הרבה יותר מפיורדים - אתרים בנורבגיה שאסור לפספס

פיורדים, קרחונים ונופים עוצרי נשימה הם המאפיינים המרכזיים של אתרים בנורבגיה והם קיימים כמעט בכל מקום אליו מגיעים ברחבי המדינה. בכל זאת, כדאי לעשות סדר ולסקור את האטרקציות העיקריות של המדינה, אותם מקומות שבזכותם נורבגיה נחשבת לאחת המדינות היפות בתבל ולמוקד משיכה עבור אלפי ישראלים מדי שנה.
עמית פלד - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: הרבה יותר מפיורדים - אתרים בנורבגיה שאסור לפספס
© איתמר ברק

פסלים ודשא - פארק ויגלנד באוסלו

בעיר הבירה של נורבגיה, אוסלו, נמצאים כמה אתרים, שנחשבים לאתרי חובה במהלך ביקור במדינה. פארק הפסלים ויגלנד (Vigelandsparken) הוא אחד מהם. זהו פארק ציבורי מרהיב ביופיו, שייחודו הוא למעלה מ-200 פסלי גרניט וברונזה של האמן הנורבגי גוסטב ויגלנד, שפזורים בשטחו. פסלים אלה מתארים סיטואציות שונות בחיי המשפחה ובמרכזם ניצב מונוליט גדול, המתנשא לגובה של 17 מטרים ומורכב מעשרות דמויות, כולן עשויות מגוש גרניט אחד.

כמה יופי בעיר אחת - העיר העתיקה של ברגן

העיר ברגן, שמוקפת במראות פסטורליים של פיורדים והרים היא אחת הערים היפות באירופה. האטרקציה המרכזית בה הוא אזור העיר העתיקה, המכונה, בריגן (Bryggen), והנמצאת בנמל העיר. ניצבים בו בנייני עץ עתיקים מהמאה ה-14, הצבועים בצבעים עליזים. אזור זה הוא אחד מהאתרים בנורבגיה שנחשבים לאתרי מורשת עולמית של אונסק"ו. באותו אזור מתקיים גם שוק הדגים של ברגן, הזדמנות יוצאת מהכלל ליהנות ממטעמים מקומיים ומדגים טריים, היישר מהים הצפוני.

העיר העתיקה בברגן, אתרים בנורבגיה, צילום: עמית פלדהעיר העתיקה בברגן, אתרים בנורבגיה, צילום: עמית פלד

אי אפשר בלעדיהם - פיורדים בנורבגיה

הדבר הראשון שעולה לראש כשחושבים על אתרים בנורבגיה הוא המילה "פיורדים" ואכן, נורבגיה, הידועה בכינוי "ארץ הפיורדים" משופעת בפיורדים מרהיבים, לשונות יבשה שנכנסות אל תוך המים. רוב הפיורדים ממוקמים בחופה המערבי של נורבגיה והגיירנגר (Geirangerfjord) הוא, ככל הנראה, הכי מפורסם מבין האתרים בנורבגיה ונכלל בלוח הזמנים של כמעט כל טיול בה. הוא משתרע לאורך 20 ק"מ וצורתו היא צורת האות S, הוא מוקף הרים גבוהים ומפלים שמימיהם קרים כקרח, הידוע בהם הוא מפל "שבע האחיות", המורכב משבעה מפלים. הוא נמצא ברשימת אתרי המורשת של אונסק"ו ודרך פופולארית להתוודע אליו היא לשוט במימיו, אם במעבורת ואם בקייאקים ובסירות שכורות.

פיורד גיירנגר, אתרים בנורבגיה, צילום: עמית פלדפיורד גיירנגר, אתרים בנורבגיה, צילום: עמית פלד


פיורד מפורסם נוסף הוא ה-Sognefjord, הפיורד הארוך ביותר בנורבגיה והשני באורכו בעולם. ה-Naeroyfjord מהווה חלק מהסוגנפיורד ונחשב לפיורד המרהיב ביותר בנורבגיה, המוקף בנוף דרמטי של צוקים משוננים.

 דרך פופולארית לצפות בפיורדים המרהיבים היא באמצעות שייט במעבורת Hurtigruten, שמציעה את אחד השיוטים היפים ביותר בעולם. המעבורת שטה חמישה ימים בין העיר ברגן לקירקנס (Kirkenes), חוצה את הפיורדים ונעה בין כפרים מבודדים, שהגישה אליהם היא כמעט בלתי אפשרית דרך היבשה ולאורך נופים עוצרי נשימה הייחודיים לנורבגיה.

לשון מקרח - קרחון בריקסדל

אחד הידועים מבין האתרים בנורבגיה הוא קרחון בריקסדל (Briksdal), שמתנשא לגובה של 1,200 מטרים ומסתיים בעמק Briksdalen הפורה אשר בחבל Sogn og Fjordane. מראהו המרהיב של הקרחון מושך מדי שנה מאות אלפי מטיילים, שעושים אליו את הדרך במסלול הליכה בן שלושה קילומטרים (אפשר גם להגיע ברכבים מיוחדים, המגיעים אל היעד). בריקסדל הוא אחת משלוחותיו של קרחון Jostedalsbreen, אחד הקרחונים הגדולים באירופה, וחלק מהפארק הלאומי של קרחון זה. חל איסור לטפס על חלקי הקרחון בשל סכנת התמוטטות, שכן, כחלק מתופעת ההתחממות שרווחת בעולם כולו גם קרחון זה נמס לאיטו.

קרחון בריקסדל, אתרים בנורבגיה, צילום: עמית פלדקרחון בריקסדל, אתרים בנורבגיה, צילום: עמית פלד

זהירות, טרולים חוצים - דרך הטרולים

Trollstigen הוא, למעשה, כביש צר, המתפתל כמו נחש ומטפס במעלה הר תלול ובזווית חדה של 9%. נסיעה בכביש זה מצריכה ריכוז וסבלנות ומבטיחה עצבים מתוחים לכל יושבי הרכב. הכביש פתוח בין החודשים יוני-נובמבר ונסגר במהלך חודשי החורף ונחשב לאחד האתרים בנורבגיה, שחייבים לעבור בהם. כביש זה מחבר בין אנדלסנס (Ǻndalsnes) לפיורד הגיירנגר, שייחשף במלוא יופיו בפני מי שיגיע לקצה הדרך. שימו לב לתמרורים, המתריעים מפני טרולים החוצים את הדרך.

בין הרים ובין סלעים - הרכבת מפלאם למירדל

אחת האטרקציות הידועות בנורבגיה היא נסיעת הרכבת מפלאם (Flaam) למירדל (Myrdal), שעוברת בדרך תלולה שנחשבת למרהיבה ביופייה, ומוקפת בכל הטבע היפה של נורבגיה - ירק, מפלי מים, כפרים קטנים וכו'. יש לציין, שהדעות לגבי הנסיעה ברכבת חלוקות ויש האומרים שהחשיבות שמייחסים לה מוגזמת.

לצפות בזוהר הצפוני - איי לופוטן

איי לופוטן שוכנים בחוג הארקטי, בחלקה הצפוני של נורבגיה ומי שירחיק עד אליהם, יזכה לחזות בנוף בראשיתי של הרים משוננים, שמיים כחולים וחופים לבנים, שלמרגלותיהם ניצבים כפרים שלווים. מי שיגיע לכאן בחודשי החורף, בין אוקטובר למרץ יוכל לזכות לראות את תופעת הטבע המדהימה הזוהר הצפוני ובקיץ את שמש החצות. באזור זה גם ניתן לצפות בלוויתנים ובציפורים נדירות ולצאת למסלול הליכה מאתגרים בטבע.

הכי קרוב לקצה העולם - סבאלברד

הארכיפלג סבאלרד (Svalbard) שייך לקוטב הצפוני ואחד המקומות הנידחים ביותר ביבשת אירופה ומכאן קסמו. כשישים אחוז משטחו של האזור מכוסה קרחונים ובין הפיורדים שבו קיימים חיי טבע נדירים, שכוללים, בין היתר, דובי קוטב.

אדריכלות בלב הטבע - הדרך האטלנטית

זהו אחד מכבישי הנוף היפים ביותר בעולם, שמהווה גם יצירה אדריכלית יוצאת דופן של כביש המתפתל לו בין הים ליבשה ועובר בין נופים פראיים. אורכה של הדרך האטלנטית הוא שמונה קילומטרים והיא נמתחת בין הערים קריסטיאנסנד ומולדה (Molde), השייכות לחבל Møre og Romsdal ומחברת בין עיירות קטנות ואיים לאורכה, בעזרת שבעה גשרים, שהמפורסם בהם Storseisundet מתאפיין בעקומה דרמטית במיוחד. בני המזל מבין המטיילים בדרך האטלנטית יזכו לראות לוויתנים וכלבי ים במימי הים. לאורך הכביש קיימות ארבע נקודות עצירה לתצפית פנורמית על הנוף, המשלבת בין יופיו של הטבע לתחכום האדריכלי שמאפיין את הדרך האטלנטית. יש שבוחרים לטייל כאן דווקא בעונת הסתיו, המתאפיינת בסערות, שהופכות את הנסיעה בכביש לחוויה מיוחדת במינה, גם אם מסוכנת.

לעמוד על צוק - סלע המטיף

סלע המטיף (Preikestolen) הוא גוש סלע עצום הניצב בקצהו של פיורד Lysefjord, בחבל רוגלנד (Rogaland) ונחשב לאחד הבולטים באתרים בנורבגיה. המראה של תיירים אמיצים יושבים על קצה קצהו השטוח של הסלע, שניצב בגובה של 600 מטרים מעל המים, מעורר פחד מוצדק, אך אפשר להסתפק גם בצפייה מרחוק ולהאמין לנתונים המעידים על הגובה הרב בו הוא שוכן.


לתחילת הכתבה

 רוצים לקרוא עוד על טיול ואתרים בנורבגיה? הכתבות הבאות עשויות לעניין אתכם:

יעדי הכתבה

הזמנת חופשה לנורווגיה

כתבות מומלצות עבורך על נורווגיה

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם