לקראת טיול לאוסטריה אספתי קצת מידע וקישורים שיהיו לי לעזר בבניית הטיול. אני משתף בתקווה שיעזרו גם למישהו אחר. *הפוסט עדיין בבניה*

.

הקדמה:

אוסטריה (מתוך ויקיפדיה):

אוסטריה היא רפובליקה פדרלית המורכבת מ-9 מדינות: 1. בורגנלנד, 2. קרינתיה, 3 .אוסטריה תחתית, 4. אוסטריה עילית, 5. זלצבורג, 6. שטיריה, 7. טירול, 8. פורארלברג, 9. וינה.

CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=360244

.

כל אחת ממדינות אוסטריה מחזיקה פרלמנט, ה"לאנדטאק", משלה.

אוסטריה גובלת בליכטנשטיין ובשווייץ במערב, באיטליה ובסלובניה בדרום, בהונגריה ובסלובקיה במזרח בגרמניה ובצ'כיה בצפון.

.

ההמנון האוסטרי מתחיל במילים אלו:

ארץ ההרים, ארץ פלג מים
ארץ השדות, ארץ הכנסיות
 ארץ הפטיש והסדן...

ואכן, מי שיטייל באוסטריה יראה הרים, נהרות, אגמים, שדות וכנסיות. אך מדוע נכנסו הפטיש והסדן להמנון? אם מישהו יודע, אנא שיכתוב בתגובות.

laugh

יהדות אוסטריה:

יהדות אוסטריה היא קהילה יהודית עתיקת יומין המתקיימת בשטחה של מדינת אוסטריה המודרנית, אשר שורשיה נעוצים, ככל הנראה, בכיבוש הרומי. במהלך הדורות ידעה הקהילה עליות ומורדות: בתקופות מסוימות נהנתה משוויון זכויות ושגשוג תרבותי, ובעתות אחרות סבלה מפוגרומים, גירושים ועלילות דם.

בתחילת המאה העשרים מנתה הקהילה היהודית כ- 175,000 יהודים. לאחר כיבוש אוסטריה בידי גרמניה הנאצית בשנת 1938 היגרו ממנה תוך זמן קצר מרבית היהודים לארצות המערב ולארץ ישראל. כמעט כל אלה שלא עזבו ניספו בשואה. לאחר ההגירה והשואה קטנה הקהילה בצורה משמעותית, וכיום היא מונה מספר מועט של אלפי איש.

אחד המקומות הפופולריים בטיול בזלצבורג הוא קרחון פרנץ יוזף בגרוסגלוקנר. ובכן, מי היה הקיסר פרנץ יוזף:

פרנץ יוזף הראשון (18 באוגוסט 1830 – 21 בנובמבר 1916), קיסר אוסטריה, מלך בוהמיה (1848–1916) ומלך הונגריה (1867–1916) לבית הבסבורג. נחשב לאחד המנהיגים הבולטים של אירופה במאה ה-19, והיה אהוד מאוד על עמי האימפריה שבראשה עמד. בתחילת דרכו הייתה מדיניותו נוקשה יותר, ובהמשכה התמתנה בהדרגה והייתה לליברלית יותר, בעקבות תבוסותיו והתקוממויות לאומניות בממלכתו. כך למשל הנהיג מעמד שווה להונגריה ולאוסטריה, בהופכו את הקיסרות מ"הקיסרות האוסטרית" ל"קיסרות אוסטרו-הונגרית". תחת שלטונו הפכה וינה למרכז תרבות בינלאומי חשוב ומשפיע. לאחר מותו החלה הקיסרות להתפורר. תקופת מלכותו בת 68 השנים הייתה השלישית באורכה בהיסטוריה של אירופה, לאחר לואי הארבעה עשר מלך צרפת ויוהנס השני, נסיך ליכטנשטיין

בשנת 1848 מונה פרנץ יוזף לקיסר אוסטריה, אירוע אשר מציין את תחילתה של תקופת פריחה יהודית גדולה באוסטריה, הנחשבת למעין "תור זהב". הקיסר העניק ליהודים שוויון זכויות, באומרו כי "הזכויות האזרחיות והמדיניות אינן תלויות בדת". הקיסר היה אהוד מאוד על היהודים, הם כינוהו "הקיסר ירום הודו" (הקיר"ה) ואף חיברו עבורו תפילות ושירים שהודפסו בסידורי התפילה. בשנת 1849 ביטל הקיסר את האיסור על היהודים להתארגן בקהילה, ובשנת 1852 נקבע תקנון הקהילה היהודית. ב 1867 קיבלו היהודים שוויון זכויות מלא באופן רשמי. חופש המגורים בבירה, שניתן בשלב זה ליהודים, הביא לגידול מהיר בממדי הקהילה ומקבוצה קטנה יחסית של יהודים "נסבלים" קהילת וינה הגיעה ב-1855 ל-20,000 נפש לפחות והמספר הוכפל כעבור 15 שנים בלבד. מרבית היהודים שהצטרפו לקהילה היו מסורתיים והגיעו מהונגריה ומגליציה.

בשנת 1869 ביקר הקיסר בירושלים והתקבל שם באהדה רבה על ידי האוכלוסייה היהודית. הקיסר הקים קרן למימון הקמת מוסדות יהודים, ואיתה הקים את בית המדרש לרבנים בבודפשט שבהונגריה. ב-1890 נקבע מעמדה הרשמי של הקהילה היהודית בווינה. מספר יהודים גם נבחרו באותה תקופה לפרלמנט האוסטרי.

בתקופתו של פרנץ יוזף וגם לאחריה תרמו היהודים רבות לתרבות האוסטרית. למרות אחוזם הקטן באוכלוסייה, פעלו באוסטריה משכילים יהודים רבים שהיו לגדולי התרבות האוסטרית, ביניהם עורכי דין, עתונאים (ביניהם בנימין זאב הרצל) סופרים, מחזאים, משוררים, רופאים, בנקאים, אנשי עסקים ואומנים יהודים. וינה הפכה למרכז התרבות היהודית באוסטריה ומחוצה לה, והיוותה מרכז חינוך, תרבות וציונות. בנימין זאב הרצל, אבי הציונות, למד באוניברסיטת וינה, והיה עורך הפליטון של העיתון רב ההשפעה נויה פרייה פרסה.

emoji

אתרים כלליים למידע:

טריפ אדוויזר ובעברית.

לונלי פלנט

מסע אחר

emoji

זלצבורג וטירול

מרבית המטיילים מתרכזים בשתי מדינות: זלצבורג וטירול, כאשר הרבה משלבים את שתיהן בטיול אחד. אספתי מעט מידע וקישורים על שתי מדינות אלו, והשתדלתי לתת קרדיט כשלקחתי חומר ממישהו אחר, אבל אם שכחתי מישהו, אני מתנצל. אנא שלחו לי הודעה פרטית ואתקן.

emoji

emoji הגעה: emojiemoji

שדה התעופה הבינלאומי במינכן הוא הקרוב ביותר לזלצבורג ולטירול. יש מגוון טיסות וחברות תעופה, רגילות ולואו-קוסט, שטסות למינכן. מקובל ששכירות רכב במינכן זולה יותר מאשר באוסטריה (וינה או זלצבורג).

למטיילים בזלצבורג שדה התעופה בוינה הוא גם אפשרות סבירה, שמאריכה את הדרך במעט זמן, אבל לטירול זו כבר נסיעה ארוכה למדי (כחמש שעות). גם לוינה יש מגוון טיסות וחברות תעופה.

אפשרות מעניינת היא טיסה לוינה ואח"כ טיסת המשך לזלצבורג או אינסברוק. יש טיסות כאלה לאוסטריין אירליינס, ולפעמים התוספת במחיר קטנה.

נסיעה בדרכים המהירות באוסטריה מחייבת הדבקת מדבקה מתאימה על שמשת הרכב משמאל. עלות המדבקה אירו בודדים (8.80 אירו ל10 ימים; 25.70 לחודשיים), ונסיעה ללא מדבקה גוררת קנסות גבוהים. את המדבקה ניתן לקנות בתחנות הדלק לפני הכניסה לאוסטריה (אם מגיעים ממינכן) או בשדה התעופה בוינה. כתובת תחנת הדלק בשדה התעופה:

Ausfahrtsstraße, 1300 Schwechat-Flughafen, Austria

שימו לב, הרבה פעמים כבר מודבקת מדבקה בתוקף על שמשת הרכב (מהשוכר הקודם)!

יש מדבקה ל10 ימים, חודשיים או שנה. צריך לסמן את תאריך תחילת השימוש.

לדוגמא, מדבקת 10 ימים (מימין) ומדבקת חודשיים (משמאל).

.

יש כבישים, מנהרות וגשרים, שבהם תידרשו לשלם סכום נוסף, למרות שמודבקת מדבקה על רכבכם. מידע מפורט פה.

.

מספר אפשרויות לעצירה בדרך ממינכן או בחזרה:

 1. אגם המלכים – שייט, טיול.
 2. הר ינר Jenner
 3. מכרה מלח של Berchtesgaden.
 4. טירת נוישויינשטיין Neuschwanstein. טיפ: חנות מזכרות זולה ביותר ומומלצת (מחירים זולים מאוד באמת!)
 5. פארק Ruhpolding.
 6. טירת לינדרהוף

שרשור בנושא.

emoji

emoji לינה: צימרים / חוות / דירות: 

יש הרבה המלצות לצימרים בטיפים של למטייל, ובנוסף ניתן לחפש בבוקינג כמובן. התחושה שלי היא, שהרבה צימרים לא רשומים בבוקינג.

בהרבה מהאתרים האיזוריים (ראו בהמשך) אפשר לחפש מקומות לינה או להשאיר פרטים (תאריכים, מספר אנשים, העדפות שונות כגון בריכה וכד') ואז לקבל הצעות למייל מבעלי הצימר.

מנועי חיפוש:

http://sbgl.urlaubambauernhof.at/farms/ - מנוע חיפוש לצימרים בחוות, שבו יש אפשרות למלא תאריכים ואזורים, ואז בעלי הצימרים חוזרים אליך עם הצעות.

http://www.tiscover.com/en - גם לאוסטריה, וגם למספר אזורים באיטליה, גרמניה ושוויץ. לשים לב שדירוג הפרחים של הצימר נקבע על ידי בעלי הצימר, לפי איך שהוא מעריך את הצימר שלו.

http://holiday.salzburgerland.com/blsalzburg/en/accommodation/list?lkRG=RG&lkID=58c4b89d-25c7-49db-8d5e-8382bbdb57e4

http://www.urlauburlaub.at/salzburg/ - בגרמנית... ניתן לחפש מקום לינה לפי אזורים.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1WXVJQ5pNiDsC8WcnSPisxOx5hIePY7NuRdsqj2Bk8sY/edit#gid=96411328

.

.

אתרים איזוריים/מקומיים:

emoji

זלצבורגלנד:

דגל מדינת זלצבורג

זלצבורג

כרטיס זלצבורגלנד. (ראו פוסט נפרד)

טקסנבאך

Ramsau Dachstein (האמת, שייך למדינת סטיריה)

Wagrain Kleinarl

עמק גאסטיין Gastein Valley

Planai

גולינג

Tennengau

שלאדמינג-דאכשטיין Schladming-Dachstein

איזור האגמים – סט. וולפגנג, סט. גילגן

altenmarkt-zauchensee

צל-אס-סי וקפרון Zell-am-See Kaprun

.

טירול:

דגל מדינת טירול

איזור Serfaus-Fiss-Ladis

עמק Oetz

סולדן

עמק Pitztal.

אימסט Imst.

סיפלד וגם ספורט באיזור.

עמק Stubai.

Wider Kaiser – סיפור של גיל על האיזור: (הודעה 76)

כרטיס אינסברוק.

.

.

emoji אטרקציות emoji

אטרקציות למשפחה – אוסטריה כללי

.

אטרקציות פופולריות בזלצבורגלנד:

 1. דרך גרוסגלוקנר.
 2. אגם גוסאו
 3. האלשטט
 4. מכרות המלח וגם כאן. שימו לב שרק המכרה בBerchtesgaden מאפשר כניסה עם ילדים מתחת גיל 4. בהקשר זה אפשר לציין את חשיבותו של המלח בימי קדם, עד כדי כך שהוא שימש כאמצעי תשלום כמו זהב או כסף. במיוחד, חיילים קיבלו משכורת במלח, וכך נוצרה המילה Salary כדימיון לSalt. ויש אומרים שגם מקור המילה Sodier הוא במלח.
 5. המצודה בוורפן
 6. העיר זלצבורג וארמון הלברון.
 7. קניון ליכטנשטיין קלאם
 8. רכבל גרפנברג בWargrain והמתקנים שם.
 9. מפלי גולינג. בנוסף, מסלול נחמד באזור. כשעתיים, נגיש לעגלות.
 10. איזור האגמים: st. gilgen, st. Wolfgang. רכבל בסט. גילגן - Zwölferhorn-Seilbahn. רכבת קיטור בסט. וולפגאנג.
 11. מגלשות הרים Abtenau.
 12. מגלשות הרים קפרון צל-אם-סי. בסמוך פארק שעשועים לילדים Park Maisifltzer.
 13. פארק לילדים Geisterberg
 14. פלאנאי – Planai – רכבל, פארק משחקים לילדים, קארטניג ועוד...
 15. Wilde Wasserמסלול מפלים יפה. מואר בלילה. לידו ראפטינג
 16. קארטינג מההר בשלאדמינג (בעצם זו סטיריה ולא זלצבורג).
 17. seisenbergklamm
 18. הרכבל של לופר
 19. Kitzlochklam – קניון מומלץ, אך עם מעל 400 מדרגות (לא רצופות, עם משטחים ישרים ביניהם).
 20. Ramsau, Dachstein – רכבל, מדרגות לשום מקום, ארמון הקרח, מגלשות, שבילי הליכה, אגם, פארק.
 21. גן חיות לפני הגרוסגלוקנר: ממש ליד Grossglocknerstraße לפני תחנת התשלום. יש מעל 200 בעלי חיים אנדוגניים לאזור האלפים על כ -15 דונם של קרקע. טיול רגלי סביב הפרק לוקח בערך שעה אחת. השבילים מתאימים עגלות וכיסאות גלגלים.
   באמצע הפארק יש אגם גדול עם מגדל תצפית ושפע של הזדמנויות לשבת ולנוח. יש גם לוחות מידע ותרשימים של החי והצומח בבית הגידול של הרי האלפים. (חינם עם כרטיס זלצבורגלנד).
 22. הגשר התלוי בבאד גאסטיין.
 23. Katschberg – פארק חבלים, ראפטינג ועוד.
 24. מפלי מלטאטל פולבאך Fallbach Maltatal Wassererlebnis (למעשה בקרינתיה).
 25. ערוץ סייסנברג Seisenberg klam – לידו גם מערה (לאמפרכט) וערוץ נוסף (וורדרקסר). Vorderkaser Gorge, Lamprecht´s Cave
 26. מאגרי המים והסכרים בקפרון Kaprun.
 27. ערוץ זיגמונד-טון SigmundThun Klamm – ערוץ מקסים ממש, בלי הרבה מדרגות. בסוף הערוץ ניתן לחזור לחנייה או להמשיך במסלול יפה לאגם Klammsee

emoji

מסלולים אינטראקטיביים, עם הסברים, מסלולי רגליים יחפות ועוד...

אתר שמרכז מסלולי טיול רבים בטבע.

kiss

אופציות טיול לימים גשומים: emoji

 1. מערת קרח בדכשטיין. למרות שעדיף ביום בהיר, ואז לשלב עם תצפית 5 אצבעות. (מערת הקרח בוורפן לא מתאימה לילדים קטנים, וגם למבוגרים היא קשה). הטמפ' בפנים באיזור אפס מעלות, ולכן חובה בגדים חמים.
 2. מוזיאון כלי נגינה בסט. גילגן.
 3. קניון ליכטנשטיין.
 4. מכרה מלח Berchtesgaden. המכרה בהליין מגביל כניסה מגיל ארבע. בגלל שכולם יודעים שזו אופציה ליום גשום, אז בימים גשומים נוצרים תורים... כדאי מאד להגיע מוקדם.
 5. פארק מים - Therme Amadé
 6. אפשרויות באיזור האלשטאט.
 7. מערת לאמפרכט.
 8. מכרה הנחושת ההיסטורי של לרצנבאך. איזור וגרין

בנוסף, עוד הרבה אתרים "קטנים" ומקומיים יותר כמו בריכות סגורות, מיני גולף וכד'. כדאי לבדוק באתרים המקומיים שקרובים למקום הלינה שלכם, ולהתעניין גם אצל בעלי הצימר.

.

אירועים מיוחדים, פסטיבלים וכד' emoji

הרבה אנשים, ואני ביניהם, אוהבים לשלב בטיול גם פסטיבלים מקומיים או אירועים מיוחדים שלא מתקיימים כל שנה. מנוע חיפוש לאירועים כאלו בזלצבורג לנד נמצא כאן. צריך להכניס טווח תאריכים ומקבלים את כל האירועים בטווח. כדאי להוסיף פילטרים של מקום, וסגנון אירוע (לילדים, למשפחה, בטבע וכד').

לדוגמא: מופע אורקולי בצל-אם-סי.

.

העיר זלצבורג :

משמעות שמה של העיר הוא “מבצר המלח”, בגלל תעשיית המלח הענפה שהייתה בסביבותיה. היא נוסדה במאה ה-8 על ידי קדוש נוצרי, ונוהלה במשך מאות רבות של שנים על ידי שושלת נסיכים-ארכיבישופים כחלק מהאימפריה הרומית הקדושה. בעיר ישנם הרבה אתרים מעניינים, ורובם מפוזרים ברובע העתיק שלה, שהוכרז כאתר מורשת עולמית של אונסק”ו. העיר ידועה בשל היותה מקום הולדתו של מוצרט ומקום התרחשותו של הסרט “צלילי המוזיקה”. (בנימין ל.)

(כל האתרים להלן חינם עם כרטיס זלצבורגלנד)

 1. פנורמה של זלצבורג
 2. המצודה של העיר – Hohensalzburg. עולים ברכבת שיניים, פוניקולר – Festungsbahn
 3. ארמון הלברון
 4. העיר העתיקה
 5. גני מירבל - Mirabell Palace and Gardens

.

.

אטרקציות פופולריות בטירול:

 1. דרך הקרחונים
 2. מפלי קרימל
 3. מגלשות הרים ב imst
 4. עמק קונרטלר והקרחון.
 5. קניון לאוטש Leutaschklamm
 6. מפלי Stuiben - המפלים הגבוהים ביותר בטירול. אפשר ללכת מהכפר Umhausen (עלייה קצת קשה) או תצפית מהכפר Niedrthai. בכל יום רביעי המפלים מוארים עד חצות הלילה.
 7. מגלשות הרים בעמק Stubai.
 8. Fiss - פארק, מגלשות הרים ועוד
 9. פארק spielpark-leutasch
 10. HexenWasser (Witches' water) – פארק שעשועי מים, שביל רגליים יחפות, פינת ליטוף ועוד.
 11. Partnachklamm – קניון פראי ויפיפה
 12. Miedres – מגלשות הרים ושעשועי מים (נוף מדהים)
 13. מסלול רגליים יחפות Reutte
 14. רכבל וקארטינג Mutters. אם מגיעים לפני 11 בבוקר, המחיר של הקארטינג ב50% הנחה.
 15. הבית ההפוך. אזהרת סחרחורת!
 16. Area 47 – פארק גדול לראפטינג ושאר פעילויות אקטרים במים.
 17. מגלשות הרים בGolm
 18. מפלי גרווה Grawa
 19. עולם הזכוכית של סברובסקי - Swarovski Kristallwelten

emoji

הצעות לטיולים בטירול. ובאופן כללי, אטרקציות למשפחות בטירול. והכי כללי, על טירול.

.

אינסברוק

 1. תצפית אינסברוק.
 2. מקפצת סקי ברגסיל – אינסברוק
 3. קניות – Primark – פרימארק בתוך קניון.

emoji

פארקי חבלים:

 1. 1. עמק פיצטל (טירול)
 2. 2. הינטרגלאם (זלצבורגלנד)
 3. 3. קאטסברג – (זלצבורגלנד) גם ראפטינג לכיוון שלדמינג
 4. 4. Fulpmes  (Stubaital, טירול).

no

surprise

סיפורי מטיילים:

זלצבורגלנד:

הסיפור של לימור.

הסיפור של נועה.

הסיפור של נילי

הסיפור של אמבר.

הסיפור של פנינית.

הסיפור של לידר.

הסיפור של אורוני

הסיפור של עמיחי

הסיפור של דוד וקישורים.

עמיר פרי

הסיפור של שירלי

הסיפור של עדן מילר.

הסיפור של סמדר

הסיפור של דובי.

הסיפור של ריקי.

laugh

no

טירול:

כתבה של שירלי

בלוג של גיל

בלוג של סמדר

הבלוג של קובי: כאן

כתבות על טירול.

surprise

emojiemojiemoji

שרשור מזג אוויר וביגוד.

.

emoji

אוכל: 

סופרמרקטים

רשתות הסופרמרקטים המרכזיות באוסטריה הן ספאר (Spar), בילה (Billa), לידל (Lidl) והופר (Hofer). שתי האחרונות הינן רשתות זולות במיוחד. בזלצבורגלנד וטירול ישנם גם סניפים של הרשת אם-פראיס (MPreis)

קיימת רשימה של מוצרים כשרים שפורסמה על ידי איחוד הרבנים האירופי.

הסופרמרקטים באוסטריה נקיים מאוד, והסניפים הגדולים ביותר נמצאים בדרך כלל בכניסות לערים המרכזיות.

emoji

קניות: 

 1. קניון בטירול – אינסבורק. Sillpark (Primark)
 2. אינסברוק - Dez
 3. סט. יוחנן – זלצבורגלנד
 4. חנות מפעל של נייק, אדידס ועוד. בתוך אאוטלט בפידינג, גרמניה. 20 דקות נסיעה מהעיר זלצבורג.
 5. אימסט – טירול
 6. זלצבורג - Europark

.

תהנו!!

אהבתם? אנא המליצו (בכפתור הירוק למעלה wink).