ביג בן - מדריך לשעון המפורסם של לונדון

מבנה השעון המכונה "ביג בן" (Big Ben) הוא כרטיס הביקור של לונדון וחלק בלתי נפרד מביקור ראשון בממלכה הבריטית. כל תייר שיגיע לעיר, לא יוותר על תמונה של מגדל השעון המפורסם. בכתבה שלפניכם, מספר עובדות ופרטים מעניינים על ביג בן
מומחי חברת "לונדון אישי"
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: ביג בן - מדריך לשעון המפורסם של לונדון
© איתמר ברק

על שום מה השם "ביג בן"

"ביג בן" (Big Ben) הוא כלל וכלל אינו שמו של של השעון המפורסם בלונדון. ראשית, ה"ביג בן" הוא רק כינוי ושנית, הכינוי אינו מכוון כלל לשעון המוזהב בעל ארבע הפנים, אלא דווקא לפעמון שנמצא מעל השעון. מכיוון שהשעון הרבה יותר פוטוגני ומצטלם היטב, הדביקו אליו את הכינוי ולא לפעמון. ובכן, שמו האמיתי של השעון הינו The Great Bell וכנראה שהמקום היחיד בו יוזכר שמו הרשמי הוא באתר הרשמי ואפילו שם כבר השכילו להבין, שכדאי שיצרפו לו את הכינוי השגור בפי כל, כדי שגם הקוראים יבינו במה מדובר.

מקור הכינוי "ביג בן" בשמו של מנהל העבודה, שהיה ממונה על התקנת הפעמון, בנג'מין הול. בנג'מין היה, כך מספרים, אדם עב בשר וגדול ממדים ולכן חבריו לעבודה נהגו לכנותו "ביג בן". כאשר סוף סוף הצליחו להעלות את הפעמון לראש המגדל, גדול ממדים אף הוא, היה זה טבעי לקרוא גם לו '"ביג בן". אף אחד לא תיאר לעצמו, ששמו של מנהל העבודה יהפוך לאחד מסמליה האייקוניים של הממלכה!

 לא היה פשוט להעלות את הפעמון לראש המגדל. משקלו של הפעמון כ-12 טון ברזל יצוק והוא השני שיוצר עבור השעון. הראשון, שהיה אף כבד יותר, נסדק כבר בצלצול הראשון והוחלף. את הפעמון הנוכחי העלו במשך כשלושים (!) שעות כאשר הוא מוטה לרוחב ולא לאורך לאור גודלו . אגב, גם בפעמון זה נוצר סדק קטן, אבל כזה שלא מפריע לו לעשות את העבודה.

קבלו את כל ההנחות לאטרקציות המרכזיות והשוות בלונדון »

המבנה של ביג בן

המגדל נראה למראית עין כמגדל עתיק, אך הסגנון הארכיטקטוני מטעה משהו. מדובר בסגנון ניאו-גותי, דהיינו, ניסיון לחיקוי סגנון ימי הביניים. המגדל נבנה רק ב-1859, כך שלא רק שהוא אינו עתיק, אלא אפילו לא חגג 200. מדוע, אם כן, רצו לטעת בנו רושם של "ענתיקה"? בנייני הפרלמנט נבנו על שרידיו של ארמון ווסטמינסטר, שנבנה במקור במאה ה-11.

כמו מרבית ממבניה של הממלכה, גם הארמון חרב כמעט כליל בשריפה שאחזה במקום בשנת 1834. אז הוחלט על הקמתו מחדש של בית פרלמנט בסגנון הדומה לסגנון הקדום, זאת גם כדי שישתלב במראה הכללי עם שכנו, ווסטמיניסטר אבי, שהוא באמת שריד אותנטי מימי הביניים. צאו לסיור מודרך באנגלית בווסטמיניסטר אבי »

הביג בן אינו מגדל העומד בפני עצמו, כפי שנראה בלוגו ובגלויות של בירת הממלכה. הוא אחד מבין שני מגדלים המחוברים לבנייני הפרלמנט והמפורסם מביניהם. לכן, במפגש איתו מומלץ להעיף מבט כללי על המבנה כולו. בכל זאת, פרלמנט בריטניה, הגוף המחוקק של אחת האומות המשפיעות בעולם. אז הינה שיעור אזרחות קצר, בעוד אנו עומדים למרגלות בית הפרלמנט: בית הפרלמנט משמש כמקום מושבם של בית הנבחרים ובית הלורדים והוא מכיל למעלה מ-1,000 חדרים.

בפרלמנט שני בתים: הבית הראשון הוא בית הנבחרים, שנקרא גם "הבית הפשוט" ומונה 650 חברי מפלגות, ביניהם חברי הממשלה ובראשה דיוויד קמרון. הבית השני הוא בית הלורדים. חבריו הם בעלי התואר "לורד", תואר כבוד שעובר מאב לבן. לבית הלורדים אין כמעט סמכויות והוא מאשר באופן אוטומטי את ההחלטות שמתקבלות בבית "הפשוט". האולמות של שני הבתים כמעט זהים, למעט הבדל בולט אחד: הכיסאות ב"בית הפשוט" מרופדים עור בצבע ירוק ואילו הכיסאות בבית הלורדים מרופדים בעור בצבע אדום. במהלך קיומם של דיוני הפרלמנט, מואר אור אדום בראש מגדל הביג בן. במהלך השנים האחרונות זזה פסגתו של הביג בן בכחצי מטר. מסתבר, כי השיפור שנעשה לכבוד אולימיפיאדת 2012 בקו הג'ובילי, הרכבת התחתית העוברת ממש מתחת למגדל, גרמה לתזוזת הקרקע שמתחת למבנה. אך אל דאגה, לא נראה כי בעתיד הקרוב, תגיעו לביג בן ותצפו לראות את אחיו של מגדל פיזה. אין ספק, מהנדסי העיר מוטרדים מתנופת התשתית של התחתית, אך הם לא יתנו למגדל לנטות על צידו. כדאי לדעת, שיש גם "סמול בן", דהיינו "בן הקטן" והוא נמצא לא הרחק ברחוב ויקטוריה.

ומה עם המלכה? תוכלו לבקר גם בארמון בקינגהאם בכל חודשי השנה »

פעמון הביג בן

הפעמון הענק, שבתוך השעון, מצלצל בכל שעה עגולה כמספר השעה. ארבעה פעמונים קטנים יותר מצלצים כל רבע שעה. הצלצול מושמע בכל יום בתחנת הרדיו של ה-BBC ומאז הקמתו, מעולם לא פסק. גם בשעתם הקשה של הבריטים, בתקופת מלחמת העולם השנייה, כאשר היו הבריטים, האומה היחידה באירופה שניצבה מול מתקפת האויב הנאצי, סימל צלצול הביג בן לשכניו הכנועים מעבר לתעלה, את צלצולו של העולם החופשי.

יחד עם זאת, מחוגי השעון לא הוארו כדי לעמוד בתקנות ההאפלהף שהיו באותו זמן. אם תמצאו ליד המגדל בשעה עגולה, ניסיון לדמיין זאת עשוי לגרום לצמרמורת. מומלץ להימצא בקרבתו בסביבות השעה שתיים עשרה בצהריים ולהקשיב לשנים עשר הצלצולים.

אם לא יוצא לכם להיות ליד השעון הגדול בשעה זו, הנה מה שאתם מפסידים:

ביקור בפרלמנט ובביג בן

“מגדל אליזבת'”, הלא הוא המגדל המפורסם, נמצא בשיפוצים נרחבים, שבגללם לא ניתן לטפס בו עד שנת 2021.

בימים כתיקונם, טיפוס במעלה 334 המדרגות, המוליכות אל הפעמון, הינו חופשי וללא תשלום, אך שמור לתושבי הממלכה בלבד. אולם, לנו, התיירים, הזכות לבקר בבנייני הפרלמנט היא כדלקמן: בעונת הפעילות של הפרלמנט ניתן לבקר בגלריות המבקרים בשני הבתים בשעות שבהן מתקיימים דיונים, וכן לצפות בדיוני ועדות פרלמנטריות.

היום המומלץ ביותר לביקור הוא יום רביעי בצהריים, בעת הדיון השבועי, שבו עונה ראש הממשלה על שאלות האופוזיציה. אולם, ביום זה ניתנת עדיפות למבקרים שהם אזרחים בריטים ותיירים יכולים להיכנס רק אם נותרו מקומות פנויים. הכניסה אינה כרוכה בתשלום, אלא בעמידה בתור בשער St. Stephen's.

בנוסף, בזמן פגרת הפרלמנט ובימי שבת, מתקיימים במקום סיורים מודרכים בתשלום. הסיור אורך 75 דקות, שבהן עוברים באזורים החשובים של בנין הפרלמט. הסיורים עולים 26.5 פאונד למבוגרים, 22 לנוער (16 עד 18) ו-11.50 פאונד לילדים. יש להזמין מראש את השפה הרצויה ואת המועד כאן: www.parliament.uk

אפשרות אחרת היא לשכור מדריך קולי לסיורכם בעלות של 19.5 פאונד למבוגר, 17 פאונד לנוער (16 עד 18) וילדים בני 5-15 יכולים ישלמו 8 פאונד (ילד אחד יכול להיכנס בחינם עם מבוגר, וזהו המחיר על כל ילד נוסף). למידע על מועדי הדיונים בפרלמנט והזמנת כרטיסים לסיורים: www.parliament.uk.

זוויות צילום מומלצות של ביג בן

בכל הנוגע לזווית הצילום של השעון, כי הרי זה מה שמעניין אותנו התיירים, בסופו של דבר, לדעתנו ולדעתנו בלבד, שני לוקיישנים לצילום שמים את היתר בכיס הקטן: אחד נמצא בסמוך לפסלו של צ'רצ'יל, שנמצא בכיכר הפרלמנט. מאחורי גבו ישנה גדר בטון נמוכה. הגדר, בשילוב עם המרחק מהמגדל, מאפשרים זווית צילום מצוינת.

גשר ווסטמיניסטר שעל התמזה משמש גם הוא מיקום מצוין לצילום מרוחק. אפשר כמובן "להחזיק" או "להשען" על הביג בן, אם תעצרו לצילום בצד הקרוב יותר לגדה הדרומית. צילום כללי של הביג בן, עם בנייני הפרלמנט ואף עם הגלגל "הלונדון איי" מומלץ מגשר הולכי הרגל "הג'ובילי", הסמוך לתחנת הרכבת אמבנקמנט.

רוצים לצלם את מגדל הביג בן גם מגבוה? עלו לסיבוב על הגלגל הענק “לונדון איי”, ובדרך גם תחסכו את התור »

חברת "לונדון אישי" מקיימת טיולים בהתאמה אישית למטיילים בלונדון. דוא"ל: [email protected], אתר אינטרנט: www.londonishi.com

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

נקודות עניין שהוזכרו בכתבה

הזמנת חופשה ללונדון

כתבות מומלצות עבורך על לונדון

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם