השנה, אוגוסט 18, נסענו לאוסטריה היפיפה! למשך שבועיים, זוג הורים והילדים שהשנה הם בני:

12, 8 , 3.

הטיסות שלנו היו אל וינה וחזור ממנה, טיסות לוינה הוזמנו כבר בנובמבר 2017. כך רכשנו כרטיסים בעלות ממוצעת של 340 דולר לכרטיס. ממש באותה תקופה כבר התחלתי לברר על מקומות לינה מאחר והבנתי שמקומות הלינה הטובים נתפסים אפילו שנה מראש….. ובאמת חלקם כבר שוריינו והיו סגורים. והמקום שבחרנו (והתגלה כבחירה מצויינת שוריין ופרטים עליו אפרט בהמשך). כלקח מנסיעה קודמת , הוזמן רכב של 7 מקומות וכך היה מספיק מקום לכל הציוד שלנו.

את הטיסה הלוך בחרתי בכוונה לשעות אחה”צ. אני לא אוהבת טיסות בוקר מוקדמות עם ילדים ולשלוף אותם באמצע הלילה מהמיטה, ומעדיפה לשלם לילה נוסף במלון מקומי ולמעשה להתחיל את הטיול למחרת הטיסה.

בנתב”ג התכוננו לנורא מכל ולתורי אוגוסט ולפגישה של פנים מול פנים עם אזרחי ישראל ולהפתעתינו השדה לא היה כזה … וכך נוצר שמרגע ההגעה שלנו אחרי 40 דק, סיימנו הכל הכל וחיכינו משועממים לטיסה הנכספת.

וכך היה , טיסת אוסטריאן יצאה בזמן בשעה 18:30, הגעה לשדה בוינה , לקיחת רכב, ונסיעה של כ 10 דקות למלון שלנו JUFA HOTEL בפאתי וינה לשנת לילה. כך שלמעשה , הטיול שלנו התחיל למחרת והנה כבר מתחיל הסיפור.

יום 1

קמנו רעננים במלון שלנו בוינה, והתחלנו בנסיעה הארוכה אל עבר הצימר שלנו באזור זלצבורגלנד. הצימר שלנו שוכן בדיוק באמצע בין 2 עיירות מרכזיות יחסית – פלכאו ווגריין, ממש קרוב לכביש A10 והיוו מקום מושלם לכל טיול הכוכב שלנו. 11 לילות באותו צימר.

מדוע לא פיצלתי למקום לינה נוסף? האזור עצמו כ”כ מלא באטרקציות, מקומות בילוי וטיולים ואפשר לשהות בו פרק זמן כזה ולגוון בכל הפעילויות. את שאר אזור אוסטריה נעשה בטיולים אחרים , רצינו לעשות טיול ברוגע , ומבלי להלחץ שמא לא נספיק משהו ולכן כל הלילות נבחרו למקום המהמם שנקרא:

Landhause Maurer

https://www.landhaus-maurer.com/index-ferienwohnung-wagrain.html

אל תתלהבו , לא כל הבית הזה שלנו, יש כאן 8 דירות. וזו שלנו היתה ממש מוצלחת. 3 חדרים מתוכם 2 חדרי שינה וסלון עם מטבח מאובזר ברמה גבוהה מאד כולל תנור, מדיח , מקרוגל, מקרר וסטים שלמים של אוכל וכל מה שמטבח צריך – היה שם. נוף ירוק ירוק והחיים שלנו שם – דבש!

אז כאמור התחלנו לשם את הדרך הארוכה מוינה. בדרך עשינו 2 עצירות. הראשונה במלק – לא נכנסנו למינזר עצמו אבל כן הסתובבנו במידרחוב החמוד והאכלנו ברווזים רעבים באגם – נחמד.

עצירה שנייה , בכניסה לזלצבורג עצמה – במרכז תיירותי רכשנו 4 כרטיסי זלצבורגלנד ל12(!) יום. מי שמתחת לגיל 6 לא צריך. הכרטיס הוכיח את החסכון הכספי בצורה מצויינת ולמעשה לאורך הטיול נכנסנו לאטרקציות בגובה של יותר מפי 2 מעלות הכרטיסים – כך שלנו זה מאד השתלם. כאן אני ממליצה שכל אחד יכין לעצמו לפני כן רשימה מתוכננת ויבדוק האם משתלם לכם או לא. לאחר רכישת הכרטיסים כבר ניצלנו אותם במרחק של 10 דק נסיעה משם בארמון הלברון!

https://www.hellbrunn.at/en/

בארמון הלברון אתם נכנסים לסיורים מודרכים, אי אפשר אחרת , סיור של כ 45 דק. שם מראים לכם את נפלאות גן המזרקות המשוגעות של הארכיבישופ Markus Sittikuscommissioned (נשבעת לכם שזה השם המלא….) תיכנן ובנה בחוכמה רבה. בסיום הסיור אתם יכולים לטייל בגנים הנפלאים המקיפים את הארמון, ומומלץ גם להגיע אל גינת השעשועים שמחזירה אותכם לחנייה , גם שם העברנו כמעט שעה…..

משם המשכנו בדרכנו אל הצימר שלנו עם עצירה בסופר מרקט מקומי להצטיידות ראשונית, התמקמות בצימר ולילה טוב.

יום 2

היום החלטנו לא לעשות נסיעה ארוכה מאחר ורצינו להירגע מהיום הקודם, ולכן נסענו כ25 דק למפלי גולינג!

https://www.golling.info/en/experience-excursion/golling-falls

כאן יש לכם אפשרות ללכת או 10 דקות למפלים עצמם או לעלות עד למעלה וחזרה , כשעה סה”כ. בחרנו במסלול הארוך , טיול מקסים ביותר , קליל (גם בן ה3 צעד כמובן) וממש ממש נהננו בטיול בטבע. כלול בכרטיס זלצבורג. בן ה8 אף הגדיר בסוף החופשה את האתר הזה כאחד האהובים עליו.

משם , כ 10 דק נסיעה המשכנו למצודת וורפן. שם יש מופע של ציפורי בר , שעות המופעים מפורטים באתר. מאחר והיום היה מעונן , מצאנו את עצמנו במזג אויר ממש נעים , והשמש לא סינוורה אותנו , וצפינו במופע שהיה באמת מקסים אל מול הנוף המושלם. כלול בכרטיס זלצבורגלנד

ולסיום של יום ירוק , נסענו עוד כמה דקות אל המרחצאות המקומיות aqua Salza

https://aquasalza.at/

גם כאן הכניסה עם כרטיס זלצבורגלנד – חינם. שימו לב שיש כניסה למרחצאות עם הכרטיס ממש כמעט לכל המרחצאות באזור. אל תגבילו את עצמכם רק למה שמומלץ ב”משפחה המטיילת”…. תופתעו לגלות כמה עוד יש….

המרחצאות האלה ממש ממש שוות , בריכה נהדרת לקטנטנים , בריכה מקסימה לגדולים , מגלשה עם חושך ואורות , בקיצור סיום נהדר ליום נהדר! הבריכות אגב מחוממות , וזו שבחוץ משקיפה לנוף משגע.

תמונה מהאתר , אבל נראה בול ככה!

זהו , יום מקסים עבר עלינו וחזרנו לדירה שלנו לארוחת ערב שהכנו שם, לילה טוב.

יום 3

היום נוסעים לצד הגרמני אל מערת המלח בברכטסגאדן

https://www.salzbergwerk.de/en

טיפ חשוב – להימנע מתורים גדולים ועוגמת נפש שאין מקום בשעה שהגעתם , תזמינו באינטרנט את השעה המתאימה לכם , והגיעו 15 דק קודם. ככה הכל זורם , מתקתק ואתם לא ממתינים דקה אחת מיותרת. בחרנו את מכרות המלח בצד הגרמני מאחר ויש לנו ילד מתחת לגיל 4 ורק שם אין בעייה של הגיל. הגדולים התלהבו , הקטנצ'יק פחות וקצת פחד…. האמת, חוויה נחמדה אבל לא יותר מזה….

בהמשך הגענו אל אגם המלכים , שיטוט במדרחוב החביב עד לאגם ובהמשך עלייה לסירה עד לאי של ברטולמיאו. שם עשינו טיול הליכה של חצי שעה – טיול מקסים בטבע בין עצים ועל שפת האגם.

אבל!!! התור לסירה בהלוך היה 20 דק המתנה, עוד שייט (קצת משעמם...) של 40 דק , המתנו בתור עצום לסירה שתחזיר אותנו מעל שעה…. ועוד 40 דק של שייט – זהו, נגמרתי…כמה המתנה בתורים…..

חזרנו לצימר ובדרך עצרנו בגינה בפלכאו – שם היה ממש כיף! אומגה לילדים , מתקני משחקים כייפים, המון דשא ונוף כייפי היו סיום מוצלח ליום קצת פחות מעניין (יחסית) …… לילה טוב.

יום 4

יום בהיר , ממש קצת עננים ואנחנו בדרכנו אל הר דאכשטיין, Dachstein

חוויה נהדרת ולא זולה , לא כלולה בכרטיס זלצבורג ועלתה לנו 109 אירו לעלייה של תצפית 5 אצבעות וכניסה למערת הקרח. העלייה היא ברכבל Dachstein krippenstein , עולים 2 רכבלים עד למעלה , עוד הליכה של 30 דקות , לא פשוטה (אפשר עם עגלה) ומגיעים לתצפית המהממת על כל האלשטט והסביבה. ממש חובה לבחור יום עם ראות טובה . אחרי מליון תמונות , תמונות סלפי ונישנושים , ירדנו תחנה אחת ברכבל ועוד הליכה של 20 דקות בעליה אל מערת הקרח. כאן כבר אי אפשר עגלה , אז אל תביאו. הסיור במערה הוא כ 45 דק , הגדולים נהנו , הקטן פחות ואפילו קצת פחד. כך שאם הילדים אצלכם קטנים מתחת לגיל 6 , אני בספק אם יתעניינו…. אפילו בן ה8 שלנו קצת פיהק , אבל חוייה! וההגעה למערת הקרח מלווה בנוף מדהים!

הביקור בדאכשטיין הוא ארוך , ויכול לקחת בין חצי יום ליותר , קחו בחשבון. חשבנו להסתובב עכשיו בהלשטט , אבל הילדים היו גמורים. ואנחנו המבוגרים כבר היינו שם בנסיעה קודמת ולכן החלטנו לסע לאגם גוסאו היפיפה , לקצת מנוחה על האגם Gosausee

הגענו אחרי שכבר הרכבל נסגר (עלייה חינם עם הכרטיס) ולכן התחלנו ללכת סביבו עד שברבע הדרך מצאנו חלקת דשא קסומה על האגם ונרגענו לנו בשקט ובשלווה. עוד מליון תמונות יפיפיות לאוסף וזהו.

לילה טוב.

יום 5

היום יצאנו אל הר הרוחות , https://www.snow-space.com/de/Orte/St.-Johann/Sommer/Geisterberg-Alpendorf

שזה בעצם משחקייה שפרושה על הר גבוה עם נוף יפיפה.

עולים ברכבל Gondelbahn Alpendorf, עלייה איטית ויפה ביותר אל ההר. שם ישנה עלייה ברגל (לא פשוטה!!) עד לאוטובוס קטן שממשיך להעלות אותכם עוד למעלה עד הכניסה לאתר. אפשר את הכל עם עגלת ילדים אבל דעו שהעלייה היא לא פשוטה וקלילה כפי שמוצג במשפחה המטיילת אלא עלייה עלייה , אבל הנוף המשגע מסביב מעט מרכך מן הסבל….

ואז מגיעים אל מקום יפיפה , המתקנים לרב הם לילדים הקטנים יותר, שמונה ומטה, למרות שבני ה12 לא ממש סובלים שם...

כלול בכרטיס זלצבורגלנד.

משם הלכנו לבריכה של וואגרין, http://www.wasserwelt.at/

בריכות קרות , לא מחוממות. הגדולה נהנתה אבל השאר סבלו מקור…… כדאי לבוא לשם ביום ממש ממש חם….. מכל המרחצאות שהיינו (5 במספר) זו קיבלה את הדירוג הנמוך… לילה טוב.

יום 6

קמנו בבוקר, בדקנו את מזג האויר, וכשהבנו שמדובר ביום בהיר ללא עננות , נקבע היעד: גרוסגלוקנר!

הגרוסגלוקנר הוא מעבר בשרשרת ההרים, הדרך עצמה היא כ50 ק”מ, שאותה גם יש לחזור באותה דרך. (אפשרות אחרת היא רכבת הרכבים שנמצאת בסיום המסלול עוד כשעה נסיעה מה שהופך את כל הארוע למסורבל מאד…...)

לאורך כל הדרך יש הרבה תחנות עצירה, מסעדות, גינות שעשועים והיופי הוא מדהים וממלא אותנו באנרגיה. נופים רחוקים של פסגות מושלגות, גבהים עצומים , ממש הטבע העצמתי במלוא הדרו!

בטח תחפשו באינטרנט באיזה נק כדאי לעצור , ובכן התשובה היא בכמה שיותר. תחנה 4 מספקת עלייה מאד מאד גבוהה , תחנה 8 מכילה גינה חמודה ותחנה 11 היא השיא הגדול. אבל אנחנו עצרנו גם בנק' לא ממוספרות , פשוט קלטנו כמה ספסלים אל מול נוף מהפנט ומייד שלפנו את קופסת הפירות שלנו להתפעלות נוספת מהנוף. כלול בכרטיס זלצבורגלנד.

סה”כ היינו שם כ 5 שעות הלוך חזור והחלטנו לפנק את הילדים במשהו שהוא לא ישיבה ממושכת ברכב , ונסענו דרך קפרון הקרובה למגלשות המייסיפליצר , https://www.maiskogel.at/de/maisiflitzer/alpen-achterbahn/

לא כלול בכרטיס זלצבורגלנד

מגלשות כייפיות , אבל!!! בגלל שלפנינו התגלש מישהו שכנראה פחד מאד , הוא גרם לפקק, מה שהכריח את כל מי שמאחוריו להאט או כמעט לעצור. מבאס נורא….. המלצת זהב , אל תצאו מהר מידי , תנו מלא מלא מלא זמן לזה שלפניכם……ואז עוד קצת זמן

טוב, סוף היום , עייפים, אבל יש עוד אור בחוץ? כן! אז התפרקנו קצת בגינת המשחקים של פלכאו – המקסימה. יש שם גם מתקני מיניגולף – כלול בכרטיס זלצבורגלנד, וסיימנו יום עייפים מותשים ומרוצים, לילה טוב.

יום 7

אחרי יום רבוי בנסיעות ברכב , החלטנו לעשות יום קרוב ולכן בבוקר יצאנו לטיול בטבע בקניון לאמר!

(נקיק לאמרקלאם) https://www.tennengau.com/en/your-tennengau/towns-villages/scheffau/lammerklamm

טיול פשוט , בחרנו את המסלול של החצי שעה פלוס. נוף מקסים , שכשוך קל במים , ומזג אויר נעים נעים עשו לנו כיף גדול. כלול בכרטיס זלצבורגלנד

בהמשך נסענו כמה דק , לעיירה אבטנאו שם גלשנו לנו במיגלשות האלפיניות של אבטנאו – כלולות בכרטיס זלצבורגלנד

https://karkogel.abtenau-info.at/

מגלשות עולות , ארוכות ומהירות – תענוג!!!

אמנם תמונה מהאינטרנט , אבל זה הנוף מלמעלה לאחר העלייה ברכבל – הסגור.

ולסיום סיומת קפצנו לכמה שעות לבריכה באבטנאו.

אמנם בריכה חיצונית , ולא מחוממת – אבל ממש ממש כייפית ומהממת, הנה תמונה משם

לילה טוב,

המשך הטיול בחלק ב.