מכיוון שהתאהבנו באוקראינה הזמנו לפני חצי שנה טיסה לאודסה לשבוע בסוכות.

זוג עם 3 ילדים 10-6-4.

מחיר כרטיסי טיסה -4500 שח כולל מזוודות דרך אייר אוקראינה.

טיסה הזמנו דרך בוקינג במרכז העיר בעלות 1200 שח ל 9 ימים (שילמנו עבור לילה נוסך כי הגענו לקראת בוקר). דרך קבוצת פייסבוק מטיילים באודסה הגענו לנהג מונית והזמנו מונית ל5 בבוקר בעלות 10 דולר.

עיר אודסה היא עיירת נופש לתיירים בתקופת הקיץ בגלל הים השחור. בשנים אחרונות גם אוקראינים שהיו מבלים בקרים עברו לנפוש באודסה
 (עקב מלחמה בחצי אי קרים ).

יום ראשון: אחרי שנחנו כמה שעות בדירה יצאנו לטייל במרכז העיר. הדירה נמצאת ברחוב קובולבסקי 40 קרוב להכל. מזג אויר יצא נהדר לטיולים 19-20 מעלות ביום.

שער המטבע 1 דולר=26.6 גריבנה.

רכשנו סים מקומי ברחוב הראשי בעלות 102 גריבנה.

רחוב ראשי עם מלא מסעדות טובות -דריבסובסקיה. הרחוב עובר בסמוך לפארק קטן עם פסלים שונים.

בערב הרחוב מלא באורות צבעונים ונגני רחוב.

מדריבסובסקיה הגענו ברגל למדרגות מפורסמות -מדרגות פוטומקיני. מהמדרגות יש נוף לים השחור ולנמל של אודסה. נמל של אודסה זה אחד הנמלים המרכזיים של אוקראינה.

לייד המדרגות יש טיילת “פרימורסקיה” ובית האופרה המפורסם שנרחיב עליו בהמשך.

הצטרפנו לסיור מודרך ברוסית/אנגלית באוטובוס מיוחד ל8 נוסעים שמפוזרים בכל מקום במרכז העיר. מדריכה עצרה לנו לייד האתרים המרכזיים ונתנה סקירה על המקום והסטוריה של אודסה. עלות הסיור 200 גריבנה למבוגר, ילדים חינם.

משך הסיור כשעה. לא רחוק מבית האופרה ממוקמת מסעדה אסייתית מצויינת בשםCAIBO

מסעדה יחסית לא זולה לאוקראינים אבל ביחס לישראל מחירים נמוכים. שילמנו עבור נמת סטק+מגש סושי+מרק+סלטים+סרימפס בטמפורה כ200 שח. כמה מילים על מסעדות באודסה--- מסעדות עם שירות מצויין, אוכל טעים מאוד ומגוון מאוד, קינוחים טעימים, ומחירים ברצפה. כל מסעדה שנכנסנו (ונכנסו להרבה) פגענו בול!

לאחר ארוחה נהדרת ביקרנו במוזאון שעווה קטן יחסית רח' פרימורסקי קרוב מאוד מבניין הפרלמנט של אודסה. מחיר 60 גר' למבוגר, 40 גר' לילד מעל גיל 7.

מצרכים בסיסים לדירה רכשנו בסופר גדול שנמצא ברחוב דריבסובסקיה במרכז מסחרי ארופה בקומה -1 (צמוד למקדונלדס). מיותר לציין שמחירים בסופר מאודדדד זולים ביחס לישראל.

לגבי חובבי מקדונלדס- ארוחת ילדים עולה 10 שקלים באודסה :)

יום שני*****************

על הבוקר יצאנו להסתובב ברחוב פריאובריג'נסקיה עד שוק פריבוז. שוק גדול עם מוצרי מזון, משחקים, בגדים, נעלים וכו'. מחירים טובים וסחורה יחסית איכותית.

לקחנו אוטובוס עד מוזאון המדע לילדים. מוזאון דומה למדעטק בישראל. ילדים נהנו מאוד ובילינו שם כמה שעות. עלות הכרטיסים 480 גר' למשפחה. הגעה באוטובוס מס' 185. 5 גר' לאדם. ילדים עד גיל 7 לא משלמים. חשוב לציין שמשלמים על אוטובוס לפני שיוצאים אצל נהג. פשוט אומרים לו שם התחנה ומשלמים, ככה הוא יודע איפה לעצור לכם.

סמוך למוזאון מדע יש סניף של מקדונלדס.

ממוזאון הלכנו כחצי שעה ברגל עד פארק שבצ'נקו . פארק יפה מאוד במיוחד כשיש שלכת.

בפארק ממוקם לונה פרק של אודסה. משלמים על כל מתקן בנפרד. ממוצע מחירים עבור מתקן כ50 גריבנה.

אחרי שסיימנו בלונה פארק יצאנו לכיוון מרכז העיר גם ברגל.. אנחנו מאוד אוהבים לטייל ברגל .כך אנחנו יכולים ללמוד על העיר ולהכיר אותה יותר טוב.

בדרך עצרנו במסעדה נהדרת בשם varenichnaia ברחוב אוספנסקיה 21. כיסונים עם כל המילויים אפשריים. טעים בטירוף. טעם ביתי מאוד. הזמנו 6 מנות , סך העלות 285 גריבנה.

יום שלישי********************

הגענו לגן חיות של אודסה סמוך לשוק פריבוז. לקחנו אוטובוס 121 ממרכז העיר אבל יש עוד מלא אוטובוסים שונים.גן חיות נחמד מאוד (אריות, פיל, זברות, דובים, זוחלים, קופים וכד')

עלות-30 גר' למבוגר, 40 גריבנה לילד.

מגן חיות יצאנו לכביש ראשי לקחנו חשמלית מס' 28 בעלות 3 גריבנה לאדם. נסענו כ4 תחנות עד פארק שבצ'נקו ומשם הליכה 15 דקות הגענו לדלפינאריום שנמצא במלון נמו, על חוף הים השחור.

מופע של 7 דולפינים מקסימים ו2 כלבי ים. עלות המופע 250 גריבנה לאדם, ילד עד גיל 5 חינם.

לאחר המופע טיילנו בטיילת שסמוכה למלון.

בערב יצאנו לאכול למסעדת סושי שממוקמת ברח' דריבסובסקיה במרכז מסחרי ארופה . מגש סושי 42 יח'+מרק+נודלס וכו' בעלות 130 ש”ח.

יום רביעי*************************

מכיוון שירד גשם חזק החלטנו לשנות תוכניות ולהתמקד במוזאונים. ביקרנו במוזאון שוקולד ברח' דריבסובסקיה 14. עלות 80 גר' לילד ו100 גר' למבוגר. במוזאון מספרים על הסטוריה של שוקולד ובסוף יש טעימות.

לא רחוק משם ממוקם מוזאון הסטוריה של אודסה . תצוגה של נשקים, פסלים וכו'.25 גר' לאדם.

בשעה 16 הגענו למופע בקרקס של אודסה שבמקרה היה ממוקם ברחוב שבו שכרנו את הדירה. המופע היה מרהיב . הינו מרותקים במשך שעתיים וחצי. מחיר למקומות טובים כ160 גר' לאדם.

אכלנו ארוחת ערב במסעדה איטלקית מצויינת שנקראת פיצה ופסטה ברח' פריאובריג'נסקי. יש סניף נוסף ברחוב דריבסובסקיה.

יום חמישי***************************

ירד מבול!!!! רכשנו מראש כרטיסים למופע בלט לילדים בעלותך 200 גר' לכרטיס. בית האופרה של אודסה נחשב לאחד היפים בארופה. מופע מרהיב, עיצוב משגע, תזמורת עם מוזיקה חיה. חובה לבקר!!!

אכלנו במסעדה גרוזינית נהדרת בנקראת קינזה ברח' דריבסובסקיה. אוירה מקסימה אוכל טעים מאוד.

יום שישי******************************

הלכנו ברגל עד מדרחוב פרימורסקי. משם לרכבל פוניקולור ולטיול בנמל של אודסה.
 משם חזרנו שוב ללונה פארק (לפי דרישת הילדים). אכלנו במסעדה שסמוכה לדריבסובסקיה ברחוב גאבאנאיה 7 מסעדה בשם קומנאץ. מסעדה בעיצוב מגניב בסגנון חצר כפרי, מלצרים לבושים בבגדים מסורתיים. אוכל טעים מאוד.

יום שביעי********************************

את היום הזה הקדשנו לביקור באחד השווקים הגדולים של אוקראינה שנקרא 7 ק”מ. עלות הנסיעה במונית עד השוק 125 גריבנה (מונית גדולה ל5 אנשים). את המוניות יש להזמין במספר 3000. מחייגים פשוט 3000 ואז החברה חוזרת אליכם לנייד.

שוק ענק !!!! מחירים מאוד זולים, כל מה שתרצו אפשר למצוא בשוק הזה. החל ממשחקים לילדים, בגדים, דברים לבית, מוצרי חשמל ועוד ועוד.

השוק פתוח משעה 7 בבוקר עד שעה 15. ביום שישי השוק סגור.

בערב ביקרנו במסעדה שממוקמת סמוך לדריבסובסקיה בפארק עירוני. המסעדה מעוצבת בסגנון של אגדות לילדים. למסעדה קוראים פינוקיו. במסעדה יש 2 חדרי הפעלה לילדים עם מפעילה. שירות הנ”ל עולה 60 גר' לשעה עבור ילד. כל דקה=גריבנה אחת. במסעדה עוגות מעוצבות על פי דמויות מסרטי דיסני.

יום שמיני*************************

ביקרנו במוזאון אומנות ברח' סופייבסקי . עלות 50 גר' למבוגר 25 גר' לילד מגיל 7.

משם לקחנו אוטובוס לסיור בקטוקומבות של אודסה. יש להתקשר לאתר המוזאון של קטוקומבות ולקבוע שעת סיור. מדובר בסיור מאוד מעניין מתחת לאדמה בעומק 25 מטר. סיור עם מדריך במשך שעתיים וחצי בקבוצה של עד 15 אנשים. היה כייף אמיתי, מדריכים מספרים סיפורים מעניינים.עלות הסיור 250 גריבנה למבוגר, 150 גריבנה לילד מגיל 7.

לסיום רציתי לציין שאהבנו מאוד לבלות בעיר המקסימה הזאת.אנשים אדיבים מאוד. לכל מקום אפשר להגיע בקלות דרך גוגל מפ. מחירים זולים מאוד באטרקציות,מסעדות,מוניות ותחבורה ציבורית. ניתן להחליף כסף בכל פינה, אותם שערים בכולם. למעשנים כדאי לרכוש סיגריות באודסה במחירים מצחיקים ביחס לארץ. יש רשתות עם מוצרי טואלטיקה ואיפור מאוד זולים (שם הרשת EVA) מוצרים של לוריאל וחברות שונות במחירי ריצפה. אם יש שאלות תרגישו חופשי לפנות