ברגע ספונטני בחודש מאי, החלטנו ליסוע לסופש קצר בפראג. מכיוון שאנחנו באופן כללי פחות מתחברים לנופשונים מאורגנים, חיפוש מהיר העלה טיסה זולה לפראג דרך חוליו - רק 170 דולר לאדם. הטיסה היתה לשבוע ימים, וברור שאין מה לעשות בעיר אחת שבוע שלם, אז בהמשך לספונטניות הוחלט על שלושה ימים בפראג ואז לקחת רכב ולטייל ברחבי צכיה. באופן מפתיע מלון לשלוש לילות במרכז פראג (גג חמש דקות נסיעה בחשמלית לכל נקודות העניין) וסמוך לתחנת חשמלית עלה רק 150 יורו לזוג והוזמן דרך בוקינגס.קומ –

CITY PARTNER HOTEL VICTORIA

Seifertova 26
Prague
13000
Czech Republic
 +420222712980


 מדובר במלון קטן בתוך מבנה עתיק, עם ארוחת בוקר נחמדה, חדר קטן בקומה שלישית עם מעלית, צוות נחמד – לנו זה הספיק – לא מתאים למי שאוהב מלונות יוקרתיים וגדולים.

רכב לארבעה ימים הוזמן דרך אתר cartrawler – רק 100 דולר – ממש לא יאומן…

התחלנו לברר על מקומות לביקור מחוץ לפראג רק כמה ימים לפני הטיול - לא היו הרבה כתבות באתרים הטיולים בעברית, אבל מה שהיה נתן מספיק רעיונות לארבעה ימים. באופן כללי צ'כיה מחוץ לפראג הפתיעה בגדול - טבע אירופאי לכל דבר, אנשים סימפטיים, עיירות סקי וספא וכפריות רומנטיות, והכל בזול ובטווח נסיעה של שעתיים מפראג, שנמצאת ממש במרכז המדינה. להלן מסלול הטיול שלנו, והמסר העיקרי הוא - להגיע לפראג בלי לטייל בצכיה עוד ארבעה חמישה ימים זה פשוט לפספס את כל הטוב שהאיזור מציע. ולא רק זאת, נופשון מאורגן לפראג בדרל כלל יעלה כמעט חמשת אלפים שקלים לזוג כולל הכל, בעוד טיול של שבוע במתכונת שלהלן יעלה רק כשבעת אלפים שקלים, ונותן הרבה יותר. ניווט בוצע על ידי גוגל מפות – עבד מצויין כל הדרך והוביל ישירות לכל המקומות והאתרים, כולל המסעדות...

יום 1 - הגעה וסיור בעיר העתיקה בפראג

נחתנו בעשר בבוקר – המרנו מעט כסף בשדה כי השער לא אטרקטיבי – חמישים יורו כדי להגיע לעיר ולהתחיל את היום. לגבי הגעה למלון עדיף לקחת מונית דרך הדלפקים ביציאה מהשדה ולא לצאת למוניות על הכביש - ככה זול יותר, 500 לבה. הגענו בצהריים למלון. לאחר התרעננות קצרה יצאנו בחשמלית לככר וצלב. המרנו כסף (תעשו קצת סקר לפני כן כדי לקבל שער טוב – שימו לב כל ההמרות מתבצעות ב-CHANGE פורמלי אבל גם כאן יש מלכודות תיירים – השער שאתה רואה הוא שער לפני עמלות ויש כאלה שלוקחים שלושים אחוז עמלה – אל תחתמו על שום מסמך לפני שאתם קוראים בעיון מה אתם מקבלים ושאין עמלה – בדרך כלל אם אין עמלה רשום בגדול בחוץ 0% עמלה ושם כדאי להמיר – שימו לב!!!!). בכיכר יש שדירת חנויות נחמדה ונעימה. אכלנו ארוחת צהריים קלילה במרכז השדירה בבולנזרי צרפתי paul מאוד איכותי ומומלץ. משם ברגל עד כיכר השעון - כיכר יפהפיה. כל חווית השעון האסטרונומי קצת מוגזמת מבחינת הביקורות. בכל מקרה ישבנו במסעדה ממש מול השעון וחיכינו על קפה וקרואסון במחיר מופקע יחסית (עדיין רק 10 יורו...) לראות את צלצול והפעלת השעון בשעה העגולה. מומלץ לשבת ולא לעמוד עם כל האנשים כי לקראת הצלצול נהיה ממש עמוס. המסעדה עם גדר זכוכית כך שאפשר לשבת בשקט ולצפות בפעילות תוך מנוחה קצרה לפני המשך היום. לאחר מכן עלינו במעלית לתצפית יפהפיה ממגדל השעון - חובה - וירדנו ברגל בגרם מדרגות לולייני עם הסברים על המבנה והשעון. המשכנו לטייל בעיר וחזרנו בחשמלית למלון למנוחה לפני יציאת ערב. אגב לחשמלית אפשר לקנות כרטיס יומי או תלת יומי, קנינו יומי ביום הראשון אבל לא היו כרטיסנים בשום תחנה, וגם בדיעבד התברר שהכרטיס לא בתוקף עד שהוא לא מוחתם במכונה שנמצאת בחשמלית - לא ידענו ולא החתמנו... בכל מקרה המחיר מצחיק כשלושה יורו... בערב יצאנו שוב לכיוון כיכר השעון שהיתה הומה אבל יפה על רקע הלילה - הסתובבנו קצת באיזור ואכלנו במסעדה קטנה בסמטה ליד הכיכר – עדיף על פני המסעדות הגדולות וההומות בכיכר עצמה – אוכל טעים ומכל הסוגים כולל סטייק משובח שעלה רק עשרה יורו. כל הארוחה כעשרים וחמש יורו.

Restaurace Mlejnice

Kožn488/14

Praha 1-StarMěsto

לאחר הארוחה הלכנו ברגל לגשר קארל וחצינו אותו לכיוון הטירה – טיול נחמד לסיום הערב על רקע אורות העיר. חזרנו בחשמלית מהצד השני של הנהר עד למלון. שימו לב שהחשמליות נסגרות בחצות ומוניות יקרות מאוד.

יום 2 – טירת פראג והרובע היהודי

את היום השני התחלנו בטירת פראג. הגענו לטירה דרך גרם מדרגות. בטירה בשעה עשר בבוקר יש “החלפת משמרות” – אל תתאמצו – סתם שורת שומרים שיוצאת ונכנסת מכל מיני מקומות בטירה כדי לייצר “אירוע”. בכל מקרה בכניסה לטירה היה תור ארוך לרכישת כרטיס. הסתכלות סביב הניבה משרד נוסף למכירת כרטיסים (ממש צמוד לאותו התור בצד ימין) עם הכיתוב באנגלית “עדיפות לקבוצות”. מכיוון שהיה כתוב “עדיפות” ניסינו את מזלינו וזה הצליח – לא היו קבוצות והמוכרת האדיבה שמחה למכור לנו כרטיסים יחידים. יצאנו מגחכים עם כרטיסים ביד ונכנסנו לטירה בעוד שאר האנשים מחכים בסבלנות בתור הארוך… הטירה עצמה יפהפיה עם הרבה נקודות עניין וחנויות קטנות ויפות. בעקרון חוצים את הטירה לרוחבה, ואחר כך אפשר לחזור דרך גן יפה, שבפועל ממנו אפשר לעשות את התמונות היפות ביותר על רקע העיר, אז חכו בסבלנות עם התמונות… מהטירה ירדנו ברגל לכיוון גשר קארל, אכלנו צהריים במסעדה נחמדה ממש לפני הגשר בצד ימין, חצינו את הגשר והגענו לרובע היהודי. טיילנו ברובע כל אחר הצהריים ויצאנו לכיוון כיכר קארל, על מנת לרכוש כרטיסים לתיאטרון השחור. באותו יום לא היו כרטיסים לתיאטרון המרכזי WOW, אז קנינו למופע שחור אחר. המופע החל בשמונה בערב, אז חזרנו למלון למנוחה. המופע היה באוירה אינטימית בסגנון תיאטרון הסימטה ביפו, נחמד וחביב.

יום 3 – קניות בפראג

הסתובבנו עוד פעם בעיר עם מטרת קניות. המרכז הגדול בעיר נקרא פלדיום. בדיעבד מיותר – מחירים יקרים גם במרכז וגם בכל העיר. בשאר חלקי צכיה יש יותר אופציות ובמחירים יותר נורמלים. היה עדיף לבלות עוד יום בטבע ובכפרים...

יום 4 – יוצאים מהעיר העמוסה לטבע – חבל בוהמיה

חזרנו לשדה התעופה ולקחנו רכב בשעה שמונה בבוקר. כרגיל בצכיה, צוות ההשכרה היה מאוד אדיב ותקתק את מסירת הרכב מהר וביעילות. נסענו ישירות לכיוון http://www.prachovskeskaly.com/ פארק טבע ייחודי עם מסלול טיול קליל ויפהפה עם גרמי מדרגות חצובים בתוך סלעים דולומיטים ענקיים. מומלץ לעשות את המסלול בצהוב – כשעה וחצי בהליכה איטית בתוך טבע ירוק עם תצפיות יפהפיות. מתאים גם לילדים. המסלול משולט באופן מסודר והמפה שמקבלים בכניסה ברורה וקלה וקריאה. בצהריים כבר הגענו לעיירה JICIN הסמוכה שיש בה כיכר עיר יפה עם מסעדות נחמדות – אכלנו שם ארוחת צהריים טעימה. שלט קטן בכיכר ציין “בית כנסת” אז החלטנו לבדוק. הגענו לבית כנסת נעול ומסוגר עם שלט באנגלית “מפתח 20 מטר למטה ברחוב”. ירדנו ברחוב והגענו לבית ספר יהודי עתיק שהוסב למוזיאון לספרות יהודית (!!!!!). סיירנו בקצרה במבנה (אין הסברים באנגלית...) ואז הנערה ליוותה אותנו לבית הכנסת ופתחה לנו את השער. מהסברי הנערה והברושור בבית הכנסת, היתה שם קהילה של כמה אלפי יהודים לפני המלחמה. כיום אין יהודים בכלל בעיירה ובאיזור, ובכל זאת הממשל משמר את בית הכנסת ואת בית הספר. בית הכנסת נשמר בצורה מליאה והוא יפה ועתיק, ותחושת השכינה עדיין שורה שם, כולל הריח הייחודי לבתי כנסת. כתבנו את התרשמותינו בספר המבקרים בעברית. מי שמגיע לעיירה שלא יוותר – יש למקום קסם מיוחד משלו. לאחר הביקור בבית הכסת יצאנו לרכב לאחר שאכלנו גלידה מקומית טעימה. משם נסענו ישירות לעיירת הסקי SPINDLERUV MLYN. הדרך היתה יפהפיה עם נחלים ונהרות זורמים מסביבינו, וכבישים צרים שעוברים בתוך יערות סבוכים. הגענו לעיירה לקראת הערב, והתמקמנו במלון PRAHA הציורי, http://spindl-hotelpraha.cz/en שבתוכו גם ספא ובריכה לשימוש אורחי המלון. לאחר התרגעות בגקוזי וסאונות למיניהן (שימו לב בסאונות רוב המקומיים שוהים בעירום...) ומנוחה בחדר, ירדנו ברגל למרכז העיירה לארוחת ערב רגועה באחת המסעדות בעיירה היפה והשקיטה.

יום 5 – ביקור בסכר המקומי, תצפית מהרי הסביבה ומפלי מומלובה

לאחר ארוחת בוקר במלון שהיתה כלולה במחיר החדר, התחלנו את היום בסכר המקומי שנמצא ממש על הכביש הראשי. ניתן לעלות ברכבל להר המקומי לתצפיות על האיזור – אפשר גם לעשות מסלולי הליכה בקצה ההר - אנחנו ויתרנו ושמנו פעמינו לכיוון מפלי מומלובה, נסיעה של כשעה, ולתצפית אחרת – ראו בהמשך.

Mumlavskvodop, Harrachov

בעיירה HARRACHOV יש שילוט מסודר למפלים. חונים בחניה מסודרת בתשלום סימלי והולכים כשעה הלוך חזור בתוך טבע ירוק ופורח בצמוד לנחל זורם למפלים יפהפיים. תענוג. לאחר מכן נסענו לכיוון העיר LIBEREC. צמוד לעיר יש מגדל/מלון תצפית גבוה שחולש על כל הסביבה.

Hotel a restaurace Ještěd
ניתן לעלות ברכבל או עם הרכב – הדרך היתה פנויה אז עלינו עם הרכב עד המלון והתצפית. בקצה יש רמזור שאומר אם אפשר להמשיך או לא כי הדרך צרה ואין הרבה חניה למעלה - היה ירוק אז עלינו עם הרכב ממש לקצה. התצפית יפהפיה עם מסעדה בקצה – אכלנו מרק גולש תוך תצפית על כל האיזור.

לאחר ארוחת צהריים בעיר נסענו כשעה לכיוון LIBEREC – בעיר ישנו מרכז קניות גדול שנקרא FORUM LIBEREC – זול וכולל את כל המותגים – הרבה יותר נחמד ופחות ממוסחר מפראג. לאחר התייעצות קצרה איפה כדאי לעשות את הלילה, החלטנו לחתוך את כל הדרך לקרלובי וארי במקום לישון על הדרך. הזמנו לינה בדרך. הנסיעה ארוכה – כשלוש שעות – ה-GPS המליץ ליסוע דרך פראג, אנחנו בחרנו בדרך שעוברת בצפון צכיה במקום לחזור דרך פראג – הבחירה השתלמה - נופים חדשים, ירוקים ויפים וכפריים יותר, במחיר של עוד אולי חצי שעה נסיעה. בדרך ראינו שדות צהובים אין סופיים – התברר שמיועדים לייצור שמן מקומי. הגענו לקרלובי וארי בשמונה בערב. יום ארוך אבל מהנה. לאחר התרעננות במלון יצאנו לטיול קצר בשדירה המרכזית בעיר וארוחת ערב באחת המסעדות המעטות שנותרו פתוחות. המקום יפה ומטופח, קצת מוזר לראות אנשים שותים מברזי המים החמים לאורך השדירה.

יום 6 – קרלובי וארי וטירת קרלשטיין

קמנו יחסית מאוחר ויצאנו לטייל במרכז העיירה היפה. בקצה המדרחוב ליד מלון PUPP יש רכבל למגדל שצופה על העיר - חובה – DIANA OUTLOOK TOWER. מהמגדל תצפית יפה, וגם מסלול הליכה ברור ומשולט ביער שיורד לכיוון העיר. בעזרת חוש ניווט מוצלח וגוגל מפות ירדנו דרך היער ישירות למלון שלנו ששכן על צלע ההר. התקפלנו מהמלון, ונסענו לכיוון טירת קרלשטיין – Karlštejn Castle – שהומלצה כאחת הטירות היפות בצכיה, ולא איכזבה. פתוחה עד חמש וחצי, רצוי להזמין כרטיסים מראש לסיור באינטרנט. בתחתית ההר עיירה נחמדה עם חנויות לאורך הרחוב הראשי. הזמנו מקום לינה במלון רומנטי על גדת הנהר – מחיר סביר ומקום יפהפה ופסטורלי וחדרים גדולים עם נוף לנהר - מומלץ מאוד – http://www.hotelmlynkarlstejn.cz/

המסעדה במלון פתוחה עד מאוחר והמחיר כולל ארוחת בוקר מדהימה ומגוונת. העיירה נמצאת כחצי שעה מפראג ולכן נוח לסיים בה את היום לפני הטיסה.

יום 7 ואחרון – מסלול הליכה ביערות קרלשטיין, ומרכז קניות לסיום

באיזור הטירה מסלולי הליכה רבים בתוך היערות. עשינו מסלול הליכה קליל בתוך היער הירוק כולל נחלים זורמים ומפלים קטנים, יוצא מקרלשטיין וסיימנו אותו בעיירה SRBSKO. המסלול מתחיל מ Restaurace a penzion Pod Dračskou ומשולט בצבע האדום. מעיירת הסיום יש תחנת רכבת אחת חזרה למלון שלנו. מתאים לכאלה שיודעים לנווט בעזרת גוגל מפות שכל המסלול מופיע עליו כמסלול הליכה. לאחר התרעננות במלון (שאפשר לנו להישאר בחדר עד שעה שש בערב ללא תשלום נוסף) עברנו במרכז קניות גדול Metropole Zlič מחוץ לפראג ומשם לטיסת הלילה לארץ.

תיהנו!...