עפתי לתרמילאים

מעניין שם למעלה: 9 עובדות שלא ידעתם על האוורסט

מהי הטמפרטורה הנמוכה ביותר שנמדדה על פסגת ההר הגבוה בעולם ומתי נשלח הפוסט הראשון בטוויטר מהשפיץ שלו? לרגל יציאת הסרט המרתק החדש “אוורסט” לבתי הקולנוע בישראל, קבלו תשע עובדות שלא ידעתם על גג העולם!
מגזין התיירות של עיתון ה-Telegraph
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: מעניין שם למעלה: 9 עובדות שלא ידעתם על האוורסט
צילום: עודד שרף

1. עד למעלה, בלי חמצן

למרות שבקרבת פסגת האוורסט, האדם יכול לשאוף רק כשליש מנפח החמצן שהוא שואף בגובה פני הים, ריינהולד מסנר (Reinhold Messner) היה בשנת 1980 לאדם הראשון שהעפיל לפסגת האוורסט ללא שימוש כלל בבלוני חמצן!

2. רק אם אתם גולשים משוגעים

מסתבר שמדרונות האוורסט, שברכס הרי ההימלאיה, הם אתגר עצום עבור גולשי סקי וסנובורד, המשוגעים שבהם. ב-7 באוקטובר 2000, דבורין קרניצר (Davorin Karnicar) מסלובניה היתה האדם הראשון שגלש מפסגת ההר, אל עבר מחנה הבסיס – מרחק של כ-3,600 מטרים! לעומתה, הצרפתי מרקו סיפרדי (Marco Siffredi), ניסה בספטמבר 2002 לגלוש על סנובורד מפסגת האוורסט ובחר דווקא במסלול המסוכן ביותר. ההימור לא השתלם לו, כיוון שעקבותיו נעלמו אי-שם במהלך הגלישה…

3. קיצור דרך אל הפסגה

במאי 2005 טען טייס המסוק דידייה דלסאל (Didier Delsalle) כי הוא הראשון בעולם שנחת עם מסוקו על פסגת האוורסט. המסוק אכן ריחף מעל פסגת ההר במשך שתי דקות ואף נגע מעט בשפיץ…

צפו באירוע “הנחיתה”:

4. זה לא הגיל, זה התרגיל

האדם המבוגר ביותר שטיפס על האוורסט היה יוצ'ירו מיורה (Yuichiro Miura). היפני החביב טיפס על ההר בחודש מאי 2013, בהיותו בן 80 (!). לעומתו, ג'ורדן רומרו (Jordan Romero) האמריקאי, היה האדם הצעיר ביותר להשלים את האתגר, כשטיפס על ההר בהיותו בן 13 בלבד, בחודש מאי 2010.

5. כמה קר על ההר?

הטמפרטורה על פסגת האוורסט לעולם אינה עולה על 36 מעלות צלזיוס מתחת לאפס בעונת החורף ומעולם לא צנחה מ-19 מעלות מתחת לאפס, בעונת הקיץ. כדאי להתלבש היטב…

6. טוויט מגג העולם

הטוויט (פוסט בטוויטר) הראשון שנשלח מפסגת האוורסט היה של קנטון קול (Kenton Cool) בשנת 2010. “פסגת האוורסט היא התשיעית שלי! זה הטוויט הראשון בעולם מהפסגה הגבוהה ביותר, בזכות קליטה חלשה במיוחד...”, הוא שיגר לעולם בשמחה.

7. לא נח על זרי הדפנה

אל תחשבו שהאוורסט שוקט על שמריו. בכל שנה ההר מקפיד לצמוח ב-4 מילימטרים נוספים, בזכות תזוזת הלוחות הטקטוניים שמתחתיו.

8. להסתכל לג'מבו בעיניים

אלו שהעפילו לשפיץ של האוורסט, זכו לעמוד שם על הרגליים, בגובה הנמוך, אך במעט מגובה השיוט הסטנדרטי של מטוסי ג'מבו! רוב המטוסים הללו משייטים בגבהים שבין 9,100 ל-10,000 מטרים. פסגתו של האוורסט נישאת לרום של 8,848 מטרים.

9. גן האירועים הגבוה בעולם

הנה שיא שאף אולם חתונות לא יוכל להתחרות בו: פסגת ההר שימשה אף כמקום בו בחרו מוני מיול פאטי (Moni Mule Pati) ופם דורג'י שרפה (Pem Dorjee Sherpa), שניהם מנפאל, לומר את נדריהם אחד לשניה, בשנת 2004. הזוג היה חלק מקבוצת מטפסים והם שמרו את תכניתם בסוד עד שהגיעו לפסגה.

הכתבה תורגמה ממגזין התיירות של עיתון הטלגרף הבריטי.

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על הימאליה