רק באזור רומא. רק אני והבנות (האמצעית 15 והקטנה 11). רק תחבורה ציבורית (והרבה הליכה). 11 ימים.

פוסט זה מוקדש לכל מי ששאל (וכולם שאלו)- "מה כבר יש לעשות 11 ימים ברומא?"

פעם ראשונה שאנו נוסעות סולו, בלי בעלי והבן הגדול, ולכן אוטומטית הטיול קיבל צביון שונה מהרגיל.

2.7- יום שני

באמצע הלילה בעלי מסיע אותנו לשדה התעופה ומכאן – “זמן בנות”.

נוחתות ב- 8:45. נוסעות מהשדה לעיר בתחבורה ציבורית עם קוד קופון ההנחות שקיבלנו מבוקינג. מגיעות למקום הלינה. משאירות מזוודות ויוצאות.

היעד הראשון נבחר בשל קרבתו למקום הלינה, על מנת שנוכל לחזור בקלות לשעת ביצוע הצ'ק אין. מקום שלא בדיוק משקף את הרושם הראשוני שרומא קיוותה לעשות עלינו – אבל מקום מיוחד בהחלט - כנסיית סנטה מריה דה לה קונצ'יציונה- (כתובת: Via Vittorio Veneto, 27, 00187 Roma RM, איטליה. שעות פתיחה 9-19 מבוגר 8.5 יורו , ילד עד 18 5 יורו . חובה מכנס ארוך ושרוולים.)

המדובר בכנסיה קפוצ'ינית אשר חבריה בחרו לעטר אותה בעצמות חברי המסדר המנוחים. כך שילובים של צלעות עם חוליות עמוד שדרה הפכו לשטיחי פרחים הממלאים את הקירות. גולגלות, עצמות – הכל הופך למיצגים. ומי בכלל ידע שלעצם השת יש צורה של מסננת?

מוזר. מעניין. קצת מחריד- אבל מאוד יצירתי.

בכנסיה אסור לצלם. התמונה מאתר האינטרנט של הכנסיה (התמונה אינה עושה חסד עם המקום):

בנוסף הכניסה למקום כוללת מעבר דרך מוזיאון קטן של חפצים נוצריים.

קרוב לכנסיה, מעט במעלה רחוב ויה ונטו, סניף של הארד רוק קפה. קצת מוזר לאכול מיד אחרי המראות בכנסיה, אך האוכל הטעים, המוזיקה והאווירה (והמלצרים האיטלקים החתיכים – מוסיפה האמצעית) משכיחים הכל.

מרימה את העיניים מהאוכל וממולי תלויה גיטרה חתומה של ברוס ספרינגסטין. ברור שאנחנו במקום הנכון.

כששעת הצ'ק אין מגיעה אנו חוזרות למקום הלינה. מקבלות את הסוויטה המקסימה שלנו. הסוויטה ממוקמת במלון דירות בבניין מהמם מהמאה ה- 17. חלונות רחבים פונים לרחוב קטן ושקט. יש מעלית. יש מזגן מצויין (ותודה לחדרנית שכל יום הותירה את המזגן פועל וחזרנו לחדר קריר) ויתרון נוסף – מינימרקט בבניין הסמוך. החדר ממוקם מרחק קצר מהמדרגות הספרדיות ותחנת המטרו מצד אחד, ומריכוז תחנות אוטובוס מצד שני.(Spagna Dream Suites Via della Vite 54):

בסוויטה חדר שינה זוגי מופרד במחיצה מחדר הכניסה שבו שולחן אוכל ומיטת קומותיים, חדר רחצה רחב ידיים, עם חדר שירות בצידו, ומטבחון פצפון מדי.

מתמקמות ויוצאות מיד למדרגות הספרדיות – ממש מעבר לפינה.

לאחר שהבנות סיימו לדגמן למצלמה עשרות פוזות על המדרגות, אנו מטפסות לכיוון וילה בורגזה עד לתצפית מגבעת פיצ'יו. הנוף של רומא מדהים מכאן.

מהגבעה ירדנו לכיוון פיאצה דל פופולו.

הליכה איטית בסמטאות הסמוכות, בין חנויות היוקרה – מובילה אותנו חזרה למקום הלינה.

מכינות ארוחת ערב מהנה- וברקע הפתעה: שני זמרי אופרה עומדים ברחוב ונותנים מופע מרשים.

(בהמשך הסתבר לנו שהם מקבצים כך נדבות במסעדה סמוכה, כחלק מסיבוב מסעדות קבוע שהם מבצעים. כך שכל ערב, בשעה קבועה קיבלנו מופע של 5 דקות.)

3.7- יום שלישי

"הידרומניה"-פארק מים

(שעות פתיחה 9:30 עד 18:30, שבת ראשון עד 19:30. בין 13:00-14:00 המפעילים בהפסקה והמגלשות סגורות. מחיר: מבוגר 24 יורו. ילד עד 12 +דרכון ומתחת 1.5 מטר – 19 יורו.

הגעה להידרומניה: קו מטרו A מ Repubblica לכיוון Batiistini עד לתחנה Valle Aurelia, משם – לצאת ימינה ומיד ימינה יש מעבר עם מדרגות לתחנת אוטובוס 906 (תחנה סופית) שמגיע קרוב לפארק מים. יורדים בתחנה Vicolo Casale Lumbroso-Magarotto, חוצים את הכביש וחוזרים אחורה לכניסה לפארק. (לפי גוגל מפס לוקח כשעה). בהידרומניה ניתן לשכור לוקר לכל היום במחיר 4 אירו.)

תמונה מאתר הפארק:

ת×צ×ת ת××× × ×¢××ר âªparco acquatico hydromania romaâ¬â

בפארק שפע מיטות נח ושמשיות בחינם, ואין שום סיבה להשקיע בכרטיס הכולל גם מיטה שמורה.

יש משהו מאוד מרגיע בפארקי המים באירופה. תורים שלווים בהם נשמר המרחב האישי של כל אחד ומפעילים שקטים וחייכניים.

הפארק לא מאוד גדול והמגלשות בו אינן יוצאות דופן, אבל יש בו משהו לכל אחד.

התגלשנו, נחנו, התגלשנו, ביקרנו בגן חיות קטן במקום, התגלשנו, אכלנו ושוב התגלשנו. היה כיף.

בהחלט ניתן למצות את הפארק בחצי יום, אבל הפעם באנו לנוח ושום דבר לא בוער לנו.

בדרך חזרה, בין האוטובוס למטרו, עצרנו בקניון שכונתי קטן ואכלנו ב KFC.

4.7- יום רביעי

היום אנחנו בדרכנו לאזור הפורום הרומאי.

קל מאוד להתנייד ברומא באוטובוסים. משתמשים באפליקציית מוביט מהארץ כרגיל – לאחר שסימנתם באפליקציה שאתם ברומא. כרטיסים לאוטובוס רוכשים בחנויות שמסומנות באות T Tabacchi, בקיוסקים של עיתונים, בחנויות כלי כתיבה ובמכשירים אוטומטיים של חברת האוטובוסים (atac).

מחירי הכרטיסים (2018): כרטיס בודד התקף ל-100 דקות יעלה 1.50 יורו. כרטיס יומי ל- 24 שעות ((Roma 24h יעלה 7 יורו. כרטיס ל- 48 שעות (Roma 48h) יעלה 12.5 יורו. כרטיס ל- 72 שעות ((Roma 72h יעלה 18 יורו. כרטיס לשבעה ימים (CIS) יעלה 24 יורו.

(שעות פתיחה בפרום הרומאי: 8:30-19:14. מבוגר 12 יורו . הכרטיס תקף ליומיים. כניסה אחת לכל אתר קולוסיאום+ הפורום. מתחת גיל 17 – חינם.)

מהארץ הבאתי איתי “דפי מידע” שהכנתי לגבי כל אתר, מזרקה, ומבנה. ולאורך כל הטיול, בכל מקום בו עברנו, עצרנו לקרוא חומר רקע.

מזג אויר חם-לוהט אבל אני לא מוותרת לבנות על אף פיסת היסטוריה. מקיפים את כל הפורום. מתמקדים במבנים החשובים. נזכרים בסיפורים, במחלוקות, באינטריגות ובמיתולוגיות. מרחיקים עד סירקוס מקסימוס וחוזרות דרך הגנים. מתרגשות עד דמעות בשער טיטוס כשאנו חושבות על הניגוד בין החורבן שהשער מתעד מול תקומת העם היהודי בישראל בעת החדשה.

האמצעית, שכבר למדה על התקופה – התעניינה מאוד. הקטנה הקשיבה רק בחצי אוזן.

מכאן ממשיכות לכיוון הקולוסיאום.

בבוקר קנינו כרטיס משולב לפורום ולקולוסיאום, לכן אנו זוכות לעמוד בתור מקוצר, אך לא קצר. התור מתקדם בעצלתיים ומתפתל לו בנחת, ופתאום נס – איש ביטחון פותח דלת צדדית ומסיט את התור מאמצעו, ישירות לתוך הקולוסיאום ותוך שניות אנחנו בפנים.

החום מתחיל להכריע אותנו בעוצמתו. פשוט מעיק. אנו נמלטות לחנות המזכרות בקולוסיאום כדי לשרוד. בתוך החנות הממוזגת, מלבד מזכרות חמודות, מצאנו גם ספר מעניין: צילומים של חורבות הבניינים בפורום הרומאי, עליהם הופכים שקף שמשלים את הצילום ומראה את תפארתו של הבניין בעבר. הספר נתן לנו מבט אחר ומיוחד על מה שכבר ראינו.

נאמנות לצורך במזגן, מיד לאחר הקולוסיאום נכנסנו לאכול במזנון מהיר ממול הקולוסיאום. היה טעים.

לאחר שהשבנו רוחנו הלכנו לבקר את הפסל המפורסם של משה רבנו בכנסיה סמוכה. (Chiesa di San Pietro in Vincoli)

חם. כל כך חם. חייבות גלידה. ועוד גלידה. אנחנו מללקות את דרכנו דרך פיאצה ונציה אל מעלית הזמן. (שעות פתיחה 10:30-19:30 כל שעה. 45 דקות סרט על ההסטוריה של רומא. מעל גיל 12 – 14.38 יורו. גילאי 11-5 10.78 יורו. Via dei 55. Apostolic 20-00187)

מעלית הזמן – נחמד- נחמד מינוס. לא יותר מזה. ממש לא חובה.

אנו מסיימות את היום הארוך, לפנות ערב, בהצצה ראשונה וקצרה לעבר מזרקת טרווי.

5.7- יום חמישי

את מרבית היום נבלה באזור הוותיקן.

ממקום הלינה אנו צועדות בסמטאות ואח"כ על גדות הטיבר עד לגשר המלאכים מתחת לטירת סנט אנג'לו. בבוקר מזג האויר עדיין נעים והבנות מנצלות את הלוקיישן הקריר לביצוע סדרות של צילומים.

בסמוך לטירה- שוק קטן. מספר דוכני בגדים ותכשיטים. חלקם ממש חמודים. אנו מתעכבות שם מעט כי יש מה לקנות.

אח"כ ממשיכות לכיוון הוותיקן, כאשר הרוכלים מלווים אותנו ומנסים למכור בכל מחיר.

רומא בכלל ובסמוך לאתרי תיירות בפרט- עמוסה בכמויות של רוכלי רחוב אגרסיבים. כל התייחסות הכי מזערית אליהם גורמת להם להמשיך וללכת אחריך לאורך רחובות בניסיון בלתי נלאה ומעיק למכור. כל כך לא נעים ודביק שלא ברור לי איך העירייה לא מטפלת בתופעה. (שמענו סיפורים גם על מכירות בסגנון "נגעת – שילמת"- רוכלי רחוב שברגע שהרמת פריט דורשים תשלום ומסרבים לקבל הפריט חזרה לרשותם). השיטה הכי טובה להימנע מכך שיעכבו אתכם היא פשוט להימנע מליצור קשר עין, לומר בתקיפות שוב ושוב no אם הם רק חושבים להתקרב ולהתרחק מהם במהירות. לקרציות מתמידות מועיל לפעמים להודיע שאתם מישראל. זה מוריד להם את המוטיבציה להשקיע בכם זמן ואם בכל זאת אתם רוצים לקנות מהם משהו הם יוותרו יותר במו"מ.

עד שאנחנו מגיעות לוותיקן תור ארוך ועגול מקיף את הכיכר, אך הוא מתקדם יחסית מהר. תוך זמן קצר אנחנו נכנסות לבזיליקת סן פייטרו.

(שעות פתיחה: 7:00-18:30. בבוקר של יום רביעי הבזיליקה סגורה למבקרים. אם ביום זה האפיפיור נואם בכיכר, הבזיליקה תיפתח בסביבות 13:00 בצהריים, לאחר שהקהל מתפזר. מחיר: חינם. העלייה לתצפית בתשלום של 7 יורו במעלית, 5 יורו במדרגות.)

עושות סיור התרשמות בפנים במשך מספיק זמן כדי להתקרר מהחום שבחוץ, מתרשמות מההוד, ההדר, והגודל. מאחר שבעלי נעדר, אנו בודקות במקומו באילו רמקולים משתמשים בוותיקן. גם כאן משתמשים ב “bose”. ועכשיו למוזאון הוותיקן.

בדרך למוזיאון הוותיקן עוצרות בפיצריית אליס. הפיצות באמת מעולות, ובסמוך יש פסטה טריה שמוכנה לעיניי הלקוח. יחד עם כולם אנו ממש יושבות על שפת המדרכה וזוללות.

בדיוק בשעה היעודה אנו מגיעות לשערי מוזאון הוותיקן, כשבידינו כרטיסים שנרכשו מראש. אנו נכנסות ללא המתנה בתור, אך בפנים יש צורך להמיר את הכרטיס.

(שעות פתיחה 9-18. כניסה אחרונה 16. כרטיס רגיל 17 יורו מבוגר, 8 יורו ילד+4 יורו להזמנה מוקדמת באינטרנט לשעה מסויימת.)

אנו מסתובבות ברחבי המוזיאון הענק. באמת שלא חסר ממה להתרשם. כלים עתיקים, מפות, מרכבות, פסלים, יצירות של גדולי האומנים. בקלות העברנו במקום ארבע שעות – עד שהעייפות הכריעה אותנו.

לקראת סיום הביקור אנחנו מגיעות לקפלה הסיסטינית, והאמצעית נעלמת. נסחפה עם זרם הקהל, לא ברור לאיזה כיוון. אני ממתינה שתחזור, אך זה לא מוצא חן בעיני השומר שאיני מתקדמת. אני מסבירה לו שנעלמה לי ילדה והוא פועל במהירות: מיד מוזעק שוטר שמודיע לכל השומרים ביציאות לשים לב, הוא גם מבקש תמונה שיוכל להעביר בואצאפ לכולם. ואז היא מופיעה חזרה. לא מבינה על מה המהומה. השוטר מצטלב בהקלה ואנו מסיימות את ביקורנו במקום.

הדרך מהוותיקן חזרה למקום הלינה עוברת דרך רחוב רחב מלא חנויות מקסימות ודוכנים. מה עוד שלוש בנות צריכות כדי להעביר בנעימים את הדרך חזרה?

6.7- יום שישי

היום אנו נוסעות ברכבת לטיבולי.

קצת הסתבכנו עם הזמנת הכרטיסים במכונות בתחנה. דיילת נחלצה לעזרתנו, ביצעה את ההזמנה הנכונה וגם ליוותה אותנו לרציף הנכון והראתה לנו כיצד להחתים את הכרטיסים. רק שהסתבר שהיא דיילת מטעם עצמה – עוד דרך מקורית ברומא לספק שירות תמורת נדבה.

(ברכבת roma-pescara line לתחנת טיבולי או באוטובוס bus lines cotral roma –Tivoli. התחנה ברומא metro stop ponte mammolo. תחנה בטיבולי : largo nazioni unite.)

הרכבת יוצאת מחוץ לרומא ומתחילים לראות קצת ירוק.

בטיבולי אנו פונות לוילה גאורגיאנה. למעשה זאת שמורת טבע קטנה עם מסלול הליכה ומפלי מים. כאן מערה קטנה עם נחל בתוכה, שם מנהרה חצובה. חמוד ומקסים.

(שעות פתיחה 10-18:30 כ 7 יורו לאדם.)

לאחר מכן אנו ממשיכות לוילה ד'אסטה – גולת הכותרת של הכפר – גנים מטופחים עמוסי מזרקות מסוגים שונים. מים משפריצים מכל מקום – לגובה ולרוחב, מפכים ומתפרצים, מתוך פסלים, מתוך מבנים- הולכים ולא מאמינים שהמערך הזה של המזרקות נבנה לפני כ- 450 שנים. וכל היופי הזה יושב בתוך נוף פסטורלי של כרמים.

(וילה דאסטה סגורה בשני. שעות פתיחה 8:30-18:30 כניסה אחרונה 17:45, עלות 10 יורו לאדם.)

חותמים את הביקור בעיירה בסניף פיצה אליס האהובה שלנו וכמובן גלידה.

חוזרות לרומא באוטובוס ומגלות שבגלל שמחר יום הסיילים הרשמי – חלק מהחנויות סגרו מוקדם לצורך היערכות וחלק מהחנויות כבר מוכרות במחירים של מחר. כמובן שאנו מנצלות כל דקה עד הסגירה לשלל רכישות מיוחדות.

חותמות את היום המקסים במסעדה איטלקית קלאסית. מפות. מלצר עם פפיון. תפריט מסורתי. אוירה שקטה ואירופאית.

7.7- שבת 

יום הסיילים. מוקדש כולו לקניות. שקיות על גבי שקיות. לא פסחנו על אף חנות.

מחוץ ל H&M השתרך תור עצום. שמונה הקומות של זארה היו מלאות עד אפס מקום. אם חשבתם למדוד בגדים שלא בתא מדידה – מסתבר שזה אסור (מגיע איש ביטחון). והתור לתא המדידה מתחיל בצד השני של הקומה. אבל עם קצת התמדה והרבה סבלנות חרשנו את כל ויה קורסו וזכינו בשלל מציאות.

ראויה לציון בייחוד רשת "zviki" – רשת זולה לביגוד צעיר. הבנות העמיסו שם שקיות וגם אני מצאתי כמה פריטים מיוחדים.

וחנויות הנעלים... כמה חנויות... איזה נעלים...איזו תמורה למחיר...גן עדן.

8.7- יום ראשון

פתחנו את הבוקר בשוק פורטה פורטזה- שוק פשפשים. קצת "יד שניה" קצת תכשיטים מהודו, קצת וינטג', קצת גדג'טים מסין, קצת מופעי רחוב, ערמות של מזכרות בכלום כסף והמון אנשים.

(נפתח ב- 5:00. כדאי להגיע מ- 7:00 בבוקר. מ- 10:00 מתחיל להיות מאוד עמוס. נסגר ב- 14:00)

אחרי שיטוט בשוק – חוזרות לחדר לשנוצ. צריכות לאסוף כוחות כי בערב – הופעה של ביונסה באיצטדיון האולימפיקו.

את הדרך לאצטדיון אנו עושת באוטובוס. לאט לאט עוד ועוד אנשים נדחסים לאוטובוס. אחרי מספר תחנות אנחנו מבחינות שאנשים עוצרים לצלם את האוטובוס הדחוס כמו בעולם שלישי. מזל שהנהג הבין את המצוקה ונסע ישירות לאיצטדיון מבלי לעצור בתחנות נוספות.

על אף שקנינו כרטיסים ישירות מהסוכנות הרשמית וקיבלנו אותם לידינו בארץ (עם הולוגרמה וכו')– נדהמנו לגלות (יחד עם רבים כמונו מכל רחבי העולם) שנמכרו לנו כרטיסים ליציע לא קיים. דיילת שהוצבה במקום ניסתה להפנות אנשים למקומות פנויים ברחבי האיצטדיון, ובעיקר למקומות רחוקים-רחוקים. לשמחתנו, לאחר ויכוחים ותלאות שודרגנו למקומות מעט טובים יותר מאלו שרכשנו.

ההופעה עצמה היתה מרהיבה. בדיוק כמו שמצופה מביונסה וג'יי זי. רקדנים, כדורי אש, במות נוסעות מעל הקהל שברחבת הדשא ובמות מתרוממות לגובה. שואו רציני.

לאחר ההופעה, זרמנו החוצה עם המוני הקהל. הסתבר שהאזור נסגר ע”י המשטרה ותחנות האוטובוס הקרובות בוטלו. יחד עם כולם פשוט צעדנו חזרה למרכז רומא.

בדרך חזרה, כמובן שלא פיספסנו את ההזדמנות שוב ללקק גלידה.

9.7- יום שני

את היום הזה נקדיש לסיור רגלי ברחבי רומא.

את הבוקר פתחנו בביקור אמיץ בפי האמת. פסל "פוליגרף" עתיק שאמור לנשוך את מי שמשקר. (שעות פתיחה 9:30 – 17:50).

לאחר מכן סיירנו בגטו היהודי.

אכלנו ארוחת צהרים מוקדמת במסעדת בגטו החלבית. היה טעים.

המשכנו לצעוד ברגל וחצינו את הטיבר לכיוון רובע טרסטוורה. שוטטנו בסמטאות, וכמובן שוב ליקקנו גלידה.

משם טיילנו לנו לכיוון שוק קאמפו די פיורי, עם דוכניו החמודים, וכוסות הפירות החתוכים שלא ניתן לעמוד בפניהן.

אט אט התקדמנו לכיוון פיאצה נבונה והתיישבנו לנוח בכיכר. שוב יום חם עד בלתי נסבל.

לאחר מנוחה, וביצוע סדרת תמונות מכל הכיוונים, המשכנו לפנתאון.

מחוץ לפנתאון עמד בחור וניגן באופן מדהים על כינור חשמלי. נשארנו לצפות לאורך זמן, עד שהוא נאלץ לעזוב כי הגיע תורו של קבצן אחר להופיע בדיוק באותה פינה.

נכנסים לפנתאון והקטנה אומרת: "אני שומעת מלאכים" והיא לא טועה, כי מקהלת ילדים עומדת בתוך הקהל ושרה בקולות זכים תוך ניצול האקוסטיקה המדהימה.

שוב יוצאים לחום. מזל שבכל פינת רחוב יש מזרקת מים קרים, וניתן למלא את הבקבוקים.

שוב מלקקות גלידה וממשיכות לצעוד, בין רחוב לסמטא, בין דוכן לחנות. בין רוכלים לאמני רחוב, והופ – שוב אנחנו במזרקת טרווי.

אנו חותמות את היום בזריקת מטבע למזרקת טרווי. פעם שלישית שלי ברומא- אז כנראה העניין עם המטבע עובד.

10.7- יום שלישי

את מרבית היום אנו נבלה בעמק קפרלה וסביבתו.

עמק קפרלה נמצא ממש בתוך רומא. כשיורדים מהאוטובוס באמצע אזור בנוי קצת קשה להאמין, שמיד מעבר לפינה שוכן עמק קפרלה. וכשמטיילים בעמק הירוק קשה להאמין שסביב כל הטבע הממלא את כל שדה הראיה, שוכנת עיר עמוסה ומלאה.

לאחר צעדה קצרה אנו מגיעות אל חנות בה ניתן לשכור אופניים.

(השכרת אופניים: שעות פתיחה: 9:30 -13:, 14-18 בימים שני עד שישי, שבת וראשון 9:30-19:00. 3 יורו לשעה, 15 יורו ל 5 שעות. משלמים בסוף לפי הזמן שעבר).

בין החנות לכניסה לעמק עובר כביש דו נתיבי סואן וצפוף וצריך מאוד להיזהר. אנו העדפנו ללכת לצד האופניים בשולי הכביש. ברגע שנכנסים לעמק ניתן להתחיל לדהור ולתת ללב להוביל בין שבילי הכורכר. אם ניחנתם בחוש כיוון – פשוט לכו לאיבוד בין השבילים.

מקום פסטורלי ומקסים. שקט מושלם וציוציי ציפורים.

הקטנה אומנם נפלה מהאופניים ונחתה בתוך שדה סירפדים – אבל אפילו זה לא גרע מהחוויה (לנו יש תמיד בתיק קצת פלסטרים, פולידין ותחבושת אלסטית – ליתר ביטחון).

לארוחת עשר – פיקניק בטבע.

אין ספק שהמדובר באחת מחוויות השיא בטיול.

אחרי סיבוב גדול בעמק, החזרנו את האופניים והתחלנו לצעוד לכיוון הקטקומבות, לאורך ויה אפיה אנטיקה.

הדרך סלולה אך ארוכה. ארוכה אפילו יותר ביום חם. הבנות מתחילות לשיר בשני קולות את שיר הדרך של בובספוג. והקטנה רוקדת לצילי ראפ קצר שהמציאה והמורכב מצלילי המילה קטקומבה.

הקטקומבה נחשבת למקום קדוש לנצרות ושייכת לוותיקן, לפיכך יש להתלבש בהתאם ואסור לצלם.

(הקטקומבה של קליסטוס סגורה ברביעי. שעות פתיחה: 9-12, 14-17. מבוגר 8 יורו. ילדים (6-15) 5 יורו. הביקור מודרך בחינם כ- 40 דקות.)

הסיור במקום בהדרכה בלבד ואחריו תדעו הכל ובפירוט רב על ראשית הנצרות, החל מצליבתו של ישו ועד התבססות הנצרות ברומא. בסיור המדריך מתאר אילו קשיים ורדיפות קשות חוו הנוצרים הראשונים תחת שליטת הרומאים- “ממש מסכנים”.

גם מי שלא מתעניין ברקע ההיסטורי לא יכול שלא להתרשם מהמבנה התת קרקעי העצום, וזאת על אף שהסיור מתקיים רק בחלק קטן ממנו. יורדים מספר קומות מתחת לאדמה, ובפנים קילומטרים של מסדרונות עם תאי קבורה (לא לדאוג – התאים ריקים). הטמפרטורה בפנים 14 מעלות, כשבחוץ מעל 30 מעלות.

התמונה מהאינטרנט:

לאחר היציאה מהקטקומבה אנו ממשיכות לצעוד לאורך ויה אפיה, עד שאנו מגיעות לקטע דרך מקורי שנותר כפי היה בעת סלילתו במאה החמישית לפני הספירה.

לקראת הערב, אנו מנסות לחזור למרכז העיר באמצעות אוטובוס. על אף שהמוביט מראה שכבר האוטובוס מגיע – דבר לא קורה, חולפת עוד רבע שעה ועוד רבע שעה והאוטובוסים מגיעים רק וירטואלית, לכן אנו תופסות מונית לכיוון הפירמידה, אשר בסמוך לה נמצא Eataly - קניון מזון המשתרע על פני מספר קומות. (פתוח 9-24)

אכלנו במקום ארוחת ערב בדוכן אחד, קינחנו בקנולי בדוכן שני, ובין לבין עשינו קצת קניות והתרשמנו מהמגוון ומהסדר (למשל מארזי פלפל חריף, מסודרים לפי סדר חריפות וממוספרים לפי דרגת חריפות מ- 1 עד 12, המון צורות של פסטה וכו').

11.7- יום רביעי

פארק השעשועים מג'יק ריינבו.

לפארק הסעה ייעודית הלוך וחזור בתשלום ממרכז רומא.

(שעות פתיחה: שני עד חמישי 10-18, שישי שבת ראשון 10-22. כניסה + נסיעה הלוך חזור – 36 יורו. הסעה יוצאת מתחנת טרמיני marsala street 71/75 ב9:20 וחוזרת ב- 18:20. צריך להגיע לפחות רבע שעה לפני מועד היציאה).

הפארק עצמו חביב וכולל את כל המתקנים המוכרים ובין היתר: שיט אבובים, סירות שגולשות למים, מסע תחת האדמה, רכבות הרים, סרטי תלת מימד באולם ממוזג, מגדל "נפילה חופשית" ועוד ועוד. הפארק היה די ריק ומיצינו אותו בקלות תוך מספר שעות.

את הזמן עד למועד הנסיעה חזור העברנו באאוטלט קטן שנמצא מול הפארק.

חייבת לציין שחלק מבני הנוער האיטלקיים שהשתמשו בהסעה התפרעו, השמיעו מוזיקה בקולי קולות והתנהגו בגסות לשאר הנוסעים. הנהג בנסיעה הלוך התעלם מכך. הנהג בנסיעה חזור עצר את האוטובוס ואיים שיוריד אותם באמצע הדרך ורק אז הם השתתקו.

12.7 – יום חמישי

יום אחרון ברומא. נפרדות מהסוויטה הנעימה.

צ'ק אאוט. משאירות מזוודות. ויוצאות לבדוק האם לחנויות בויה נציונלה יש מה לחדש לנו.

בצהרים פיצה, פסטה וקרם ברולה, במסעדה קטנה ברחוב צדדי. היינו לבד, קיבלנו יחס אישי והאוכל היה טוב מאוד.

לקינוח -נפרדים מהעיר במבט מגבוה מהגג של פיאצה ונציה.

לשדה נסענו במיניבוס שאסף אנשים ממספר מלונות באזור. המראה 21:55.

אני יודעת שקשה להאמין, אבל בגלל החום העדפנו בזמן אמת לקצץ חלק מהמקומות בהן תכננו לבקר. כך שגם אחרי 11 ימים, עדיין נותר לנו עם מה להתחדש גם בפעם הבאה.