טיול לאנגליה - מסע קסום במחוזות דרום מערב אנגליה

"אנגליה זה לא לונדון". כמה פעמים שמענו את המשפט הזה אבל לא תמיד אימצנו אותו. אולי בגלל החשש (שהינו טעות נפוצה) לשכור רכב ולנהוג בצד ההפוך. והצד הזה עשיר בחופים קסומים, תופעות טבע ייחודיות, דרכים לא שגרתיות, היסטוריה, כפרים עתיקים, טירות ומבצרים. את כל הפנינים האלו מצאנו בטיול קסום בן שבועיים, שערכנו בדרום מערב אנגליה.
שוקי ידידוביץ
|
תמונה ראשית עבור: טיול לאנגליה - מסע קסום במחוזות דרום מערב אנגליה
Thinkstock Imagebank ©

התחלה במחוז קנט

את הרכב השכור הזמנו עוד מהארץ. לשמחתנו, שודרגנו וקיבלנו ג'יפ דיזל של קיה, הרבה מקום לילדים ולמזוודות. האמת שבהתחלה היה קצת מלחיץ. רכב גדול, הגה בצד ימין ולעבור את כל הפקקים של יום שני בבוקר במרכז לונדון, אבל מהר מאד מתרגלים והשיא היה בחציית גשר הטאוור. יצאנו מלונדון לכיוון דרום מזרח על כביש 20M, וברגע שנמצאים בכביש פתוח מרגישים שזה טבעי מאד לנהוג בצד שמאל. התחנה הראשונה בדרך היא טירת לידס (Leeds Castle). הטירה נבנתה במקור במאה התשיעית, אך הנרי השמיני הפך אותה למיוחדת ויפה עד מאד. הדרך לטירה ממגרש החניה, עוברת דרך גנים יפים ואגמים ביניהם ניצבת הטירה. על מנת לבקר בתוך הטירה עצמה ולסייר בחדרים, יש להקיף את הטירה מסביב למעבר בין האיים. מקום מרשים ומומלץ לביקור אף כיעד יומי מחוץ ללונדון.

טירת לידס, צילום: שוקי ידידטירת לידס, צילום: שוקי ידיד


 לאחר הסיור בטירה המשכנו שוב על כביש 20M לכיוון דרום מזרח לכיוון דובר. על הטירה היפה צפינו מבחוץ (עוד נגיע בהמשך להרבה טירות ומבצרים), בעת שטיילנו לאורך שבילי המצוקים, תוך תצפית על חופי צרפת ועל הפעילות האין סופית, המתרחשת בנמל דובר. בסיום אף עברנו דרך המרינה של העיר, בכדי לחוות את מראה הצוקים הלבנים המפורסמים. להפתעתנו, גילינו שככל שמתקרבים למצוקים, יופיים פוחת והלובן מרשים פחות. כאן, למעשה, הגענו לקטע המזרחי ביותר בטיולנו ומפה המשכנו מערבה לאורך חופי ומחוזות דרום מערב אנגליה. תכננו לעבור ליד טרמינל הכניסה למנהרת התעלה בפוקסטון (Folkestone), אך ויתרנו והמשכנו לעיירה ראי (Rye). מקום לא מוכר במיוחד, אך מרתק. נכנסנו דרך אחד השערים בחומת העיר העתיקה וסיירנו בסמטאות וברחובות הצרים בין הבתים הדו-קומתיים. כאן נפגשנו לראשונה ב"פאב המשפחתי". פאב מקומי ורגיל ובנוסף, גם מסעדה לכל המשפחה ובו אכלנו ארוחת ערב. המשך דרך הייסטינגס (Hastings) לכיוון ברייטון (Brighton). למרות שכבר ירד הערב, לא דאגנו, שכן המלון הוזמן מראש ויש אור יום בקיץ לפחות עד השעה 21:00.

סיורים בברייטון ובפורטסמות'


 למחרת היום ערכנו סיור במרכז העיר, בפאביליון, לאורך המזח המפורסם וחופי ברייטון. בצהרים המשכנו מערבה (כביש 27A) דרך הישוב ארנדל (Arundel) והמבצר המרשים שנמצא בו עד פורטסמות' (Portsmouth). לעיר נכנסנו מכיוון מפרץ לנגסטון במזרח העיר והתקדמנו מערבה דרך מוזיאון D-Day (המוזיאון הבריטי היחידי המוקדש ליום הנחיתה בנורמנדי ביוני 1944) למרכז העיר. חנינו ליד הכניסה לנמל וסיירנו באזור Camber וליד מגדל Spinnaker Tower. לאחר ארוחה טובה במרכז העיר, עלינו על מעבורת ל-Fishbourne באי וויט (Isle of Wight). גם כאן הזמנו מלון מראש בעיירה ניופורט (Newport). בדיעבד, הסתבר לנו שהתארחנו במלון עתיק מהמאה ה-16! ובזמנו אירח מלחים שהגיעו לעיירה (אז הייתה גישה עם הנהר/מפרץ עד המלון עצמו).

 קמנו בבוקר ליום שטוף שמש. לאחר ארוחת בוקר נהדרת במלון יצאנו לסיור באי וויט. נסענו דרך עוד מבצר Carisbrooke Castle, לתצפית בחלקו הדרומי של האי. נסענו כאן בדרכים כפריות צרות, מדהימות ומוקפות צמחיה גבוהה מכל עבר. לאחר התצפית פנינו מערבה לחוף Alum ולפארק ה-Needles. מדובר על תופעת טבע יוצאת דופן. לאורך מיליוני שנים, הים והרוחות "נגסו" באבן גיר בקצה זה של האי ויצרו מן איים קטנים ומחודדים. הפארק עצמו ממוסחר, אך נעים. ראינו באחד המפעלים כיצד מייצרים אגרטל זכוכית, ירדנו עם הרכבל לחוף וחזרנו לחניה.

ה-Needles, צילום: שוקי ידידה-Needles, צילום: שוקי ידיד


 נסענו ל-Yarmouth (גם כאן עומד מבצר עתיק) ועלינו על מעבורת חזרה, הפעם לכיוון היער החדש (New forest). הנסיעה ביער החדש מיוחדת ומעניינת, הדרכים הכפריות, מפגש עם בעלי חיים המסתובבים חופשי, כולל עצירה באמצע הכביש, בגלל פרה שהחליטה לעמוד שם וכולם המתינו בסבלנות טיפוסית, עד שהועילה לפנות את הדרך. יצאנו מהיער החדש דרך כביש A36 לסולסברי (Salisbury). מכיוון שכבר היינו בה בעבר, לא התעכבנו כאן הפעם, אך בהחלט מומלץ לטייל במרכז העיר העתיקה ובשוק היפה וכמובן בקתדרלה המפורסמת שלה. המשכנו דרך כביש A345 ישירות לסטונהאנג', אחד מאתרי החובה שיש לבקר באי הבריטי. לעמוד ליד מעגל האבנים ולדמיין איך סחבו לכאן את אותם אבנים ענקיות מרחק לא מבוטל של קילומטרים ממקום החציבה ועוד יותר מעניין, איך הרימו אותם בכדי ליצור את אותם שערים, מדהים. סיימנו את היום בעיירה שאפטסברי (Shaftesbuy).

מחוז דורסט


 את ההיכרות עם מחוז דורסט המופלא, התחלנו בסמטת Gold Hill, המיוחדת במינה, במרכז העיירה שאפטסברי, פשוט לעמוד ולהתפעם. לאחר סיור קצר במרכז בעיירה, סיימנו בתצפית על האזור מהגינה שברחוב Park Walk. ממשיכים מערבה על כביש A30 לעיירה שרבורן (Sherborne). ממש בכניסה לעיירה (פונים לכביש 3145B), נמצאות שתי טירות עתיקות משני צידיו של אגם. מהטירה העתיקה יותר לא נשאר הרבה, למעט מספר שרידים של החומות ואחד השערים. לעומת זאת, בטירה "החדשה" יותר, כבר ערכנו סיור מעניין, כולל בילוי בגנים היפים ולסיום, כמיטב המסורת האנגלית, קינחנו בבית התה שבמקום.

 המשכנו דרומה על כביש A352, לכיוון הכפר קריין אבאס (Cerne Abbas). מעט לפני הכפר (לבאים מצפון לכפר) על הגבעות ממזרח, נמצא ציור הגיר המפורסם של איש ענק שנחצב בסלע, הידוע בכינויו: "הענק". ממשיכים מהתצפית עוד מספר קילומטרים דרומה לכיוון העיר דורצ'סטר (Dorchester), עקפנו את העיר ליעדנו, מבצר מיידן, מבצר קלטי עתיק, שנבנה לראשונה בשנת 600 לפני הספירה ונכבש על ידי הרומאים בשנת 43 (לספירה). למעשה, כשנמצאים למרגלות המבצר מרגישים שעומדים סתם ליד גבעה ורק ממעוף ציפור, ניתן לראות בבירור את סוללות העפר ולהבין למה הכוונה.

 שעת הצהרים הגיעה ולכן נסענו לעיירה וורהאם (Wareham), הנמצאת בחצי האי Purbeck. אחד המקומות המיוחדים, כפי שיתואר בהמשך. אין הרבה מה לעשות בעיירה זו למעט שיט או פיקניק על שפת הנהר, שחוצה את העיירה. מכאן יצאנו דרך הכפר קורף (Corfe) ותצפית על שרידי המבצר המפורסם, השוכן במקום כלאחר כבוד בראש גבעה לכיוון העיירה פולי (Poole). לא חשבנו לעבור במעבורת לכיוון העיר, אלא חנינו בצד הדרך. כאן המקום לומר שאין זה מקובל לחנות בצידי הדרכים באנגליה, אך מחוסר מקום חניה מאורגן, הותר לחנות כאן בצידי הדרך. יצאנו לצעידה של כ-15 דקות לכיוון חוף סטודלנד (Studland) וראשיתה של היכרות עם חלק זה של החוף הדרומי של אנגליה הנקרא חוף היורה (Jurassic Coast).

כמאה מטרים לפני החוף נתקלנו בשלט המודיע שמכאן ניתן להוריד בגדים (או ללבוש אותם לחוזרים מהחוף). מסתבר שחלק זה של החוף מיועד לנודיסטים למרות שכמעט לא רואים אותם. הבודדים שהיו נמצאו בתוך מתחמים מגודרים רשתות צבעוניות, לילדים זה לא הפריע לשחק ולבנות ארמונות בחול. כמה מילים על החוף עצמו: מדובר על רצועת חוף ארוכה, יפה מאד ולא מעט מטיילים בה, אבל מבחינתנו, השיא היה התצפית על הצוקים (Rocks Old Harry). זהו הראשון מבין פלאי הטבע של חוף היורה, המשתרע לאורך כמאה וחמישים קילומטרים בדרום אנגליה. גילו מוערך בין מאה חמישים למאתיים חמישים מיליון שנה והוא בנוי בעיקר משלוש שכבות קרקע שונות, שעם השנים שקעו והתרוממו ובכך יצרו את ייחודיותו של החוף ותופעות הטבע המיוחדות.

 המשכנו לסייר בחצי האי, עברנו שוב דרך מבצר Corfe למבצר מפורסם אחר - מבצר Lulworth. אחד המבצרים השמורים והיפים באזור מוקף עצים ומדשאות, חגיגה לילדים. אחר הצהריים הגיע ואנחנו במערב Lulworth (מוזר שלעיירה כזו קטנה יש שני חלקים) ובעוד אחד מפלאי החוף למקום הקרוי Lulworth Cove. חונים במגרש החניה ויורדים לכיוון החוף. כשמגיעים לחוף עצמו קשה להבין את עוצמת התופעה ולכן עלינו לראש הגבעה הסמוכה ומלמעלה מפליא לראות איך הטבע יצר מעין בריכה עגולה כמעט סימטרית, מוקפת רכסים ורק פתח קטן נשאר לכיוון הים. חזרנו לכביש הראשי והמשכנו עוד כמה מאות מטרים, נכנסו לחניה של הקמפינג באזור וצעדנו על הצוקים לכיוון החוף לפלא נוסף ואולי אחד המפורסמים בו, ה-Durdel Door המככב בסרטים וקליפים שונים. כיוון שללילה זה לא הזמנו מקום מראש, בחרנו ללון באחד הצימרים במערב Lulworth, מעבר לתופעות הטבע באזור, העיירה הקטנה הזו מצאה חן בעינינו ובחרנו ללון כאן.

מבט מקרוב על ה- Durdel Door - צילום: שוקי ידידמבט מקרוב על ה- Durdel Door - צילום: שוקי ידיד


 למחרת, יום שישי, ממשיכים במחוז דורסט לאורך המצוקים (בכביש המומלץ 353A) של חוף היורה עד Weymouth. חונים באחד החניונים ליד טיילת אספלנייד, הצמודה לחוף מהמם נוסף, כשברקע אין סוף מפרשיות צבעוניות (השנה אף נערכה כאן אליפות העולם). ממשיכים לטייל לכיוון הנמל הישן, המרינה ובסמטאות מרכז העיר. חוזרים לרכב וממשיכים לחצי האי פורטלנד (Portland) הצמוד לווימות'. עולים למקום הכי גבוה כאן על מנת לצפות וליהנות מלשון החוף צ'זיל, עוד תופעה מדהימה.

 מדרימים על קצה חצי האי למגדלור פורטלנד ביל. גם בחצי אי זה יש טירה (פורטלנד), אך לא מעניינת, כך שהמשכנו לכביש B3157 דרך Abbotsbury ובהמשך בכביש 35A לכיוון אחת עיירות החוף - Lyme Rrgis, לקראת סופו של חוף היורה. הגענו בשעות אחר הצהריים לנמל/טיילת והחלטנו להצטרף למנהג המקומיים עם בירה (קולה לילדים), דג וצ'יפס. כאן למעשה מסתיים מחוז דורסט ואנחנו ממשיכים למחוז דבון (Devon) היפה לא פחות דרך כביש 35A לאקסטר (Exeter), למלון שהוזמן מראש.

מחוז דבון


 שבת בבוקר, יום יפה, מתחילים את ההיכרות עם Exeter, מתחילים במדרחוב ההומה בסוף שבוע, דרך הסמטאות לקתדרלה העתיקה והמרשימה של העיר. אנחנו כבר כמה ימים בדרכים, סוף סוף עיר גדולה מאז לונדון, אז עוצרים לשופינג קליל של שעתיים, מסיימים בבית גילדהול הסמוך ויוצאים מערבה על A30 לכיוון פארק דארטמור (Dartmoor). בכביש A382 יורדים דרומה ואחר כך בכביש צר שאינו ממוספר (דו כיווני ברוחב של שביל!) למבצר דרוגו (Drogo). במשרד האינפורמיישן במקום שמחו מאד לבואנו וטענו שכמעט ולא פוגשים ישראלים במקום (וחבל). ערכנו סיור בתוך המבצר, טיילנו בגינות היפות שבו ולאורך השבילים הצופים על נופים מהממים. כמובן שגם עצרנו למנוחה, בעוד הילדים משחקים בגן השעשועים במקום. חוזרים שוב דרך השביל/הכביש הצר וממשיכים לטייל בפארק העצום, שלא מעט ספרים נכתבו אודותיו (המפורסם שבהם הוא "כלבם של בני בסקרוויל"). לאחר נסיעה בכביש B3212 הגענו ל-Postbridge, השם אולי מרמז על המקום, סוכנות דואר (וגם קיוסק) על יד גשר עתיק, בדיוק כפי שרואים בסרטים ולידו שרידים של גשר עתיק הרבה יותר. ממשיכים באותו כביש לצומת הנקרא Two Bridges. הפעם אין במקום שני גשרים, כפי שנרמז בשם, אלא גשר עתיק כפול ולידו מלון והתמזל מזלנו לראות בדיוק כשהגענו, קבלת פנים של חתונה מקומית.

 תחנתנו הסופית לאותו יום הייתה בטורקוואי (Torquay) שבריביירה האנגלית. את הדרך לשם עשינו בשבילים/ כבישים נוספים בפארק תוך מעבר על גשרים עתיקים רבים נוספים, אלא שהפעם בתוך יער סבוך (בניגוד לחלקו המזרחי של הפארק), דבר שהוסיף לקסמו המיוחד של המקום. בטורקוואי נפשנו שבוע באחד ממלונות העיר. זהו אחד מאזורי הנופש המועדפים על האנגלים וכן על אירופאים רבים. יש המון מה לעשות ולראות באזור. עם זאת, אי אפשר להישאר אדישים למקומות המיוחדים, שמציע אזור זה של דרום מערב אנגליה.

 באחד מימי השבוע נסענו לטייל בדרום מחוז דבון. מתחילים בנסיעה דרומה על כביש 379A ולאורך מפרץ דארטמות' (Dartmouth), עד שהכביש נגמר ואז עולים על מעבורת לצדו השני של המפרץ לעיר Dartmouth, העיר הכי יפה לטעמי בדרום. חניה במרכז העיר במקום מסודר ויוצאים לטיול רגלי ברחובות הצרים עם הבתים העתיקים בעלי שלד-עץ (The Butterwalk). תופעה מעניינת נוספת שאין אנו מורגלים אליה, היא הגאות והשפל, פשוט מדהים. הגענו למקום לפני הצהרים והשפל בשיאו, סירות עומדות (קשורות) על קרקעית המפרץ וכשחזרנו למקום בסוף היום, כבר הייתה גאות וכל הסירות כבר גבוה במים.

השפל בשיאו - צילום: שוקי ידידהשפל בשיאו - צילום: שוקי ידיד


 יצאנו מהעיר דרומה לכיוון מבצר Dartmouth, המשקיף על פתח המפרץ והמשכנו דרך Blackpool Sands עד ל-Toccross. תופעה מוזרה במקום, אנחנו נוסעים בכביש, משמאלנו רצועת חוף יפה ומימינו אגם ארוך של מים מתוקים, המרחק בין האגם למי האוקיינוס לא עולה על מאתיים מטר להערכתי. המקומיים שומרים בקנאות שמי הים לא יגיעו לאגם וכל הקסם יעלם. כמנהגנו באותו שבוע, את היום מסיימים בחוף הים והפעם בחוף Blackpool הקסום.

מחוז קורנוול - הקצה של האי


 ביום אחר באותו שבוע נסענו לטייל במחוז קורנוול. היה ברור שלא מספיק רק יום אחד למקום מיוחד זה והחלטנו מראש איזה אתרים נפקוד באותו יום. התחלנו בנסיעה דרומה בכביש 38A לפלימות' (Plymouth), חניה במרכז וסיור רגלי, מתחילים במרינה דרך הרחובות המיוחדים של רובע Barbican למצודה והמגדלור לידו בפארק הו. מפלימות' נסענו דרך גשר Tamar, המהווה את שער הכניסה לקורנוול (כביש 390A). לאורך המפרצים והחופים של מחוז קורנוול שוכנות עשרות עיירות מעניינות ומיוחדות, אנחנו בחרנו באופן אקראי בצ'רלסטאון. עצרנו וירדנו ברחוב הראשי לכיוון הים, במפרץ החודר מהים לכיוון הרחוב הראשי עוגנות שתי אוניות עתיקות למעוניינים בסיור. במקום גם מוזיאון ימאות מעניין.

 לאחר מנוחה קצרה המשכנו דרך Penzance ל-לנדס אנד, המקום המערבי ביותר של אנגליה. המקום מאוד ממוסחר, כיאה למקום מתוייר כל כך. טיילנו במתחם עד הקצה ובו המצוקים המפורסמים. את היום סיימנו בסנט אייבס. שוב, התכנון היה לסיים באחד משני חופי הים המדהימים והמפורסמים של העיירה, אך מזג האוויר השתנה תוך כמה שעות, משמש קיצית וחמימה למעונן ומטפטף. כחלופה טיילנו בסמטאות הרובע העתיק ליד הנמל ונהנינו מארוחה טובה באחד מהפאבים הרבים לאורך הטיילת.

מחוזות וילטשייר וסאמרסט 


 לאחר השבוע המדהים והמהנה, עזבנו את המלון בנסיעה צפונה דרך אוטוסטראדה M5, שחלקים גדולים בה היו עמוסים, כנראה כי זה היה יום שבת. יוצאים מהאוטוסטראדה לכביש 39A לתחנה ראשונה ביום זה: העיירה גלאסטונברי (Glastonbury). סיירנו בין שרידי המנזר הישן והמפורסם וקצת במרכז התוסס של העיירה (כנראה שיום שבת בשילוב שמש חמימה, מוציאים את האנשים מביתם). ממשיכים דרך תל גלאסטונברי לעיר וולס (Wells). חונים במרכז העיר ומטיילים דרך הרחוב הראשי לכיכר השוק. לידו נמצא ארמון הבישופ המעניין וממש בהמשך נמצאת הקתדרלה המפורסמת של וולס, שעצם קיומה משנה את מעמדה מסתם כפר או עיירה לעיר. כשעומדים על המדשאה הגדולה מול הקתדרלה, בצד שמאל נמצאת סמטת הכמרים (Vicar Close) יוצאת הדופן בייחודה.

 מוולס ממשיכים לכפר צ'דר (Cheddar), המוכר בזכות גבינה באותו שם. החיסרון, שהיה זה יום שבת והחנות המפורסמת לייצור גבינות הייתה סגורה. עצרנו לצהרים באחת המסעדות ברחוב הראשי ואחריה המשכנו לכיוון צפון מזרח דרך הכביש היפה B3135, העובר בקניון/ערוץ צ'דר (צ'דר ג'ורג') היפה והמיוחד. ממשיכים ונוסעים לבאת' (Bath). לטעמנו, באת' היא לא מקום שמעניין לילדים, לכן סיירנו רק במקומות המפורסמים והמיוחדים בעיר כמו, Queen square והרויאל קרסנט לידו. ליד הנהר חנינו לתצפית על גשר פאלטני ולסיום בכנסיית המנזר. לא מיהרנו במיוחד, כי המלון לאותו לילה בעיירה צ'יפנהם כבר הוזמן מראש, אך על המרחצאות הרומיים ויתרנו הפעם.

 למחרת, יום ראשון בשבוע אך היום האחרון למסע החלומי הזה, התחלנו בארוחת בוקר אנגלית מפנקת שמציע המלון ויצאנו לסיור בעיירות העתיקות באזור, שכאילו ונלקחו מעולם האגדות. מתחילים בעיירה קסטל קומב (Castel Combe), אליה מגיעים מכביש 4039B. חונים היכן שאפשר ומותר, כאשר עיקר הסיור הוא לאורך הרחוב הראשי המיוחד - The Street. בתי האבן הקטנים והישנים השתמרו לאורך שנים ומשמשים למגורים עד היום. את חוטי החשמל והטלפון העבירו בשנות השישים אל מתחת לאדמה, עת צילמו שם את הסרט ד"ר דוליטל, בכדי לשוות למקום אוירה מתאימה לתקופה ומאז שימרו את המצב, המוסיף לייחודיות המקום. סיימנו את הטיול בעיירה המקסימה בכיכר השוק המרכזית, שבמרכזה צלב עתיק.

הרחוב הראשי ב-Castel Combe - צילום: שוקי ידידהרחוב הראשי ב-Castel Combe - צילום: שוקי ידיד


 ממשיכים בכביש 350 A לעוד עיירה באותו סגנון בשם לקוק (Lecock). כאן כבר הכל יותר גדול, לא רחוב אחד, אלא מספר רחובות. גם פה אין חוטי חשמל וטלפון, הכל באדמה וגם כאן צולמו מספר סרטים מפורסמים. התפאורה במקום טבעית ואין צורך לבנות אותה באולפן מיוחד. הסיור כאן כבר יותר מקיף וכולל חנויות מזכרות, מנזר ומוזיאון לצילום. בצהרים מגיעים בהמשך הדרך לברדפורד-און-אייבון (Bradford-on-Avon). ארוחת צהרים קלילה ומטיילים במרכז העיר. חוצים את גשר העיר לכיכר ורחוב השוק. ממשיכים לכיוון הכנסייה העתיקה ולאורך חומת אבן, עד שחוצים את פסי הרכבת ושוב את הנהר עד לפארק ולגני שעשועים, המעניינים את הילדים. אחת המטרות שלנו במקום, הייתה האסם הגדול שהשתמר בשלמותו מימי הביניים ונמצא בשטח הפארק. חזרנו לאוטו והמשכנו דרומה, באזור ליד Westbury נמצא ציור גיר של סוס גדול על צלע ההר, אחד מיני רבים המצויים באזור זה.

 מכאן נוסעים לעיירה דויזס (Devizes) לצפות במערכת הסכרים על תעלת קנט. למזלנו, בדיוק הגיעה סירה, כך שיצא לנו לצפות כיצד מעבירים סירה בהפרשי הגובה של התעלה, תוך פתיחה וסגירה של הסכרים והשוואת גובה המים. למי שמתכנן טיול תעלות באזור, קחו בחשבון שלוקח זמן רב לעבור סכר אחד ורק במקום זה יש כעשרים סכרים ואין מקום מתאים יותר לסיים את המסע, אם לא במעגל האבנים המסתורי באיבורי (Avebury), אליו מגיעים מכביש 4361A. גם הלינה בלוטון (Luton) ללילה האחרון, הייתה מוזמנת מראש.

 בתכנון המסע נעזרנו בעיקר בעשרות אתרי אינטרנט על אזור זה, ואף בתוכנית "חופים", של ה-BBC אשר הצפייה בכמה פרקים של שתי העונות שלה, חשפה בפנינו חלק מהמקומות ואף נוספים.

לתחילת הכתבה

רוצה לקרוא עוד על טיול באנגליה? הנה כמה קישורים נוספים שיעניינו אותך:

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על אנגליה

אטרקציות באנגליה

מלונות ומקומות לינה באנגליה

מדריכים ונותני שירות באנגליה

נהגים באנגליה

הזמנת חופשה לאנגליה

טיסות לאנגליה

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

חופשה של פעם בחיים

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

כתבות ומדריכים לחופשת סקי