ירוק, כחול וציפורים - הטבע בטאיוואן

בטאיוואן תוכלו למצוא טבע מגוון להפליא - הרים גבוהים, אגמים, יערות, מפרצים מבודדים, איים וחופים מטריפים. באי הזה באמת יש הכל מהכל, טרקים, מסלולי הליכה, רכיבת שטח, גלישת גלים, חיות בר מיוחדות, פריחת עצי הדובדבן ותמיד אפשר פשוט להתפנק במעיין חם
אביטל ישראל ועדי שילדן - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: ירוק, כחול וציפורים - הטבע בטאיוואן
© Shutterstock

פארקים לאומיים בטאיוואן

יש מספר פארקים לאומיים מוכרזים ברחבי האי. הנה המרכזיים שבהם, מצפון לדרום:

הפארק הלאומי יאנגמינגשאן (Yangmingshan)

בסינית: 陽明山國家公園

זהו הפארק הקרוב ביותר לעיר טאייפה וייתן לכם טעימה נפלאה של הטבע היפהפה של טאיוואן במרחק שעה נסיעה בלבד מלב עיר הבירה. הפארק המקסים, המפורסם בזכות מעיינותיו החמים ופעילות גיאותרמית ענפה, כולל בתוכו הרים וגבעות וגם כ-1200 זני צמחים ועצים, שתוכלו לראות באמצעות אינספור שבילי ההליכה ומסלולי האופניים המרשתים את הפארק. יש גם שירותי הסעה בתוך הפארק, אך אם תרצו ערך מוסף, תוכלו להצטרף לסיור מאורגן מטאייפה. באביב הפארק מתמלא בשלל זנים של פרחים צבעוניים, ואף מתקיים פסטיבל פרחי קאלה, בו אפשר לקטוף אותם. כדאי לבקר בפארק במהלך השבוע, שכן בסופי השבוע ובחגים הוא עמוס בתיירים ובמבקרים. אתר אינטרנט: www.english.ymsnp.gov.tw

הפארק הלאומי שאיי-פה (Shei-Pa)

בסינית: 雪霸國家公園

פארק שאיי-פה מתאפיין בהרים תלולים ובטבע פראי. בתחומי הפארק נמצאות 51 פסגות שמתנשאות ל-3,000 מטרים ויותר, ביניהם הר השלג Hsuehshan, שהוא ההר השני בגובהו בטאיוואן. הפארק הגדול כולל צמחיה עבותה, פרחים צבעוניים, נהרות זורמים ומפלים אימתניים, ומהווה את ביתם של מגוון רחב של בעלי חיים, ביניהם גם מספר זנים אנדמיים לטאיוואן. רוב הפארק מוקדש למחקר ולשימור, כך שניתן לבקר, לטייל וליהנות מהנופים יוצאי הדופן רק בשלושת האזורים המוגדרים לכך, שממוקמים בקצוותיו השונים. אתר אינטרנט: www.spnp.gov.tw

הפארק הלאומי טארוקו (Taroko)

בסינית: 太魯閣國家公園

פארק זה נמצא במזרח האי, תזכו לחזות בערוץ נחל יפהפה ומיוחד, שנחצב בשיש על ידי נהר לי וו (Li Wu). אם לא די בכך, הטופוגרפיה המיוחדת של הפארק, הכוללת הבדלי גבהים של כמעט 3,742 מטרים, תאפשר לכם הצצה למגוון זנים שונים של צמחייה ובעלי חיים, בהתאם לאקלים השונה בפארק – מסב-טרופי (למטה ליד הנהר) ועד להררי – במהלך טיול אחד. כיוון שכך, ביקור בפארק ייחודי זה אידיאלי עבור חובבי הטבע באשר הם, כיוון שמתגוררים בו 152 מינים של ציפורי (כולל 14 שייחודיים לטאיוואן), 15 מינים של דו חיים ליד הנהרות, 302 זנים של פרפרים, 46 מינים של יונקים, ביניהם חזירי בר, צבאים, קופים ודובים שחורים. בנוסף, זהו מקום מוצאם של שבט Taroko האבוריג'יני, ויש מספר אתרים פרהיסטוריים הפזורים ברחבי הפארק. יש אתר קמפינג בפארק ומקומות לינה נוספים בקרבת מקום. אתר אינטרנט: www.taroko.gov.tw/en

מזמינים עכשיו כרטיס טיסה לטאיוואן ומקבלים מתנה – 250 ש”ח לקניית מזוודה חדשה » 

הפארק הלאומי יושאן (Yushan)

בסינית: 玉山國家公園

פארק יושאן נמצא במרכז האי, מכיל אינספור נקיקים, ערוצים, צוקים ופסגות נישאות. הבדלי הגבהים בתחומי הפארק עומדים על כ-3,600 מטרים, כך שגם פה תוכלו לפגוש במגוון בעלי חיים, עצים ופרחים האופייניים לסוגים שונים של גבהים. גולת הכותרת של הפארק הוא הר הג'ייד (ירקן), שעל שמו נקרא הפארק כולו (יושאן = הר הג'ייד בתרגום חופשי). ההר מתנשא לגובה 3952 מטרים, שלמעשה מהווה את ההר הגבוה ביותר במדינה ובמזרח אסיה כולה. הפארק מחולק לשלושה אזורי טיול עיקריים: צפון-מערבי, דרומי ומזרחי, ובכל אחד מהם יש מספר שבילי הליכה ונקודות תצפית נפלאות. אתר אינטרנט: www.ysnp.gov.tw

הפארק הלאומי טאיג'יאנג (Taijiang)

בסינית: 台江國家公園

נמצא בדרום-מערב טאיוואן, על החוף של טאינאן, והוא כולל אדמת ביצות, נהרות, עצי מנגרוב על המים, בריכות מלח וכמובן גם את הים. כתוצאה מכך, הייחוד שבו הוא הנוף הגלי המיוחד ומאות סוגי בעלי החיים הימיים שמתגוררים בו, ביניהם 205 סוגי רכיכות, 49 סוגי סרטנים ו-24 סוגי דגים. אתר אינטרנט: www.tjnp.gov.tw

הפארק הלאומי קנטינג (Kenting)

בסינית: 墾丁國家公園

פארק קנטינג נמצא בקצה הדרומי ביותר של טאיוואן, הוא הפארק העתיק באי ואחד הפופולאריים ביותר בו. בזכות הגישה הנוחה אליו, הנופים עוצרי הנשימה והחופים, נוהרים אליו מיליוני תיירים מקומיים וזרים מדי שנה, וכנראה שלא סתם נבחרו שם לוקיישנים עבור הסרט “חיי פיי”. כדאי לנצל את אחד משבילי ההליכה הרבים על מנת להתרשם מהטבע היפהפה וממגוון הצמחים ובעלי החיים המאפיינים את האקלים הטרופי של הפארק, שגם מהווה תחנת עצירה בדרכן של ציפורים נודדות. לחלופין (או בנוסף), אפשר פשוט להשתרע על אחת מרצועות החוף המקסימות (כמו Shadao ו-South Bay), לשכשך במים ולשנרקל בשוניות האלמוגים, להרים את הקצב עם ספע פעילויות ספורט ימי, לחקור את תצורות הסלע המעניינות בחוף Jialeshuei בצפון-מזרח קנטינג או ללכת עד הנקודה הדרומית ביותר באי. מכיוון שזה אזור תיירותי של נופש, הרחוב הראשי של קנטינג מתעורר בלילה וזו הדזמנות מעולה להסתובב בין הדוכנים והברים הרבים שנפתחים לצידי הרחוב. אתר אינטרנט: www.ktnp.gov.tw/en

שני פארקים לאומיים נוספים נמצאים מחוץ לאי המרכזי: פארק קינמן (Kinmen), ממוקם קרוב יחסית לסין וטומן בחובו אתרים היסטוריים לצד חופים לבנים, שוניות אלמוגים ומערכת אקולוגית ייחודית; ודונגשה (Dongsha), שאינו פתוח לציבור. זהו בעיקרו פארק ימי, המכיל 125 זנים של חרקים ו-72 זנים של צמחים אנדמיים.

צבעים בשמיים - צפרות בטאיוואן

טאיוואן היא גן עדן לצפרים וחובבי ציפורים באשר הם. למרות שטחה הקטן של המדינה, הטופוגרפיה המגוונת שבה (הכוללת יערות משתרעים, צמחייה צפופה, נהרות ונחלים, הרים נישאים וכמובן, חופי ים) המתבטאת גם במספר סוגי אקלים שונים, הביאו לכך שבטאיוואן יש מספר מערכות אקולוגיות קטנות, אך מובחנות. ולמעשה, טאיוואן היא אחד המקומות עם ריכוז הציפורים הגבוה ביותר מעולם.

בסביבות 500 מיני ציפורים תועדו במדינה (כ-5 אחוזים מכלל מיני הציפורים בעולם). חלק מהציפורים דיירות קבע בה ואחרות "מבקרות" בה במהלך נדידתן צפונה או דרומה בציר מזרח אסיה. כיוון שכך, צפרים מכל העולם נוהרים מדי שנה אל האי הקטן, ובעיקר אל ההרים בתקווה לנסות לראות חלק מ-15 מיני הציפורים האנדמיים למדינה, אם לא את כולם.

המקום המפורסם ביותר לצפרות הוא שמורת היער דסיואשאן (Dasyueshan, בסינית: 大雪山, לעיתים נקרא גם Anmasha). היא נמצאת בהרים במרכז האי ומהווה בית לחלק גדול מהמינים האנדמיים, ולכן נחשבת לאחת הנקודות הטובות ביותר לצפייה בציפורים באסיה כולה. אתר אינטרנט: www.recreation.forest.gov.tw.

אם אתם לא חובבי ציפורים בנפשכם, אך תשמחו לזכות בהצצה על כמה מזני הציפורים המוכרים, תוכלו פשוט לבקר בפארקים הלאומיים הנגישים והמפורסמים ביותר במדינה – יאנגמינגשאן (Yangmingshan) בצפון וקנטינג (Kenting) בדרום, ששניהם ידועים כאתרים מעולים לצפייה בציפורים.

לפני שטסים לטאיוואן, עוצרים בלמטייל, מזמינים כרטיס טיסה ומקבלים מתנה – 250 ש”ח לקניית מזוודה חדשה » 

רק אני והגלשן שלי - הגלים של טאיוואן

טאיוואן הינה יעד פופולארי לגלישה בקרב מקומיים ותיירים. האי הקטן, שנמצא באותו קו רוחב כמו הוואי, מתחיל להיות מוכר בזכות שבירות החוף הטובות בו, הנהרות הזורמים לים והריפים, שכולם יוצרים גלים דרומיים ומזרחיים טובים. למרות שרק בעשור האחרון התפתחה בטאיוואן תרבות גלישה, קיימת במדינה קהילה חיה ותוססת, שתשמח לחלוק עמכם את המים והגלים.

הייתרון הגדול בגלישה באי, הוא שהמים בדרך כלל לא עמוסים ולעיתים קרובות יש גלים איכותיים ועקביים. בנוסף, המים בדרך כלל חמימים, כך שלאורך רוב השנה תוכלו לגלוש בכיף בבגדי ים ולעיתים רחוקות בלבד תזקקו לחליפת גלישה.

התקופה הטובה ביותר לגלישה היא בין החודשים מאי עד אוקטובר (בעיקר ספטמבר-אוקטובר), עת מתחוללת עונת הטאייפונים במערב האוקיינוס השקט. עם זאת, קחו בחשבון שאם הסערה מגיעה קרוב מספיק לאי – זה בניגוד לחוק להכנס אל המים. בנוסף, גם בחורף (נובמבר-מרץ) תוכלו למצוא מספר חופים עם סוול טוב, כלומר אין כמעט יום אחד בשנה שבו לא תוכלו למצוא היכן לגלוש – ואנשים שעושים את זה.

החופים הטובים ביותר לגלישה:

בצפון ובצפון-מזרח האי יש חופים יפהפיים שגם מצויינים לגלישה. גולשים מתחילים ובינוניים יכולים לנסות את Baishawan, שהוא מפרץ ציורי ויפהפה, עם חוף חולי ושבירות חוף טובות. מספר בתי קפה וחנויות גלישה, שניתן לשכור בהן ציוד פזורים על החוף המקסים, המוקף בגבעות מוריקות. ברוב החנויות תוכלו למצוא מדריכים שילמדו אתכם את אומנות הגלישה מאפס.

עוד באזור טאייפה, נמצא חוף פולונג (Fulong), שנמצא במרחק נסיעה של כשעה ברכבת מעיר הבירה. מתחנת הרכבת תוכלו ללכת ברגל אל חוף הים, שכבר בכניסה אליו תתקלו בגולשים מקומיים ובחנויות להשכרת ציוד. אפשר לגלוש בחוף זה לאורך רוב השנה, ואף לישון באחד הגסטהאוסים הפזורים בו, אם אתם לא רוצים לעשות את הנסיעה הלוך-חזור יותר מדי פעמים ומתכננים לבלות זמן רב במים. גם Jinshan נמצא ממש ליד טאייפה, וגובל בהרים האימתניים של הפארק הלאומי Yangmingshan. יש בו גלים ברמות שונות, בתלוי בעונות השנה ובשעה ביום. יש מספר חנויות גלישה לאורך החוף ובכביש שמאחוריו ומספר קטן של בתי קפה עם מרפסות הפונות אל המים.

בחלק הדרומי יותר של החוף הצפון-מזרחי נמצא חוף Waiao, שהוא אחד מהחופים הפופולאריים ביותר בקרב המקומיים המתגוררים בצפון האי. יש בחוף המדהים והשליו הזה רצועת חוף שחורה, התחומה בין ים תכול להרים ירוקים. שימו לב שבחודשי הקיץ (בעיקר בסופי שבוע) החוף עלול להיות עמוס ואפילו צפוף, אבל בגלל שהוא ארוך אפשר להתפרש ולהתרחק מההמון. לאורך החוף יש רחוב שלם של מסעדות, אכסניות וחניות גלישה, כך שתוכלו לקנות או לשכור כל שתצטרכו.

במחוז Taitung שבדרום-מזרח המדינה יש חופים פראיים יפהפיים, עם הרים מרהיבים הגובלים בחוף. ברבים מהחופים תמצאו גלים נהדרים, אבל לא מתאימים לגולשים מתחילים. גולשים מנוסים, שמחפשים אתגר (גם במים אבל גם בהגעה לחופים) יהנו מאוד מגלישה במחוז. ב-Donghe יש מספר גסטהאוסים המיועדים לגולשים, ויש שיאמרו שעל אף שנשמר מעט בסוד, זה אחד המקומות הטובים בטיאוואן לגלישה בו תקבלו גלים יחסית קבועים לאורך השנה.

בקצה הדרומי ביותר של האי, בפארק הלאומי קנטינג תמצאו, כאמור, חלק מהחופים היפים ביותר במדינה כולה, שכמובן, מכילים מספר נקודות גלישה מצוינות, ועיירה כייפית ללינה על כל המשתמע בדבר – ברים, חנויות גלישה ותרבות גלישה שלמה ברחובות העיירה. ממערב לה נמצאת העיירה Nanwan, שיש לה חוף מקסים (South Bay) עם חול לבן ומים, שעלולים להיות עמוסים בסופי השבוע. מי שמחפש מקום מפלט כפרי יותר יכול לנסות את Jialeshui, שחופו הפשוט זרוע חלוקי אבן והמים הטורקיזיים מציעים לעיתים גלים טובים, חנויות גלישה, הוסטלים ומשמעותית פחות תיירים.

אפשר לחדש לכם? הזמינו עכשיו כרטיס טיסה לטאיוואן בקתאי פסיפיק וקבלו 250 ש”ח מתנה לקניית מזוודה חדשה. להזמנות » 

הכי טוב בשניים - מסלולי אופניים באי

גם רכיבה על אופניים הולכת ותופסת תאוצה בטאיוואן. בטאייפה זהו כלי תחבורה יעיל ונוח, ויש אינספור שבילים ייעודיים לאופניים בלבד, כך שפשוט וקל להתנייד בעיר באפניים. בנוסף, רבים יוצאים עם אופניים לטבע ויש ברחבי האי עשרות מסלולים רכיבה בטבע, לכל רמות הכושר ולכל המשפחה. אפשר לשכור אופניים ולצאת לטיולי יום בטבע באזור טאייפה או לצאת למסלולי רכיבה ארוכים יותר ברחבי האי, ואפילו להקיף אותו לגמרי. אחת לשנה בחודש נובמבר, מתקיים פסטיבל רכיבה לאומי, כשהשיא שלו היו טיול אופניים של מספר ימים מסביב לאי. באתר האינטרנט תמצאו מידע נוסף עם המלצות למסלולי רכיבה, פסטיבל הרכיבה, סוכנויות לטיולי אופניים והשכרת ציוד ועוד. אתר אינטרנט: www.taiwanbike.tw

כתבה זו נכתבה בסיוע משרד התיירות של טאיוואן והשלוחה הכלכלית והתרבותית של טאייפה בתל אביב 

עשינו לכם חשק? הנה עוד כמה כתבות על טאיוואן במיוחד בשבילכם:

יעדי הכתבה

כתבות נוספות מתוך זה הזמן לטאיוואן