טיול משפחתי בבלגיה

כמה זמן אפשר לבלות בבלגיה ? המשפחה נוסעת לשבועיים במדינה ומגלה מספר אדיר של מקומות מעניינות ואטרקציות מרתקות,פארקים, מוזיאונים וכמובן קניות.
גולש אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: טיול משפחתי בבלגיה
© איתמר ברק

תל-אביב - בריסל

יום ראשון 14.08.05 תל-אביב - בריסל - חבל הארדנים (Rochefort)

טיסה עם אל-על לבריסל. נחיתה בסביבות השעה 12:00 בצהריים. השכרת רכב בחברת Sixth (פורד מונדיאו סטיישן) ונסיעה לכיוון בלגיה - חבל הארדנים, למלון: `Hostellerie Le Ry d`Ave` הממוקם בעיירה Rochefort (שם נבלה עד יום חמישי ה- 18.05.05).יש לקחת בבית המלון (או ב- Information הראשון) מדריך שנקרא Guide 2004 ובו פירוט על כל האתרים, כולל שעות פתיחה, דרכי גישה ומחירים.

 המלצה חמה: לבקר בלשכת התיירות המקומית ולשאול על פסטיבלים מקומיים. ישנם אירועים שאותם מציינים תושבי המקום/הכפריים. אירועים נהדרים שלא כתובים בשום מדריך. לבדוק האם מתקיים פסטיבל: עיר שלמה חוזרת לתקופה אחרת והמקום מתעורר לחיים ברוח העבר. ניתן לראות את הדמויות לבושות ברוח התקופה, עורכות מופעים, משוטטות בכיכר השוק ושמחות להצטלם עם כל דורש. והכל מושקע עד הפרטים הקטנים ביותר.

להלן פרטים על שלושה פסטיבלים מקומיים.

האחד - בבריסל, המתקיים עד היום (14.8.05). ניתן יהיה לבקר לפני הנסיעה לחבל הארדנים: Fairy Tale Festival.

השני - מתקיים היום (14.8.05) בעיירה Namur, בחבל הארדנים:
Buley Nights - Water Jousting Championship.

השלישי - מתקיים במשך יומיים (14-15.8.05) בעיירה Liege:
 Latinos Beach Festival.

לתחילת הכתבה

חבל הארדנים

יום שני 15.08.05 חבל הארדנים (Namur - Annevoie - Dinant)

נסיעה לעיירה Namur. עיירה קטנה ומקסימה הנמצאת על גדות הנהר מוס (Meus).רחובות הרובע העתיק של העיר משמשים כמדרחובים. זה המקום להסתובב, לאכול שוקולד ולערוך קניות.מצודת Namur (בת 2000 שנה) מתנשאת מעל העיירה ומשקיפה על נוף מדהים (יש אומרים כי המצודה ב- Dinant יפה יותר מהמצודה ב- Namur, כך שניתן "לדלג" עליה).צניתן להגיע אליה באמצעות הרכב הפרטי או באמצעות רכבל. התיירים יכולים לערוך סיור במצודה על מנהרותיה התת קרקעיות באמצעות רכבת טיול קלה. בשטח האחוזה גן שעשועים ובו מכוניות ננסיות, מיני גולף, גלגל ענק ועוד (טלפון: 081-226829).

 לאחר הביקור במצודה, נפליג מ- Namur על הנהר מוס (Meus). דרך אידיאלית לגלות את נופי המחוז שהנהר חוצה אותו. בין החודשים אפריל לספטמבר ניתן לערוך הפלגה על גבי ספינת טיולים קלה לאורך הנהר בין נופים ציוריים (הפלגה קצרה - 45 דקות/הפלגה ארוכה - 3 שעות) (טלפון: 082-222315).מכדאי לדעת: הפלגות דומות על הנהר יוצאות גם מהעיר Dinant בהמשך הנהר. גם כאן ישנן מספר סוגי הפלגות היוצאות מרציפים שונים הנמצאים על טיילת הנהר ב- Dinant.

הדרך מ- Namur ל- Dinant - דרך ציורית יפהפייה ומומלצת בחבל הארדנים בבלגיה. בדרך ממ- Namur לכיוון Dinant יש לבחור את הגדה הימנית של הנהר. הדרך מתפתלת עם כל עיקולי הנהר, והנופים נראים גזורים מתוך גלויות. מומלץ מאד לסטות באמצע הדרך לכיוון העיירה Annevoie שם נבקר במתחם גנים יפהפה ומסוגנן על פי מיטב מסורת הגנים המטופחים של ורסאי מהמאה ה- 18. מסלול ההליכה בגנים מוביל בין עשרות מזרקות מרהיבות המופעלות ללא משאבות או מיכון כלשהו! מקום יפהפה עם אפקטים מדהימים של מים. בשעות אחה"צ המוקדמות נערכים קונצרטים באמפיתיאטרון קטן הנמצא בגנים ותערוכות מתקיימות בשאטו הסמוך...
(טלפון: 082-611178).

מגני Annevoie נמשיך לכיוון העיר Dinant ונבקר בעיירה, בה נולד אדולף סאקס ממציא הסקסופון. כל רחובות העיר מקושטים בפנסים בצורת סקסופון. ביתו של סאקס, ברח` הראשי סמוך למצודה, הוא מוזיאון. בכניסה לבית פסל של סאקס שנחמד להצטלם על-ידו. לשכת התיירות נמצאת ברח` Rue Grand. כדאי להיכנס ולקחת מפה ורשימת אתרים.לאחר טיול בעיירה ניסע לבקר במצודה. רכבל היוצא מתחנה ליד הכנסייה של העיירה יעלה אותנו למצודה המרשימה המתנשאת מעל העיירה הציורית שעל גדות הנהר Meus (לחילופין, ניתן לעלות במדרגות - 408 במספר...). נוף הנהר המרשים על צוקיו והיערות עד קצה גבול העין. במצודה קיים מוזיאון ובמרתפיו מתקני עינויים ששימשו את הגרמנים לעינוי שבויים שהוחזקו במקום במהלך מלחמת העולם השנייה.

 מסעדה ובית-קפה נחמד הנמצאים בשטח המצודה שווים ביקור - לפני הירידה חזרה לעיירה. פתוח מידי יום בין השעות 10:00-16:30 (טלפון: 082-223670/222119).Dinant יכולה "לגזול" יום שלם... מומלץ לטייל הרבה בסביבה, בכבישים צדדיים. להמשיך לאורך הנהר Meus עד ליציאה מהעיירה (כשעוברים בתוך סלע ענקי) ולהמשיך... אז יתגלה לנו ארמון יפהפה לצד הנהר. כדאי לעצור ולרדת. יש שם חלקת יער מהממת שבה הנהר גועש וקוצף. בתוך הנהר יש כמה איים שניתן לדלג אליהם. הכי כיף - לשבת על אחד האיים, לזרוק חלוקי מים לנהר.... ולעשות שם פיקניק.

לתחילת הכתבה

סיור במערות

יום שלישי 16.08.05 -Rochefort - מערות האן סור לס (ספארי) - Bouillon

ניסע מ- Rochefort דרומה לעיירה האן סור לס, בה נמצאת המערה הפופולארית ביותר מבין המערות הפתוחות לקהל.במרכז העיירה (כ- 20 בניינים בסה"כ) ישנו מלון מצוין ועל ידו ישנה לשכת תיירות אשר ממנה יוצאת רכבת כל שעה, בליווי מדריך מקומי, ועולה להרים, ומשום מקום נכנסת למערת נטיפים.לאחר שהרכבת מגיעה אל פתח המערה, ישנה הליכה רגלית במסלול לא קשה בין החללים המרשימים של המערה וצפייה במופע אור קולי המאיר את נטיפי המערה בליווי מוסיקה קלאסית.היציאה מהמערה הנה באמצעות סירה (לא לשכוח את הירייה ביציאה...).

 הסיורים מתקיימים באוגוסט בין השעות 09:30-11:30 ובין השעות 13:00-18:00. לא תמיד יש מקום לסיור הקרוב*. יש לדאוג לבגדים מתאימים, יש אומרים אפילו מעיל (הטמפרטורה מגיעה ל- 12°c), נעלי ספורט, תיק גב עם מים/מזון.(טלפון: 084-377212).

 לאחר הביקור במערה נבקר בשמורת חיות פרא בתוך פארק ענק. הביקור מתבצע בתוך קרוניות/אוטובוס ספארי בליווי דובים, זאבים, חזירים ונוף חלומי. לא לוותר.לאחר הביקור בספארי ניסע דרומה לכיוון העיירה Bouillon. זהו אזור יערות יפהפה. המבצר
Chateau Fort הנו אחד המקומות המרהיבים ביופיים באירופה. יש בו אוסף מגדלים ענקיים אשר צופים לנוף מדהים, חדר עינויים עם סד, מיטות מסמרים ועוד כל מיני דברים מצמררים. כמו גם אולמות אבירים ענקיים, מעברים תת-קרקעיים ועוד ועוד. שעות הפתיחה: 09:30-19:00. שווה ביקור בכל מחיר!

למרגלות המגדל, טיילת מדהימה ביופייה. כדאי לרדת ולטייל לאורך הנהר. ניתן לשכור אופניים. מומלץ להישאר ב- Bouillon עד השקיעה ולאכול צדפות בטיילת לאורך הנהר שעובר במרכז העיירה.כמו כן, מומלץ לא להחמיץ את המופע האורקולי "אורכיאוסקופ" על עלילות גודפריד בארץ הקודש ובעיר הקודש. הצגה אחרונה ב- 18:00.מחירים: מבוגר - 5.95 יורו, ילד - 4.20 יורו.

* מצ"ב תרגום פירוט הסיור במערות אשר ניתן על-ידי שגרירות בריסל

ישראלים יקרים שלום!

1. אולם חיפושיות פרעה- ברוכים הבאים למערת הנטיפים האן. כל הגבישים שמקיפים אתכם נוצרו על-ידי אבן הסיד שבמי הגשם. מי הגשם חוצים לאט וחודרים דרך סדקים שבגבעה.בדרכם, הם ממיסים את הסיד שנמצא באדמה. הסיד המומס מתרכז על התקרה ויוצר נטיפים - או על הרצפה ויוצר זקיפים. התופעה הזו איטית ביותר והגבישים גדלים בממוצע של 1 עד 10 סנטימטר במשך 100 שנה.בגבעה הקטנה הזו חוקרי המערות גילו עד היום 14 קילומטר של אולמות ומסדרונות שמתוכן 2.5 ק"מ פתוחים לקהל.אנחנו נערוך סיור של שעה וחצי, בצירוף 436 מדרגות. 300 המטרים האחרונים של הסיור יעשו בסירה בנהר תת-קרקעי. על מנת לכבד את המערה ולשמור עליה, אנו מבקשים לא לעשן ולא לגעת בגבישים. אפשר לצלם, רק לא בזמן הסברי המדריך.

2. אולם ויניירון (ע"ש חוקר המערות שגילה אותו) כאמור האולמות והמסדרונות נוצרו באופן טבעי על-ידי המים ובאופן מיוחד - מי הנהר לס. במשך אלפי שנים חדרו המים והרחיבו את הסדקים שבגושי ההרים וכך נוצרו האולמות והמסדרונות שאתם חוצים. התופעה החלה לפני פחות או יותר 500,000 שנים. הנהר כרסם ושחק ויצר 3 קומות. מאז הכניסה אתם נמצאים בקומה הראשונה, זו גם הקומה הגבוהה והעתיקה ביותר. מצד שמאל תבחינו במפלס השני שבחורף, בתקופת הגאות של הלס, הוא בדרך כלל מוצף. הנהר ממשיך עד היום את עבודתו ויוצר למטה את הקומה השלישית, שבה תבקרו מאוחר יותר.

למרות שאת הצדדים הקיצוניים של המערה מבקרים כבר 300 שנה, רק בשנת 1814 החלו למעשה לחקור, לבדוק ולגלות באופן ממשי את המערה. גילו, שנה אחר שנה, חלקה אחר חלקה. האולם הבא למשל התגלה רק בשנת 1962. לפני כן הכניסה הייתה חסומה והמטיילים המשיכו את הביקור במדרגות הנמצאות לשמאלכם. המסלול הזה נעזב היות והדרך החדשה מעניינת יותר.

3. אולם הצריח - הזקיף הגדול שנמצא בכניסה לאולם נקרא צריח, גובהו 5 מטר והוא בן 12,000 שנים. שימו לב שעל הקשת אין זקיפים, התופעה היא כתוצאה מכמות המים שהגיעה במהירות יתרה והטיפות לא הספיקו להשאיר את הסיד בתחתית המרזב.
על הקשת תבחינו בצורה מיוחדת של גבישים הנראים כמו אריג או וילון. הם דומים לצעיף ונוצרים רק כאשר התקרה בשיפוע. למעשה, טיפות המים, במקום להישאר במשך זמן קצר על התקרה על מנת ליצור זקיף, נוזלות ומטפטפות לאורך הקשת ויוצרות וילון דק מאבן בעובי של טיפת מים ומאד שקוף, כך שהאור חודר דרכו. הטמפרטורה בתוך המערה בדרך כלל בין 12-13 מעלות, במשך כל השנה. זאת כתוצאה מהעומק של כ-80 מטר שבו אתם נמצאים. כמות האדמה העצומה שמעלינו משמשת כחומר בידוד.

 4. אולם המסתורין - ישנם בעלי חיים בתוך המערה. אל דאגה, נדיר לראותם בין התיירים בגלל הרעש, אך ב-12 הקילומטרים הבאים חיים: עכברים, קרפדות, עכבישים, חרקים שונים וכמובן עטלפים (12 סוגים מיוצגים כאן במערה). בנהר התת-קרקעי ישנם סרטנים וקונכיות המצליחים לחצות את הנהר היות ויש לו כניסה ויציאה מתחת לגבעה. ממול שימו לב לסוגי הגבישים. ברוב המקרים הצבעים הם טבעיים ונובעים מהמים המינרלים, או סתם מהמפגש בין המים לגוש ההרים. בצבע האדום/כתום שייך לחלודה מהמפגש עם הברזל. הצבע האפור שייך למפגש עם המנגן (MN).

5. אולם גמול הניצחון - מתחת לגשר שחציתם ראיתם את נהר הל�ס בשלב התת-קרקעי שלו. זהו השלב השלישי שעליו דיברנו קודם לכן. הנהר ממשיך באיטיות יום יומית את עבודת השחיקה האיטית שלו. הוא חוצה באותו הקצב האיטי את גוש יערות הבוא�ן לאורך 3.5 קילומטר. הזרימה היא איטית כי השיפוע שלו חלש ביותר. הבדל הגובה בין הכניסה ליציאה הוא בקושי מטר אחד! ממולכם נמצא אחד מגדולי הזקיפים שבמערה. גובהו 20 מטר והוא נמצא בעומק של 100 מטר מתחת לפני האדמה. הצבע האפור שמכסה את הזקיף הוא טבעי ונובע מזיהום נושן. רצוי לציין שבזמנו, לפני למעלה ממאה שנה, הטיולים נערכו לאור לפידים, ושנה אחר שנה הפיח הכהה והכתים מקומות שונים בהם אתם מבקרים.

המסדרון בו אתם עומדים עכשיו לבקר שייך למפלס השני של הנהר, על כן הוא מוצף במשך כל חודשי החורף. זו הסיבה מדוע אתם רואים שכבת בוץ עבה לאורך כל השביל. השלב הבא בביקורכם הוא אולם הנשק. זהו המקום הנמוך ביותר במערה, 110 מטר עומקו. בזמנו האולם הזה שימש כבית קפה והקבוצות עשו בו הפסקת אוכל. השלב הזה נעזב כיום, הקפה הוחלף בתצוגה אורקולית שבה אתם עומדים לחזות.

6. אולם הכיפה - אתם נמצאים כרגע באולם הגדול ביותר של המערה. גובה אולם הכיפה הוא 62 מטר אך באלכסון, מפסגת האולם עד לנהר הזורם למטה בצד שמאל, האורך הוא 145 מטר. למעלה הסברנו לכם על הסיורים שהתקיימו לאור לפידים. על מנת להמחיש לכם את השיטה הישנה, המדריך יכבה את כל האורות באולם ומולכם תראו בחושך את נושא הלפיד יורד. זה מרשים ומסוכן כאחד היות והאבנים מאד חלקות. בבקשה לא לצלם בשלב זה, בגלל הסנוור ובמידת האפשר רצוי להישען לכיוון האחורי.

 7. עליה על הסיר - הנהר כאן הוא בעומק של 5 מטר מקסימום. מאז כמעט 4000 שנה, גדות הנהר מימין שימשו כמקלט לתושבי האזור. כל החפצים שנמצאו במשך השנים מוצגים במוזיאון קטן, הנמצא מאחורי הכנסייה. מנהג עתיק: בסוף הסיור תישמע ירייה, על מנת שתוכלו להעריך את תנאי השמיעה הקולית של המערה. במידה ואתם מלווים בילדים, רצוי להגן על האוזניים. וזהו סוף הסיור, בתקווה שנהניתם ואנו מקווים לראותכם שוב. להתראות, ותודה על ביקורכם!

לתחילת הכתבה

פלאן וגנט

יום רביעי 17.08.05 - Falaen

ניסע מ- Rochefort צפון מערבה לכיוון Falaen ליום כיף בנסיעה ברכבת פדלים. אלו הן קרוניות הנוסעות על פסי רכבת במסלול יפהפה של 6 ק"מ בתוך יער, לאורך נהר.בקדמת כל קרונית 2 זוגות פדלים. מדוושים עד ש"נגמר הכח" ואז מחליפים עם היושבים מאחור.יש לשים לב כי ה- Rail Bike דורשים מאמץ פיסי לא קטן, במיוחד בדרך הלוך. הדרך חזרה - ירידה... לילדים - חוויה היסטרית. מחיר: 16 יורו קרונית לארבעה. בעיר יש גם מצודה ישנה וטירה. ניתן לעלות עם הכביש עד לנקודה הסופית ליישוב, לטייל ברגל טיול קצר וליהנות מפינת נוף מקסימה עם מסעדה ובית קפה על אם הדרך ודוכן למכירת נקניקים, גבינות, בירה ויין מקומי (ניתן לברר בדוכן האופניים את שם היישוב שבסוף המסלול).

יום חמישי 18.08.05 - Barvaux -Erezee - Chlorophylle - Gent

 בבוקר ניסע לכיוון העיירה Barvaux לפארק המבוכים Labyrinths (ליד דורבואי). זהו פארק חביב ביותר, הכולל בתוכו מקבץ מבוכים מתירס/עץ (טלפון: (86219042. לאחר מכן ניסע לכיוון העיירה Erezee, לבקר במוזיאון השוקולד. המפעל נמצא לא רחוק מהכפר, משם יש שלטים עם השם Defroidmont Shocolade (טלפון: 86218440). לפני הנסיעה למקום הלינה הבא, ניסע לבקר בפארק Chlorophyll (אופציה), בדרך בין Dochamps לבין Samree. זהו פארק חדש העוסק בנושאים שונים: החיים, היער, צמחיית היער, חיות היער - ממכרסמים ועד ציפורים, עץ ושימושיו ועוד. בפארק גם מבוך, מתקנים ומסעדה. מומלץ לילדים עד גיל 10.

 לחילופין, ניסע מזרחה לכיוון העיירה Robertville (בדרך לעיירה Malmedy), ואשר בה נמצאת טירת Reinhardstein. מדובר בטירה אמיתית שבני המשפחה עדיין מתגוררים בה, והיא פתוחה לביקורים בחודשים יולי-אוגוסט בלבד. ניתן להסתפק בטיול רגלי בטבע עד הטירה, הליכה מתונה לצד הנחל ותצפית עליה. אולם באזור כולו פזורות טירות רבות ואחד ממסלולי הטיול המומלצים באזור הוא בדרך המכונה "דרך הטירות".מכאן ניסע ללון במלון Holiday inn בעיירה Gent.

לתחילת הכתבה

עוד בארדנים

מכרה הפחם Blegny mine - ביקור במכרה פחם נטוש, מזרחית לעיירה Liege (ירידה מכביש N627). המקומיים הפכו אותו לאטרקציה מאד יפה ומתאימה למשפחות עם ילדים. במסגרת הביקור האורחים רואים סרטון וידאו על חיי הכורים ומיד לאחריו יורדים לסיור עם סרבלים מיוחדים וקסדה עם פנס, לעומק של עשרים מטרים בלב האדמה. המדריך הוא כורה לשעבר במכרה שנסגר בשנת 1980. הילדים מאד נהנים. המדריך מדגים את תנאי העבודה הקשים והבלתי נסבלים שהיו מנת חלקם של הכורים. הוא מאפשר למטיילים לקדוח במו ידיהם בשכבות הפחם שעוד נותרו במנהרות. יש גם מצגת אודיו-ויזואלית.
הסיור נמשך כשעתיים והוא חוויה לא-שגרתית לילדים. אם מתעייפים ישנן מספר תחנות בהן ניתן לפרוש באמצע הסיור.
מחוץ למכרה יש גן שעשועים נחמד וחיות מחמד. מי שאינו רוצה להיכנס עם כל המשפחה, יכול לחכות בבית-הקפה בחוץ.
הסיורים הם בשעות כדלקמן: 10:00, 12:30, 13:30, 14:30 14:30 בצרפתית
(בשעה 11:30 בפלמית). ניתן להזמין סיור באנגלית, מראש. פתוח כל יום מהשעה 10:00 (טלפון: 043-874333).

מערת הנטיפים ב- Rochefort - שלט חום הנושא את המילה Grottoes (מערה) והנמצא במרכז הכפר של Rochefort. 300 מדרגות מובילות לעומק של 65 מ` במערה. זורם בה נהר תת-קרקעי, והסיור כולל מופע אור קולי (טלפון: 084-212080).

מרכז התיירות Anseremme - בילוי משפחתי בטבע עם שייט קיאקים. למשפחות מוצעת כאן דרך מיוחדת ואטרקטיבית לבילוי יום נפלא בטבע. דרך נפלאה לגלות את היופי של עמק הנהר Lesse. ניתן לבצע הפלגות קיאקים במסלולים שונים במורד הנהר. נקודת היציאה היא מאחורי הכנסייה של הכפר Anseremme, הנמצא מעט דרומית ל- Dinant. בנקודת היציאה קיימים שירותים, מקלחות וקפיטריה על גדת הנהר. קיימים שני מסלולי שייט: אחד ארוך (5 שעות) והשני קצר (ומומלץ) - שעתיים וחצי של שייט קסום. היציאה לשייט הארוך אפשרית בין השעות 9:00-11:00 והיציאה לשייט הקצר אפשרית בין השעות 9:00-14:30. מפעילי שייט הקיאקים מפעילים במקום עוד מגוון גדול של פעילויות שטח ואתגר לכל המשפחה (טלפון: 082-223344).

מרכז החלל האירופאי - Transinne - כל ההדמיות האפשריות של טיסה לחלל, כולל מתקן המבטל את כוח המשיכה של האדמה.

סיור אופניים משפחתי בדורבואי - הכפר הוא קטנצ`יק, כ- 20-30 חנויות של מזכרות, בתי קפה ומסעדות. הכל תיירותי וממוסחר. בכניסה לכפר יש חנות צהובה שמשכירה אופניים. נוסעים בשבילים מסומנים בתוך יער לעיירה בראוו, שם משאירים את האופניים ומשאית אוספת אותם בחזרה. מיניבוס מחזיר את הרוכבים לנקודת היציאה, אבל לפני כן מקבלים שוברים לשתיה קלה במזנון בבראוו, שנמצא על שפת הנהר. בנהר עצמו, מקבלים שובר לשייט קיאקים חינם. מסלול הקיאקים מתאים לילדים קטנים. שטים בתוך חלקת נהר מסומנת ומגודרת, לא שוצפת ולא גועשת. מתאים גם לילדים. נורא כיף.

טירת מנפחי הזכוכית - בכפר Saint Lambert Val הנמצא באזור Liege עומדת טירת הכפר Saint Of Val Saint בה נכנסים המבקרים לעולם מנפחי הזכוכית.
ניתן לבקר בסיורים בחדרי העבודה של אומנים היוצרים כלי קריסטל יפהפיים. פתוח אפריל-ספטמבר בין השעות 10:00-17:00. מחירים: מבוגר - 5 יורו, ילד - 3 יורו (טלפון: 043-303620).

מסע ברכבת קיטור לשלושת העמקים - מתחנת הרכבת של Mariembourg יוצא מסע בן שעתיים (הלוך ושוב) ברכבת קיטור עתיקה לעמק נהר Eau Noire, עמק נהר Eau Blanche ועמק Viroi, המקסימים ביופיים (טלפון: 81-221199). מומלץ.

לה לובייר - מעליות הסירות ההידראוליות בתעלה המרכזית. ב- Canal Du Centre שבעיירה La Louviere חוויה יוצאת דופן: ארבע מעליות המעלות ומורידות סירות בתעלה כדי להתגבר על הפרשי גבהים בני 17 מ` בתוך הערוץ. המבקרים מוזמנים להתנסות אישית בהפלגה בסירה העולה ויורדת בנהר במעליות, ולקבל הסבר מפורט על המפעל בתערוכה קבועה המוצגת בבנין הצמוד למעלית מס` 1 (טלפון: 64662561). מומלץ.

 פארק ספארי - זברות, היפופוטמים, גורילות, פילים, קרנפים וחיות אפריקניות אחרות נעים בחופשיות מוחלטת, ללא מחיצות או כלובים, בספארי שב- Aywaille. נוסעים בין החיות ברכבת פתוחה (!) או במכוניות פרטיות. בחלק אחר של הפארק שוכן גן חיות מצוין המאכלס מינים שאינם מומלצים לביקור ברכבת פתוחה (דובים, אריות, טיגריסים, שימפנזים). כדאי מאד.

יום שישי 19.08.05 - Wavre

מוקדם בבוקר ניסע לכיוון העיירה Wavre שמדרום-מזרח לבריסל. נצא מבריסל בכיוון דרום מזרח על הכביש המהיר A4-E 411 שילוט העיר Namur, וירידה כעבור 22 ק"מ ביציאה מס` 6 ליד Wavre. יש להקפיד לחפש שילוט A4 לאורך הכביש. עד מהרה נתחיל לנסוע בתוך יער Foret De Soignes. היער הוא חגיגת טבע בפני עצמה. הוא מהיפים שביערות בלגיה, משובץ באגמים, מנזרים, מעונות אצילים ומסעדות חבויות לצידי הדרך. ב- Wavre נכנס לפארק השעשועים הנהדר Walibi. זהו פארק המחולק ל"עולמות" (עולם המחר, עולם עלי באבא) וכולל מתקנים מסעירים, מופעים, דולפינים מאולפים, כלבי ים וציפורים מאולפות, מסכי קולנוע תלת-מימדיים ועוד.

להלן מידע על המתקנים בפארק מפיו של חובב פארקים -

Vampire - האחות הבלגית של הקומבה שלנו. זו רכבת זהה לקומבה רק שהמסילה בצבע אדום והתפאורה הדלה היא סביב ערפדים. בעוד שבסופרלנד ייקח לכם 10 דקות כדי לעמוד בתור, בבלגיה זה ייקח לכם שעה ויותר אז אני מציע לוותר עליה. את הרכבת הזו אני ממש לא אהבתי, לא בארץ ולא בבלגיה, תמיד אני חוטף מכות בראש ובצוואר, ויוצא משם עם כאב ראש ענקי.... (ציון: 6).

Cobra - שוב רכבת הרים זהה. הפעם - לאנקונדה שלנו. גם כאן הייתי בשוק מאורך התור. התפאורה היא של אלף לילה ולילה (ציון 8.5).

Turbine - וואיי איזו רכבת. מדובר ברכבת קצרה שתשאיר אתכם המומים. נכנסים למבנה מאורך דמוי בניינים. הרכבת מתחילה בבת-אחת במהירות אדירה, וההרגשה היא כאילו יושבים על טיל. תוך כמה שניות של נסיעה במישור, נכנסים ל"לופ" גבוה (כ- 20 מ`) ואז יוצאים בבת-אחת לתוך עלייה בזווית היסטרית. כאן מגלים שהמסילה נגמרת עוד כמה מטרים... בדומה לאנקונדה, הרכבת נעצרת ומיד עושים את אותו המסלול אחורה אל התחנה שם עוברים אותה ושוב עולים עלייה ושוב ירידה וחוזרים לתחנה.
כל העניין הוא פחות מדקה והרכבת הזו ממש מרגשת. הישיבה בקרון וההמתנה לרגע שבו הכל יתחיל ממש מלחיצה. בפעם הראשונה שלי ישבתי מלפנים וידעתי שברגע שהמפעיל ילחץ על הכפתור - אנחנו נעוף קדימה. אז הסתכלתי על היד שלו בחרדה, וראיתי ממש כאילו בהילוך איטי איך הוא לוחץ על הכפתור. קצר וקולע (ציון: 9.8).

Calamity Mine - רכבת מכרות מדליקה, המתאימה לכל המשפחה. אבל זו רכבת הרים לכל דבר. לרכבת יש תור די ארוך אבל היא שווה ביותר וכוללת שתי עליות (כלומר, שני חלקים). התפאורה היא כמו מערבון עם דמויות של לאקי לו - דמות מצוירת בלגית (ציון 9.5).

Weer Wolf - רכבת הרים מעץ בעלת מבנה מרשים. הרכבת נראית גדולה יותר ממה שהיא באמת וזאת משום שהירידות שבה לא מגיעות עד לגובה פני הקרקע. רכבת הרים טובה ומפתיעה עם מושבים נוחים. מתקן חובה (ציון: 9.5).

Bounty - מתקן מפחיד. סירת פיראטים שעושה סיבוב מלא על הראש. לא עליתי עליה, אבל חגורת הבטיחות נראית נוחה יותר ממה שאנו מכירים, וגם התור לא מאד גדול.

 צמוד לפארק Walibi ממוקם פארק המים Aqualibi (כניסה לפארק מזכה בשעת כניסה חינם לפארק המים). בפארק ישנה בריכת בועות, ג`קוזי למבוגרים, מגלשות, אבובים, רפטינג בג`ונגל ואפילו מתקן "הנהר המטורף" - שייט מטורף בנהר, במנהרות חשוכות דרך מפלי מים עזים, ובקטעי דרך מסוימים מרגישים כאילו מתקדמים... לאחור. וכו`. המים בפארק הנם בטמפ` קבועה של 29°c. כמובן שיש להצטייד בבגד-ים ובבגדים להחלפה. במקום ישנם לוקרים, בהם מפקידים את כל הציוד האישי (הכניסה ללא חפצים/בגדים). אגב, הכניסה לגברים, בשל הבטיחות, הנה בבגדי ים בגזרת תחתונים בלבד, ולא מכנסי ספורט. הם מאד מקפידים בעניין. ניתן לקנות בגד-ים בכניסה לפארק. בפארק נבלה יום שלם.

לתחילת הכתבה

ברוז'

יום שבת 20.08.05 - ברוז`

לעיר היפה ביותר בבלגיה נקדיש יום שלם.ברוז` הנה עיר יפהפייה ומדהימה. הביקור בה הנו בגדר חובה. אומרים שעדיף להגיע לעיר בשבת, שכן אז ניתן לראות את החתונות היפות המתקיימות בה (לברוז` ניתן להגיע אף ביום ראשון, שכן החנויות פתוחות והעיר הומה אדם). כמו כן, בשבת מתקיים בעיירה שוק עתיקות ושוק עבודות יד.בכל מקרה, מומלץ לחנות בחניון ליד התחנה המרכזית (זול מאד יחסית לחניה בתוך העיר). בכניסה לעיר (ברכב) עוקבים אחר השילוט למרכז (Centrum). כשמגיעים למרכז, ישנו שילוט גדול ומאיר עיניים לחניון תת-קרקעי - בו מומלץ לחנות.הטיול מתחלק בין שיט לבין טיול ברחובותיה הציוריים, אם ברגל, בכרכרה או באופניים.

משהו קטן לילדים:עיר עם בעלי חיים- החל מסמטת החמור העיוור, הברבורים שהובאו כקללה לעיר ונמצאו כברכה, הנסיכה שנפלה מהסוס ומתה צעירה והדוב שהוא האזרח הוותיק של העיר. לא. זה לא גן חיות. זוהי אחת הערים היפות בבלגיה. ברוז` נקראת וונציה של הצפון, אבל היא לא דומה לה בכלל! וונציה הוקמה על לגונה בים האדריאטי, וברוז` אין לה ים בכלל! פעם מזמן, 500 שנה לפני הספירה הנוצרית (כלומר בערך ב- 600-), כל אזור פלנדריה היה ים. זה היה חלק מהים הצפוני. אחר-כך הים התייבש קצת והמים נסוגו לאחור, ונשארו תעלות. דרך התעלות עברו ברווזים, דגים וגם... אוניות.
בימי הביניים נהיה מאד לא בטוח לנסוע בעגלות וסוסים בדרכים המשובשות, גם כי הדרכים שהרומאים בנו לא היו כבר מתוקנות וגם כי בכל פינה חיכו שודדים. אז התחילו לשוט בים.כאשר החלו אוניות לשוט בתעלות, אפשר היה להגיע עם האוניה עד השוק ולהוריד שם את הסחורה, למכור אותה ואחרי כמה ימים לשוט לעיר האחרת. אפשר לראות כאן בכיכר מרקט (כיכר השוק) את השרידים לכך...

שייט, אופניים, כרכרה - מומלץ לפתוח את הסיור בעיר בשייט תעלות, ששיאו ב"אגם האהבה" הציורי. זהו שייט בן חצי שעה והנו בגדר חובה. יציאה סדירה מתעלת Rozenhoedkaai (לא לשכוח לקחת אוכל לברווזים). הפלגה משגעת נוספת בתעלה מברוז` לעיירה הסמוכה Damme, הנמצאת במרחק 7 ק"מ מצפון לברוז`. אומרים שזהו אחד מקטעי הדרך בעל הנופים עוצרי הנשימה ביותר בבלגיה. לאורך הדרך נחלוף לאורך שדרות עצים זקופים, הנדים ברוח הנושבת מהים, כאילו מברכים לשלום, נופים כפריים יפהפיים, תחנות רוח - ולבסוף מגיעים לעיירה ציורית הנחשבת כ"דגם מוקטן" של ברוז` עם מסעדות ובתי קפה נחמדים (העיירה איננה ממוסחרת). שעות יציאת ההפלגה מברוז`: 10:00, 12:00, 14:00, 16:20, 18:00 (טלפון: 050-353319).

במקביל לתעלה, עוברת דרך המאפשרת רכיבה על אופניים, שניתן לשכור ליד תחנת המידע לתיירים בעיר.כדי ליהנות מכל העולמות, כדאי לשוט בכיוון אחד, ולחזור באופניים בכיוון הנגדי.כמו כן, ניתן לערוך סיור בעיר בכרכרה רתומה לסוסים (תיירותי מעט). סיור רגלי מומלץ להגיע למגדל הפעמונים ולשוק המקורה. לעלות במדרגות - זה שווה את המאמץ! מהכיכר, על יד מגדל הפעמונים, יוצא הרחוב המסחרי הסואן Wollestraat. במס` 31B נמצאת חנות Pralinette, חנות שוקולדים של בית חרושת בלגי. ניתן לצפות במקום בתהליכי הכנת השוקולד וגם לטעום.... בכלל, כל העיר מלאה בחנויות של שוקולטיירים, בהן ניתן לראות את הכנת הפטיפורים ומפלי שוקולד זורמים לתוך הסירים. חגיגה לילדים.בכל מקרה - לא לחזור הביתה בלי שוקולד מברוז`!!

ממש במרכז העיר, יש שני לונה-פארקים קבועים, עם מתקנים יפים במיוחד. התשלום מתבצע עבור כל מתקן בנפרד. כדאי!נעלה על כביש E-40 מברוז` לכיוון הדולפינריום המקורה החדיש ביותר באירופה Boudewijnpark Dolfinarium.המקום מציע הצגות מרהיבות של דולפינים, אריות ים ועוד. כל זאת בבריכה שקופה ענקית. כמו כן יש במקום הרפתקאות רבות: תערוכת יונקים ימיים, לונה פארק, מופע קוסמים, משטח החלקה על הקרח ועוד. במקום זה, מובטחת הנאה וחוויה במספר שעות בילוי רב.
שעות פתיחה: 11:00-18:00 (טלפון: 050-5408408).

* Jenevier - סוג של סיידר אלכוהולי. לא לפספס...
 * Hobit - מסעדת צלעות מעולה, עם אווירה נעימה ולא רשמית, ברחוב Kemel. פתוח מ- 18:00.

לתחילת הכתבה

בריסל

יום ראשון 21.08.05 - בריסל

נתחיל את הבוקר עם סיור קל בבריסל, כאשר הגראן פלאס (הכיכר הגדולה) תשמש לנו כנקודת מוצא. זוהי הכיכר הקלאסית הכי יפה באירופה. במרכז הכיכר מתקיים מדי יום שוק פרחים, ובבוקר יום א` נערך בה שוק ציפורים קולני (בין השעות 07:00-14:00).קשה מאד לנווט בעיר ללא מפה. יש תעלה תת-קרקעית החוצה את העיר ומקשה על ההתמצאות בה. טייל ברחובות היוצאים מן הכיכר: בתי גילדות, גלריות, כנסיות, אזורי מזללות, בית הבורסה ומוזיאון השוקולד. מרכז העיר מתאפיין בעליות תלולות ורחובות משופעים, כך שההליכה אינה קלה, במיוחד כשהרוח נושבת...מכיכר גראן פלאס דרך סמטת Rue Ch. Buls הצמודה לבית העירייה, נכנס לרח' Rue De L`etuve שהוא בחלקו מדרחוב, עם הרבה חנויות למזכרת, ונלך לראות את פסל הילד השובב Manneken pis - הילד המשתין שהוא סמלה של בריסל: להצטלם, להרביץ פרק פדגוגי באוזני הילדים בנושא השתנה וחשיפת איברים במקום ציבורי ולהמשיך הלאה.מכאן נמשיך לעיקר הטיול של היום: מתחם ה- Expo ב- Brupark. זהו קומפלקס שנמצא מחוץ למרכז העיר ומאפשר בכרטיס משולב ליהנות ממספר אתרים:

אטומיום - מבנה ענק בצורת אטום העשוי קונסטרוקציית ברזל, שהפך לאחד מסמלי העיר, מפאר את פני השטח, אך אין טעם להיכנס אליו, כיוון שהוא מכיל פריטים מתצוגה בשנות החמישים שלמענה הוא נבנה. כן כדאי לעלות לנקודת התצפית הטובה על העיר ב"אטום" העליון, שאליו מגיעים במעלית. לילדים יהיה כיף לעלות במדרגות הנעות בין הכדורים המרכיבים אותו. יש לזכור כי האטומיום נמצא בשיפוצים, כנראה עד סוף נובמבר 05` (בין השעות: 09:30-20:00).

פארק המים Oceade - פארק מים טרופי מרהיב ביופיו ובו בריכות שחיה, מגלשות, בריכות גלים, מפלים - והכל תחת משטח מקורה בטמפ` של 28°c. הפארק נמצא במרחק 150 מ` מהאטומיום (בין השעות: 10:00-22:00).

עיר הקולנוע Kinepolis - קומפלקס ענק בן 26 אולמות קולנוע שהם המלה האחרונה בטכנולוגיית ההקרנה. אולם האמפיתיאטרון Imax - כבר איננו קיים.
אטרקציה נוספת ב- Kinepolis היא ה- Showscan- מקרנה המריצה 60 תמונות בשנייה ויוצרת תחושת תנועת אמת של הדמויות המוקרנות. חוויה לכל חובבי הקולנוע.

אירופה הממוזערת - במתחם אחד מרוכזים אתרים שונים מרחבי אירופה: מגדל אייפל, פיזה, הביג-בן, שער הניצחון ועוד. הכל במיניאטורות ממוזערות פי 25 ממידתם המקורית. ניתן להלך בין המבנים הטובלים בתוך גנים, כבישים, נהרות עם סירות ואנשים קטנים, להשיט סירות בנהר בלחיצת כפתור, והכל נראה ממש אמיתי ומושקע עד הפרטים הקטנים. מקסים! (בין השעות: 09:30-20:00).

הכפר - שחזור הכפר ממנו צמחה העיר בריסל. זהו המרכז המסחרי של כל הקומפלקס, העמוס בבתי-קפה, מסעדות, בוטיקים וגם דיסקוטקים. פתוח כל שעות היום וגם מאוחר בלילה.

* בצמוד לפסל הילד המשתין, ישנה חנות וופלים בלגיים מ-צ-ו-י-י-נ-י-ם ומוכר מקסים מרמאללה שמחבב ישראלים (לטענתו...).
* לא לפספס את הוופל הבלגי עם השוקולד של Australian, בכיכר המרכזית.
* Leonidas ברחוב Boulevard D Anspace 46.
* Pierre Marcolini - ברחוב Place Du Grand Sablon 39.
 * Wittamer - ברחוב Place Du Grand Sablon 6, 12.

לתחילת הכתבה

קנוקה הייסט

יום שני 22.08.05 - Knokke Heist - Zeebruge - Oostende

Knokke Heist הנה עיירת קייט ונופש יוקרתית, ובה מאות בתי-מלון ודירות יוקרה רבות השייכות לעשירי בלגיה. יש בה מספר רב של מסעדות מעולות ובתי-קפה. מלבד העובדה שיש בעיר שדרת חנויות ארוכה ויפה ושכונות נעימות שמעניין להסתובב בהן, יש בה גם גן פרפרים נפלא. בעיר יש שילוט המכוון אל הפארק בקלות. יש לפנות מ- Het Zoute לגן הפרפרים Vlindertuin. הפארק אינו אלא גינה קטנה מקורה, הצמודה לשמורת טבע. בין בריכות ופרחים וצמחיה טרופית וסובטרופית המותאמת לפרפרים, בתנאי טמפרטורה חמימים, מאות זנים של פרפרים צבעוניים, מכל חלקי תבל, חלקם קטנים וחלקם בעלי מוטת כנפיים באורך 25 ס"מ. ניתן לשוטט באופן חופשי בין הפרפרים. לא פעם הם טועים ונעמדים על אחד המבקרים.

 אם נהיה שקטים מאד, נוכל לשמוע פרפרים מנופפים בכנפיהם לראשונה בחייהם. אפשר לראות את הפרפרים ממש מקרוב, ולבחון כיצד הם מחדירים את חדקיהם אל הפרח לינוק את הצוף. לא לוותר בשום מקרה. הילדים (וגם אנחנו) היינו מ-ו-ק-ס-מ-י-ם!! כיוון שאנחנו לא פרחים/פרפרים/צמחיה, כדאי לבוא עם ביגוד "מתקלף", שכן בפנים חמים ולח מאד (בין השעות 10:00-17:30). מומלץ בחום.

משהו קטן לילדים: "למה יש לכם עיניים גדולות כל-כך?" זו לא השאלה של כפה אדומה לזאב שבלע את הסבתא, מאגדות האחים גרים. לפרפרים באמת יש עיניים גדולות יחסית לגופם. העיניים של הפרפרים נמצאות על הכנפיים שלהם, ויש סוגי פרפרים שהעיניים שלהם ממש ענקיות, והן לא תחליף של משקפיים כדי לראות טוב יותר, אלא כדי להפחיד את האויבים שלהם, בכך שייראו גדולים יותר ממה שהם באמת - קטנים, חמודים ומרפרפים.

אם פרפר "יתיישב" לכם על הכתפיים, אל תזוזו, כדי שלא ייבהל. כל תזוזה שלכם, זוהי רעידת אדמה עבורו. ואם פרפר מבולבל יתיישב לכם על הפה, אז בבקשה לא לטעום אותו. לפרפרים יש טעם מגעיל במיוחד. ואפילו רעיל במידה מסוימת. וגם זה בגלל שהפרפר הקטןוהצבעוני פיתח לעצמו מנגנוני הגנה, כאילו אומר: "טוב, תראו אותי, אני יפה וצבעוני, אבל אל תתקרבו אלי, כי אני רואה הכל וגם הטעם שלי מגעיל"...האמת, שלא לכל הפרפרים טעם מגעיל, אבל החיות לוכדות החרקים כבר נזהרות אוטומטית מפרפרים, כך שאפילו אלה שהם גם יפים וגם אינם רעילים - מרוויחים מהעסק...בגן הציפורים ניתן לקנות כרטיס לשמורת הציפורים הקרובה - Het Zwin Nature Reserve. שמורת הציפורים נמצאת סמוך לגבול הולנד-בלגיה. למעשה, זהו אזור גדול שמשמר את חיי הטבע בסביבה. השמורה היא ביצת מי מלח, שאלפי ציפורים מסוגים שונים מקננות, חיות ומתרבות בה. ניתן גם לראות אזור של חסידות. כדאי מאד לבקר במקום.

משהו קטן לילדים: אולי לא תאמינו, אבל למעשה זו ביצה. היא נוצרה על ידי מי ים הזורמים מהים ליבשה, כי מי הים בארצות השפלה (בלגיה, הולנד) מבולבלים לפעמים בכיוון. הם לא מכירים את השיר שכל הנחלים הולכים לים, ואצלם הים לפעמים הולך אל החוף.
הסיבה היא כמובן בגלל שהגובה של היבשה נמוך יותר מהגובה של הים, ואם הייתם בהולנד ראיתם לא מעט סכרים שהם פטנטים שההולנדים המציאו כדי לא לאפשר למים לכסות את היבשה.
כאן, מי הים מגיעים קבוע, פעמיים ביום, ומציפים את החלק הקרוב לחוף. היתרון היה שבימי הביניים עגלות וכרכרות לא יכלו לעבור מכאן דרומה והביצה הייתה הגנה טבעית לעיר ברוז`.

ב- 1952 קם בלגי אחד, ליאון ליפנס, שהיה צפר חובב ומצולם בכל התמונות עם משקפת לתצפית ציפורים. הוא החליט שהביצה הזו תהיה שמורת הטבע שתשמר את חיי הציפורים בסביבה. למזלו, הוא גם היה ראש העיר של העיירה הסמוכה ולמרות רצונו לפתח את התיירות בעיירה שלו, הוא הבין את המשמעות של רבבות תיירים מדי חודש, ומה הם עלולים לגרום לצמחיה, לציפורים ולזיהום האוויר. פסל הברונזה שלו נמצא בכניסה לשמורה, לזכרו ולכבודו. בחורף כמו בכל השירים, הציפורים נודדות מכאן אל ארצות החום. ורק הבלגים נשארים.למה אין צמחיה על קו המים? שתי סיבות עיקריות: האחת, שהמים מגיעים פעמיים ביום וסוחפים את כל הזרעים, אז אין להם סיכוי בכלל להיקלט באדמה. והשנייה, שרוב הצמחים לא אוהבים סביבה מלוחה, ולכן בורחים מהים למקומות נחמדים יותר לצמחיה. רק צמחים מסוגים בודדים מסוגלים לגדול כאן על הדיונות...

בכלל, כל שמורת הטבע באזור (Zwin) מומלצת מאד, לאורך הדיונות. לכן, ניסע לראות תערוכת פיסול בחול ב- Zeebrugge, הפתוחה עד שעות הלילה המאוחרות (בין השעות: 10:00-22:00) -
 Sand Sculpture Festival.נמשיך בטיול לעבר עיירת הקייט Oostend. העיר מחורצת במדרחובים צבעוניים. כדאי לבקר בספינת המפרש "מרקטור" שהיא מעין מוזיאון צף. בבטן הספינה אצורות כיום מזכרות שאסף צוות הספינה במהלך מסעותיה הרבים. הספינה עצמה נראית כאילו היא מוכנה להפליג בכל רגע... נחמד מאד. כדאי גם לטייל בשוק הדייגים ברציף הדייגים. המבנה עצמו בנוי בתוך המים, והוא חלק מהנמל. כאן מתבצעות מכירות הדגים המובאים בספינות הדיג מדי בוקר. אפשר לטייל על רציף הנמל, ולראות מקרוב את כל ה"אקשן".

לתחילת הכתבה

אנטוורפן

יום שלישי 23.08.05 - Antwerpen - Mechelen (Muizen)

נגיע לאנטוורפן סמוך לתחנת הרכבת, שם נמצא גן החיות העירוני - אחד המרשימים ביותר באירופה. יש בו גם אקווריום ודולפינריום ו"מקדש" מצרי המעוטר בציורים מצריים ובכתב חרטומים, המאוכלס בפילים. בגן גם יצורים נדירים ואקזוטיים (בין השעות 09:00-18:30).
בעיר ניתן גם לערוך הפלגת סיור. הסירות יוצאות מרציף מס` 13 (Flandria) שעל גדת נהר סחלדה (Schelde) ונכנסות לתוך הנמל, שם הן מסיירות ביסודיות רבה, ולאחר מכן ממשיכות במורד הנהר.מכלן היא עיר התחרה, השטיחים, הרהיטים והפעמונים. זוהי עיר קטנה ומקסימה. היא נחצית על ידי נהר Dijle ומספר תעלות ומדרחובים ססגוניים קיימים בה לאורכה ולרוחבה. אנו נבקר במוזיאון הבובות - 4,800 מ"ר גודלו, המכיל אוסף של צעצועים מכל התקופות. מקסים. בעיר גם מוזיאון מדע, בו הילדים מפעילים כמעט הכל לבדם (הסברים גם באנגלית).המוזיאון מלא בפעילויות לכל הגילאים ומומלץ בחום.

 ב- Muizen, הפרבר הדרומי של מכלן, נמצא פארק החיות פלנקנדל - Dierenpark Planckendel.זהו פארק ממחוזות החלום. ארמון עתיק ויפהפה שהוסב לגן חיות, המשופע במרבדי פרחים, ובו כ- 1,000 בעלי חיים המסתובבים מחוץ לכלובים באופן טבעי. במקום יש גם גן שעשועים לילדים ואוסף נדיר של בעלי כנף, גם כאלה הנמצאים בסכנת הכחדה. יש גם מספר אגמים בהם מתקבצים עופות מים (בין השעות: 09:00-18:30).

יום רביעי 24.08.05 - Lichtaart

 היום נבקר בפארק השעשועים Bobbejaanland ב- Lichtaart שממזרח ל- Antwerpen.לונה פארק נהדר עם המון אטרקציות ססגוניות: עיר המערב הפרוע, כפר אינדיאני ומתקנים נועזים: רכבות הרים עם לולאות, מנהרות מפחידות, רכבת שדים, ספינת פיראטים ומגדל טרפז. כל אלה לצד אטרקציות מפחידות פחות.הפארק פתוח בין השעות 10:00-18:00.הפארק צבעוני והומה, וטובל בערוגות פרחים. מומלץ בחום.

יום חמישי 25.08.05 - השלמות.....והביתה

...אז הגענו ליום האחרון של הטיול....מכיוון שהטיסה תצא מאוחר בערב, נוכל לנצל את היום להשלמות, ולביקור במקומות שאהבנו.נתחיל בעיירה Gent, בה לנו מספר ימים. זוהי עיר נמל עתיקה ויפה, המבותרת על-ידי תעלות והיושבת על איים קטנים. יש בה קתדרלה ומגדל פעמונים, שניהם בולטים על רקע קו הרקיע של העיר ומשמשים כסמל המסחרי שלה.ניתן לערוך שייט בעיר או לחילופין "לקנח" בקניות. כדאי לבקר במרכז קניות גדול, בשולי העיר העתיקה, במרחק של פחות מקילומטר אחד מהמרכז. קניון זה מיועד בעיקר למקומיים ולא לתיירים, ולכן המחירים בו סבירים. הקניון מקורה בגג זכוכית ובעל שלושה מפלסי חניה. המלווים, או אלה שאינם רוצים לערוך קניות - יכולים להמתין בבתי-הקפה שבקניון, לתפוס שלווה, לנוח מעט ולטעום משהו טוב....

* במרכז המדרחוב של העיר (רח` וולדסטראט 60) ישנו בית-קפה-פטיסרי גדול ומגוון בשם "בלוק". ניתן לאכול שם ארוחות קלות, קפה והמון סוגי עוגות טעימות. כמו כן, יש להם כ- 20 סוגי לחם שונים שנאפים במקום.
המקום שייך למשפחה יהודית בשם בלוק (בלוך), שגם מנהלת את המקום, ואבי המשפחה, יעקב, עומד בראש הקהילה היהודית הקטנה בעיר.

כיוון שהטיסה חזרה יוצאת מבריסל, נראה כי כדאי לבלות בה את יתרת היום.ניסע לכיוון העיר ונבקר במוזיאון המכוניות Autoworld. מוזיאון נפלא למי שאוהב מכוניות ולא רק. המוזיאון מכיל אוסף של מכוניות (450 במספר) מתקופות שונות, החל מסוף המאה ה- 13 והמשך בתצוגה לפי עשורים ולפי מודלים של חברות, עשרות דגמים, וכמעט כל חברה שרק תעלו בזיכרונכם - כולל אמריקאיות.התצוגה נחשבת לאחת הטובות בעולם, ואולי אף הטובה ביותר. לא להחמיץ. (בין השעות: 10:00-18:00).

ביקור נוסף שכדאי לערוך הנו במוזיאון המוסיקה. המוזיאון נמצא במקום מרכזי ביותר - בכיכר Place Royale, ועל-יד המוזיאון להסטוריה עתיקה ומודרנית.חזית הבניין מעניינת מאד. מעין שלד עשוי ברזל חשוף, המעוטר בעיטורי ברזל מסוגננים בצבע שחור. המוזיאון הנו בן 6 קומות (קטנות מאד, לא להיבהל!) ובתוכו ישנו מגוון עצום של כלי-נגינה מכל הסוגים והתקופות. כלים פרימיטיביים ופולקלוריסטיים, כלים קלאסיים, כלים פשוטים וכלים מורכבים ומפוארים. תצוגה יפהפייה. מה שנחמד הוא שכל מבקר מקבל אוזניות, וניתן לשמוע קטעי מוסיקה קצרים ויפים על-ידי כל אחד מהכלים המוצגים. הסיור נחמד מאד, עובר במהירות, ולילדים מגיל בית-ספר ההנאה תהיה מרובה.

 ניתן לבקר גם במוזיאון הקומיקס - מוזיאון המתעד את תולדות הקומיקס (הדרדסים, למשל), מדגים את הטכניקות השונות להפקתו, וכן מציג אוסף של דמויות קומיקס ידועות. מומלץ.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על בלגיה