מסלול עד שבוע במנאלי

הפרטים התקבלו מגולשי אתר למטייל ובאחריותם

8 המלצות על מסלול עד שבוע במנאלי

תמונת הפרופיל של גלעד גלברט
גלעד גלברט

”הטרק הכי טוב באזור מנאלי“

קרא עוד

הרבה מגיעים למנאלי ורוצים לעשות טיול אז הנה המלצה חמה מאוד על הטרק החזק באזור. הטרק נקרא בריגו לייק (אגם בריגו) והוא אגם קפוא שנמצא בגובה 4,200 והוא שלושה ימי הליכה. האגם עצמו מדהים והדרך אפילו עוד יותר. את הטרק לא ניתן לעשות עצמאית כי אין שביל מוגדר, פשוט הולכים בר בשטח, אז נכנסים לאחת הסוכנויות המומלצות (אשיש עשה לנו את המחיר הכי טוב) וסוגרים דרכה את הטרק, שזה כולל מדריך ולבחירתכם גם אוכל שמכינים לכם בשטח ובנוסף ציוד שינה טוב ואפילו מי שרוצה פורטרים. אנחנו סגרנו את הטיול ״הכל כלול״ שזה אומר מדריך ואוכל שזה שלוש ארוחות ביום (ארוחת צהריים אורזים לך לדרך), וגם צ׳אי כל בוקר וערב שמגישים לכם יחד עם עוגיות חמאה וציוד שינה הכולל שק”ש ואוהל ברמה גבוהה. כל זה ב-1,200 רופי ליום לאדם. ההליכה עצמה לא קלה, היום הראשון הוא יותר קל ולא הולכים הרבה, אבל ביום השני מטפסים הרבה ותלול אז לקחת בחשבון. היום השלישי הוא גם די קל ופשוט יורדים לושישט ירידה ארוכה ותלולה. בקיצור מאוד מומלץ.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של odedorr
odedorr

”טרק Hampta pas“

קרא עוד

במנאלי עצמה אין רבה מה לעשות ומומלץ להגיע אליה כבסיס לטרקים. אנחנו (משפחה עם ילדים גדולים) עשינו את טרק hampta pass. טרק של 4 ימים (יש גם גרסא של 6 ימים) בדרגת קושי בינונית. הטרק מגיע לגובה 4270 מטר ומסתיים בעמק ספיטי (ודאו כי המחיר שאתם משלמים לחברת הנסיעות כולל את ההקפצה חזרה). הטרק מאוד יפה ומגוון מבחינת הנופים. מאוד לא מומלץ לעשות את הטרק בלי מדריך, הדרך לא מסומנת ולמעלה קר מאוד מה שיחייב סחיבת כמויות עצומות של ציוד.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של Soft Cell
Soft Cell

”קצת רקע על מנאלי“

קרא עוד

הדרך מדלהי לצ'אנדיגר עוברת בקלילות, אוטוסטראדה דו מסלולית ברמה טובה המאפשרת התקדמות מהירה עד לצ'אנדיגר. העיר נקיה, מסודרת ובעלת כבישים מצוינים חולפת במהירות, אבל משם מתחילה הדרך הקשה והמייגעת למנאלי; כבישים צרים ומפותלים ובחלק האחרון עוברת הדרך לאורך נהר הביאס. בנהר עצמו, נקודות התחלה מסודרות לרפטינג, אבל גם הרבה סלעים ואבנים גדולות שמחייבים מיומנות בשיט.

ממש לפני הכניסה למנאלי יש מחסום מכוניות, שגובה מס ממכוניות זרות. אחרי המחסום מתחילה מנאלי החדשה, עיר נופש הודית עם הרבה מאד בתי מלון, שחלקם ממש מפוארים. מדי ערב מתמלא המדרחוב בהמוני משפחות הודיות מהמעמד הגבוה, המסעדות מפוצצות וההודים משלמים כל מחיר וכתוצאה מכך מעלים את המחיר של שרותי התיירות לתיירים המערביים. אנחנו היינו בחודש אפריל שהוא חודש חופשה הודי, שמעתי שבחודשים אחרים המצב שונה ואז ניתן לצפות למחירים שפויים יותר.

אחרי מנאלי החדשה, שהיא כאמור מכוונת להודים בלבד, עוברים גשר ומשם מתחילה מנאלי הישנה. מנאלי הישנה מיועדת לתיירים זרים בלבד. יש בעיר תנופת פיתוח ובכל מקום רואים מלונות חדשים בבניה ושיפוצים. המקום מפוצץ במסעדות, חנויות ומשרדי נסיעות. העיר בנויה בתלילות וכל צעד שעושים הוא בעליה או בירידה.

בין העיר החדשה לישנה מפריד יער מדהים. בכניסה מבקשים כמה רופי דמי כניסה, לפעמים משלמים ולפעמים לא. בית חב"ד נמצא בדיוק לאחר הגשר ומשם מתפתלת הדרך העולה בתלילות לתוך מנאלי הישנה.

אנחנו לנו במלון דרגון, בקומה השלישית, שממנה נשקף נוף מדהים של הרי ההימלאיה, המכוסים בשלג ושל הכפרים שלמרגלותיו. מלון דרגון מתמחר לפי קומה. החדרים הזולים, ללא נוף, נמצאים למטה והיקרים והטובים למעלה. המלון גם נותן אינטרנט בחינם ואנחנו השתמשנו בו כדי לעשות שיחות סקייפ בחינם דרך הסמארטפון. ראיתי תיירים יושבים עם לפטופים ונהנים מגלישה חופשית. למלון מסעדה מצוינת ומסביבו הרבה שירותים לתיירים, ברמה טובה מאד. אני מזכיר לטובה את ראג'יב משלום טראוולס, סוכן נסיעות מהימן, שגם הזמין אותנו לארוחת ערב בביתו והכיר לנו את משפחתו. יש לו במקום אינטרנט קפה והוא מטפל בעיקר בישראלים. הוא אירגן לנו את הטיולים שעשינו באזור.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של rutieinbinder
rutieinbinder

”טרק המפטה פאס בהודו“

קרא עוד

יצאנו לטרק ה - Hampta pass ממנאלי, הודו. הטרק ארך ארבעה ימים, כשבכל יום יש הליכה של כשש שעות. בדרך חוצים שני נהרות. חשוב לצאת רק בתנאי מזג אוויר טובים. תחילת הטרק ביומיים וחצי עליה עד ה - Pass ואחר כך ירידה. הטרק מסתיים בעיירה צ'אטרו. 

חשוב לצאת לטרק דרך סוכנות ולא לעשותו עצמאית כי אין תוואי שטח טוב. אנחנו יצאנו דרך הסוכנות הסמוכה לבית הישראלי במנאלי. שבעה אנשים, כשלכל אחד עלות של 850 רופי ליום. המחיר כלל: אוכל, ציוד, פורטרים, מדריך. המדריך היה מעולה, האוכל טוב וכן הציוד שסופק.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של אנונימי
אנונימי

”טרק המפטה פס ודאו טיבה (ליד מנאלי) מקולו ללהול“

קרא עוד

טרק יפהפה הנמשך 5-6 ימים, מקולו ללהול. רוב הטרק בסביבה הירוקה של קולו, וסופו באזור הצחיח של להול (גבול ספיטי). הטרק לא מאד קשה, אולם קצת כושר גופני אף פעם לא מזיק. מתחילים את ההליכה ליד מנאלי, לאחר נסיעה קצרה, בגובה של 2800 מטר. ביום הראשון הלכנו רק שעתיים וחצי, עד לגובה של 3000 מטר- עלייה מתונה. ביום השני מתחילים לחוש את הגובה, כאשר מטפסים לגובה הקרוב ל-4000 מטר ומסיימים בלינה בגובה של 3300-3500 מטר (הערכה) למרגלות הר Deo Tibba שגובהו 6001 מטר. 

בסיום היום השני הלכנו בירידה מאד תלולה וחלקה, בגשם- סוג של חוויה.

ביום השלישי נשארנו באותו מחנה, להתאקלמות לגובה, ויצאנו לטיול קצר לקרחון למרגלות הר דאו טיבה - הליכה קלילה וכרגיל, נופים מרהיבים. 

ביום הרביעי הולכים 6-7 שעות, הליכה לא קשה, בין הרים, גבעות ונחלים. מחנה הלילה הרביעי בערך בגובה של 3700 מטר. 

היום החמישי הוא הקשה מכולם (אבל לא נורא)- הולכים במעלה נחל זמן מה, עד שמתחילה העלייה ל-Hampta Pass- עלייה לא קלה, אבל עם נופים מרהיבים, ובסופה הפס, בגובה 4280 מטר. מהפס, אם אין עננים, נשקפים נופים מרהיבים.. מצד אחד עמק קולו הירוק ומצד שני להול הצחיח, ומכל כיוון פסגות מושלגות. הירידה מהפס מאד תלולה ובסופה עמק יפהפה בו לנים בלילה האחרון, גם בגובה 3700 מטר (מאד קר שם). 

ביום האחרון הליכה של שעתיים וחצי לצ`טרו- שזה צומת עם כמה דאבות ונקודת עצירה של האוטובוסים למנאלי (4-5 שעות) ולקאזה בירת ספיטי (אותו זמן). אין שם גסט האוסים או משהו דומה. אם מפקששים את האוטובוס אפשר לנסות לעצור טרמפים או לישון שם.

טיפים חשובים: לטייל עם סוכנות טובה, להשתדל לקבל מדריך דובר אנגלית, לא להתקמצן בכל הנוגע לציוד- ביגוד חם וקל, שק``ש טוב, פנס ראש משובח, נעליים דוחות מים (גורטקס), מעיל ומכנסי גשם או שכמיה, אלכוג`ל לניקוי הידיים ושאר ציוד היגיינה, כדורים נגד מחלת גבהים, מצפן, מפה טובה לאזור- כדי לדעת היכן נמצאים, מד גובה- נחמד אם יש- כי המדריכים לא תמיד יודעים מה הגובה המדויק, ואם יש למישהו בעיות גובה, אז זה חשוב. גם מד חום נחמד שיהיה כדי לדעת עד כמה קר בערב.. לא לשכוח כובע וקרם הגנה מהשמש + שפתון נגד יובש.

גשם הוא תופעה נפוצה באזור הזה, אבל אפשר להסתדר איתו- ככלל, הגשמים מתמעטים לקראת אמצע סוף ספטמבר. בבוקר היציאה לטרק חשוב לוודא שאכן יש את כל הציוד שצריך, הסוסים וכו`. תזכרו שבהודו אין 100% מושלם :-) 

עלויות - אנחנו יצאנו בקבוצה של 4 אנשים, ושילמנו 200$ כל אחד עבור 6 ימים. זה כולל הסעה לנקודת ההתחלה (אבל לא בחזרה..), מדריך, טבח, איש סוסים והסוסים הסוחבים את הציוד, המון אוכל (היה מעולה), אוהלים, שק``ש במידת הצורך, והיו גם שני פורטרים במקום סוס אחד שהבריז.. דבר שבדיעבד מאד סייע לצוות שלנו בעבודות שטיפת הכלים, הקמת ופירוק המחנה. בסוף הטרק נהוג לשלם טיפ לצוות- אנחנו שילמנו 500 רופי כל אחד (סה``כ 2000 רופי)- לא היה לנו מושג כמה נהוג לשלם.

הסוכנות שאירגנה לנו את הטרק נמצאת בניו מנאלי, ליד ה-local bus stand, ונקראת -shambala. היא מנוהלת על ידי אדם בשם טנזין שישמח לעזור ולייעץ והטלפון הסלולרי שלו הוא 0941-81188871 (למחייגים מחוץ להודו לא לשכוח קידומת בינ``ל 91). אני מצרף גם לינק לאתר האינטרנט שלו.

דבר אחרון- מאד קשה למצוא במנאלי שותפים לטרק (להבדיל מלדאק, למשל), אז אם מגיעים לבד כדאי לפרסם מודעה בלוח שותפים באתר ``למטייל`` זמן רב ככל הניתן מראש, ולשאול כל אחד שפוגשים במנאלי אם הוא רוצה להצטורף לטרק- לפעמים זה מצליח :-) יציאה בקבוצה של 4-6 אנשים היא אידיאלית וגם זולה יותר מקבוצה של 2-3 (להמחשה- אם יוצא מטייל בודד, דרך סוכנות נסיעות, זה מצריך מדריך + עוזר מדריך + איש סוסים +שני סוסים לציוד.. וזה קצת יקר).

אם לא ציינתי באופן ברור- המטייל המאושר לוקח על גבו רק תיק קטן עם משהו חם ללבוש, מעיל גשם, מיים, אולטרסול ומצלמה. התיק הגדול עם כל הציוד נסחב על גבו של הסוס. אין צורך לקנות אוכל, אבל מומלץ להצטייד באופן עצמאי בחטיפים- זה ה``אוכל`` היחיד שלא היה כלול בעסקה.

טיול נעים!

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של אנונימי
אנונימי

”טרק לצ`נדריקאני פאס ומלאנה“

קרא עוד

אם הגעתם למנאלי במצב רוח לטרק קצר וקולע אתם קוראים את הטיפ הנכון! היזהרו מ``תופעת העדר``- אל תלכו באופן עיוור לסוכנות אליה ``כל הישראלים הולכים``, כי לא תמיד תקבלו שם את השירות והמחיר הטובים ביותר. אני ממליץ בחום על ``הירה טרק``, סוכנות מעולה, מנוהלת בידי בחור מקסים בשם הירה. הסוכנות ממוקמת באולד-מנאלי, מיד אחרי העליה התלולה בצד שמאל (יש שלט עם סמל החברה להגנת הטבע).

הירה אירגן לנו טרק מעולה לשלושה ימים עם שירות ואוכל הכי טוב שהיה לי בהודו. ביום הראשון נסענו בג`יפ לכפר נגר, משם התחלנו את מסלולנו הרגלי אחרי ארוחת בוקר דשנה. למעשה כל היום הראשון הינו טיפוס של קרוב ל-1000 מ`, בהם אנחנו עברנו את גובה העננים עד לקמפ (מחנה) בו ישנו, אחרי ארוחת ערב בת שלוש מנות אותה הכין פדם, מורה הדרך שלנו.

ביום השני השלמנו עוד שעה של טיפוס עד צ`נדריקאני פאס (3650 מ`), שם נגלה לעיננו נוף עוצר נשימה משני צידיו של הפאס! בהחלט הצדיק את כל המאמץ של היום הקודם! משם התחלנו לרדת ירידה מאוד תלולה, עד שבסוף היום הגענו לכפר מלאנה- כפר האנשים הקדושים שאסור לגעת בהם.

ביום השלישי ירדנו ממלאנה עד הסכר שליד הכפר ג`רי ומשם במונית לכפר ובלוקאלים חזרה למנאלי. ניתן להגיע למלאנה גם לא דרך הטרק ולאוהדי הטרקים ישנה אפשרות להרחיב את הטרק הזה ליומיים נוספים - פרטים אצל הירה.

מומלץ בחום רב- אנחנו נהננו מכל רגע מהנופים ומהשירות של הפורטרים והמדריכים וגם המחיר היה סביר ביותר (750 רופי לאדם ליום- המחיר כמובן תלוי בגודל הקבוצה). לפרטים נוספים אפשר לפנות אלי למייל.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של bag003
bag003

”הדרך בין לה למנאלי“

קרא עוד

הדרך בין לה למנאלי היא אחת הדרכים היפות בעולם ובלי להוריד הילוך אני ממשיך ואומר שגם אחת המסוכנות בעולם, עד שתיסעו לא תבינו על מה מדובר, אנחנו עשינו את זה ביום אחד, 18 שעות רצוף ואל תחזרו על זה, קחו את זה ברגוע עם חניית ביניים ללילה אחד גם על מנת שתוכלו לעכל את היופי שאתם רואים וגם מבחינת בטיחות, נהג שנוהג 20 שעות רצוף בדרך כזו זה ממש מפגע בטיחותי. היה שלב שאמרתי לחברי לטיול שאם נגיע. זו הייתה דרך מהממת...פשוט קשה לעכל ביום אחד גם מראות מטריפים כאלה יחד עם הסכנות שבדרך, הראש מקבל בילבול רציני. 

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של אנונימי
אנונימי

”טרק ממנאלי- המפטה פאס“

קרא עוד

לכל מי שמגיע למנאלי ולא רק בשביל הסמים אז מומלץ ביותר טרק ההמפטה פס שמופיע בספר- treking in the indian himalaya. הטרק לא קשה ואפילו קל ונמשך שלושה ארבעה ימים. הטרק יוצא מכפר קטן ע``י מנאלי. אפשר לארגן סוסים במנאלי יחד עם horse man שהוא גם המדריך. אין צורך לצאת בטיול מאורגן דרך אחת הסוכנויות.

תהנו.

הטיפ עזר לך?

מתוך הבלוגים - פוסטים על מסלול עד שבוע במנאלי

אין עדיין פוסטים על מסלול עד שבוע במנאלי.

שתפו את החוויות שלכם מהטיול עם קהילת המטיילים הגדולה בישראל

כתבו בלוג

תגיות

הזמנת חופשה למנאלי

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם