טיילנו זוג באמצע אוגוסט 21, טיול עצמאי ברכב של 10 ימים נטו לא כולל טיסות. היתרון שאיסלנד בתקופת הקורונה לא צפופה, הסיכונים ידועים...

הבלוג הוא למעשה רשימת טיפים קצרה, כיוון שהאתר שופע בבלוגים טובים עם פרטים רבים והתעצלתי לחלק את הטיפים לפי נושאים.

רכב: שכרנו ב-MYCAR, מחיר זול ורכב כמעט חדש - ראב4, 4X4 היברידי. לשים לב שהחברה אוספת בשאטל בשעות מסויימות מהשדה (הם מסבירים במייל) ואתם עשויים להמתין עד שעה לשאטל הבא אם פיספסתם.

חציית מעברי מים: ביקרנו בשמורות landmannalaugar וגם ASKJA. בראשונה אין שום בעיה בכל F-ROAD שבוחרים, בסוף יש מעבר מים ארוך, הגיפון עבר בלי בעיה. ב-ASKJA אחרי בדיקה באינטרנט בחרתי לנסוע הלוך וחזור דרך F905/F910. יש כ-5 חציות של מעברי מים, רק אחד משמעותי וגם אותו כל הגיפונים כולל הראב4 עברו בלי בעיה.

וולקנו Geldingadalir: אם שמים וויז אז מכיוון רייקיאוויק הוא מביא לחניון מימין לכביש. לא להכנס לדרך העפר אלא להמשיך ישר, אחרי כקילומטר יש חניון מצד שמאל. לא להכנס ולהמשיך עוד כקילומטר וחצי ואז שוב חניון משמאל. לחנות שם ולחסוך כ-40ד' הליכה סתמית. הטיפוס לתצפית הוא בשיפוע תלול ולוקח לפחות 30ד לתצפית טובה, לא המשכתי הלאה למרות שאפשר לטפס עוד כשעה לאזור יותר גבוה אבל לא יותר קרוב. את הצילום צילמתי ממסוק - $450 לאדם בחברת NORDURFLUG, מי שיכול להרשות לעצמו שיוותר על הטיפוס. הבעיה במסוק היא שחייבים להזמין כחודש ויותר מראש ולא ידוע מה יהיו תנאי הראות ביום הדין. המסוק לא נוחת אלא רק סובב כ-15ד מסביב לוולקנו. יש אתר עם וידאו רציף על הלוע וכדאי לצפות בו מראש ביום הביקור כדי לא להתאכזב שאין פעילות, וזה קורה.

נהיגה: יחסית הכבישים ריקים, אפילו בכביש למצפה רמון יש יותר תנועה. קשה לשמור על מהירות מעל 110 (החוקית 90), פשוט כי אין מקדם ביטחון - מסלול יחיד ללא שוליים ובגלל שהאיסלנדים סוללים את הכבישים מוגבהים, אז סטיה מסוכנת מאד. רק ליד רייקיאוויק יש כמה מצלמות מהירות שמופיעות בוויז. חלק מהכבישים ללא אספלט ובהם בכל מקרה קשה לעבור את ה-80. בקיצור צריך להעריך בהתאם את זמני הנהיגה. בחרתי להקיף את איסלנד נגד כיוון השעון כיוון שלקראת הסיום מצפון לריקיאוויק יש פחות אטרקציות וזה מתאים לעייפות הטיילת שמגיעה אצלי בשלב הזה.

מזג אויר: מומלץ כמובן לעקוב יום יום אחרי האתר האיסלנדי, הוא מדייק חלקית. הכי חשוב זה לא לצאת מוקדם בבוקר אלא להתחיל בסביבות 9-10 שאז העננים אם ישנם, מתרוממים ובכל מקרה יש אור יום עד שעה מאוחרת מאד כך שאין בעית קוצר זמן.

הלגונה הכחולה: אם רוצים להכנס חייבים להזמין מקום באתר לפחות שבועיים מראש, וזה כשהתיירות חלשה...

הליכה: האיסלנדים רוצים את התיירים שלהם בכושר ולכן כל אתר דורש הליכה לא קצרה. אין שום הנגשה, להיפך. הכל די בראשיתי ומי שרוצה ללכת על שפת צוק וליפול - אין מניעה.

שופינג ואוכל: רייקיאוויק יקרה לפחות כמו ישראל, הצמר המקומי מגרד, הכל נסגר ב-1800. למסעדות השוות צריך להזמין מקום יום-יומיים לפני דרך אתר www.dineout.is.