(מי שרוצה לקרוא את הבלוג בתצורת פייסבוק (יותר תמונות ופוסט נפרד לכל יום), ניתן לעשות זאת כאן:
https://www.facebook.com/groups/kosherfamilytrip)

על מפלי הַוַואסוּ (Havasu Falls) שבשמורה האינדיאנית של שבט הַוַואסוּפַּאי (Havasupai), קראתי לראשונה כשתכננתי את הטיול של 2019. במסגרת ההרכב שלנו באותו הזמן, לא היתה אפשרות לבקר שם, אבל היה ברור לי שאני חייב לבקר שם ביום מן הימים.

במהלך חודש נובמבר 2023 הגשמתי את החלום ויצאתי עם 3 חברים (עזרא, מישל ורוני) לביקור בשמורה.
נהר ההַוַואסוּ זורם בקניון סמוך לגרנד קניון, בצפון-מערב אריזונה. צבע הטורקיז של המים על רקע ההרים האדמדמים, הוא מחזה מרהיב.

לאורך הערוץ, נופל הנהר בסדרת מפלים יפהפיים:

  • Fifty Foot Falls

  • Little Navajo Falls

  • Havasu Falls

  • Mooney Falls

  • Beaver Falls

בהמשך הערוץ, הנהר מתחבר לנהר הקולורדו בשטח שמורת הגרנד קניון (Grand Canyon National Park). נקודת המפגש נקראת - Confluence.

ניתן לבקר בשמורה בין החודשים פברואר-נובמבר. על מנת לבקר שם, חייבים להזמין מראש אישור שהייה, באמצעות אתר האינטרנט של השמורה.
ישנן 2 אפשרויות לינה במקום - קמפינג בשטח שבין ראש מפלי הַוַואסוּ ומפלי מוּני, או אכסנייה שממוקמת כ-3 ק"מ לפני כן, בשטח הכפר סופאי (Supai). בשני המקרים, מינימום ההזמנה, הוא 3 לילות. 

מבחינת הגעה לכפר, ישנן 2 אפשרויות - צעידה של 12.8 ק"מ מהחניה ב-Havasupai Trailhead, או מסוק שיוצא בסמוך לחניון. אין אפשרות להזמין מקום במסוק מראש, והעלייה היא לפי "כל הקודם זוכה". אנשי השבט קודמים לכולם.
אנחנו הזמנו לינה באכסנייה וצעדנו אל הכפר ברגל.

הצעידה עם כל הציוד יכולה להיות קשה, יש מטיילים ששולחים את הציוד על פרדות, בתשלום נפרד ובהזמנה מראש.
שביל ההליכה אמנם אינו מסומן, אבל אפשר בקלות לעקוב אחריו לפי השטח שנכבש ע"י המטיילים (עד הקמפינג, גם הפרדות משאירות סימני דרך לרוב…). בדרך למפגש הנהרות (ה-Confluence), יש במספר מקומות סימון בעזרת ערימת חלוקי נחל.

Havasupai Lodge

יום 1 - מוצ"ש-יום ראשון, 12 בנובמבר 2023
יצאנו מסיאטל במוצ"ש, בטיסה עם אלסקה איירליינס (Alaska Airlines) והגענו ללאס וגאס ב-12:00 בלילה. אספנו את הרכב ששכרנו מ-Alamo דרך אופרן, ועצרנו להצטייד באחת מחנויות רשת הסופרמרקט WinCo Foods, שפתוחות 24 שעות.

לאחר שקנינו את כל הנדרש, המשכנו בדרכנו, ונסענו ל-Grand Canyon Caverns Inn, שבסמוך לכביש הגישה לכיוון החניון, כאן חיכינו לשעה 6:00, כדי לאסוף את אישור השהייה שלנו בשמורה.
נכנסנו לכביש הגישה לחניון ונסענו כשעה עד שהגענו לחניון עצמו. ב-8:30, אחרי תפילת שחרית והתארגנות, התחלנו לצעוד. הצעידה עם 23 קילו על הגב, היא, אם נתנסח בעדינות, קשוחה מאוד.
לאורך כל המסלול לא היתה קליטה, עד שהגענו לכפר בשעה 13:00.

אחרי מנוחה ופריקה של התרמילים יצאנו לביקור קצר ב-Fifty Foot Falls וב-Little Navajo Falls, במרחק של כ-2.3 ק"מ מהאכסנייה. השקיעה בעונה הזו היא מוקדמת, ובשעה שבה הגענו השמש כבר לא האירה את ערוץ הקניון, כך שהיה חשוך למדי. החלטנו שנחזור שוב בהמשך.

עקב התמוטטות קרקע, הגישה ל-Little Navajo Falls חסומה בגדרות וניתן לצלם רק מלמעלה מזווית לא מוצלחת. אני מצאתי נקודת גישה שהביאה אותי קרוב יותר לערוץ הנחל ולזווית טובה יותר.
לאחר מכן, פנינו לאחור וחזרנו לאכסנייה לקראת יציאה בשעה מוקדמת למחרת.

חדרי האכסנייה עברו שיפוץ לאחרונה, המזרנים נוחים, הכריות מושלמות ויש מזגן ומקרר משרדי קטן. בקבלה יש מיקרוגל, קומקום חשמלי, ושולחן עמוס בפירות, דגנים, שיבולת שועל, בייגלים וכל מיני חטיפים. רוב המוצרים היו כשרים.
ללא ספק הפער של $100 לאדם בין המחיר של האכסנייה לעומת שינה בקמפינג, שווה כל סנט.

Fifty Foot Falls

יום 2 - יום שני, 13 בנובמבר 2023
המרחק מהאכסנייה למפלי הַוַואסוּ הוא כ-3.2 ק"מ, ממפלי הַוַואסוּ למפלי מוּני המרחק הוא כ-1.5 ק"מ, וממפלי מוּני למפלי בִּיבֶר המרחק הוא כ-3.3 ק"מ.
באפליקציה SunCalc ראינו שחלון הזמן שבו יש אור שמש במפלי בִּיבֶר (Beaver Falls), מסתיים קרוב לשעה 11:00 בבוקר. החלטנו לצעוד ישירות לשם ובדרך חזרה לעצור במפלי מוּני (Mooney Falls) ובמפלי הַוַואסוּ (Havasu Falls).

כדי להגיע מראש מפלי מוּני, לבסיס המפל ולהמשך המסלול, יורדים מהמצוק דרך 2 מנהרות חצובות בהר ולאחריהן יורדים את ההר בעזרת שרשראות ברזל. בגלל רסס המים מהמפל, ההר רטוב לחלוטין וצריך לשים כפפות כדי לשפר את האחיזה בשרשרת. הגובה שאותו יורדים הוא כ-48 מטר. לתחתית ההר מגיעים רטובים.

בדרך ממפלי מוּני למפלי בִּיבֶר, צריך לחצות את הנהר 3 פעמים. אם מוצאים מקום שבו הנהר רדוד, המים מגיעים לפחות עד הברכיים.
הגענו למפלי בִּיבֶר בדיוק בזמן ואחרי שהות קצרה לצילומים, עלינו חזרה לשביל וישבנו לאכול.

חזרנו את הדרך עד למפלי מוּני, ועצרנו לצלם את המפל שגובהו 60 מטר. 
טיפסנו חזרה למצוק וצעדנו למפלי הַוַואסוּ, ירדנו לבסיס המפל, לצלם את המפל שגובהו 30 מטר, ואת הבריכות הקטנות שמסביב.
מכאן המשכנו בדרך חזרה ועצרנו לצילום חוזר של Little Navajo Falls ו-Fifty Foot Falls, ולאחר מכן חזרנו לאכסנייה.

Beaver Falls

יום 3 - יום שלישי, 14 בנובמבר 2023
היום התפצלנו. רוני הלך למפלי מוּני, ועזרא ואני יצאנו לנקודת המפגש של נהר ההַוַואסוּ עם נהר הקולורדו (ה-Confluence). יצאנו מהאכסנייה בשעה 6:45, וכעבור 4 שעות של צעידה מהירה, ללא עצירות, הגענו למפגש הנהרות.

המרחק בין מפלי בִּיבֶר לנקודת המפגש, הוא כ-6.5 ק"מ.
מעט אחרי מפלי בּיבֶר מתחילים לרדת במורד ההר ואחרי כמה מאות מטרים, יוצאים משטח שמורת הַוַואסוּפַּאי ועוברים לשטח שמורת הגרנד קניון.

בנוסף לשלושת חציות הנהר בקטע שבין מפלי מוּני ומפלי בִּיבֶר, היינו צריכים לחצות את הנהר עוד 7 פעמים, הפעם במים עמוקים יותר, ובנוסף להיכנס למים בגובה הקרסוליים 3 פעמים.
הטבע כאן פראי יותר, ענפי השיחים נכנסים לשביל ושורטים, וענפי העצים נמוכים ומאלצים להתכופף פעמים רבות. 

כשהגענו לנקודת המפגש, פגשנו קבוצת מטיילים שיצאו שבועיים קודם לכן ממדינת יוטה, לרפטינג בנהר הקולורדו.
אחרי הפסקה ארוכה, התחלנו את הדרך חזרה. הלכנו מעט יותר לאט ועצרנו פעמים רבות יותר. בדרך ראינו משפחה של Bighorn sheep, ובגלל טעות בדרך, ראינו סדרת מפלים קטנים ויפהפיים ובריכת טורקיז גדולה ומהממת.

בשעה 16:30 כבר היינו בחזרה באכסנייה. סה"כ צעדנו היום 32 ק"מ.
בערב התרחקנו מעט מהאכסנייה, הסתכלנו על אלפי הכוכבים שבשמיים וראינו את שביל החלב.

מפלונים בדרך ל-Confluence שראינו בגלל טעות. אין להם שם רשמי, אנחנו קראנו להם Aharon Falls 😃

יום 4 - יום רביעי, 15 בנובמבר 2023
ב-6:25 התחלנו את הדרך חזרה לחניון שבראש המסלול. 12.8 ק"מ של עלייה הדרגתית כששני הקילומטרים האחרונים הם עלייה תלולה בשילוב מדרגות. אחרי 32 הק"מ של אתמול, הברכיים שלי שאגו "הצילו" בכל מדרגה, ולכן עשינו די הרבה עצירות בחלק הזה. הגענו לרכב תוך מעט פחות מ-4 שעות.

אחרי התארגנות, נסענו חזרה לכיוון לאס וגאס, עצרנו בדרך בסכר הוּבֶר (Hoover Dam) שם צילמתי את הגשר Mike O'Callaghan–Pat Tillman Memorial Bridge שמעל נהר הקולורדו ומחבר את מדינות אריזונה ונבדה כחלק מכביש US-93.
סיור מודרך במקום עולה 10$-30$, תלוי בסוג הסיור, אבל ניתן להיכנס למקום ולטייל על הסכר ללא עלות.

המשכנו ללאס וגאס ואכלנו צהריים במסעדת הבשרים המצויינת Shawarma Vegas.
נשארו לנו כמה שעות לשרוף עד הטיסה, אז החלטנו לקפוץ לביקור ברחוב פרמונט. השעה היתה מספיק מוקדמת, כך שקיבלנו את החוויה המצונזרת של הרחוב.

אחרי שיטוט ארוך לאורך הרחוב התחלנו לנסוע לכיוון שדה"ת, הצטלמנו ליד שלט הכניסה ללאס וגאס, החזרנו את הרכב לחברת ההשכרה ולקחנו שאטל לטרמינל לטיסה חזרה לסיאטל.

Mike O'Callaghan–Pat Tillman Memorial Bridge

להלן עוד מספר תמונות מהשמורה:

Little Navajo Falls
Havasu Falls
Mooney Falls
Mooney Falls
המצוק במפלי מוּני. מהפינה הימנית-למעלה, לפינה השמאלית-למטה
The Confluence
מפת המסלול (ללא קנה מידה כמובן)