9 בתי הפרלמנט היפים ביותר בעולם

בתי הפרלמנט בעולם הם עולם מרתק של זיכרונות של שליטי עבר ומאופיינים בסגנונות ארכיטקטוניים שונים וייחודיים. בכל מדינה יש בית פרלמנט המתאפיין בגודל עצום, יופי מרהיב ושפע של אטרקציות. שאלנו את גולשי "למטייל" לדעתם ולפניכם 9 בתי הפרלמנט היפים בעולם
יעל כפיר - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: 9 בתי הפרלמנט היפים ביותר בעולם
צילום: יעל כפיר

הכי גרנדיוזי: בית הפרלמנט בבוקרשט

בית הפרלמנט הרומני (Palatul Parlamentului), הממוקם בבירת רומניה, בוקרשט, הוא אחד המבנים הגדולים והמרשימים בעולם. המתחם נבנה בשנת 1983 בסגנון ניאו-קלאסי, לפי דרישותיו הגרנדיוזיות של הדיקטטור ניקולאי צ'אושסקו ולכן נקרא גם "ארמון צ'אושסקו". מדובר במבנה מפואר עם כ-3,000 חדרים, ללא מיזוג אוויר, כיוון שצ'אושסקו חשש שירעילו אותו דרך פתחי המזגנים.

כל המבנים במתחם הפרלמנט עשויים אך ורק מחומרי בניה רומניים מקוריים, יש בו תעלות נסתרות, תמונות של צ'אושסקו, פסלים, שטיחים, ציורי קיר, קישוטים מזהב ועוד. בבניין הושקעו מיליוני דולרים בזמנו, בעוד שאזרחי רומניה ידעו תקופת עוני ושפל ורחובות שלמים נמחקו לצורך הבניה של המבנה המוגזם. יש המכנים את הבניין יצירת מופת ויש החושבים שמדובר במבנה מגלומני. אין עוררין על כך שמדובר באחד המבנים המרשימים ביותר מבחינה חיצונית ופנימית וכדי לשוטט בכולו, ידרשו לכם מספר שעות.

חשוב לדעת: למי שרוצה סיור בעברית, מומלץ להזמין כרטיסים לפחות שבוע מראש. חובה להביא דרכון ולעבור בדיקה ביטחונית. אין כניסה לעגלות ילדים.

 • סיורים: קיימים מספר סיורים מודרכים, סיור הכולל ביקור במרפסת תצפית או סיור תת קרקעי, כולם עולים 35 ליי
 • כניסה: ללא תשלום
 • כתובת: Calea 13 Septembri
 • אתר אינטרנט: cic.cdep.ro

הכי מרשים: בית הפרלמנט של בודפשט

בית הפרלמנט בבודפשט, הונגריה, הוא מבנה מדהים ביופיו, מרשים ומושקע. המתחם בנוי בסגנון אקלקטי והעיצוב השולט בו הוא סגנון נאו-גותי עם השפעות רנסאנסיות. הבניין נבנה בין השנים 1885-1904 לכבוד המילניום להולדת הונגריה, והכיפה המרשימה שבראשו מתנשאת לגובה של קרוב ל-100 מטרים. הבית התחתון של הפרלמנט משמש את הפרלמנט ההונגרי והבית העליון מיועד לאירועים מיוחדים.

לצורך בנייתו השתמשו ב-40 מיליון לבנים ו-40 קילוגרם זהב והוא היה אחד מן המבנים, שעלות בנייתם הייתה מן היקרות באירופה. בית הפרלמנט של בודפשט נחשב לאחד מבתי הפרלמנט הגדולים והמרשימים בעולם.

חשוב לדעת: לאחר רכישת כרטיסי כניסה לא ניתן לקבל החזר במידה ותרצו לבטלם. הסיור בעברית כולל הדרכה באוזניות בלבד. חובה להביא דרכון ולעבור בדיקה ביטחונית

 • כתובת: כיכר Lajos Kossuth
 • סיורים: הסיור בבניין כולל מעבר בין המבנים הפנימיים המפוארים, גרם המדרגות יש להגיע, סיור מתקיים גם סיור עם מדריך שמע בעברית בכל יום ב-12:45. יש להזמין מראש באתר של בית הפרלמנט בעלות של 6,400 פורינט.
 • כניסה: עלות כניסה לבית הפרלמנט כלולה בעלות הסיור המודרך. אין אפשרות להיכנס לאתר ללא סיור.
 • אתר אינטרנט: www.jegymester.hu

הכי מעניין: בית הפרלמנט של אוסטרליה

בית הפרלמנט של אוסטרליה ממוקם בעיר הבירה, קנברה. הוא נבנה בתחילת שנות ה-80 על ידי קבוצת אדריכלים מניו יורק. קבוצת האדריכלים הקימה מבנה מרשים ומיוחד, שמשך בנייתו ארך כעשר שנים. הפרלמנט ממוקם על גבעה וניתן לראותו מנקודות שונות בעיר, בייחוד בזכות משולש המתכת הגבוה שבראשו, אשר הפך לסמלה של קנברה. בחלק מסביבת בית הפרלמנט ניתן לראות משטחי דשא ירוקים, המסמלים את החיבור לאדמה של האבוריג'ינים, ילידי המקום.

מבפנים המבנה מרשים לא פחות, מעוצב בקפידה ומציג כ-3,000 יצירות אומנות שונות. השילוב הייחודי של האדריכלות המרשימה, אוסף האמנות המדהים והנוף היפה, הפך את בית הפרלמנט לאחת האטרקציות המשמעותיות ביותר באוסטרליה.

חשוב לדעת: חובה להביא דרכון ולעבור בדיקה ביטחונית. יש להגיע 20 דקות לפני – לא ניתן להזמין כרטיסים מראש. WiFi חינמי. במבנה נערכות תערוכות שונות וכדאי להתעדכן.

 • כתובת: גבעת קפיטל (Capital Hill) מעל אגם ברלי גריפין
 • סיורים: בית הפרלמנט מציע סיורים מודרכים בחינם, המציעים מבוא היסטורי, תיאור של חפצים שונים, סקירת יצירות אמנות ולמידה על האדריכלות במקום. סיורים מודרכים בתשלום יחשפו לכם את “מאחורי הקלעים של הפרלמנט” בעלות של 15-20$. במקום גם חנות מזכרות.
 • כניסה:  ללא תשלום
 • אתר אינטרנט: www.aph.gov.au

הכי דמוקרטי: בית הפרלמנט של קנדה

בנייני הפרלמנט של קנדה ממוקמים בבירה הפדרלית של המדינה, אוטווה, שבפרובינציית אונטריו. המראה המרשים של הבניינים בולט במיוחד כשמביטים עליהם מכיוון הנהר. הפרלמנט מורכב משלושה חלקים: המלוכה הקנדית, הבית של הסנאט העליון ובית הנבחרים. סגנון הבניה המאפיין את בניין הפרלמנט הוא ויקטוריאני וגותי והוא משתלב עם הנוף של העיר, לאורך מדשאות ירוקות. הפרלמנט הקנדי הוא סמל לדמוקרטיה ומאפשר כניסה חופשית למבקרים, יש בו שטחים ציבוריים המיועדים לאירועים ולהפגנות, חנויות וגלריות.

חשוב לדעת: כיום פועלים שני סיורים חדשים באגפים החדשים, ביניהם סיור בסנאט. יש לבוא בלבוש מכובד. ניתן לקחת אתכם תיק קטן.

 • סיורים: ניתן לערוך סיורים חינם בבית הפרלמנט ובגבעת הפרלמנט, מומלץ להזמין מקום מראש. הסיור כולל ביקור בבית הנבחרים, בספרייה ובין המבנים החשובים. במקום חנות מזכרות.
 • כניסה: ללא תשלום
 • כתובת: Ottawa, Ontario Canada K1A 0A6
 • אתר אינטרנט: www.parl.gc.ca

הכי פנורמי: הרייכסטג בגרמניה

בניין הפרלמנט הגרמני, המכונה הרייכסטג (Reichstag) הוא בניין מעניין ומיוחד במרכז העיר ברלין. הבניין נוסד במאה ה-19, לאחר איחוד גרמניה, אורכו 137 מטר ורוחבו 97 מטר והוא מעוצב בסגנון ניאו-רנסאנס. העיצוב הבולט והמרשים ביותר הוא הכיפה השקופה עם ספירלת המראות הפנימית, המאפשרת מבט פנורמי מרהיב על ברלין ועל מתחם הפרלמנט הפנימי. הכיפה זהה בצורתה החיצונית לקפלה הפרוסית המקורית שנבנתה ב-1894. בתוך הבניין מוצגות עבודות אומנות רבות ומיוחדות. באולם הכניסה מתקיימת תערוכת צילומים, שעוסקת בהיסטוריה של גרמניה כפי שהיא משתקפת באירועים השונים, הקשורים בבניין הרייכסטאג.

חשוב לדעת: הזמינו מקום לפחות חודש מראש והביאו אתכם דרכון, אחרת לא יכניסו אתכם פנימה. כדי להיכנס לרייכסטאג, צריך להזמין סיור (בחינם) באינטרנט. מומלץ לבוא בזמן השקיעה.

 • כתובת: Platz der Republik 1
 • סיורים: קיימים שני סוגי סיורים: סיור מודרך בבניין (שבסיומו מבצעים סיור בכיפת הרייכסטאג) או סיור בכיפה בלבד. באתר מזמינים במועד ובשעה המועדפת לביקור ומקבלים אישור במייל.
 • כניסה: הכניסה חופשית עד לשעות הלילה המאוחרות - התור בכניסה ארוך ולכן מומלץ להתאזר בסבלנות.
 • אתר אינטרנט: www.bundestag.de

הכי מיוחד: בית הפרלמנט הסקוטי

בית הפרלמנט הסקוטי, הממוקם בליבה של הבירה אדינבורו, בולט בעיצובו המקורי והייחודי. בית הפרלמנט עוצב על ידי הארכיטקט הספרדי הנריק מירלס. המבנה מורכב מיציקות בטון דמויות סירה, המרכיבות את קירותיו החיצוניים. בחלקו הפנימי של הבניין עשו שימוש בעץ בלבד. המבנה משקף את החיבור שבין חלקה העירוני של סקוטלנד לבין חלקה הכפרי וביקור בו הוא, למעשה, מסע בטבע ובהוויה העירונית הסקוטית בו-זמנית. הבניין עצמו נחשב לאחד מיעדי התיירות הפופולריים בסקוטלנד.

חשוב לדעת: הפרלמנט סגר לביקורים בימי ראשון. מומלץ להזמין את הסיור הרצוי לכם מספיק זמן מראש.

 • כתובת: East end of Royal Mile, Old Town, Edinburgh, Scotland
 • סיורים: רוב החדרים והאגפים במתחם פתוחים למבקרים ללא הזמנת מקום מראש. הפרלמנט מארגן סיורים מודרכים ללא תשלום באורך של כשעה, שיוצאים מן האולם הראשי. קיימים סוגים שונים של סיורים: ארכיטקטורה, צילום, אמנות ועוד. במקום גם קפיטריה וחנות מזכרות.
 • כניסה: ללא תשלום
 • אתר: www.scottish.parliament.uk

הכי רשמי: גבעת הקפיטול

גבעת הקפיטול (Capitol Hill) הנה גבעה שמשמשת את הרשות המחוקקת של ארצות הברית בעיר הבירה, וושינגטון. בראש הבניין בולטת הכיפה, הדומה לכיפת קתדרלת סנט פול בלונדון. לבניין שני אגפים - אחד לכל חלק של הקונגרס - האגף הצפוני הוא אגף הסנאט של ארצות הברית והאגף הדרומי הוא אגף בית הנבחרים של ארצות הברית. המבנה המרשים והמטופח מכיל מסדרונות מקושטים בציורי קיר, המציגים את גיבורי האומה ואת מעשיהם, היכל הפסלים (Statuary Hall) הינו אגף מלא בפסלי אבן של אישים פוליטיים.

חשוב לדעת: בכניסה המרכזית מתקיימת תערוכה המציגה שלל חפצים ומסמכים המספרים את הסיפור של הקונגרס. קיימת רשימה ארוכה של פריטים שלא תוכלו להכניס אתכם לבניין, ביניהם מים ואפילו עט או עיפרון. מידע נוסף >

 • סיורים: בית הפרלמנט מציע מגוון רחב של סיורים: סיורים המתמקדים בהיסטוריה, מלחמת האזרחים, סיורי אמנות ועוד - חובה להזמין מקום מראש. במתחם גם חנות מזכרות ומסעדה.
 • כניסה: ללא תשלום
 • כתובת: Constitution Avenue to the North, Independence Avenue to the South
 • אתר אינטרנט: www.visitthecapitol.gov

הכי ביג בן: ארמון וסטמינסטר בלונדון

אחד מסמליה של לונדון הוא שעון הביג בן (Big Ben), המראה את השעה במגדל השעון. השעון הוא חלק ממתחם ארמון וסטמינסטר (Westminster), המשמש כפרלמנט הבריטי ונמצא ברובע וסטמיניסטר. הארמון, שהוא אחד מהגדולים באירופה, נבנה במאה ה-19 ומכיל עיצובים ברוח הגותית. מגדל השעון מעוטר אלמנטים גותיים שונים וקצהו העליון נראה כמו מגדל פעמונים. בדרום המבנה נמצא מגדל ויקטוריה הגבוה, שבו נמצא הארכיון של הפרלמנט.

חשוב לדעת: בבתי הפרלמנט מתקיימות תערוכות שונות וכדאי לבדוק מה מציגים בזמן הביקור שלכם. משרד הכרטיסים נמצא מעבר לכביש. תוכלו לרכוש כרטיס וקחו בחשבון כי הבדיקות הביטחוניות לוקחות זמן. מגדל הביג בן המפורסם סגור לשיפוצים עד שנת 2021.

 • כתובת: Whitehall SW1
 • סיורים: הפרלמנט הלונדוני מאפשר לתיירים לערוך סיור בבתי הפרלמנט בכל ימי השבוע למעט יום ראשון. מתקיימים מספר סיורים, ביניהם סיור מיוחד בתשלום שסוקר את קהילת הלהט”ב וקורותיה בפרלמנט. סיור נוסף מתמקד בשני בתי הפרלמנט ומסתיים בעצירה לשתיית תה.
 • כניסה: ללא תשלום, סיורים בתשלום
 • אתר אינטרנט: www.parliament.uk

הכי מרגש - הפרלמנט הסאמי בנורבגיה

הפרלמנט הסאמי בקארצ'וק, נורבגיה, הוקם במיוחד על מנת לשמש בית פרלמנטרי למיעוט הסאמי. אפילו חוקת המדינה השתנתה כך, שהפרלמנט הכללי יהיה חייב להתחשב בהחלטות הפרלמנט הסאמי. בניין הפרלמנט (Sámediggi) עוצב על ידי שני אדריכלים נורבגים, שזכו בפרסים על עיצובו. צורת המבנה מדמה אוהל סאמי מקורי ובבנייתו נעשה שימוש בשלושה סוגי העץ העיקריים, הגדלים על אדמת סאפמי. בתוך המבנה, תוכלו להתרשם מנורות רבות שדולקות ומדמות כוכבים.

באולם המליאה תלוי ציור מדהים, מאחורי כס יושב הראש. זהו ציור שמן, פרי עבודתה של ציירת סאמית, המתגוררת בהאמרפסט. באמצע, מעגל האבנים המוכר של הסאמים וסביבו איוושת גלים, הנוצרת עם זריקת אבן למים. ברצונה לומר, שכשם שגלי האיוושה הולכים וגדלים, כך כל מעשה שעושה אדם בודד משפיע על הכלל ולעולם לא ידע עד כמה רחוק תגיע השפעה זו.

חשוב לדעת: אתר האינטרנט של הפרלמנט אינו באנגלית, נסו לגלות רגישות בצילום המיעוט הסאמי

 • סיורים: ניתן להיכנס לביקור בפרלמנט, כחלק מסיור, הנערך שלוש פעמים ביום.
 • כניסה: ללא תשלום
 • אתר אינטרנט: www.samediggi.no

ואחד משלנו! כנסת ישראל

יש שיגידו שלא מדובר במבנה יפה ובאותו סדר הגודל של מבני הפרלמנט בעולם, אבל הבחירות מתקרבות והחלטנו לכתוב כמה מילים גם על כנסת ישראל. פנים המבנה עוצב על ידי האדריכלית דורה גד ומקושט ביצירות אמנות של הפסל דני קראוון, האמן מארק שאגאל ועוד. את שער הכניסה למתחם פיסל דוד פלומבו מברזל והקדיש אותו לזכר השואה. הפסל שרגא וייל פיסל את שער השבטים בכניסה לבניין הכנסת. בתחרות לתכנון המשכן זכתה תוכניתו של האדריכל יוסף קלארווין. הבנייה מומנה מסכום של 1.25 מיליון לירות שטרלינג, שהוריש הברון ג'יימס דה רוטשילד, ובתהליך התכנון הארוך שותפו אדריכלים נוספים, בהם דב כרמי ובנו רם.

חשוב לדעת: בימי פגרה הביקורים אינם תקפים, יש להקפיד על קוד לבוש ולהביא תעודת זהות או דרכון.

 • סיורים: מרכז המבקרים של הכנסת מפעיל מספר סיורים להכרות עם פעילות המשכן, חלקם מיועדים לילדים, בתי ספר וקבוצות. סיורים פרטיים נעשים במספר שפות בימים ראשון וחמישי. הסיורים אורכים כשעה והם ללא תשלום. מתקיימים גם סיורי אמנות, סיורי נושא כמו עבודת הכנסת וירושלים וביקור בגן הארכיאולוגי.
 • כניסה: ללא תשלום
 • אתר אינטרנט: main.knesset.gov.il

לתחילת הכתבה

מעוניינים במידע נוסף על מקומות מעניינים בעולם? הנה קישורים מומלצים: 

יעדי הכתבה

נקודות עניין שהוזכרו בכתבה

כתבות מומלצות עבורך על אירופה