בית הכנסת הפורטוגזי
Portugese Synagoge

4.2
(5)
בית הכנסת הפורטוגזי - למטייל (1) מתוף הטיפ של AUGUSTEEN
בית הכנסת הפורטוגזי מתוך הטיפ של AUGUSTEEN - למטייל (2) מתוך הטיפ של AUGUSTEEN
בית הכנסת הפורטוגזי מתוך הטיפ של AUGUSTEEN - למטייל (3) מתוך הטיפ של AUGUSTEEN
בית הכנסת הפורטוגזי מתוך הטיפ של AUGUSTEEN - למטייל (4) מתוך הטיפ של AUGUSTEEN
בית הכנסת הפורטוגזי מתוך הטיפ של AUGUSTEEN - למטייל (5) מתוך הטיפ של AUGUSTEEN
בית הכנסת הפורטוגזי מתוך הטיפ של AUGUSTEEN - למטייל (6) מתוך הטיפ של AUGUSTEEN
Mr. Visserplein, 1011 Amsterdam, Netherlands
+31 20 624 5351
הפרטים התקבלו מגולשי אתר למטייל ובאחריותם

בית הכנסת הפורטוגזי באמסטרדם הוא בית כנסת של קהילת יוצאי ספרד ופורטוגל, שהיגרו להולנד בעקבות גירוש ספרד. בית הכנסת נבנה לפני למעלה משלוש מאות שנים עם מאפיינים ארכיטקטונים מרשימים, שרבים נוהגים לחקותם עד היום, ומראהו מרשים מאוד עם חזית לבנים אדומות. בית הכנסת אינו מכיל אמצעי תאורה והוא מואר באמצעות נרות בלבד.

בית הכנסת הפורטוגזי הוא אחד מהמבנים העתיקים והמפורסמים שבבנייני אמסטרדם, והוא הוכרז אנדרטה לאומית עוד לפני מלחמת העולם השנייה. 

מה חושבים מטיילים על בית הכנסת הפורטוגזי

4.2
5 מדרגים
4
0
0
0
1

5 המלצות על בית הכנסת הפורטוגזי

תמונת הפרופיל של assarah
assarah

”ביהכנ"ס הפורטוגזי, המוזיאון להיסטוריה יהודית ומוזיאון השואה“

קרא עוד

כניסה ל-3 האתרים הנ"ל היא באמצעות כרטיס אחד, שעלותו 17 אירו, והוא תקף למשך חודש ימים!

אנחנו קנינו את הכרטיס במוזיאון להיסטוריה יהודית - Joods Historisch Museum. ביהכנ"ס הפורטוגזי נמצא ממש ממולו, ומוזיאוני השואה נמצאים בהמשך הרחוב מביהכנ"ס, לאורך תוואי החשמלית.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של AUGUSTEEN
AUGUSTEEN

”בית הכנסת הפורטוגלי הגדול“

קרא עוד

 

ממוזיאון היהדות, יוצאים ופונים ימינה לכוון פסל מגן דוד, חוצים את הכביש, והמבנה החום-אדמדם מעבר לכביש הוא בית הכנסת הפורטוגזי. בית הכנסת הפורטוגזי שוכן בכיכר ווטרלו (waterlooplein), שהייתה לב הרובע היהודי. בית הכנסת נבנה בשנת 1675. הוא הוכרז כאנדרטה לאומית עוד לפני מלחמת העולם השנייה וגם ה...נאצים כיבדו ושמרו על הבניין.

הבניין הבנוי מלבנים חומות, תוכנן בידי אליאס באומן (שתכנן גם את בית הכנסת הגדול שכיום משמש את מוזיאון היהדות) על פי דגם מקדש שלמה. פנים בית הכנסת מרשים מאד, התקרה גבוהה והחלל גדול. חלונות ענק מחדירים לאולם הגדול ביום בהיר אור רב. ארון הקודש עשוי מעץ כהה, ונברשות ענק עתיקות תלויות מכיפת התקרה. עזרת הנשים המרשימה נמצאת בקומה השנייה, בגלריה המקיפה את כל חלל בית הכנסת. עצוב מאד לדעת שכיום בית הכנסת נותר שומם בשבתות ובחגים, חוץ מהתיירים הפוקדים אותו.

בשטח בית הכנסת נמצאים חדרים רבים הפתוחים למבקרים: חדר נרות, מקווה, מטבח, חדר עם ספרי תורה והגות עתיקים וסוכה בת 300 שנה.

כתובת: Mr. Visserplein 3 שעות פעילות: ראשון עד חמישי 10:00-17:00 שישי עד 16:00 שבת סגור.

מאחורי בית הכנסת, בכיכר Jonas Daniel Meijer ניצב פסל "פועלי הנמל". האנדרטה הוקמה לזכר שביתת פועלי נמל אמסטרדם בפברואר 1941 שנערכה כמחאה על רדיפת יהודי העיר בזמן שלטון הנאצים ומעצרם של 435 צעירים יהודים. בכל 25 בפברואר עורכים במקום טקס לזכר ההתנגדות לנאצים.

סמוך לאנדרטה נמצא גן משחקים נחמד מאד, למשפחות המבקרות במקום.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של aviva60
aviva60

”הפקעת מחירים באמסטרדם“

קרא עוד

בביקורי באמסטרדם רציתי לבקר בבית הכנסת הפורטוגזי עם בני. לאכזבתי הרבה, נדרשנו לשלם סך של 15€ דמי כניסה ליחיד, כלומר כ-150 ש״ח לשנינו – מחיר מופרז לכל דיעה כדי לאפשר ליהודי לבקר במקום קדוש לו. בשום מקום בעולם לא נדרשנו לשלם דמי כניסה למסגד או לכנסיה, וכמובן שאף יהודי שחפץ לבקר בבית כנסת בארץ לא יידרש לשלם דמי כניסה.

כמובן שוויתרנו על הביקור. היה מכובד יותר אם היו מעמידים בכניסה קופה לתרומה – בטוחה שההכנסות היו עולות, הואיל וכל מי שוויתר על כניסה כמונו, היה בטח תורם משהו (גם אני), ושלא יספרו לנו על הוצאות בטחון – את זה כבר ממנים הגופים המתאימים.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של מיכל בן אריה
מיכל בן אריה

”בית הכנסת הפורטוגזי באמסטרדם“

קרא עוד

בית הכנסת הפורטוגזי באמסטרדם הוקם בשנת 1675 כבית כנסת ליהודי ספרד שחיו בעיר. בית הכנסת מואר רק ע"י נרות (613), הנמצאים בפמוטי נחושת. בשטח בית הכנסת נמצאת ספריה גדולה ובה שמור הנוסח המקורי של כתב החרם נגד שפינוזה. כמו כן, נמצאים בשטח אוצרות הקהילה, ארכיון, מקווה, חדר נרות וחדר טהרה. בעת קניית הכרטיס מקבלים ערכת שמע בעברית. המוזאון, שהוכרז ע"י ממשלת הולנד כאתר מוגן עוד לפני המלחמה, לא נפגע ונשמר בשלמותו. מאוד מעניין.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של ליאל_אורי
ליאל_אורי
2

”בית הכנסת הפורטוגזי באמסטרדם“

קרא עוד

בית הכנסת הפורטוגזי באמסטרדם נמצא בצמוד לכיכר ווטרלו מול בית הכנסת האשכנזי הגדול. זה האשכנזי, הבנוי מארבעה בתי כנסת, אינו פעיל ומשמש כמוזיאון יהודי והכניסה אליו עולה 12 אירו. במחיר זה תוכלו להיכנס לבית הכנסת הפורטוגזי שהוא בעצם הספרדי. הכינוי הפורטוגזי ניתן לו ע"י הקהילה הספרדית בעיר על מנת שלא להכעיס את ההולנדים שהיו אז במלחמה עם ספרד.בית כנסת זה פעיל כל ימות השנה. ביקרנו בו במסגרת תפילת ערב יום הכיפור שהשתתפנו בה. הקהילה היהודית ענקית ובית הכנסת היה מלא. המקום כולו הואר באור נרות, התפילה לוותה בשירת מקהלה. גוי של שבת הופעל במקום על מנת לטפל בנרות. בית הכנסת והמתחם סביבו הוא גדול. בתוך המתחם נימצא בית כנסת קטן יותר לשימוש יומיומי ולשימוש בימי החורף וכן בית מדרש ועוד חדרים. הכניסה למתפללים היא חינמית תוך הצגת דרכון. בימי שבת וחג אסור להגיע עם מצלמות ותיקים. ניתן להגיע למקום עם חשמלית 2 או עם מטרו קו 51.

הטיפ עזר לך?

כתבות על בית הכנסת הפורטוגזי

מתוך הבלוגים - פוסטים על בית הכנסת הפורטוגזי

הוספת פוסט

תגיות

הזמנת כרטיסים מראש

בשיתוף Ticketbar