עפתי לתרמילאים

טרק בנפאל - אראונד אנפורנה בתוספת אגם טיליצ'ו

לאחר חמישה ימי הליכה מרשימים ביופיים בטרק האראונד אנפורנה, החליטה קבוצה של חמישה מטיילים להוסיף יומיים וחצי לטרק, לסטות מהדרך הרגילה ולעלות לאגם הטיליצ'ו, שהוא האגם הגבוה בעולם. לפניכם מסלול הטיול שלהם.
יצהר
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: טרק בנפאל - אראונד אנפורנה בתוספת אגם טיליצ'ו
© עודד שרף

היום הראשון: Braga - Tilicho Base Camp


 יוצאים מוקדם בבוקר מהכפר הקטן Braga לכיוון הכפר Manang. הולכים לאורך הנחל עד שכ-500 מטר לפני הכפר, יש פיצול בשביל, צריך להמשיך עם הנחל (שמאלה) ולא לעלות לכיוון הכפר. משם, ממשיכים ללכת מצפון לנהר ולא חוצים את שני הגשרים הראשונים שפוגשים בדרך (אם מסתכלים היטב יש גם סלעים בדרך שמסומן עליהם הכיוון לטיליצ'ו). לאחר בערך כשעה מתחילת היום, תגיעו לגשר השלישי אותו צריך לחצות - זוהי הדרך היחידה להגיע לכפר Kangsar ומשם לטיליצ'ו (Tilicho Lake).

אנפורנה, צילום: יצהר הופמןאנפורנה, צילום: יצהר הופמן


 לאחר חציית הגשר, יש עוד כשעה הליכה עד שמגיעים לכפר Kangsar, שנמצא בגובה של 3,734 מטר. זה כפר נחמד ושקט עם מספר גסטהאוסים. ההליכה עד הכפר אורכת בין שעתיים וחצי לשלוש שעות. כדי להמשיך בשביל יש לחצות את הכפר לצידו השני, משם מתחילה עליה תלולה, אך קצרה, אל גומפה (מקדש) נחמדה ומשם למלון בודד בשם Srikarka Hotel (כשעה ו-45 דקות מהכפר עד המלון). כ-200 מטר לפני המלון תפגשו בשלט המורה את הכיוון לכפר Yak Karka (למעוניינים להמשיך לשם). המלון הוא אופציה טובה למי שרוצה לחלק את היום לשניים או למי שרעב... מהשלב הזה יש שתי דרכים להגיע לטיליצ'ו בייס קאמפ. אחת היא מה-Upper Trail והשנייה מה-Lower Trail. שתי הדרכים הן מעט מסוכנות, העליונה יותר מסוכנת ואף יותר קשה, אבל הנוף בהחלט משתלם. מהמלון תמשיכו ללכת עוד כ-15 דקות ותגיעו לפיצול ראשון בשביל - זהו איננו הפיצול של שתי הדרכים. עליכם להמשיך בשביל הימני בכל מקרה, לאחר כחמש דקות תגיעו לגשר ולאחר 10 דקות נוספות תגיעו לפיצול, שמסומן בשלט ברור לעליון ולתחתון.

סיפור דרך לשביל העליון (Upper Trail): מתחילים לטפס - השביל ברור מאוד, אך העלייה לא פשוטה כלל והיא אורכת כשעתיים וחצי עד ה-Top Of The Col, שנמצא בגובה 4,920 מטר. הנוף משם מדהים ושווה כל רגע של טיפוס. משם יורדים בשביל היורד בזיגזג בדרך חצץ תלולה. הירידה אורכת כשעה עד שמגיעים, בסופו של יום ארוך מאוד, לבייס קאמפ.

סיפור דרך לשביל התחתון (Lower Trail): לאחר הפיצול יש הליכה של כשעה עד שמגיעים לשביל שמכונה "השביל המסוכן". השביל הוא בעצם משעול צר, שמשתרך לרוחב שלוחת החצץ. השביל לא באמת מסוכן, למעט בתקופות של משקעים רבים, אז האדמה לא יציבה. השביל כולו בנוי מעליות וירידות. הדרך אורכת בין שעתיים לשלוש מהמלון.

קצת מידע על ה- Base Camp: בגסטהוס יש רק 84 מיטות שאמורות לאכסן את המקומיים, הפורטרים והתיירים. לכן, בימי העונה כדאי להגיע מוקדם כדי לתפוס מיטה (בכל מקרה ניתן לשאול במלון שבדרך מה המצב בבייס קאמפ והאם כדאי לעלות אליו).

הדרך לטיליצו, צילום: יצהר הופמןהדרך לטיליצו, צילום: יצהר הופמן

היום השני: מה-Tilicho Lake - Base Camp


 השביל יוצא מהבייס קאמפ ומטפס בערך שעתיים לרוחב השלוחות. בשלב מסויים השביל מתחיל לעשות זיגזג, משם יש עוד עליה של כשעה עד האגם. העליה לא פשוטה ועדיף לעלות עם מינימום ציוד (להשאיר בבייס קאמפ). האגם מדהים ביופיו. סמוך לאגם יש Pass בהרים, שמוביל לעיירה Jomsom, אם תרצו לחצות שם את הרכס, הביאו אתכם אוהלים ללינת שטח. משם יורדים חזרה לבייס קאמפ, אוספים את הציוד וחוזרים לכיוון המלון. את הדרך חזור מומלץ לעשות בשביל התחתון כיוון שהשביל העליון מעט תלול ומפחיד.

היום השלישי מה-yak Karaka- Srikarka Hotel

מהמלון ממשיכים חזרה עוד כ-200 מטר עד לפיצול בשביל עם השלט לכיוון Yak Karka. עולים בשביל בעלייה מתונה, עד שמגיעים לכפר נטוש בשם Upper Rangsar. הכפר יושב בנקודת תצפית מדהימה וממנו יוצאים שבילים רבים, לכן נקודה זו קצת מבלבלת. השביל הנכון הוא השביל הצר, שמקיף את השדה המגודר ונצמד לרכס מדרום. תחילה השביל מקיף את גדר האבנים, שמקיפה את השדה ולבסוף הוא מוביל למעבר המסומן בדגלים. מנקודה זו אפשר לראות את כל האזור, כולל את מאנאנג עצמה. משם ישנה ירידה תלולה המובילה לגשר החוצה את הנהר.

 לאחר חציית הנהר יש עלייה קצרה בחזרה לשביל הראשי של האנפורנה. אחרי שהלכתם בשבילי הטיליצ'ו והתרגלתם לדרכים פנויות וללא יותר מדי מטיילים, תרגישו שחזרתם לאוטוסטראדה של תיירים ופורטרים. מנקודת המפגש יש עוד כשעה הליכה עד לכפר Yak Karka, בו מומלץ לישון בגסט האוס הראשון או האחרון. את כל הטרק ניתן לעשות בין יומיים לארבעה ימים - תלוי בכם.

רוצה לקרוא עוד על טיול לנפאל? הנה כמה קישורים נוספים שיעניינו אותך: 

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על הימאליה