5 אתרים יהודיים לביקור בווינה

טיול בוינה מאפשר ביקור במספר מרכזים מסקרנים, שמתארים את חיי היהודים באוסטריה לאורך השנים. כמו כן, קיימות בעיר אנדרטאות רבות לזכר אותם חיים שנחרבו במלחמת העולם השנייה. קבלו את רשימת את האתרים היהודיים החשובים במיוחד, בעת טיול בבירת אוסטריה.
איתמר טרבס תכלת
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: 5 אתרים יהודיים לביקור בווינה
Hedwig Zdrazil/WienTourismus ©

בית הכנסת הגדול

בית הכנסת (Stadttempel) הרשמי של הקהילה היהודית בווינה, הוא גם הגדול והוותיק ביותר שפועל בעיר כיום. המבנה נחנך בשנת 1826 ברחוב צדדי ברובע הראשון (Innere Stadt), זאת בעקבות איסור מטעם הקיסר יוזף ה-2 לבנות בתי תפילה לא קתוליים במקום ציבורי מרכזי. עובדה זו איפשרה לבית הכנסת לשרוד את תופת ליל הבדולח ב-1938. בית הכנסת מעוצב ומפואר להפליא. מלבד עזרת הנשים, עזרת הגברים, ארון הקודש והבימה, הוקדשו במקום פינות מיוחדות לזכר קורבנות השואה וחללי מערכות ישראל, שהשתייכו בעבר לקהילה.

 הסיורים המודרכים בבית הכנסת מתקיימים בימי שני-חמישי (חוץ מימי קודש יהודיים ונוצריים) בין השעות 11:30-14:00. בית הכנסת פתוח גם לתפילות שחרית ומעריב מדי יום, כמו גם תפילות חגים, ימי שישי ושבת.

 • לתיאום ביקורים: [email protected]
 • כתובת: Seitenstettengasse 4, 1010 Wien 
 • טלפון: 167 401 351 43+

מדרחוב Judenplatz

מדרחוב (Judenplatz) מצויין כמקום התיישבותם הראשון של היהודים באוסטריה במאה ה-12. באותה תקופה קיימו היהודים אורח חיים של עבודה ותפילה בבית הכנסת הגדול. בשנים 1420-1421 נקט הדוכס אלברכט בצעדים שכונו “גזרת וינה”, במטרה לסלק את היהודים מאוסטריה. כתוצאה מהרדיפות, שרפו היהודים ששרדו את הפוגרומים, את בית הכנסת בעודם יושבים בתוכו ומתו על קידוש השם.

בשנת 2005 הוקמה בחסות ממשלת אוסטריה ועיריית וינה, ביחד עם צייד הנאצים שמעון ויזנטל, באותו מקום, אנדרטה לזכר 65,000 יהודי אוסטריה שנספו בשואה. בניית האנדרטה נאלצה להתעכב ולעבור מקום, מפני שבמהלך החפירות במקום, התגלו שרידיו של בית הכנסת הגדול, אותו בית כנסת שנשרף כליל ב-1421. תגלית זו, לצד שאר החפצים שנתגלו, היוו עדות נדירה לחיי היהודים בימי הביניים. את שאריות בית הכנסת, כשהן למעשה אבני הבסיס שמתארות המבנה בלבד, ניתן לראות במוזיאון Judenplatz, שנמצא ממש ליד האנדרטה, ביחד עם מיצגים תל-מימדיים על חיי הקהילה הקדומה, חפצי קדושה היסטוריים ועוד. באותו בניין של המוזיאון ישנו בית כנסת מרכזי נוסף בעיר, בית הכנסת "המזרחי", שפתוח לקהל המתפללים.

 • שעות פתיחה: המוזיאון פתוח בימי ראשון-חמישי בין 10:00-18:00, שישי 10:00-17:00 וסגור בשבת.
 • עלות: הכניסה עולה 10 אירו למבוגר (כולל כניסה למוזיאון היהודי). הכרטיס מקנה גם הנחה בכניסה למוזיאון זיגמונד פרויד.
 • כתובת: Judenplatz 8 ,1010 Vienna
 • אתר אינטרנט: www.jmw.at/en

האנדרטה עצמה בנוייה בצורת חדר ספרייה, שפונה כלפי חוץ, כך שגם הספרים (שמסמלים את “עם הספר”) מונחים בצורה שגויה על המדפים. על האנדרטה מוטבעות דלתות שלא נפתחות ומסביבה שמות המחנות אליהם נשלחו היהודים אל מותם. באותו מדרחוב ישנם עוד שני בניינים בעלי היסטוריה מעניינת: הראשון הוא הבניין בו התגורר המלחין מוצארט במהלך שהותו בווינה והשני הוא בית המשפט העליון ולענייני חוקה לשעבר.

המוזיאון היהודי

המוזיאון היהודי (Jüdisches Museum) נפתח מחדש בסוף שנת 2011 תחת הנהלה חדשה. במקום ניתן לגלות כיצד חיו היהודים באוסטריה לאורך השנים, החל בתקופת ימי הביניים, לקבל מידע על בתי הכנסת שנחרבו במהלך ליל הבדולח, להיות עדים לאוספים שונים של כלי קדושה עתיקים מקהילות שנעלמו לאחר מלחמת העולם השנייה, להתחקות אחר דמות היהודי במרכז ומזרח אירופה וגם לקבל הצצה ליהדות המודרנית, שמאפיינת את העיר כיום.

 המוזיאון מקפיד לארח תערוכות מתחלפות בנושאים יהודיים שונים ומפעיל ארכיון וספריה יהודית עם כ-38,000 ספרים, חלקם אף מהמאה ה-16. המבקרים יכולים תמורת ארבעה אירו לשכור מכשיר שמע אינטראקטיבי עבור התצוגות והמיצגים השונים.

הרובע השני - Leopoldstadt

יהודי אוסטריה חזרו לשגשג בעיר במהלך המאה ה-19. באותה תקופה נרשם גידול משמעותי באוכלוסיית היהודים בעיר, שמילאו שלל תפקידים מרכזיים באקדמיה, התרבות, הפוליטיקה, העסקים והספורט. רוב רובם התיישבו ברובע השני של העיר (2 Bezirk), שמאז סוף מלחמת העולם השנייה משמש כמרכז ההתרחשות של הקהילה. מכיוון שכל התשתית היהודית של הרובע הוחרבה במהלך השואה, ניתן כיום אך ורק להתחקות אחר מה שהיה. לשם כך, ניתן להיעזר ב- Stolpersteine (“אבני נגף” - אבני מכשול) הרבות, שפזורות על המדרכות ברחבי הרובע. תפקידן להזכיר לעוברים והשבים שבבניינים הסמוכים גרו בעבר יהודים שנשלחו אל מותם. באמצעות החצים שמוטבעים בתוכן, מובילות האבנים את הצועדים ב”דרך הזיכרון” דרך 16 נקודות עניין, כגון בתי כנסת שנחרבו או מרכזי תרבות יהודיים, שנסגרו במהלך הרדיפות. תזכורת: הרוב המוחלט של האתרים היהודים נחרב ונעלם וכיום ניתן לראות במקום לוחות זיכרון בלבד, לרוב בשפה הגרמנית.

 • לשומרי הכשרות: קיימת האפשרות להשתכן במלון Stefanie (מלון ארבעה כוכבים). בית המלון מציע ארוחות בוקר כשרות וממוקם לא הרחק ממספר מסעדות כשרות בעיר ושני סופר-מרקטים כשרים (אזור Karmelitermarkt). קוריוז נחמד: “החפץ חיים” לן במלון לפני כ-100 שנה וניתן עדיין לשכור את חדרו.
 • כתובת: Taborstrasse 12, 1020 Vienna
 • אתר אינטרנט: www.schick-hotels.com

מוזיאון זיגמונד פרויד

מלבד אינספור השעות בבתי הקפה הווינאיים, בילה ממציא הפסיכואנליזה חלק נכבד מזמנו בחדר העבודה בביתו, שבאזור התשיעי בווינה. פרויד עצמו התגורר בדירה עם משפחתו ברוכת הילדים במשך 47 שנים, עד שנאלץ לברוח ללונדון בעקבות השתלטות הנאצים. חדר העבודה שוחזר בשנת 1971 בעזרתה של אנה פרויד, בתו הצעירה, ומעניק כיום הצצה לחייו של המדען ששינה את פני הפסיכולוגיה. התצוגה הקבועה כוללת פריטים אישיים של פרויד וסוקרת את הביוגרפיה המקצועית והמשפחתית שלו. במקום מוצגים קטעי וידאו נדירים משנות ה-30, שמתארים את חיי המשפחה. במקום ישנה גם תצוגה מתחלפת.

 • שעות פתיחה: מדי יום בין 10:00-18:00
 • כתובת: Berggasse 19, 1090 Wien 
 • אתר אינטרנט: www.freud-museum.at
 • אתר הקהילה היהודית בווינה: www.ikg-wien.at

לתחילת הכתבה

הכתבה נכתבה על ידי העיתונאי איתמר טרבס-תכלת.
 התמונות בכתבה, הלקוחות מ-Flickr, ומ- Wikimedia Commons הן תחת רישיון .Creative Commons BY ו- 3.0 2.0

לפניך מידע נוסף על טיול בוינה מאתר למטייל:

יעדי הכתבה

נקודות עניין שהוזכרו בכתבה

הזמנת חופשה לוינה

כתבות מומלצות עבורך על וינה

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם