איטליה היא אחת הארצות המושכות ביותר תיירות מכל קצוות תבל. כל מי שנוסע לראשונה לטייל בעולם מתחיל באיטליה, וכשאומרים איטליה, איך אפשר שלא לומר רומא או פירנצה, ונציה או ורונה, או סיינה ופיזה הנפלאות.

תיירות היא עיניין של גאוגרפיה, אך לא דווקא, יש והתייר מגיע מתוך עיניין מסויים שיש לו באומנות, בארכאולוגיה, בתרבות או במסע קולינרי, ויש מי שרוצה לחוות את כל הנופים, הים, המפלים ושכיות החמדה שיש לארץ זו להציע, ובשפע.

אני רוצה להתרכז בעיקר בטוסקנה, כי בטוסקנה אני גר יותר מעשור ולכן אני גם מכיר אותה טוב יותר מאזורים אחרים, אף כי חייתי בעברי הרחוק גם בחבל ונטו ובאמיליה רומניה שנים רבות.

טוסקנה שונה מאזורים אחרים באיטליה בגווניה, בהיותה הררית וירוקה, יערות ושדות אינסופיים של חמניות או עצי זית.

מה יש בטוסקנה שמושך כל כך הרבה תיירים מכל העולם? ובכן, בטוסקנה יש הכל והיא מציעה את השפע שלה מכל הלב. המחירים זולים, האוכל טרי, הנופים משגעים את המוח, והאנשים פשוט פשוטים ונחמדים.

הישראלי שמגיע לטוסקנה יודע מראש מה מחכה לו, הוא לא יחפש בתי הימורים או חיי לילה סוערים, לטוסקנה באים כדי לספוג אווירה, יופי, הסטוריה, אומנות ואוכל טוב, וכשאני אומר אוכל זה כולל יין משובח מהטובים בעולם, סטייקים במשקל של קילו מהבקר המשובח ביותר שנקרא קיאנינה, והפסטות המיוחדות שנקראות פיצ'י ואיך לא נזכיר את הפיצות הדקיקות המעוטרות בפטריות יער פורצ'יני או בנקניק חריף או סתם מרגריטה שבכל ביס אתה מזיל דמעת של אושר.

אני גר בעיר קורטונה, עיר עתיקה בת 3000 שנים, המתנשאת בגובה של חצי קילומטר על הר שמתנשא לאלף מטר גובה, כשהוא מעוטר ביערות עצי ערמונים ואגוזי מלך, שניתן לאסוף אותם בשלים מהקרקע לפני שחזירי הבר מגיעים.

רחובות העיר כה צרים עד שאתה יכול לגעת בשני בתים סמוכים על ידי פרישת זרועותיך לצדדים. צריך גם מעט כושר לטפס במיליון המדרגות העולים ויורדים ברחובותיה העתיקים המוסתרים מקרני השמש ומסקרנים במסתוריותם. ותמיד אני שואל את עצמי מי היה גר פה? מדוע הדלתות כה נמוכות? או, מי היו האטרוסקים שחיו פה לפני אלפי שנים?

הרבה מהתשובות תוכלו לקבל במוזיאון המקומי שמצריך לפחות ארבע חמש שעות כדי להנות מציורי גדולי הציירים של הרינסאנס ומהתגליות הארכאולוגיות שמרחיקות עד לכדי 3000 שנים אחורה.

העיר המדהימה הזו מוצפת במסעדות קטנות ומשובחות, פשוטות או מתוחכמות אך לא יקרות, המחיר אחיד לתייר ולתושב המקומי, ותשר לא משאירים, כי כך נהוג,. אולי בשל קמצנותם הידועה.

תיאטרון סיניורלי שוכן, איך לא, בפיאצה סיניורלי. פה תוכלו לראות אופרטות, לשבת בתאים אישיים בקומות, ולהנות מחוויה שלא ניתן לתארה במילים, לשכוח לרגע שאתם נמצאים בתיאטרון מהמאה ה 18, עד שיצלצל איזה סלולרי שמישהו שכח לכבות.

ויש את המרפסת הפנורמית שממנה ניתן לראות את כל עמק הקיאנה בואך מונטפולצ'יאנו עיר היינות או את אגם טרזימנו הצלול כשלשפתו עומדת טירה עתיקה שניתן לבקר בה בעבור כמה יורו בודדים.

האזור קרוב מאד לכל עיר אחרת באומבריה או בטוסקנה, לא יותר מחצי שעת נסיעה ניתן לבקר בסיינה, בפרוג'יה, במונטפולצ'יאנו, פייאנצה, אראצו ואף לפירנצה מגיעים תוך שעה קלילה.

בקורטונה כתב רש'י את ''כיתבי קורטונה'', ובעיר זו אף נמצא הבית המקורי ''Brama Sole'' מהסרט 'תחת שמש טוסקנה' שצולם בעיר.

למידע נוסף על העיר קורטונה ועל אפשרויות ביקור ותכנון טיול ניתן לכתוב לאורי במייל lamucchia@gmail.com

או להתקשר בווטסאפ 3358097912 קידומת איטליה 39

אשמח לתת אינפורמציה לכל מבקש