10 כנסיות וקתדרלות בעולם שחובה לראות פעם בחיים!

המונומנטים האדירים שמשאירה אחריה הדת הנוצרית נחשבים לעתים לפלאי תבל ולאתרים מעניינים. קבלו את עשרת הכנסיות והקתדרלות הבולטות בעולם, עם קצת רקע ומידע, שיסייע בשיבוץ פנינים אלו במסלולי הטיול האורבניים שלכם
אתר Lifestyle&Travel
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: 10 כנסיות וקתדרלות בעולם שחובה לראות פעם בחיים!
© איתמר ברק

בזיליקת פטרוס הקדוש בותיקן, רומא

הבזיליקה האפיפריורית של פטרוס הקדוש (La basilica di San Pietro in Vaticano) המרהיבה, השוכנת בוותיקן, היא, כידוע, הכנסייה הרומית-קתולית החשובה ביותר והמרכזית ביותר בעולם. ממקום מושבה כמבנה המרכזי בקרית הותיקן, שורשי הבזיליקה נעוצים עמוק בתקופתו של הקיסר הרומי קונסטנטינוס (Gaius Flavius Valerius Aurelius Constantinus), בתחילת שלטונו, בשנת 324 לספירה. אולם רק בשנת 1400 האפיפיורים של תקופת הרנסאנס בנו את מבנה הכנסייה, שהפך להיות המרשים והמפורסם ביותר בעולם. בזיליקת פטרוס הקדוש מכילה את הפייטה של מיכלאנג'לו (Pietà - 1499), יצירת המופת של אמנות הפיסול מתקופת הרנסאנס, מוזיאון קטן ובו אוצרות הותיקן, יחד עם מערה תת-קרקעית המכילה את קברי האפיפיורים, שכיהנו לאורך שנים. כיפת המבנה ידועה בנוף המרהיב הנשקף ממנה לעבר העיר רומא.

בזיליקת גבירתנו של השלום ביאמוסוקרו

בזיליקת גבירתנו של השלום ביאמוסוקרו (Basilique de Notre Dame de la Paix de Yamoussoukro) רשומה בספר השיאים של גינס ככנסייה הגדולה ביותר בעולם. הבזיליקה הושקה בשנת 1990 על ידי האפיפיור יוחנן פאולוס השני ורשמה שיא בשל גודלה המרשים (30,000 מ"ר) וקבולתה, המגיעה עד ל-18,000 מאמינים מסורים בזמן נתון. עיצוב הבזיליקה, כולל הכיפה והרחבה המרכזית, קיבל השראה מבזיליקת פטרוס הקדוש. המבנה מהווה מקור לגאווה לעיר יאמוסוקרו, הבירה המנהלתית של המדינה ולאומה האדוקה של חוף השנהב. הכנסייה נבנתה בעזרת שיש איטלקי מיובא ומצופה על ידי ויטראז'ים מודרניים מרשימים מצרפת, בתקציב של 300 מיליון דולר, מה שהופך את המבנה לדוגמא מובהקת לארכיטקטורה נוצרית.

הצטרפו לסיור של מספר דקות בקליפ מהבזיליקה:

קתדרלת סנט פול בלונדון

קתדרלת סנט פול (St Paul's Cathedral) בלונדון, פרי רוחו של הארכיטקט המפורסם, כריסטופר וורן (Christopher Wren), מהווה את אחת מנקודות הציון החשובות בעיר. מזה שנים רבות, הקתדרלה האנגליקנית היתה רקע מסורתי לחגיגות, ימי אבל וזכרון של אינספור אירועים אייקוניים בהיסטוריה של האיפריה הבריטית. הקתדרלה אירחה, לדוגמא, את חתונתם של הנסיך צ'ארלס והנסיכה דיאנה, את הלוויותיהם של אישים חשובים לאומה כגון, לורד נלסון וסר ווינסטון צ'רציל, לצד חגיגות היובל להכתרתה של המלכה ויקטוריה. חובבי ההיסטוריה חייבים לבקר במונומנט החשוב הזה, שכיפתו נבנתה בהשראת בזיליקת פטרוס הקדוש ברומא ואשר נחשב לאחד המבנים הגבוהים ביותר (108 מ') בלונדון. מרתף הקתדרלה מכיל מוזיאון מרתק ובו מוצגים אוצרות הכנסייה, יחד עם קברו של אדריכל האתר, בין השאר.

קתדרלת סנקטואריו דה לאס לאיאס בקולומביה

קתדרלת סנקטואריו דה לאס לאיאס (Santuario de Las Lajas) במחוז נארינו (Nariño), שבקולומביה נבנתה בתוך קניון בנהר גואטרה (Guáitara) בשנת 1916 באתר, שלפי אגדה מקומית, בו הופיעה הבתולה מריה בחזיונו של ילד חירש-אילם, בנה של אישה אינדיאנית מקומית. מאוחר יותר, נתגלה באופן מסתורי ציור של הבתולה מריה, האוחזת תינוק, בחומות המערה. לתדהמתם של החוקרים, כאשר נלקחה דגימה מאותו ציור, נתגלה כי הצבעים היו למעשה מוטמעים בסלע עצמו. האם נכון הדבר או לא, הסיפור בהחלט סיפק השראה לבנייתה של כנסייה גותית ראויה לסיפור אגדה. כך הפכה לאס לאיאס למקום עליה לרגל לטיילים בכל רחבי דרום אמריקה.

צפו בקליפ קצר מהקתדרלה (ספרדית):

קתדרלת ואסילי הקדוש במוסקבה

קתדרלת ואסילי הקדוש (Собо́р Васи́лия Блаже́нного) במוסקבה, היא מבנה ייחודי ומהמם ביופיו, החולש על קו הרקיע העירוני. הקתדרלה נבנתה בין השנים 1555-1561 על ידי איוואן האיום (הצאר איוואן הרביעי), שביקש להנציח את כיבוש קזאן. מגדלי הכנסיה, בלב מוסקבה, מיטמרים ומשקיפים על הכיכר האדומה. המבנה הוא בעל כיפות צבעוניות בסגנון ערבי משהו, אשר לא אופייניות לסגנון הבנייה הנוצרי-אורתודוכסי ומהוות אינטריגה ארכיטקטונית של ממש. יופיין של הכיפות הללו מהמם במיוחד כאשר הן מכוסות בשלג, במהלך החורף הרוסי. שטח הקתדרלה, הכוללת תשע כיפות, אינו גדול במיוחד ונקראת על שמו של קדוש, שקברו מצוי בה. לפיכך, כל ביקור במוסקבה אינו שלם ללא ביקור בקתדרלת ואסילי המבורך.

בזיליקת סן סבסטיאן במנילה

בזיליקת סן סבסטיאן (Basilica Minore de San Sebastián), במנילה, אשר הושלמה בשנת 1891, אינה ניראית כמו כנסיית אבן קונבנציונאלית. מדובר בכנסייה העשויה כולה מפלדה, היחידה ביבשת אסיה, כמו כן, זוהי כנסיית הפלדה היחידה בעולם כיום, שנבנתה בשיטת הבנייה הטרומית. המבנה השמור בקנאות מלאת אהבה, כאנדרטה בעלת חשיבות לאומית, מסמן את התחדשותה של הארכיטקטורה הגותית בפיליפינים. בזיליקת סן סבסטיאן הוכרה כאבן דרך היסטורית לאומית על ידי הממשלה הפיליפינית בשנת 1973. בשנת 2006 הבזיליקה נכללה רשימה נבחרת של מועמדים לקבלת סטאטוס של אתר מורשת עולמי, כך שהביקור באתר במנילה מספק עניין לבטח.

קתדרלת סנט ג'ון בניו יורק סיטי

בנייתה של קתדרלת סנט ג'ון (Cathedral Church of Saint John the Divine in the City and Diocese of New York) בניו יורק סיטי החלה בשנת 1892 וזו נחשבת לכנסייה הגותית הגדולה בעולם. המבנה משמש אבן דרך חשובה בעיר ניו יורק ובנוסף לטקסי פולחן, הקתדרלה גם מארחת פרויקטים חברתיים, ערבי דיון ומופעים. במקור עוצבה ונבנתה הכנסייה בסגנון ביזנטי-רומי, אולם בשנת 1909 הסגנון שונה לגותי מובהק. הקתדרלה מהווה גם מרכז חשוב עבור קונצרטים מוסיקליים והופעות בניו יורק. לפיכך, הביקור מומלץ למבקרים המבקשים חוויה תרבותית עשירה, לצד התרשמות בלתי נילאית מארכיטקטורה משובחת.

הכירו את הקתדרלה:

קתדרלת נוטרה דאם בפריז

קתדרלת נוטרה דאם (Notre-Dame de Paris) בפריז ידועה כחלוצת העיצוב הגותי. בניית הכנסייה החלה בשנת 1163 ונסתיימה כ-200 מאוחר יותר. היתה זו הקתדרלה האירופאית הראשונה שנבנתה בהיקף מונומנטלי אמיתי. הקתדרלה מפורסמת בעיקר בשל החלונות בצורת ורדים, עם ויטראז'ים עגולים מרהיבים, המגוללים סצנות תנכיות. תהילתה של קתדרלת נוטרה דאם (מצרפתית, גבירתנו) רק גברה בזכות יצירתו הספרותית הקלאסית של ויקטור הוגו, "הגיבן מנוטרה דאם", משנת 1831. הפופולריות של הרומן הגבירה את התחדשותה של התנועה הגותית בצרפת וסייעה להשיב את תהילתה על כנה. חובבי תרבות נלהבים יאהבו את הביקור הטעון פואטיקה בכנסייה היפה. בעקבות השריפה שהתחוללה בקתדרלה באפריל 2019, לא ניתן לבקר עוד במקום לאורך זמן, עד לשיקומה בעתיד. רק להתרשם מהמבנה מבחוץ ומתהליך השיקום.

כנסיית הקבר הקדוש בירושלים

כנסיית הקבר הקדוש (Church of the Holy Sepulchre) בירושלים, לוקחת את המבקרים אל מקורותיה האמיתים של הדת הנוצרית. הכנסייה שוכנת בין חומותיה של העיר העתיקה, ברובע הנוצרי, בסופה של ויאה דולורוזה (Via Dolorosa), הלוא היא דרך היסורים. אתר זה נערץ על ידי נוצרים מאמינים רבים ומוכר כגבעת הגולגולתא - מקום בו נצלב ישו, על פי הברית החדשה ומקום קבורתו ותחייתו של הקדוש המעונה המפורסם בעולם. הכנסייה מהווה אתר עליה לרגל, עבור צליינים, לפחות מאז המאה הרביעית לספירה. זוהי כנסייה בעלת היסטוריה וחשיבות אדירות, לכן מבנה עתיק ויפהפה זה (השרוי במצב כמעט תמידי של שיפוצים או חיזוקים למיניהם) נחשב לאחת הכנסיות הקדושות בתבל.

סגרדה פמיליה, ברצלונה

סגרדה פמיליה (La Sagrada Familia) – “המשפחה הקדושה” שבברצלונה, היא הכנסיה היחידה, שלמרות שבנייתה טרם הושלמה, מאז תחילת העבודות ב-1882 היא כל-כך מתויירת. הצפי לסיום העבודות הקדחתניות הוא בעוד שמונה שנים (2026). האדריכל הידוע אנטוניו גאודי התחיל את העבודות על הכנסיה לאחר שפרנסיסקו דה ויליאר, האדריכל הראשון שקיבל את הפרוייקט, פוטר בגלל מחלוקת בינו ובין הלקוח שהזמין את הכנסיה. הוא שינה את תוכניות הבנייה מהסגנון הגותי לסגנונו העיצובי-פיסולי, וכלל בהם את 3 האלמנטים שמלווים את כל עבודותיו: האהבה לטבע, האהבה לאלוהים והגאווה על היותו קאטלוני.

בסוף הבניה יתנשאו 12 צריחי הכנסייה לגובה של כ-100 מטר, כמספר שליחיו של ישו. בינתיים הושלמה בנייתם של שמונה צריחים בלבד. לכנסיה שלוש חזיתות – כל אחת מסמלת תקופה אחרת בחייו של ישו – לידתו, מותו ותחייתו. את חזית וצריחי הכנסיה מעטרים סמלים מהטבע, ביניהם לטאות, שבלולים, צבים, חיפושיות ועלים. גם בתוך הכנסיה הטבע בא לידי ביטוי בדמות עצים וענפים, שהם העמודים המחזיקים את המבנה. התקופות השונות בחייו של ישו באות לידי ביטוי גם בפנים הכנסיה – בצבעוניות השונה של כל אזור המשתקפת מהויטראז'ים הרבים. לזה תוסיפו את כל העיטורים שבתוך הכנסיה ומחוצה לה, שהופכים את הביקור בכנסיה המרשימה לאחד מאתרי החובה בביקור בעיר.

נבחר ותורגם על ידי מערכת אתר למטייל מאתר Lifestyle&Travel.

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

יעדי הכתבה

נקודות עניין שהוזכרו בכתבה

דילים לחופשה המושלמת

כתבות מומלצות עבורך על אירופה

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם