טיולים בגרמניה - מסלול יום בפרנקפורט

אם זה טיול משפחות לאירופה או נסיעת עסקים, הבירה הכלכלית של גרמניה היא גם עיר עתירת הסטוריה, עם מבנים עתיקים, שחלקם נהרסו במלחמה ושופצו במדוייק, שרידי חומה שהקיפה את העיר לפני מאות שנים וכמובן אתרים יהודיים שמעידים על המורשת העתיקה שהתקיימה בגרמניה. יש לכם יום אחד בעיר? הנה מסלול יום בפרנקפורט, שכדאי לשמור.
מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: טיולים בגרמניה - מסלול יום בפרנקפורט
© עמית פלד

הרובע ההסטורי של פרנקפורט

נקודת ההתחלה של יום הטיול בפרנקפורט היא ב- Domplatz. לא תוכלו לפספס את הצריח של קתדרלת ה- Kaiserdom, שמתנשא לגובה 95 מטרים ונראה ממקומות רבים בעיר. המבנה הגותי המרשים מעולם לא שימש כקתדרלה, למעשה, ובו הוכתרו עשרה משליטי גרמניה בין המאות ה-16 וה- 18. ניתן לפטס על צריח הקתדרלה בין החודשים אפריל ואוקטובר ולבקר במוזיאון אשר במקום. מהקתדרלה המשיכו מערבה, לכיוון הגן הארכיאולוגי (Archäologischer Garten) הסמוך, בו מצויים שרידים מהתקופה הרומית. ברחוב Weckmarkt 17, בחלקה הדרומי של הכנסייה ומול המגדל שלה, נמצא בית הטקסטיל (Leinwandhaus) העתיק של פרנקפורט, ששימש בין המאות ה- 15 וה- 19 כבית מסחר לטקסטיל. כיום פועלת במבנה גלריה.

צילום: עמית פלדצילום: עמית פלד


 צעדו דרומה לכיוון הרחוב הראשי שעל גדות נהר המיין (Main), רחוב Mainkai. משמאלכם תוכלו לראות את גשר הברזל ה- Eiserner Steg, שהוקם לפני למעלה ממאה שנה. המשיכו לצעוד על הרחוב וכאשר תגיעו לרחוב Fahrtor, פנו ימינה. ממש בפינה תוכלו לראות את בניין המכס (Rententurm) בן המאה ה-15, בו ישב האחראי על גביית מס הנמל. ברחוב Fahrtor 1 ניצב ה- Haus Wertheim, זהו הבניין מצופה העץ היחיד בעיר העתיקה, ששרד את המלחמה. כמה צעדים נוספים קדימה ואתם ב- Römerberg, ליבה ההסטורי של פרנקפורט. מימינכם תוכלו לראות את כנסיית ניקולאי (Alte Nikolaikirche), שהיתה הכנסייה המרכזית של חצר האמפריה בין המאות ה- 13 וה- 14. כיכר רומרברג מוקפת בתי עץ יפים וצבעוניים, אשר שופצו והושבו לצורתם המקורית, אשר נחרבה לחלוטין בהפצצה על העיר ב- 1944. במרכז הכיכר ניצבת "מזרקת הצדק" (Gerechtigkeitsbrunnen), סביבה נחגגו אירועי הכתרת שליטים וממנה נבע גם יין באירועים אלה. קומפלקס הבניינים של בית העירייה נקרא Römer, אך בפועל רק הבניין המרכזי מבין השלושה משמש כמקום משכנה של העירייה. ב"היכל השליטים", אשר בקומה הראשונה, ניצבים דיוקנאות שמן של 52 שליטי האימפריה הגרמנית ששלטו בין השנים 768-1806.

לתחילת הכתבה

רובע הממשלה בפרנקפורט

התחנה הבאה במסלול היא בית האבן (Steinernes Haus), שנמצא בסמטת ה- Markt 42-44. מבנה זה הוקם במאה ה- 15 והוא אחד המבנים הגותים השמורים הבודדים שעוצבו כאחוזות או טירות. המשיכו לצעוד על רחוב ה- Römerberg עד לכיכר פול (Paulsplatz), בה ניצבת כנסיית סנט פול, הבנוייה מאבן חול אדומה. בכנסייה זו התכנסה העצרת הלאומית הגרמנית הראשונה ולכן היא נחשבת לסמל הדמוקרטיה הגרמנית. בחזית הכנסייה ניצבים לוחות ועליהם שמות של פוליטיקאים ידועים ותושבי כבוד של העיר ובחלקה הצפוני ניצבת אנדרטה לזכר קורבנות הנאצים.

 המשיכו על רחוב Bethamann, אשר ממנו מובילה הדרך אל ליבו של הרובע הממשלתי של פרנקפורט. מימינכם ומשמאלכם תוכלו לראות את שלוחותיה של עיריית פרנקפורט. ברחוב Buchgasse פנו שמאלה וצעדו עד קצהו, שם תבחינו בכנסיית סנט לאונרד (Sankt Leonhardskirche), הקיפו את הכנסייה ופנו ימינה אל רחוב Karmelitegasse בו נמצא מנזר הכרמליטים, הידוע בציורי הקיר שבו ואשר בו שוכן ארכיב העיר. אחרי המנזר חצו את הגשר להולכי רגל וממנו תגיעו ישירות אל רחוב Berliner. רחוב Groser Hirrschgraben, המתחיל בצידו השמאלי של Berlinerstrasse, יוביל אתכם אל ביתו של גתה, בו התגורר הסופר והפילוסוף הגרמני הידוע. המשכו של הרחוב הוא Kleinen Hirrschgraben אשר מוביל אל כנסיית סנט קתרין (Katharinenkirche), בה הוטבל גתה, את הכנסייה תוכלו לראות משמאלכם. מטרים בודדים מפרידים כעת ביניכם לבין ה- Hauptwache, בניין הבנוי בסגנון הבארוק אשר שימש בעבר כתחנת משטרה והיום נחשב למרכז העיר. מבניין זה פנו שמאלה אל רחוב Bibergasse ול-Fresgasse ותגיעו אל בית האופרה של פרנקפורט (Alte Oper). הכנסו להציץ באולם הכניסה עוצר הנשימה, אשר שימש השראה לבניית בתי האופרה בפריז ובדרזדן. בניית המבנה הושלמה ב- 1880 אך במהלך המלחמה הוא נחרב ולאחריה שוקם ושופץ.

 חלפו על פני בית האופרה, פנו ימינה ושוב ימינה לרחוב Bockheimer Anlage. בקצה הרחוב תבחינו במגדל אשנהיימר (Eschenheimer Turm). מגדל זה, שנבנה במאה ה- 15, היה אחד מ- 42 מגדלי שמירה של חומות העיר . מכאן הכנסו אל המעבר התת קרקעי להולכי רגל, שיוביל אתכם אל Stiftstrasse. בקצהו השמאלי של הרחוב נמצא בית הקברות סנט פיטר. הליכה על רחוב Grose Friedberger, פנייה ימינה ל- Konstablerwache וצעידה עד ל- Fahrgasse תוביל אתכם אל שרידים של חומת העיר מהמאה ה-12. התחנה האחרונה במסלול היא בית קברות היהודי. המשיכו לצעוד על Fahrgasse, פנו ימינה ברחוב Berliner וצעדו עד רחוב Battonnstrase. בפינת הרחוב פועל מוזיאון יהודי קטן במקום בו ניצב בעבר בית כנסת. צמוד למוזיאון תוכלו להבחין בחומה, המקיפה את בית הקברות. בית קברות זה היה בשימוש בין השנים 1462 ל- 1828 וניתן להציץ אל תוכו מבעד לשער ברזל או מבעד לחלון בקומה השנייה של המוזיאון.

 מכאן עשו דרככם אל המדרחוב הראשי של פרנקפורט, ה- Zeil, שנמצא במרחק של כמה דקות הליכה. שם תוכלו לסיים את היום באחד מבתי הכלבו הרבים, החנויות ובתי הקפה.

לתחילת הכתבה

נבחר ותורגם על ידי מערכת אתר למטייל מהאתר www.frankfurt.de

רוצים לקרוא עוד על פרנקפורט? הכתבות הבאות יכולות לעניין אתכם: 

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על פרנקפורט