המלצה זו היא כמעט העתק מוחלט של הטיול שחברה שלי ואני עשינו במהלך ספטמבר 2010, עם כמה לקחים. את הטיול עצמו שעשינו תכננו במשך זמן רב ובדקנו את כל האתרים וההמלצות לפני. מומלץ כמובן לחקור קצת על המדינה המדהימה הזאת ולא להסתמך רק על המידע שבלמטייל (נכון, אני יודע שיש הרבה שאפילו לא קוראים את כל הטיפים). מטרת הטיול שלנו הייתה לראות הכל מהכל, לספוג את התרבות, להישאר יותר איפה שכדאי ולמהר איפה שצריך.
תחילה אתאר מסלול טיול מומלץ, ובהמשך אפרט על המחוזות העיקריים באירלנד שבהם עברנו במהלך הטיול.

תיאור כללי של מסלול טיול מומלץ:

  1. הגעה לדבלין ושהייה בה יומיים (רצוי 3 לילות).
  2. לאוהבי הטרקים שביניכם -; לעשות את ה-Wicklow Way, טרק שאורכו המקסימלי הוא 8 ימים, אבל אפשר גם לעשות חלק ממנו. אני ממליץ לעשות 4 ימים מתוכו, בחלק שמשלב את Glendalough (למרות שהוא החלק המתויר שבטרק, הוא גם היפה ביותר). אם לא הגעתם לשם, רצוי לקחת סיור מודרך מדבלין (בנוסף על ימי השהייה בה).
  3. מכאן כדאי לשכור אוטו. מעכשיו המסלול יעשה באמצעות רכב וייקח אתכם סביב אירלנד, נגד כיוון השעון. אנחנו לקחנו את הרכב בבלפאסט (אוטובוס מדבלין לבלפאסט). בצפון אירלנד כדאי להגיע תחילה להרי מורן ולפארק טולימור (יומיים), לנסוע לאורך קו החוף ולעבור בין האטרקציות הרבות שבדרך עד לונדונדרי (כ-3 ימים).
  4. משם כדאי להמשיך לדונגאל (Donegal). יומיים / שלושה שם יספיקו -; ביום הראשון סעו עד Carrick שבקצה הדרום מערבי, תראו את המחוז היפה בנסיעה בכבישים הנידחים (רצוי באלה שפחות מסומנים) ותעצרו כשעתיים ב-Glenveagh National Park. ביום השני לכו לראות את Slieve League.
  5. לאחר מכן המשיכו לאי אקיל ליומיים. ודאו שהמז"א מתאים, אחרת החוויה מקבלת אופי שונה טיפה. יש כאלה שהמקום מהווה עבורם את אחד היעדים הטובים בטיול, כנראה בשל השקט והבדידות המייחדים את המקום. אם זה לא מה שאתם מחפשים, יום אחד יספיק, ואפילו ניתן לוותר על האי בכלל עקב קשיי ההגעה אליו.
  6. משם המשיכו לאזור קונמרה (Connemara) לשלושה ימים. טיילו באזור Killary Harbour ו-Leenane (מומלץ לישון ב-Sleepzone Connemara), לכו ל-National Park, בלו לילה או שניים בקליפדן, וסעו בכמה שיותר כבישים צדדיים (מומלץ למשל לחזור דרך R344). לאחר מכן בלו 2 לילות לפחות ב-Galway. אם אינכם אוהבים את הפאבים הסטודנטיאלים או לחלופין מעדיפים את הפאבים המקומיים בעיירות הקטנות, לילה אחד כאן יספיק.
  7. משם המשיכו למחוז Clare ליומיים. סעו דרך הבורן, עצרו לטיול קצר באזור והמשיכו לצוקי מוהר (Cliffs of Moher). ביום השני שוטו לאיי אראן. בזמן השהייה באזור מומלץ לישון בעיירה דולין (Doolin).
  8. לאחר מכן הדרימו ל-Dingle, בלו שם יום-יומיים והמשיכו ל-Killarney. שהו שם יומיים (בקרו ב-National Park) ואז צאו ל-Ring of Kerry (יומיים -; שלושה).
  9. אם יש לכם עוד זמן, כדאי לראות גם את קו החוף הדרומי והמזרחי. אם לא, סעו דרך Cork ל-Middletown (בקרו במזקקת ג'יימסון -; אחד הדברים המהנים ביותר שאנחנו עשינו), וחזרו לדבלין דרך טירת באלרני (אלא אם כן אינכם אוהבים טירות, או שכבר ראיתם מספיק) ומצודת קאשל. זה כנראה ייקח יומיים.
הערות:
אם אתם חייבים להחזיר את האוטו לבלפאסט, ראו בזה יתרון. יש מקומות מדהימים ב"לב המדינה", שהמסלול ההיקפי לא עובר בהם, וזה יאריך לכם את הטיול ביום -; יומיים סה"כ.
אם אתם מתכננים קניות, הוסיפו את זה לתכנון זמנים. מוזמנים לקרוא עוד כאן.
אם אתם אוהבים טרקים / טיולים רגליים, הוסיפו עוד זמן אליהם, ובדקו על מסלולים לפני ההגעה.
השכרת אוטו אינה יקרה בהכרח. אחרי כמה בדיקות, מצאנו ב-13EUR ליום (+6 לנהג צעיר).
מוזמנים לקרוא טיפים כלליים שכתבתי על אירלנד כאן.
 חשוב לזכור שהמיוחד שבאירלנד לצד הנופים, זאת האוירה, והגינס המעולה עם החברים המקומיים שהכרתם באיזה עיירה נידחת, או היציאה לטמפל בר בדבלין יום אחרי יום. עבור אלה כמובן, יכול להיות שתרצו להוסיף זמן (או לוותר על דברים אחרים).

דבלין

דבלין עצמה היא עיר מאוד מעניינת ותוססת. דבלין הוא גם שם המחוז, אך בעיקר מיוחס לעיר הבירה עצמה, ועבור תיירים השם מכוון עבור מרכז העיר עצמו שבו כל מקום נמצא במרחק הליכה. אפשר לראות את כולה ביומיים, ואפשר גם לשהות בה שבוע שלם. כמו בכל אירלנד -; במשך היום מסתובבים בעיר, ובערב מבלים באחד מעשרות הפאבים.
ביום אחד ניתן לטייל בין המוקדים המרכזיים בעיר. כל מפה תיירותית תכיל סימון שלהם, ומאוד בקלות תוכלו לסמן לעצמכם מסלול הליכה שעובר בין כולם. קחו בחשבון שרוב המקומות אינם מצריכים / מצדיקים שהייה של יותר מכמה דקות התרשמות וצילום, ואם כבר טיילתם בערים מרכזיות באירופה ודאי לא תתפעלו במיוחד. בשתי הכנסיות המרכזיות ניתן לסייר בפנים, וההליכה ב-Trinity college לוקחת כשעה, תלוי כמה זמן תשקיעו בספרייה. יש מספר גנים יפים בעיר (אם כי תיירותיים מאוד) שניתן לעצור בהם.
אחת מהאטרקציות הפופולאריות היא המבשלה של גינס (Guinness Strorehouse), שרק ההליכה ב-7 הקומות של המוזיאון יכולה לקחת עד לשעה וחצי, ועוד זמן נוסף ככל שתרצו להעביר בפאב שבקומה השביעית שצופה על העיר. תוכלו לבקר גם במזקקת ג'יימסון אך למי שמתכוון לצאת בהמשך מגבולות העיר ניתן לבקר במזקקות אחרות שככל הנראה יותר אותנטיות.
אם אינכם מתכוונים לשכור אוטו בטיול, רצוי שתבחנו כמה טיולים מאורגנים מחוץ לעיר.
גם אם תכננתם לראות מקום מסוים בהגעה עצמאית, בדקו אם יש לשם טיול מאורגן שיכול לחסוך לכם זמן ובכך לפנות זמן למקום אחר. הטיולים עולים כ-25-35 יורו, לרוב לא יאפשרו לכם זמן רב מדי באתרים עצמם, יאלצו אתכם לבלות זמן רב באוטובוס ולא יכללו ארוחות. צורת ההדרכה תשתנה בין החברות השונות, ממדריך שירד אתכם לכל אתר ויסביר לכם הכל ועד "סופר מדריך" שהוא גם נהג האוטובוס ו"ישחרר" אתכם ל"שעה הפסקה" באתרים השונים. מרבית האוכלוסייה שתמצאו בטיולים מאורגנים יומיים אלה היא די מבוגרת. לכל יעד מתוייר יש כמה חברות טיולים שמגיעות אליו מדי יום, אך העצירה בו לרוב לא תעלה על שעתיים. שאר המקומות שניתן לראות בסיור כן משתנה בין החברות ואותו כדאי לבדוק.
אחד המקומות שכדאי מאוד לראות הוא Glendalough, אזור בעל חשיבות היסטורית ובו שני אגמים מרהיבים, בלב הרי Wicklow שמדרום לדבלין. אם כבר הגעתם לשם, אל תוותרו על ההליכה הקצרה ל-"Upper lake".
אחד מהסיורים לאזור משלב גם ביקור ב-Kilkenny. שתי הסיבות העיקריות להגיע לשם הן הטירה המרשימה שכדאי לראות והזכות לשתות Smithwick's במקום בו היא מיוצרת.
בעלונים השונים שתמצאו במוקדי התיירות ובייחוד במלונות ובהוסטלים תראו גם סיורים שמגיעים לכל קצות הארץ, מKerry שבדרום, Galway שבמערב ואף הקצה הצפוני של צפון אירלנד. למקומות האלה ממש עדיף להגיע בעצמכם ולא להגביל את עצמכם בטיול מאורגן.
קניות בדבלין לרוב יעלו כמו בארץ, ואף יותר יקר, אך קיים שם מבחר די גדול. מציוד ספורט וטיולים, חנויות מוזיקה ומאות מותגים שונים והרבה מאוד רשתות. רחוב Henry שמצפון לתעלה שבמרכז העיר מכיל מאות חנויות ואף כמה קניונים (וכדאי לציין שאורכו כ-3 בלוקים בלבד). אם תצאו מהעיר בהמשך והמבחר עצמו אינו שיקולכם המרכזי יש מקומות טובים יותר לקניות.
מסעדות בדבלין לרוב יהיו יקרות ומחירן ינוע סביב ה-15-25 יורו למנה עיקרית. בפאבים תוכלו למצוא ארוחה משביעה סביב ה-10 יורו, לרוב בנוסח אירי מסורתי (למשל ה-Irish Stew) בניגוד למסעדות שמציגות מטבחים מכל העולם (בדומה לרוב הערים הגדולות). מסעדה טובה למשל לצהריים היא מסעדה איטלקית שעל הגדה הדרומית של התעלה, בפינת הרחוב שממוקם בלוק אחד מעל לקצהו המערבי של ה-Temple bar. ארוחה מעולה, מנה ראשונה וקפה תעלה לכם 10 יורו. אם ביליתם זמן רב בTemple bar מומלץ לבדוק את ה-Bleeding horse שנמצא על Camedon street ומגיש ארוחות גדולות וטעימות. בכלליות אם אתם מחפשים מקום לאכול בו בערב עדיף לבחור בפאבים, ולו רק לשם האווירה.
פאבים לא חסר בדבלין, ולראות ולספוג את חיי הלילה האיריים זו מצווה לא קטנה מלטייל במשך היום. הפאבים פתוחים כל היום, וב-7 כבר תראו בהרבה מהם, בייחוד בסופ"ש, הופעות מלהיבות. אם מוזיקה אירית לא מעניינת אתכם כ"כ (וחבל), בפאב ליד כנראה מנגנים מוזיקת רוק / פופ עולמית. פנו כמה שעות בכל ערב לשוטט ב-Temple bar, לדלג בין ההופעות השונות וגם לשקוע בפאב נבחר ולהכיר אנשים אחרים (תיירים בעיקר, לצערכם).

צפון אירלנד

צפון אירלנד היא מדינה שונה מאירלנד, אך הגבול ביניהן עדיין לא הצליח לשנות את תוואי השטח האופייני. אותם הרים ירוקים, אגמים מרהיבים ואלפי כבשים -; תמצאו גם שם. האוכלוסייה שם יותר מנומסת ושמרנית ופחות פתוחה, אך גם שם תוכלו להעביר כל לילה בפאב. אם זמנכם לחוץ וטסתם לאי המרוחק בעיקר בשביל האווירה האירית, ייתכן שעדיף לוותר. אם בכל זאת חשוב לכם "לסמן וי" על מוקדי התיירות המפורסמים שם, יש לא מעט טיולים מאורגנים מדבלין / גולווי שמגיעים לכל הנקודות המרכזיות וחזרה ביום אחד בלבד. אך אם ראיתם את אירלנד ויש לכם כמה ימים -; אל תוותרו על אזור מדהים זה.
אחד האזורים הפחות מוכרים, אך אחד היפים ביותר בכל קצות האי הוא אזור הרי מורן (Mourne Mountains). הרכס ממוקם ליד Newcastle, שבין דבלין לבלפסט. בשל המיקום האטרקטיבי ניתן לטייל שם כעצירה בין דבלין לבלפסט (בתחבורה ציבורית זה לא נוח בהכרח) או אפילו ללכת רק לשם גם אם החלטתם לוותר על צפון אירלנד. ההר הגבוה ממוקם בדיוק מעל לעיירת החוף Newcastle וטיפוס לראשו אורך כשעתיים וחצי בשביל שרובו מאוד נוח. הדרך לפסגה מדהימה והנוף מלמעלה עוצר נשימה (בראות טובה רואים את כל צפון אירלנד וגם את סקוטלנד). גם מבט מהאזור עצמו לעבר ההר מרשים בפני עצמו. ניתן לכבוש גם פסגות נוספות באזור.
השביל לפסגה (היפה והפחות מתוייר) מטפס לאורך נחל מרשים בתוך יער, אותו ניתן להתחיל מהפארק שצמוד לחניון הנוח שמצדו הימני של הכביש הראשי הקרוב של Newcastle.
למרגלות הרי מורן, צמוד ל-Newcastle ממערב, תוכלו למצוא את יער טולימור. לדעתי, זהו היער היפה ביותר בכל אירלנד. היער מאוד מסודר, ומכיל כמה שבילים היקפיים באורכים שונים. היער מכיל גנים מדהימים, נהר רווי מפלים, אגמים ושבילים רבים הנכנסים לעומקו של היער. קחו לעצמכם לפחות 3 שעות כדי לספוג את מה שיש לו להציע.
האזור המתוייר ביותר בצפון אירלנד (מלבד בלפסט כמובן) היא רצועה המתחילה ליד העיירה Ballintoy ומסתיימת קצת אחרי Bushmills. האתר הראשון ממזרח יהיה גשר החבלים Carrick-a-rede rope bridge, גשר מרשים התלוי בין שני צוקים. ההליכה אל הגשר מהחנייה אורכת כ-10 דק'. כניסה לאתר עולה כ-5 פאונד. אם תבואו מוקדם בבוקר לפני שעת הפתיחה, לא תוכלו לעלות על הגשר עצמו, אך תוכלו להגיע אליו ולראותו מרחוק.
ממערב לגשר החבלים תוכלו למצוא את ה-Giant's Causeway, תופעת טבע מרשימה של סלעים רבים בצורת משושים למרגלות צוקים על רצועת החוף. המראות די מרשימים, אך לעיתים העובדה שזהו האתר המפורסם ביותר בצפון אירלנד עשויה ליצור ציפיות גבוהות מדי. ישנם גם תיירים שנוסעים בטיולים מאורגנים מדבלין עד לאתר, מה שאני כלל לא הייתי שוקל. ההליכה באזור לוקחת כשעתיים.
האתר הבא ממערב הוא לדעתי אחד האתרים המהנים ביותר באירלנד, והוא מזקקת בושמילס (Bushmills Distillery). בניגוד לשאר המזקקות, שדרך אגב מחיר הביקור בהן כפול, שם תוכלו להנות מניחוח הויסקי באוויר לאורך כל הטיול, ולראות איך למעשה הויסקי מזוקק (המזקקה עדיין פועלת). בנוסף, תוכלו לטעום גם מהיצירות היותר יקרות של המזקקה, למשל ויסקי שיושן במשך 16 שנים (במסגרת עלותו הזולה של הסיור).
ממערב לבושמילס תוכלו לעצור להביט בטירת Dunluce, שבעיקר מרשימה מבחוץ. גם אם תחליטו להכנס, זה לא יקח יותר מחצי שעה.
על לונדונדרי, או דרי בפי האירים, תוכלו לקרוא בהרבה מקומות אחרים. העיר עצמה לא יותר מדי מרשימה ואם היא לא על הדרך אז לא שווה בהכרח לעבור שם. הסיבה שבגללה תיירים פוקדים אותה נעוצה בהיותה על התפר בין המדינות, והסיפור ההיסטורי של העיר. אם המלחמה בין האירים לבריטים מעניינת אתכם, אל תפספסו אותה. בעיר הדבר היחיד שיש לעשות הוא ללכת סביב חומות העיר העתיקה (וברחוב שליד), סיבוב שיכול לקחת כשעה וחצי. אפשר גם לעשותו בלילה. חיי הלילה בעיר די תוססים ותמצאו שם מגוון פאבים.

מחוז Donegal

המחוז הכי פחות מתוייר באירלנד, כנראה בגלל המרחק שלו מהשאר האזורים האטרקטיביים, היותו בצפון בניגוד לרוב האטרקציות שבדרום, או בעיקר בגלל שלא תשמעו המלצות מטורפות על אטרקציות בתוכו. גם אנחנו, שהקפנו את אירלנד כולה, ואת צפון אירלנד, ויתרנו על Donegal. טעינו כמובן, ולאחר מספיק המלצות ששמענו לאורך הטיול, נסענו מ-Cork שבדרום עד ל-Donegal (בשני חצאי ימים) וזכינו לתקן את הטעות. שימו לב שטיול באזור בלי רכב יהיה די קשה.
המחוז שונה לגמרי משאר אירלנד. אל תצפו לאותם גבעות ירוקות. במקומן, יקיפו אתכם מרחבים צהובים מדהימים. אך הדבר היפה ביותר שם הוא האגמים. אלה האגמים הכחולים ביותר שתראו באירלנד. הנוף שתיארתי, הוא סיבה מספיק טובה להגיע לאזור. כמובן שכמות האנשים המעטה שתראו במחוז גם היא מעצימה את החוויה של הנסיעה לבד במרחבים. במחוז כדאי כמובן לבקר באטרקציות המרכזיות, אך הדרך הטובה ביותר לחוות את האזור הוא לנסוע בכבישים הצרים החוצים את המחוז.
האטרקציה המפורסמת במחוז נמצאת ב-Glenveah National Park. הכניסה מכביש R251 (הכניסה צמודה לחלקו הצפון מזרחי של אגם glenveah). הפארק למעשה מקיף את האגם, שכמו כל האגמים באזור, פשוט מדהים. כדאי ללכת כ-20 דק' לאורך הגדה, להגיע לטירה שבמרכז האגם ולחזור בהסעה של הפארק.
ליד הפארק תוכלו לראות, גם אם רק מהכביש, את הר Errigal.
המקום המרשים ביותר במחוז, ואולי בין המרשימים באירלנד, ועם זאת אינו מפורסם כלל, הוא Slieve League. זהו רכס צוקים הצונף הישר לאוקיינוס. ממש כמו Cliffs of Moher, רק לא מתוייר כלל וטיפה יותר גבוה. למעשה פי 3 יותר גבוה. בזמן שצוקי מוהר מגיעים לגובה מרשים של כ-200 מטרים, הצוקים האלה מתנשאים לגובה של 601 מטרים! אתם יכולים לחפש תמונות באינטרנט, אך שום תמונה לא תבהיר לכם עד כמה זה גבוה. כדי להגיע, סעו על R263 ופנו שמאלה ב-Carrick. כדאי שתשאלו באחד הפאבים שם איך להגיע כדי לוודא שאתם בדרך הנכונה (אין שילוט). ממשיכים עם הכביש, עד שמגיעים למחסום שלידו חניה. פתחו את המחסום (סגרו אחריכם) והמשיכו לנסוע. הכביש יטפס לאורך צוקים שיפגשו את הים בשלב מסוים (שימו לב לדרך, היא ממש יפה) וימשיך עוד כ-200 מטר עד למגרש החנייה האחרון, המשקיף לצוקים. רוב האנשים מסתפקים במראה המרשים אל הצוקים, אך מאוד מומלץ אם אתם כבר שם, להגיע לפסגה הקרובה. מאחר ומגרש החנייה גבוה מאוד בעצמו, הטיפוס אינו ארוך במיוחד, וייקח לכם כחצי שעה. תחילה תראו שביל מסודר שעולה מהחנייה, אפילו עם סוג של מדרגות, אך בשלב מסויים הוא נגמר ותצטרכו לעשות את דרככם לאורך הצוק. אין זו בעיה כלל, שכן יעדכם נישא כל הזמן לנגד עיניכם והדרך ממש קלה להליכה. כשתהיו למעלה, תוכלו סוף סוף להעריך את גובה הצוק.

 באזור הצוקים מומלץ לישון בעיירה Glencolumbkille. יש שם הוסטל נחמד (יש שניים האמת, האחד מפואר מאוד במחיר מצחיק, והשני על צלע ההר, עם בעלים משוגעים וריח נוראי שאולי חלקכם יראו בו חוויה בפני עצמה). בעיירה יש גם שני פאבים נחמדים מאוד.

Galway, Connemara

במחוז Galway 3 אזורים מרכזיים -; העיר עצמה, איי Aran, ושאר המרחבים המאפיינים את המחוז, המזוהים באופן בולט עם אזור Connemara. לאיי אראן קל יותר (וזול יותר) להגיע ממחוז Clare, ולכן אפרט על האזור בטיפ נפרד.

 כל אירלנד ירוקה, רווייה באגמים, עם הרבה כבשים בכל מקום. אך כל מחוז בכל זאת נראה שונה -; זה לא בדיוק אותו ירוק, לא בדיוק אותם הרים (בין הכבשים לא הבדלתי...), וכל אלה גורמים לכל מקום, ובפרט אזור Connemara, להראות שונים מאוד. קונמרה, לדעתי, היא מקום עם אווירה שונה לגמרי, הרבה יותר מסתורית מאשר פסטורלית. הצמחייה שם יותר גבוהה, מלאה במים, האגמים שחורים, וההרים פשוט מדהימים -; לכולם מעין אופי "ביצתי". הכבישים במחוז מהמעניינים / מהנים / מסוכנים ביותר באירלנד, תלוי אילו נהגים אתם -; הכבישים צרים, מתפתלים (לצדדים ולגובה), ומה שמעבר לעיקול מוסתר ע"י צמחייה גדולה.

האטרקציה היפה במחוז, שמבהירה בדיוק את אופי האזור אותו ניסיתי לתאר למעלה, היא ביקור ב-Connemara National Park, המציע 3 מסלולי טיול מעגליים, ברמות קושי משתנות -; צהוב שמראה אזור קטן מאוד (אורך כ-1.5 ק"מ), אחד ארוך יותר של כ-3 ק"מ, והשלישי מהווה למעשה המשך של כ-3 ק"מ נוספים של המסלול הבינוני של טיפוס על אחד ההרים. מומלץ מאוד לעשות כמובן את המסלול הגדול והמקיף, הוא אינו קשה כלל ויראה לכם את כל האזור. תוכלו לראות בדיוק את המשטחים הביצתיים של האזור וכן לטפס על אחד ההרים המיוחדים. אפילו תזכו גם לתצפית מדהימה על Kylemore Abbey שעל שפת האגם (אחת היפות באירלנד). מאחר והפארק חולש על אזור הנקרא the twelve pins (או bens, לפעמים) אולי ייצא לכם לשמוע את השם הזה כשימליצו לכם על המסלולים.

אטרקציה מפורסמת נוספת היא ה-Sky Road, מסלול שמקיף רצועת חוף ליד העיירה Clifden. הנוף יפה מאוד, אך לא משהו שאסור לפספס, ובכלל לא משהו שלא ראיתם כמותו אם טיילתם בעוד אזורים דומים באירלנד. אם יש לכם אוטו -; אל תוותרו, משך הסיבוב הוא פחות משעה, כולל עצירה לתמונות. ללא אוטו, הייתי מוותר.

 ב-Galway אין הרבה מה לעשות במשך היום, אבל חיי הלילה שם אדירים. המון פאבים, אוכלוסיית סטודנטים ותיירים, הופעות שונות ואווירה מעולה. כשאתם יוצאים בערב, דעו שיש פאבים רבים גם מעבר לרחוב המרכזי. חלקם, אף בניגוד לרוב הפאבים באירלנד, מגישים מבחר מכובד של יותר מ-10 בירות מהחבית, טריות וטובות כמעט כמו הגינס שם. הוסטל של sleepzone מומלץ.

מחוז Clare - The Burren & Aran Islands

מחוז clare הוא אחד האזורים היותר מיוחדים באירלנד. אין בו יותר מדי אטרקציות, או מקומות רבים לגלות, ואף מה שהוא כן מציע רווי בתיירים, אך תהיו בטוחים שאת מה שיש בו אתם תרצו לראות.

האטרקציה המרכזית, שמפרסמת את אירלנד בהרבה מתמונותיה, ולשם מגיעים סיורים מאורגנים מכל קצוות הרפובליקה, היא צוקי מוהאר (cliffs of moher). אלה שרשרת צוקים הניצבים 200 מטר מעל הים, מחזה מרהיב שלא משנה כמה תמונות תראו, אין זה משתווה למראה האמיתי. הגובה בלתי נתפס. כשתגיעו תגלו שהחניון עולה לא מעט, ולכן תראו שיש מכוניות שחונות על הכביש (מאות מטרים בודדים לפני המגרש). האתר הוא טיילת לאורך הצוקים, שחלקה הצפוני הוא המסודר, וחלקה הימני הופך במהרה ל"שטח פרטי", אך גם שם תראו את כל התיירים ממשיכים ללכת. למעשה, מאחר ושחלק זה אינו חלק מהאתר באופן רשמי, השביל לאורך הצוקים בו מתקרב עד קצה הצוקים, ולכן הרבה יותר מעניין. עם קצת אומץ, תשכבו על האדמה ותציצו עם הראש לתחתית הצוקים, רק כדי להבין עד כמה זה גבוה. כמובן שאין יותר מתאים מהמקום הזה לפק"ל קפה.

האטרקציה המרכזית השנייה, היא איי אראן (Aran Islands). מתוך שלושת האיים, אני הייתי רק על השלישי, שהוא גם הכי מתוייר -; Inishmore. לאי מגיעים במעבורת מהעיירה דולין. תמצאו הרבה פרסום לחברות שונות למעבורת, אך שימו לב שהכי זול זה להזמין מהרציף עצמו (המשיכו ממש עד החוף כשאתם בעיירה). המחיר הזול נכון לסוף 2010 היה 15 יורו. כדאי לבדוק יום לפני את זמני היציאה והחזרה -; הם בדר"כ מוקדמים יחסית (יציאה באזור 9 וחזרה ב-5). כשאתם על המעבורת שימו לב לצוקי מוהאר, שהפעם נישאים מעליכם. באי מומלץ לשכור אופניים (מלבד ההנאה שבכך, אין דרך אחרת למצות את האי עד החזרה למעבורת). באי מומלץ להגיע תחילה לאתר העתיקות המרשים, שם גם תוכלו לצפות באוקיינוס מצוק בגובה של כ-40 מטר (גם כאן מומלץ להציץ לתחתית הצוק, או סתם לשכב ולהביט לעומק האוקיינוס). מהאתר תוכלו לראות כמעט את כל האי, אשר נשארו בו שרידי מבנים רבים ומרשימים. נקודה נוספת שאולי תרצו לעצור בה היא החוף הלבן שבמרכז האי. הנסיעה באופניים כלל לא קשה ומיועדת לכל אחד.

 האטרקציה השלישית שממש לא כדאי לפספס היא טיול, מכל סוג, באזור ה-burren. זהו האזור היחיד באירלנד, שבלב כל הירוק שמסביב נמצא אזור סלעי אינסופי. אחרי כמה דק' צעידה באזור תרגישו שאתם בסוג של מדבר שכולו סלע אחד גדול. חלק מהאנשים אולי יחשבו שזה משעמם, אבל יש בזה ללא ספק משהו מיוחד מאוד. אפשר לטייל באזור גם "על הדרך", או גם רק לראות מהחלון של האוטו / אוטובוס (ללא ספק פחות מומלץ. יש כבישים (R480 ו-N67) שחוצים את האזור (אם לא מצאתם, בדקו בפליירים של החברות שמציאות טיולים מאורגנים, יש בהם מפה עם הכבישים בהם הם נוסעים). אפשר לראות קצת את האזור תוך כדי נסיעה, ואז לבחור מקום שבו תרצו לעצור, ופשוט להרחיק כמה מאות מטרים לתוך השטח הסלעי. מהר מאוד תגלו שאין אף אחד מכל כיוון שהוא, רק אתם. נקודה מומלצת לעצירה היא על הכביש שממערב לאזור ה-burren, כמה ק"מ צפונית לדולין. האזור שם מאוד יפה וגם ניתן לראות את הים.

 כשאתם מטיילים במחוז, תכננו טוב את הזמן. שמרו את צוקי מוהאר, ואם אפשר גם את איי אראן, לימי שמש / עם עננות נמוכה. את ה-burren תוכלו לעשות בכל הזדמנות, ואף בכל מיני מקומות. בדר"כ נהוג לשלב את ה-burren וצוקי מוהאר באותו יום. ללחוצים שביניכם, ניתן לשלב את ה-burren לאחר החזרה מהאיים (מחשיך מאוחר), לראות את צוקי מוהאר למחרת בבוקר ולהמשיך הלאה. מאוד מומלץ לישון בעיירה דולין (Doolin). היא ממוקמת ליד הכל, וודאי תשמעו עליה המלצות נוספות. יש שם שני פאבים טובים. הוסטל מומלץ -; Aille River Hostel.

מחוז Kerry

מחוז Kerry הוא מאותם המקומות שלא מפספסים באירלנד. אולי תכירו אותו בשם Ring of Kerry, בשל הפנינסולה (סוג של חצי אי) המפורסמת. המחוז אכן מורכב בעיקר ממנה, ומהפנינסולה הנוספת המרהיבה גם היא -; Dingle Peninsula. את טבעת קרי אפשר לעשות בכל מיני דרכים -; באוטובוס, באוטו, ואפילו בטרק. לא משנה באיזה דרך תבחרו, קחו בחשבון שמה שהופך את המקום לכל כך אטרקטיבי הוא מגוון המראות שיש לאורך קו החוף של הפנינסולה, ולכן מסלול הטרק הארוך לאו דווקא יגיע לשם וקו האוטובוס / סיור מאורגן לא בהכרח יעצור שם. באוטו הקפת אזור הטבעת לוקחת בין יומיים לשלושה, תלוי היכן תבחרו לעצור (הנסיעה עצמה לוקחת כמה שעות). שימו לב שהטבעת לא כוללת את מגוון האטרקציות שאפשר לעשות בתוך חצי האי או בעיר Killarney המדהימה.

כדאי להקיף את טבעת קרי נגד כיוון השעון, בגלל הנוף שנשקף בחלק האחרון, בירידה לקילרני. כבר ביציאה מקילרני תראו שילוט שילווה אתכם לאורך כל הנסיעה בטבעת. כמה נקודות לאורך הטבעת ששווה לעצור בהן:

Lough Caragh -; כ-5 מייל אחרי killorglin רדו דרומה מהכביש לכבישים שמקיפים אגם מדהים. מצאו מקום לרדת אליו. בדיוק בינו לבין caragh lake forrest יש מלון (לאלה מכם שמוכנים להוציא 200 יורו ללילה אני מניח שהוא די טוב), שמהחניה שלו ניתן לרדת בשבילים ממש יפים לאגם, ואפילו סתם לטייל שם קצת. אל תפחדו להתברבר קצת בכבישים.

Rosebehy Creek -; קצת פחות מ-10 מייל אחרי killorglin תראו ירידה לכביש R564 (צפונה). אל תוותרו על העצירה הזאת -; היא תיקח אתכם לחוף הכי מדהים באירלנד. זוהי רצועת חוף קטנה שנכנסת לעומק הים (Dingle Bay, למעשה). תוכלו לראות הרבה הרבה אנשים כבר בתחילת הרצועה, אך המקום היפה ביותר הוא בקצה, משם יש הרגשה של אי ממש, וגם אפשר לראות את כל פנינסולת dingle. לכן, תשתדלו להרחיק עם האוטו כמה שניתן פנימה.

Skellig Ring -; זאת למעשה טבעת קטנה שמהווה את "ההרחבה" של טבעת קרי, ומציעה נוף טיפה שונה ומיוחד. הכל שם יותר שומם ושקט, גם על הכביש ההיקפי וגם בעיירות עצמן.

Valencia Island -; אי מצפון לטבעת Skellig. ניתן להגיע אליו במעבורת מ-Cahersiveen או על הכביש בגשר מ-Portmagee, בחלקו המערבי של האי. אחד המקום היפים על האי הוא הצוקים שבקצה המערבי של האי (Bray Head). חונים בחניית כורכר וממשיכים ברגל כ-10 דק' לפסגה. יש גם צוקים יותר מפורסמים על האי (Fogher Cliff) אבל הם כבר בתשלום ויותר מתוירים.

The Skellig Chocolate Factory -; מפעל השוקולד, של חברת השוקולד המפורסמת באירלנד. את המפעל תמצאו בטבעת סקליג בדרך מ-Ballynahow ך-Ballinskellig. תחפשו שילוט למפעל. זהו לא מפעל במרכזו של אזור תעשייה של עיר גדולה, אלא בית קטן באמצע הגבעות היפות של הפנינסולה. בתוך המפעל תוכלו כמובן לראות איך מייצרים את השוקולד (או למעשה, איך מכינים פרלינים), אבל חשוב שתדעו שיש שם שוקו מדהים (אני האמת כלל לא אוהב שוקו). אגב, בחנות "Skellig Chocolate" ב-killarney יש גם אותו השוקו, אבל פחות טעים. כנראה בגלל שבמפעל הוא טרי יותר.

The Ladies View -; נקודת תצפית מפורסמת על כביש N71 בירידה ל-Killarney. תעצרו במגרש החניה שצמוד לבית הקפה שנמצא על הדרך ותרדו ברגל מעבר לכביש. הנוף מדהים, ומשלב את המרחבים הירוקים האינסופיים, את האגמים, ההרים של Kerry ואפילו מראה אופייני של אזור מיושב באירלנד, ממש מעבר להרים. מתאים מאוד לקפה (מהפק"ל שהבאתם, ולא מהבית קפה...).

זה היה תקציר של מקומות שלא כדאי לפספס בטבעת קרי, אך העיר המרכזית Killarney מציעה הרבה מאוד, והיא ללא ספק אחת העיירות המהנות. כדאי לכם לבקר ב-tourist information שבמרכזה, כבר בהתחלה -; הם ידעו להסביר לכם על כל אטרקציה במחוז, לספק לכם מידע על מזג האויר וכל דבר אחד שתצטרכו. העיירה עצמה היא מאוד ציורית ובערב יש המון פאבים שכיף לעבור ביניהם. גם מסיבות לא חסר שם. אם אתם רוצים לחסוך בהוצאות על האוכל, יש Lidl ביציאה מהעיירה (על N72, מיד אחרי ש-N22 נגמר) -; אם יצאתם מהעיירה ליד הכניסה לפארק הלאומי (צמוד לקתדרלה) ופניתם ימינה, המשיכו עד לכיכר וצאו ביציאה השניה. אגב, היציאה הראשונה זה היכן שמתחילים את טבעת קרי.

האטרקציה המרכזית ב-Killarney הוא ה-National Park, ובצדק. למרות שהוא ממש מתויר, אל תפספסו טיול בו וב-Gap of Dunloe. מול ה-tourist information יש חנות אופניים שבה תוכלו לרכוש כרטיסים לטיול המשלב נסיעה באופניים ושיט. תחילה תוכלו לרכב בפארק הלאומי, אח"כ לשוט בסירה קטנה (הם לוקחים לכם את האופניים). השיט מדהים, ולא סתם זהו אחד האגמים היפים באירלנד. לפעמים תוכלו לראות נשרים. אל תתפתו לקחת את ספינה יותר גדולה, כי תשאר רק באגם הגדול, בעוד שהקטנה תיקח אתכם דרך מגוון תעלות מדהימות. לאחר שיט של שעתיים (!) תרדו ותתחילו מסע קטן של כשעתיים רכיבה ב-Gap of Dunloe. זה אזור מדהים שממש כיף לרכב בו. בהתחלה יש עלייה טיפה מאתגרת (למרות שתראו שם לא מעט מבוגרים מפדלים שם בקלות) אך אח"כ תזכו לרכב בירידה לאורך ה-Gap. המחיר הוא בערך 10EUR לאופניים ו-15 לשיט. חלק מההוסטלים נותנים הנחה קטנה (אם תגידו שאתם מ-Neptunes Town Hostel לדעתי תקבלו הנחה, אבל מומלץ לשהות בו בלי קשר).

לאוהבי הטיולים שביניכם, מומלץ לטפס על ההר הגבוה באירלנד, Carrauntoohil. לפני הטיפוס בדקו טוב את מזג האויר וקראו על המסלול באינטרנט. הטיפוס עצמו מאתגר טיפה, אך אינו לוקח זמן רב (תוכלו לחזור למטה כבר אחר הצהריים). זה אחד המסלולים המהנים ביותר והנופים בו עוצרי נשימה. כל זה בנוסף כמובן לעובדה שתוכלו להתגאות בכך שטיפסתם את ההר הגבוה במדינה. מיותר יהיה לציין שלמרגלות ההר יש שני אגמים ממש יפים. העזרו ב-tourist information לקבלת מפת הגעה ובדיקה עדכנית של מז"א.

אטרקציה נוספת שכדאי לשקול אם אתם כבר באזור, היא גולף. במחוז תמצאו חלק מהאתרים הנחשבים באירלנד, שלה בעצמה מיוחס הגולף כמאפיין בולט. אם זה קצת גדול עליכם, יש מיני גולף מומלץ בדרך חזרה מ-Gap of Dunloe ל-Killarney.

הפנינסולה הנוספת במחוז היא Dingle. אם יש לכם אוטו, אל תוותרו עליה. רצוי לנסוע במסלול שבו כולם נוסעים -; מסלול מעגלי של כ-30 ק"מ שיוצא וחוזר לעיר Dingle, ועובר בין החופים המרשימים של הפנינסולה, ולאחר מכן נסיעה על R560 דרך Conor Pass. בנסיעה ליד החופים, ממש כדאי לרדת לאחד מהם. אגב, המים קרים.

 מסלול נוסף עובד ליד Annascaul. המסלול ממש לא מוכר והגענו אליו בזכות המלצה של הבעלים של ההוסטל שממזרח לעיירה. זה לא בדיוק מסלול, אלא אגם מדהים שכמה דק' הליכה ממנו יש צמד נחלים שמתמזגים, האחד יוצר מפל רחב שתוכלו ללכת ממש לידו והשני נשפך מהר גבוהה שליד, לכל אורכו. כמובן שהחלק המדהים בכל זה הוא שכל האזור כנראה יהיה רק לרשותכם, ולא תמצאו בו תיירים. האגם נקרא Annascaul Lake / Lough Anscaul וכדי להגיע אליו, אם באתם מ-R561 ופניתם ימינה ב-N86, פנו בפנייה השנייה שמאלה (כביש קטן, מיד בכניסה ל-Annascaul) ואז פנייה ראשונה ימינה, ואז שמאלה ושמאלה. לאורך הדרך יש שילוט לאגם.