איך מארגנים

יצאנו לשייט באירלנד, כאשר את כל האירגון ביצענו דרך חברת גורדון טורס המתמחה בשייט תעלות וחלק גדול מהמידע נמצא באתר שלהם. הספינה שייכת לתאגיד Le boat .

הנהר

נהר ה שנון נימצא במערב אירלנד ולמעשה מדובר בנהר+אגמים+תעלות שיוצרים מרחב שייט עצוםבן 1400 ק"מ. לאורך הנהר פזורים כפרים, עיירות וערים שניתן לרדת אליהם ולטייל בהם ובנוסף אטרקציות ואתרים היסטוריים. בין חלקי הנהר השונים משובצים אגמים בחלקם גדולים מאוד (בהשוואה לכינרת שלנו) וחלקם קטנים. הנהר שוקק דגה (שניתן לדוג כמעט ללא הגבלה) ברבורים וברווזים פשוט גלויית נוף.
בין חלקי הנהר קיימים תאי מעבר (לוקרים) שעל המעבר בהם ארחיב בהמשך. הנהר רגוע אין גלים והשייט חלק.

הסירות

מדובר למעשה ביאכטות גדולות הכוללות חדרי מגורים +שרותים ומקלחונים , סלון מרכזי שבו גם אוכלים ומטבח מאובזר במקרר, תנור גז, כיריים גז ציוד מטבח מלא וכל הנדרש לקיים שיגרת ארוחות. מקבלים את הסירה עם בלוני גז, מים לשלושה ימים, דלק לשבוע הפלגה סדינים כלי מיטה ומגבות. יש כמובן טלווזיה שלא משמשים בה ומערכת דיסק ומוסיקה . מיים חמים - כאשר הסירה מופעלת מתחממים המים (מים רותחים) ולכן רצוי להתקלח תוך כדי השייט המקלחות קטנטת מאוד אך קומפקטיות. ישנן סירות מטיפוסים שונים, מפוארות יותר ומפוארות פחות , מומלץ לקחת סירה גדולה "בשתי מספרים" מהצורך האמיתי, אנו ההינו 6 ולקחנו סירה ל 8 הדגם שבחרנו Shanon Star ולא הצטערנו. ניתן לנהוג את הסירה מסיפון עליון וגם מתוך הסירה. יש בעיית מקום ולכן כדאי לשריין חדר ניפרד למזוודות.
בקבלת הסירה מקבלים הדרכה של 20-30דקות ואין צורך ביותר, מהירות מקסמלית היא 12 קמ"ש הסירה "עטופה" בבולמים מכל הכיוונים כך שגם בהתנגשות לא קורה דבר. כולם נוהגים כולל ילדים. הקטעים הנמסובכים ביותר הם כניסה למעגנים , כניסה ללוקרים אבל אחרי התנסות אחת או שנים הופכים כולם לקפטן קוק.

איך מגיעים ?

נוחתים בדבלין וכאן יש שתי אפשרויות או להזמין מהארץ הסעה הלוך חזור (72 יורו לאדם) או כפי שאנו עשינו ,שכרנו שני רכבים קטנים (טויוטה קורולה ופורד פיאסטה) ארבעה +שתי מזוודות בקורולה ושניים + שאר המזוודות בפיאסטה ההבדל במחיר היה תוספת של 400 ש"ח אבל הגמישות ויכולת העזיבה ביום האחרון מוקדם מאוד בבוקר ולהרוויח יום בדבלין היו שווים את ההפרש, בנוסף היכולת לאחסן את המזוודות במכוניות ולא בספינה צמצמו את הצפיפות. החניה במעגן בחינם.
ניתן לעלות לספינה בשלושה מעגני החברה לאורך הנהר, אנו בחרנו בבירת החבל בעיירה הציורית קאריק-און-שנון.שאליה מגיעים באופן הפשוט הבא (ולא מומלץ להשתמש ב GPS שרק מסבך) יוצאים מהשדה מחפשים את השילוט לכביש M4 ומישם מחפשים את השילוט לפניה לכביש N4 ונוסעים כל הזמן לכיוון העיר סליגו Sligo נוסעים בדרך יפיפיה וירוקה וכשעברתם את העיירה לונגפורד סעו עוד 20 דקות עד שתגלו את השילוט לראריק -און-שאנון יש להמשיך כל הזמן על הכביש עש שאתם מוצאים עצמכם במרכז העיירה , שם חפשו את השילוט ל DOCK והמעגן של חברת אמרלד הוא המקום שאתם מחפשים.

השיגרה על הספינה

אין שיגרה כל יום הוא יום חדש, ניתן לצאת לכיוון אחד ולחזור כל לילה לעיירה , יש לקחת שהמסלול צפונה רצוף בלוקרים שלוקח זמן לעבור אותם כך שזה ממולץ לשבוע פלוס של הפלגה, לנו היו 5 ימי הפלגה כך שביום הראשון (לאחר ליל ההתמקמות בספינה) שטנו צפונה לאגם Lough Key עוברים גשרים שם התנסנו בלוקר הראשון שלנו . הלוקר נועד למקם את הסירה לגובה המים בנתיב החדש אליו היא ניכנסת, סוגרים את הספינה בתא מבטון ומציפים אותו או מרוקנים ממנו מיים בהתאם ללגובה המים בנתיב החדש, אז פותחים את הדלתות לכיוון השייט הרצוי וממשיכים לשוט, הדבר מצריך עבודת צוות של 3 לפחות ומכניס אקשן ועניין לצוות.
מילוי מים - בכל מעגן כמעט יש אפשרות להצטייד במים (חינם) ובמעגנים יש שרותים ומקלחות למי שלא מעוניין להשתמש בסירה. בלוך קי ירדנו למרכז אטרקציות ועשינו בנוסף טיול רגלי ביער, היה פשוט משגע מזכיר את יער שרווד ...עצים ענקיים צמחים ונוף משגע.....בלילה חזרנו לקאריק און שאנון והלכנו למסעדה

בימים הבאים הפלגנו דרומה ולנו במעגן בעיירה לנסבורג כשאנו עוצרים ב רוסקי וטומבררי ביום למחרת ירדנו עד אתר היסטורי מרכזי באירלנד Clonmacnoise
אתר זה ניבנה ע"י המלך הנוצרי הראשון של אירלנד והיווה מרכז דתי עיקרי של אירלנד, במקום קיים האפיפיור יוחנן פאולוס (הפולני) את המיסה המרכזית כשביקר באירלנד. מישם עלינו חזרה צפונה ולנו במעגן המסודר מאוד של העיר את'לון (עלה 10 יורו לכל הסירה) ירדנו לשופינג בקניון החדש והבנות הלכו לאינטרנט קפה להתעדכן בפייס בוק. עם בוקר הפלגנו צפונה תוך עצירות לאורך הנתיב. בלילה חזרנו לקאריק וביצענו צ'ק אוט אבל נשארנו על הספינהללינה, למחרת עם שחר מזרחה לדבלין וביקרנו במוזאון גינס וקינחנו בשופינג ברובע טמפל (רובע הקניות) וחזרנו לשדה"ת.

טיפים:

GPS - מקבלים מפות של הנהר ויש לשים לב לשילטים ורצוי גם ליווי של GPS , מצאנו עצמנו ביום הראשון מתברברים באגם קי
220V- בספינה יש רק שקעים במקלחת (עבור מכונות גילוח) אבל קיים שקע מצית - רצוי לבוא עם מפצל לשקע מצית +ממיר ל 220 , קניתי באוטו דיפו בארץ.
דיג - ברוב הנתיב מותר לדוג, רצוי לבוא עם חכות מהארץ.
קרם שיזוף - חובה !!!
מזון - לא זול באירלנד, אנחנו הבאנו חלק מהמוצרים מהארץ
מוסיקה - להביא יש מערכת שמע (כמו של רכב אבל עם רמקולים)
תרגול - ביום הראשון לתרגל את עבודת הצוות העצירות ובלוקרים, לעשות בדיוק מה שמלמדים, כשאומרים שניים על הסיפון להיות שניי.....ולא להתחכם.
לשוט פחות ולטייל יותר - באתם לעשות כיף ולא לעשות קילומטרים.

והכי הכי חשוב - לתכנון מסלולים כבר מהארץ

בקיצור חוויה לכל המשפחה

יענקל'ה בליטשטיין
 משגב דב