באוגוסט 2014 נסענו לטיול משפחתי עם 3 ילדים צעירים (9,7,3 ) לגיאורגיה.

לפני הטיול, ולמרות חומר שלוקט ממקורות שונים, חשנו מידה של חוסר ודאות וחשש במיוחד באשר לשאלת מורכבות הטיול בגיאורגיה עם ילדים קטנים.

הטיול עצמו היה נפלא ופשוט ונשמח אם הוא יוכל להיות כזה גם עבור כל מי שיפגוש במידע שמובא כאן. מוזמנים גם לפנות בכל שאלה או עניין.

עם ילדים בגיאורגיה ? (בוודאי, זה קל ופשוט יחסית)

בתי הארחה, במיוחד באזורים היותר מרוחקיםהרריים הם לרוב בתי משפחה שמוקצים בהם חדרים או קומה לאורחים ואוכלים בחדר האוכלהמטבח של המשפחה. המשפחות יוצרות לרוב אווירה חמה ומשפחתית והגיאורגים, במיוחד הנשים היותר מבוגרות, מגיבים מאוד בחום לילדים קטנים (עד שלפעמים הם צריכים להתחיל לבצע תרגילי התחמקות מצביטות חיבה בלחי..). האוכל מבוסס הרבה בצקים (קמח לבן באופן כמעט בלעדי) ומוכר לילדים (סלט ירקות, ביצים, ריבות). בחלק מבתי ההארחה יש חיות משק ולפעמים ליווי של פעולות המשק כמו חליבה שזה תמיד אטרקטיבי לילדים. במקומות שונים שבהם אנחנו טיילנו (אבל יש רבים נוספים) יש אטרקציות מוכוונות ילדים (כמו מערת הנטיפים והשייט במערה בקותאיסי, פארק המים הגדול באנקליה, לונה פרק בטבע בפארק בבורג'ומי, פרק מים ולונה פרק בטביליסי ועוד) שמאפשרות אתנחתא מטיולים רגליים בטבע. במקומות רבים ניתן להשכיר סוסים וזה מאפשר הליכות ארוכות למקומות מדהימים בלי הקושי שנלווה לכך מבחינת הילדים. רמת הקושי של הטיולים הרגליים ניתנת לוויסות גם מבחינת האפשרויות הזמינות - מהליכה קלילה בעמק שופע מים ועד טיפוסים אתגריים מבחינת מרחק והגובה אותואליו עולים וגם מבחינת האפשרות להיעזר בסוסים. אז הבעיה שנשארים איתה היא בעיית הנסיעות הארוכות (שהקצרה בארוכות יכולה להיות 3-4 שעות והארוכה 7-8 שעות). דרך כללית אחת לטפל בעניין היא להתנהל באופן שאנחנו בחרנו – תמיד אחרי נסיעות ארוכות שהינו במקום 3-4 ימים וכך המשקל של הנסיעה בחוויה קטן מאוד וגם הילדים מבססים חוויה ביתית ושמחים לחזור לגסטהאוס ולאנשים המוכרים כאל "בית". אפשר לשלב נסיעה ברכבת (כמו רכבת הלילה לזוגדידי שהייתה חוויה אדירה לילדים) וטיסות למקומות שונים (כמו האפשרות לטוס למסטיה – ראו בהמשך). ואם אתם ברכב פרטי כמובן שהנסיעות "נשברות" באטרקציות לאורך הדרך (שחייה באגם, רפטינג וכד'). מסכים (מחשבים וטלפונים, כלומר) עשו את הנסיעות פשוטות עבור אחרים שפגשנו. עבורנו, שהעדפנו שלא, מוסיקה וסיפורים מוקלטים ארוכים (תסכיתים - כמו צ'יטי צ'יטי בנג בנג, הרוח בערבי הנחל שמונים יום מסביב לעולם ועוד) שהורדנו מהאינטרנט, עשו עבודה מצוינת, והאמת שבכל מקרה הילדים הפתיעו בקלות היחסית שבה עברנו את הנסיעות.