שתי משפחות במנצ'סטר ובפיק דיסטריקט – סיכום טיול

 שימו לב! חלק מהתמונות מוצגות באתר חתוכות. כדי לראות אותן “נורמלי” ניתן ללחוץ על התמונה. 

מי? שתי משפחות, אחת עם ששה ילדים, השניה עם ארבעה ילדים. גילאי 10 עד 18, פלוס ילדה אחת בת ארבע. טיילנו בעבר בהולנד, היער השחור, אוסטריה, אלפ"צ, גיאורגיה.

איפה? יומיים במנצ'סטר, שבוע בפיק דיסטריקט.

מתי? סוף אוגוסט, 19 עד 29

מה? מוזיאון מדע, חפש את המטמון, מתחם שלג, סי-לייף, פארק חבלים, טיולי טבע, מערה, פארק שעשועים, פסטיבל, יריד, חץ וקשת, טיול אופניים, פארק מים, מוזיאון פתוח ועוד. סיפור מפורט בהמשך... 😊

נהיגה? הנהיגה בצד שמאל זו שאלה שרבים מתחבטים בה לפני טיסה לאנגליה. אנחנו שכרנו רכב תשעה מקומות (מרצדס ויטו אוטומטי), והנהיגה בצד שמאל כמעט לא הפריע. כן צריך להיות מרוכזים יותר בנהיגה, אבל לא הרבה יותר מכל נהיגה בארץ זרה. מה שמאד הפריע אלו הכבישים הצרים להחריד בכל האיזור. כבישים ללא שוליים, ברוחב של רכב אחד, אך הכביש דו-סיטרי.... לא פעם החסרנו פעימה, כשמשאית הגיע מולנו, והתפללנו ששנינו נעבור בלי להתנגש. בגלל הכבישים הצרים, הנסיעה איטית וגם נסיעה למרחק קצר של כ20 ק"מ יכולה להתארך לשעה של נסיעה.

קיבלנו בהשכרת הרכב צמיד ליד שכתוב עליו "Keep left | Place on left hand" 😊

לינה? מציאת לינה למשפחה גדולה היא אתגר. לשתי משפחות גדולות על אחת כמה וכמה. אחרי חיפושים ושיקולים שונים החלטנו על ארבעה לילות במנצ'סטר, וששה לילות בחווה בפיק דיסטריקט.

הדירות במנצ'סטר: Axis house ו Athletes way house הוזמנו דרך בוקינג. דירות טובות מאוד, מרווחות ומודרניות. מצוידות היטב.

החווה: Broadhurst farm holiday cottages - הזמנו את הדירות Elm ו Cedar ישירות מול הבעלים (לינדה). דירות טובות ומרווחות. דרושה קצת תחזוקה טובה יותר – אחת המקלחות לא עבדה (לא היה זרם), ואחד השירותים התקלקלו (תוקן אחרי יום). הילדים במיטות קומתיים.

אז איך היה? היה כיף, בלי ספק. הרבה ירוק, מים כבשים ופרות בכל פינה. אטרקציות נחמדות. אבל, אם אני צריך לדרג את צפון אנגליה ביחס לשאר המקומות שהיינו בהם, אין ספק שבאוסטריה והולנד נהנינו יותר. למה? התשובה מורכבת. הנאה ודירוג של טיול מורכבים מהרבה גורמים: ציפיות, מזג אוויר, דינמיקה משפחתית, מקום הלינה, אטרקציות מסוימות, תחושה של חידוש או מיצוי ועוד. הולנד היה הטיול הראשון שלנו, ובוודאי שזה משפיע על ההתלהבות שלנו עד היום. באוסטריה היינו כבר מנוסים, אז אני יכול לומר בוודאות שהייתי ממליץ יותר. הנוף, האטרקציות, נסיעות קצרות יותר. יכול להיות שקצת מיצינו את הסגנון הזה של טיולים או את אירופה, וצריך לחפש משהו מעט שונה. זה לא שלא היה כיף, אבל גם לא היה משהו מיוחד או שונה מיעדים אחרים.

שיא הטיול? מבחינתי המוזיאון הפתוח Black country. מבחינת הילדים, הדעות חלוקות, חלק אמרו טיול אופניים בMonsal trail, חלק אמרו הפעילות של חץ וקשת, חלק המתחם של השלג במנצ'סטר – Chill factore וחלק אמרו הטיול לMother cap . מעניין שאף אחד לא אמר אלטון טאוארס.

אכזבת הטיול? הפסטיבל ב Stoke-on-trent לכל הדיעות.

למי תודה למי ברכה? קראתי סיכומי טיול רבים בפורום, ונעזרתי ברבים וטובים, שאי אפשר למנותם כי רבים הם, אך יהיו בעיניכם כאילו הייתי פורטם... אני חייב לציין את הסיכום המקיף של עמיחי, שמפנה לסיכומים רבים נוספים, שנעזרתי בו רבות. כמו כן, תודה לאוליב על התשובות לכל עניין אנגלי, ולסמדרולה, שטיילה במקביל אלינו, על מספר עיצות שימושיות, ובמיוחד על היישומון של KLBD, שהפך את חיינו לקלים יותר במהלך הטיול.

יום 0-1: טיסת איזיג'ט יצאה באיחור (כרגיל) של כשעה, כך שהגענו למנצ'סטר בערך ב1:30. אחרי כארבעים דקות כבר יצאנו מהשדה עם מונית שהזמנו פה. נסיעה של קצת פחות מחצי שעה, ואנחנו נופלים שדודים על המיטות. בבוקר השכמנו (ההורים) וחיכינו למשלוח מTesco שהוזמן עוד בארץ לחלון הזמן 9:00-10:00. ב9:15 הגיע האוכל, מסודר ואיכותי, וגם זול... מדגיש את יוקר המחיה בארץ. מעניין לציין (וגם מכעיס), שבהמשך הטיול היינו בחנות הכשרה במנצ'סטר (Halpern), ואפילו המוצרים הישראליים כמו ביסלי או שקדי מרק (של אסם) זולים יותר מאשר בארץ...

בעשר הערנו את הילדים, ואחרי ארוחה קלה הזמנו אובר למוזיאון המדע. ביומיים הראשונים תכננו להישאר במנצ'סטר, ובעקבות התייעצות בפורום טריפאדוויזר, החלטנו לא לשכור רכב ליומיים אלו, והשתמשנו באובר. מאד נח, פשוט ולא יקר. ליד מוזיאון המדע נמצאת נקודת ההתחלה למשימת ריגול נחמדה בסגנון חפש את המטמון. יש סיפור מסגרת, ורמזים שמובילים מתחנה לתחנה. הפסקנו את המסלול באמצע, כי היה חסר קצת יותר מידע על המקומות שעוברים בדרך. בסה"כ נחמד, אבל ממש לא חובה.

ברחובות העיר הבחנו בהרבה בתים עם איקס מתכת אדום עליהם. אם מישהו יודע מה זה, אשמח לשמוע.

חזרנו למוזיאון המדע, והפעם גם נכנסנו. המוזיאון מקסים. חלק מהתערוכות קבועות וחלק מתחלפות. יש גם איזור אינטראקטיבי, שהילדים מאד נהנו בו. כשאנחנו היינו היתה תערוכה מיוחדת על השמש, בתשלום (הכניסה למוזיאון בחינם). נכנסתי עם חלק מהילדים, וגם שם למדנו ונהננו. מומלץ מאד! נשארנו במוזיאון עד הסגירה…

רואים מה הבת שלי כתבה בעט אור?

(לאבא המושלם, תודה על הטיול)

חזרנו (עם אובר) לדירות, וארגנו ארוחת מלכים, ולקינוח אננס ענקי מטסקו בפאונד וחצי.

יום 2: מתחם שלג, אקווריום, מוזיאון וקצת קניות

בבוקר אחרי ארוחה קלה בדירה, שוב הזמנו אובר, ונסענו למתחם שלג Chill factore. הזמנו מראש גרופונים לשעה במתחם, שהוזילו את העלות בחצי, וגם הקנו לנו זכות לבגדים – מכנסיים ומעיל לשלג. חובה להיכנס למתחם עם כפפות ומומלץ גם עם מגפיים. למרות שפקפקתי ביני לבין עצמי איך יהיה המתחם, כי בכל אופן זה שלג מלאכותי בתוך אולם, נרשמה הצלחה גדולה. המקום גדול, והשלג איכותי ומרגיש כמו הדבר האמיתי (כמעט כל שנה יורד באיזור שלנו שלג, כך שאנחנו מכירים). יש כמה סוגי פעילויות (אבובים, מזחלות, לוחות גלישה) ומתחם לקטנטנים, וכולם יצאו מרוצים מאד.

יצאנו וכדי להתחמם צעדנו לאקווריום Sealife שנמצא לא רחוק. בדיעבד, ההליכה היא דרך כביש ראשי, וקצת מפחידה. את הכרטיסים רכשנו מראש באינטרנט, במחיר של קבוצה 😊. האקווריום דומה לאקווריומים במקומות אחרים בעולם. הולכים במסלול קבוע, ונהנים מדגים שונים ומשונים, מוזרים וגם מפלצתיים. יש גם כרישים, סוסוני ים, וצבי ים ענקיים. בחלק קטן מהמתחם ניתן לגעת ("ללטף") דגים, כוכבי ים ועוד. ניתן אפילו לקבל מניקור מסרטנים זעירים 😊

אחרי המוזיאון אכלנו ארוחת צהריים שהבאנו איתנו, ואז התפצלנו. הבנים (והבת הקטנה) נסעו למרכז העיר למוזיאון הכדורגל, והבנות לקניות (פרימרק וכד'). במוזיאון הכדורגל ניתן להעביר בכיף שעה עד שעתיים, והוא מומלץ במיוחד לחובבי כדורגל מושבעים. יש כמה קומות עם תערוכות על ההיסטוריה וההווה של הכדורגל (תלבושות, חוקים, שחקנים וכד') וגם כמה חדרים עם פעילויות, כגון בעיטות בכדור לכיוון מטרות שונות. מהנה אבל לא ממש מצדיק את התשלום.

יום 3: Mother Cap  ופארק חבלים

הבוקר אנחנו אוספים את הרכבים להמשך הטיול. הגברים נסעו (אובר) למתחם השכרת הרכב ליד שדה התעופה, והשאר אכלו ארוחת בוקר והתארגנו לטיול. חזרנו עם הרכבים, אספנו את כולם, ובערך בעשר יצאנו לטיול הראשון שלנו בפיק דיסטריקט - Mother Cap ! היעד בוויז הוא Surprise view car park והחניה בתשלום של מספר פאונדים (תלוי בזמן השהייה). בחניה עומד "גזלן" עם רכב גלידה, אך השמיים מעוננים ודי קריר, ואנחנו מתפלאים מי יקנה גלידה ביום כזה... אין שילוט ברור לנקודת ההתחלה של המסלול (בעיה כללית לפי מה שראינו באיזור), אז בוחרים כיוון לפי האינטואיציה, ומקווים לטוב. מטפסים בשביל נוח עם פריחה יפה, ולאט לאט מתגלים נופים מדהימים של הפיק. באיזור הפסגה סלעים עצומים ומאד מעניינים, שהילדים ממש שמחו לטפס עליהם. אחרי המון המון תמונות, יורדים חזרה באותו שביל, ובינתיים הטמפ' עולה. כשמגיעים למטה כבר ממש חמים, ופתאום הנוכחות של הגזלן לא תמוהה. קונים לכולם מגנום לסיום מושלם של הטיול. סה"כ לקח לנו כשלוש שעות.

היעד הבא הוא פארק החבלים ליד בוקסטון. בודקים בגוגל מהי הכתובת המדוייקת, ופתאום נחרדים לראות שהסגירה ב14:30, ולפי הוויז נגיע בערך ב14:45.... מתקשרים לפארק כדי לברר האם זה נכון, והם מרגיעים אותנו – הכניסה האחרונה עד 15:30 והפארק נסגר ב17:30.. בגוגל אנשים פרטיים מזינים את שעות הכניסה, ויכולות להיות טעויות.

פארק החבלים עצמו דומה לפארקים שהיינו בהם בצרפת או ביער השחור, אך אין מספר רמות כמו שם, אלא כולם עושים אותו מסלול. אהבנו שם ואהבנו גם פה. המחיר לא זול – 33 פאונד למבוגר. 26 לילד.

לסיום היום אכלנו במסעדת Taam במנצ'סטר. מסעדה מומלצת. שירות טוב ואוכל טעים מאד.

יום 4: Lud's chrch ופסטיבל רחוב

בוקר יום שישי הגיע, ואנחנו עוזבים את הדירות במנצ'סטר. נוסעים לסופר הכשר Halpern, שאמורה להיות בו גם מעדנייה עם אוכל מוכן לשבת. אנחנו מסתובבים בחנות ומחפשים את המעדנייה, עד שלהפתעתנו ולצערנו, אחד העובדים אומר לנו שהיא נסגרה... יש לנו דז'ה-וו משטרסבורג, שגם שם הגענו ביום שישי לקניות, והתברר לנו שבגלל חג מקומי כל החנויות סגורות. מכל מקום, קנינו עוף קפוא, ירקות, פירות וכד' ונכין לבד בדירה הבאה שלנו. מצאנו גם באותו רחוב את המעדנייה של דוביד, אך היה בה מבחר דל, וקנינו רק שניצלים ופשטידת תפו"א.

סיימנו את הקניות, ארזנו, ויצאנו למסלול נהדר – Lud's church. שוב אין שילוט למסלול, וקשה למצוא את השביל. לטובת המטיילים הבאים: בוויז הכתובת היא Gradbach car park. כשיוצאים מהחניה (עם הגב לחניה) פונים ימינה (מערבה), והולכים עם הכביש עד למזלג, שבו בוחרים בנתיב הימני, ויורדים לכיוון Gradbach Mill. ממגרש החניה של הmill מתחיל שביל, שבסופו כבר יש שילוט ל Lud's church. המסלול מקסים מקסים מקסים! בתוך יער נהדר, חלקו לאורך הנהר, בין פרות, עד לדובדבן שבקצפת – הצ'רץ' שהוא נקיק צר בין סלעים, ומאד מרשים. אחרי הנקיק יוצאים חזרה למעלה, ועקרונית יש אפשרות להמשיך ולחזור לרכב במסלול מעגלי, אבל בגלל שהדרך ממש לא ברורה, ויש כמה אפשרויות, פחדנו להתברבר, ופשוט חזרנו במסלול שבו באנו.

פטריות ביער

מזהים את הפרצוף על הקיר הימני?

סיימנו את המסלול, ומיהרנו להספיק פסטיבל רחוב ב-Stoke-on-trent לפני הבישולים לשבת. לצערנו זו היתה אכזבת הטיול. התברר שזה פסטיבל לאומנות אלטרנטיבית (לא יודע אם הוא הוגדר כך רשמית, אבל זה היה אופי המופעים שראנינו), ולא כל כך התחברנו לסגנון.

נסענו לחות Broadhurst, שם נשהה בימים הקרובים. לינדה, בעלת הבית, כתבה לי במייל שלא תהיה כשנגיע, והדירות תהיינה פתוחות. הגענו כשלוש שעות לפני שבת. זמן מספיק להתארגנות, הכשרת המטבח ולבישולים, אבל כשהפעלנו את התנור פתאום קפץ הפיוז :( , ועכשיו גם הכיריים החשמליות לא עובדות... ניסינו להתקשר ללינדה, אך היא לא היתה זמינה, ועד שהגיעה חלף זמן יקר. בסוף הכל בא על מקומו בשלום, כל האוכל היה מוכן בזמן לשבת, אך למדנו שלא מומלץ להחליף מקום לינה ביום שישי. תמיד לוקח זמן להכיר את המטבח במקום החדש.

לא היה מנין באותה שבת בחוות Broadhurst (כמו בשאר שבתות השנה 😊 ), אז התכנסנו כולנו בסלון, וקיבלנו את השבת בתפילה משפחתית בסגנון קרליבך. מרומם נפש.

שבת עברה בנעימים, במנוחה טובה, שממש היינו זקוקים לה.

יום 5: יריד כפרי ופארק מים

כשתכננתי את הטיול, חיפשתי הרבה זמן פסטיבלים וירידים מקומיים, שמוסיפים המון (לדעתי) כי בריכה, פארק חבלים או פארק שעשועים יש בהרבה מקומות, אבל פסטיבל מקומי זה משהו מיוחד, שמלמד גם על התרבות המקומית. בסוף מצאתי את האתר הזה, שמרכז הרבה ירידים באנגליה, ומצאתי את היריד של איזור לסטר.

יצאנו בבוקר יום ראשון ליריד. הכניסה עלתה 10 פאונד לאדם מעל גיל 14. היריד בנוי סביב מתחם מרכזי, שבו הופעות שונות במהלך היום, ומסביבו דוכנים שונים. ההופעות שאנחנו ראינו: מופע על סוגי כבשים שונות (יש מעל עשרה סוגים) והדגמה של גזיזת כבש. מדהים איך תוך דקה כל הצמר נגזז, וכמה הרבה צמר יש לכבשה אחת. מופע אופנועים. אל תשאלו אותי איך זה קשור ליריד כפרי. מופע של כלב רועים, ששומר על אווזים ובסוף מכנס אותם למכלאה שלהם. מופע של סוסים וכלבי ציד.

בדוכנים מסביב בעיקר מכירה של חפצים שונים, אומנות וגימיקים שונים. גם דוכנים של קליעה למטרה או הפלת פחיות וכד' שניתן לקבל בהם פרסים.

נהננו מאד ביריד! מומלץ.

אחרי היריד נסענו לפארק המים שליד אלטון טאוארס. אחד היתרונות שלו הוא שעת הסגירה המאוחרת שלו – שמונה בערב באוגוסט! אפשר להגיע לפארק בבוקר (עד 14:30) או אחרי הצהריים (מ15:30). בין 14-30 ל15:30 הכניסה רק לאורחי המלון של אלטון טאוארס. בסה”כ הפארק די קטן, אולי אפשר לומר שזו בריכה משודרגת, אבל אפשר להעביר שם בכיף כמה שעות (וזה מה שעשינו 😊 )

יום 6: מוזיאון פתוח Black country

מאז שהיינו במוזיאון הפתוח באיינקהוזן, אנחנו מנסים לשלב מוזיאון פתוח בכל טיול. את המוזיאון הפתוח Black country בחרנו לפי ההמלצות כאן בפורום, ולא התאכזבנו. היה מוצלח מאד! היום שבחרנו ללכת למוזיאון הפתוח היה 26/8 שהוא bank holiday באנגליה, אבל לא הרגשנו עומס באתר, חוץ מכמה דקות עמידה בתור לקניית הכרטיסים. המוזיאון גדול מאד, ויש פעילויות מיוחדות כל יום, שמוצגות בלוח בכניסה.

יש איזור של עיירה מפעם, איזור של מכרה ישן, איזור של מפעלים/סדנאות ועוד. העובדים לבושים בתלבושות של התקופה, וממש נכנסים לדמות שלהם. הרוקחת מדגימה איך פעם הכינו כדורים, המוכר בחנות של ציוד כביסה מסביר בהתלהבות על הלו"ז של יום כביסה עם הדגמות... ועוד ועוד. נשארנו שם קצת יותר מארבע שעות.

קצת תמונות:

תאטרון בובות פאנץ' & ג'ודי

אם הייתם בלונדון, פריס וניו יורק, אתם חייבים לבקר במוזיאון הפתוח 😊

מרוצים וקצת עייפים מההליכה במוזיאון התחלנו לחזור לכיוון החווה עם עצירה בטסקו להצטיידות במזון וסבונים לקראת מחר.

יום 7: אלטון טאוארס

בניגוד לאפטלינג או לפארק אירופה, שיש בהם משהו מעבר לפארק שעשועים, איזו תמה כללית, ואווירה מיוחדת, אלטון טאוארס הוא פארק שעשועים ולא יותר. בגיזרת האקסטרים יש מספר מתקנים טובים, אך כל השאר לא משהו. הכניסה יקרה מאד – כ60 פאונד, ולולא השתמשנו בקופון שנמצא על סבון Carex, הייתי אומר שממש לא משתלמת. אריזת סבון עלתה לנו 86 פני, וקיבלנו בזכותה הנחה של 50%.

הפארק נפתח רק ב10, וחלק מהמתקנים רק ב11. בנוסף, התורים באוגוסט ארוכים מאד, ובסך הכל הספקנו רק כחמש אטרקציות.

בפארק נתקלנו בחוסר השירותיות של האנגלים. לדוגמא, במתקן של ספינה עם תותח מים שמשפריצים על ספינות אחרות, התותח של ביתי לא עבד. פניתי לאחראי, ואמרתי לו שהתותח לא עבד, אך הוא משך בכתפיו ואמר שאין לו מה לעשות עם זה. היה יכול להציע לה סיבוב על ספינה עם תותח עובד, אך לא רצה.

יום 8: טיול אופניים, חץ וקשת, מערת Treak Cliff cavern

היום האחרון של הטיול! ויש עוד כל כך הרבה להספיק...

התחלנו בטיול אופניים בMonsal trail. את האופניים שכרנו בHassop station . המסלול מקסים מאד בנוף יפהפה, ועובר על גשרים ובמנהרות. ממש נהננו. בילינו שם כשעתיים וחצי.

אחרי שהחזרנו את האופניים, נסענו לאחד הדברים המוצלחים בטיול – פעילות של חץ וקשת בהדרכת דמיין הנחמד מאד! צריך לקבוע מראש זמן וסוג פעילות (יש גם הטלת סכינים, רובה קשת ועוד). אנחנו קבענו קליעה למטרה עם חץ וקשת לשעתיים. דמיין המדריך היה נפלא וסבלני. אחרי הדרכה מפורטת, לבשנו מגנים והחלנו באימונים, שלאחריהם התחלקנו לשתי קבוצות (לפי הגיל), וערכנו טורניר קליעה. מומלץ מאד!

לסיום היום המוצלח הזה נסענו למערת Treak Cliff - מערת נטיפים וכרייה של אבן הBlue John. הכניסה רק עם סיור מודרך. המערה במעלה גבעה, והנופים משם מדהימים. סיום מוצלח לטיול.