טיול בגרמניה - מדריך לעיר פרנקפורט

העיר החמישית בגודלה בגרמניה, מושכת אליה לא מעט תיירים ואף גם אנשי עסקים, המגיעים אליה לצורכי עבודה. מהן האטרקציות המרכזיות בעיר, היכן כדאי לאכול בה ואיך מומלץ לנהוג עם המקומיים? לכל אלה ועוד תוכלו למצוא תשובות בכתבה הבאה.
מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: טיול בגרמניה - מדריך לעיר פרנקפורט
© עמית פלד

הקדמה - פרנקפורט על רגל אחת

עבור רבים פרנקפורט (Frankfurt) היא מנהטן של גרמניה. למעלה ממחצית העיר נהרסה במלחמת העולם השנייה, ומלאכת הבנייה החדשה התמקדה יותר בחידוש מאשר בשחזור, כך שנוצרה עיר בעלת חזית מודרנית, מלאה בגורדי-שחקים, השולטים על קו-הרקיע. לעיר שני פנים: היא הבירה הכלכלית של גרמניה, אך גם אחד המרכזיים התרבותיים הגדולים ביותר במדינה, וכן אחת הערים שהעומדים בראשה השקיעו באומנות יותר כספים מבכל עיר אחרת בגרמניה. כמעט כל האתרים של פרנקפורט מרוכזים בתוך חומות העיר העתיקה, שכיום הם רצועת פארק צרה, היוצרת מעין חצי עיגול.

לתחילת הכתבה

אטרקציות מרכזיות

ה- Römerberg
 ניתן להתחיל את הסיור בעיר ב-Römerberg, המרכז ההיסטורי של פרנקפורט. קרל הגדול בנה את המצודה שלו על הגבעה הנמוכה הזו בכדי להגן על ה-Ford, מקום החצייה של הנהר, שנתן לעיר את שמה – Frankonovurd. בתחילת המאה הזו הגבעה עדיין עמדה במרכזה הגיאוגרפי של העיר והייתה רובע חיוני מימי הביניים. שתי מתקפות אוויריות מסיביות שינו את כל זה ב-1944, כשהחריבו את הרובע ההיסטורי הזה.

כיכר בעיר העתיקה. צילום: עמית פלדכיכר בעיר העתיקה. צילום: עמית פלד


קתדרלת St. Bartholomäus
 השריד המשמעותי ביותר מאותם ימים הוא ה-Dom, קתדרלת St. Bartholomäus מהמאה ה-13, וגם כאן נותרו רק הקירות המרכזיים. לפני בניית גורדי-השחקים בעיר, היה זה המבנה הגבוה ביותר במקום כראוי לאתר בו נבחרו והוכתרו קיסרי האימפריה הרומית. בתוך הקתדרלה ניתן למצוא את ה-Wahlkapelle, שם נהגו שבעת האלקטורים לערוך את ההצבעה הסופית בעניין בחירת הקיסר. נוף מרהיב על העיר כולה נשקף ממגדל הקתדרלה, המתנשא לגובה של 95 מטרים.

 • שעות פתיחה: ניתן לעלות אל המגדל בחודשים אפריל עד אוקטובר מדי יום בין השעות 09:00 עד 13:00 ומ-14:30 עד 18:00. הכניסה כרוכה בתשלום.

המוזיאון לאמנות מודרנית
 ה-Museum für Moderne Kunst, מוזיאון האומנות המודרנית שב-Domstrasse, מכיל אוסף, שכולל עבודות של השמות החשובים מבין האומנים האמריקאיים והגרמניים בתקופה שלאחר המלחמה, כמו Joseph Beuys.

 • שעות פתיחה: שלישי וחמישי עד ראשון מ-10:00 עד 17:00, רביעי מ-10:00 עד 20:00. הכניסה כרוכה בתשלום, למעט ימי רביעי.

Saalhof
 ה - Saalhof הם כמה בניינים אימפריאליים, שאוחדו ומארחים היום את המוזיאון ההיסטורי, שנמצא ב-Mainkai. הקפלה מהמאה ה-12 הוא כל שנשאר מקומפלקס הארמון המקורי שנבנה בימי הביניים. במוזיאון עצמו ניתן למצוא אוסף מקיף על ההיסטוריה המקומית, המכיל אגף מעניין במיוחד שעוסק בהיקף הנזק שגרמו ההפצצות במלחמת העולם השנייה.

 • שעות פתיחה: שלישי וחמישי עד שבת מ-10:00 עד 17:00, רביעי מ-10:00 עד 20:00. הכניסה כרוכה בתשלום, למעט ימי רביעי.

ב-Untermainkai, שממערב נמצא מנזר Karmeliterkloster, המכיל את ציור הקיר של Jerg Ratgeb, ציור המתאר את חייו של ישו ומתפרש לאורך של 80 מטרים.

 • שעות פתיחה: שלישי וחמישי עד ראשון מ-11:00 עד 17:00, רביעי מ-11:00 עד 20:00. הכניסה כרוכה בתשלום, למעט ימי רביעי.

Museum fur Vor-and Frühgeschichte נמצא בחלקו הדרומי של הקומפלקס ובו אוסף המוקדש לתקופת הפרה-היסטוריה.

 • שעות פתיחה: שלישי וחמישי עד ראשון מ-10:00 עד 17:00, רביעי מ-10:00 עד 20:00.הכניסה כרוכה בתשלום, למעט ימי רביעי.

מוזיאון גתה
 ב-Grosser Hirschgraben 23 נמצא בית ומוזיאון גתה - הבית בו נולד וגדל המשורר, הסופר והמחזאי הגרמני. הבית נשאר בדיוק כשהיה כשגתה גר בו, וניתן למצוא בו כמה חפצים שלו.

 • שעות פתיחה: שני עד שבת בין 09:00 עד 16:00/18:00, ראשון מ-10:00 עד 13:00. הכניסה כרוכה בתשלום.

גלריית Städel
 סוג אחר של בידור ניתן למצוא באזור Museumsufer או Schaumainkai, המתפרש בין Eiserner Steg ו- Friedensbrücke. המשיכה הגדולה של Schaumainkai היא ה-Städel, אחת מגלריות האומנות המקיפות ביותר באירופה. התצוגה מתחילה בקומה העליונה, שם מיוצג למעשה כל מי שעשה לו שם באומנות הגרמנית. דירר, גרינולד, שני ההולביינים, אלטדורפר וכן הלאה. בין העבודות ההולנדיות בולט הציור Lucca Madonna של ואן-דייק, כשציור נוסף של מדונה של Fra Angelico חולש על האגף האיטלקי. גאוות המקום הן עבודותיו של הצייר המקומי Adam Elsheimer כשעבודות של Poussin, קלאוד ורובנס תלויות גם הם באגף הסמוך, הכולל עבודות של רמברנדט וורמיר.

 בקומה הראשונה ניתן למצוא עבודות מסוף המאה ה-18 ובהם כמה מהשמות הצרפתיים הגדולים כמו מונה ודגה. עם זאת השמות הגרמניים בולטים במיוחד וביניהם הפורטרט Goethe in the Roman Campagna של Johann Heinrich Tischbein.

 • שעות פתיחה: שלישי, שישי עד ראשון מ-10:00 עד 17:00, רביעי מ-10:00 עד 20:00. הכניסה כרוכה בתשלום, למעט בימי רביעי.

המוזיאון לאמנות שימושית
Museum für Kunsthandwerk הנמצא גם הוא באותו רחוב מכיל אוסף גדול של אומנות שימושית המחולק למעשה לארבעה אגפים: אירופאי - המכיל אוסף מיוחד של דגמי ריהוט, כלי זכוכית וקרמיקה, איסלאמי - המציג אוסף שטיחים מקסים, מזרח רחוק - פורצלנים ופיסול ואגף אחרון המוקדש לספרות וכתיבה.

 • שעות פתיחה: שלישי, שישי עד ראשון מ-10:00 עד 17:00, רביעי מ-10:00 עד 20:00. הכניסה כרוכה בתשלום, למעט בימי רביעי.

מוזיאון אתנוגרפי
Museum für Völkerkunde שנמצא בהמשך הוא מוזיאון אתנוגרפי קטן, המכיל אוסף רחב של מסכות וטוטמים מכל רחבי העולם.

 • שעות פתיחה: שלישי, שישי עד ראשון מ-10:00 עד 17:00, רביעי מ-10:00 עד 20:00. הכניסה כרוכה בתשלום, למעט בימי רביעי.

מוזיאון הקולנוע הגרמני ומוזיאון הארכיטקטורה
 מוזיאון הקולנוע הגרמני הנמצא ברחוב הוא מוזיאון הקולנוע הגדול ביותר בגרמניה, בעוד שבבית הסמוך נמצא מוזיאון הארכיטקטורה הגרמני.

 • שעות פתיחה: שלישי, שישי עד ראשון מ-10:00 עד 17:00, רביעי מ-10:00 עד 20:00. הכניסה כרוכה בתשלום, למעט בימי רביעי.

לתחילת הכתבה

תחבורה והתמצאות

בפרנקפורט קיימות שתי מערכות של רכבת תחתית: ה- U-Bahn וה- S-Bahn, אלו הן בנוסף לרכבת העילית של העיר. לרכבת ה- U-Bahn ישנם שיבעה קווים המשרתים את אזור מרכז העיר ואזור הפרברים. רוב הנסיעה איננה נעשית מתחת לאדמה, כי אם על פני השטח, ממש במרכז הרחוב. רק קו U4 כולו מתחת לאדמה. בעיר תשעה קווי חשמליות, כשהתדירות שלהם היא כל 10 דקות. בנוסף, ישנם גם אוטובוסים, וכן גם אוטובוסי לילה, הפעילים מהשעה 1:30 לפנות בוקר ועד 3:30 לפנות בוקר, בימים שישי ושבת.

מעבר לתחבורה הציבורית, תוכלו להיעזר גם במוניות, הנמצאות בתחנות הרכבות וכן בצמתים הראשיים. תוכלו לקרוא להן או באמצעות הטלפון (להתקשר לאחת מתחנות המוניות ולהזמין מונית) או להגיע לתחנת המוניות (פחות מקובל לעצור אותן ברחוב).

 דרך נוסף להתנייד בעיר היא באמצעות האופניים. תוכלו לשכור אופניים באחת הנקודות המרכזיות בעיר, אותן לא תפספסו, וזאת בתמורה לפחות מיורו לדקה או בסביבות ה- 15 יורו ליום מלא.

לתחילת הכתבה

הבאנהוף, תחנה מרכזית. צילום: עמית פלדהבאנהוף, תחנה מרכזית. צילום: עמית פלד

בידור וחיי לילה

בזכות המבקרים הרבים, הסטודנטים שבעיר ואנשים העסקים שעוצרים בה לכמה ימים, תוכלו למצוא בפרנקפורט מגוון של מקומות בילוי. הנה כמה מומלצים:

מועדונים - Balalaika - המועדון הזה, שבבעלותה של אניטה, זמרת ג`אז מניו יורק, הוא אחד המקומות הידועים בעיר. במקום תוכלו למצוא מוזיקאים, שינגנו על הפסנתר, על הגיטרה או ישירו, זאת לצד אווירה רגועה ונעימה.

 • כתובת: Schifferstr no. 3
 • טלפון: 612226
 • שעות פתיחה: מדי יום החל מהשעה 20:00 בערב ועד 02:00 לפנות בוקר. ביום שישי מהשעה 20:00 בערב ועד 06:00 לפנות בוקר.

ברים/פאבים - 21. Jahrhundert - אחד המקומות ה"קוליים" ביותר בעיר. קוקטיילים מצויינים, עיצוב מודרני וחדשני ודי.ג`י שינעים את זמנכם עם מוסיקה מעולה.

 • כתובת: Oeder Weg 21
 • טלפון: 556746
 • שעות פתיחה: מיד יום מהשעה 10:00 בבוקר ועד 02:00 לפנות בוקר. בימים שישי ושבת מהשעה 10:00 בבוקר ועד 03:00 לפנות בוקר. ב

מועדוני ג`אז - Blues & Beyond - נורות הניאון הדולקים שם, מוסיקת הג`אז שברקע, האווירה המיוחדת, הם רק חלק מהסיבות מדוע להגיע דווקא לשם. זהו אחד ממועדוני הג`אז הידועים והטובים בעיר.

 • כתובת: Berger Str. 159
 • טלפון: 46990987
 • שעות פתיחה: מדי יום מהשעה 20:00 בערב ועד 03:00 לפנות בוקר.

לתחילת הכתבה

מסעדות

פרנקפורט מציעה שלל של מסעדות, במגוון של טעמים שונים וסגונונות שונים, המתאימים לכל אחד. הנה כמה מהטובות:

Silk - המסעדה הזו מציעה מנות בסגנון גרמני, שוויצרי ואוסטרי, אוכל אירופאי ידוע, אבל זה באופן שונה ומיוחד. זוהי המסעדה היחידה בעולם בה הדי.ג`י הוא גם השף של המקום.

 • כתובת: Honrdend Strasse 30B
 • טלפון: 069-900200

Grossfeld-Gastraum der Sinne - המסעדה הקטנה והחמימה הזו מציעה אוכל מסורתי לצד אוכל מודרני מיוחד יותר. תוכלו למצוא בה מאכלים מוכרים מהמטבח האירופאי, לצד מאכלים אסיאתיים ועוד. שילובים מעניינים וטעימים במיוחד.

 • כתובת: Erbsengasse 16, Friedberg
 • טלפון: 603-17918909
 • אתר אינטרנט: www.andre-grossfeld.de

Holbein`s - אמנם אחד המאכלים המוכרים של העיר הוא הנקניקייה, אך המקומיים, כשרוצים לאכול בחוץ, מעדיפים דווקא משהו אחר ובוחרים להגיע אל המסעדה הזו. המעסדה החביבה הזו, עם החלונות הגדולים והעיצוב המסוגנן, היא ממש כמו קופסת תכשיטים, המכילה בתוכה פנינים רבות, הלא הן המנות המצויינות והמפתיעות והאווירה הנעימה.

לתחילת הכתבה

קניות

בפרנקפורט תוכלו למצוא מכל וכל. החנויות בעיר דומות מאד לאלו שבארה"ב, לכן רבים מהתיירים האמריקאים בעיר ודאי יחושו בבית. החנויות פתוחות בימים שני עד שישי מהשעה 10:00 בבוקר ועד 18:00 בערב או 18:30 ובימי שבת מהשעה 09:00 או 10:00 בבוקר ועד 14:00 בצהריים.

 פרנקפורט מחולקת לכמה אזורי קניות עיקריים: Zeil, התחום בין ה- Hauptwache ל- Konstablerwache. תוכלו למצוא באזור זה חנויות כלבו, בגדים, חנויות נעליים ורהיטים. אזור Schillerstrasse, הנמצא ממש במרכז העיר, תחום בין Hauptwache ו- Eschenheimer Turm ובו בוטיקים אלגנטים וכן חנויות המתמחות במוצרים שונים. אזור נוסף הוא ה- Alte Oper, ובו חנויות מעצבים ממילנו ופריז, רשתות גרמניות מקומיות ואף בתי קפה ומסעדות.

 אם אתם חובבי שווקים, בימי שבת החל מהשעה 08:00 בבוקר ועד 14:00 בצהריים, תוכלו להגיע אל השוק (Frankfurt Flea Market), בסמוך לנהר.

לתחילת הכתבה

שוק בפרנקפורט. צילום: עמית פלדשוק בפרנקפורט. צילום: עמית פלד

פרנקפורט לאנשי עסקים

איך מדברים איתם - תרבות ה"סמול טוק" לא ממש מקובלת בגרמניה ולא תורמת לביסוס קשרים, גם זמניים. כך גם התופעה של "מינגלינג" (התערבבות לצרכים חברתיים). אכן, הגרמנים לרוב סגורים ומופנמים, לפחות כלפי זרים מוחלטים. מרבית השיחות שלכם איתם יהיו בעיקר במבנה של שאלות ותשובות ענייניות.

קנו לעצמכם מתנה לחג - יצפו מכם למתנה באירועים חברתיים, אליהם תוזמנו (מסיבה, ארוחה וכד`). אל תביאו משהו יקר מדי, וכך תגרמו למארח להרגיש "מחוייב" לנוכח המתנה שלכם (והמסכן קנה סתם כמה קרקרים, גבינה ובירה). כדאי גם לשלוח כרטיס ברכה עם החזרה לארץ. מתנות מקובלות בגרמניה: שוקולד איכותי, ליקר מיובא וטוב, ספר על ישראל, צעיף משי אלגנטי (לנשים כמובן). מתנות פחות מקובלות: מבחינת פרחים- ורדים אדומים מיועדים לאוהבים בלבד, סיגליות מביאים להלוויות. לא להביא. בנוסף, אל תביאו בירה – מיטב יצרני הבירה כבר ממוקמים בגרמניה (ובעצם, מי מביא בירה בתור מתנה?!).

קוד התנהגות - אם אתם לא דוברי גרמנית, קחו בחשבון שהאוכלוסיה הבוגרת עלולה להיעלב אם תפנו אליה באנגלית (משמע- עדיף אולי לוותר ולא לפנות). הגרמנים, לרוב, לא מצפים לקבל ברכת שלום ברחוב מזרים. חיבוקים ונשיקות מקובלים רק בקרב ידידים, אז אתם תסתפקו בלחיצת יד קצרה.

כמה טיפים - הביאו מספיק כרטיסי ביקור, כולל תרגום לגרמנית בצד האחורי. בכרטיס הביקור, שמכם צריך להופיע עם התואר האקדמי אותו רכשתם, שמכם הפרטי ולבסוף שם המשפחה. הצד הגרמני יגיע לפגישת עסקים עם כל המידע הדרוש, והוא מצפה שגם אתה תגיע מוכן. הדיוק חשוב מאוד בגרמניה. הגרמנים חושבים, לרוב, באופן אנליטי וידרשו ממך דוגמאות רבות לביסוס טענותיך.

מרכז התערוכות בפרנקפורט - אחד המקומות שודאי תבקרו בו, במסגרת מסעכם העיסקי, הוא מרכז התערוכות. זהו מרכז גדול, המתקיימות בו מדי שבוע תערוכות ואירועים בינלאומיים ואף גם מקומיים. לאנשי עסקים הוא אחד המקומות המוכרים ביותר בעיר. הנה לינק למרכז: www.messefrankfurt.com.

מסלול טיול קצר - אם הגעתם לעיר במסגרת העבודה ויש לכם כמה שעות פנויות, הנה לפניכם מסלול טיול קצר בפרנקפורט, מסלול בן שלוש שעות:
 בעיר המקסימה הזו מרבית ההשקעה היא באמנות, דבר שבא לידי ביטוי במוזיאונים המצויינים שבה. ולכן, אחת הדרכים להכיר את פרנקפורט הא ליהנות מהיתרונות הרבים שלה, כמו התרבות האירופאית הגרמנית, המוצגת כמעט בכל פינה בעיר. ממרכז העיר, חצו את הגשר ההיסטורי Eiserner Steg ישירות אל מוזיאון Embankment. במוזיאון הזה תוכלו למצוא אוסף עבודות של אמנים אירופאיים כמו Van Eyck, Rubens ו- Vermeer. משם המשיכו אל Mak, מוזיאון לאמנות שימושית, הממוקם בבניין ריצ`ארד מאייר. משם, עלו על מונית, והמשיכו עד ל - MMK, המוזיאון לאמנות מודרנית, שם תוכלו ליהנות מעבודות האמנות המצויינות, כמו אלו של אנדי וורהול ורוי ליכטנשטיין.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

הזמנת חופשה לפרנקפורט

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם