מטבע ועלויות באוזבקיסטן

7 המלצות על מטבע ועלויות באוזבקיסטן

תמונת הפרופיל של wizo1234
wizo1234

”טיול זוג מבוגרים עצמאי באוזבקיסטן 17 לילות אוקטובר 2019“

קרא עוד

היינו - זוג מטיילים מאוד בוגרים - ב אוקטובר 19 בטיול עצמאי באוזבקיסטן למשך 17 לילות. היעדים הקלאסיים: טאשקנט סמארקנד (+ שאחריסבז) בוכארה חיווה, ויעד אקזוטי - ימת Aral הנעלמת שיא הטיול! ההתניידות היתה כולה בטיסות, לבד מ רכבת אפרוסיב בין סמארקנד ל בוכארה (רק 1.5 שעות) , וכן נסיעה מ Nukus (ממנה מגיעים אל Aral Lake/Sea) אל חיווה - כ 3 שעות בהסעה פרטית. לקחנו מדריך מקומי (באנגלית) למספר שעות בכל אחת מן הערים טאשקנט / סמארקנד - מעולה / בוכארה / חיווה. מדריך עם הסעה אל שאחריסבז הלוך/חזור מ סמארקנד. וכן מדריך (+ נהג) מ נוקוס הלוך / חזור אל ימת אראל - טיול ליום שלם. בכל אחת מן הערים ((טאשקנט/סמארקנד/בוכארה/חיווה) , המשכנו - בימים שלאחר סיור ההכירות המודרך - בטיולים עצמאיים באטרקציות השונות אשר נראו לנו ביותר בסיור המודרך. הטיול שלנו היה יותר רגוע (בתוקף הגיל) וארך יותר זמן מן המקובל (17 לילות, מעברים לרוב בטיסות) , הלכנו להופעות שונות (כולל באלט בטאשקנט) , בתוך הערים וכן מ/אל שדות התעופה - מוניות אשר הזמנו / עצרנו בעצמנו - מאוד זול (2/2.5 דולר לשדה, 0.5-1 דולר בתוך העיר) . עלות הטיול כ 3200$ לזוג (לא ליחיד) כולל הכל - אבל הכל - טיסות בינלאומיות, טיסות פנים, רכבת אחת, בתי מלון, הדרכה, הסעות ארוכות - ימת אראל הלוך חזור מ נוקוס / שאחריסבז / נוקוס » חיווה, מסעדות, מוניות, מזכרות, נשנושים (שתייה קלה / פירות / גלידות / פיצוחים) . עלות דרמטית נמוכה יותר מ טיול מאורגן מן הארץ (8 עד 11 לילות מקסימום, לעומת 17 שלנו) , וגם יותר זולה מחבילה המאורגנת ע”י ספק מקומי בטאשקנט (כמו Fiesta/ Bahtyor אשר מומלץ כאן באתר) .

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של Dorit_3387577
Dorit_3387577

”טיול אישי מודרך לאוזבקיסטן“

קרא עוד

נסענו שתי בנות לתשעה ימים באוזבקיסטן.

ארגון דרך סוכנות מקומית - Orient Voyage מייל office@tour-orient.com. עלה 1,230 דולר לנהג צמוד משדה התעופה ועד שדה התעופה, מדריך מצויין בכל עיר, מלונות לעשרה לילות וארוחת בוקר. יכולנו להתמקח קצת.

כרטיס טיסה רכשנו בארץ - טיסה ישירה לטשקנט כ-5 שעות, אייר אוזבק חברה מצויינת מטוסים חדשים. כרטיס עלה כ-700 דולר לאדם.

שער הדולר הרשמי הוא 2,300 סום לדולר, ובשוק 3,000 סום לדולר. המדריכים עוזרים להחליף. אפשר לשלם בדולרים. אסור להחליף יותר מדי כי לא יחליפו בחזרה לדולרים! אין בנקטים ואם לא הבאתם מספיק במזומן צריך בנק.

אוכל במסעדה - נסו מרק לאגמן, ותבשיל אורז "פלוב" וקבאב. יעלה כ 4-6 דולר לאדם. עם כל דבר שותים תה, ירוק או שחור, בלי סוכר אלא אם תתעקשו. וזה התגלה כטעים מאד. כדאי תמיד מים מינרלים, כ-1,000 סום (כשקל אחד לבקבוק קטן). בקשו לשבת ב"טאפצ'אן", שולחן שנראה כמו מיטה זוגית שבה מסבים על כריות.

קניות - משטיחי משי (אלפי דולר), שטיחי צמר (מאות או אלפי דולר), רקמות יד ועד לקה, עץ, ציורי מיניאטורות וכו' בדולרים בודדים.

צילום: באתרים בד"כ יבקשו 2,000-3,000 סום לצילום. אל תתקמצנו.

סיגריות - כמעט כל הסוגים ב 2 ש"ח לקופסא. אם תקנו קאמל, יעלה כ 5 ש"ח לקופסא.

טיפים - במסעדה 10% כלולים בדרך כלל בחשבון, אז רק לעגל. לנהג צמוד  - 5-10 דולר ליום. למדריך פרטי - 15-20 דולר לעיר. לנער מזוודות - 5,000 סום.

מזג אויר ומועדי נסיעה -  מדבר: קור בחורף וחום בקיץ. לכן, תקופות התיירות הן באביב עד אמצע יוני ושוב מספטמבר.

מלונות - תשתדלו ללון במלונות בוטיק קטנים, במרכז העיר העתיקה בחיווה ובבוכרה, ובמקום מרכזי ונוח להליכה בסמרקנד וטשקנט.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של eden3
eden3
2

”המרה למטבע מקומי“

קרא עוד

נסענו בטיול מאורגן לאוזבקיסטן והמדריך המקומי המיר לנו 100 דולר למטבע מקומי סום לפי שער של 2150. קיבלנו ערמת שטרות של 1000 סום כל שטר, שצריך לפנות לה מקום רב בארנק. כל שטר שווה פחות מ-2 ש"ח. כדי לסבר את האוזן מחיר כניסה לשרותים הוא 500 סום, היתר לצלם באתרים 3000 סום, קולה כ-2500 סום, קפה במלון 6000 (יקר), ארוחה זוגית שכוללת מרק, ירקות ולחם, תה ושתיה קרה כ-26000. אפשר להשתמש גם במטבע דולר וכך המקומיים מעדיפים. מרבית הכספים הוצאו על מזכרות מקומיות. פרטנו עוד כסף ובסופו של דבר נשארנו עם ערמת סומים בשווי של כ-10 דולר שהיו כאבן שאין לה הופכין. נאמר לנו שאפשר יהיה לעשות בהם שימוש בשדה התעופה (לא בדיוטי פרי) על אוכל ושתייה, אך התברר שקיבלנו מידע שגוי. נותרנו עם הערמה שאולי תשמש אותנו לביקורנו הבא...

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של shury
shury

”החלפת כספים באוזבקיסטן“

קרא עוד

חזרנו מטיול מהנה באוזביקסטן וברצוני להמליץ על התנהלות עם הכסף. את ההחלפה הראשונה תחליפו בסכום קטן להתנהלות ראשונית. שער הסום הוא 1,880 לדולר אחד ובשוק השחור 2,800. אל תוותרו על פחות. יציעו לכם מ-2,400 עד 2,700. בבתי המלון תשלמו בדולרים כי במידה ותרצו לשלם בסום הם יחשבו לכם לפי 2,800. לא לפחד להחליף אפילו בבתי המלון הבינוניים, ניתן להחליף בשער של 2,800. אני מציע התניידות ברכבת מעיר לעיר. הנסיעה במחלקה השנייה זולה ומאוד נוחה. מחירי המוניות מתחנות הרכבת לעיר נעים מ-7,000-10,000.

שיהיה לכם טיול מהנה.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של אנונימי
אנונימי

”עלויות טיול באוזבקיסטן“

קרא עוד

המטבע הוא סום (sum) אך הדולר שימושי ביותר. ניתן לשלם במרבית המקומות בדולרים ולכן כדאי לקחת שטרות בעלי ערכים נמוכים. שער הדולר הרשמי הוא 1,430 סום לדולר, השער השחור הוא 1,800 סום לדולר. כדאי להחליף פעם אחת במקום רשמי עם קבלה ליתר בטחון (למרות שמעולם לא בדקו) ואת השאר אפשר למצוא משהו בשווקים שיציע לכם להחליף כסף, או נהגי מוניות. גם בעלי מלונות קטנים ופרטיים ישמחו לעזור. לפעמים כדאי לשלם בדולרים כיוון שהמקומיים ינקבו מחיר בסום, אך כשתבקשו לשלם בדולר, הם יחשבו את המחיר לפי השער השחור, שאותו אולי לא הצלחתם להשיג.

האוכל ברחוב זול מאד, גם במסעדות לא יקר. עלויות הטיסה (700-800 דולר) והויזה (150-190 דולר) יקרות. השהייה תלויה ברמת המלונות ואמצעי התחבורה. 

יש מקומות לינה זולים ביותר (שכולל מזרונים על הרצפה בחדר בוכרי אותנטי, שירותים בחוץ), דרך מלונות חביבים בעלות של 30 דולר לזוג ועד מלונות יוקרה. 

נסיעות בתחבורה ציבורית אינן יקרות (למשל אוטובוס מסמרקנד לבוכרה עולה 3 דולר 3 שעות נסיעה) נסיעה עירונית כשקל, אך בנסיעות ארוכות מומלץ לקחת מונית משותפת (מכונית פרטית שבעליה הפך אותה למונית מאולתרת הוא ממלא אותה בנוסעים ויוצא לדרך), נסיעה מבוכרה לחיווה לוקחת 4-5 שעות ועלתה 17-20 דולר, לעומת 8 שעות באוטובוס שיעלו 7 דולר.

כניסה לאתרים: בסמרקנד הכניסה לאתרים נעה בין 2-3 דולר. בבוכרה יש מעט אתרים בתשלום ובחיווה קונים כרטיס של יומיים לכל האתרים (6-7 דולר) פרט ל- 2-3 אתרים שדורשים תשלום נוסף.

התמקחות בחניות המזכרות היא הכרחית, אפשר להתמקח גם במלונות ביתיים, באוטובוסים פרטיים, מוניות ואפילו לעיתים בכניסה לאתרים.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של noaalaluf
noaalaluf

”החלפת כספים באוזבקיסטן“

קרא עוד

המטבע הרשמי באוזבקיסטן נקרא סום אוזבקי, והוא נסחר בשער של מאות סום לדולר אמריקני אחד. מאחר שאוזבקיסטן היא מדינה שמאוד זול להתקיים בה ועשרים דולר יכולים להספיק למחייה לכמה ימים, אני ממליצה להצטייד מראש בדולרים או יורו בערכים נמוכים (5,10,20). דעו, שעל כל דולר שתחליפו תקבלו המון המון שטרות של סום, דבר שלרוב מקשה על ההתנהלות של המטייל העצמאי. ברוב המלונות ניתן לשלם בדולרים לכן מומלץ לערוך חישוב מראש ולהחליף סכום נמוך ככל האפשר שיאפשר לכם מחיה נוחה עד לנקודת החלפת הכספים הבאה. מומלץ להצטייד בפאוצ` או חגורת כסף נוחה שתקל על נשיאת השטרות הרבים.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של efa
efa

”כסף ורכבות באוזביקסטאן“

קרא עוד

הכסף האוזבקי נקרא SUM. הוא מגיע בשטרות של 50, 100, 200, 500, 1000. כיוון ש – 1$ = 1232 SUM, הכינו את עצמכם להסתובב עם מאות שטרות של כסף בארנק. החלפת מזומנים מתבצעת דרך הבנקים בעמלה של כ- 4% או ברחוב אצל כל מי שמציע. איפה להחליף:

לא לסמוך על כספומטים, לרוב אין בהם כסף ויש שמועות על בליעת כרטיסים. הצורות הנוחות ביותר להביא כסף הן מזומן ואחריו ע``י Western Union, שעובד פה עם כל בנק. ravelers Checks ומשיכה בבנק ע``י כרטיס אשראי, אפשרית רק במס` קטן מאוד של בנקים.

הצהרת מכס בכניסה: חשוב מאוד להצהיר בפירוט מקסימלי על הכסף שברשותכם. אי אפשר לפרוט כסף (טוב, מזומן אפשר) שלא מוצהר עליו. צריך להפריד בין טרוולים (לרשום בעמודת ה- Currency שמדובר בטרוולים, לדוגמא חברת אמריקן אקספרס) למזומנים, אחרת אי אפשר לפרוט את הטרוולים. 

הטיפ עזר לך?

מתוך הבלוגים - פוסטים על מטבע ועלויות באוזבקיסטן

אין עדיין פוסטים על מטבע ועלויות באוזבקיסטן.

שתפו את החוויות שלכם מהטיול עם קהילת המטיילים הגדולה בישראל

כתבו בלוג

תגיות