במהלך חודש אוגוסט 2019 טסנו לדרום אפריקה זוג הורים עם 4 ילדים (גילאי 6, 10, 13, 16). הטיול כלל רק את דרום אפריקה ונמשך 23 ימים מדהימים. בשבילי הטיול היה הגשמה של חלום גדול ואהבה ענקית לאפריקה שהחלה אי שם בילדות. הטיול הראשון שלי לחוץ לארץ היה לקניה וטנזניה. ואחרי הצבא, כשכל הסובבים אותי נסעו לדרום אמריקה או למזרח, היה לי מאוד ברור שאני אטייל טיול ארוך באפריקה. בטיול ההוא, שאחרי הצבא, טיילתי במגוון מדינות באפריקה, כל מדינה שבתה את לבי ועוררה תחושות שונות. אבל דרום אפריקה… היא הייתה עבורי תמצית המיטב שאפריקה יכולה להציע. תכננו להיות בה כחודש ונשארנו מעל לשלושה חודשים. וגם זה היה עם הרבה ויתורים בדרך. זכרתי מדינה ענקית, יפה, מרתקת, נוחה למטייל המערבי, עם היסטוריה ותרבות עשירה, כאובה ומרתקת ומגוון עצום של נופים, פעילויות וחוויות. שמחה לומר שפגשתי בדיוק את כל אלו שוב, למרות שעברו 21 שנים.

תמיד הבטחתי לילדיי ולבעלי שאדאג להפגיש אותם עם אפריקה, אבל מאחר ומדובר בטיול מורכב שמצריך גם בשלות ובגרות מסוימת חיכיתי שהקטנה תעבור את גיל 6. בדיעבד אני חושבת שזאת הייתה החלטה נכונה.

אז זהו, יוצאים לדרך, לא לפני שרואים את הסרט “מלך האריות” החדש בגרסת לייב אקשן שבדיוק יוצא לאקרנים ומכניס את כולנו לקצב של אפריקה רגע לפני הטיסה.

פרטים טכניים:

כרטיסי טיסה בינלאומיים

הוזמנו כרטיסי טיסה עם על אל על כמעט שנה מראש. המחיר בעת ההזמנה היה זהה למחיר עם אתיופיאן איירליינס ולכן העדפנו טיסה ישירה עם אל על. לצד זאת הטיסה עם אל על היא ליוהנסבורג ולעומת זאת הטיסה עם אתיופיאן מאפשרת לטוס ליוהנסבורג ולחזור מקייפ טאון או להפך מה שמשתלב לרוב היטב עם המסלול. הטיסה עם אל על הייתה מצוינת.

טיסות פנימיות 

הוזמנו 2 טיסות פנימיות. אחת מיוהנסבורג אל port elizabeth עם British Airways והטיסה השנייה מקייפ טאון אל יוהנסבורג ביום האחרון כמה שעות לפני הטיסה עם אל על חזרה מיוהנסבורג לישראל.

רכב

נדרשו שתי השכרות רכב. הראשונה דרך Rentalcars.com הוזמן רכב ואן (כיאה למשפחה של 6 נפשות) אוטומטי. בחרנו אוטומטי מאחר והעדפנו בהתחלת הטיול לא להסתבך עם הילוכים במקביל להכרות עם נהיגה בצד ההפוך.

השכרה שנייה דרך אופרן שוב הוזמן רכב ואן אך הפעם לא אוטומטי. לשמחתנו הרבה קיבלנו שוב רכב אוטומטי.

לינה 

כל מקומות הלינה הוזמנו מראש דרך בוקינג (מלבד הלינה בקרוגר אשר נעשתה ישירות דרך אתר האינטרנט של הפארק). לא היה כל קושי במציאת מקום לינה ואני לא מוצאת סיבה מיוחדת לעשות את ההזמנה דרך חברה זו או אחרת, אפשרי בהחלט להזמין מקומות לינה באופן עצמאי רק כדאי כמובן לבדוק היטב המלצות. מקומות הלינה באופן כללי היו ברמה גבוהה ומחירים נוחים. המקום היחיד שההזמנה הייתה מורכבת ומסובכת יותר היו המחנות בקרוגר. ויתרתי מראש על מחנה lower sabie מאחר ואין בו לינה למשפחות של שישה ולא רצינו להתפצל בבקתות. בחרנו להזמין לינה במחנה SKUKUZA ובמחנה BERG-EN-DAL. בשני המחנות הבקתות הוזמנו כבר בספטמבר. יתכן ולמשפחה קטנה יותר יכולה להיות יותר גמישות. הרבה דיונים מתקיימים האם לישון בפארק או שאפשר לישון מחוץ לו. לי היה ברור שאם אנו נוסעים לקרוגר פארק סופגים את הנסיעה הארוכה, בולעים את כדורי המלריה ומשקיעים זמן ומאמץ, נרצה לפחות לישון בתוך הפארק עצמו, הנוחות הזאת הייתה לנו מצוינת. מה גם שאפשרה סיורים מודרכים עם פקחי השמורה. המעבר בתוך קרוגר עצמו לשני מחנות שונים גם הוא היה מאוד מוצלח בעיקר מאחר והטופוגרפיה השונה של המחנות גורמת לחיות שונות מעט להיות בכל סביבה. כך יצא שבסקוקוזה למשל לא ראינו קרנפים כלל ולעומת זאת בברגן דל שנחשב “מחנה הקרנפים” ראינו המון קרנפים, חיה שיחסית נדיר לראות בטבע. וכמובן אפשר לילדים שלנו לחוות בריכות שונות בכל מחנה….

מזג אוויר

כאן כמובן המזל משחק תפקיד משמעותי. טיילנו בחודש אוגוסט וזאת תקופת סוף החורף בדרום אפריקה. לפי המקומיים ששוחחנו אתם, אם רוצים לטייל בזמן החופש הגדול הישראלי חודש אוגוסט עדיף מבחינת מזג האוויר מחודש יולי.

במקרה שלנו זה בהחלט הוכיח את עצמו. היה לנו באופן כללי מזג אוויר מעולה.

אזור קרוגר ודרך הפנורמה הם אזורים חמים יותר מאזור דרך הגנים וקייפ טאון. בקרוגר ובדרך הפנורמה רוב הימים היו ימים חמים (25 עד 32 מעלות) והלילות היו קרירים (14-18 מעלות). חשוב לקחת בחשבון שבשעה 18:00 כבר יש שקיעה ונהיה קריר.

בדרך הגנים וקייפטאון הימים היו נעימים לרוב והלילות קרירים.

הכי חשוב, רגע לפני שיוצאים לדרך- בדקו את מקלטי החיות בהם אתם מתכננים לבקר. העדיפו מקומות בהם אין מגע ישיר עם חיות. אין סיבה ללטף צ'יטות או לרכב על פילים. העדיפו מקומות בהם לא מעודדים מגע עם החיות, לא מעודדים המלטות בשבי ובוודאי לא מאפשרים צייד. את כל הפרטים לגבי המקומות ניתן לראות באתר הנהדר הזה . דרך הפייסבוק באתר הנקרא- Volunteers in Africa Beware.

מסלול הטיול-
2.8- יוהנסבורג

טיסת אל על ליוהנסבורג, נחיתה, השכרת רכב ונסיעה ללינה ביוהנסבורג מרחק רבע שעה משדה התעופה. הגענו למקום הלינה סביב ארבע ומאחר ומחשיך מוקדם והטיסה עצמה מתישה וארוכה ההחלטה להישאר לישון ביוהנסבורג הייתה עבורנו נכונה.
3.8 - 6.8 (3 לילות) דרך הפנורמה 

כעבור חמש שעות של נסיעה מגיעים מיוהנסבורג אל העיירה הקטנה והנחמדה Graskop בה ישנו בבקתות הנקראות Log Cabin & Settlers Village. מקום הלינה הוא מתחם ובו כ 15 בקתות בגדלים שונים והוא ממוקם בלב העיירה, מיקום נהדר ומרחק הליכה ממסעדות וחנויות. הבקתות בסיסיות ביותר ואינטרנט חינם יש רק ליד הברכה. קיים שירות ניקיון יומי. אנחנו אהבנו את המקום, אבל בהמשך חיכו לנו לינות מפנקות הרבה יותר.

לינה בעיירה עצמה מומלצת לבילוי בדרך הפנורמה וסביבותיה. רבים מבקרים באזור לילה אחד בלבד. אנו החלטנו להישאר שלושה לילות וההחלטה הייתה מוצלחת עבורנו. אהבנו מאוד את האזור על תופעות הטבע הייחודיות שבו. את היום הראשון הקדשנו להתאקלמות וביקור בעיירה, היום השני הוקדש לביקור באזור שנמצא צפונית לעיירה גרסקופ והיום השלישי באזור הוקדש לאזור שנמצא דרומית לעיירה גרסקופ.

צפונית לגרסקופ אהבנו במיוחד את Three Rondavels Viewpoint – לא לוותר על כל התצפיות הקיימות במקום, בעיקר אלו בהן רואים את הנהרות המתמזגים מטה.

‪Bourkes' Luck Potholes‬ – כדאי להביא נעליים מתאימים למים, יש המון אזורים לשכשך רגליים. בנוסף בכניסה למקום יש אפשרות לקנות שתייה וגלידות מה שאין בעצירות האחרות.

דרומית לגרסקופ אהבנו במיוחד את ‪Lone Creek Falls‬ – כבר מהחנייה ניתן לראות את המפל, אבל הליכה קצרה של כ 200 מטרים מהחנייה בגישה נוחה בתוך היער מובילה אל תחתית המפל הנופל אל ברכה קטנה מגובה 68 מטרים. ניתן להגיע ממש אל הברכה אליה נופלים המים. המקום מקסים וקריר.

Mac Mac Pools - במקום ברכות ומפלים קטנים בהם ניתן לרחוץ (המים קרים אבל כמובן שכל המשפחה שלי הייתה במים תוך חמש דקות). נקודה נהדרת לפיקניק.

Divine Foods at The View – מסעדה שהיא הרבה יותר מרק מסעדה. מלבד העובדה שהאוכל מעולה, מדובר במסעדה עם נוף מדהים, ברכה הממוקמת בקצה הצוק (גם בה כל המשפחה שלי הייתה במים תוך חמש דקות). כיף של מקום.

6.8 - 10.8 (4 לילות) קרוגר פארק 

הלינה הוזמנה זמן רב מראש ובחרנו ללון 2 לילות במחנה SKUKUZA ולאחר מכן 2 לילות נוספים במחנה BERG-EN-DAL

עבורי אישית ספארי הוא תמצית האושר, אני אוהבת מאוד את חווית איתור וחיפוש החיות, הצפייה בהן, הנסיעות בשטח, המרחבים הפתוחים וכמובן החוויה בה אנחנו כלואים בקופסה והחיות חופשיות סביבנו. כמו שכתבתי למעלה המעבר בין שני מחנות שונים היה מצוין עבורנו ואפשר לגוון ולחוות אזורים שונים. בשני המחנות לקחנו סיור שקיעה, הסיור נמשך 3 שעות ומאפשר לחוות אור מלא, שקיעה וחשכה. הסיור במחנה סקוקוזה היה השיא של הטיול, ראינו ארבעה מחמשת הגדולים בסיור- כעשר לביאות ואריה בחשכה, צבוע, נמר וכמובן פילים, תאו ועוד. כדי להשלים את חמשת הגדולים ראינו במחנה ברג אן דל המון קרנפים. להקפיד להתלבש בבגדים חמים בסיור, עם החשיכה נהיה מאוד קריר.

שתי המלצות ספציפיות (תוך הבנה ברורה שספארי הוא כמובן עניין של מזל)-

  1. רצוי להיצמד למקורות המים והנחלים, אלו מסומנים בבירור במפות.
  2. אם לנים בברג אן דל שווה לנסוע מרחק 3 ק"מ מהמחנה אל בור מים הנקרא Matjulu Waterhole

10.8 פורט אליזבת (לילה אחד) 

נסיעה ממחנה ברג אן דל אל שדה התעופה, החזרת הרכב וטיסת צהריים לפורט אליזבת. נחתנו בפורט אליזבת (שדה תעופה קטן ומאוד נוח) והשכרנו שוב רכב אותו החזרנו בקייפטאון בסיום הטיול. אנו נחתנו בשעה 16:00 ותכננו ללון בפורט אליזבת כדי לא לנהוג בחושך, ניצלנו את היום לביקור בטיילת ובמתחם The boardwalk casino & entertainment world מתחם סמוך אל הים ובו מסעדות, קניות וחנויות (חנות בילבונג נחמדה, אם כי החנות ב Jeffreys Bay זולה יותר). בדיעבד, מי שנוחת עד השעה 16:00 וזמנו בטיול קצר, יכול לטעמי להספיק לנסוע לJeffreys Bay וללון שם.

11.8- 15.8 (4 לילות) דרך הגנים- חלק ראשון (אזור מזרחי)

לדרך הגנים בחרנו להקדיש סך הכל שבעה לילות, אותם חילקנו לשני אזורים. לינה אחת קרוב ל Plettenberg Bay והלינה השנייה ב Wilderness. עבורנו החלוקה הייתה מצוינת והנסיעות היו רובן קצרות.

בחלק המזרחי של דרך הגנים לנו ב ArchRock Resort בעיירה Keurboomstrand מדובר במתחם שבו 4 בקתות על הים (מרחק מדרגות ספורות בלבד), מקום מושלם.

בדרך מפורט אליזבת למקום הלינה עצרנו בעיירה Jeffreys Bay. אולי זה בגלל חובבי גלישת הגלים שיש לי בבית, אבל ממש הצטערתי שלא בחרנו ללון בה לילה. אנחנו מאוד אהבנו אותה. חובבי גלישת הגלים הפרטיים שלי ניסו לגלוש (פחד אימים) ובהמשך נסענו אל אתר הנקרא Supertubes- (שם בהחלט הייתי בוחרת ללון בדיעבד, יש שם גם המון מקומות לינה). במקום חנייה מסודרת וממנה ירידה בטיילת דק אל הים וספסלים נוחים לצפייה. כאן מצוי אחד החופים הכי טובים בעולם לגולשים. המקום מפורסם בצינורות שלו (צינורות, למי שלא יודע הם החלק הכי טוב בגלישה. גם מי שלא מכור לנושא ייהנה לפי דעתי מצפייה בגולשים במקום).

ביקרנו במספר מקומות באזור ובעיקר אהבנו את –

‪Tsitsikamma Falls Adventures‬ – מסלול זיפ ליין בין מפלים. יש במקום אפשרות לבחור בין שני מסלולים. מתאים לטעמי בעיקר למתחילים ומאוד ידידותי לילדים. מי שלא מעוניין לגלוש יכול ללוות את הקבוצה לאורך המסלול מה שמאוד נוח.

‪Tsitsikamma National Park‬ – שמורת טבע מרהיבה, אנו הסתפקנו במסלול הפופולרי ביותר אבל בהחלט המנצח – Mouth trail

‪Jukani Wildlife Sanctuary‬ – קיבלנו סיור אישי של שעה וחצי על ידי מדריך מנוסה ובעל ידע רחב. למדנו הרבה, אבל החוויה של צפייה בחיות כלואות (גם אם מוחזקות בתנאים טובים) אחרי הפלא של קרוגר היוותה דיסוננס מאוד גדול. לטעמי המקום מומלץ למי שלא מבקר בקרוגר, או שביקר בקרוגר ולא ראה טורפים.

‪Plett Puzzle Park‬- פארק פאזלים שהיווה את אחת ההפתעות הנחמדות. נמצא צמוד לפארק ‪Jukani Wildlife Sanctuary‬. במקום שני מבוכים הראשון מבוך 3D MAZE , מבוך תלת מימד בגודל 40 מטרים * 40 מטרים הבנוי בקומת קרקע וקומת גשרים עליונה. המבוך מאתגר ונחמד מאוד, נמשך 40 דקות עד שעה. את המבוך השני לא עשינו, הוא נקרא FOREST PUZZLE WALK.

Robberg Nature Reserve – טיול בשמורת הטבע המקסימה. מומלץ כפעילות ראשונה של היום ורצוי לא להתחיל את המסלול מאוחר. אנו עשינו את המסלול הבינוני, הוא בהחלט מאתגר. החלק של הדיונה הגדולה היה השיא (והגיע בדיוק כשהילדים החלו להפגין סימני שבירה...)

Emzini Township Tour - טאונשיפ של העיר knysna – היה לנו חשוב לערוך סיור בטאונשיפ ורצינו מקום שיאפשר חוויה פחות מאיימת עבור הילדים ולכן יוכלו להרוויח יותר. בחרנו בסיור הזה ובסיכום היינו מאוד מרוצים. מדובר בעסק קטן של 2 נשים שהקימו מפעל צדקה מדהים (את כל הפרטים ניתן לקרוא באתר) וכל הכנסות הסיור הן קודש לפרויקט חייהן. שיאו של הביקור עבורנו היה במפגש עם ילדים בגן הילדים המקומי ולאחר מכן שיחה ושירה בביתה של אלה (כולל מפגש עם ילד בן שנתיים לו היא מעניקה בית, אחד מ 15 הילדים המתגוררים אתה). עבור כולנו הסיור היה אחד מהשיאים של הטיול, בוודאי חוויה בלתי נשכחת גם עבור הילדים

15.8- 18.8 (3 לילות) דרך הגנים חלק שני- אזור מערבי 

בחרנו כאזור לכוכב השני בדרך הגנים ללון ב Wilderness גם מתוך מחשבה שניתן במרחק של שעה נסיעה להגיע ל אודסהורן Oudtshoorn (אליה לא הספקנו להגיע בסוף) או ל Mossel Bay. בדיעבד, זאת החלטה מצוינת לאזור ללינה, העיירה מקסימה ואהבנו אותה מאוד.

לנו ב Livingstone Villa וזה מקום הלינה המוצלח ביותר בו ישנו אי פעם. מדובר בוילה ענקית, הממוקמת ביער מול הים, מאובזרת באופן מדהים וכוללת בריכה במרפסת. היה מאוד קשה לצאת מהוילה בימים האלו…

אהבנו את העיירה ואת החוף שלה Wilderness Beach‬ וחלקנו גם בחרנו לקפוץ עם מצנחי רחיפה דרך חברת FlyTime (הקפיצה מהר הנמצא מעל העיירה SEDGEFIELD). היינו מאוד מרוצים. קישור לאתר החברה- FlyTime

בנוסף נהנינו מאוד ב- Wild Oats Community Farmers Market‬ – שוק המתקיים בימי שבת בין השעות 8:00- 12:00 חוויה מקומית, כמעט ללא תיירים. אוכל מעולה הכל תוצרת מקומית.

18.8- 24.8 (6 לילות) Cape Town 

בחרנו ללון 6 לילות בקייפ טאון, בתכנון המקורי חשבתי שזה יהיה יותר מידי, בפועל אפשר היה בקלות לבלות בעיר המדהימה הזו עוד כמה ימים. אהבנו אותה מאוד ולטעמי מאוד נחמד לשלב אותה בסוף הטיול. לנו ב Star Holiday Apartments דירות נחמדות במיקום מצוין.

בדרך מדרך הגנים לקייפ טאון עצרנו ב Hermanus. לטעמי אם לא לנים בה או עושים שייט לוויתנים אפשר בהחלט לוותר על העצירה בה.

בקייפ טאון אהבנו מאוד את-

Victoria & Alfred Waterfront‬ טיילת שוקקת ומקסימה עם המון מסעדות וחנויות ובילינו בה כמה פעמים. לא לפספס בטיילת את – The Watershed שוק המזכרות בטיילת. המילה שוק לא מתארת את המציאות, מדובר בהיכל לאומנות מקומית (אין מה להשוות לשוק Green Market אותו לא אהבנו), כמו כן שוק האוכל בטיילת V&A Food Market היה מאוד נחמד.

בביקור בלב העיר אהבנו את הגנים היפים The Company's Garden (שווה להביא אוכל לסנאים), בגנים עצמם נמצאת מסעדה הנקראת The Company's Garden Restaurant ונחשבת לאחת מהמסעדות הכי מומלצות עם ילדים, בחצר המסעדה מתקני משחקים מקוריים.

Mojo Market Sea Point – שוק אוכל וחנויות ובו מעל 20 דוכני אמנות וכ 30 דוכני אוכל. מדובר במבנה מקורה מהחלונות שלו ניתן לצפות בטיילת של sea point הסמוכה. אהבנו את המקום והחל מהשעה 18:00 הייתה בו אווירה שוקקת עם מוזיקה חיה (כל יום יש הופעה החל מהשעה 19:00/ 19:30) דוכני בירה ואוכל רבים, ומסכי צפייה ענקיים בספורט. התרשמנו שהמקום נפלא למטיילים צעירים והמה סטודנטים מקומיים.

Earth Fair Food Market – שוק אוכל נוסף הפעיל בימי רביעי בין השעות 16:00- 21:00 , אנו שילבנו אותו עם ביקור בחוף הים Muizenberg Beach בו חובבי גלישת הגלים שלי גלשו להנאתם (הרבה יותר ידידותי לגולשים חובבנים מהחופים של Jeffreys Bay).

באחד הימים היפים ביותר שילבנו ביקור ב Hout Bay ושייט לצפייה בכלבי הים ב Duiker Island

לאחר מכן המשכנו דרך הכביש היפה Chapman's Peak Drive אל שמורת Cape of Good Hope. הרכבל אינו עובד ולהפתעתי (ושמחתי) הילדים התעקשו לעלות ברגל אל המגדלור. המאמץ היה שווה והנוף מדהים.

הבבונים באזור מאוד אגרסיביים וחטפו אוכל לאנשים מהידיים (ופחית שתייה לבת הקטנה שלנו מהידיים).

בדרך חזרה עצרנו ב Boulders Penguin Colony מושבת פינגווינים מדהימה בעיירה Simon's Town

נהנינו מאוד גם מגלישת דיונות חול בשמורת Atlantis dunes (ארבעים דקות צפונית לקייפטאון). גלשנו דרך חברת Sandboarding Cape Town. בחרנו בהם כי אמור היה להיות להם רכב שמעלה במעלה הדיונה לאחר הגלישה, אבל הרכב היה מקולקל ולכן רק הכניסו אותנו לדיונות, אבל עלינו וירדנו את הדיונה בעצמנו. מאחר ומדובר בדיונה לא מאוד גדולה זה היה סביר לחלוטין, הילדים מאוד נהנו.

‪Table Mountain‬ – הפארק הלאומי הר השולחן (הרכבל נפתח למבקרים יום לפני הגעתנו לעיר). כמטיילים ותיקים באירופה הציפיות שלי מעוד הר עם רכבל היו מתונות מאוד (למרות שזכרתי שבביקור הקודם שלי בהר השולחן אהבתי את המקום מאוד), אבל הר השולחן הוא משהו אחר לחלוטין. להפתעתי הילדים דירגו את הביקור בו כאחת החוויות הכי מוצלחות בטיול, ללא ספק אתר מרגש ומיוחד וראוי בצדק לתואר אחד משבעת פלאי תבל. תוצאת תמונה עבור ‪Table Mountain‬‬‏

שתי מסעדות ראויות לציון בקייפ טאון-

Addis in Cape Ethiopian Restaurant‬ – מסעדה הממוקמת במרכז קייפ טאון ומגישה אוכל אתיופי אותנטי. האכילה היא עם הידיים באמצעות הלחם האתיופי המיוחד. חוויה נחמדה וטעימה תוצאת תמונה עבור ‫‪Addis in Cape Ethiopian Restaurant‬‬‎

את הלילה האחרון בטיול בחרנו לחגוג ב Marco's African Place מסעדה אפריקאית הממוקמת בשכונת Bo-kaap. בשעות הערב על במה קטנה במסעדה מופיעה קבוצת זמרים (יש להוסיף 25 ראנד לכל סועד עבור המופע). מאוד נהנינו מהשירים, את חלקם כבר הכרנו דרך שירים ואנשים מקומיים שפגשנו בטיול.

זהו, ביום האחרון טסנו מקייפ טאון אל יוהנסבורג. המתנו ביוהנסבורג כמה שעות ואז חזרה לישראל עם טיסת אל על ישירה.

היה טיול מדהים ואני מקווה שהסיפור יעודד חלק מהמתלבטים והחוששים לצאת לדרך עם הזהירות הנדרשת אבל תוך מוכנות מלאה להתאהב באפריקה, אי אפשר שלא.