מי שרוצה לקרוא את הבלוג בתצורת פייסבוק (יותר תמונות ופוסט נפרד לכל יום), ניתן לעשות זאת כאן:
https://www.facebook.com/groups/kosherfamilytrip

שילוב של העובדה שמירי, אשתי, בחופשת לידה ושל מחירי טיסה זולים במסגרת החזל"ש אחרי הקורונה, גרמו לנו לעשות של דבר בלתי-אופייני לי - הזמנו כרטיסי טיסה למיאמי רק שלושה חודשים לפני תאריך היעד, ללא שום תכנון מוקדם.

החלטנו לצאת לחופשה של 5 שבועות מאמצע יולי עד אמצע אוגוסט, עם שלושת ילדינו בגילאי 10, 7 ו-4.5 חודשים.
תוך שבוע וחצי ממועד הזמנת הכרטיסים, סגרנו על המקומות שבהם אנו רוצים לטייל, ובהתאם לכך, סגרנו את כל מקומות הלינה. יש לציין שלספרה של נטע דגני "ארה"ב מזרח מסלולים" יש חלק נכבד בזירוז העניין. (כעבור חודש עשינו שינוי קטן, אבל הקו הכללי נשאר זהה)
למעט לילה אחד שבו רצינו להתקדם ככל האפשר ולישון היכן שנגיע, כל מקומות הלינה שבחרנו הן דירות Airbnb. ברוב המקרים הדירות זולות יותר מחדר במוטל/מלון ממוצע וגם הדירות שיקרות יותר, הפער בינן לבין מוטל/מלון הינו זניח, בעוד שרמת הנוחות בדירה גבוהה בהרבה.
מטעמי כשרות, המטען שלנו כלל ציוד מטבחי וצידנית גדולת מימדים. כדי שיהיה מקום לכל המטען ומקום מרווח במושב האחורי, הזמנו שברולט סברבן דרך חברת Avis ישראל.
בימים אלה של סוף הקורונה, מחירי ביטוח הנסיעות לארה"ב עדיין יקרים להחריד, וכאן בא לעזרתינו דורון פוקס, סוכן ביטוח מצוין שהתאים לנו ביטוח דרך חברת הביטוח "כלל" שהתאים בדיוק לצרכים שלנו (בסיס + קורונה + כבודה) ועלה כ-35% מהביטוחים בחברות המתחרות ($413 לעומת $1,100 - $1,300)
כמו בפעם הקודמת, הזמנו בארץ סימים אמריקניים מחברת 011Global (לשעבר 012Global) ובחרנו בחבילה של גלישה ושיחות פנימיות ולישראל ללא הגבלה בעלות של $50 ל-30 יום לסים. הזמנו דרך נטע דגני וקיבלנו 10% הנחה.
לימים האחרונים הזמנו חבילה עם גלישה מוגבלת של 6GB בעלות של $35.
המדינות שבהן עברנו (בחלקן רק חלפנו בנסיעה), הן - פלורידה, ג'ורג'יה, דרום קרוליינה, צפון קרוליינה, טנסי, אלבמה, מיסיסיפי, לואיזיאנה וטקסס.

פלורידה
יום 1 - יום ראשון, 11 ביולי 2021
בשעה 00:15 שעון ישראל, יצאנו בטיסת אל על ישירה למיאמי.
היתה לנו חוויה מצויינת, אבל זו לא חוכמה גדולה. מירי ישבה במושבי הפרימיום (היו רק 3 מקומות בתיירים במחיר הנמוך, והמחיר של הרביעי בפרימיום עלה רק $10 יותר מבתיירים היקר יותר) ואנחנו קיבלנו שורת מושבים עם עריסה, כך שהיה מקום בשפע. בניגוד לחששותינו, למעט מספר הפסקות לאכילה, איתן, התינוק, ישן לאורך כמעט כל הטיסה.
הארוחות היו טעימות, אבל מתברר שה- WiFi החינמי, הפך להיות חינמי לאתרי אל על בלבד. ללא ווצאפ.
הטיסה נמשכה כ-12.5 שעות ומאחר ופער השעות בין ישראל למיאמי הינו 7 שעות, נחתנו במיאמי בשעה 5:50 שעון החוף המזרחי.
מירי והילדים נשארו בטרמינל ואני הלכתי להוציא את הרכב שהזמנו מ-Avis, חיכיתי חצי שעה בתור כדי לגלות שאין רכב בקטגוריה שהזמנתי. לטענתם, שוכרים לא החזירו רכבים והם נתקעו ללא מלאי. אחרי שעתיים של "אנחנו בודקים מה אפשר לעשות", הציעו לי לקחת וואן של 12 מקומות ולנסות את מזלי בבוקר למחרת. מחוסר ברירה הסכמתי.
הרכב היה זוועתי. המנוע שאג יותר ממנועי המטוס, חלקי פלסטיק פנימיים היו חסרים. והריח. הריח. זה הריח כאילו השוכר האחרון הוביל שם פרה.
חזרתי לשדה התעופה עם הרכב, העמסנו ונסענו לוולמארט הקרוב כדי קנות ציוד שבו נשתמש במהלך כל התקופה. משם נסענו ל-Kastner’s Market במיאמי ביץ', כדי להצטייד במזון כשר לימים הקרובים. באיזור ישנן חנויות נוספות לממכר מוצרים כשרים, וכמו-כן ישנן גם מסעדות כשרות.
במשך היום ניסינו את מזלינו עם שירות הלקוחות של Avis שהיו עסוקים יותר בלספר לי כמה הם מתנצלים ופחות בלמצוא פתרון. לקראת שעות אחה"צ, שלחו אותנו לנמל התעופה בפורט לודרדייל בהבטחה שיש שם כמה וכמה סברבנים. הגענו למקום, לא היה אפילו אחד.
היה כבר מאוחר, היינו עייפים ושבעי שיחות טלפון, אז נסענו לדירתAirbnb  ששכרנו.
בדירה זו נשהה ב-3 הלילות הבאים. זו דירה נוחה ונקיה, מאובזרת ומצויידת (אפילו מים, ביצים וחמאה כשרה חיכו במקרר) שקרובה ככל האפשר לחלק הדרומי של פלורידה, אך עדיין בתחום שכונה בטוחה.

במטוס לקראת הנחיתה

יום 2 - יום שני, 12 ביולי 2021
ביום הקודם, אריאל, הבן שלנו, נרדם במהלך אחה"צ ולא התעורר גם כשהגענו לדירה ולכן התעורר עוד לפני השעה 6 בבוקר. קמתי גם אני, התארגנו בזריזות, ויצאנו לכיוון שדה התעופה מתוך כוונה שנגיע היום לפני שוכרים אחרים וכך נשיג רכב מהקטגוריה שהזמנו.
כשכבר היינו בשדה התעופה, התקשרתי למספר של מנהל הסניף בשדה התעופה, הסברתי לו במי ומה מדובר והוא אמר שיש בשבילי פורד אקספדישן.
לאור הנסיון מאתמול, לא האמנתי לאף מילה ורצתי כל עוד רוחי בי לסניף, כשהגעתי נופפתי לשלום לפקידה שאיתה "ביליתי" שעתיים אתמול, היא זיהתה אותי ואמרתי לה שדיברתי עם המנהל ויש רכב. היא קיבלה אותי מיד כשסיימה עם זה שהיתה איתו בסוף תהליך, מילאה את הפרטים הנדרשים ושיחררה אותנו עם פורד אקספידשן בן 4 חודשים.
חזרנו לדירה, העמסנו ציוד נדרש ושכחנו את הציוד החשוב ביותר להיום – דוחה יתושים.
נסענו לפארק אברגליידס שם עשינו מספר מסלולי הליכה קצרים. התחלנו עם המסלול Anhinga שמיד בתחילתו ראינו אליגטור, משם המשכנו ל-Pa-hay-okee ו-Mahogany Hammock. באחרון הסתערו עלינו עשרות יתושים. לאחר מכן, נסענו למרכז המבקרים פלמינגו, אני נהגתי בזמן שמירי והילדים מעכו יתושים שנכנסו לרכב. כשהגענו למקום, יצאנו מהרכב וחזרנו בריצה פנימה, בגלל שגם האיזור הזה שרץ יתושים. המשכנו לכיוון המסלול Guy Bradley, הספקנו אפילו להצטלם בתחילתו ואז שוב - יתושים...
הפארק יפה, אבל בלי דוחה יתושים, קשה עד בלתי נסבל לטייל בו.
בזה הסתיימו תוכניותינו ליום זה, חזרנו לדירה להתארגנות ליום המחר.

אליגטור בפארק אברגליידס

 יום 3 – יום שלישי, 13 ביולי 2021
יום זה מוקדש לאזור ה-Keys של פלורידה.
לאחר שנת לילה ארוכה ומרעננת, שנמשכה שעה וחצי, יצאנו בשעה 03:20 לכיוון קי ווסט (Key West), מצויידים בקפה שחור ותרמוס מים חמים.  הגענו לשם מעט לפני הזריחה שהייתה בשעה 06:42.
לאחר צילומי זריחה נסענו להצטלם ליד שלט ה-Mile 0 בקי ווסט. התחלנו בנסיעה חזרה לכיוון מיאמי, ובדרך עצרנו בחוף של שמורת הטבע Bahia Honda State Park.
לאחר שהשתכשכנו בים והתרעננו במקום, המשכנו בדרכינו. מיד לאחר שיצאנו התחיל גשם זלעפות. בדרך עצרנו לצלם את גשר 7 המיילים (Seven Mile Bridge) הישן.
חזרנו לבית בשעת אחה"צ והתחלנו באריזת הציוד לקראת יציאה מחר בבוקר.

זריחה בקי ווסט

יום 4 – יום רביעי, 14 ביולי 2021

לאחר אריזות אחרונות העמסנו את הרכב ונסענו לסיור רגלי קצרצר באזור שכונת Seven Isles שבפורט לודרדייל (Fort Lauderdale). זו שכונה יפה שבנויה מרחובות וביניהן תעלות מים ובכל חצר אחורית עומדת יאכטה.
מכאן נסענו לארוחת בוהריים במסעדה חלבית מצויינת בשם  Toast Avenue. האוכל היה מאוד טעים והקפה שם מעולה!
מאחר ובזמן שהייה במיאמי, ביקור בסניף כשר של dunkin' donuts הינו בגדר חובה, קפצנו לקינוח בסניף הכשר הקרוב שבהוליווד (Hollywood).
יצאנו לדרך לכיוון סיינט אוגוסטין, לדירה ששכרנו. מדובר במרחק נסיעה של  כ-300 מייל, אבל לדירה הגענו רק כעבור 6 שעות, כי בדרך עצרנו לתדלק, לשחזר תמונה מהטיול הקודם לפני שנתיים, ולצלם את המגדלור של סיינט אוגוסטין.

בתים ויאכטות בפורט לודרדייל

פלורידה, ג'ורג'יה
יום 5 - יום חמישי, 15 ביולי 2021

את היום התחלנו בסיור רגלי בסיינט אוגוסטין. מדובר בעיר האירופאית העתיקה ביותר בארה"ב.
התחלנו את הסיור במבצר סן מרקוס (Castillo de San Marcos), שהוא המבצר העתיק ביותר שבנו הספרדים להגנה על העיר. הסתפקנו בסיור מבחוץ, כיוון שהיה תור ארוך שהשתרך עד לחניון.
המשכנו ברחוב סיינט ג'ורג' וברחוב אבילס שבהם יש חנויות, גלריות, מוזיאונים ומבנים הסטוריים רבים, כמו בית הממשלה, מכללת פלגלר ועוד ועוד.
לאחר מכן, עברנו ליד גשר האריות ומשם חזרנו לרכב וקפצנו שוב למגדלור של סיינט אוגוסטין, כדי לתפוס תמונה בתאורה טובה.
מאחר והרגשנו שמבחינתינו מיצינו את הביקור בסיינט אוגוסטין, התחלנו בנסיעה לכיוון סוואנה, ג'ורג'יה.
מדובר בנסיעה של 176 מיילים, אך אנו הארכנו אותה מעט, כיוון שבדרך עצרנו לשחזור תמונה נוספת וקפצנו גם ל-Wormsloe Historic Site, מתוך כוונה לצלם את שדרת האלונים שבכניסה.
כשהגענו המקום היה סגור. ניסיתי לצלם דרך השער, אבל זה לא היה מוצלח במיוחד (יצא על-הפנים בלע"ז). בדיוק כשנכנסתי חזרה לרכב, הגיע למקום אחד העובדים ופתח את השער. רצתי אליו ושאלתי אם יוכל לחכות מספר שניות, כך שאוכל לרוץ ולצלם מספר תמונות בזריזות. לשמחתי, הוא הסכים.
4 שעות אחרי שיצאנו מסיינט אוגוסטין, הגענו לסוואנה וקפצנו לקנות מצרכים לשבת.
לאחר הקניות, נסענו לבית ששכרנו מ-Airbnb. בבית זה נשהה בארבעת הלילות הקרובים, לכן פרקנו את הרכב. זה בית די גדול, נוח מאוד ומוקף בחצר גדולה. הדירה מאובזרת ומצויידת גם בכלים חד פעמיים, שקיות אוכל, בירות במקרר (לא כשר, אבל...) ועוד.

שדרת האלונים ב-Wormsloe Historic Site

יום 6 - יום שישי, 16 ביולי 2021

כניסת שבת בשעה 20:13, כל הבישולים כבר מוכנים, כך שהיה לנו יום ארוך מאוד שאפשר לנצל.
נסענו לדאונטאון לטיול רגלי לאורך הטיילת שברחוב ריבר וביקרנו במלון מאריוט שבו יש תצוגות של מאובנים, אבנים יקרות וקריסטלים ענקיים. המלון ממוקם במבנה שבו בעבר היתה תחנת כוח שסיפקה חשמל לאיזור.
משם המשכנו לביקור קצר בפארק פורסית' (Forsyth Park) שמשתרע על כ-120 דונם ובמרכזו ישנה מזרקה יפה.
בחנות שבה היינו ביום חמישי (Publix), חיפשנו חלות לשבת ולא מצאנו. התקשרתי למאפייה באיזור ואמרו לי שבבוקר צריך להיות. לאחר התארגנות הבוקר, התקשרתי שוב למאפייה ונעניתי בשלילה. התקשרתי למאפיות נוספות וגם שם התשובה היתה שלילית. יהודי מקומי שפגשנו מאוחר יותר, אמר לנו שבבית הכנסת מוכרים חלות, אבל השבוע המלאי נגמר, כיוון שכנראה בגלל הצום שחל במוצ"ש, המקומיים קנו חלות בכמות גדולה יותר מהרגיל. התקשרתי לבית חב"ד המקומי כדי לשאול איפה ניתן להשיג חלות והרב ענה לי שאתקשר אליו בסביבות 17:00 ויהיו לו חלות.
אחרי שסיימנו את הסיור, השעה עדיין היתה מוקדמת, אז החלטנו לנסוע לחנות נוספת שהיה כתוב שיש בה מוצרים כשרים, על מנת לנסות ולמצוא שם חלות. נסענו לחנות בשם Kroger Marketplace, שם מצאנו מספר לחמניות לגיבוי.
בעוד שב-Publix, היו מאפים וסטנד אחד שיועד למוצרים כשרים (חוץ מכל המוצרים שניתן למצוא עם הכשר בכל מקום), ב-Kroger Marketplace יש מעבר שלם שמיועד לכך. ניצלנו את ההזדמנות והצטיידנו בבשר, עופות ודגים לשבוע הקרוב.
לאחר הקניות התקשרתי לבית חב"ד והרב המקומי אמר לי להגיע ושיש לו חלות בשבילנו. לפי איך שזה היה נראה, החלות נאפו במיוחד בשבילנו. הרב גם סרב לקחת תשלום.

הטיילת ברחוב ריבר

יום 7 - שבת, 17 ביולי 2021

שבת מנוחה.

יום 8 - יום ראשון, 18 ביולי 2021

תשעה באב.
לאור העובדה שמדובר ביום צום והצום יוצא רק ב-9 בערב, החלטנו מלכתחילה שביום זה נישאר בדירה ולא נצא לשום פעילות, כך שחוץ מבישולים של ארוחה למוצאי הצום ושל אוכל למשך השבוע הקרוב, אריזות ונקיון של הרכב (אני לא יכול לסבול את העובדה שהרכב שאני נוהג בו מלוכלך), לא עשינו משהו מיוחד.

ג'ורג'יה, דרום קרוליינה, צפון קרוליינה
יום 9 - יום שני, 19 ביולי 2021

היום התחלנו לנוע לכיוון צפון-מערב, בטיפוס לדירת ה-Airbnb ששכרנו מספר מיילים מאשוויל, צפון קרוליינה.
לאחר שהעמסנו את הרכב, נסענו לקנות דונאטס ב-Krispy Kreme (זו לא שגיאת כתיב! כך הם נקראים). בארץ הם היו מקבלים לפחות 6 מדבקות אדומות מרוב סוכר.
מדובר בנסיעה של 315 מייל שנמשכה 6 שעות כולל עצירות לצילום של Talmadge Memorial Bridge מזווית נוספת, לתדלוק ולשיטוט כמיטב המסורת בחנות שבתחנת רענון למשאיות.
הדירה שאליה הגענו, היא בקומה התחתונה שבבית בעל 2 קומות שבנוי על צלע ההר, כך שלכל קומה יש כניסה נפרדת ללא מדרגות.
הבית בנוי בתוך היער וישנו עדר צבאים שמגיע בשעות אחה"צ לחצר, שם בעלי הבית שמים להם אוכל. הגענו ממש מספר דקות לפני שהעדר הגיע, ובעלי הבית נתנו ליעלי ואריאל לשים את האוכל לצבאים.
מזג האוויר בסביבה גשום מאוד ולכן קפצנו לוולמארט שבאיזור, כדי לקנות פונצ'ו (מעיל גשם מ-PVC) לטיולים בימים הקרובים.

חלק מעדר הצבאים

צפון קרוליינה, טנסי
יום 10 - יום שלישי, 20 ביולי 2021

היום עלינו להרי האפלצ'ים ונסענו דרומה לאורך כ-80 מייל מדרך הנוף בלו רידג' (Blue Ridge Parkway).
הדרך עוברת לאורך פסגות הרי האפלצ'ים, בתוך יערות עבותים ובמקומות רבים אף במנהרות חצובות בהר (יש 26 מנהרות לאורך כל הכביש מצפון לדרום).
למעט הפסקות קצרות, ירד גשם במשך כל היום. כשהתחלנו בנסיעה התחלנו במקום נמוך יחסית והראות היתה טובה, אך בהמשך, במשך רוב הזמן כיסה את ההרים ערפל כבד.
לאורך הדרך ישנן נקודות תצפית רבות שבחלקן עצרנו ללא תכנון מוקדם, בהתאם לראות ולנוף שנשקף בהן. נקודת העצירה המתוכננת הראשונה היתה מסלול בשם Devils Courthouse. זהו מסלול הליכה קצר בעלייה תלולה שבסופו מגיע לנקודת תצפית. כיוון שירד גשם, התעטפנו בפונצ'ו שקנינו אתמול ויצאנו לדרך. המסלול היה יפה וכשהגענו לנקודת התצפית ראינו הרבה כלום. הכל היה ערפל.
הנקודה הבאה היתה נקודת התצפית Richland Balsam Overlook שהיא הנקודה הגבוהה ביותר לאורך הדרך (כ-1,845 מטר). הבאה בתור היתה Waterrock Knob Overlook שהיא השנייה בגובהה (כ-1,774 מטר) וממנה המשכנו למרכז המבקרים Waterrock Knob Visitor Center ובלי כוונה עשינו גם את (רוב) המסלול הסמוך אליו המוביל בעלייה תלולה לפסגת ההר בגובה של 1,912 מטר.
מכאן נסענו לשמורת הרי הסמוקי  (Great Smoky Mountains) ועצרנו במרכז המבקרים Oconaluftee Visitor Center שם צילמנו איילים שרעו באחו הסמוך והסתובבנו במוזיאון חוות ההרים (Mountain Farm Museum) שבו יש שחזורים של בית, אסם ועוד.
מכאן נסענו לדירת ה-Airbnb ששכרנו בגטלינבורג, טנסי. זוהי דירה של 2 קומות במתחם דירות, הדירה מעוצבת כבקתה והנושא שלה הוא דובים. האהילים, המנורות, תמונות הקיר, ציפויי הכורסאות וכו' וכו' מעוטרים בדמויות של דובים, ישנם פסלי דובים פזורים בדירה. אפילו המעמד של סבון הידיים בשירותים הוא דמות של דוב. לדירה יש מרפסת עם נוף עצים ונחל קטן שזורם תחתיה.
בסה"כ נסענו היום 131 מייל.

Blue Ridge Parkway

יום 11 - יום רביעי, 21 ביולי 2021

התוכנית להיום היתה לעשות את מפלי לאורל (Laurel Falls) ואת כביש קיידס קוב (Cades Cove) שבשמורת הרי הסמוקי, אבל תוכניות לחוד ומציאות לחוד. במקום זה ערכנו היכרות עם השכנים מהדלת ליד ועם פראמדיקים ממוקד 911. לכולם שלום.
לאור שיבוש התוכניות, יצאנו בשעות אחה"צ לכביש רורינג פורק (Roaring Fork), כביש צר וחד-סטרי באורך 5.5 מייל, הסלול ביערות של השמורה בסמוך לעיירה גטלינבורג.
הכביש חוצה מספר ערוצי נחל שבהם ניתן להשתכשך, מדי פעם ישנם מבני חווה משוחזרים, וניתן לצאת ממנו למספר מסלולי הליכה (שעליהם ויתרנו בלית ברירה). בנקודה מסויימת של הכביש ישנה חניה קטנה בסמוך למקום בשם “The Place of a Thousand Drips”, שנקרא כך בגלל שהוא מורכב מהרבה מפלים קטנים. קל לפספס את המקום, הוא נמצא בנקודת העצירה מספר 15 שבכביש Roaring Fork.
ממש מעט אחרי שהתחלנו בנסיעה בכביש, פגשנו דוב שחור שאכל מהשיחים שבצד הכביש. זהו, אפשר לחזור לארץ, עשינו את שלנו.

דוב שחור לצד הכביש

טנסי, ג'ורג'יה
יום 12 - יום חמישי, 22 ביולי 2021

את סוף השבוע אנחנו נעביר באטלנטה, ג'ורג'יה. מהדירה שלנו בגטלינבורג, מדובר בנסיעה של 200 מייל שהם כ-4 שעות נהיגה נטו, כשבפועל נסיעה כזו נמשכת כ-5.5 שעות. הצ'ק-אאוט ב-11:00, מה שאומר שנגיע לאטלנטה ב-16:30, בקיצור - יש הרבה זמן פנוי. החלטנו שנשלים פערים מאתמול ונעשה היום את מפלי לאורל.
גטלינבורג היא עיירה שבנויה בסגנון אירופאי, יש בה מוזיאונים שונים וחנויות רבות והיא מלאה בתיירים במשך כל השנה – בחורף תיירות סקי, ובקיץ כנקודת מוצא לטיולי טבע באיזור.
תחילה נסענו לדאונטאון, כדי לקנות מזכרות ומשם נסענו למסלול.
מפלי לאורל הינו מסלול עמוס, באורך של כמעט 4 ק"מ הלוך-חזור. עד מעט לפני המפלים המסלול נמשך בעלייה מתונה. השביל סלול, אבל חלקים ממנו משובשים, כך שעם עגלה אפשר להסתדר, אבל כסא גלגלים לא יעבור שם.
אחרי כשעתיים ורבע במסלול, חזרנו לרכב ויצאנו לכיוון אטלנטה. כשהגענו לאטלנטה, נסענו למסעדה בשם Toco Grill לארוחה בשרית.
משם נסענו לבית שבו נשהה עד יום ראשון. הבית מוקף בחצר גדולה, וכשהגענו לקראת ערב, קידמו את פנינו גחליליות בחצר. ✨

מפלי לאורל

יום 13 - יום שישי, 23 ביולי 2021

כניסת השבת בשעה 20:26, מה שנותן לנו יום שישי ארוך מאוד לניצול.
כהפקת לקחים משבוע שעבר, נסעתי על הבוקר לקנות חלות בחנות בשם The Kosher Gourmet. בחנות מוכרים גם אוכל מוכן לשבת, אז קניתי גם סלטים.
לאחר ארוחת בוקר, יצאנו למרכז המבקרים של קוקה קולה שם ניתן לראות פרסומות ובקבוקים החל מלפני למעלה מ-120 שנה. יש מספר מיצגים במקום ונקודת השיא של הביקור זה מרכז הטעימות - חדר גדול שבכניסה אליו מקבלים חצי כוס עם קוקה קולה בטעם המקורי, ובנוסף, יש מספר נקודות שבהן ניתן למלא בכוסות טעימות ממבחר סוגי משקאות.
מיד כשנכנסנו יידע אותנו זה שחילק את "הקוקה קולה המקורית" שחוץ ממה שהוא מחלק, כל המשקאות האחרים לא כשרים. אף אחד מהם, הוא הדגיש.
בהתחשב בכך שאף אחד מהנ"ל לא עניין אותנו ובעצם בנינו על הטעימות כנקודה לשיפור החוויה, זו היתה אכזבה. בפועל, גם את הקוקה קולה המקורית אף אחד מאיתנו לא אהב.
אם הם מספיק מודעים כדי לעדכן, אז אם לא כותבים את זה מראש באתר ההזמנות, לפחות תדאגו לחלופה.
הדרך ליציאה עוברת דרך חנות עם בגדים, כוסות, מכוניות צעצוע ושאר ירקות שכולם ממותגים עם קוקה קולה ונמכרים במחירים גבוהים להחריד.
ובכלל, מצופה שבסיור בקוקה קולה יחלקו לפחות פחית קולה. במקום זה הם מוכרים בקבוק קטן ב-2.5 דולר (כברשתות הוא נמכר בחצי מזה).
מבחינתנו, הביקור היה בזבוז טהור של זמן וכסף.
מכאן נסענו לסניף של רשת Kroger ברחוב Lavista.
בסניף הזה יש איזור שלם, לא מעבר, איזור שלם, של מוצרים כשרים ואוכל מוכן. הצטיידנו לשבת ולשבוע הקרוב.
מתברר שהתאהבנו בעוד רשת חוץ מוולמארט.
חזרנו לבית, פרקנו את הקניות ואכלנו משהו. כדי להעביר את הזמן החלטנו לנסוע ל-Piedmont Park שהוא ה"סנטרל פארק" של אטלנטה. הגענו למקום, מצאנו חנייה ו... בבת אחת התחיל גשם שוטף ששלח אותנו חזרה לבית.

מחוץ למרכז המבקרים של קוקה קולה

יום 14 - שבת, 24 ביולי 2021

שבת מנוחה.

ג'ורג'יה, אלבמה, מיסיסיפי, לואיזיאנה
יום 15 - יום ראשון, 25 ביולי 2021

את היום העברנו בנסיעה מאטלנטה לניו-אורלינס, כשאנו עוברים דרך 4 מדינות - ג'ורג'יה, אלבמה, מיסיסיפי ולואיזיאנה. זוהי נסיעה של 514 מיילים (קצת פחות מנסיעה ממטולה לאילת ואז חזרה לתל-אביב) שנמשכה 11 שעות כולל עצירות לתדלוקים, לקניית מזכרות ולקפה.
כיוון ששינינו איזור זמן, "הרווחנו" שעה והגענו ב-9:00 בלילה.
לפני שהגענו לדירת ה-Airbnb, חיפשתי בווייז תחנת דלק וניווטתי לשם. כשהגענו לאיזור התחנה, זה היה נראה כמו איזור של גנגסטרים שלקוח מתוך סרט – זהו רחוב שממוקם מתחת לגשר של הכביש המהיר, בשטח העפר שבין הנתיבים חנו עשרות רכבים עם נורות ניאון וגלגלי מגנזיום משופרים, בוקסות ענק בתא המטען עם בסים מחרישי אוזניים וסביבם עשרות צעירים וצעירות מקועקעים 😨.
הדירה עצמה ממוקמת בסביבה אחרת כמובן. האיזור שקט, יש לדירה פוטנציאל טוב, אבל התחזוקה שלה טעונה שיפור.

מעל Pearl River. גבול מיסיסיפי-לואיזיאנה

יום 16 - יום שני, 26 ביולי 2021

את היום הקדשנו לסיור ברובע הצרפתי של ניו-אורלינס. אמנם העיר מפורסמת בעיקר בשל מצעד המרדי גרא המתקיים בחודש פברואר, אבל גם ביום-יום, מעניין להסתובב ברחובות הצבעוניים.
נסענו לכיוון הרובע הצרפתי דרך רחוב צ'ארלס שבו עוברת החשמלית, וכשהגענו, התחלנו את הסיור הרגלי בפארק וולדנברג – טיילת לאורך נהר המיסיסיפי, משם הלכנו לכיכר ג'קסון, ולאורך רחובות רויאל ובורבון – רחובות שלאורכם גלריות רבות ובארים בלי סוף.
לא פחות מהאיזורים המתויירים האלה, הרחובות הצדדיים יותר שאינם בהכרח ברובע הצרפתי (כמו Palmer Ave, או LaSalle Pl), מספקים מראות יפהפיים של בתים צבעוניים לצד שדרות אלונים.
כשסיימנו את הסיור נסענו לארוחת צהריים במסעדה מצויינת בשם Kosher Cajun NY Deli & Grocery. האוכל טעים מאוד, בעלי המקום נחמדים ובמקום יש גם צרכנייה ומוצרי יודאיקה.
משם נסענו לפארק אודובון (Audubon Park) שבו יש מגרשי גולף (אנחנו עוד לא בגיל 😊), גן חיות (שעם המזל שלנו, סגור בימים שני ושלישי...) וגינת משחקים לילדים.
לסיום היום, נסענו לוולמארט ומשם חזרנו לדירה להתארגנות ליום המחר.

ברובע הצרפתי

לואיזיאנה, טקסס
יום 17 - יום שלישי, 27 ביולי 2021

התחלנו את היום עם השלמה של תמונות של אנדרטת השואה שבטיילת בפארק וולדנברג. אחר כך נסענו לחפש סניף פתוח של Café Du Monde, בית קפה צרפתי עם סניפים רבים בניו-אורלינס, שם קנינו קפה קר ו- Beignets (סופגניות בלע"ז). זה היה כל כך טעים שנכנסנו לסיבוב שני.
לאחר ששבענו, פתחנו בנסיעה של 325 מייל מניו-אורלינס לבית חווה ששכרנו דרך Airbnb ביישוב בשם Anahuac, טקסס. המרחק מהבית ליוסטון, הוא כשעה נסיעה, אבל רצינו חוויה של חווה ולא של עיר.
מסיבה לא ברורה, כמה וכמה בתי חווה שראינו ב-Airbnb, לא מצטיינים בניקיון, וגם בית החווה הזה ראה ימים יפים יותר (ממש מזמן). אבל מה לא עושים בשביל בית שבחצר שלו יש סוסים ואגם פרטי, יש לו נחל בחצר האחורית והוא מוקף בשדות מכל כיוון.
במקור תכננו לנסוע לסן-אנטוניו, לשהות שם 2 לילות, לבקר ב-SeaWorld ובמבצר אלמו ומשם לחזור לכיוון יוסטון, אבל לאחר ששכנעו אותנו שזו נסיעה ארוכה ללא ערך אמיתי, כיוון ש-SeaWorld של אורלנדו יפה יותר, החלטנו לוותר על סן-אנטוניו ולנסוע ישירות ל-Anahuac.
כשרצינו לשנות את הכרטיסים של SeaWorld מסן-אנטוניו לאורלנדו, פנינו לשירות הלקוחות של SeaWorld סן-אנטוניו והם סירבו בטענה שזה נגד תנאי הכרטיס (זה לא). ניסינו לפנות לשירות הלקוחות של SeaWorld במייל ובפייסבוק ולא נענינו. החלטנו להתקשר ל-SeaWorld אורלנדו, ושם שינו לנו את הכרטיס ללא בעיות.

אחד הצדדים של אנדרטת השואה בפארק וולדנברג (יש 2 צדדים)

יום 18 - יום רביעי, 28 ביולי 2021

בתיאור ובתמונות שב-Airbnb, בית החווה נראה מצוין. הביקורות עליו מעולות וזה היה נראה כמו שבוע מבטיח. אבל בפועל, זו הייתה נפילה ☹.
הבית רחש נמלים, בארונות היו גללים ממקור לא ידוע, בכל מקום היו זבובים ומקקים מתים, המים בברזים הוציאו ריח רע והרגישו כמו שמן..., תחזוקה ירודה מאד של הנכס כולו.
ניסינו ליצור קשר עם Airbnb, אבל אין באיזור קליטת רשת סלולרית וה-Wi-Fi החליט לצאת להפסקת פרסומות. מחוסר ברירה נשארנו ללון בבית החווה, והחלטנו שבבוקר נצא לאיזור מיושב וניצור קשר עם Airbnb.
בבוקר ארזנו את הדברים שלנו, השארנו את המזוודות בדירה, ויצאנו ליוסטון לביקור ב-Houston Underground - חנויות, משרדים ומסעדות תת-קרקעיים שמשתרעים על שטח עצום מתחת לדאונטאון יוסטון. חוץ מלסמן V, סיבוב באאוטלט מקורה מהנה יותר (פחות לחשבון הבנק, יותר למירי).
החנינו את הרכב בחניון סמוך לאחת הכניסות למנהרות העיר התחתית ו-5 דקות אחרי שיצאנו רגלית מהחניה קיבלנו טלפון מ-Airbnb שאנחנו יכולים לעשות צ'ק אאוט עד 12:00 ולקבל החזר מלא על הימים הנותרים. השעה היתה 11:50 ואנחנו במרחק של שעה ו-20 נסיעה מהבית. לאור הנסיבות, אישרו לנו לעשות צ'ק אאוט בשעה 15:00.
הסתובבנו במנהרות במשך כחצי שעה ואחרי שהבנו את המסר, נסענו לאכול צהריים במסעדה בשרית בשם Dino’s ולאחר מכן דהרנו לבית, העמסנו את המזוודות, נסענו מהמקום ועצרנו בתחנת דלק לחפש בית שבו נעביר את הימים הבאים.
ברגע שמצאנו, שלחנו הודעה לתמיכה של Airbnb, קיבלנו החזר ובנוסף קיבלנו קופון נאה של $324, שאותו מימשנו בהזמנה החדשה.
לפני שיצאנו בבוקר, יעלי ואריאל התחברו עם כלבה של השכנים ושיחקו איתה זמן רב, וכשבישרנו להם שאנחנו עוזבים את בית החווה, הם היו מאוד מאוכזבים. כשהגענו לבית החדש, הם שכחו ממנה לגמרי ורצו לקפוץ בטרמפולינה הגדולה שבחצר.
אחרי האכזבה מבית החווה, חששנו מאוד ממה שנמצא בבית החדש, אבל הפעם הביקורות והתמונות לא איכזבו. יש חצר גדולה ומטופחת, גראז' עם מקום ל-2 מכוניות (בשביל להכניס את הטנק שלנו הייתי חייב לקפל מראות, אבל שאלה יהיו הצרות שלנו), והבית עצמו גדול ומאובזר.

Houston Underground - Downtown Tunnels

יום 19 - יום חמישי, 29 ביולי 2021

כידוע, העבודה משחררת (הומור שחור. מותר), לכן מירי ואני התחלנו את היום עם סוג של עבודה - מירי במפגש כמנטורית, ואני בראיון עבודה (כמראיין. אני מאוד מרוצה איפה שאני 😃).
אחרי שסיימנו, אכלנו ארוחת בוקר זריזה ויצאנו למרכז החלל ביוסטון (Houston Space Center).
במקום יש תצוגות, הופעות, פעילויות לילדים, פינות משחקים לילדים, קפיטריה, חנות מזכרות ועוד. בילינו שם 5 שעות שחלפו כמעט בלי שנרגיש. נהנינו מאד עד כדי כך שיעלי ואריאל עוד רצו להישאר.
יום חמישי היום וצריך להצטייד לשבת, אז נסענו לסניף של רשת H-E-B שם ניתן למצוא מוצרים כשרים בשפע. בשונה מחנויות אחרות שהיו בהן מוצרים כשרים בסטנד או באיזור כשר, בחנות הזו יש איזור כשר לפי מחלקה. איזור כשר במחלקת המאפים, במחלקת היינות, במחלקת הבשר, במחלקת הדגים, במחלקת הקפואים ובמחלקת מוצרי החלב.
זה דורש להסתובב יותר בחנות, אבל גם ככה יש מוצרים כשרים לאו דווקא באיזורים המוגדרים ככשרים ובכל מקרה מסתובבים גם שם, אז במידה מסויימת זה יותר נוח.
לאחר שסיימנו את הקניות חזרנו לבית להתארגנות ללילה ולהכנת... פנקייקים.

Houston Space Center

יום 20 - יום שישי, 30 ביולי 2021

את היום החלטנו להעביר ללא שום נסיעות, רק להיות בסביבת הבית. הבית שבו אנו שוהים, ממוקם בשכונה מגודרת ושקטה עם רחובות שמקיפים אגמים. לאחר שסיימנו את הבישולים וההכנות לשבת, יצאנו לטייל בין האגמים היפים שבאיזור.

האגם שליד הבית

יום 21 - שבת, 31 ביולי 2021

שבת מנוחה.

יום 22 - יום ראשון, 1 באוגוסט 2021

היום הסתובבנו באאוטלט של רשת Simon - Houston Premium Outlet.
לא ברור מה חשבו לעצמם אלה שבנו את האאוטלט כשבנו אותו כאאוטלט פתוח. חודשי הקיץ כאן חמים כמו גיהנום, וברגע שיוצאים מחנות ממוזגת מתחילים לנטוף עוד לפני שמספיקים להגיע לחנות הבאה.
הסתובבנו למעלה מ-7 שעות ויצאנו כשהאאוטלט נסגר.
בהשוואה לאאוטלטים שקנינו בהם לפני שנתיים (Sawgrass, Jersey Gardens ו-Las Vegas South), המלאי בחנויות השונות היה מאכזב. המחירים לא זולים, לא היה מבחר של מידות והסחורה היתה כמעט זהה לזו שראינו בפעם הקודמת, מה שכמובן לא מנע מאיתנו לצאת בידיים מלאות 😊.

טיפ - כדאי להגיע לאאוטלטים עם מזוודה ריקה ולשים בתוכה את הקניות, כך לא תצטרכו להתרוצץ ברחבי האאוטלט עם שקיות בידיים.

Houston Premium Outlet

יום 23 - יום שני, 2 באוגוסט 2021

כהמשך לאתמול, הסתובבנו היום באאוטלט של רשת טאנגר - Tanger Outlet Houston.
הפעם הסתובבנו רק קרוב ל-5 שעות.
על פניו נראה שהאאוטלט הזה פועל בחצי כוח. חלק משהשטחים המיועדים לחנויות היו ריקים ובחנויות היה פחות מלאי מבאאוטלט אתמול.
לפני שנתיים "עשינו מנוי" לגלידות של Ben & Jerry's, הפעם נמנענו. אתמול ערכנו היכרות עם 2 חברות מתחרות - Häagen-Dazs ו-Talenti, הילדים ואנחנו מאוד אהבנו ולכן עצרנו היום לקנות עוד 4 קופסאות לנשנוש.
בדרך חזרה עצרנו לתדלק בתחנת הדלק של Buc-ee's בה לראשונה ראינו מתחם ענק לתדלוק שכלל 104 עמדות תדלוק.
חזרנו לבית וארזנו את כל הציוד לקראת עזיבת הבית מחר בבוקר ויציאה חזרה לכיוון מזרח.

Tanger Outlet Houston

טקסס, לואיזיאנה, מיסיסיפי, אלבמה, פלורידה
יום 24 - יום שלישי, 3 באוגוסט 2021

היום הינו היום היחיד שבו אין לנו לינה מוזמנת מראש. המרחק בין הדירה שבה שהינו עד היום, לבין הדירה הבאה שלנו בקיסימי, הוא כ-14 שעות נהיגה נטו. בתוספת שעה שאנו מאבדים על שינוי איזור זמן, מצפה לנו 15 שעות פער בין היעדים. מסיבה זו, החלטנו להתקדם היום עד לנקודה של כ-8 שעות נהיגה נטו ומחר לעשות את יתרת הדרך. העיר Defuniak Springs שבפלורידה התאימה לדרישה.
בטיול הקודם הגענו למסקנה שרשת המוטלים Sleep Inn & Suites שבבעלות רשת המלונות Choice, מתאימה לדרישות שלנו – חדר ללא סירחון של עישון, נקי ויחסית לא יקר.
בצירוף שתי הסיבות הנ"ל, בחרנו ללון הלילה במוטל Sleep Inn & Suites Defuniak Springs - Crestview. חדר המוטל נקי ונוח, במוטל יש חדר כושר, בריכה פתוחה ומחוממת ואפילו פרגולה עם עמדות לברביקיו.
בבוקר ארזנו דברים אחרונים, ארגנו הכל במזוודות, העמסנו ויצאנו לדרך. מזג האוויר היום בתוואי הנסיעה שלנו היה סוער במיוחד – גשם שוטף שהוגדר בתחזית כ-"שטפון בזק" וסופות ברקים ורעמים. ב-50% מהדרך הראות היתה גרועה וקצב הנסיעה הואט מאוד.
הכביש בו נסענו (I-10), עובר בסמוך לעיר ניו-אורלינס והחלטנו לעצור לביקור נימוסים בסניף של Café Du Monde שבו ביקרנו שבוע שעבר, כדי לקנות קפה (הפעם חם) ו- Beignets (סופגניות כזכור).
בהמשך הדרך עברנו דרך העיר Mobile שבסמוך לה יש מוזיאון עם ספינת המלחמה של חיל הים האמריקני – USS Alabama. יצא שעברנו שם ממש בשקיעה, אז עצרנו לצילום קצר.
סך הכל נסענו היום 634 מיילים, בנסיעה שנמשכה 12 שעות כולל עצירות לתדלוקים וקניות.

USS Alabama בשקיעה

יום 25 - יום רביעי, 4 באוגוסט 2021

קמנו היום מוקדם, כדי להתחיל את היום עם חדר הכושר והבריכה של המוטל.
אחרי שהעברנו שעה בכיף, הלכנו להתארגן עם ארוחת בוקר. ארוחת הבוקר של המלון מגיעה במנות אישיות, וחוץ מהבייקון, הכל היה כשר.
לאחר שהתקפלנו, המשכנו בנסיעה מזרחה לכיוון קיסימי, בה נשהה בשבוע וחצי הקרובים בשכונה מגודרת (Gated Community) בשם Windsor Hills. בשכונה הזו יש בריכה, ספא, גינת משחקים לילדים, פינת משחקים (כמו הוקי אוויר), מיני-פארק מים ועוד ועוד.
אנחנו נשהה כאן ב-2 דירות שונות, כיוון שכשבתוכנית הטיול שלנו היה את סן-אנטוניו (ע"ע יום 17), היינו אמורים להגיע לקיסימי רק ביום ראשון. כששינינו את התכנית, רצינו להוסיף ימים בדירה שהזמנו, אבל זה כבר היה תפוס.
בפועל, יעלי ואריאל מאושרים מכך שנאלצנו להזמין דירה אחרת, כיוון שבדירה הזו חדר הילדים מקושט ברוח הסרט "לשבור את הקרח" (AKA - Frozen).
זוהי דירת גן גדולה, נקייה מאוד (וזה שינוי מרענן מהדירות שהיו לנו עד עכשיו בטיול הזה), יש בה משחקים לילדים, ציוד לתינוקות, ונקודה חשובה לפריקה וטעינה של הרכב - יש לה מרפסת חיצונית עם גישה נוחה לחניה.
הנסיעה נמשכה כמעט 7 שעות ברוטו, בהם עברנו 394 מיילים וחזרנו לשעון החוף המזרחי.

חדר הילדים בדירה

יום 26 - יום חמישי, 5 באוגוסט 2021

במהלך השבוע הבא אנחנו נהיה בפארקים עולם המים (SeaWorld), יוניברסל סטודיוס (Universal Studios), יוניברסל'ס איילנד אוף אדוונצ'ר  (Universal's Islands of Adventure) ואפקוט של דיסניוורלד (Epcot).
לצורך השהות בפארקים, רצינו חולצות תואמות, מאווררים עם מתזי מים, פונצ'ו (אלה שקנינו באשוויל עברו לעולם שכולו טוב) וכדו'. בנוסף, הבטחנו ליעלי ואריאל שכשנגיע לאורלנדו נקנה להם משחקים, ולכן נסענו לוולמארט להצטיידות.
כשסיימנו את המסע בוולמארט, נסענו לאכול צהריים במסעדת Kosher Grill. האוכל שם מאוד טעים ובכמות מכובדת.
כידוע, היום יום חמישי, צריך להצטייד לקראת שבת, מה שהוביל אותנו לסניף של רשת Winn-Dixie באורלנדו שבו יש מחלקה שלימה של מזון כשר וגם מוצרים מישראל.
את הכרטיסים לפארקים של יוניברסל קנינו דרך האתר undercovertourist.com וקיבלנו מייל עם הברקודים לכניסה. רצינו לוודא שהכל תקין כדי שלא להיתקל בבעיות בכניסה לפארק, אז לאחר ארוחת הצהריים נסענו ליוניברסל. הכל תקין. רק להגיע, לסרוק ולהיכנס.
את הכרטיסים של דיסני הזמנו ישירות מדיסני (איכשהו היה זול יותר) וקיבלנו רק אישור הזמנה. מהנסיון של הפעם הקודמת, הם מנפיקים כרטיס פלסטיק שבו משתמשים לכניסה. כדי לחסוך זמן המתנה בקופות בבוא העת, נסענו גם לדיסניוורלד והנפקנו את כרטיסי הפלסטיק.
טוב שעשינו את זה, כי כדי להיכנס לפארק צריך להירשם לפארק ספציפי. מספר הכרטיסים מוגבל (יחסית) ואם לא דואגים להירשם מראש, עלולים להישאר בחוץ. משום-מה, למרות שכשהזמנו את הכרטיסים בחרנו את אפקוט, זה לא הופיע במערכת. העניין טופל והכל בסדר.
בגלל שכבר הרבה זמן לא היינו בוולמארט 😊, קפצנו לסניף אחר של וולמארט – הסניף הראשון של וולמארט שבו היינו לפני שנתיים, ושיחזרנו תמונה. (לא בשביל זה נסענו לשם! חיפשנו משהו שלא היה בסניף שבו היינו קודם...).
הקפיצות הקטנות האלה הביאו אותנו לשעה 10 בלילה. זמן לבישולים והתארגנויות לשבת.

התמונה המשוחזרת

יום 27 - יום שישי, 6 באוגוסט 2021

לפי התוכנית המקורית היינו אמורים לנסוע היום לדייטונה ביץ', אבל כשבדקנו את התחזית ראינו שבאיזור יש גשם וסופות רעמים. נסיעה של שעה וחצי לכל כיוון בשביל חוף שגם ככה אי אפשר לבלות בו, זה תענוג שאפילו אני מוותר עליו.
במקום זה, הלכנו לפארק המים והבריכה של השכונה בה אנחנו שוהים. אחרי ששרפנו את עצמינו כהוגן חזרנו לדירה להתארגנויות אחרונות לשבת.

בפארק המים

יום 28 - שבת, 7 באוגוסט 2021

שבת מנוחה.

יום 29 - יום ראשון, 8 באוגוסט 2021

בחרנו לפתוח את שבוע הפארקים עם SeaWorld. בפארק יש מופעים של דולפינים, אריות ים והשיא - לווייתני אורקה.
בנוסף, יש בפארק מתקנים כמו רכבות הרים וסירות ואבובים במים. הסירות, האבובים וחלק מרכבות ההרים התאימו גם לאריאל, אבל רכבות ההרים המאתגרות התאימו רק ליעלי. אלה רכבות עם לופים (לולאות) מלאים, באחת מהן יושבים הפוך. הנשמה יוצאת. לא יאמן מה אני עושה בשביל יעלי.
במקום יש אפשרות לקניית כוס גדולה מפלסטיק קשיחעם מכסה וקש רב פעמי, בה ניתן למלא שוב ושוב, ללא הגבלה, ברד ו/או שתיה לא/כשרה במספר נקודות ייעודיות הפזורות ברחבי הפארק. רעיון גאוני!
בסך הכל היה כיף גדול ומאוד נהנינו, אבל יש גם דברים לשיפור:
1. אסור להכניס אוכל מבחוץ, יש לזה תירוץ נחמד (הרווחים נתרמים), אבל אין בפנים אוכל כשר. כדי שיאפשרו לנו להכניס חטיפים כשרים, השומרת בכניסה קראה למנהל שלה, שקרא למנהל שלו שלאחר עיון מעמיק בערכים התזונתיים, אישר לנו להכניס 2 צ'יפסים של 50 גרם וחצי שקית של דוריטוס. בשביל הסנדוויצ'ים של ארוחת הצהרים היינו צריכים להגיע לכניסה, לקבל צמיד ביציאה ולשבת לאכול ברכב שישב בשמש.
2. ‏פלורידה, המכונה "מדינת השמש הזורחת", אי אפשר לארגן כמה עצים בחניון? כל החניון חשוף לשמש והרכב כבשן לוהט.
3. ‏כשחזרנו מהרכב, הגענו לכניסה, הצגנו את הצמידים שקיבלנו ביציאה ו... נדרשנו להציג כרטיסי כניסה תוך שהתייחסו אלינו כאילו אנחנו מנסים לחמוק פנימה ללא תשלום. אז למה לטרטר ביציאה, אם גם ככה מטרטרים בכניסה?
4. ‏בבוקר הגענו לפני 9:00, שעת הפתיחה, כדי לראות את הזיקוקים. לא היו. הלכנו דבר ראשון למתקנים שמתאימים גם לאריאל, היינו ראשונים, ייבשו אותנו עד 9:50. רק אז פתחו אותם לקהל. פתיחת הפארק ב-9:00, כן?
5. ‏אנחנו עם איתן, איתן לא יכול לעשות שום מתקן, בשביל זה יש Child Swap. אבל בעוד שביוניברסל ודיסני יש לצורך כך חדר מסודר בראש התור, ב-SeaWorld שולחים אותך להשתזף בכניסה לתור.
6. ‏לפני שהגענו לפארק, עברנו על לו"ז המופעים ותכננו את סדר היום שלנו. בשביל מה מפרסמים לו"ז אם לא בשביל לשנות אותו? תכננו ללכת למופע אחרון ב-16:00 ולצאת מהפארק מעט אחריו, אבל ביטלו אותו ונאלצנו להחליט בין ויתור על המופע לבין המתנה לשעה 18:00, אז יש את המופע הזה שוב. החלטנו לחכות, כי בכל אופן - לא כל יום מגיעים ל-SeaWorld. הגענו למופע, התחיל ה"חימום" לקראתו, הגיעה השעה 18:00, סגרו כבר שערים; אבל בפלורידה, חוץ משמש יש גם גשמים וסופות ברקים ורעמים. המופע נדחה. זה היה הסימן שלנו לסיים להיום.
נסענו לדירה החדשה שלנו שבאותו מתחם כמו הקודמת. למעשה, חצינו את הכביש. גם הדירה הזו נקייה מאוד, ובנוסף, היא גדולה יותר, מרוהטת יותר ומצויידת יותר.

מופע הלווייתנים ב-SeaWorld

יום 30 - יום שני, 9 באוגוסט 2021

מעט אחרי שהיינו סגורים על תוכנית הטיול, הזמנו כרטיסים לפארקים של יוניברסל דרך האתר undercovertourist.com.
ליוניברסל יש באורלנדו 2 פארקים, שאפשר ללכת לכל אחד מהם בנפרד, או לשניהם ביחד. הכרטיס לשניהם יחד נקרא Park To Park ומאפשר מעבר בין הפארקים ע"י נסיעה ב-"רכבת האקספרס של הוגוורטס" שמקשרת ביניהם.
הזמנו כרטיסי Park To Park ליומיים וקיבלנו יומיים נוספים חינם.
החלטנו שהיום הפארק המרכזי שבו נהיה הוא Universal Studios ומחר זה יהיה Island Of Adventure. בחמישי ושישי, שהם חצאי ימים, נעשה השלמות היכן שנרצה.
הפארקים של יוניברסל הם חוויה מדהימה. ברוב האטרקציות, התור עובר במבנה ממוזג שמעוצב על פי הנושא של האטרקציה (הארי פוטר, מהיר ועצבני, רובוטריקים וכו' וכו'), יש חדר מסודר לצורך Child Swap, שאליו ניתן להגיע ללא המתנה בתור (רק לבקש ומוּפנים אליו בדרך הקצרה ביותר), והמתקנים עצמם מהנים מאוד. למרות שהיינו בפארק לפני שנתיים, נהנינו מאד לעשות את אותם המתקנים שוב (במקרה של יעלי ואריאל - שוב ושוב), ובנוסף, לעשות מתקנים שלפני שנתיים לא יכולנו בגלל מגבלות גובה.
באמצע הבילוי בפארק התחיל לרדת גשם למשך כשעה, אז התעטפנו בפונצ'ו והמשכנו כרגיל (במקרה של גשם מתקנים חיצוניים נסגרים, היה רק אחד כזה שפיספסנו. טוב שיש את ימי חמישי ושישי).
לקראת סוף היום הלכנו לרכבת האקספרס ועברנו לפארק השני. הנסיעה ברכבת היא אטרקציה בפני עצמה – בצד שממנו עלינו זו תחנת קינג'ס קרוס (King’s Cross), בה יש "מעבר דרך הקיר"; הרכבת מעוצבת כרכבת הקיטור מהסרט ובזמן הנסיעה מוקרן בחלונות נוף של לונדון ואיזור הוגוורטס. יצאנו מהפארק בשעת הסגירה.
כיוון שהגענו מוקדם, הספקנו לעשות חלק מהמתקנים המבוקשים כמעט ללא המתנה, בעוד שמאוחר יותר זמן ההמתנה שם היה כשעתיים. בצורה זו חסכנו לעצמינו מאות דולרים של רכישת Express Pass (כרטיס בעלות גבוהה שבהצגתו נכנסים לתור מקוצר).
לפני שנתיים, סיפרו לנו שב"חנות של אוליבנדר" אפשר לזכות בשרביט אם נבחרים ע"י "אוליבנדר" לבדוק התאמה לשרביט. השרביט הזה מפעיל כל מיני "קסמים" במספר מקומות באיזור של "הארי פוטר".
מטבע הדברים יעלי מאוד רצתה לזכות בשרביט, אז נכנסנו למופע בחנות. כל הנוכחים עומדים לאורך הקיר מול הדלפק של "אוליבנדר", וראינו שמי שעמד במרכז נבחר לבדוק שרביט. אנחנו עמדנו בצד.
חדורי מטרה, נכנסנו פעם שנייה ועמדנו במרכז. לא יודע אם זה בגלל שעמדנו שם, או בגלל ש"אוליבנדר" זיהתה אותנו (זו היתה אישה בדמות של אוליבנדר), אבל יעלי נבחרה לבדוק התאמה לשרביט, מה שזיכה אותה בשרביט. ה"זכייה" הזו עלתה 50 דולר. כמו לכל אחד אחר.
יש מבחר גדול של שרביטים עם עיצובים שונים לפי הדמות אליהם הם משוייכים (השרביט של הארי, של הרמיוני, של דמבלדור וכדו'), יעלי בחרה את של הרמיוני. אמרו לנו שהשרביט עובד בכל פארק של יוניברסל באיזור של הארי פוטר והדגישו שזו טכנולוגיה לא מוגלגית, כך שהיא תמיד עובדת (או במוגלגית מדוברת - ללא בטריות וכו').
אריאל גם מאוד רצה שרביט, אז נכנסנו היום לחנות של אוליבנדר והוא בחר לעצמו שרביט. כנראה לאור ההתפתחויות עם אוליבנדר בספר השביעי, יש מחסור בשרביטים ומחיר שרביט עלה ל-60 דולר 😆.
לכבוד הביקור הצפוי בפארק, יעלי הביאה איתה את השרביט במטרה להשתמש בו שוב, בעצם רק בשביל זה בכלל טסנו הפעם 😉, אבל הקסם לא עבד 🤷‍♂️. אישרו לנו החלפה, אבל אין שרביט של הרמיוני בחודש הקרוב, אז יעלי בחרה להישאר עם התקול.

הכניסה לסימטת דיאגון

יום 31 - יום שלישי, 10 באוגוסט 2021

היום העייפות הכריעה ולכן הגענו לחניון הפארק רק בשעה 12:00. מהחניה לפארק עצמו זה עוד 20 דקות הליכה. אוגוסט, שיא העונה = עומסים; הסיכוי להספיק לעשות את כל המתקנים שרצינו בפארק היה נראה אפסי, אבל בפועל הספקנו 99.9% מהמתקנים שרצינו (שזה בעצם 90% מהמתקנים בפארק) 🥳.
הפארק Island Of Adventure, הוא פארק יותר "אתגרי" מ-Universal Studios - יש בו אטרקציות שיוצאים מהם נוטפי מים, יש יותר רכבות הרים וחלק מהאטרקציות מטלטלות יותר. באמת מטלטלות. הקרונות/המושבים נעים ומטלטלים את היושבים כחלק מנושא האטרקציה.
העניין הוא שרוב המתקנים בפארק הזה, הם מתקנים לא מקורים וברגע שיש התראת מזג אוויר של גשם/רעמים/ברקים, המתקנים האלה נסגרים, ומה שנשאר לעשות זה מספר קטן מאוד של מתקנים וכתוצאה מכך זמן ההמתנה במתקנים האלה מזנק בבת אחת.
שעה אחרי שנכנסנו לפארק, המתקנים נסגרו בשל התראת מזג אוויר, אבל למזלינו רק למשך שעה.
רק לקראת סוף יום האתמול, שמנו לב שגם בפארקים של יוניברסל יש כוס עם מילוי חוזר וחופשי לאורך כל היום, אז מיד כשנכנסנו היום, רכשנו כוס כזו. הכוס מעוטרת בציורים שקשורים לפארקים, כך שחוץ מהשימוש הפרקטי של שתייה קרה ללא הגבלה, זו גם מזכרת נחמדה מהפארק.
היינו בין האחרונים שיצאו מהפארק. מפעילי הפארק כל כך שמחו שסוף-סוף כבר יצאנו, הם אפילו ירו זיקוקים 😊 (ראו את הזיקוקים מ-UniversalStudios).

בכניסה למתקן Hagrid’s Magical Creatures Motorbike Adventure

יום 32 - יום רביעי, 11 באוגוסט 2021

לפני שנתיים היינו בשלושה פארקים של דיסניוורלד - מג'יק קינגדום (Magic Kingdom), הוליווד סטודיוס (Disney's Hollywood Studios), ואנימל קינגדום (Animal Kingdom). בניסוח עדין, היה לא יותר מְסַבִיר (הוליווד סטודיוס עוד היה בסדר).
הפעם החלטנו לנסות את הפארק הרביעי של דיסניוורלד שעליו המליצו רבים כפארק שמתאים יותר למי שרוצה "אקשן" – אפקוט (Epcot).
הפארק אכן ענה לציפיות והיה מאכזב כמו האחרים. רוב המתקנים היו בינוניים ומטה, אפילו בלונה פארק בתל אביב יש דברים יותר מעניינים לעשות. עושה רושם שגם דיסני עצמם מודעים לכך, כי בשונה משלושת הפארקים האחרים שנפתחים ב-8:00, אפקוט נפתח רק ב-11:00.
יכול להיות שפה ושם יש דברים נחמדים ומהנים, אבל הפארק בוודאות לא שווה את העלות שלו. במיוחד לא כשיש את יוניברסל סמוך אליו. אפילו ביחס לשאר הפארקים של דיסני, לאפקוט יש היצע דל של מתקנים ואין שום סיבה שהוא יעלה כמוהם.
נושא הפארק, הוא תרבויות מרחבי העולם, התפתחות האנושות והעולם העתידני. אם כך נראה העתיד, אני מעדיף את ההווה. הפארק משתרע על שטח עצום ובין מתקן למתקן יש מרחקי הליכה גדולים עם שטחים ריקים וחשופים לשמש.
מבין הפארקים שבהם היינו, דיסני הוא היחיד שמחייב עטיית מסיכה בזמן שהייה בתוך מבנה, שזה טיפשי לחלוטין בהתחשב בעובדה ששניות לפני כן, במשך חצי שעה - שעה, השתרך בחוץ תור ללא מסיכות, צפוף, ועתיר וריאנטים 😷 (אין FastPass מאז הקורונה).

Epcot

יום 33 - יום חמישי, 12 באוגוסט 2021

היום היינו מרותקים לדירה באדיבות FedEx. ציפינו למשלוח שדרש נוכחות פיזית, הצגת תעודה מזהה וחתימה. ניסינו לבדוק מתי החבילה תגיע וטווח השעות שקיבלנו היה בין 11:15 ל-16:30 😕.
יעלי ואריאל דווקא התלהבו מהרעיון, כיוון שמבחינתם זה אמר שהולכים לפארק המים של מתחם הדירות.
החבילה הגיעה ב-15:15 ובשעה 16:00 יצאנו לעשות בדיקות קורונה לקראת הטיסה חזרה.
החבילה שקיבלנו היתה חלק מעיסקת טרייד-אין, כך שאחר כך, היינו צריכים למסור חבילה משלנו ל-FedEx. עם כל הכיף הזה, הגיעה השעה 19:20 ומה שנשאר לעשות, זה לנסוע לקנות גלידה (מעולה!) בסניף הכשר של Rita's Italian Ice & Frozen Custard 🍦.

Rita's Italian Ice & Frozen Custard

יום 34 - יום שישי, 13 באוגוסט 2021

כדי להרוויח עוד יום של חוויות לפני החזרה לישראל, סיימנו לארגן ביום חמישי בלילה את רוב המזוודות שלנו.
יצאנו בבוקר לשני הפארקים של יוניברסל. התחלנו עם Island Of Adventure עם השלמות של רכבת הרים שהיתה סגורה בפעם הקודמת, ועם חזרה על מתקנים שאהבנו. לאחר מכן נסענו ב"רכבת האקספרס של הוגוורטס" ל-Universal Studios וגם שם השלמנו רכבת הרים וחזרנו על מתקנים.
בשעה 14:30 יצאנו חזרה לדירה להכנות אחרונות לקראת שבת.

ברכבת האקספרס של הוגוורטס

יום 35 - שבת, 14 באוגוסט 2021

שבת מנוחה.

יום 36 - יום ראשון, 15 באוגוסט 2021

את בדיקת הקורונה עשינו ביום חמישי בשעה 16:20 בנקודת בדיקה של Curative, מתוך הנחה שנקבל את תוצאות הבדיקה 48 לאחר מכן לכל המאוחר.
כשיצאה שבת, למעלה מ-52 שעות לאחר הבדיקה, עדיין לא היו תוצאות.
החלטנו שנצא מוקדם יותר לכיוון מיאמי, כך שאם כשנגיע עדיין לא יהיו תוצאות, נוכל להספיק לבצע בדיקה מהירה בשדה התעופה.
יצאנו לדרך בשעה 2:00 לפנות בוקר והגענו למיאמי ב-6:30. תפילת שחרית ועדיין אין תוצאות. נסענו לטרמינל ונרשמנו לבדיקה המהירה. התענוג עלה $875 והתוצאות אמורות להתקבל תוך 45 דקות.
מנקודת הבדיקה נסענו לדלת הכניסה הרלוונטית לטרמינל (יש למעלה מ-30 כניסות, אל על לקראת הסוף), הורדתי את מירי, הילדים והמזוודות בכניסה ונסעתי לתדלק ולהחזיר את הרכב לחברת ההשכרה.
בדרך חזרה מחברת ההשכרה, קיבלנו את התוצאות - כולנו נטולי קורונה.
הטיסה לישראל המריאה ב-12:00. גם בחזור הטיסה עם אל על היתה חוויה מצויינת. הארוחות היו סבירות.
הטיסה נמשכה כ-12 שעות ומאחר ופער השעות בין לוס אנג'לס לישראל הינו 7 שעות, נחתנו בישראל בשעה 6:50 שעון ישראל.

בנתב"ג