקורג` ופיירבנקס, חודר אל לב אזור פראי זה וחושף בפני כל מי שנוסע בו צוהר אל נופיו הנפלאים. דנאלי שוכנת באמצע הדרך בין שתי ערים אלה. מטעמי שמירת טבע, השמורה סגורה לכניסת כלי רכב פרטיים והטיול בשטחה הוא באוטובוסים, שמספקת הרשות לשמירת הטבע. נסיעה באוטובוס זה מזמנת מפגש כמעט ודאי עם גורים של דובי גריזלי, שמשתעשעים באחו עם אמם, עם מוס גדול קרניים, שעומד חסר מעש על דרך העפר, עם קריבו, שנודדים לאורך הנהרות, ועם כבשי הרים, אשר רועות בעשב הצומח על המדרונות התלולים.

 לקו האוטובוס כמה מסלולים, כולם הלוך וחזור. התחנה הראשונה של כל הקווים היא במרכז המידע, שבכניסה לשמורה, ולאחר מכן אוסף האוטובוס נוסעים בחניוני הלילה של השמורה. המקומות שמורים, אך כשיש מקום פנוי ניתן להצטרף לנסיעה. באוטובוסים יש חגורות בטיחות, ואם נוסעים עם ילדים יש להביא כיסא לרכב, שכן מדובר בדרך עקלקלה וקופצנית. אורכו של הכביש, שחודר לשמורה (ורובו דרך עפר) ממרכז המידע ועד לקנטישנה (Kantishna), הוא כ-143 ק"מ, 13 שעות הלוך וחזור. רוב המטיילים אינם נוסעים כל כך רחוק ומגיעים עד וונדר לייק (Wonder Lake, אחת עשרה שעות הלוך וחזור) או עד לנהר הטוקלאט (Toklat, שש שעות הלוך וחזור). בדרך עוצר האוטובוס במספר תחנות. בכל שלב במהלך הנסיעה אפשר לרדת מהאוטובוס, לטייל ברגל ולתפוס חזרה אוטובוס שיש בו מקום פנוי. בדנאלי אין מסלולי הליכה מוסדרים, אולם תוואי השטח הוא בדרך כלל עביר, ורוב המטיילים פשוט בוחרים נתיב ומנסים לדבוק בו. מקומות מומלצים לטייל בהם ברגל הם הרכס שבקרבת פוליכרום פאס (Polychrome Pass) ונהר הטוקלאט, שניתן לשוטט לאורכו. כמו כן, אפשר פשוט ללכת ברגל על הדרך שממנה נשקפות תצפיות נפלאות.

חשוב לדעת:

 • טלפון: 907-683-2294
 • אתר אינטרנט: www.nps.gov/dena
 • מחיר כניסה: 10$ ליחיד, 20$ למשפחה (תקף לשבוע)
 • מועדי פתיחה: מרכז המבקרים של השמורה פתוח מ-15 במאי עד 18 בספטמבר בשעות 08:00-18:00. גריפת השלג על הכביש המוביל לשמורה מתחילה, בדרך כלל, בתחילת חודש מאי ומסתיימת בסופו. רק אז (בסוף חודש מאי) מתחילים אוטובוסים להיכנס לשמורה. הכביש נסגר בדרך כלל באמצע בספטמבר, בהתאם למזג האוויר.
 • מלונות: Denali Cabins - בקתות בסיסיות וזולות יחסית, כשניים עשר ק"מ מדרום לכניסה לשמורה. Denali River Cabins - על שפת הנהר ננאנה, כעשרה ק"מ מדרום לכניסה לשמורה. McKinley Village Lodge - מלון עץ יפה, כעשרה ק"מ מדרום לשמורה על שפת הנהר. Princess Lodge -מלון מפואר וגדול, שצופה על הנהר ננאנה וממוקם בכניסה לשמורה.
 • חניוני לילה: Teklanika River Campground - החניון המומלץ ביותר מבין החניונים שבשמורת דנאלי. החניון (שאינו מיועד לאוהלים) שוכן בלב השמורה, על גדות נהר הטקלניקה, וללנים בו ניתנת הזכות להיכנס למקום, ששוכן 47 ק"מ, מהפנייה לשמורה, ברכבם הפרטי. Sanctuary River Campground - חניון, שמיועד לאוהלים בלבד בסמוך לנהר הסנקצ`וארי, 37 ק"מ מהפנייה לשמורה. Savage River Campground - חניון, שממוקם בסמוך לנהר הסבאג`, 20 ק"מ מהפנייה לשמורה. Riley Creek Campground - חניון גדול, הממוקם בכניסה לשמורה. אמנם הוא אינו נותן הרגשה של שהות אמיתית בטבע, אולם הוא נוח מאוד לכל מי שאינו מוכן לוותר על מקלחת חמה. Wonder Lake - חניון, הממוקם במרכז השמורה, שייחודו הוא המרחק הגדול שלו מהציוויליזציה. בימים בהירים הר מקינלי משתקף באגם שבקרבתו שוכן החניון. מיועד לאוהלים בלבד. בנוסף, פועלים כמה חניוני לילה פרטיים מחוץ לשטח השמורה. חניונים אלה הם המוניים וחסרי חן ועל כן כדאי לישון בהם רק אם אין ברירה אחרת.

לתחילת הכתבה

שמורת הטבע הלאומית רנגל סנט אליאס -; יופי טהור של פסגות וקרחונים

שמורת הטבע הלאומית רנגל סנט אליאס (Wrangell St. Elias National Park), השוכנת בנקודת המפגש שבין רכסי ההרים הרנגל, סנט אליאס והצ`וגאצ` (Chugach), מתחרה ללא כל ספק בשמורת הטבע הלאומית דנאלי, בנופיה ובפסגותיה. זוהי שמורת הטבע הלאומית הגדולה בארצות הברית
 (53,000 קמ"ר, בערך פי שניים משטחה של מדינת ישראל), שיחד עם שמורת הטבע הלאומית קלואן (Kluane National Park), שבצד הקנדי של הגבול, יוצרת רצף עצום של טבע בלתי מופרע. מבין 16 ההרים הגבוהים בצפון אמריקה, תשעה נמצאים בשמורת טבע לאומית זו, שהקרחונים שלה, שדות הקרח שלה, ונהרותיה שחורצים בה ואדיות תלולים, הופכים אותה למקום קסום.

 למרות יופייה, שאין עליו עוררין, ואף על פי שבתחומה ריכוז הקרחונים הגדול ביותר על פני היבשת והרים גבוהים (ביניהם הר סנט אליאס, ההר השני בגובהו בארצות הברית - 5,489 מ` מעל פני הים), זוכה השמורה לכ-60,000 מבקרים בשנה בלבד. הסיבה - חוסר נגישותה, והעובדה שהדרך היחידה לחדור לשטחה היא בטיסה, באוטובוס ציבורי או באמצעות רכב בעל הנעה קדמית בדרך עפר, שאורכה כ-96 ק"מ. על כן, אם ברצונכם לבקר במקום, עליכם לתאם תחבורה ציבורית או לשכור רכב שטח, ולהזמין מראש מקום לינה באחד מבתי ההארחה ביישובים מקארטי (McCarthy) או קניקוט
(Kennicott), השוכנים בקצה דרך העפר.

חשוב לדעת:

 • טלפון: 907-822-5234
 • אתר אינטרנט: www.nps.gov/wrst
 • מחיר כניסה: חינם
 • מועדי פתיחה: השמורה פתוחה במשך כל ימות השנה, אולם עם בוא החורף הדרך המובילה אליה נחסמת בשלג (בדרך כלל בחודש אוקטובר) וחלק גדול מהמלונות שבתחומה נסגרים.
 • הגעה: אוטובוסים מגלנאלן ומצ`יטנה למקארטי יוצאים מדי בוקר. פרטים בחברת Backcountry Connection (טלפון: 907-822-5292, כתובת אינטרנט: www.alaska-backcountry-tours.com). טיסה במטוס של חברת Wrangell Mountain Air מצ`יטנה למקארטי יוצאת כמה פעמים ביום (טלפון: 907-554-4400, כתובת אינטרנט: www.wrangellmountainair.com). טיסה במטוס של חברת Ellis Air מאנקורג` למקארטי יוצאת מדי יום רביעי ושישי (טלפון: 907-822-3368, כתובת אינטרנט: www.ellisair.com). כמו כן, ניתן להגיע למקום ברכב בעל הנעה קדמית, פרטים בחברות: High Country Car & Truck Rental שבאנקורג` (טלפון: 888-685-1155, ו - Midnight Sun Car & Van Rental שבאנקורג`, טל`: 907-274-6699).
 • מלונות: Kennicott Glacier Lodge - מלון גדול, ששוכן בלב נוף קסום וצופה על קרחון קיניקוט. Kennicott River Lodge - בית הארחה מפנק ובקתות מעץ בקרבת היישוב מקארטי. Ma Johnson`s Hotel - מלון קטן בתוך מבנה היסטורי בלב היישוב מקארטי, עם ריהוט עתיק ואווירה של פעם. Lancaster`s Backpacker Hotel - מלון הרבה יותר בסיסי מהמלון שלעיל, אולם תחת אותה בעלות, בלב היישוב מקארטי.
 • חניוני לילה: Glacier View Campground - חניון, שממוקם בנוף יפה, כק"מ לפני הנקודה שבה מסתיימת הדרך המובילה למקארטי. West McCarthy Wayside Park - חניון קטן ומינימליסטי, ששוכן בקצה הדרך המובילה למקארטי.

לתחילת הכתבה

שמורת הטבע הלאומית גליישר -; שיט מרהיב בין קרחונים ולווייתנים

פעיל שמירת הטבע הנודע ג`ון מיור (John Muir), שביקר בגליישר ביי בסוף המאה ה-19, תיאר את המקום כ"תמונה של פראיות קפואה טהורה ונשגבת". הודות ליופי זה, הוכרז האזור בשנת 1980 כשמורת טבע לאומית (Glacier Bay National Park), ששטחה הכולל הוא 14,000 קמ"ר. בשטחה של השמורה, שהיא לכל הדעות אחד המקומות המרשימים ביותר באלסקה, פיורדים ארוכים ועמוקים, קרחונים (12 במספר), שדות קרח, והמון בעלי חיים בים וביבשה. הדרך היחידה להתוודע ליופי זה היא באמצעות שייט. סירות של רשות שמורות הטבע הן היחידות שמורשות להיכנס ללב השמורה והסיורים, שהם למשך שמונה שעות, יוצאים כולם ממפרץ ברטלט (Bartlett Cove). היעד של הסיורים הוא הפיורדים שבקצה הצפוני של השמורה, כאשר לכל סיור מסלול שונה שנובע מתנאי הקרח, האקלים וגם ממצב רוחו של רב החובל.

 בקצה הפיורדים נמצאים קרחונים, שמשתפלים אל מי הים. לעתים קרובות ניתן לראות אותם מתמוטטים ברעש אדיר וגורמים לגל גדול של מים. לאורך הדרך אפשר לראות לעתים קרובות דובי גריזלי על החוף, כלבי ים על הקרח ולווייתנים קטלנים במים. במהלך הביקור בשמורה כדאי מאוד גם לצאת לשיט צפייה בלווייתנים. במהלך ההפלגה הזו ניתן לראות, בדרך כלל, עשרות לווייתנים גדולי סנפיר (Humpback Whales) מניפים זנבותיהם באוויר וחולפים בסמוך לסירה. לווייתנים עצומים אלה, שאורכם מעל 15 מ`, מגיעים מדי קיץ למיצרי איסי (Icy Strait) ולכף אדולפוס (Point Adolphus), שם גורמים הגאות והשפל להיווצרותם של זרמים בתוך מי הים, שנושאים בתוכם מזון. הלווייתנים מגיעים מחופי הוואי, במטרה להיזון מדגים קטנים ומסרטני קריל (Krill), והם שוהים באזור בחודשים יוני עד אוגוסט (שיא הפעילות בחודש יולי). צפייה בהם היא מחזה מרהיב, ללא כל ספק אחד מרגעי השיא של הטיול.

חשוב לדעת:

 • טלפון: 907-697-2230
 • אתר אינטרנט: www.nps.gov/glba
 • מחיר כניסה: חינם
 • מועדי פתיחה: השמורה אמנם פתוחה לקהל במשך כל חודשי השנה, אולם הסיורים וחלק גדול מהמלונות פעילים רק בחודשים מאי-ספטמבר.
 • הגעה: בטיסה מג`ונו (Juneau) או סקגווי (Skagway), פרטים בחברות: Alaska Airlines, Wings of Alaska, Fly Glacier Bay. בהפלגה מג`ונו, פרטים: 888-229-8687 או 907-264-4600, www.visitglacierbay.com.
 • מקומות לינה: Glacier Bay Lodge - המלון היחיד בשמורה עצמה, הממוקם במפרץ ברטלט. סמוך למלון יש חניון לילה קטן, המיועד לאוהלים (חינם, אי אפשר להזמין מקומות מראש). באזור יש דובים רבים ומומלץ לשמור על עירנות. ביישוב גוסטבוס (Gustavus), הסמוך לשמורה, יש כמה מקומות לינה, ביניהם: A Bear's Nest, Blue Heron Bed and Breakfast, Glacier Bay Country Inn, Gustavus Inn. מידע על מקומות לינה נוספים ניתן למצוא בכתובת האינטרנט: www.gustavus.com.
 • שיט לווייתנים - פרטים בחברות: Gusto Tours, Woodwind Sailing Adventures ו-The Taz.
 • שיט קרחונים - פרטים: 888-229-8687 או 907-264-4600, www.visitglacierbay.com.

לתחילת הכתבה

שמורת הטבע הלאומית קינאי פיורדס -; ים כחול, פיורדים וקרחונים

שמורת הטבע הלאומית קינאי פיורדס (Kenai Fjords National Park) מתפרשת על פני חופו הדרום מזרחי של חצי האי קינאי. בלבה של השמורה נמצא שדה הקרח הרדינג (Harding Icefield). שטחו כ-800 קמ"ר וממנו משתפלים 32 קרחונים, שבזרימה אטית חצבו במסלע ויצרו מבוך של פיורדים צרים ועמוקים, שחותכים את היבשה לפלחים. למעשה, רובה של שמורה זו, שהוכרזה רק בשנת 1978, מכוסה קרח. במקומות בהם הקרח נסוג (ובשנים האחרונות עקב התחממות גלובלית, רוב קרחוני אלסקה נסוגים) זוכים המטיילים לשוט בפיורדים שחצב הקרח בזרימתו, ולראות את הנוף הבראשיתי שהותיר, ואשר אט אט מתכסה ביערות והופך בית גידול למגוון בעלי חיים.

 מבין כל קרחוני השמורה, רק אחד, קרחון האקזיט (Exit Glacier) נגיש דרך היבשה, מרחק נסיעה קצר מהעיירה סווארד (Seward). בכדי לראות את כל שאר הקרחונים יש לשוט מסווארד דרומה במי מפרץ רסוראקט`יון (Resurrection), המוביל לפיורדים שבקצה שלהם משתפלים קרחונים למי הים. במהלך השייט לפיורדים ולקרחונים של שמורת קינאי פיורדס קיים סיכוי מצויין לחזות בלוטרות ים, באריות ים, בעופות מים, בעיטי ים קרחים וגם בלא מעט לווייתנים, ביניהם הלווייתן הקטלן והלוויתן גדול הסנפיר. הלוויתן הקטלן מגיע לאזור בעקבות דגי הסלמון, שנודדים מדי קיץ מהים לנהרות היבשת, ובעקבות כלבי הים, המזון האהוב עליו. הלווייתן גדול הסנפיר לעומת זאת, מנצל את הקיץ הקצר בכדי להיזון ממי אלסקה, העשירים בסרטנים ובדגיגונים, לפני שהוא נודד חזרה דרומה לחופי הוואי, שם ייוולדו צאצאיו.

חשוב לדעת:

 • טלפון: 907-224-7500
 • אתר אינטרנט: www.nps.gov/kefj
 • מחיר כניסה: חינם
 • מועדי פתיחה: השמורה אמנם פתוחה לקהל במשך כל חודשי השנה, אולם הדרך לקרחון האקזיט פתוחה בחודשים מאי-ספטמבר, וכן סיורי השיט לקרחונים ולפיורדים פעילים רק בחודשים אלה.
 • הגעה: נקודת המוצא הטובה ביותר לביקור בשמורה היא העיירה סווארד, כארבע שעות נסיעה מאלסקה.
 • מקומות לינה: בסווארד מבחר מלונות, ביניהם Hotel Edgewater - מלון חדש במרכז היישוב ובסמוך לקו המים, מלון Harborview Inn - ששוכן במרכז היישוב ו- Holiday Inn Express - מלון חדש, ששוכן על קו המים. כמו כן, ביישוב ובקרבתו מספר חניוני לילה, ביניהם החניון הציבורי של סווארד, Miller's Landing, ו-Kenai Fjords National Park Campground - חניון לילה קטן שמיועד לאוהלים בלבד וממוקם בדרך המובילה לקרחון האקזיט.
 • שיט קרחונים: כמה חברות מארגנות סיורים אל הקרחונים והפיורדים של השמורה, רובם יוצאים מהעיירה סווארד. לרוב החברות הפלגות של חצי יום או של יום שלם. כדאי להזמין מקום מראש, אם כי בדרך כלל ניתן למצוא מקום פנוי גם ברגע האחרון. חברת Kenai Fjords Tours היא החברה הגדולה ביותר המארגנת הפלגות לשמורת הטבע הלאומית. חברות נוספות, שמפעילות סיורים לשמורה הן: Major Marine Tours, ו-Renown Tours.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על אלסקה