(מי שרוצה לקרוא את הבלוג בתצורת פייסבוק (יותר תמונות ופוסט נפרד לכל יום), ניתן לעשות זאת כאן:
https://www.facebook.com/groups/kosherfamilytrip)

במהלך חודש מרץ הגשמנו חלום ועשינו רילוקיישן לארה"ב. עברנו לגור באיזור סיאטל שבמדינת וושינגטון.
אמא שלי הגיעה לבקר אותנו למספר שבועות במהלך חופשת הקיץ הארוכה של הילדים, והחלטנו לנצל את הקרבה היחסית ולצאת לביקור של 5 ימים ברוקיז הקנדיים.

הרוקיז הקנדיים מורכבים מ-5 פארקים לאומיים - באנף, ג'ספר, קוטניי, יוהו, וווטרטון (Banff, Jasper, Kootenay, Yoho, Waterton), ארבעת הראשונים סמוכים זה לזה, האחרון סמוך לגבול עם ארה"ב.
הכניסה לרוקיז כרוכה בתשלום, ובהתחשב במספר הנפשות ובמספר ימי השהות שלנו ברוקיז, יצא לנו הכי כדאי להזמין את ה-Discovery Pass המשפחתי. את האישור הזה ניתן לרכוש גם ברוקיז עצמם, אבל כדי לחסוך זמן המתנה בתור, העדפנו להזמין אותו מראש לבית (ניתן להזמין גם לישראל).
לאור מספר המבקרים הרב שיש ברוקיז, הוגבלה הגישה לאגמים המפורסמים של הרוקיז -אגם אוהרה (Lake O'Hara), אגם מוריין (Moraine lake) ואגם לואיז (Lake Louise).
כדי להגיע לאגם אוהרה, יש להזמין שאטל של רשות הפארקים של קנדה, או לצעוד 11 ק"מ לאורך הכביש. גם כדי להגיע לאגם מוריין, חייבים להזמין שאטל במיוחד. לאגם לואיז ניתן להגיע בשאטל, או לחנות בחניון הסמוך שמתמלא בשעה מוקדמת.
בגלל התפוסה הגבוהה, מקובל להזמין לינה מספר רב של חודשים מראש. במקרה שלנו, זו היתה הזמנה כמעט מעכשיו לעכשיו, ולמרות זאת הסתדרנו עם מקומות לינה ועם הזמנת שאטל לאגמים מוריין ולואיז (יש חלון הזמנות שנפתח יומיים לפני המועד בשעה 8:00 בבוקר, תוך שניות הכל נתפס).

יום 1 - ראשון, 30 ביולי 2023
יצאנו במוצ"ש בשעה 2:30 לפנות בוקר לכיוון קנדה, ולאחר מספר עצירות הגענו לרוקיז בסביבות השעה 15:00.
מזג האוויר היום היה אפרורי ובשלב מסוים הפך לגשום 🌧️.
התחלנו עם איזור הפארק הלאומי יוהו (Yoho National Park) ונסענו ל-Takakkaw Falls.
הלכנו בשביל סלול וכמעט מישורי, שמוביל קרוב לבסיסו של מפל המורכב ממספר מדרגות כשהגובה הכולל שלו, הוא 373 מטר. השני בגובהו בקנדה. השביל הינו הלוך-ושוב באורך 1.8 ק"מ. קרוב לבסיס המפל נרטבים לחלוטין משילוב של רסס המים ורוח, כדאי להגיע מוכנים.
בדיוק כשיצאנו התחיל לרדת גשם.
מכאן נסענו ל-Emerald Lake להליכה קצרה לאורך שפת האגם. לצערינו, בגלל השמים האפרוריים, הערפל והגשם שהתחיל, הראות לא היתה מציאה גדולה, אבל נקפוץ לכאן שוב באחד הימים הבאים שאמורים להיות שמשיים.
ל-3 הלילות הקרובים לקחנו דירת Airbnb יפה בעיר Golden. מדובר ביחידה שנמצאת בבייסמנט (עם חלונות) של בית די חדש. דירה עם שלושה חדרי שינה מפנקת ומצויידת, עם בעל בית חביב.
סה"כ נסענו היום 1,080 ק"מ.

Takakkaw Falls

יום 2 - שני, 31 ביולי 2023
בגלל עייפות מהיום הקודם, התחלנו את היום באיחור ויצאנו לקראת הצהריים ל-Johnston Canyon שנמצא בתחום הפארק הלאומי באנף (Banff National Park).
כאמור, ההזמנה שלנו היתה מעכשיו לעכשיו, והדירה שבה אנו שוהים, נמצאת במרחק של 117 ק"מ מהמסלול.
ג'ונסטון קניון הינו מסלול הלוך-ושוב לאורך קניון שזורם בו נחל שוצף בצבע טורקיז יפהפה, והוא מוביל למפל תחתון ומפל עליון.
הדרך למפל התחתון מישורית ברובה, חלקה סלול וחלקה בנוי על גשר הצמוד לקיר הקניון. כשמגיעים למפל התחתון, יש תור ארוך בכניסה למנהרה קצרה המובילה עד סמוך למפל. עד לנקודה זו מדובר ב-1.15 ק"מ (2.3 ק"מ הלוך-ושוב).
הדרך עד למפל העליון, ממשיכה עוד קילומטר וחצי (5.3 ק"מ הלוך-ושוב) על שביל סלול, אך יש בה יותר עליות וירידות.
רוב מוחלט של הדרך מוצל, ולמרות שהיום היה חם יחסית (28 מעלות), המסלול היה די קריר ונעים.
סיימנו את המסלול וכיוון שכבר היה מאוחר, החלטנו לסיים את היום עם גיחה חוזרת לאגם אמרלד שאתמול היה אפרורי. בניגוד מוחלט לאתמול, היום היה יום שמשי ויפה ☀️. תענוג.
נכון לעכשיו, יש בקנדה שריפות יער רבות, ובדרך חזרה לדירה, ראינו עשן מיתמר מעל ההרים במה שנראה כמרחק לא רב, נקווה שלא תהיה לזה השפעה על הראות בימים הבאים.

Johnston Canyon

יום 3 - שלישי, 1 באוגוסט 2023
את השאטל לאגמים מוריין ולואיז שבשמורת באנף, הזמנו להיום בשעה 11:00. זמן הנסיעה מהדירה שבה אנו שוהים עד לחניון של השאטל, הוא למעלה משעה, וכדי להגיע בזמן, התחלנו את היום בשעה מוקדמת.
מהחניון אפשר לקחת שאטל לאגם מוריין, או לאגם לואיז. יש שאטל שמקשר בין האגמים.
אנחנו העדפנו להתחיל עם אגם מוריין. צעדנו לאורך שפת האגם, ויעלי ואריאל שקיבלו תיאבון למראה סירות הקאנו ששייטו באגם, ביקשו גם הם לשוט באגם 🛶.
שכרנו קאנו לשעה ויצאתי איתם לשייט ברחבי אגם הטורקיז המהמם.
כשסיימנו, נסענו עם השאטל לאגם לואיס. גם הוא בצבע טורקיז יפהפה. צעדנו מעט לאורך שפת האגם ולקחנו שאטל חזרה לחניון.
מכאן התחלנו לחזור לכיוון הדירה בגולדן, ועצרנו במסלול Wapta Falls שבשטח שמורת יוהו. זהו מסלול הלוך-ושוב באורך 4.8 ק"מ. מתחיל כמסלול קליל (לא סלול, אבל סבבה), אבל הירידה למפל תלולה. מה שיורדים, צריך אח"כ לעלות...
המאמץ משתלם! בסוף המסלול, מגיעים למפל ברוחב 107 מטר ובגובה 18 מטר, עם זרימת מים עוצמתית שמעלה רסס מים אדיר. מול המפל יש גבעה שעליה עלינו, ירדנו ממנה רטובים לחלוטין. זה חלק מהחוויה שאסור לפספס!

Wapta Falls

יום 4 - רביעי, 2 באוגוסט 2023
היום עשינו צ'ק-אאוט מהדירה בגולדן והתחלנו לנוע צפונה לכיוון העיירה הינטון שם נשהה ב-2 הלילות הקרובים.
נסענו צפונה לאורך Icefields parkway - כביש שעובר דרך הפארקים הלאומיים באנף וג'אספר - ועצרנו במספר מסלולים ונקודות תצפית.
התחלנו עם תצפית על אגם פייטו (Peyto Lake). השביל המוביל לנקודת התצפית הראשונה, הינו שביל סלול באורך 1.3 ק"מ הלוך-ושוב. התצפית עצמה בנויה על דֶק שעמוס במבקרים ואי אפשר לעשות שם תמונה משפחתית בלי להיראות חלק ממשלחת בינלאומית. מעט לפני הדֶק, יש אפשרות לרדת בין העצים אל מתחת לדֶק, שם התפוסה נמוכה יותר, אין מעקה שמסתיר 60% מהנוף וניתן לבחור מיקום וזווית באופן חופשי.
במקור תכננו ללכת בהמשך השביל עוד 1.1 ק"מ לתצפית נוספת על הקרחון הסמוך, אבל עשן השריפות מפריע לַרְאוּת, כך שהצעידה הזו היתה מיותרת.
המשכנו צפונה ונכנסנו לביקור זריז ב-Mistaya Canyon, שביל עפר הלוך-ושוב באורך של כקילומטר שמוביל לנהר שזורם בעוצמה דרך קניון חצוב בסלע. השביל מתחיל בירידה מעט תלולה, אבל בסה"כ הוא קצר וקליל.
המשכנו צפונה ונכנסנו לתחום הפארק הלאומי ג'אספר (Jasper National Park).
עצרנו לתצפית על קרחון אתבסקה (Athabasca Glacier) ואז חזרנו מספר קילומטרים דרומה לתחומי שמורת באנף, שם יצאתי למסלול Parker Ridge, מסלול של 4.8 ק"מ הלוך-ושוב שהקילומטר וחצי הראשונים שלו הם עליית זיגזג קשוחה ⛰️. מעט אחרי שמסיימים את הטיפוס ועד לקצה המסלול, ניתן לצפות בלשון של Saskatchewan Glacier.
כשסיימתי את המסלול, מירי הגיעה לאסוף אותי, ונסענו הלאה ל-Sunwapta Falls. הליכה של כמה עשרות מטרים, תביא אותכם לתפית יפה על המפל. גם כאן מומלץ להיכנס מיד אחרי הגשר אל בין העצים לזווית צילום אידיאלית.
בשלב זה השעה כבר היתה מאוחרת ונסענו לעיירה הינטון (Hinton) בה שכרנו דירת Airbnb בת 3 חדרי שינה. זוהי דירה יפה ומעוצבת, אבל יש מה לשפר בנקיון...

Saskatchewan Glacier from Parker Ridge trail

יום 5 - חמישי, 3 באוגוסט 2023
היום היה יום עמוס בנקודות תצפית שביניהן נסיעות ארוכות. סה"כ נסענו היום 340 ק"מ.
התחלנו את היום על כביש Maligne Lake Road, עם קניון מליין (Maligne Canyon). זהו מסלול לאורכו של קניון עמוק וצר שמעליו מספר גשרים. אני התחלתי בגשר החמישי וטיפסתי לכיוון הראשון, כל השאר התחילו מהגשר הראשון ונפגשנו בגשר השלישי. בתכלס, השלישי הוא היחיד שעוד יש בו מה לראות.
עד הגשר השלישי מדובר במסלול הלוך-ושוב באורך של 1.3 ק"מ שמתחיל בירידה ומטבע הדברים מסתיים בעלייה. מהגשר החמישי לראשון זה טיפוס במסלול חד-כיווני באורך 2.2 ק"מ.
מכאן המשכנו על הכביש ל-2 אגמים - מדיסין ומליין (Medicine Lake, Maligne Lake), שאמנם יפים, אבל לא מרשימים כמו האגמים לואיס ומוריין.
בדרך חזרה מהאגמים, עמד לנו דוב עם פרווה חומה באמצע הכביש. לרגע קיווינו שהתמזל מזלנו ופגשנו דוב גריזלי. נאלצנו להסתפק בדוב שחור 🐻.
היעד הבא שלנו היה נקודת התצפית Goats & Glacier Lookout. מירי טוענת שהנוף שם יפה וייחודי.
התחלנו להצפין חזרה ועצרנו לצילום זריז של מפלי אתבסקה (Athabasca Falls), ומשם למסלול על הר אדית קאוול (Edith Cavell Mt.). למסלול הזה יש 2 חלקים - הראשון, שנקרא גם Path Of The Glacier, הוא מסלול הלוך-ושוב על שביל סלול באורך 1.7 ק"מ, המוביל לבריכת קאוול ולתצפית נמוכה על קרחון המלאך (Angel Glacier).
השני, מתפצל מהשביל ומטפס במעלה ההר. בתחילתו צועדים על סלעים ושברי אבנים ובהמשך נכנסים לתוך היער.
הלכנו כולנו למסלול הראשון, ובדרך חזרה, יעלי ואני עלינו כקילומטר (2 ק"מ הלוך-ושוב) במסלול השני לנקודת תצפית גבוהה יותר על קרחון המלאך.
צריכים עוד להספיק קניות לשבת, אז בסיום המסלול יצאנו חזרה לכיוון הינטון.

באמצע המסלול בקניון מליין, ניגש אליי יהודי ושאל אותי אם אני יודע איפה ניתן להשיג פסטרמות/סלמי כשר בסביבה. באותו הזמן לא היה לי מושג, אבל כשעשינו קניות ב-Safeway שבעיירה הינטון. התברר לנו שניתן למצוא שם הרבה מוצרים כשרים. עוגות, עוגיות ובמקרר ליד הירקות - מדף שלם של נקניקיות, בשר ופסטרמות צמחוניות (שיהיה ברור - הנקניקיות, ה"בשר" והפסטרמות לא בשריים).

Angel Glacier

יום 6 - שישי, 4 באוגוסט 2023
היום התחלנו להתקדם חזרה לכיוון סיאטל.
מעט לפני העיירה ג'ספר, יש את אגם ג'ספר (Jasper Lake). זה אגם שברוחב המקסימלי שלו הוא כ-2 ק"מ, וניתן לחצות אותו מקצה לקצה רגלית. המים מגיעים בקושי לברכיים. בנוסף, יש שם גם דיונות חול, שהן תופעה ייחודית לנוף ההררי בסביבה.
אחרי בילוי קצר, המשכנו משם ועצרנו בדרך לצילום זריז של הר רובסון (Mount Robson), ההר הגבוה ביותר בהרי הרוקי. עם המזל שלי, ראש ההר היה מכוסה בעננים ואחרי כ-20 דקות המתנה החלטנו להמשיך הלאה.
אחרי 341 ק"מ בסה"כ הגענו לבית שהזמנו דרך Airbnb בעיירה קלירווטר (Clearwater). זה בית גדול עם 4 חדרי שינה, שבעליו, משפחה עם ילדים, גרו בבית ויצאו לביקור משפחתי באנגליה והשאירו את הבית מרוהט ומאובזר לחלוטין! חדר משחקים מלא צעצועים, ספרי קריאה, חצר אחורית עם משחקים לילדים, חדר עבודה עם ציוד למחשב, צמחי מאכל בגינה ועוד ועוד. הבית נקי ומטופח ובעלי הבית נחמדים מאוד.

Mount Robson

יום 7 - שבת, 5 באוגוסט 2023
שבת מנוחה.

יום 8 - ראשון, 6 באוגוסט 2023
במוצאי שבת התקפלנו בזריזות ובסביבות 1:00 לפנות בוקר יצאנו חזרה לסיאטל.
במהלך הנסיעה עברנו במרחק של קילומטרים בודדים משריפת יער, המראה של העצים הבוערים במרחק והשמים האדומים, הוא מטורף.
הגענו למעבר הגבול בסביבות 5:30 והיינו הרכב היחיד במעבר. תוך 5 דקות היינו אחרי ביקורת.
הדבר היחיד במטען שלנו שהטריד את פקיד המכס האמריקני היתה עגבניה. לא היה איתנו בשר, אבל היו לחם, ירקות, דגים ומוצרי חלב שהחלטנו לקחת ומקסימום לזרוק. זרקנו רק את העגבנייה...
(אגב, בהלוך, השאלה היחידה של פקיד המכס הקנדי, היתה אם יש לנו תפוח).
אחרי 566 ק"מ בסה"כ, חזרנו הביתה 🏡.

שריפת היער