תחבורה בסנט פטרסבורג - מדריך להתניידות בעיר

עוד יותר מאשר שסנט פטרסבורג היא מטרופולין עם אוכלוסייה גדולה, היא אחת הערים הגדולות בעולם מבחינת השטח עליו היא משתרעת. לתייר בעיר חשוב במיוחד להכיר את אמצעי התחבורה במקום, כדי לדעת כיצד לתנייד בין האתרים, שלעיתים מצויים במרחק גדול זה מזה. כדי להגיע ולעזוב את סנט פטרסבורג בדרך הטובה ביותר, בין אם דרך הים, האוויר או היבשה ועל מנת להתמצא בה באופן יעיל, מוצג לפניכם מדריך לתחבורה בעיר.
מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: תחבורה בסנט פטרסבורג - מדריך להתניידות בעיר
Depositphotos/Yulenochekk ©

תחבורה אל העיר

טיסה: הפרבר פולקובו (Pulkovo), הממוקם 16 ק"מ דרומית למרכז העיר, הוא מקום משכנו של שדה התעופה הבינלאומי של סנט פטרסבורג. עשרות חברות טיסה בינלאומיות מפעילות לנמל התעופה טיסות מרוב הערים המרכזיות של אירופה ואסיה. הטסים מישראל לסנט פטרבורג עוצרים לרוב במוסקבה או בעיר אירופאית אחרת, לפני שהם עולים על טיסת המשך. עם זאת, יש מספר חברות, ביניהן גם אל-על ו-Aeroflot Russian Airlines, המפעילות גם טיסות ישירות לעיר. טיסה מישראל לסנט פטרבורג אורכת כ-4:40 שעות, טיסה מפריז לעיר אורכת כ-3:25 שעות, וממוסקבה טיסה נמשכת כשעה ורבע. שדה התעופה גדול ומודרני, כולל שני טרמינלים (רוב הטיסות הבינלאומיות נוחתות וממריאות מטרמינל 2), מתחם קניות גדול וכיו"ב. פרטים נוספים באתר נמל התעופה: www.pulkovoairport.ru/eng

הגעה משדה התעופה למרכז העיר: יש מספר שאטלים נוחים, באמצעותם אפשר להתנייד בין שדה התעופה לתחנות המטרו ב-Moskovskaya ו-Pushkinskaya, אשר מהן ישנה גישה מהירה למרכז העיר. קו 39N, שיוצא מהתחנה שמול הטרמינל המקומי, נוסע מטרמינל 1 ל-Moskovskaya ועולה 30 רובל. מטרמינל 2, תוכלו לקחת שאטלים מספר K3, 213K ו-A13K. האוטובוס הקרוב ביותר לאולם המגיעים בטרמינל מוביל אל Aviagorodok. הנסיעה בקווים אלה עולה 35 רובל.

 לחלופין, תוכלו לנסוע באוטובוסים עירוניים: קו 39 יוצא בכל 15-20 דקות מקומת הקרקע בטרמינל 1 ומוביל אל תחנת המטרו ב- Moskovskaya בין השעות 5:30 עד 1:30. הנסיעה כולה אורכת כחצי שעה. מול טרמינל 2 יש שתי תחנות של קו 13 הנוסעים אל Moskovskay ואל Aviagorodok. האוטובוסים יוצאים כל רבע שעה, בין השעות 6:40 (7:00 בסופי שבוע) ל-0:47 ועולה 23 רובל. נסיעה זו אורכת כעשרים דקות.

מוניות משדה התעופה למרכז העיר עולות כ-45$. בשדה התעופה פועלות גם מספר חברות להשכרת רכב. כדי לנהוג לסנט פטרסבורג יש לנסוע בכביש Pulkovskoe Shosse, שהופך ל-Moskovsky Prospekt עד שמגיע לעיר. פרטים על דרכי ההגעה לעיר משדה התעופה, ניתן למצוא באתר שדה התעופה: www.pulkovoairport.ru


שווה להגיע לסנט פטרסבורג. צילום: גיל חןשווה להגיע לסנט פטרסבורג. צילום: גיל חן


תחבורה בתוך העיר

מטרו: שירות רכבות התחתית של סנט פטרסבורג מצליח לשמור על יעילות ומחירים זולים במהלך השנים. זוהי אחת הרכבות התחתיות העמוקות בעולם, דבר המחייב בילוי של כמה דקות ביום על המדרגות הנעות, אך מעבר לכך היא מקלה מאוד על ההתניידות במרכז העיר. במטרו נוסעים מרבית מתושבי העיר ואין בעיה של בטיחות בתחנות במשך כל שעות הפעילות. ארבעה קווים (1-אדום, 2-כחול, 3-ירוק ו-4-צהוב) חוצים את סנט פטרסבורג ועוצרים בסמוך למרבית נקודות הציון בעיר.

 אם תסתכלו במפת המטרו, תוכלו לראות כי ישנן תחנות מטרו בסמוך לחמש תחנוות הרכבת של העיר (ראה סעיף רכבות בין-עירוניות) וכל קו מצטלב בתחנות מעבר עם שלושת הקווים האחרים. תחנות מרכזיות נוספות הן Gostinyiy Dvor (בקווים הירוק והכחול) שסמוך אליה ממוקם ארמון מיכאלובסקי ומוזיאון רוסיה, תחנת Vasileostrovskaya (בקו הירוק) נמצא באי ואסילי, שממזרח למרכז העיר, ו-Baltiyskaya (בקו האדום) הקרובה יחסית לנמל הימי. כרטיס למטרו (שהוא בעצם אסימון) עולה כ-30 רובל (בסביבות 1$) ותקף לנסיעה בכל אורך בתוך המטרו.

אוטובוסים עירוניים ורכבות חשמליות: שיטת האוטובוסים בעיר היא מעט מורכבת. תחנות האוטובוס מסומנות באות `A`. וכוללות שילוט לגבי הקווים העוברים בהן (ברוסית בלבד). מעל ל-150 קווי האוטובוס עוברים בכל אתרי העיר החשובים ובכל תחנות המטרו והרכבות הבין-עירוניות. אוטובוסים אלה הם בצבעים ירוק-לבן או צהוב, וניתן לשלם בהם - במזומן או בכרטיס נסיעה אלקטרוני - לכרטיסן שנמצא עליהם, או לנהג, עם הירידה מהאוטובוס.

 "אוטובוס-מונית" (T-buses) הם אוטובוסים מעט יקרים יותר, וצפופים פחות, בהם הכרטיס החודשי אינו תקף. קווי אוטובוס אלה מסומנים באות K.

אוטובוסי אקספרס (E-buses) הם נוחים במיוחד ויקרים אף יותר. במהלך הנסיעה הנהג מדלג על תחנות, שאיש אינו ביקש לעלות או לרדת בהן, כך שיש להודיע לנהג מראש על היעד הרצוי. אוטובוסים שימושיים במיוחד הם מספר 22, שנוסע לאורך שדרת נבסקי פרוספקט (Nevsky Prospekt), מספר 7, שמסלולו גם עובר בשדרה זו, במוזיאון ההרמיטאז` ובאי ואסילבסקי ומספר 10, שמסלולו מחבר בין איי קאמני לנבסקי פרוספקט.

 "Marshrutka" הוא המקבילה של סנט פטרסבורג למוניות השירות, כלומר מדובר באמצעי תחבורה פחות מסודר מבחינת תחנות ושעות פעילות, דבר שיכול לבוא כתועלת בשעה ששאר אמצעי התחבורה לא מספקים שירות רצוי.

רכבות חשמליות הן אמצעי תחבורה פחות פופולרי מבעבר בעיר, אך הן יכולות להשלים את השימוש במטרו ובאוטובוסים, מה גם שכרטיס התחבורה הציבורית תקף בהן.

רכב ומוניות: התנועה ברכב במרכז העיר היא לרוב איטית ופקקי התנועה ובעיות חנייה הם חוויות שכיחות. תשתית הכבישים גם היא אינה אידיאלית לנהגים. מי שבכל זאת מעוניין להשכיר רכב יוכל למצוא מידע באתרים הבאים של החברות המובילות: יורופקאר , אוויס , הרץ . מוניות יכולות לעיתים להוות פיתרון נוח. מומלץ להזמין מונית מאחת התחנות המוכרות ולא לעצור אחת ברחוב, כיוון שיש הרבה מוניות "מזוייפות" בעיר. כלומר, גם כאשר המכונית מכילה את כל הסממנים של מונית מוכרת, היא לא בהכרח כזו. אם אתם בוחרים לעצור מונית בכל זאת, סכמו על מחיר מראש (כדאי להתמקח עליו) והימנעו מלהיכנס למכונית שכבר יש בה נוסע אחר. המחיר ההתחלתי הוא בדרך כלל כשלוש מאות רובל (לחמישה ק"מ) והמחיר יעלה ככל שהנסיעה תתארך. כמו כן, נסיעה במונית ממרכז העיר לשדה התעופה זולה בהרבה ממחיר מונית בכיוון ההפוך.

להגיע לכל האטרקציות בסנט פטרסבורג. צילום: גיל חןלהגיע לכל האטרקציות בסנט פטרסבורג. צילום: גיל חן

תחבורה מהעיר ליעדים אחרים

רכבות בין-עירוניות: סנט פטרסבורג היא צומת רכבות מרכזית והמסילות העוברות דרכה מובילות לסקנדינביה במערב, למזרח אירופה בדרום וכמובן לערי רוסיה הרבות במזרח. חמש תחנות רכבת פועלות במרכז העיר, אשר הגישה אליהן באמצעות המטרו נוחה מאוד:

  • תחנת מוסקבה (Moskovsky Vokzal) - ממנה יוצאות ומגיעות מספר רכבות ביום ממוסקווה וכמו כן יוצאות רכבות למזרח המדינה לקזחסטן, אוזבקיסטן, ארמניה, גיאורגיה ועוד. כתובת: Ploshad Vosstaniya 2, סמוך לתחנת המטרו .Ploshad Vosstaniya
  • תחנת באלטיקה (Baltiisky Vokzal) - רכבות לאוקראינה, לטוויה, ליטא, אסטוניה וגם קווים לערים שונות ברוסיה. כתובת: Naberezhnaya Obvodnogo Kanala 120, סמוך לתחנת המטרו Baltiiskaya.
  • תחנת ויטבסק (Vitebsky Vokzal) - ממנה יוצאות רכבות לרפובליקות הסמוכות אוקראינה, בלארוס ומולדובה וגם רכבות בתוך רוסיה לפושקין ופבלוסק. כתובת: Zagorodny Prospekt 52, סמוך לתחנת המטרו Pushkinskaya.
  • תחנת לדוז`סקי (Ladozhsky Station) - רכבות לחבל אורל, הלסינקי, קזחסטן ועוד. כתובת: Zanevsky Prospekt 73, סמוך לחנת המטרו Ladozhskaya.
  • תחנת פינלנד (Finlandsky Vokzal) - ממנה יוצאות רכבות לזלנוגורסק, רפינו וויבורג. כתובת: Ploshchad Lenina 6, סמוך לתחנת המטרו Ploshchad Lenina.

ניתן לרכוש כרטיסים ברמות שונות, מושבי שינה וכיוצא בזה. יש לשים לב, שהרכבות יוצאות בזמן המדוייק. כרטיסים לרכבות ניתן לרכוש במשרדי תחנות הרכבת (בעת רכישת כרטיס ליעד מרוחק, יש להציג דרכון), בסוכנויות נסיעות ודרך האתר: www.expresstorussia.com

אוטובוסים בין-מדינתיים: מספר גדול של חברות אוטובוס מפעיל קווים לערים אחרות ברוסיה, לערים מזרח אירופאיות ואפילו קווים המגיעים עד להלסינקי ולברלין. Lux Express היא אחת החברות הבולטות בתחום, כיוון שמציעה סוגים שנים של אוטובוסים במגוון איכויות. תוכלו לבחור בין אוטובוסים נוחים, לאוטובוסים מפוארים במיוחד, הנוסעים למגוון יעדים כמו אסטוניה, ליטא, לטביה, פולין וגרמניה, כמו גם למספר ערים ברוסיה. תוכלו לקבל מידע נוסף וגם להזמין כרטיסים באתר www.luxexpress.eu. חברת הבת של החברה, Simple Express, מציעה שירות אוטובוסים בינלאומיים זול, יחסית, המופנה בעיקר לצעירים, למספר מדינות באזור, כולל ליטא, לטביה, אסטוניה, פולין וגרמניה. ניתן להזמין כרטיסים ולקבל מידע נוסף באתר: www.simpleexpress.eu.

 ספינות ומעבורות: 
את העובדה שסנט פטרסבורג היוותה במהלך ההיסטוריה וממשיכה להוות מרכז ימי חשוב, אפשר לנצל גם למציאת נתיב תחבורה לערים בצפון וצפון-מזרח אירופה. חלק מהמעבורות יוצאות כבר מגדות נהר הנווה, החוצה את העיר עד לים הבאלטי. חברת Tallink מפעילה מעבורות לטאלין והלסינקי, עם קווי המשך לרוסטוק ושטוקהולם. כמו כן, ניתן לצאת לשייט תיירים במפרץ פינלנד, אשר לחופו שוכנת סנט פטרסבורג או לאורך נהר הנווה. לפניכם פרטים של שניים מהטרמינלים הבולטים למטרות אלה:


טרמינל הנוסעים הימי

  • כתובת: Pl. Morskoi Slavy, Vasilievsky Island.
  • טלפון: 812-322-6052

טרמינל הנוסעים בנהר

  • כתובת: 195 pr. Obukhovskoi Oborony, Vladimirskaya,
  • טלפון: 812-362-0239


לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על סנט פטרסבורג