10 הספריות היפות בעולם

אמנם רוב הספריות היפות תמצאנה באירופה הקלאסית והמתחדשת, מטעמי מסורת ותרבות נאורה עתיקה יותר, אולם ניתן למצוא ספריות מרשימות לא פחות ביבשות אחרות על גבי הגלובוס. להלן סקירה חלקית ומגוונת כאחד של מבני ספריות מרהיבים, בניינים אוגרי ידע.
אוֹרי דן דיין - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: 10 הספריות היפות בעולם
Depositphotos/Photogearch ©

ספריית אוניברסיטת קוימברה בפורטוגל

מחזיקה בתוארה הנוכחי משנת 1924, הספרייה הכללית של אוניברסיטת קוימברה (Biblioteca Geral da Universidade de Coimbra) בפורטוגל מהווה חלק מפואר ובלתי נפרד מהאוניברסיטה, אשר נוסדה בשנת 1290 על ידי המלך דיניז (Dinis I de Portugal) במקום מושבה המקורי בליסבון. אוניברסיטת קוימברה היא המוסד האקדמי, הפעיל ברציפות, מהותיקים ביבשת אירופה ובעולם, הותיק ביותר בפורטוגל ובית הספר הגבוה למחקר הגדול ביותר במדינה. המבנה הנוכחי של הספרייה מחולק לשני חלקים מרכזיים: ספריית ג'ואנינה (Biblioteca Joanina), המכילה כותרים ישנים שיצאו לפני שנת 1800 והבניין החדש (Edifício Novo), המאכלס יותר ממיליון ספרים כמעט מכל תחום אפשרי. המבנה החדש נפתח בשנת 1962 וכולל ארבע קומות על פני שטח של מעל 7,000 מ"ר. הספרייה פתוחה מדי יום בשעות 09:00-22:45.

 • כתובת: Largo da Porta Férrea, 3000-447 Coimbra
 • אתר אינטרנט: www.uc.pt/bguc
רייקסמוזיאום באמסטרדם. צילום: Arie de Leeuwרייקסמוזיאום באמסטרדם. צילום: Arie de Leeuw

לתחילת הכתבה

ספריית רייקסמוזיאום באמסטרדם

כחלק מהרייקסמוזיאום, המוזיאון הלאומי, ספריית המחקר רייקסמוזיאום (Rijksmuseum Research Library) באמסטרדם, היא הספרייה הציבורית הגדולה ביותר בתחום חקר האמנות בהולנד. מאז שנת 2003 הספרייה ממוקמת ברחוב Frans van Mierisstraat מספר 92, בשל שיפוצים במבנה המרכזי של המוזיאון. הספרייה פתוחה בימים שלישי-שבת בשעות 10:00-17:00, עם שירות במתכונת מצומצמת בשעות 13:00-14:00. הקטלוג האינטרנטי של הספרייה מכיל מעל ל-140,000 מונוגרפיות, 3,200 תקופונים וכ-20,000 קטלוגים לממכר אמנות.

לתחילת הכתבה

ספריית מנזר מלק באוסטריה

ספריית מנזר מלק (Melk Monastery Library), אוסטריה היא למעשה חלק מהמבנה הכנסייתי הבנדיקטי המרהיב. הנמנזר שוכן בעיר מלק (Melk) במדינה הפדרלית של אוסטריה התחתונה (מאוסטרו-בווארית, Niadaöstareich), בסמוך לעמק ואכאו, בו עובר נהר הדנובה (Danube). הספרייה המרשימה מכילה אינספור כתבי יד מימי הביניים, כולל אוסף מפורסם של ציורי קיר (טכניקת הפרסקו) וכתבי יד מוסיקליים. ציורי הקיר נעשו על ידי האמן האוסטרי, פול טרוגר (Paul Troger), אשר חי בשלהי תקופת הבארוק. מדובר בטכניקת ציור מיוחדת, הדורשת עבודה מרובה ומתבצעת על גבי משטח של טיח טרי - כך העבודות נשמרות לאורך זמן כל עוד הטיח לא מתפורר. דוגמא בולטת לפרסקאות היא תקרת הקפלה הסיקסטינית ברומא, מעשה ידיו של מיכלאנג'לו בואונרוטי.

 • כתובת: Stift Melk, Abbey - Tours, Abt Berthold Dietmayr Str. 1 , A 3390 Melk
 • אתר אינטרנט: www.stiftmelk.at

לתחילת הכתבה

ספריית מכללת טריניטי בדבלין

ספריית מכללת טריניטי (Trinity College LIbrary) בדבלין היא הספרייה הגדולה ביותר באירלנד. החלל המרכזי מכונה החדר הארוך (The Long Room), בשל מבנה העומק הארוך (65 מטרים). החדר הארוך מאכלב כ-200,000 מהספרים הישנים ביותר בספרייה ונבנה בשנים 1712-1732. הספרייה פועלת עם היווסדה של המכללה, בשנת 1592. ספריית המחקר זוכה לקבל העתק מכל כותר חדש, היוצא לאור באי הבריטי מאז שנת 1801.

 • כתובת: Trinity College Dublin, College Green, Dublin 2
 • אתר אינטרנט: www.tcd.ie/Library

לתחילת הכתבה

ספריית ריאל גבינט בריו דה ג'נרו

פירוש השם הוא, חדר הקריאה הפורטוגזי המלכותי, אשר שוכן בריו דה ג'נרו, ברחוב Luís de Camões, על שם המשורר הפורטוגזי החשוב, מספר 30. ספריית ריאל גבינט (Real Gabinete De Leitura) הוקמה בשנת 1837 על ידי קבוצה של 43 מהגרים פורטוגזים, פליטים פוליטיים, במטרה לקדם תרבות בבירת איחוד ממלכות פורטוגל וברזיל של התקופה. הפתיחה או ההשקה הרשמית של הספרייה נעשתה על ידי הקיסר פדרו השני בספטמבר 1887. המבנה המרשים היווה תקדים ארכיטקטוני (שלד ברזל) בברזיל ונבנה ממיטב החומרים של התקופה, אם מיובאים ואם מתוצרת מקומית. מדובר בספרייה פוטוגנית בצורה יוצאת דופן.

 • כתובת: Rua Luís de Camões, 30, Centro - Rio de Janeiro - RJ, CEP: 20051-020
 • אתר אינטרנט: www.realgabinete.com.br
ספריית מלק באוסטריה. צילום: Emgonzalezספריית מלק באוסטריה. צילום: Emgonzalez


לתחילת הכתבה

 ספריית הקונגרס בוושינגטון די. סי.

נבנתה על ידי הקונגרס האמריקאי בשנת 1800 וידועה כמוסד התרבותי הפדרלי הישן ביותר בארצות הברית של אמריקה. ספריית הקונגרס (Library of Congress) שוכנת בשלושה מבנים בגבעת הקפיטול (Capitol Hill) בוושינגטון די. סי. ונחשבת לספרייה הגדולה ביותר בעולם מבחינת מקום אחסון על גבי מדפים ומספר הספרים בה. בפועל, זוהי הספרייה הלאומית של ארה"ב. הספרן הראשי ממונה על ידי הנשיא באישור הסנאט. המבנה הותיק יותר מבין השלושה, בניין תומאס ג'פרסון נפתח לראשונה בשנת 1897 כמבנה הראשי של הספרייה ומשמש כחלל מרכזי עד היום.

 • כתובת: 101 Independence Ave, SE, Washington, DC 20540
 • אתר אינטרנט: www.loc.gov

לתחילת הכתבה

ספריית המוזיאון הבריטי בלונדון

בתחילת שנות החמישים של המאה התשע-עשרה היה צורך בחלל קריאה רחב הרבה יותר, כחלק מהמוזיאון הבריטי וכך בניצוחו של הארכיטקט סידני סמירק (Sydney Smirke) הושלמה בנייתו בשנת 1857. ספריית המוזיאון הבריטי (British Museum Reading Room) בלונדון, השוכנת בלב רחבת Great Court נחשבת לפנינה ארכיטקטונית ולמרכז ידוע ללמידה ברחבי העולם. חדר הקריאה נסגר בשנת 1997 לצורך שיפוצים והספרים הועברו לכתובת זמנית בעיר. כאשר החלל נפתח קהל שלוש שנים מאוחר יותר, המבנה צויד במרכז מידע מודרני (Walter and Leonore Annenberg Centre) ובאוסף סלקטיבי של כ-25,000 כותרים, קטלוגים וחומרים אחרים בעלי התייחסות לתרבויות העולם, על פי צביון המוזיאון. כמו כן, כיום החלל המרהיב מארח תערוכות גדולות ועל מנת ליהנות מכל השירותים אותם חדר הקריאה סיפק בעבר, ניתן לפנות למעון הזמני של הספרייה באיזור St Pancras בעיר.

לתחילת הכתבה

הספרייה הלאומית של בלארוס במינסק

הספרייה הוקמה בשנת 1922 ומחזיקה את אוסף החומרים המודפסים הגדול ביותר בשפה הבלארוסית ואת האוסף השלישי בגודלו אחרי הספרייה הממלכתית של רוסיה במוסקבה והספרייה הלאומית של רוסיה בסנקט פטרבורג. מבנה הרומביקובוקטהדרון (צורה הנדסית בעלת 26 פיאות ו-24 קודקודים) החדש על גג הספרייה הוא אטרקציה עירונית עם תצפית על גדות הנהר, המשקיפה על העיר מינסק. בספרייה קיימות 22 קומות בסך הכל והתוספת החדשה הושלמה בשנת 2006. ברחבה הסמוכה למבנה מתקיימים אירועים והופעות לרוב.

 • כתובת: 220114, Nezavisimosti avenue, 116, Minsk, Republic of Belarus
 • אתר אינטרנט: old.nlb.by/en
National Library, Belarus.jpgNational Library, Belarus.jpg

לתחילת הכתבה

מנזר סטראהוף, הספרייה התיאולוגית בפראג

מנזר סטראהוף (Strahovský klášter) ברפובליקה הצ'כית הוא כמעט המנזר העתיק ביותר בפראג - נבנה בשנת 1143 על ידי ולאדיסלאב השני, ממש מעל שכונת Malá Strana בעיר. המקום עדיין מהווה בית לנזירים, חברי מסדר למדני, כאשר מסדרונותיהם וחדריהם נמצאים מחוץ לתחום המבקרים. מוקדי המשיכה כאן הם חללי הספריות המשכנים יותר מ-125,000 ספרים ובמהלך המאות, הנזירים צברו את אחד מהאוספים המובחרים ביותר בעולם בנושאי פילוסופיה ותיאולוגיה, בכללם מהדורות ראשונות מהודרות. התקרה של הספרייה התיאולוגית (1679) מהווה דוגמה מהממת לשפע הבארוקי, אשר מקבל ביטוי מרהיב בעיטורי הטיח המיוחדים והפרסקאות מהמאה השמונה-עשרה.

 • כתובת: Strahovská knihovna, Strahovské nádvoří 1/132, 118 00 Praha 1, Czech Republic
 • אתר אינטרנט: www.strahovskyklaster.cz

לתחילת הכתבה

הספרייה הפרטית של ג'יי ווקר ברידג'פילד, קונטיקט

ג'יי ווקר (Jay S. Walker) הוא יזם אמריקאי יוצא דופן, ייסד את החברות פרייסליין דוט קום ואת ווקר דיגיטל וכיום, בין השאר, מחזיק בבעלות על כ-500 פטנטים רשומים. הספרייה הפרטית של ג'יי ווקר (The Walker Library of Human Imagination) ברידג'פילד, קונטיקט, הושלמה בשנת 2002 לאחר כשש שנים של תכנון. גודלה של הספרייה בניו אינגלנד הוא כ-330 מ"ר ובה אלפי כותרים ופריטים ייחודיים (כולל האוסף האולטימטיבי של סרטי ג'יימס בונד), המוקדשים להיסטוריה של הדימיון, האינטלקט, הרגשנות, היצירתיות והלמידה האנושיים. בין המוצגים ניתן למצוא את הלווין הרוסי המפורסם, הספוטניק המקורי משנת 1957 ואת הספר ספר ההיסטוריה המצויר הראשון (מהדורת 1493). הספרייה המרשימה שוכנת בשטח פרטי ולפיכך אין סיורים סדירים במקום, מעת לעת נפתחת הספרייה לביקורים מתואמים ומצומצמים וכן לצילומים.

לתחילת הכתבה

 ספריות בולטות נוספות ביופי ובחשיבות:

 • ספריית מנזר סנט גאלן (Abbey Library St. Gallen), שוויץ
 • ספריית הפרלמנט, אוטווה, קנדה
 • ספריית הרצוג אוגוסט (Herzog-August-Bibliothek), בעיירה Wolfenbüttel, גרמניה
 • ספריית מנזר וויבלינגן (Kloster Wiblingen Bibliothek), אוּלם, גרמניה
 • ספריית מנזר קלוסטרנאובורג (Bibliothek Stift Klosterneuburg), קלוסטרנאובורג, אוסטריה
 • הספרייה המרכזית של סיאטל, וושינגטון, ארה"ב
 • ספריית המנזר הבנדיקטי של אדמונט (Library of the Benedictine Monastery of Admont), שטיריה, אוסטריה
 • ספריית ג'ורג' פיבודי (George Peabody Library), בולטימור, מרילנד, ארה"ב
 • ספריית ריקסדג (Riksdagen Library) פרלמנט שטוקהולם, שבדיה
 • ספריית סנסובינו (Sansovino Library), ונציה, איטליה
 • הספרייה הלאומית של סינגפור
 • הספרייה הלאומית, בוקרשט, רומניה
 • הספרייה הלאומית של יוון, אתונה
 • הספרייה הלאומית של צרפת (Bibliothèque nationale de France), פריז
 • הספרייה הלאומית הרוסית, סנקט פטרבורג

הנה כמה קישורים נוספים שיעניינו אותך:


יעדי הכתבה

נקודות עניין שהוזכרו בכתבה

כתבות מומלצות עבורך על אירופה