עפתי לתרמילאים

טרק הפון היל - חמישה ימים בהימלאיה

הטרקים במרומי ההרים בנפאל כרוכים בצעידה רבה ובטיפוס על מאות מדרגות, אך אין זה אומר שהם קשים מדי. בכתבה הבאה תקראו על טרק הפון היל, שמתאים לכל הגילאים, ומציע מסלול מאתגר המבטיח נופים מרהיבים של ההימאליה.
מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: טרק הפון היל - חמישה ימים בהימלאיה
© עודד שרף

היום הראשון - מנאיה פול לגנדרוק

מפוקרה ניקח מונית או אוטובוס עד לנאיה פול (Nayapul) ומשם נצא לדרך. היעד ביום הראשון הוא הכפר גנדרוק (Gandruk), שכדי להגיע אליו יש לטפס 1,000 מטרים ולעלות מגובה 1,050 ל-2,050. הצעידה מתנהלת לאורך הנחל השוצף שמימיו צלולים, כשמסביב ההרים הירוקים ומעליהם רכס האנפורנה על פסגותיו המושלגות והמבהיקות. בדרך עוברים בכפרים קטנים וליד טראסות אורז. העליות מאד ממושכות וכוללות טיפוס במעלה שבילים וטיפוס על אינספור מדרגות שונות בגובהן. מומלץ להצטייד במקלות הליכה ולעצור מדי פעם להסדרת הנשימה. אם תביטו למטה, תוכלו לראות מרחוק את הנהר המתפתל, שלצידו התחלנו בצעידה. הדרך היפהפיה עוברת מעל נחלים קטנים, לצד מפלים ולאורכה פוגשים נפאלים חייכנים, המברכים לשלום. חלקה האחרון של הדרך כולל טיפוס אין סופי במדרגות ואחרי כשש שעות של הליכה מאומצת ומתוגמלת נגיע לגנדרוק, בו נישן את הלילה הראשון.

לתחילת הכתבה

ההימלאיה, צילום: יצהר הופמןההימלאיה, צילום: יצהר הופמן

היום השני - מגנדרוק לטדהפאני

ההליכה ביום השני של הטרק היא ביער גשם. בדרך עוברים ליד מפלים קטנים וגדולים, חוצים נחלים על גשרוני עץ או מקפצים, בזהירות, על אבנים שהונחו במטרה לשמש כאמצעי מעבר. ההליכה היום אינה ארוכה ובאופן יחסי פחות קשה יחסית לשאר הימים. בכל זאת, עדיין יש עליות ומדרגות רבות. לאורך המסלול נראה הרבה מטרקים, צעירים ומבוגרים ובנוסף להם עיזים, חמורים, פרידות, פרות ובאפלו, שמותירים אחריהם מזכרות לרוב. כעבור כחמש שעות הליכה, כולל עצירות, נגיע אל הכפר טדהפאני (Tadapani). במקום יש ריכוז של מספר גסטהאוסים ומשום שהוא מהווה צומת דרכים למסלולי טרקים רבים, עלולה להיווצר בעייה במציאת מקום לינה ללילה. הגובה אליו נגיע היום הוא 2,650 מטרים.

לתחילת הכתבה

היום השלישי - מטדהפאני לגורהפאני

גם היום המסלול עובר בג'ונגל ולצד העליות מובטחות גם ירידות. הדרך מתחילה בירידה לנחל ובמראות יפים של מפלים ונחלים שמימיהם צלולים ובתושבים מקומיים נחמדים, העוסקים ברחצה וכביסה במים הקרים. המשך הדרך, חלקה במעלה השביל וחלקה במדרגות רבות, גבוהות ונמוכות, צרות ורחבות ולא קלות לטיפוס. נעצור בכפר Banthai למנוחה ולתצפית על העמק והנהר המתפתל בתחתיתו. תצפית יפה נוספת נמצאת ב-Dourali Down. נמשיך להתקדם אט-אט ונגיע ל-Dourali Top Up. מקום זה נמצא מעל לגובה 3,000 מטרים, דבר הגורם לקשיי נשימה בשעת הטיפוס במדרגות. אם נתקלים במזג אוויר סוער, מומלץ לעטות שכמיות נגד גשם ולצעוד בזהירות כדי להמנע מהחלקה. צעידה איטית של כשעתיים תוביל אותנו אל הכפר גורהפאני (Ghorepani). מהכפר הזה מגיעים אל שיאו של הטרק - טיפוס עם שחר כדי לחזות בזריחה מהפון היל. העלייה תלולה מאוד וכרוכה בטיפוס על מדרגות גבוהות. כשמזג האוויר בהיר מתגלה מראה מרהיב של הזריחה מעל שרשרת הרי ההימלאיה. בנקודת התצפית עומדים עשרות תיירים ומשתאים מול עוצמתו ויופיו של הטבע.

לתחילת הכתבה

היום הרביעי -; מגורהפאני לסיקה

אחרי התצפית על הזריחה והירידה בחזרה לגורהפאני נצא לעבר הכפר סיקה (Sikha). המסלול היום הוא כולו בירידה מתמשכת ועובר דרך יער יפה ולצד מפלים ונחלים שופעי מים וכמובן על המון מדרגות, לא אחידות בגודלן. אחרי כשלוש שעות וחצי נגיע לסיקה ונתמקם באחד הגסטהאוסים. הירידה היום היא מגובה 2,900 ל-1,980.

לתחילת הכתבה

צילום: יצהר הופמןצילום: יצהר הופמן
 

היום החמישי -; מסיקה לטאטופאני ובחזרה לפוקרה

גם היום ממשיכים בירידה באותן מדרגות נפאליות. הברכיים כואבות, בשל המאמץ המוטל עליהן יום אחרי יום והדרך להשכיח זאת היא להרים את הראש אל המראות מסביב - הפסגות המושלגות על רקע כחול השמיים, הירוק המגוון, טרסות האורז והכפרים הקטנים. מבעד לעצים בעמק שמתחת מתגלה נהר הקאלי גאנדאקי, אליו מועדות פנינו. בדרך יש לחצות נחל על גבי שני גשרים תלויים ומיטלטלים. הקטע האחרון והקצר של ההליכה הוא למעשה דרך סלולה, עליה נוסעים ג'יפים ואוטובוסים מעלי אבק, שפוגמים בהנאה של הצעידה לאורך הנהר. העיירה טאטופאני (Tatopani) ידועה במרחצאות החמים, שמימיהם מנחמים את שרירי הרגליים שהתאמצו כל כך בימים האחרונים. בטאטופאני רחוב ראשי, שבמרכזו תעלת מי המעיין ומשני צדדיו גסטהאוסים, מסעדות, חנויות ואפילו בנק. מקום זה מהווה צומת דרכים במפת הטרקים והתיירים כאן רבים. סיימנו את הטרק ומכאן נעשה את דרכנו באוטובוס מקומי, בג'יפ או במונית לכפר בני (Beni) וממנו בחזרה לפוקרה.

לתחילת הכתבה

קראו עוד על המסלול בבלוג המתפרסם באתר למטייל.

רוצים לקרוא עוד על נפאל? הכתבות הבאות עשויות לענין אתכם:

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על הימאליה