יפן היא מדינת איים בצפון-מערב האוקיינוס השקט, הנמצאת ביבשת אסיה. מכונה גם בשם: "ארץ השמש העולה" או "ארץ שמונת האיים הגדולים".

יפן היא ארכיפלג של 6,852 איים. האיים הראשיים הוקאידו, הונשו, שיקוקו וקיושו מהווים 97% משטחה היבשתי של יפן.

התאריכים שנקבעו 19.10.19-12.11.19 אנחנו נוסעים לראות את יפן ומקווים לראות גם שלכת.

אופן הטיול

שילוב של טיול לבד ואחר כך עם חברים מבחינתי זה הטיול מושלם.

נסענו לבד לשבוע לטוקיו והסביבה ואחר כך נפגשנו עם זוג חברים בקיוטו להמשך הטיול.

שבוע לפני הנסיעה פוקד את יפן טייפון קשה, יפן עוברת אותו בצורה טובה ולמעט שינויי קטנטן (אנחנו לא רואים את הר פוג'י) הטיול שלנו מתבצע כמתוכנן.

לשמחתנו בחרנו לטייל חלק גדול מהטיול עם רכב שהיה מבחינתנו הצלחה מסחררת.

הרבה ציפיות היו לי מיפן ועל כולם היא ענתה, לקח לי זמן להתאהב, לקח לי זמן לעכל אבל התאהבתי. התאהבתי באדיבות והנכונות של כולם לעזור לנו, בכבוד שהם נותנים למקום, בגנים היפיפיים, במיוחדות שלה, במוזרות שבה, בנופים, בניקיון ובסדר. בדגים הטריים שנמסים בפה ובאוכל (למעט האוכל המסורתי שכלל כל מיני ספוגים ודברים מוזרים שלשמחתי תמיד היה לידם מרק מיסו ואורז) אפילו את חליצת הנעלים והנעלים לשרותים אהבתי, אבל הדבר שהכי אהבתי זה את השרותים .

בקיצור יפן שווה ביקור לפחות אחד ונראה שיותר.

חלק ראשון -לבד-אנחנו עם עצמנו מגלים את יפן בפעם הראשונה

יוצאים עם מזומן 364,000 יין שווה ערך 3357 דולר- לא חייבים לצאת עם מזומן אבל זה מאוד נוח גם מבחינת שליטה בהוצאות וגם לא צריך לחפש כספומט (חלק מהמלונות והרכב משולם באשראי)

19.10 טיסה דרך הונג קונג לטוקיו עם קטאי חזרה ב11.1.11.19 דרך אוסקה

20.10 יום ראשון נחיתה בשעה 13:30

הגעה למלון בשנג´וקו hotel Gracery shinjuku

המלון במיקום מרכזי החדר קומפקטי אבל בהחלט מספק מחייב אותך להיות מסודר. היה יתרון גדול בכך שאנחנו נוסעים עם צימידן של Autdor כיוון שאם היינו עם שתי מזוודות זה היה מאוד מאתגר. לעומת החדר האמבטיה/ מקלחת מאוד מפנקת. זה חדר שמופרד לשרותים וכיור ואז יש דלת אטומה ובו חדר עם חצי אמבטיה ומקלחת ומאוד נוח לשימוש.

הגענו למלון בסביבות חמש.

הדרך היתה פחות מסובכת ממה שחשבנו.

הדבר הראשון שעשינו בשדה התעופה קנינו כרטיס suica עליו קיבלנו המלצה באתר יפנית ובקבוצות הפיסבוק של יפן שנתנו המון טיפים שווים( ממליצה לפני ובזמן הנסיעה להכנס לקבוצות - חכמת ההמונים שווה הרבה)

הסברים על הכרטיס תמצאו באתר של יפנית.

נסענו עם נריטה אקספרס לשנגוקו( 3200 יאן) זמן נסיעה שעה ועשרים וחמש דקות. נעזרנו בתחנת המידע בשדה (תחנות כאלה נמצאות בכל מקום בתחנות הרכבת ואני מאוד ממליצה להיעזר בהם.

הכרטיס הזה שווה כל אגורה כל מה שמפחיד ברכבות מתגמד, אתה לא מתעסק עם המכונות אתה לא מפחד לטעות, לא בטוח שזה הכי זול אבל בטוח שהכי נוח וחוסך זמן.

מכיוון שהגענו ביום ראשון נסענו מהר להרגוקו Harajuku קראנו שמידי יום ראשון מגיעים עשרות צעירים, הלבושים במגוון סגנונות אופנה ביזאריים, לרוב בהשראת מאנגה לשם, לצערנו הגענו בשעה מאוחרת אז ראינו קצת ממה שמאפיין את הרחוב אבל היה מלא אנשים במיוחד צעירים והיה נחמד.

21.10 יום שני[1] בבוקר נפגשנו עם מדריך מקומי שסגרנו בארץ

https://edotokyoguide.com/en/

מורה לאנגלית מכפר המרוחק 90 דקות נסיעה מטוקיו שמדריך תיירים ללא תשלום , ניתן ליצור איתם קשר ולבקש מדריך. ההדרכה לא עולה אבל צריך לשלם למדריך את הוצאות הנסיעה אצלנו זה היה 3000.יין כניסות לאתרים ארוחת צהרים ונסיעות. היה נחמד אבל לא חובה, הוא לקח אותנו למסעדה מגניבה והיה נחמד לפגוש יפני אבל לא מעבר לזה. הבאנו לו מתנה מהארץ מחזיק מפתחות של חמסה מיוחדת ושוקולד עטוף יפה (ליפנים מאוד חשובה העטיפה וגם ההגשה- בשתי ידיים ) והוא שמח.

נסענו איתו למקדש מייג'י  Meiji Shrine מומלץ נמצא בתוך פארק קסום

אחר כך נסענו למעבר החצייה המפורסם של שיבויה והלכנו לראות את הפסל של האצ'יקו, הכלב הנאמן. טיילנו קצת ברחובות נכנסנו לראות גלריות אומנות קטנות והיה נחמד.

אחרי ארוחת הצהרים נפרדנו מהמדריך ונסענו לאסאקוסה – ASAKUSA - 浅 草 ורחוב קפבאשי ) Kapabashi

Asakusa היא "העיר העתיקה" של טוקיו, עם "אווירה" אחרת. האטרקציה העיקרית של Asakusa היא “ Sensoji ” , מקדש בודהיסטי פופולרי מאוד, שנבנה במאה ה - 7. הגישה למקדש הינה דרך רחוב "נקמיסה" - Nakamise

כל האזור מאוד יפה ומעניין . משם הלכנו ברגל אל מגדל Tokyo Skytree מגדל בגובה634 מטר. עלינו לתצפית הראשונה נוף של 360 שווה ביותר עלות 2100 לאדם לקומה 350


22.10 יום שלישי[1]

יום גשום אידיאלי לקניות

אנחנו מתנחלים בחנות האהובה עלינו ( יוניקלו) ועושים השלמות של בגדים לחורף.

אחר הצהרים נוסעים למוזאון של טוקיו ולשמחתנו לא משלמים בכניסה אולי כיוון שבאותו היום התקימה ההכתרה של הקיסר. המוזאון מעניין אבל אחרי שעה אנחנו מתעייפים.

אחר כך אנחנו הולכים לאקברה נכנסנו לכל מיני חנויות מוזרות וחנויות אלקטרוניקה. זה יהיה לא רלוונטי לכתוב איזה חנויות היינו ואיזה דברים מוזרים ראינו, אולי העצה הכי טובה שאני יכולה להציע זה להיות סקרנים והרפתקנים. אתם רואים כניסה מעניינת, תציצו פנימה ואם אפשר תכנסו ואל תתעצלו ותעלו גם לקומות למעלה ועולמות מוזרים ומרתקים שאתם לא מכירים יתגלו לעינכם.

תרבות של משחקים והימורים כמו בוואגס בווליום שהאוזן לא יכולה להכיל, מכונות כמו בלונפארק שמנסים לתפוס בובות ולידם בנים ובנות ששמים 100 יין ועוד 100 יין ממש התמכרות בשביל בובת פרווה, או חנות שאסור לצלם בה עם 4 קומות של ארונות זכוכית סגורים עם קלפים ובובות מפלסטיק של דמויות קטנות מסרטים במאות רבות של דולרים. ואני בטוחה שיש עוד הרבה דברים שלא ראינו רק צריך להעיז ולהכנס.

23.10.19 יום רביעי
[1] בבוקר הלכנו לבדוק איפה מחר לוקחים את הרכב nissan rent acar להאקונה וכרגיל נעזרנו בתחנת המידע. קנינו כרטיס לקיוטו בשינקנסן מטוקיו לקיוטו עלות 28000 יין לזוג

מתוך תחנת הרכבת בדיוק בשעה 9:59 נעמדנו לראות את פתיחת קומת המזון בכלבו אודיקו ( מאוד ממליצה על החוויה, רק ביפן אפשר לראות קבלת פנים כזאת ואוכל מסודר בצורה כזאת.)

משם לקחנו רכבת לגנים המזרחיים ולארמון הקיסר. קיבלנו מזג אויר מדהים אחרי אתמול הגשום ( לצערנו היינו בלי כובעים לשמש) הסיור בארמון מבחינתנו היה מיותר. חיכנו חצי שעה כדי לקבל כרטיס ( רק 300 נכנסים לסיור) ועוד כשעה עד שהסיור התחיל ולטעמי הסיור לא מעניין.

משם נסענו למוזאון הדיגיטלי שאני מאוד ממליצה עליו, אנחנו מאוד נהננו זוהי חוויה רב חושית מאוד מיוחדת. צריך להזמין כרטיסים למוזאון באינטרנט אפשר גם באותו היום.

המוזאון נמצא ממש ליד גלגל הענק אז החלטנו לעלות עליו וזה היה נחמד, נקודת תצפית נוספת מלמעלה על העיר.


24.10 יום חמישי

נסיעה ברכב שכור להאקונה ( היינו אמורים לנסוע לשני לילות אבל בגלל הטייפון שהיה לפני שבוע ביטלנו. היתרון הגדול בסגירת מלונות דרך בוקינג או אגודה עם אפשרות ביטול בא לידי ביטוי בצורה הטובה בטיול ליפן. ברגע שידענו על הטייפון ביצעתי גיבויים למלונות והדבר הכי חשוב זה להזמין כל יום בנפרד כדי שאפשר יהיה לבטל באמצע יום ולהשאר עם אותו המחיר. דבר שהיה מאוד חכם כיוון שבסוף החלטנו להזמין מלון מפנק בהאקונה ללילה אחד וזה היה מצוין.

בהזמנה המוקדמת שלי סגרתי 2 מלונות שונים בשני אזורים שונים בטוקיו בסוף שיניתי לאותו מלון ומבחינתי זה היה מעולה כיוון שאתה חוזר למקום המוכר והרגוע וזה מקל על ההתמצאות . היתרון הנוסף הוא שהשארנו מזוודה אחת במלון ולקחנו רק מזוודה אחת.

היום מזג אויר סגרירי היציאה מטוקיו עם רכב עברה בסדר במיוחד בזכות יכולת ההתמצאות של פצו והניסיון הרב שיש לו בנהיגה בצד שמאל. אני לא ממליצה למי שזאת הפעם הראשונה שלו בנהיגה בצד שמאל לעשות את ההתנסות הזאת בתוך העיר.

אנחנו מגיעים בצהרים להאקונה וניגשים לתחנת המידע. מחר צפוי מזג אויר סוער ובגלל הטייפון חלק מהכבישים סגורים אז ברור לנו שאת הר פוגי לא נראה.

כבר מזמן עברנו את שלב של סימון וי וזה בסדר גמור אם לא נראה הכל.

אנחנו נוסעים למוזאון הפתוח שלטעמי הוא אחד המוזאונים היפים שראיתי, מזג האויר סגרירי אך נעים והפסלים של HANRY MOOR , שזורים בגן מדהים, ולקינוח אנחנו טובלים את רגלנו באמבטיית רגלים חמה מהמעינות החמים כשאנחנו מביטים לכוון הפסלים. ובאמת לקינוח נכנסים למוזאון של פיקסו בו מתקיימת תצוגה של עבודות אומנים שמייצרים את היצירות של פיקסו מזכוכית ושטיח מאוד מיוחד ויפה.

אנחנו לוקחים כוון לרזורט שהזמנו Hakone Ashinoko hanaori

https://hakone-ashinoko-hanaori-jp.book.direct/en-gb

ותודה רבה לגוגל מפה שעזר לנו לנווט.

הרזורט מדהים היה שווה כל יין . לקחנו חצי פנסיון האוכל מדהים אווירת יערות הכרמל אבל במקום חלוקים כולם לבושים קימונו, אונסן יפיפה ואפילו פינקנו את עצמנו באונסן פרטי תמורת 3000 יין.

25.10 יום שישי

קמנו לבוקר גשום אני הולכת לבדוק את חווית האונסן המשותף. האונסן במלון מאוד יפה ונעים . כמעט ואין נשים , הכל שקט ורגוע וממש לא מרגישים מבוכה, המים חמים ומפנקים וזה כף להתחיל את היום ככה. ואחריו שאנחנו מתפנקים בארוחת בוקר מפוארת אנחנו לוקחים כוון חזרה לטוקיו.

כל הדרך גשם וגם בטוקיו. אנחנו מחליטים לקחת את היום באיטיות מגיעים חזרה למלון קצת נחים ואחר כך הולכים להסתובב ברחובות טוקיו ולהנות משנגוקו.

26.10 יום שבת

היום מחולק לשני חלקים, בחלק הראשון אנחנו רוכבים על אופניים בטוקיו ובחלק השני נוסעים ברכבת לקיוטו.

קמנו מוקדם (אנחנו שולחים בבוקר את המזוודות ונוסעים עם תרמיל גב כדי להקל על ההתנידות דבר שמסתבר כהחלטה נבונה. המזוודות יגיעו יום אחרנו)

אנחנו לוקחים על הגב שני תרמילים לקחת לקיוטו ומקווים שהמזוודות יגיעו מחר.

אנחנו יוצאים לרכיבה באופניים משעה תשע וחצי עד שתים עשרה וחצי דרך חברת
[1] https://www.tokyobiketrip.com/

סושי המדריך ובעל המקום מקסים עם אנגלית טובה קבוצה של 8 אנשים והסיור היה מקסים.

אנחנו לקחנו את הסיור Tokyo River Side Bike Tour -3hrs- שכולל את האתרים הבאים

Tsukiji Outer Fishmarket, Toyosu River Side, Tsukishima Monja(Japanese pancake) Street, Tsukudajima Island(old fishermen village), Monzen Nakacho (traditional town), Eitai Bridge, Kabukiza, Ginza

במהלך הסיור הגענו לטכס במקדש שהיה מאוד מעניין שם המקדש. Fukagawafudo

ומשם נסיעה ברכבת השינקנסן המהירה נוזומי לקיוטו

קצת הסבר לגבי השינקנסן. יש 3 סוגים של רכבות שינקנסן כולן נוסעות באותה מהירות ההבדל היחידי הוא בכמות העצירות וזה משפיע על זמן ההגעה.

הנזומי עם הכי פחות עצירות ולכן מגיעה הכי מהר אבל היא לא חלק מכרטיס הJR

בקיוטו אנחנו נפגשים עם משפחת הלוי להמשך הטיול

אנחנו ישנים 6 לילות באותו המלון

המלון מפנק יש לו אונסן פרטי כרגיל החדרים קטנים אבל נסבלים

WBF Kyoto shijo nishikitei כדאי להזמין מוקדם את המלון ולבדוק חודשים לפני היציאה הפער במחיר יכול להכיע ל100 דולר ללילה

אחרי ארוחת ערב טובה ממש בפינה של המלון הלכנו לשכשך באונסן. לי מאוד עזר הסברים לגבי האונסן מצרפת קישור שווה צפיה


[127.10-1.11.19 אנחנו בקיוטו 

ישנים במלון  Hotel WBF Kyoto Shijo NISHIKITEI המלון טוב עם אונסן מצויין וכורסת מסג בחינם.

27.10 יום ראשון- קיוטו

התחלנו את הבוקר ברבע לתשע

אבי וענת קנו כרטיס יומי לאוטובוס( אותו קונים אצל הנהג לפני שיורדים מהאוטובוס. עלות נסיעה בודדת באוטובוס 230 יין ועלות כרטיס יומי לאוטובוס 600 יין . אנחנו ניצלנו את שארית הכרטיס של הסויקה שקנינו בטוקיו ועובד גם בקיוטו

טירת ניג`ו (Nijo) המרשימה, 1030יין לאדם

מקדש קינקקוג'י Kinkakuji המקדש המוזהב- מקדש הזהב המפורסם, המשתקף במים. קראו כאן בהרחבה באתר יפנית עלות 400 יין לאדם

עצרנו לארוחת צהרים בקייטן סושי שהיה מעולה וממש זול עלות כל צלחת שמורידים 100 יין.

לוקח קצת זמן להבין את ההתנהלות במסעדות המזון המהיר, כל מסעדה והכללים שלה, פשוט צריך לא להתבייש ולשאול, תמיד יהיה משהו דובר אנגלי שישמל להסביר לכם.

אתה מקליד במכונה בכניסה כמה אנשים ומקבל מספר וכשמגיע תורך אתה מקבל מספר שולחן. להבדיל ממקומות אחרים שלכל צלחת יש צבע אחר ולפי הצבע העלות ובסוף הארוחה המלצר מחשב את הסכום כאן במסעדה כל הצלחות שוות 100 יין ויש גם אפשרות לבקש דברים מתפריט. כל צלחת שמסיימים מכניסים לקיר למעין משפך וככה נספרות הצלחות. בסיום הארוחה לוחצים על חשבון וזה מחשב את העלות.(אנחנו לא הבנו את הקטע עם הצלחות ולא הצלחנו להבין למה לנו יש ערמות אין סופיות על השולחן ולאחרים אין צלחות)

גם כאן התה הירוק בחינם. האוכל היה מצויין וזול 700 יין לאדם (6.5 דולר)

משם נסענו לגן הסלעים מקדש ריואנג'י RYOANJI

זהו מקדש זן (Zen) בצפון מזרח קיוטו, המפורסם ב"גן הסלע", הייחודי במינו ביפן. דמי כניסה: 500¥.לאדם.גן קטן ומיוחד שבו 4 סלעים מוקפים בחצץ

בסוף היום נסענו לתחנת הרכבת המרכזית של קיוטו. ממליצה להגיע בערב יש מופע אורת מקסים על המדרגות בתחנה.

בחור שנסע איתנו באוטובוס המליץ לנו לעלות לקומה העשירית בתחנה שם יש רחוב עם מסעדות קטנות של ראמן. קיבלנו את ההמלצה ולא הצטערנו.

לפני כל מסעדה יש מכשיר שבו בוחרים את המנה ומשלמים בצורה אוטומטית ואז מצטרפים לתור ומחכים לתורך.

28.10קיוטו עם מדריך של רצון טוב שתואם מספר חודשים לפני היציאה מהארץ.

המקום הראשון אילו אנחנו נוסעים

Otagi nenbutsuji (a Buddhist temple where there are many unique stone images)

https://www.otagiji.com/story-en

המקום השני מקדש סייהודג׳י- Saiho-ji tempelגן טחבים שצריך להזמין הרבה זמן מראש ( המדריך היפני הזמין עבורנו אישורי כניסה , ניתן להזמין רק דרך מכתב בדואר חודשים מראש .

בהתחלה נכנסים למקדש כמובן בלי נעלים וצריך להעתיק ברכה בקליגרפיה ( המדריך הביא לנו עט קליגרפי ) אבל אפשר לרכוש במקום. עלות כניסה 3000 יין לאדם. את הגן עיצב נזיר בודהיסטי שהתמחה בעיצוב גנים. לאחר הכתיבה הלכנו בגן, אחד הגנים היפים ביותר שראיתי, משחקי אור וצל על משטחים ירוקים של טחב מסביב לאגם בקיצור קסום ומומלץ.

בהמשך נסענו ברכבת לאיזור הרשיאמה -(הר האבן)

ול- tenryu-ji temple - מקדש בודהיסטי שעוצב על ידי אותו נזיר שעיצב את גן הטחבים גם מאוד יפה.

בהמשך היום הגענו ליער הבמבוק יותר נכון יערון ואחריו עלינו לתצפית יפה על העיר במקום שנקרא jojakko-ji . אחהצ עשינו עם המדריך סיור בעיר העתיקה גיון ולאחר שנפרדנו מהמדריך הסתובבנו באופן עצמאי והגענו ליאסאקה פגודה בגיון.

לארוחת ערב נכנסנו למסעדה נחמדה ומיוחדת עם פלטה חמה במרכז השולחן.

]

29.10.19 יום שלישי

יום גשוםאנחנו מחליטים לנצל את היום לסיור במפעל קרמי לראות סכינים , תצוגה מאוד מעניינת וגם קנייה של סכינים. מזג האויר קצת משתפר ואנחנו נוסעיםלמקדש פושימי אינארי טאישה - מקדש שינטו חשוב, מפורסם באלפי שערי הטורי היוצרת רשת שבילים. הטיול לפסגה לוקח 2-3 שעות, הגענו עד מחצית הדרך ועשינו תצפית והסתפקנו בזה. ההליכה בתוך שערי הטורי מאוד יפה.

קנינו פס יומי לרכבות אוטובוסים ומטרו בעלות 900 יין שהיה מוצדק עלות נסיעה באוטובוס היא קבועה 230 יין צריך לשים לב יש שתי חברות של אטובוס ורק אחת מקבלת את הפס היומי

30.10[1] יום רביעי

נוסעים בבוקר לקיבונה לראות את מקדש kifune נסיעה ב3 רכבות עלות בסביבות 1300 יין הלוך ושוב

אזור ההרי מחוץ לקיוטו עם מקדש מעניין העיירה הקטנה והפסטורלית קיבונה (Kibune) ממוקמת בעמק ירוק בהרים הצפוניים של קיוטו. כדאי להגיע לקיבונה לכמה שעות לביקור במסעדה ייחודית ובמקדש קיפונה. אחד המנהגים המיוחדים והכיפיים האופייניים למטבח היפני הוא ה- Nagashi somen. מנהג לפיו תופסים אטריות דקות מתוך מסילת במבוק בעזרת צ'ופסטיקס. אחת המסעדות היחידות שמגישות Nagashi somen בקיוטו היא מסעדת Hirobun בקיבונה. הגענו למסעדה אבל מסתבר שהיא עונתית ובתקופה הזאת לא מוכרים אטריות והאוכל הרגיל מאוד יקר 4000-5000 יין לאדם, אז לא נכנסנו.

une Shrine המוקדש לתפילות בנושא מים.
מדרגות האבן מובילות אל המקדש כשלצידן פנסי עץ אדומים יוצרות מראה מרהיב. המקדש כולו ממוקם לאורך הנהר ומלא בפינות חמד.
 בנקודה מסוימת לאורך הנהר, אפשר לשתות “מים קדושים”, ובהמשך אפשר לקנות דפים של חיזוי עתידות. את הדפים יש להניח בנהר ואז העתידות יתגלו בפניך. קנינו ועתידנו נגלה לעיננו.

עלינו את החלק הראשון ברכבל ( מומלץ לבוא עם נעלי הליכה) אחרי הרכבל יש פח עם מקלות עץ שניתן חופשי לקחת. אפשר ורצוי לקחת כיוון שהעליה רבה ועם הרבה מדרגות. הליכה של בין שעה לשעה וחצי . למעלה יש מקום עם ספסלי עץ מאוד מיוחדים עם תצפית על העצים. הליכה מאוד יפה.

נסיעה חזרה ברכבת בשעה 14:22 מKibuneguchi. לקיוטו

בדרך למלון עצרנו בשוק האוכל נישיקי שוק מקורה תיירותי אבל מהנה דוכני אוכל מרהיבים ולחמניה מתוקה עם גלידה מומלצת.


יום חמישי 31.10.19

מקדש הכסף גינקקוג׳י- גנים יפים

דרך הפילוסוף יפה אבל לא מיוחד אלא אם יש את פריחת הדובדבן או שלכת היא מחברת בין מקדש גינקקוג׳י למקדש ננזוג׳י

[1]

1.11.19 יום שישי

אנחנו יוצאים להרפתקה של 11 יום ברכב, ביפן נוסעים בצד שמאל, הסיבוב שלנו מתחיל מקיוטו להר קוייה סאן, קומנו קודו, נגויה, עמק קיסו, טקאימה וקנאזווה. בכפרים ובאלפים היפנים.

היום אנחנו נוסעים לישון במנזר בקוייה סאן בדרך עוצרים לראות את מטעי התה ובנארה

במקדש טודאי ג'י: - Todaiji Temple東大寺 - "Great Eastern Temple" אחד מהמקדשים הבודהיסטיים המפורסמים ביותר ביפן.

המקדש נמצא בכניסה לפארק ובו משוטטים איילים חופשי. עלות הכניסה 500 יין לאדם המקדש מאוד מרשים ומומלץ. הדרך לקויה סאן מקסימה דרך יערות של במבוקים בכביש מפותל. מזל שהנהגים שלנו מיומנים בנסיעה בצד שמאל.

אנחנו מגיעים למנזר אותו תאמנו ישירות דרך האתר שלהם עלות 100 דולר במזומן לאדם לחצי פנסיון בהתחלה אני קצת מתאכזבת מהמנזר כיוון שהוא יושב על כביש ונראה יותר לתיירים. אבל החדרים מקסימים מיוחדים ואותנטים וגם הארוחה מאוד יפה ואותנטית למרות שהטעם לא ערב לחיכנו למעט אבי שמתמוגג. זה המקום היחידי שאנחנו נפגשים עם צורת החימום המיוחדת מתחת לשמיכה באמצע החדר אז בסיכומו של דבר לא הייתי מוותרת על החוויה, אולי הייתי בודקת עוד מנזרים באזור.

2.11.19 יום שבת

אני הצדיקה היחידה שקמה בשש בבוקר לטכס ולמדיטציה , חוויה מיוחדת אני שמחה שקמתי ולא התעצלתי, מסתבר שזה בית ספר היחיד שמלמד זרם מסויים בודהיסטי שהגיע מסין ונכחד שם ויש להם תלמידים מיפן ומסין. ארוחת הבוקר דומה לערב מזל שיש לנו אורז

אחרי הארוחה אנחנו יוצאים לכיוון הקומנו קודו. עוצרים בדרך להצטייד בנשנושים.

אנחנו מגיעים לכפר שממנו מתחילים את הטרק.

הגסטהאוז שאנחנו ישנים בו קצת מאכזב כיוון שרמת התחזוקה לא ממש מאפיינת את יפן . זה יותר בית שמישהו גר בו וחלק ממנו משמש מטיילים והאוכל קשה לחך המערבי.

בבוקר דווקא מפתיעים אותנו בארוחת בוקר מערבית.

2.11.19 יום שבת

אני הצדיקה היחידה שקמה בשש בבוקר לטכס ולמדיטציה , חוויה מיוחדת אני שמחה שקמתי ולא התעצלתי, מסתבר שזה בית ספר היחיד שמלמד זרם מסויים בודהיסטי שהגיע מסין ונכחד שם ויש להם תלמידים מיפן ומסין. ארוחת הבוקר דומה לערב מזל שיש לנו אורז

אחרי הארוחה אנחנו יוצאים לכיוון הקומנו קודו. עוצרים בדרך להצטייד בנשנושים.

אנחנו מגיעים לכפר שממנו מתחילים את הטרק.

הגסטהאוז שאנחנו ישנים בו קצת מאכזב כיוון שרמת התחזוקה לא ממש מאפיינת את יפן . זה יותר בית שמישהו גר בו וחלק ממנו משמש מטיילים והאוכל קשה לחך המערבי.

בבוקר דווקא מפתיעים אותנו בארוחת בוקר מערבית.

3.11.19 יום ראשון

טרק קומנו קודו

האתר הרשמי

את הקישור הבא ראיתי רק עכשיו אז מצרפת למי שרוצה לעשות את הקומנו קודו

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4933183,00.html ישנם רק שני שבילי עלייה ברגל בעולם שאונסק"ו הכירה כאתרי מורשת עולמית, האחד הוא קמינו דה סנטיאגו בספרד והשני הוא קומאנו קודו (Kumano Kodo) שביפן.

המילה קודו בתרגום חופשי היא "דרכים ישנות" וקומאנו זה כינוי לארץ המתים. לפי האמונה של המקומיים רוחות אלי השינטו מרחפת בחבל ארץ זה שנמצא בחצי האי שבמרכזו הריי קיי האדירים (Kii Mountains). לכן, הליכה בשביל זה נחשבת לחוויה דתית בחיפוש אחר "גן עדן" על פני כדור הארץ. אגב, אין צורך להיות בכושר שיא ומסלול ההליכה נוח מאוד. ניתן גם לעשות מסלול מעגלי או מסלולים קצרים בני כמה שעות.

אנחנו מארגנים תיק ללילה ומשאירים את הרכב כדי שאם הטרק יתארך יהיו לנו דברים ללילה . האוטובוס האחרון יוצא ב 17:45 ואנחנו לא בטוחים שנספיק.

היה מאוד קשה לקבל מידע על הטרק וגם לסגור את מקומות הלינה. בפועל הטרק לא מאוד קשה ומאוד ברור. ביפן אם יש שביל שהוא לא חלק מהטרק כתוב בפרוש שזאת לא הדרך.

אנחנו עושים רק חלק מהדרך ומבחינתנו זה מספק.

אנחנו לוקחים ליטר מים לאדם - יש נקודות למלא מים בדרך.

מי שרוצה לשים חותמות כדאי להביא מחברת או פנקס כיוון שלאורך הדרך כמו בשאר המקדשים יש עמדות עם חותמת. אני חותמת על ספרון שקיבלתי מטל כשהשתחררתי מהצבא.

היום הראשון כ15 קמ למיטיבי לכת בדרגת קושי : קשה. היום מתחיל בעליה קשה אחת מיני רבות שתהיינה במהלך היום. בסביבות 10:30 אנחנו מגיעים לכפר הראשון ולשמחתנו אנחנו מגלים שהגענו לשוק נחמד וכל הכפר מבלה שם. הוזמנו לטכס תה חביב קנינו דברים טעימים לאכול דבר ששיפר מאוד את מצב הרוח שלי כיוון שאת ארוחת הצהרים שקיבלנו לא היה שום סיכויי שנאכל. ואז הגיע תהלוכה ישובית עם תלבושות מסורתיות של אנשי הכפר, חוויה לא מתוכננת ומהנה. מזג האויר נהדר ונהננו מכל רגע.

היינו נשארים עוד אבל צריך להמשיך ללכת. אנחנו מתחילים ללכת ואחרי כמה דקות שואל אותי בחור “קומנו קודו?״ אני מבסוטית ועונה לו כן ואז הוא עושה לי סימן איקס עם הידיים שזה מראה ביפן לא. אני חושבת שהוא מנסה להגיד לי שהדרך חסומה אז אני קוראת לאבי שמבין קצת יפנית שיבוא. מסתבר שאנחנו לא על השביל ואז מתגלה יפן במיטבה בחורה עם תינוק על הידיים שיודעת 2-3 מילים באנגלית מלווה אותנו בין הבתים בדרך קיצור בעליה תלולה עד שהיא מוודא שאנחנו על השביל ואז נפרדת מאיתנו.

הדרך מקסימה בתוך יער גשם עם עליות וירידות לא פשוטות עם פכפוך של מים פשוט מקסים ומומלץ.

מגיעים בארבע לסוג של ריאוקן מקסים בדיוק כמו שדמיינתי את יפן . עם טאטאמי על הרצפה פוטונים מצוינים בארונות שכל אחד מסדר לעצמו הכל מצוחצח ונקי. בכניסה מחכים לנו נעלים החוצה, בפנים נעלים לבית ובחדרים נעלים לשירותים, שולחנות נמוכים לאוכל, מקלחת משולבת אמבטיה ובעיקר הכל נקי ואסטטי. הגברים נוסעים באוטובוס להביא את הרכב ואני כותבת את היומן.

כל הטרק סגור עם חצי פנסיון, אנחנו מקבלים ארוחת ערב מסורתית יפנית אבל לשם שינויי טעימה לכולנו.

Kumano Kodo:

2/11 - Start

Accommodation: Kodo-no-Mori Anchan

Address: 1226-2 Kurisugawa, Nakahechi-cho,

Tanabe City, Wakayama Prefecture, 646-1421

TEL: 0739-64-0929

3/11 - Chikatsuyu

Accommodation: Minshuku Nakano

Address: 2140-1 Chikatsuyu, Nakahechi-cho,

Tanabe city, Wakayama Prefecture 〒646-1402

TEL: 0739-65-0317

4/11 - Yunomine

Accommodation: Iseya

Address: 102 Yunomine, Hongu-cho, Tanabe

City, Wakayama Prefecture, 647-1732

TEL: 0735-42-1126

4.11.19 יום שני

לאחר שינה טובה אנחנו הולכים לבית הקפה לאכול ארוחת בוקר מערבית.

אנחנו נוסעים עם הרכב ( מדלגים על המקטע השני )קומנו הונגו טיישה משם לקחנו אוטובוס לנקודת ההתחלה, המקטע הזה יותר מתוייר היום הלכנו 7 קמ לא קשים בתוך יער גשם מלא שרכים עם תצפית נוף מקסימה. לארוחת הצהרים קיבלנו עלה בננה או עלה במבוק ובתוכו 3 כדורי אורז בטעמים שונים מזין מעניין אך לטעמי לא מהנה.

בסיום המסלול אנחנו מחליטים לנסוע שעה למפל שמסיים את הקומנו קודו ומפנקים את עצמנו במקדונלד.

וטוב שכך כיוון שמארוחת הערב רק אבי נהנה.

אנחנו ישנים במקום של מעינות חמים שנקרא יונמינה אונסן. החדר בקומה רביעית אז אנחנו עוד פעם משאירים את התיקים באוטו.

הריאוקן יפה בחדרים יש שרותים וכיור אבל את המקלחת אנחנו עושים באונסן, זה נחמד אבל מקלחת בחדר זה יותר כף.

Iseya, Yunomine

5.11.19יום שלישי

בבוקר מסתובבים בעיירה ורואים איך מבשלים ביצים בתוך המים החמים של הנהר הבעיה היחידה שאני היחידה שאכלתי כנראה את הביצה הזאת בבוקר (הדבר היחיד שהיה אכיל בארוחת הבוקר).

נוסעים לנגויה ושם מתפנקים במלון 5 כוכבים שהיה ממש זול. המלון מפנק, החדר בקומה 34 משקיף על כל העיר ותחנת הרכבת, האמת? כולנו קצת התגעגענו למיטה מפנקת במיוחד שאנחנו יודעים שיש לנו עוד כמה לילות על הרצפה.

אנחנו מחליטים להישאר להתפנק במלון ולראות את השקיעה.

בערב הולכים לארוחת ערב ואוכלים צלופח Eeel מצוין

Nagoya Prince Hotel Sky Tower.

6.11.19 יום רביעי

נוסעים לטיוטה, סיור מעניין במפעל

ומשם נוסעים למגומה שבעמק קיסו.

באתר היפנית הקטנה נכתב “תתארו לכם עולם יפה” והיא צדקה. במגומה אנחנו ישנים בבית שהיה פעם מקדש זה ריאוקן נחמד עם בעלת בית נחמדה ומאירת פנים וכלב חמוד עם קוקיות. כרגיל המזרונים קצת קשים אבל מסתדרים. השרותים מחוץ לחדר אבל נקיים. אנחנו האורחים היחידים במקום.

סגרנו מראש ארוחת ערב ובוקר ולשם שינויי האוכל מוגש יפני אבל בטעם מערבי אז אנחנו לא נשארים רעבים. בבוקר ארוחת הבוקר מפנקת מערבית וטובה.

Manpukuan Eisyouji Ryokan

7.11.19 יום חמישי

בבוקר הגברים נוסעים באוטובוס להביא את הרכב לנקודת ההתחלה של המסלול. מזג האויר מצוין. בעשר אנחנו יורדות לכיוון הרחוב המרכזי לחכות להם, היום אנחנו צועדים ממגומה (Magome) לטצומגו (Tsumago) שתי עיירות דואר שמורות להפליא 7 וחצי קמ קסומים. מסלול ההליכה בין שני כפרים, הוא חלק משביל הנקסאנדו, שחיבר את טוקיו לקיוטו בתקופת אדו. שני הכפרים שומרו מתקופת אדו והם יפים ואותנטיים, משם אנחנו ממשיכים דרך עמק קיסו ללינה באזור האלפים היפנים מזרחית לטקאימה.

אנחנו ישנים כ 40 דקות מזרחית לטקאימה

ריוקן Okada Ryokan Warakutei

8.11.19

נשארים באותו המלון ומטיילים בסביבה

המלצה למי שנמצא עם רכב באזור האלפים היפנים שעה מטקאימה לכיוון הר הוטאקה Hotaka יש שם רכבל לא זול 2900 יין לאדם אבל שווה את הכסף עולים לגובה 2150 מטר בשני רכבלים ומקבלים תצפית מדהימה על כל האזור כולל שלכת

Shinhotaka Ropeway

710-58 Okuhida Onsengo Kansaka, Takayama, Gifu 506-1421, יפן

+81 578-89-2252

https://maps.google.com?q=Shinhotaka%20Ropeway,%20710-58%20Okuhida%20Onsengo%2

אחר כך אנחנו נוסעים לשוטט קצת בעיר העתיקה של טקאימה

חוזרים למלון והרגעות באונסן היום יש לנו ארוחת ערב במלון

ארוחה מצוינת בחדר פרטי עם הגשה יפנית שרות יפני עם הרבה מנות יפניות טעימות.

ריוקן Okada Ryokan Warakutei

9.11.19 יום שישי

שירקווה גו

הכפר מפורסם בבתי הגאשו-זוקורי 合掌造り Gasshō- zukuri, עם גגות הקש המחודדים. פירוש המילים "גאשו זוקורי" הינם- ידיים משולבות לתפילה (דמיינו יפנים מתפללים: שמים ידיים מול פניהם כמעיין משולש). הגגות הנ"ל נבנים בעבודת יד וחזקים מאוד בפני שלגים וסופות. מידי תקופה- מחליפים גג.(אתר יפנית)

קיבלנו את ההמלצות ומאוד נהננו , גם ישבנו לשתות תה וגם אכלנו דגים.

spa hotel alpina hidatakayama

10.11.19 יום שבת

קנאזאווה - למי שמגיע עם רכב ל-Shirakawago מ- Kanazawa, אני ממליצה בחום לנסוע דרך Hakusan White Road

שלכת מרהיבה, נופים מדהימים פשוט שווה! עלות כניסה עם רכב 1600

גן kenroku-en שמשמעותו ביפנית היא גן 6 האלמנטים. אלו, מייצגים את שש התכונות הטובות אליהן יש לשאוף הגן נחשב אחד משלושת הגנים היפים ביפן. על ההיסטוריה של הגן ועל פסל מיוחד הנמצא בו תוכלו לקרוא בפוסט המצויין של בנצי גורן "גן שש המעלות" .

נסענו למלון, מלון נחמד חדרים בגודל סביר מיקום מצוין

הלכנו ברגל מהמלון לשוק שהיה חמש דקות מהמלון, שוק מאוד יפה ומטופח, משם לרובע הסמוראים

1. שוק omicho. זהו שוק קטן , צבעוני ותוסס. פירות וירקות מיוחדים מסודרים בסדר מפליא, המושך את העין, שלל חמוצים מעניינים ולא מוכרים, הרבה מאוד פירות ים ודגים ומסעדות שניתן לאכול בהם ארוחת צהרים,

4. רובע הסמוראים

ובערב ממליצה ללכת לתחנת הרכבת בעלת מבנה וחזית מאוד מיוחדים ויפים.

The square hotel Kanazawa מלון מערבי טוב

טיפים

 • עלות הטיול ל 23 ימים כולל טיסה בקטאי דרך הונג קונג השכרת רכב מלונות 4 כוכבים וריאוקנים, כניסות/אטרקציות ואוכל.
 • כששוכרים רכב לרכוש ETC מכשיר פסקל לכבישי אגרה השכרה עולה 321 יין ובסוף כשמחזירים את הרכב משלמים את עלות לפי כבישי האגרה שנסעתם- מאוד מקל אחרת צריך לשלם כל פעם.
 • חשוב להזמין כחצי שנה מראש מלונות ליפן בתקופת השלכת ופריחת הדובדבן אחרת עלות המלונות יכולה להגיע לפער של 1000 דולר לטיול. שווה כחודשים לפני הטיול להכנס ולבדוק אם יש הוזלות ואז להזמין. ולבטל ( כמובן תמיד עם אפשרות ביטל) אני מזמינה רק דרך 2 חברות בוקינג ואגודה אחרת הולכת לאיבוד, בשתי החברות מעקב ההזמנות והביטול מצויין, לפעמים הפער הוא עד מתי הביטול אז שווה להשוות)
 • לא להתפתות לקחת חדר פחות מ18 מטר -אני בהתחלה הזמנתי חדר בטוקיו של 15 מטר ולמזלי משהו אמר לי שבוע לפני הטיסה ש15 מטר זה פצפון ועשיתי שינוי לכל הימים בטוקיו. 15 מטר כולל שרותים ומקלחת זה לא אנושי אלא אם אתם עם תרמיל קטן ובלי מזוודה, אחרת תצטרכו לשים את המזוודה יחד אתכם במיטה.
 • כשמזמינים מלון לקרוא טוב טוב את פרטי החדר ואפשרויות הביטול ביפן קשה מאוד להבין וקל מאוד להתבלבל, חשוב גם להסתכל על גודל המיטות.
 • אנחנו בטוקיו לא לקחנו ארוחות בוקר והסתפקנו בבוקר בפרי ואגוזים או יוגורט שקנינו בחנות השרות שהיתה ממש מתחת למלון ואחר כך אכלנו בחוץ צהרים מוקדמת.
 • כרטיס suica עליו קיבלנו המלצה באתר יפנית ובקבוצות הפיסבוק של יפן שנתנו המון טיפים שווים( ממליצה לפני ובזמן הנסיעה להכנס לקבוצות - חכמת ההמונים שווה הרבה)
  • הסברים על הכרטיס תמצאו באתר של יפנית.
  • מסקנה שלנו ל-5 ימים כדאי להטעין ב-3000 יין ומקסימום להוסיך. אנחנו לא הצלחנו בתחנת הרכבת בטוקיו למצוא את המקום שמזדכים עליו, אבל ניתן לנצל את היתרה גם בקיוטו אבל הבנתי שאי אפשר להחזיר בקיוטו ובאוסקה. מה שאנחנו עשינו לקחנו הביתה השאלנו לחברים שנסעו ואולי ניסע עוד פעם ליפן.
  • אבל גם אם לא מצליחים להזדכות זה שווה כל אגורה.
 • חנייה בחניונים עם כרטיסי חניה - מחנים את הרכב ורק לאחר כרבע שעה יתרומם מחסום מתחת לרכב ורק כשחוזרים כותבים את מספר החנייה והסכום יוצג ולאחר שתשלמו ירד המחסום.

לא להחמיץ/ המועדפים עלי
[1]

 • המוזאון הפתוח בהאקונה- גן פסלים מרהיב ביופיו
 • מוזאון דיגיטלי בטוקיו- חוויה רב חושית
 • טיול אופניים בטוקיו
 • להכנס לחנויות מוזרות
 • לחכות ב9:59 ליד אחת מחנויות הכולבו שיש להן קומת מזון ( יש אחת בתחנת הרכבת שנגוקו ODAKYU ויש עוד מלא) ולראות את החנות ברגע הפתיחה איך אנשי השרות מקבלים את האנשים וכמובן להסתובב ולראות את קופסאות המזון והאוכל.
 • לאכול גלידה וניל ומאצ'ה
 • לשתות בכל מקום מאצ'ה ולקנות לארץ https://www.ocha.co.il/page/about_matcha
 • ללכת ממגומה (Magome) לטצומגו (Tsumago)
 • להכנס לאונסנים למרות שבהתחלה זה קצת מביך
 • לישון בריאוקן
 • לנצל את כל האופציות בשרותים

[1]