טיול עצמאי ליפן.

שימו לב – הפרק הראשון מתאר את ההכנות, נתונים טכניים ואיך להסתדר ביפן. מי שזה לא מעניין אותו יכול מיד לקפוץ לפוסט הבא ששם מתחיל הטיול – לעבור לפוסט הבא>>

המסר המרכזי - לא חייבים לטייל ביפן בטיול מאורגן. אפשר, כדאי וגם משתלם לטייל לבד ביפן. יצאתי לדרך עם חשש גדול. אתה מכין תוכנית ושומע מסביב הפחדות, ליפן? לבד? למה לא בטיול מאורגן? איך תסתדר? ועוד ועוד חברים שבתמימות, או לא, מסבירים לך שלא תצליח להסתבר לבד. יאמר לזכותה של ידידה שהייתה ביפן מספר חודשים שציינה במפורש שאין בעיה. בקיצור כשהגענו ליפן, לקח לי בדיוק יום אחד להבין שהכל שטויות. מבחינת היכולת להסתדר, קל מאד. אני ממליץ.
שבת אחת, אי שם באמצע הקיץ ישבנו בסלון, כשהילה ביתנו שאלה לאן אנחנו יוצאים לחופשה השנה? עוד לא חשבנו על זה וציינו כמה מקומות מוכרים בעולם. אולי תנסו משהו קצת שונה, ציינה הילה. כמו למשל מה? שאלה שרה אישתי, כמו יפן אמרה הילה.
פה החלו ההתנגדויות, לא, זה יקר, קשה להסתדר ועוד כל מיני תרוצים שעפו מכל הכיוונים מדוע כדאי לחשוב על יעד אחר. בנתיים ,אני שמחובר למחשב קבוע, שוטטתי באתר למטייל ומצאתי תשובה שענה מישהו המכונה - radler46בתאריך 22/10/2009 (למטייל) ובה הוא כתב בן השאר
"חד משמעית אין שום סיבה בעולם לנסוע בטיול מאורגן ליפן ועדיף עצמאית. למרות הקושי עם השפה, יפן ארץ מאד ידידותית לתייר", והוסיף בסוף: "ובלי אבל אי אפשר.....כדי להכין נסיעה כזאת צריכים להשקיע הרבה הרבה הרבה זמן וסבלנות. צריכים ל"חרוש" את האינטרנט ובעיקר את הפורום ומדור הטיפים. אם אין לכם הזמן ו/או הסבלנות אל תתחילו מראש" ומכיוון שהיה ברור לכולם שאינטרנט וסבלנות הם 2 הדברים החזקים אצלי. היה ברור שיפן זה היעד.

פרק ראשון – ההכנות
כללי לפני הכל:
למאמר זה מצורף קובץ אקסל המכיל את התכנון שעשיתי, כולל סיכום כספי של כל ההוצאות שלנו.
 להורדת הקובץ לחץ על הקישור - קובץ הטיול שימו לב שיש מספר לשוניות (אם לא הצלחתם לפתוח – שילחו לי הודעה אשלח לכם במייל את הקובץ)
כמו כן, יש מאות תמונות וסרטי וידאו שצלמנו, צרפנו רק כמה בודדים.
  1. החשמל ביפן – 100 וולט, השקע כמו בארה"ב. כל המכשירים שעובדים על 110 וולט עבדו לנו.
  2. יש צורך במכשיר סלולארי מתאים ליפן. המכשירים הרגילים לא פועלים פה.
  3. בזמן נסיעתנו 100 ין היו שווים כ-4.3 שקל או 1.1 דולר
  4. יש להצטייד במתנות קטנות. זה עוזר המון. אפשר מחזיקי מפתחות חמסה, מדליונים, וכו'. דברים צבעוניים ואם יש בהם פרח, מה טוב.
  5. ממליץ לקחת מחשב קטן, זה עזר לנו המון במיוחד בהתקשרות לארץ.
כדי לארגן טיול פרטי יש להתחיל להבין את הארץ שנוסעים אליה, ולבנות מה שאני קורא "מסלול כללי" כלומר רק מקומות שבהם נהיה עם תאריך. זאת כדי שנוכל להזמין מקומות בטיסות ובמלונות.
התחלתי לקרוא באינטרנט על יפן, שרה קנתה את הספר של לונלי פלנט (שהיה לא כל כך שימושי) אבל ברצוני לציין 3 מאמרים, באתר למטייל, שעזרו לי מאד לארגן את המסלול הכללי
לאחר בירור החופשות בעבודה, הוחלט שנטוס ב-17 לספטמבר עד ל3 לאוקטובר, לפי הפריסה הבאה:
  • 5 לילות בטוקיו – עם קפיצה יום אחד לפוג'י ויום אחד לניקו.
  • 5 לילות בקיוטו – עם קפיצה של יום לנארה ויום לאוסקה
  • 3 לילות בהירושימה – יום אחד באי מיהג'ימה
  • 2 לילות בטוקיו.
בתכנון התחשבתי בן השאר בעבדה שיהיה לנו JR Pass ל-14 ימים, כך שהיה ברור לי שחייבים לנצל אותו במקסימום ולכן נחזור מהירושימה ביום האחרון.
השאלה הראשונה שנשאלנו ע"י חברים כבר הכירו את הטיולים ליפן, כשהודענו להם שאנחנו מתכננים לטוס ליפן הייתה "למה לא באפריל? יש אז פריחת דובדבן מקסימה." נכון. הסיבה חופשה בעבודה. מי שיש לו אפשרות באפריל – אולי עדיף. למרות שלא בדקתי מחירים ולא את כמות התיירים באפריל.
השלב הבא טיסה. הזמנו טיסה. לא רצינו לטוס עם חברת אזברג'ן וכאלו והחלטנו על Austria Air Line
עם נחיתה והמתנה של 4 שעות בוינה.
לאחר הטיסה הזמנתי מלונות באינטרנט.
הזמנתי דרך אתר "אגודה" : http://www.agoda.com/ את המלונות בטוקיו ובקיוטו. התשלום מראש – חששנו מאד מזה, וכתבתי למלון לוודא שקיבלו את ההזמנות שלנו. לאחר שהם אישרו נרגענו. בדיעבד לא הייתי עושה את זה בגלל החשש מביטול, האם אקבל את כספי חזרה? (למרות שבאתר מבטיחים) אבל במבט לאחור הרווחנו די הרבה מזה ששילמנו מראש. מרגע שהזמנו עד לרגע שהגענו ליפן הין התחזק והיינו משלמים הרבה יותר.
להלן המלונות שהזמנתי והמחירים:
המלון הראשון בטוקיו – הוזמן דרך אתר "אגודה"
Dai-ichi Annex Hotel
1'-5'-2 uchisaiwaicho chiyoda'-ku, tokyo City: Ginza,100'-0011
מלון מעולה הממוקם 4 דקות הליכה מתחנת הרכבת Shimbashi
שלמנו עבור 5 לילות 737$ - לא כולל ארוחת בוקר. אינטרנט חופשי. מומלץ ביותר ויש להם מבצעים מדהימים.
המלון בקיוטו – – הוזמן דרך אתר "אגודה"
Hotel Monterey Kyoto
Sanjo-Minami, Karasuma, Nakagyo-ku
מלון מעולה, ממוקם במרכז ברחוב הראשי. קרוב להרבה מרכזים בהליכה.
שלמנו עבור 5 לילות 806$ - לא כולל ארוחת בוקר. אינטרנט חופשי. מומלץ ביותר וכנ"ל
המלון בהירושימה - הוזמן ישירות באתר המלון
Crowne Plaza ANA HIROSHIMA
 7-20 NAKAMACHI, NAKA-KU, HIROSHIMA, 730 0037 81-82-241-1111
מלון יוקרתי, ממוקם במרכז במרחק הליכה משדרת דורי ומפארק השלום.
שלמנו עבור 3 לילות 31,500 ין (כ-125$ ללילה) ללא ארוחת בוקר, אינטרנט חופשי.
המלון האחרון בטוקיו – הוזמן באתר "אגודה"
Tokyo Prince Hotel
3-3-1 Shibakoen, Minato-Ku
מלון גרוע, מלוכלך, למרות שהוא משמש הרבה טיולים מאורגנים (אולי בגלל שהוא זול) ממוקם גרוע ביותר למי שמתניע בתחבורה ציבורית. לא מומלץ.
כשרציתי להזמין את המלון הראשון המחיר היה גבוה כל כך שוויתרתי ולקחתי בשמחה את המלון שכל כך הרבה קראתי עליו באתרים. הצטערנו – שילמנו ל-2 לילות 323$ שזה הרבה מאד בהתחשב במה שקיבלנו. גם ללא ארוחת בוקר וגם האינטרנט עולה כסף. כ-60 ₪ ליום.
לאחר שלב המלונות בא שלב התוכנית המדויקת.
עכשיו קראתי, כתבתי, תכננתי, מחקתי, שיניתי, בדקתי ולבסוף קיבלתי את התוכנית הראשונית.
ראו קובץ אקסל
ולבסוף, JR Pass
מה זה? כרטיס נסיעה חינם בכל הרכבות של חברת הרכבות היפנית הגדלה ביפן.
כרטיס הנמכר רק לתיירים המוגדרים "מבקרים זמניים" (Temporary Visitor"")
מבקר זמני הוא תייר המגיע ליפן לתקופה של עד 90 יום ושיש לו אזרחות אחרת.
לא ניתן לקנות את הכרטיס ביפן. חייבים לקנות אותו לפני שמגיעים ליפן. וכשמגיעים ליפן הופכים אותו לתקף. (לא חייבים ביום שמגיעים. החותמת בפספורט מסמנת מתי הגעתם ושאתם "מבקרים זמניים").
אפשר לקנות כרטיס לשבוע, שבועיים או שלושה ומחירו יקר. מחיר הכרטיס הוא 28,300 ין לשבוע למבוגר, ( בסביבות 250 פאונד בריטי) – 45,100 ין לשבועיים -57,700 ין לשלושה שבועות.
אפשר לראות את המחיר בינים באתר: http://www.japanrailpass.net/eng/en003.html
לא בטוח שזה משתלם לכל אחד. מי שמתכנן נסיעות ארוכות ברכבת, זה עשוי להשתלם. שווה לבדוק ולהחליט בהתאם למסלול.
להלן דוגמאות למחירי הרכבות (או בקישור: http://english.jr-central.co.jp/info/index.html)

TABLE
כמו כן יש להוסיף לחישוב את מחיר הנסיעות הפנימיות בטוקיו שעולות בממוצע 200 ין לכל נסיעה.
היום, בראיה לאחור, הרכישה של ה-JR PASS השתלמה לנו. את הרכישה ביצעתי באתר: http://jrpass.com/ וקיבלתי אותם תוך 48 שעות לביתי. רכשנו כרטיס לשבועיים.
הכרטיס מאפשר לעבור בכל תחנות הרכבת של החברה ללא בעיה. בכל המקומות ליד שערי הכניסה יש מסלול מאויש שדרכו עוברים. מציגים את הכרטיס עם תאריך הסיום והשומר נותן לעבור.
חשוב לציין, לא בכל הערים ולא לכל מקום יש קווים של חברת JR למשל בקיוטו את רוב הנסיעות עשינו עם אוטובוסים מקומיים. (ראה כתבה בנפרד על התחבורה בקיוטו). אבל רק הנסיעות שעשינו משדה התעופה נריטה בטוקיו, כל הנסיעות בטוקיו (פרט ל-2 ועשינו לפחות 4 ביום) הנסיעה לקיוטו, נארה, אוסקה, הירושימה, וחזרה לטוקיו ועוד נסיעות פה ושם, כיסו את המחיר בהרבה. לו היינו נוסעים בלי הכרטיס היינו משלמים כ-25% יותר.
אנו הקפדנו להזמין מקומות שמורים בכל נסיעה גדולה. כשהגענו לטוקיו הזמנו ישר מקומות לקיוטו וכן הלאה. זה נח מאד וחוסך בעיות.
יש סוגים נוספים של JR PASS , המערבי המזרחי וכו' זולים יותר ומוגבלים לאזורים אחרים ביפן.
ועוד דבר אחד. בכל מלון יש שרות שליחת מזוודות.
זהו שרות מצויין שהשתמשנו בו בהנאה מרובה. אתה שולח את המזוודות יום קודם למלון הבא, וכשאתה מגיע למלון המזוודות מחכות לך. חוץ מהנסיעה מנמל התעופה וחזרה לא הסתובבנו עם מזוודות רק עם טרולי קטן.
מחיר המשלוח הוא בהתאם לגודל המזוודה. שווה כל מחיר.

מפעת אורכו של הבלוג – חילקתי את הטיול ל-16 פוסטים,
 בהתאם לימים ששהינו ביפן.

לקריאה על היום הראשון בטיול המשך לפוסט הבא>>