חזרנו מלונדון, אבא ושתי בנות (גיל 8 ו10), והיה כיף, כיף, כיף! האווירה ברחובות, הבריטים האדיבים, האטרקציות וכמובן הפגישה עם המלכה. למעשההטיול היה ב10-16 בדצמבר 2015 , אך מסיבות שונות ומשונות לא יצא לי לפרסם עד כה.

תודה רבה לכל מי שעזר לנו בתכנון (תוכלו לראות אותו בשרשור הזה) לא הספקנו הכל, אז יש סיבה טובה לחזור שוב .

פרטים טכניים:

טסנו באיזיג'ט הלוך-חזור מלוטון, והיה בסדר גמור. הזנמתי כרטיסים רגילים, בלי ספידי-בורדינג ובלי בחירת מושבים. פשוט נכנסתי לאתר כשנפתח הצ'ק-אין (30 יום לפני הטיסה) ולא היתה בעיה לבחור מושבים. המרווח בין השורות הפתיע אותי לטובה, ואני די גבוה (1.85 מ'). אמנם בטיסה חזור המזוודה שלנו נפגמה קלות, אך זה יכול לקרות בכל חברה. שלחתי להם מייל ואני מחכה לתשובה.

בלונדון השתמשנו בכרטיס אויסטר לכל הנסיעות בתחתית ובאוטובוסים. מאד נח לדעתי ומאד חסכוני כיון שיש עלות מקסימלית ליום, כלומר גם אם נסעת המון נסיעות, לא תחוייב יותר מסכום מסויים (תלוי באזורים שבהם נסעת 1-6) ליום. ילדים נוסעים חינם בליווי מבוגר.

הקופון המשתלם ביותר הוא של קלוגס, שמקנה כניסה חינם למבוגר לאטרקציות הכי יקרות. אנחנו השתמשנו בו במאדאם טוסו, וזה חסך לנו 33 פאונד. הקופון נמצא על חלק מאריזות הדגנים של קלוגס. מחיר אריזה כ2-3 פאונד. מה שהפתיע אותי זה כשהיינו בקופה במאדאם טוסו, הקופאית הציעה לנו לקנות כרטיסים לאטרקציות האחרות של מרלין - לונדון איי, הדאנג'ן, האקווריום - ב13 פאונד לשלושתנו!! (7 למבוגר, 3 לילד). אני לא יודע אם זה היה מבצע רק בזמן שהיינו או משהו קבוע, אבל קנינו שם כרטיסים ללונדון איי, וזה גם חוסך את התור באטרקציות האחרות.

1+1 עם כרטיסי רכבת:

אחרי כל הדיונים שיש כאן ובאתרים אחרים, נראה לי שהכי משתלם מה שעשינו. קנינו (בתחנת יוסטון) כרטיס הלוך מvauxhall לqueenstown וכרטיס חזור ליום האחרון של הטיול. סה"כ למבוגר וילד - 6.60 פאונד. זה מאפשר להשתמש בהטבה של 1+1 בכל התקופה של הטיול. עם הכרטיסים האלה נכנסנו למצודת לונדון ולמוזיאון הפרשים.

יישומון (אפליקציה) מומלץ: Citymapper

מומלץ ביותר, ועזר לנו מאד. אתם כותבים נקודת התחלה (או משתמשים במיקום הנוכחי שלכם) ונקודת סיום, ומקבל מספר אפשרויות מסלול, ברגל או ברכב, ליעד. אם בוחרים תחבורה ציבורית, מקבלים מספר מסלולים בתחתית או באוטובוס, כולל מחיר הנסיעה, והכל מעודכן לפי זמני היציאה של התחתית/אוטובוס, זמני הליכה בין תחנות ועוד.

הטיול עצמו:

כמו שאמרתי, טסנו באיזיג'ט, בטיסה שיצאה בזמן ב19:30. היינו אמורים להגיע ב23:10 אך הגענו רק 1 בלילה. למה התעכבנו? באמצע הטיסה פתאום צעקות "יש במטוס רופא? דוקטור? דוקטור?" התברר שאחת הנוסעות איבדה את הכרתה, ונחתנו בוינה כדי לפנות אותה לבי"ח.

כך יצא שהגענו קצת באיחור ללוטון. אחרי קבלת המזוודות, יצאנו החוצה וציפינו לראות נהג עם שלט עם השם שלנו. להפתעתנו, לא נהג ולא שלט... לנהג שהזמנו היה תקר בגלגל, והנהג החלופי עדיין לא הגיע . חיכינו עוד חצי שעה, והגענו עייפים מאד לבית של דוד שלי.

למחרת קמנו בשעות הבוקר המאוחרות, ויצאנו למוזיאון לונדון. בכניסה בידוק בטחוני! פותחים תיקים ועוברים על הגוף עם מגנומטר. זה לא היה בביקור הקודם שלי בלונדון, לפני כ4 שנים. כנראה בעקבות הפיגועים בפריס.

המוזיאון מומלץ, מחולק לפי שנים בהיסטוריה של לונדון. ויש בו מוצגים רבים ומעניינים לדוגמא מטבעות של טיטוס, שאיתו יש לנו (היהודים) חשבון הסטורי ארוך. יש גם חלק מיוחד על הסיטי של לונדון, שזה אזור קטן מאד (כ3 ק"מ מרובע) בתוך לונדון, שיש לו ראש עיר משלו, ומשטרה משלו.

ציון:8

אח"כ המשכנו לקובנט גארדן. האיזור מקסים, והיה מואר מקסים לכבוד חג המולד. במיוחד אהבנו את חנות המומינים (אני פחות אהבתי, בגלל המחירים... ) שם. ראינו גם שתי הופעות רחוב - אופרה (!) וקוסם, שהיו נחמדות, אבל בשתיהם דיברו המון באנגלית, והבנות עדיין לא שולטות.

ציון: 9 מהבנות, 8 מאבא.

סיימנו את היום בכיכר טרפלגר ובגלריה הלאומית. בעקבות עיצה של לי היקרה (תודה!) הדפסתי כמה תמונות בצבע, ובצד השני הסבר על הצייר ועל התמונה. "חפש את המטמון" במוזיאון הכניס הרבה עניין לבנות

.

כשיצאנו מהגלריה הלאומית חיכתה לנו הפתעה - חנוכיית ענק באמצע הכיכר, ובמה עם הופעה של המכביטס לכבוד חנוכה. לפי מה שאמרו שם, יום לפני זה הם שרו אצל אובמה בבית הלבן.

כמובן הסביבון עם האות ש'.

יום שני של הטיול היה יום שישי, ואנחנו דתיים. שבת נכנסת מוקדם (בערך ב3 וחצי) כך שיש לנו יום קצר. בחרתי באטרקציה הכי קרובה למקום הלינה שלנו - מאדאם טוסו, כדי לא לבזבז זמן על נסיעות.

כמו שסיפרתי, השתמשנו בקופון של קלוגס, וקנינו בקופה גם כרטיסים ללונדון איי. עמדנו בתור כ10 דקות, וזה היה התור הכי ארוך שהיה לנו בכל הטיול! אחרי ששילמנו, הפקדנו את המעילים והתיק במלתחה. 2 פאונד למעיל, 3 פאונד לתיק. הבחורה במלתחה, לבושה ברעלה, הציעה לנו להכניס מעיל אחד לתיק וכך לחסוך תשלום עליו. נחמד מצידה

אהבנו מאד מאד את מאדאם טוסו, וזו האטרקציה מספר 1 מבחינתנו. הבנות לא הכירו כמובן את כל הדמויות אבל זה לא הפריע להן (לא לבנות ולא לדמויות). ה"מוזיאון" בנוי בצורה חכמה, מחולק לנושאים ומאד חוויתי. הצטלמנו עם המלכה, קייט אך בלי יורשי העצר... ננזפתי שהגעתי בלי חליפה..

בסוף יש גם סרט 4D נחמד, אבל לא מדהים.

בסה"כ ציון 10 מכולם.

סיימנו בערך באחת, והיה לנו שעה להסתובב בריג'נט פארק. פארק מקסים וכמו בכל הפארקים האכלנו את הברווזים, ציפורים ושאר בעלי החיים שהסתובבו שם בלי פחד.

ציון 8.5 מהבנות, 9 מאבא.

היום הבא בטיול הוא יום שבת, שבו נחנו. הרבה נחנו. התפילה בבוקר התחילה בשעה 10:00 ולמי שלא מכיר אומר רק שבארץ מתחילים בין 7:30 ל8:30 (הכי מאוחר שאני מכיר זה ברבע ל9).

את יום ראשון התחלנו במוזיאון הטבע Natural history. כמובן שלא הספקנו את כולו, אבל הבנות נהנו במיוחד מתצוגת היונקים והציפורים.

ציון 8.5 מהבנות, 9 מאבא.

אח"כ המשכנו למוזיאון המדע הסמוך. כשביקרנו היתה תערוכה על קוסמונאוטים, וראינו גם הופעה/הדגמה שקשורה לנושא. בסה"כ הבנות שלי פחות אהבו את מוזיאון המדע מאשר את מוזיאון הטבע, ולכן בילינו בו פחות. את החנות של מוזיאון המדע הן דווקא אהבו

ציון 7.5 מהבנות. 8 מאבא.

משם ניווטנו בעזרת citymapper להרודס. ראינו רולס רויס עם גג נפתח, עלינו במדרגות הנעות המצריות, ובנוסף היתה שם אטרקציה לילדים - מסך שאתה עומד מולו, וצורת גוף שלך משתקף בו, וכשאתה זז הדמות שלך זזה עם מלא זיקוקים וניצוצות. קשה להסביר, אבל היה כיף. אולי מהתמונה זה יהיה ברור.

כמובן שלא קנינו כלום, אבל ראינו אנשים יוצאים עם שקיות, אז כנראה שיש כאלה שקונים שם

בסה"כ נחמד, לא חובה. ציון 8.

אחרי הרודס, שוב בעזרת citymapper נסענו להייד פארק. שמחתי שזה ביום ראשון, כך שהבנות ראו את כל הנואמים. כמובן שישראל והיהודים הופיעו באחד הנאומים...

המטרה העיקרית בהייד פארק היתה winter wonderland שהומלץ לי פה ע"י אמה ושירלי (תודה רבה!) והיה מוצלח מאד. יריד "כמו בסרטים" עם מלא דוכנים כמו לקלוע לסל או לזרוק חישוק על בקבוק, ואם מצליחים מקבלים בובת פרווה ענקית. גם רכבות הרים/קרוסלות/מכוניות מתנגשות ושאר מתקני לונה פארק. למרות שהבת הקטנה יותר, בת 8, לא כל כך אהבה את המתקנים, היא נהנתה מהאווירה.

ציון: 10 מהבת הגדולה, 7 מהבת הקטנה, 9 מאבא.

ביום שני התחלנו בנסיעה ארוכה לטאואר - מצודת לונדון. אין הרבה מה להוסיף על מה שנכתב כבר - אתר חובה. מאד מעניין, גם לגדולים וגם לקטנים. אהבנו גם את תצוגת תכשיטי המלכה. בילינו שם עד הצהריים.

ציון 9.5 מהבנות ומאבא.

משם נסענו להמליס. מגוון עצום אך מחירים יקרים. אח"כ הסתובבנו ברחוב אוקספורד, ומלאנו את המזוודה חזור בקניות .

ביום האחרון, יום שלישי, התחלנו בהחלפת המשמרות בארמון באקינגהם. מה אומר ומה אדבר. זו היתה האכזבה של הטיול. עומדים שעה ומחכים ובסוף רואים קצת חיילים צועדים מפה לשם, קצת סוסים ותזמורת. בנוסף, בגלל שמתחיל רק ב11:30, וצריך להגיע חצי שעה עד שעה קודם כדי לתפוס מקום, זה מבזבז חצי יום.

ציון 7.5 מהבנות, 6 מאבא.

משם המשכנו לפארק סט. ג'יימס לארוחת צהריים וכמובן שדאגנו גם לסנאים הרבים שהסותבבו שם..

אח"כ הלכנו הליכה קצרה למוזיאון הפרשים המלכותי Household cavalry museum - מוזיאון קטן ונחמד מאד המספר על ההיסטוריה וההווה של חיל הפרשים. בסוף יש לילדים אפשרות למדוד מדי חיילים בריטיים. מאד מהנה.

ציון 8 מכולם.

התחנה האחרונה שלנו בלונדון היתה לונדון איי. לא היו תורים בכלל, ובכל מקרה היו לנו את הכרטיסים שקנינו במאדאם טוסו. אהבנו מאד את הסיבוב ואת הנופים היפים.

ציון 8 מהבנות, 8.5 מאבא.

לסיכום, אהבנו מאד את לונדון, ואין ספק שנשוב אליה בעתיד surprise