הודו קצת אחרת
לאחר לבטים רבים החלטנו לנסוע להודו. יעד מרתק , ניתן לחוות בהודו מספר רב של חוויות מגוונת החל מטיולי טבע וכלה בטיולים עירוניים.
נסענו בתקופת החגים בספטמבר לאזור ראג'סטן, רישיקש ודלהי, לתקופה של 16 ימים.
 אסקור קצת את המסלול שעברנו ואוסיף טיפים וליניקים לאתרים שעזרו לי לגבש את הטיול.
כרטיסי טיסה:
טסנו עם חברת Aeroflot הטיסה הייתה טובה מאוד, המקומות היו מאוד מרווחים יחסית לחברות תעופה אחרות. המחירים שלהם זולים אם מזמינים לפחות 3 חודשיים מראש. האוכל בטיסה חביב :)
 בחרנו בטיסה עם connection של 24 שעות וניצלנו את זה ליום טיול במוסקבה עם מדריכה (כתבתי המלצה בנפרד עבור אניה וורונצוב) . מאוד נהננו במוסקבה חוויה תרבותית מרתקת. כמובן שאי אפשר להספיק הכל אבל ראינו את המקומות העיקריים. ארוחת צהריים אכלנו ב - fast food רוסי שהיה מצויין, בפרט האוכל הרוסי המסורתי.

פלמיני

קרפ עם שוקולד ובננה

 בערב עלינו על טיסת המשך לדלהי. כאשר הגענו לדלהי חיכה לנו נהג (מפאת קוצר הזמן שכרנו נהג, רצינו להספיק לראות הרבה ולא לבזבז זמן יקר).
רכב:
 כל הסיפור של הנהג שעברנו איתו לערך 2500 ק"מ עלה בסיבות 400$ אם אתם נוסעים יותר משני אנשים וחולקים בהוצאה זה מאוד משתלם. יש מקומות בהצענו לנהג לבוא איתנו והא מאוד שמח. התייחסנו אליו כשווה אלינו ולא נתנו לו להרגיש הרגשת נחיתות. בנוגע לשאלת הטיפים! קראנו באחת הכתבות באינטרנט שנהג מקבל 200 רופי ליום.
תהליך השכרת הרכב:
1. משלמים בהודו עבור קילומטרים.
2. מקסימום ליום הוא 250 ק"מ אולי אפשר לקרוא לזה המינימום, זה משהו שלא הבנו כל כך וששלמנו פתאום נפל לנו האסימון שביום אפשר לנצל 250 ק"מ ואם לא נצלת יצא כביכול "מפסיד". אל תסכלו על זה כך!!
3. משלמים לנהג 200 רופי ליום לאוכל ולינה.
את כל זה משלמים בסוף, אל דאגה לא צריך לתת לו כל יום 200 רופי ללינה ואוכל :)
4.משלמים לפי סוג הרכב אם הרכב מתוצרת הודית כמו Tata או TechMahindra העלות זולה לעומת רכבים לא מתוצרת הודו נקרא לזה כך. הזמנו רכב מתוצרת הודית וקיבלנו סוזוקי ובסוף גם קיבלנו הנחה במקום 11 רופי לקילומטר שלמנו 10.
5. הנסיעות ארוכות - קחו רכב נוח!
 קיבלנו SMS עם שם הנהג והטלפון וככה יכולנו למצאו אותו מחוץ לשדה התעופה.
המסלול:
בהתחלה היו לי ספקות לגבי העניין אך בדיעבד התברר שזה היה שווה מאוד. משדה התעופה נסענו ישירות לאגרה. הנסיעה בלילה הייתה מעולה כי גם היה חשוך ולא ראינו כלום ואולי עדיף שכך :) גם לא היו פקקים ולא צפירות של רכבים. אז הגענו יחסית מהר.
באגרה ראינו את הטאג' מאהל אבל יותר מזה אין מה לעשות שם. יש עוד מקומות לראות אך האדריכל שתכנן את המבצרים שם בנה גם בדלהי ובעוד מקומות ולכן לא חייבים לראות הכל במקום אחד, אפשר לראות בכמה מקומות דברים באותו המבנה האדריכלי.
ביום למחרת המשכנו ג'ייפור (העיר הוורודה) עיר מדהימה, יש הרבה מה לראות בעיר. בכל כניסה לאתר שהגענו ישנם מדריכים שתמורת 200-300 רופי מוכנים להעביר לכם סיור באתר. יש מקומות שכדי לקחת את המדריכים ויש מקומות שאפשר להסתדר עם ספר.
מגייפור המשכנו לפושקאר - עיר דתית ללא ביצים ובשר. מקום נחמד שקט ויחסית קטן לג'ייפור ואגרה. עברנו בשווקים ובמקדשיים. בפושקאר ניתן למצוא אוכל ישראלי בכל פינה וכמובן אוכל מערבי, פיצה, ספגטי, קינוחים מערביים. כמובן שגם ניתן למצוא אוכל הודי.
מפושקאר המשכנו לאודייפור ,נסיעה מאוד ארוכה אך מקום שווה ביותר, המלון שלנו היה ממוקם על אגם ופשוט כיף להתעורר כך בבוקר וללכת לישון עם נוף כזה. מאודייפור נסענו לג'ודפור ושם היינו 3 ימים, חווינו ספארי גמלים נחמד ביותר. אפשר לוותר אך אם לא רכבתם על גמל זו חוויה כיפית. וכמובן הרבה מאוד שווקים. בשוק הזה מצאנו חנות תבלינים שמנוהלת בידי אישה, נתקלתי בהמלצה הזו באתר ושכחתי מזה לגמרי. שהגענו לשוק בג'ודפור ראינו את המקום וישר נכנסנו. האישה שמוכרת מקסימה המחירים לא הכי זולים אבל גם לא יקרים בהשאווה לחנויות אחרות בשוק. מי שרוצה לקנות תבלינים מאוד ממולץ כי בהשוואה לישראל המחירים מצחיקים.
משם לקחנו טיסה לדלהי וחיכה לנו נהג שיקח אותנו לרישיקש. הנסיעה הייתה זווועה מכיוון שכמה שבועות לפני ירדו מונסונים שהרסו את הכבישים והיה מאוד קשה לנסוע, דרך של 3 שעות ארכה כ- 7 שעות. באזור רישיקש המאסג'ים מאוד מומלצים. אנחנו עשינו מסאג' בהרידואר לפי המלצה של לונלי פלאנט (המלצתי על המקום בטיפ אחר) לטיפול של שעה לקחו מאיתנו 1800 רופי לאדם. אני לא חובבת ספא ומסאג'ים מוכרחה להודות שהיה מצויין.
לאחר מכן חזרנו לדלהי והתפנקנו במלון 5 כוכבים. דלהי הייתה נחמדה מסעדות, ברים וקניות. כל זה תמצאו שם.

סקרתי במקצת את המסלול ופחות או יותר מה עשינו, הוספתי טיפים לאתרים שיכולים לעזור בבניית הטיול. חשוב לי להגיד שלפני שנסענו להודו שמעתי כל מיני דברים על הודו, לאנשים יש נטייה להגזים ולפעמיים לרעה. תשכחו מזה תסעו עם ראש פתוח תכינו כמה גיבויים למקרה הצורך ותזמינו מקומות לינה מראש אם אין לכם זמן. הלכנו על מקומות ממולצים מאתר Booking ו- TripAdvisor (פרסמתי את מקומות הלינה ב"טיפים" באתר) ובאמת שהיה מוצלח. בערים עצמם הכנו מראש מה אנחנו רוצים לראות ובמקום עצמו מה שנקרא זרמנו. אין חובה לראות הכל. חשוב לישון ולאכול במקומת נקיים על מנת לא לקבל שום קלקול קיבה או משהו אחר.
 הודו גדולה מאוד וב- 16 ימים קשה הלספיק הכל, חזרנו הביתה עייפים אך מרוצים. ולסיים יש דבר אחד שנותר להגיד:
Incredible India :)
טיפים:
 * 
האתר של הרכבת אקספרס משדה התעופה במוסקבה עד לעיר , הרכבת מורידה בפתח של המטרו. צריך לצאת טיפה החוצה וללכת כמה מטרים. נוח מאוד למי שלא רוצה לקחת מונית. http://www.aeroexpress.ru/en/forPassengers/trains.html
*מפה של המטרו במוסקבה, אין מילה אחת באנגלית ולכן הבאתי איתי את המפה שנוכל להצביע לאנשים על הכיוון וצבע הקו והם יוכלו לעזור לנו. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2c/Moscow_metro_map_en_sb.svg
* השכרת רכב - http://zoeindiatravel.com/ , חברה שעובדת עם סניף של המשרד שלנו בהודו כך ידעתי שזו לא סתם חברה ואם קורה משהו יש לאן לפנות. הם היו מאוד מסודרים, ההתכתבות והתיאומים היו במייל כי בטלפון מאוד קשה להבין מה הם אומרים. שימו לב בהודו תעריף הרכב טיפה שונה.
האתר הרישמי של מחוז ראג'סטן - http://www.rtdc.in/
* מדידת המרחקים בין עיר לעיר בכדי להתמקח על העלות לקילומטר http://www.incredibleindia.org/. שימו לב אם הרכב מתוצרת הודית כמו Tata או TechMahindra העלות זולה לעומת רכבים לא מתוצרת הודו נקרא לזה כך.
 * האתר הממשלתי של אוטובוסים בראג'סטן http://rsrtc.rajasthan.gov.in/
 * הוצאת ויזה להודו http://www.smvisa.co.il/pages.asp?lang=he&navigate=3 - לאחר בירור מהיר שעשיתי הם הכי זולים, הם שולחים הודעה למייל שהדרכונים הגיעו לשגרירות ובחזרה ממנה. תעשו לעצמכם טובה אל תממנו את חברות הנסיעות שלוקחות סכומים לא פרופורצינאלים. אנחנו שלמנו 240 שקלים לויזה.
 *חיפוש טיסות פנים בהודו - http://www.cleartrip.com/