מי שרוצה לקרוא את הבלוג בתצורת פייסבוק (יותר תמונות ופוסט נפרד לכל יום), ניתן לעשות זאת כאן:
https://www.facebook.com/groups/kosherfamilytrip

אנחנו זוג + 2 ילדים בגילאים 8 ו-5, יצאנו ל-71 ימים של טיול מחוף לחוף, אותו התחלנו במיאמי וסיימנו בפארקים של אנהיים.
את הטיסה, האטרקציות ומרבית מקומות הלינה הזמנו כ-9 חודשים מראש.
לאורך כל הטיול היינו מלווים במיניוואן. בנסיעות פנימיות בערים השתמשנו לעיתים בליפט (Lyft) ובתחבורה ציבורית.
הזמנו בארץ סימים אמריקניים מחברת 012 Global ובחרנו בחבילה של גלישה, שיחות פנימיות ו-15 מספרים בישראל ללא הגבלה בעלות של 50$ לחודש לסים. בחודש האחרון בחרנו בחבילה של גלישה עד 6 ג'יגה, כיוון שנותרו לנו רק 10 ימים בארה"ב.
רוב הלילות ישנו בדירות Airbnb ומלונות שהזמנו מראש. ב-4 לילות ישנו במוטלים לפי המקום שאליו הגענו בנסיעה באותו ערב.
בטיול שלנו היו 2 מורכבויות עיקריות -
1. אנחנו אוכלים רק מזון כשר.
2. לבן שלנו יש דרישות קולינריות והוא מוכן לאכול רק אוכל של אמא.
לאור הנ"ל, היינו חייבים להצטייד בירקות, דגים, בשר ועופות כשרים ולבשל כל יום שישי למשך השבוע שאחריו. בנוסף, כדי שנוכל לשאת איתנו את האוכל לכל מקום שאליו ניסע, רכשנו מקרר לרכב בעל נפח גדול שיכול גם להגיע ל-20 מעלות מתחת לאפס.
ברוב המקרים השתמשנו באפליקציה Kosher Near Me, כדי למצוא חנויות מזון ומסעדות כשרות, בשאר המקרים השתמשנו ב-Google.
המדינות שבהן עברנו (בחלקן רק חלפנו בנסיעה), הן - פלורידה, ג'ורג'יה, דרום קרוליינה, צפון קרוליינה, וירג'יניה, וושינגטון די.סי (לא מדינה, אבל...), מרילנד, דלאוור, ניו ג'רזי, ניו יורק, פנסילבניה, אוהיו, אינדיאנה, אילינוי, איווה, נברסקה, קולורדו, יוטה, אריזונה, ניו מקסיקו, נבאדה וקליפורניה. במפלי הניאגרה חצינו גם לצד הקנדי.

פלורידה
יום 1 - יום רביעי, 1 במאי 2019
בשעה 00:30 שעון ישראל, יצאנו בטיסת אלעל ישירה למיאמי.
אני יודע שהספורט הלאומי הוא להשמיץ את חברת אלעל ככל האפשר, אבל לנו היתה חוויה מצויינת.
לפני הטיסה הדיילים התרוצצו בין הנוסעים בנסיון להושיב כל אחד במקום שליבו חפץ (אלה היו משפחות שלא הזמינו מקום מראש וקיבלו מקומות נפרדים וסתם נוסעים שרצו לשבת לא/ליד המעבר), במהלך הטיסה היתה קליטת WiFi וגם הארוחות היו טעימות. הגובה שלי הוא כ-1.75 והיה לי די והותר מקום לרגליים. גם לו הייתי גבוה ב-10 ס"מ הייתי מסתדר מצוין, מי שיותר גבוה יכול להזמין מראש מקום ליד פתחי המטוס, או ליד המעבר.
הטיסה נמשכה 13 שעות ומאחר ופער השעות בין ישראל למיאמי הינו 7 שעות, נחתנו במיאמי בשעה 6:30 שעון החוף המזרחי ולאחר איסוף הרכב נסענו לקניות באאוטלט בסוגראס (Sawgrass Mills).
בשעות הערב נסענו לקיסימי שם שכרנו דירת Airbnb. בדירה זו שהינו ב-8 הלילות הבאים.
זו היתה דירה מרווחת ונקיה בקהילה מגודרת שנמצאת במרחק של 4 דקות מוולמארט ו-15 דקות מהפארקים של יוניברסל ודיסני.

יום 2 - יום חמישי, 2 במאי 2019
את היום הזה הקדשנו לוולמארט להצטיידות בציוד מטבחי, שתייה ומוצרי צריכה בסיסיים - צעצועים וציוד יצירה לילדים. בנוסף, קנינו גם בובות ומזכרות של דיסני בחצי מהמחיר בו הם נמכרים בפארקים.
בסוף היום קפצנו למסעדת Kosher Eatery וקנינו פיצה שהיתה מאוד טעימה.
וולמארט – הרשת שליוותה אותנו לאורך כל הדרך

יום 3 - יום שישי, 3 במאי 2019
ביום זה נסענו לחנות מזון של רשת Winn-Dixie באורלנדו, על מנת להצטייד במזון.
בחנות ישנה מחלקה שלימה של מזון כשר וגם מוצרים מישראל. בנוסף, גם במחלקה הרגילה אפשר למצוא מוצרים כשרים.
כתובת החנות היא
11957 S Apopka Vineland Rd, Orlando, FL 32836, USA.
את השבוע הבא העברנו בפארקים של יוניברסל ודיסניוורלד להם קנינו כרטיסים דרך undercovertourist.com. הכרטיסים מגיעים במייל ואת הכרטיסים של דיסני צריך להחליף בכרטיס פיזי של דיסני, אז ניצלנו את הדרך חזרה מאורלנדו לקיסימי ועברנו דרך דיסניוורלד לביצוע ההחלפה, במטרה לחסוך לעצמנו את זמן ההמתנה בתור ביום הבילוי בפארק בפועל.
שאר היום הוקדש לבישולים והכנות לשבת.
המלצה לשומרי כשרות - אנחנו לא רצינו להמר על הטעם של האוכל הכשר בחמגשיות שנמכרות (בהזמנה מראש) ע"י דיסני, והכנו כל בוקר סנדוויצ'ים עם בשר מעושן שקנינו ב-Winn-Dixie, ואותם לקחנו איתנו לפארק.

יום 4 - שבת, 4 במאי 2019
שבת מנוחה.

קצת רקע לגבי דיסניוורלד לקראת ימי השבוע הבא (מי שמכיר מוזמן לדלג):
כידוע, שיטת הפאסט-פאס (FastPass) של דיסניוורלד, היא שניתן להזמין פאסט-פאס ל-3 מתקנים. מי שישן בפארק יכול להזמין 60 יום לפני מועד ההגעה, ומי שלא, יכול להזמין 30 יום לפני.
כל פאסט-פאס נותן טווח של שעה ולא ניתן להזמין אחד נוסף בטווח הזה. לדוגמה - אם הזמנתם פאסט-פאס ל-10:30, תוקף הפאסט-פאס יהיה 10:30-11:30 ואת הפאסט-פאס הבא תוכלו להזמין רק לאחרי 11:30.
לאחר שמסיימים את 3 הפאסט-פאסים הראשונים, ניתן להזמין באפליקציה פאסט-פאס נוסף ולאחר השימוש בו, אחד נוסף וכן הלאה.
למעט מג'יק קינגדום, דיסני מחלקת כל פארק שלה ל-2 שכבות (tiers). בשכבה הראשונה המתקנים המבוקשים ביותר, ובשנייה שאר המתקנים שיש להם פאסט-פאס.
לשלושת הפאסט-פאסים הראשונים ניתן להזמין רק מתקן אחד מהשכבה הראשונה, 2 האחרים יכולים להיות רק מהשכבה השנייה.
אחרי השימוש בהם, ניתן להזמין עוד מתקן מהשכבה הראשונה, או השנייה.
תיכננו את הבילוי בפארקים כך שנתחיל בפארק הפחות "שווה" ביום ראשון, נעלה ביום שני, השיא יהיה ביום שלישי, וברביעי נתחיל לדעוך לקראת סיום מוקדם ביום חמישי והמשך הנסיעה צפונה.
מסיבה זו החלטנו להתחיל ב-Universal Studios Florida, להמשיך עם Universal's Islands of Adventure, להגיע לשיא ב-Magic Kingdom, להוריד הילוך ב-Disney's Hollywood Studios, ולנוח ב-Animal Kingdom.
על מנת להפיק את המירב מהפארקים ולנצל את הזמן בצורה מיטבית, עברנו לפני הטיסה ביוטיוב על המתקנים שבכל פארק וערכנו קובץ אקסל שבו רשמנו לצד כל מתקן מהי הפעילות, כמה זמן היא נמשכת, מה הדירוג בטווח 0-10 שאנו המבוגרים נותנים לה, כמה לדעתנו הילדים יהנו ממנה וכן מה השכבה שלה לפאסט-פאס. בהתחשב בדירוג הזה, סימנו לעצמנו את המתקנים שאותם אנחנו רוצים להספיק ובחרנו פאסט-פאסים למבוקשים ביותר מבחינתנו, תוך התחשבות במרחק הגיאוגרפי ביניהם.
לפארקים של יוניברסל לא קנינו את האקספרס-פאס (Express Pass), בגלל שלקחנו בחשבון שבעונה זו הפארק די פנוי.
אני ממליץ לכל אחד לעשות את הדירוג הזה לעצמו, אנחנו הספקנו כל מה שרצינו ואפילו יותר. למעשה, כיסינו כמעט את כל המתקנים בכל אחד מהפארקים עוד לפני סוף היום.
כדי לחסוך לילדים את כאבי הרגליים מההתרוצצות ברחבי הפארק, קנינו בוולמארט 2 טיולונים זולים, עליהם גם תלינו את התיקים עם האוכל והשתייה בזמן השהייה בפארקים. זה עוד צעד שמומלץ בחום.

ספויילר - הילדים, אנחנו ותיירים נוספים שאיתם דיברנו, הסכמנו פה אחד שהפארקים של יוניברסל מהנים הרבה יותר מאלה של דיסניוורלד (נכון לאורלנדו, הפוך בקליפורניה).

יום 5 - יום ראשון, 5 במאי 2019
ביום זה ביקרנו ביוניברסל סטודיוס פלורידה.
מזג האוויר ביום זה היה גשום ולמרות שחששנו שזה יפגום בחוויה, זה רק השביח אותה. בעוד רבים מהמבקרים בפארק העדיפו לתפוס מחסה מהגשם, אנחנו, שהצטיידנו מבעוד מועד בפונצ'ו (מעיל גשם מ-PVC), רצנו ממתקן למתקן וחלק מהמתקנים עשינו גם פעמיים רצוף.
הגענו בשעת הפתיחה ומיהרנו תחילה לאיזור המבוקש של הפארק - המתחם של הארי פוטר.
כשסיימנו שם מה שרצינו, פנינו לשאר המתקנים.

הכניסה ליוניברסל סטודיוס פלורידה

יום 6 - יום שני, 6 במאי 2019
ביום זה ביקרנו ביוניברסל'ס איילנד אוף אדוונצ'ר.
גם כאן הגענו בשעת הפתיחה, מיהרנו לאיזור של הארי פוטר ולאחר מכן פנינו לשאר המתקנים.
הספקנו כל מה שרצינו ואפילו יותר וסיימנו בשעה יחסית מוקדמת.

הטירה של הווגוורטס

יום 7 - יום שלישי, 7 במאי 2019
ביום זה ביקרנו במג'יק קינגדום.
כגודל הציפייה, כך גודל האכזבה. היום שהיה אמור להיות השיא, היה אחד המשעממים מבין הפארקים.
הילדים ואנחנו פחות התחברנו לרעיון של המתנה אינסופית בתור להצטלם עם הדמויות של דיסני והעדפנו מתקנים עם אקשן.
המתקנים Splash Mountain ו-Big Thunder Mountain Railroad, הינם מתקני האקשן מהבודדים בפארק. רוב המתקנים ישנים ודי התאכזבנו.
במקור הזמנו מראש פאסט-פאס למתקן Big Thunder Mountain Railroad, שהוא מהשכבה הראשונה, אבל מעט לאחר פתיחת הפארק, המתקן נסגר עקב תקלה טכנית וקיבלנו פאסט-פאס למתקן אחר. רק בשעות הצהריים המתקן חזר לפעול ואז היו פאסט-פאסים רק לשעות הערב המוקדמות. זמן ההמתנה בתור בלי פאסט-פאס היה למעלה משעתיים והעדפנו לחכות לשעות הערב.
היה יום חם מאוד ולכן בשעות הצהריים המאוחרות יצאנו לנוח בלובי של אחד מבתי המלון של דיסני, חזרנו בשעות אחר הצהריים כשלהבות הגיהנום שככו מעט ונשארנו עד לאחר מופע הזיקוקים בערב.

הטירה במג'יק קינגדום

יום 8 - יום רביעי, 8 במאי 2019
ביום זה ביקרנו בדיסני'ס הוליווד סטודיוס.
הפארק ובו האיזור החדש של "צעצוע של סיפור", התברר כמהנה יותר מאחיו המפורסם, ולמרות שיש בו הרבה פחות מתקנים, הם יותר חוויתיים.
בשעת הצהריים יצאנו לדירה לארוחה, חזרנו לפארק אחר הצהריים ונשארנו למופע על המים בערב.

הכניסה לדיסני'ס הוליווד סטודיוס

פלורידה, ג'ורג'יה
יום 9 - יום חמישי, 9 במאי 2019
ביום זה ביקרנו באנימל קינגדום.
בניגוד למה שציפינו בשלב התכנון, גם הפארק הזה היה מהנה וחוויתי יותר ממג'יק קינגדום.
הגענו לפארק בשעת הפתיחה, מיהרנו למתקנים שאליהם לא הזמנו פאסט-פאס והספקנו מספר מתקנים עוד לפני שהגיעה השעה לפאסט-פאס הראשון.
מספר המתקנים שבהם רצינו להיות, היה מצומצם וכבר בשעות הצהריים סיימנו את הבילוי בפארק ויצאנו להתארגן לנסיעה לכיוון צ'רלסטון שבדרום קרוליינה.
המרחק מדיסני לצ'רלסטון הוא כ-400 מייל, שהם כ-6 שעות נסיעה נטו, ומאחר שעשינו עצירות בדרך, זה לקח יותר זמן. עצרנו באמצע הלילה במוטל Sleep Inn Hardeeville, כ-90 מייל לפני צ'רלסטון ושם העברנו את הלילה.
בהתחשב בעובדה שבסה"כ היינו צריכים מקום לישון, החדר של המוטל היה סביר לחלוטין.
שמענו אגדות על מחירים נמוכים במוטלים שלצד הדרך, אבל למפונקים כמונו, שלא רוצים להתעורר מסריחים מסיגריות ומחובקים עם מקק, לא היה מוטל שעלה פחות מ-100$ ללילה.
לפני שבחרנו במוטל הזה, עברנו במספר מוטלים וביקשנו קודם לראות את החדר. ברובם היה סירחון של סיגריות גם בחדרים ללא עישון ובחלקם היו בקבלה עובדים גסי רוח.

המתחם של אווטאר באנימל קינגדום

ג'ורג'יה, דרום קרוליינה
יום 10 - יום שישי, 10 במאי 2019
לאחר נסיעה של קרוב לשעתיים, הגענו לדירת ה- Airbnb ששכרנו. פרקנו את הרכב ושמנו פעמינו לחנות של מוצרי מזון כשרים, בדף הפייסבוק של החנות ראינו תמונות של מדפים עמוסים ובתיאור שם סיפרו לכל המעוניין, שהחנות מלאה במוצרים מישראל.
בפועל, כשמצאנו את החנות, היה בה סטנד אחד של מוצרים, מוצרים בודדים במקרר ואם לא די בכך, למרות שהגענו בשעה שבה החנות היתה אמורה להיות פתוחה, היא היתה סגורה.
לא היה למי להתקשר ולכן באותה שבת אכלנו מצות שהבאנו איתנו מהארץ, דגים מצנצנת ובישלנו מרק ירקות, במקום מרק עוף.
הדירה היתה בשכונה שקטה, בית ישן שעבר מעט שיפוץ, חצר אחורית גדולה והחניה הפרטית היתה יתרון גדול.

יום 11 - שבת, 11 במאי 2019
שבת מנוחה.

דרום קרוליינה, צפון קרוליינה, וירג'יניה
יום 12 - יום ראשון, 12 במאי 2019
התחלנו את היום בביקור בפטריוטס פוינט (Patriots Point), ביקרנו בנושאת המטוסים יורקטאון (USS Yorktown), במשחתת לאפי (USS Laffey) ובצוללת קלמאגור (USS Clamagore).
לארוחת צהרים נסענו למסעדת Hyman's Seafood שבעליה יהודי ויש לו הסדר עם בית חב"ד המקומי ולפיו הוא מבשל אצלם אוכל כשר ומי שרוצה, מזמין 40 דקות מוקדם יותר ומקבל חמגשית מחוממת וסכו"ם חד"פ. לא נשמע מבטיח במיוחד, אבל היה טעים באופן יוצא מן הכלל!
לאחר הארוחה נסענו לסט צילומים קצר עם המזרקות של ווטרפרונט פארק (Waterfront Park).
בשעות אחר הצהרים התחלנו בנסיעה לכיוון וושינגטון די.סי, מדובר בנסיעה של כ-540 מיילים שהם כ-8.5 שעות נהיגה נטו.
בדרך עצרנו בתחנת התרעננות למשאיות בשם Kenly 95, מדובר בתחנה שחוץ מאיזור מנוחה עצום למשאיות ותחנת דלק, יש בה גם מתחם מסעדות (שלא היה רלוונטי עבורנו) וחנות ענקית של מזכרות, חולצות, כובעים, ציוד לרכב ולמשאיות ושאר מרעין בישין. עצירה קטנה לקניית מזכרות, הפכה לבילוי של שעה וחצי.
לאחר שסיימנו אצל קנלי, המשכנו בדרכנו צפונה ועצרנו לשנת מה-שנשאר-מהלילה במוטל Sleep Inn & Suites Stony Creek, שבמרחק של כ-150 מייל מוושינגטון.
גם כאן החדר עשה עבודה טובה בשביל שנת לילה שקטה ונוחה.

Patriots Point

וירג'יניה, וושינגטון די.סי
יום 13 - יום שני, 13 במאי 2019
בבוקר המשכנו לכיוון וושינגטון ובצהרים הגענו לדירה ששכרנו דרך Airbnb.
זו דירת בייסמנט מעוצבת ויפה, שבעליה חשבו על כל הדברים הקטנים. אפילו מברשות שיניים חדשות ומתקפלות הם דאגו לשים שם לטובת הדיירים. בנוסף, הם דאגו לאישור חניה על הרחוב ולכרטיסי נסיעה נטענים למטרו.
לאחר שסיימנו לפרוק את הרכב, היינו רעבים והלכנו לאכול במסעדה הכשרה Char Bar. גם כאן האוכל היה מצוין.
לדירה לא היתה חניה פרטית, אלא רק על הרחוב, ולפי מה שקראנו בחוות הדעת על הדירה צוין שקשה למצוא שם חניה, העדפנו לקחת ליפט (Lyft) למסעדה. זו הפעם הראשונה שחווינו שימוש בשירות הזה וראינו כי טוב. אגב, למעט אולי מקום אחד בקליפורניה, בכל מקום שבו השווינו ליפט מול אובר (Uber), ליפט יצאו זולים יותר.
בחזור מהמסעדה החלטנו לעשות הכנות ליום המחרת ולנסוע לדירה באמצעות המטרו.
כשהגענו לדירה כבר היינו עייפים והתארגנו לשינה.

יום 14 - יום שלישי, 14 במאי 2019
ביום הזה רצינו להסתובב במקומות המפורסמים של וושינגטון - הבית הלבן, האנדרטאות השונות, הקפיטול, המוזיאון להיסטוריה של הטבע ומוזיאון האוויר והחלל.
התוכנית היתה לשכור מרשת מסויימת אופניים וטריילר (Trailer) שיהיה מחובר אליהם, כך שהילדים יוכלו לשבת ולתיקים יהיה מקום. באתר הרשת שמשכירה את האופניים מצויינת הגבלת משקל שאיתה לא היתה לנו בעיה.
כשהגענו לסניף הרשת, התברר לנו שישנה גם הגבלת גובה וכיוון שהבת שלנו גבוהה מדי, לא נוכל לקחת אותה בטריילר, כלומר - לטייל באמצעות אופניים הפך ללא רלוונטי.
הזמן שביזבזנו בסניף בתוספת העובדה שנאלצנו להתנייד מעתה בתחבורה ציבורית וברגל, אילצו אותנו לצמצם את התוכנית והסתפקנו בביקור בבית הלבן (מבחוץ, לא סיור בפנים), אנדרטת וושינגטון, אנדרטת מלחמת העולם השניה, אנדרטת לינקולן, הקפיטול ומוזיאון ההיסטוריה של הטבע.
לאחר מכן נסענו לאכול וחזרנו לדירה.

אנדרטת וושינגטון ברקע בניין הקפיטול

וושינגטון די.סי, מרילנד, דלאוור, ניו ג'רזי, ניו יורק
יום 15 - יום רביעי, 15 במאי 2019
בבוקר יצאנו לכיוון הדירה ששכרנו דרך Airbnb בניו-יורק.
נסיעה של כ-270 מייל שנמשכה כ-5.5 שעות כולל עצירות.
לקראת ערב, אחרי שפרקנו את המטען בדירה, נסענו לקניות בחנות מזון יהודית בבורו-פארק שעליה המליצו לנו, שם מצאנו כל מה שהיינו צריכים. לקחנו בחשבון שיתכן שלא יהיה לנו איפה לקנות בשר ודגים בזמן הקרוב ולכן קנינו כמות של בשר ודגים שתספיק לנו לשבועות הבאים.
לחנות קוראים KRM Kollel supermarket והכתובת שלה, היא -
1325 39th St, Brooklyn, NY 11218, USA.
הדירה ממוקמת בבניין דירות עם שומר בכניסה, הדירה די גדולה, מהמרפסת נשקף נוף של מנהטן, מרחק ההליכה לסאבווי היה סביר. חניה יש רק על הרחוב ובאחד הצדדים צריך לפנות את הרכב עד 7:00 בבוקר.


הנוף ממרפסת הדירה

יום 16 - יום חמישי, 16 במאי 2019
בבוקר לקחנו את הסאבווי לגשר ברוקלין והלכנו להצטלם על הרקע שלו.
מי שרוצה זווית צילום מצויינת של הגשר - חפשו במפות גוגל את -
Jane's Carousel, Old Dock St, Brooklyn, NY 11201, USA.
הרציף שלידו מושלם.
משם לקחנו את הסאבווי לכיוון הגראונד זירו ועלינו גם ל-One World Observatory. אם אתם לא ממש בקטע של לראות עיר מלמעלה, זה בזבוז של זמן וכסף. אנחנו פחות בעניין ויצאנו בהרגשה שעשינו את אחד הדברים היותר מיותרים.
הלכנו לכיוון המעבורת החינמית לסטטן איילנד כדי לראות את פסל החירות, בדרך עברנו ליד פסל השור המסתער (The Charging Bull). בפועל, יותר משהשור מסתער, המוני התיירים מסתערים עליו ונאלצנו להמתין דקות ארוכות בנסיון להצטלם לידו.
כשחזרנו עם המעבורת מסטטן איילנד אכלנו פיצה מצויינת במחיר מופקע במסעדת Bravo Kosher Downtown ואח"כ נסענו בסאבווי לכיוון ברודווי וחיכינו לשעות הערב למופע של "מלך האריות" בברודווי.
כמו 90% מהדברים בטיול, את הכרטיסים הזמנו מספר חודשים מראש. לא רצינו לחכות לרגע האחרון ולחפש כרטיסים במחיר מציאה, רצינו לשלוט ביום ובשעה שבה נראה את המופע, והכי חשוב - רצינו לבחור מקום מסויים.
בחרנו 4 מושבים זה לצד זה ליד המעבר, כיוון שסיפרו לנו מראש שהשחקנים עוברים שם מחופשים במהלך המופע ורצינו להרוויח גם את החוויה הזו.
אחרי המופע הלכנו לצאת ידי חובת תמונות בטיימס סקוור ונסענו חזרה לדירה.

גשר ברוקלין

יום 17 - יום שישי, 17 במאי 2019
את היום הזה החלטנו לנצל לנסיעה לאאוטלט ג'רזי גארדנס (Jersey Gardens) שעליו שמענו המלצות רבות.
מאחר ומדובר בערב שבת, היינו חייבים לחזור עד השעה 16:30 לדירה שבה התאכסנו.
יצאנו בבוקר לאאוטלט, הסתובבנו בו מספר שעות, קיימנו את מצוות הקניות בג'רזי גארדנס וחזרנו לדירה.
לפי מה שאנחנו חווינו, אם אתם מתכננים להיות גם בחוף המזרחי וגם בלאס וגאס - אל תבזבזו ולוּ דקה אחת על האאוטלטים בסוגראס וג'רזי גארדנס. האאוטלט הדרומי בוגאס, נוח יותר, זול יותר ויש בו סחורה חדשה יותר משניהם.

יום 18 - שבת, 18 במאי 2019
שבת מנוחה.

יום 19 - יום ראשון, 19 במאי 2019
כמו יום חמישי, גם היום הזה הוקדש לטיול במנהטן.
העברנו את היום בהליכה בין מבנים ידועים כמו ספריית העיר ניו יורק, בניין אמפייר סטייט, בניין קרייזלר, מרכז רוקפלר, מגדל טראמפ והסנטרל פארק.

גשר ברוקלין בלילה

יום 20 - יום שני, 20 במאי 2019
בבוקר יום זה התחלנו לנוע לכיוון מערב.
היעד הראשון שלנו היה אגמי האצבעות.
הזמנו דירת Airbnb בעיר איתקה ולאחר כ-5.5 שעות נהיגה מניו יורק, כולל עצירה ממושכת בוולמארט, עצרנו בשמורת Taughannock Falls שנמצאת 20 דקות נסיעה מהדירה ששכרנו.
המסלול ב-Taughannock Falls, הוא מסלול קצר, קל ונחמד בין העצים לאורך הנחל עד למפל. בילינו במקום כשעה וחצי ונסענו לדירה.
הדירה נמצאת בקומה שנייה של מבנה די ישן, אבל היא די גדולה, בעלת הבית חביבה מאוד ובחניה הפרטית יש מקום לשני רכבים. אם תתארחו כאן ותמצאו דובון תכלכל, צרו איתנו קשר, הבן שלנו מתגעגע 😊.

יום 21 - יום שלישי, 21 במאי 2019
בשעות הבוקר המאוחרות, יצאנו לשמורת ווטקינס גלן (Watkins Glen), מסלול יפה מאוד באורך של כ-2.5 ק"מ. לשמחתינו המסלול היה כמעט ריק ויכולנו להצטלם ללא הפרעות על רקע המראות היפים של השמורה.
במקור רצינו להספיק באותו יום גם את Buttermilk Falls ואת שמורת רוברט טרימן, אבל עוד לפני שיצאנו בבוקר, החלטנו שלא להעמיס יותר מדי ובמקום זאת לצאת לכיוון מפלי הניאגרה מוקדם.
לאחר כ-3 שעות כולל עצירות, הגענו למלון שהזמנו מראש. בחרנו במלון Quality Hotel & Suites At The Falls, שנמצא במרחק הליכה מהמפל בצד האמריקני ולאחר התארגנות בחדר שנמשכה עד שעות הערב, יצאנו לראות את המפל בצד האמריקני.
זה מלון נוח, עם חנויות של מזכרות ומצרכי מזון בקומת הלובי. כמו-כן יש בלובי מכונת קפה עם קפה לא רע בכלל, שזמינה לאורחי המלון 24 שעות ביממה.

ווטקינס גלן

ניו יורק, פנסילבניה, אוהיו
יום 22 - יום רביעי, 22 במאי 2019
בבוקר חצינו את הגבול לקנדה באופן רגלי, למלון יש הסדר שמאפשר להשאיר את הרכב בחניה גם לאחר הצ'ק-אאוט וכמו-כן יש להם שמירת חפצים. העדפנו לא להסתבך עם תורים ארוכים בכניסה חזרה לארה"ב ולהימנע מבעיות עם האוכל שבמקרר הרכב, אז השארנו את הרכב בחניה ואת המקרר מחובר לחשמל בחדר של שמירת החפצים.
מדובר בהליכה לא ארוכה, עם נוף מדהים, מזג האוויר היה קריר אבל נעים והצעידה עברה בקלות.
העונה היתה מוקדמת מדי ועדיין לא הפעילו את השייט עם "עלמת הערפל" המפורסמת (Maid of the Mist), אז עשינו את השייט למפלים עם חברת Hornblower Niagara Cruises. המראה של המפלים ורסס המים שמגיע מהם מדהים.
לפני שעשינו את השייט, קראנו המלצה לעמוד דווקא בצד שמאל של הסיפון, בפועל זה באמת לא היה משנה, השייט היה הלוך-חזור על אותו ציר בדיוק ושני הצדדים ראו וחוו את אותו הדבר בדיוק.
במקרה שלנו, בגלל העונה המוקדמת, השייט היה די ריק וכל הנוסעים עברו מצד אחד של הסיפון לצידו השני בהתאם למיקום המפלים.
אמנם קיבלנו פונצ'ו (מעיל גשם מ-PVC), אבל כיוון שבחרנו לעמוד בסיפון העליון יצאנו רטובים עד לשד עצמותינו. לאחר החזרה ליבשה, היה משעשע לראות אנשים שעומדים להתייבש מול המתקנים לייבוש ידיים בשירותים.
לאחר השייט, עלינו למרפסת התצפית של מגדל סקיילון כדי לראות את המפלים מלמעלה. שווה כל סנט.
חזרנו למלון, העמסנו את הרכב ויצאנו לכיוון שיקגו.
השווינו את זמן הנסיעה תוך שימוש בכבישי אגרה, לעומת זמן הנסיעה כשנמנעים מכבישי אגרה ואז בדקנו את עלות האגרה לקטע הדרך באמצעות אפליקציה מצויינת בשם InfoTalk Toll, הפער בזמן לא היה שווה לדעתינו את מחיר האגרה.
למעשה, למעט גשר שער הזהב בסן פרנסיסקו, כל כביש אגרה שנתקלנו בו בדרך לא חסך לנו זמן משמעותי ולא היה שווה את העלות שלו. מן הסתם עניין של העונה והשעה.
הנסיעה לשיקגו היא כ-560 מייל שהם כ-9 שעות נהיגה נטו.
רצינו להספיק להתקדם מערבה ככל האפשר ולעצור במקום שאליו נגיע, לכן לא הזמנו לינה מראש ללילה זה. בסביבות השעה 22:30, כשהגענו למרחק של כ-270 מייל משיקגו, בעיירה פרימונט, מצאנו את המלון Comfort Inn & Suites hotel, ועצרנו בו לשנת לילה.
החדר במוטל היה די גדול והמקום היה נוח.

מפלי הניאגרה

אוהיו, אינדיאנה, אילינוי
יום 23 - יום חמישי, 23 במאי 2019
בבוקר המשכנו בדרכנו לשיקגו. בדרך עצרנו בתחנת התרעננות למשאיות שנקראת Ernie Pyle Travel Plaza, כמו התחנה שבה עצרנו בדרך מצ'רלסטון לוושינגטון, גם בתחנה הזו, היה מתחם קניות מאוד גדול וגם שם העברנו כחצי שעה.
הגענו לשיקגו בשעות הצהריים, עשינו צ'ק-אין במלון Staypineapple The Loop, בו הזמנו חדר מראש ונסענו לאכול במסעדת השף הכשרה Shallots Bistro. מקום יפה, אוכל טעים, אבל יקר להחריד.
לאחר הארוחה נסענו לסופרמרקט יהודי בשם Hungarian Kosher Foods להצטיידות לימים הבאים. חוץ ממוצרים כשרים בתוצרת מקומית, בחנות היו מעברים שלמים מלאים במוצרים מישראל.
כתובת החנות היא -
4020 Oakton St, Skokie, IL 60076, USA.
המלון נמצא במרחק דקות הליכה ספורות מפארק מילניום. אנחנו לקחנו חבילה שכללה שירות חניה לרכב.

יום 24 - יום שישי, 24 במאי 2019
התחלנו את היום בביקור ב-"שעועית" המוכרת גם כ-"שער העננים" (Cloud Gate), המשכנו לכיוון מזרקת בקינגהאם שבפארק גרנט ומשם לקחנו ליפט לנייבי פייר. לאחר שמיצינו את המקום, לקחנו ליפט לכיוון גן החיות של פארק לינקולן שם בילינו את השעות הבאות עד שמועד כניסת שבת התקרב.

שער העננים

יום 25 - שבת, 25 במאי 2019
בשבוע זה חל "סוף השבוע של יום הזיכרון". לא יודע איך זה במקומות אחרים, אבל בשיקגו מתקיים בשבת בבוקר מצעד מרשים לרגל יום הזיכרון. חלון החדר שבו שהינו, השקיף על הרחוב הראשי והיתה לנו זווית צפייה מושלמת על המצעד.
אירוע נוסף לרגל הסופ"ש הזה, הוא מופע זיקוקים ארוך בנייבי פייר שהתקיים במוצ"ש. כדי לראות אותו, צעדנו ברגל לאורך נהר שיקגו והגענו עד לנקודת החיבור שלו עם אגם מישיגן, שם היתה לנו תצפית נהדרת על הזיקוקים.
לא תיכננו את אירועי הסופ"ש הללו מראש וזכינו בחוויה בהפתעה.
במזרקת בקינגהאם, כל שעה עגולה המזרקה משפריצה באוויר זרם מים חזק בגובה 46 מטר במשך 20 דקות ובלילה ישנו גם מופע אור-קולי. מאחר וביקורנו הקודם היה בשעות היום ובנוסף פיספסנו בשניות ספורות את הזרם החזק, החלטנו לצעוד בטיילת שלאורך האגם לכיוון המזרקה והגענו בדיוק בזמן שזה התחיל.

מזרקת בקינגהאם

אילינוי, איווה, נברסקה, קולורדו
יום 26 - יום ראשון, 26 במאי 2019
זה היה היום הכי מאתגר בטיול.
היעד הבא שלנו היה דנבר, מרחק של כ-1,020 מיילים משיקגו. רצינו להגיע לשם רק במטרה להצטייד בדרך לעיירה אסטס פארק שסמוכה לפארק הרי הרוקי, ובדרך עוד להספיק טיול קצרצר ב- Copeland Falls. נסיעה נוספת של כ-83 מיילים.
היו לנו 2 אפשרויות -
1. לפצל את הנסיעה ליומיים ולהגיע לדנבר במקרה הטוב ביום שני בלילה, לישון בדנבר ומוקדם בבוקר לצאת לכיוון הרי הרוקי ולדלג על Copeland Falls.
2. לנסוע ברציפות את כל המרחק ולהגיע ביום שני לפנות בוקר לדנבר כדי לישון מעט.
החלטנו ללכת על האפשרות השנייה.
יצאנו לדרך ב-10:30 בבוקר. בדרך עצרנו בתחנת רענון למשאיות בשם Iowa 80 TA לבילוי של שעה במרכז הקניות שם. כשנסענו בנברסקה התחוללה במרחק מספר קילומטרים סופת טורנדו ואנחנו נתקלנו בסופת ברקים שלוותה בגשם שוטף. אחד הברקים פגע באחד העצים שלצד הכביש, מדהים כמה שזה רועש 😊.
כ-16.5 שעות לאחר שיצאנו משיקגו, הגענו לדנבר והתמקמנו במוטל Quality Inn & Suites Denver Stapleton לשינה של מספר שעות.
גם המוטל הזה היה סביר לחלוטין.

יום 27 - יום שני, 27 במאי 2019
את היום התחלנו בקניות בחנות מרשת החנויות King Soopers שבה ניתן למצוא הרבה מוצרים כשרים. יש להם מספר סניפים כשרים בדנבר, אנחנו נסענו לזה שבכתובת -
Leetsdale Dr, Glendale, CO 80246, USA,
‏כיוון שבקרבתו יש את החנות והמסעדה East Side Kosher Deli, שבה רצינו לאכול.
‏בדקנו באתר של שמורת הרי הרוקי וראינו שהמקום מושלג ושצפוי לרדת שלג בימים הקרובים, אז
‏לאחר הארוחה במסעדה, נסענו לסניף וולמארט כדי לקנות מגפיים. מצאנו שם מגפיים מצוינות ב- 10-12 דולר.
השעה היתה כבר מאוחרת, אבל החלטנו לנסות להספיק את Copeland Falls. הגענו לשביל העפר של המקום כשעה לפני החשיכה ובדיוק התחיל לרדת מעט שלג. רכב שהיה לפנינו עשה פרסה, אבל אנחנו המשכנו. זו היתה החלטה נכונה, כי כעבור מספר דקות מזג האוויר התבהר והספקנו להגיע למפלים, להתעכב שם דקות ארוכות ולהיות על הכביש המוביל לאסטס פארק עוד לפני רדת החשיכה.
הגענו למוטל Discovery Lodge ליד Lake Estes, בו הזמנו חדר מראש והתארגנו ליום המחרת.
חדר המוטל היה גדול ומרווח, מהמרפסת נשקף נוף יפה ובחצר ישנה פינת משחקים שהילדים נהנו לשחק בה.

מפלי קופלנד

יום 28 - יום שלישי, 28 במאי 2019
התחלנו את הפעילות היומית עם שעתיים של רכיבה על סוסים בחוות Sombrero Ranches. בחרנו בחווה הזו הן בגלל הנוף הנשקף במהלך הרכיבה והן בגלל שזו היתה אחת החוות הבודדות שהסכימו שילד בן 5 ירכב לבד על סוס.
כשיצאנו מהמוטל היה קריר, אבל השמש זרחה, אז הסתפקנו בסווצ'רים ונעליים. כחצי שעה לפני סיום הרכיבה התחיל לרדת שלג וגשם וכשסיימנו את הרכיבה רעדנו מקור ובקושי הצלחנו להניע את המִפְרַקים.
חזרנו למוטל כדי להפשיר ולהחליף בגדים לקראת טיול בהרי הרוקי.
בכניסה לשמורת הרי הרוקי, קנינו כרטיס מנוי שנתי לשמורות הטבע הלאומיות בעלות של 80$.
התחלנו את המסלול ל-Emerald Lake, המסלול היה מכוסה בשלג שנערם לכ-60 ס"מ גובה והצעידה בו היתה קשה. בדרך חלפנו על פני Nymph Lake שהיה קפוא לחלוטין והגענו ל- Dream Lake שהיה 90% קפוא. הילדים כבר היו מותשים, אז החלטנו לעצור שם. בנינו בובת שלג קטנה וחזרנו לרכב.
במקום לחזור ישירות למוטל, הארכנו את הדרך ונסענו על הציר של טרייל רידג' רוד ל- Rainbow Curve Overlook. אחרי שהתרשמנו מהנוף התקדמנו מעט על הציר עם תקווה קלושה שלמרות הכל הוא יהיה פתוח וביום המחרת נוכל לנסוע בו ולטייל במספר נקודות לאורכו. כצפוי, הוא היה סגור.

Dream Lake

יום 29 - יום רביעי, 29 במאי 2019
לאחר התארגנות הבוקר, חזרנו ליום נוסף בפארק הרי הרוקי למסלול ל-Alberta Falls. גם המסלול הזה היה מכוסה בשלג שנערם לגובה של כחצי מטר.
בכניסה למסלול ראינו מטיילים שמרכיבים סוליות דוקרנים לנעליים, הייתי בטוח שהם מגזימים וחייכתי, לאחר שהתחלנו לצעוד התברר שכיוון שמספר גדול יותר של מטיילים עברו במסלול, השלג שנכבש הפך לקרח מחליק וקשה לצעידה. החיוך נמחק מהר מאוד.
כשסיימנו את המסלול נסענו לחדר שהזמנו במלון Best Western Ptarmigan Lodge בעיירה דילון.
במקור תכננו לקפוץ לאאוטלט בסילברת'ורן, אבל בגלל שלג שירד באיזור הגענו מאוחר ושעת הסגירה כמעט הגיעה, אז ויתרנו על האאוטלט ובמקומו נסענו לוולמארט...
המלון הזה היה אכזבה. החימום לא עבד ולאחר שפנינו לקבלה, שלחו לנו מפזר חום שאותו הפעלנו לפני שיצאנו לקניות. כשחזרנו החדר היה אפוף סירחון בריח של דגים שהמפזר חום הפיץ. רק אחרי פנייה חוזרת ודיון קצרצר עם איש התחזוקה לגבי מקור הריח, החליפו לנו מפזר חום.

מפלי אלברטה

קולורדו, יוטה
יום 30 - יום חמישי, 30 במאי 2019
היעד הבא שלנו היה מואב. מרחק נסיעה של כ-290 מייל. הגענו לאחר כ-4 שעות.
מואב הייתה בסיס היציאה שלנו במהלך השבוע הבא ושכרנו שם דירת Airbnb גדולה ומרווחת (הלינק מוביל לדירה שבה היינו, אבל הבעלים התחלפו מאז).
פרקנו את הרכב, התארגנו במקום, בישלנו ארוחה והתחלנו לבשל לשבת, כיוון שרצינו שיום שישי יהיה לנו פנוי.
זו אחת הדירות שמהן הכי נהנינו במהלך הטיול. סלון ענק, פינת אוכל גדולה, חדר הורים עצום עם יחידת הורים בגודל כמעט זהה, חדר נוסף מרווח, חצר יפה, חניה פרטית וחדר כביסה גדול.
אחד הדברים המדהימים במואב הם שמי הלילה. בעיירה מקפידים על חושך כמעט מוחלט החל משעות הערב. אין תאורה בכבישים וגם בחצרות הבתים שבהם יש תאורה, זוהי תאורה מינימלית, כך שכשמתסכלים על השמים רואים אלפי כוכבים. זה מראה בלתי נשכח.

יום 31 - יום שישי, 31 במאי 2019
בשעה 8:00 בבוקר התייצבנו לראפטינג בנהר הקולורדו עם חברת Red River Adventures, לקחנו שייט של יום שלם - כ-7 שעות מהיציאה עד החזרה, כולל נסיעה של כחצי שעה לכל כיוון ממואב לנקודת ההתחלה של השייט ועצירה באמצע השייט לארוחת צהריים שהחברה מספקת.
זוהי אחת החוויות הכי טובות שהיו לנו בטיול.
המים בנהר היו קרים, אבל למרות זאת, קפצנו לנהר בעידוד המדריך (בכל סירה היו 6 אנשים ומדריך/ה. לכל אחד יש חגורת הצלה).
בחלק מהסירות מובילים ציוד שבו משתמשים לארוחת הצהרים - שולחנות מתקפלים, ירקות, טורטיות, חטיפים, ממרחים ועוד. בזמן העצירה, המדריכים מסדרים את השולחנות, מחלקים את החטיפים ובמקביל חותכים ירקות ומכינים שולחנות נוספים לכעין בּוּפֶה.
לפני השייט אמרנו לבעל החברה שאנחנו אוכלים רק מזון כשר ונשמח אם יאפשרו לנו לקחת ירקות שאותם נחתוך עם כלים שנביא איתנו. הם עשו הרבה מעבר לזה. לאחר שהמדריכים פתחו את השולחנות, ניגש אלינו אחד המדריכים ואמר לנו שהם סידרו שולחן במיוחד בשבילנו והזמין אותנו לבחור ירקות ולבדוק האם החטיפים והאוכל שהם הביאו כשרים במקרה. התברר שכמעט הכל היה כשר.
בדרך חזרה, כשעברנו במואב, אחת המדריכות הראתה והמליצה לכל הנוסעים על מסעדות, מקומות בילוי וחנויות. חנות המזון שעליה היא המליצה היתה City Market שבכתובת -
425 S N Main St, Moab, UT 84532, USA.
בשר, דגים ועופות כבר היו לנו, אבל ירקות, חלב וביצים היינו צריכים, אז בדרכנו חזרה לדירה עצרנו שם.
זו היתה הפתעה לגלות שלמרות שהקהילה היהודית הכי קרובה שאנחנו מצאנו, היא במרחק של שעות נסיעה, יש בחנות סטנד של מוצרים מישראל.

ראפטינג בנהר הקולורדו

יום 32 - שבת, 1 ביוני 2019
שבת מנוחה.

בימים הקרובים בילינו באיזור מואב. שמורות הטבע המפורסמות באיזור, הם ארצ'ס וקניונלנדס.
בארצ'ס רצינו להספיק מסלולים רבים ולכן הקדשנו לו יומיים.
קניונלנדס מורכב משלושה מחוזות – Islands In The Sky, Needles ו-Maze. הגישה הנוחה ביותר ממואב, היא למחוז Islands In The Sky, ובו רצינו מספר מוגבל של מסלולים ולכן השקענו בו רק יום אחד.

יום 33 - יום ראשון, 2 ביוני 2019
את היום הזה בילינו בארצ'ס. התחלנו עם המסלול המוביל ל-Double O Arch, תוך כדי המסלול עברנו גם ב-Landscape Arch. בשביל הילדים זה היה מסלול מאתגר והבן שלנו זכה בצדק להכרזה של אחד המטיילים "Good job kiddo!", השילוט וסימון השבילים במסלול די בעייתי והיה קצת טרִיקִי לפעמים למצוא את השביל.
בדרך למסלול חלפנו על פני הסלע המאוזן ללא עצירה, כי רצינו להתחיל את המסלול מוקדם ככל האפשר. בדרך ליציאה מהשמורה עצרנו ליד הסלע המאוזן, קיימנו מצוות צילום וחזרנו לרכב בדרכינו למואב.

דאבל או ארצ'

יום 34 - יום שני, 3 ביוני 2019
זהו היום השני שהקדשנו לארצ'ס. התחלנו עם Double Arch, המשכנו ל- North and South Window Arch and Turret Arch Loop שבקרבת מקום, ומכאן נסענו ל-Delicate Arch שאותו עשיתי לבד כי הילדים היו עייפים. המסלול המוביל אל הקשת מתחיל בעלייה מאתגרת, אבל המראה מדהים ושווה את המאמץ, הקשת הינה אחד הסמלים המפורסמים של יוטה ואם מגיעים לשם בשעות אחה"צ הגוונים של הקשת יפהפיים.

דאבל ארצ'

יום 35 - יום שלישי, 4 ביוני 2019
לילדים כבר נמאס לשמוע על מסלולים ולכן בקניונלנדס החלטנו להסתפק במסלולים Mesa Arch ו- Grand View Point Overlook, ולסיים את היום מוקדם.
נסענו חזרה לדירה, וכדי להרגיש "אמריקה", עשינו ברביקיו מלווה בקוקה-קולה 😊.

Grand View Point Overlook

יום 36 - יום רביעי, 5 ביוני 2019
משעות הבוקר ועד אחה"צ המאוחרות, היינו בשטח רכובים על רייזר עם 4 מקומות שהזמנו מחברת Moab Side X Side Adventures.
עברנו הדרכה לגבי כללי הנהיגה, קיבלנו רייזר חדש, מפות וצידנית עם קרח ויצאנו לדרך.
שמענו בעצת בעל החברה והתחלנו את היום עם שביל ה-4X4 Chicken Corners, בו נסענו עד סמוך ל-Fielder Natural Arch שנמצא בגדת הנהר מול שמורת המדינה דד הורס פוינט (Dead Horse Point State Park). זהו מסלול קליל, נחמד וארוך.
הגענו חזרה למואב בסביבות השעה 15:10 והחלטנו לנצל את יתרת הזמן ולעשות את מסלול ה-4X4 Fins & Things. בעוד Chicken Corners הינו מסלול למתחילים, המסלול הזה הוא הדבר האמיתי. יש בו עליות וירידות בזוויות שגורמות ללב להחסיר פעימה או שניים.
לאחר שסיימנו את המסלול הזה, חזרנו למואב, תדלקנו ושטפנו את הרייזר והחזרנו אותו עייפים ומרוצים עד הגג.
המלצה חמה – קחו איתכם שפתון. במהלך הנסיעה ברייזר השפתיים מתייבשות במהירות שלא תיאמן.

Chicken Corners

יום 37 - יום חמישי, 6 ביוני 2019
אחרי 6 ימים חוויתיים, המשכנו בדרכנו מערבה.
ביקרנו כשעה בפארק גובלין, מזג האוויר היה חם, אך למרות זאת הילדים התרוצצו בין הסלעים ונהנו מכל רגע.
מכאן המשכנו לפארק קפיטול ריף למסלול Hickman Bridge ולתצפית Goosenecks Overlook.
בניגוד מוחלט לפארק גובלין, כאן היה קריר וירד גשם לפרקים.
כשסיימנו עם התצפית, נסענו על כביש הנוף מס' 12 לכיוון ברייס. למרות שזה מאריך את הדרך, שווה לנסוע דרכו, זהו כביש עם נוף מהמם.
שימו לב לצידי הדרך, אנחנו הצלחנו לבלום סנטימטרים ספורים מאייל/צבי שקפץ לכביש מבין השיחים שבצד הדרך.
לקראת ערב עצרנו לריצה מהירה וצילום חפוז במסלול Mossy Cave ולאחריו המשכנו לדירת Airbnb ששכרנו במיני-חווה שבה יש צבאים שניתן להאכיל, תרנגולות, מוזיאון טבע והשכרת טרקטורונים.
זוהי דירה שנמצאת בקומה השניה של מבנה חדש, הדירה בנויה כחלל אחד גדול שמופרד באמצע ע"י פינת אוכל. המקום נמצא במרחק של כ-10 דקות נסיעה מהכניסה לקניון ברייס. בעל המקום הינו מבוגר חביב ומשעשע עם מרץ של נער צעיר, שמתרוצץ במתחם רכוב על הטרקטורון שלו. במהלך השהות שלנו, בעל החווה הביא לנו באחד הבקרים תבנית עם ביצים שהתרנגולות הטילו באותו בוקר.

פארק גובלין

יום 38 - יום שישי, 7 ביוני 2019
לאחר שסיימנו להתארגן לשבת, נשאר זמן רב עד כניסת שבת וכדי להעביר את הזמן נסענו לברייס קניון וביקרנו בנקודות התצפית Bryce Point, Inspiration Point ו-Sunset Point.

Bryce Point

יום 39 - שבת, 8 ביוני 2019
שבת מנוחה.

יום 40 - יום ראשון, 9 ביוני 2019
חג השבועות.

יום 41 - יום שני, 10 ביוני 2019
למרות שבחו"ל נהוג יום-טוב שני ויו"ט שני אמור להגביל הלכתית גם ישראלים, בדקנו את העניין מוקדם יותר וכיוון שאין קהילה יהודית באיזור, זה היה בשבילנו יום חול ככל הימים.
נסענו לקניון ברייס וכיוון שהמסלול Navajo Loop היה סגור, נאלצנו להסתפק במסלול Queens Garden בלבד.
מכאן המשכנו על הציר של כביש 12 וכביש 9 לכיוון העיירה La Verkin, שם שכרנו דירת Airbnb. בדרך עברנו דרך פארק ציון ומנהרת הר הכרמל המפורסמת.
באיזור הזה רצינו להתפנק והעדפנו דירה שהיתה מעט רחוקה יותר (20 מייל ממרכז המבקרים של פארק ציון), אבל היא היתה יפה, ענקית, בעלת גראז' גדול שבתוכו החנינו את הרכב, והיה בה ג'קוזי חיצוני גדול שבשביל הילדים היה כמו בריכה קטנה. הדירה הזו והדירה ממואב מתחרות על המקום הראשון.

Queens Garden

יום 42 - יום שלישי, 11 ביוני 2019
נסענו לפארק ציון וחנינו בתוך השמורה. אל המסלולים עצמם נסענו עם השאטל החינמי של הפארק.
רצינו לטייל במסלול Upper Emerald Pool, אבל הוא היה סגור, אז נאלצנו להסתפק ב- Lower Emerald Pool, זה היה מסלול קצר וממנו המשכנו למסלול Weeping Rock.
בתחילת המסלול יש גישה לנחל ומבחינת הילדים, החלק המהנה ביותר באותו יום בפארק, היה להשתכשך שם במים.
סיימנו מוקדם מהצפוי ולכן עשינו גם את המסלול Canyon Overlook שאליו מגיעים בנסיעה דרך מנהרת כרמל. את הרכב ניתן להחנות בחניה מסודרת עם מספר מקומות מאוד מוגבל (10 מקומות, מתוכם 2 חניות לנכים), או בשוליים לצד הכביש. זה היה יום עמוס ומתיש והג'קוזי בסוף היום היה הדבר המושלם.

נהר וירג'ין – פארק ציון

יוטה, אריזונה
יום 43 - יום רביעי, 12 ביוני 2019
התחלנו את היום עם המסלול Riverside Walk אליו הגענו עם השאטל. במקור רצינו לעשות מעט גם מהמסלול The Narrows, אבל המסלול היה סגור בגלל מים גבוהים מדי וזרימה חזקה, אז נכנסנו רק צעדים ספורים בכיוון וחזרנו.
לאחר שחזרנו לרכב נסענו לפייג' לדירה הבאה ששכרנו דרך Airbnb.
לאחר כשעתיים ורבע של נסיעה, הגענו וביצענו את הנוהל שהפך להרגל - לפרוק את תכולת הרכב בדירה ולנסוע לקניות לשבת ולהמשך השבוע.
בפייג' לא מצאנו חנות כשרה ואת הקניות עשינו בוולמארט. גם שם אין בעיה למצוא סלטים ושימורים כשרים.
הדירה כאן היתה די בסדר, אבל צירוף העובדה שהגענו אחרי הדירה היפה ב-La Verkin והעובדה שמיד כשנכנסנו נאלצנו להיאבק בזבובים בתוך הדירה, נתנה קצת טעם לא טוב.

Riverside Walk

יום 44 - יום חמישי, 13 ביוני 2019
בשעה 10:00 התחלנו בשייט באגם פאוול, עם סירה ששכרנו ב-Antelope Point Marina.
עם הסירה מקבלים אפודות הצלה וצידנית וניתן לקנות קרח.
במשך 8 שעות שייטנו במרחבים העצומים של האגם, איבדנו את הדרך ונעזרנו באנשים טובים עם בית-סירה (Houseboat) כדי למצוא את דרכנו חזרה, עצרנו בחופים חוליים למנוחה והשתכשכות במים, קפצנו מהסירה למי האגם ונהנינו מכל רגע.
שתי נקודות חשובות שלמדנו על בשרנו -
1. אל תסתמכו על שעון הטלפון שלכם כדי לדעת מה השעה, בנקודה מסויימת של האגם עוברים איזור זמן והשעה זזה קדימה. אנחנו הגענו לנקודת ההחזרה שעה לפני הזמן וכשהתבררה לנו השעה יצאנו לשעה נוספת. לא באמת מספיקים הרבה בשעה הזו.
2. מומלץ להימנע מלתדלק את הסירה במרינה Dangling Rope, מחיר הדלק שם יקר ב-2$ לגלון ולא תאמינו כמה גלונים נכנסים למיכל של הסירה…

אגם פאוול

יום 45 - יום שישי, 14 ביוני 2019
ברגע שנפתחה האפשרות מספר חודשים מראש, הזמנו סיורים בקניון אנטילופ עליון ותחתון (Upper Antelope Canyon, ו-Lower Antelope Canyon). לאור המלצות שקיבלנו, הזמנו סיור בקניון העליון עם חברת Antelope Canyon Navajo Tours לשעה 12:00, ובקניון התחתון עם חברת Ken's Tours לשעה 2:30. בקניון העליון דורשים לבצע צ'ק-אין לפחות שעה לפני, ובתחתון דורשים חצי שעה.
אשתי והילדים עייפו מצעידה וכיוון שביום זה חיכו לנו הסיורים באנטילופ, נסעתי לבד לביקור בפרסת הסוס (Horseshoe Bend).
כיוון שרציתי לצלם את המקום כשהשמש בזווית שתַּצֵל רק מעט על ההרים, השתמשתי באתר suncalc.org, כדי למצוא את השעה המושלמת. בשבילי, בהתחשב בתאריך, היתה השעה 9:30.
כשסיימתי בפרסת הסוס, עברתי דרך חברות הסיורים של קניון אנטילופ וביצעתי צ'ק-אין, כך שלא נצטרך להגיע סתם מוקדם.
כפי שנכתב רבות, הגוונים ותצורות הסלע בקניון אנטילופ מדהימות, גם הילדים שכבר היו במצב שלא רצו לשמוע מילה שנשמעת כמו "מסלול", או "הליכה", נהנו מהמראות.
המדריכים עזרו לכולם לכוון את המצלמות והטלפונים שלהם לאיכות תמונה מירבית, כיוונו אותנו לנקודות הצילום היפות וצילמו את כולם.
שעת הביקור בקניון העליון היתה מושלמת כדי לצפות בקרן האור החודרת מלמעלה וגם בקניון התחתון לא היה חם.
הסיור בקניון העליון נמשך כשעה וחצי, ובתחתון כשעה.

אנטילופ קניון

יום 46 - שבת, 15 ביוני 2019
שבת מנוחה.

יום 47 - יום ראשון, 16 ביוני 2019
כאחד שגדל על מערבונים וקומיקסים של המערב הפרוע, ביקור ב- Monument Valley היה חובה מבחינתי.
בשעת השקיעה התאורה על המונומנטים יפהפיה וכיוון שרצינו לראות את זה, הזמנו מראש חדר במלון The View שבשמורה.
לאחר כשעתיים וחצי של נסיעה, הגענו למוניומנט ואלי. במשך הנסיעה האופק היה מעט אפרפר, וממרחק של כקילומטר מהעמק המצב היה נראה לא מזהיר במיוחד. הרוחות העלו ענני אבק, מדי פעם היו ממטרים והראות היתה גרועה.
מאוכזבים, עשינו צ'ק-אין במלון ונגשנו לפרוק את הרכב, אבל אז באופן מפתיע, הגשם הפסיק, הרוח שקטה והשמים התבהרו. זינקנו לרכב ומיהרנו לכביש העפר שעובר בין המונומנטים, עצרנו בכל נקודה והספקנו הכל הרבה לפני השקיעה.
כשעה וחצי לפני השקיעה, הצטרפתי עם המצלמה שלנו, לצלמים חובבים ומקצועיים שהחלו להתמקם במרפסת המסעדה שליד המלון כדי לתפוס זווית טובה ולכוון את המצלמות.
שעה וחצי חיכינו שם כשהשמים מעלינו הולכים ומתכסים בעננים, אחרי שעתיים פרשנו כולנו בלי החוויה שלשמה מלכתחילה נשארנו ללון בשמורה.
המלון לכשעצמו הוא נחמד והנוף במרפסת יפהפה, אבל המחיר גבוה בהתחשב בעובדה שהדבר היחיד שמקבלים שם זה חדר. כל דבר אחר כרוך בתשלום נוסף.

מוניומנט ואלי

אריזונה, ניו מקסיקו
יום 48 - יום שני, 17 ביוני 2019

במקור תכננו לנסוע ישירות לגרנד קניון ולטייל שם לאורך ה-Rim Trail, אבל החלטנו לשנות את התוכנית ובבוקר נסענו ל-Four Corners Monument. זהו אתר בשטח שמורה אינדיאנית שנמצא על המקום שבו נפגשות 4 מדינות - קולורדו, יוטה, אריזונה וניו-מקסיקו. האינדיאנים מוכרים במקום מזכרות, חולצות וחפצים אינדיאניים.
לאחר כשעה יצאנו מהמקום ופנינו לכיוון הגרנד קניון, שם הזמנו מראש חדר במוטל Yavapai Lodge - Inside the Park.
כשהגענו לשמורה לא היתה ראות טובה, עצרנו במספר נקודות תצפית לאורך המצוק בנסיון לתפוס זווית מוצלחת, אבל בסוף ויתרנו ופנינו למוטל בתקווה שמחר בבוקר הראות תהיה טובה יותר.
החדר היה בסדר והנוף בחלון היה של החורשה שמאחוריו.

Four Corners Monument

אריזונה, נבאדה
יום 49 - יום שלישי, 18 ביוני 2019
אחרי שהתארגנו לנסיעה, קפצנו לנקודת התצפית Mather Point. הראות היתה מצויינת. בגלל השעה המוקדמת והעובדה שעוד לא שיא עונת התיירות המקום היה פנוי יחסית ויכולנו גם להצטלם בנחת.
באופן כללי, אם לא מתכננים טְרֶקים במקום, הסרטון הבא די מבהיר לטעמי את החוויה בגרנד קניון:

מכאן פנינו לכיוון לאס וגאס וכעבור 4 שעות הגענו לדירה ששכרנו דרך Airbnb.
לאחר שפרקנו את הרכב, נסענו למסעדה הכשרה Jerusalem Mediterranean Chef's Table לארוחת צהרים. האוכל היה מצוין.
אחרי שחזרנו לדירה והתארגנו, לקחנו ליפט למלון בלאג'יו (Bellagio), נהנינו ממופע המזרקות המפורסם וחזרנו מותשים לדירה.
הדירה היתה גדולה, מחולקת למטבח וסלון גדול במרכז ומשני הצדדים חדרים עם חדר ארונות, שירותים ומקלחת לכל חדר. החניה היתה מתחת לבניין ובכניסה וביציאה היו שערים חשמליים. מעט לפני שהגענו, קיבלנו באפליקציה הודעה מבעל הדירה ובה התבקשנו לענות לכל מי ששואל (כולל שוטרים!) שבאנו לבקר חבר. המזגן של הדירה הפיץ סירחון של סיגריות, וכשיצרנו קשר עם בעל הדירה, נענינו שאם אנחנו רוצים דירה ללא ריח סיגריות, היינו צריכים לשכור דירה מחוץ ללאס וגאס.

הגרנד קניון

יום 50 - יום רביעי, 19 ביוני 2019
כשחיפשנו ברשת איזה אאוטלט הכי כדאי לבקר בו בלאס וגאס, נתקלנו בפוסט שבו המליצו על הקניון Boulevard Mall. כתבו בפוסט שזהו הקניון של המקומיים ושהוא ריק יותר וזול יותר מהאאוטלטים המפורסמים.
לאור ההמלצה, נסענו בבוקר לקניון Boulevard Mall ואחרי 3 שעות שבהן שוטטנו לאורכו ולרוחבו וגם קנינו מספר דברים, אנחנו יכולים לומר ללא כל ספק שהקניון אכן ריק. המחירים שם לא זולים וחנויות רבות היו סגורות לצמיתות.
חזרנו לדירה לאכול ולהתרענן בבריכה של הבניין ובשעות הערב לקחנו ליפט ויצאנו לסיבוב נוסף במלונות של הסטריפ. צפינו בהר הגעש המתפרץ של מלון מיראז' (Mirage), בתעלות המים של מלון ונציה (Venetian), הפסלים המיתולוגיים והמזרקה במלון סיזר פאלאס (Caesars palace), וכשהילדים כבר נרדמו תוך כדי הליכה, הצטלמנו ליד הספינות של מלון אי המטמון (Treasure Island) וחזרנו לדירה.

מגדל אייפל של מלון פריז

יום 51 - יום חמישי, 20 ביוני 2019
את היום הזה הקדשנו לקניות באאוטלט. בבוקר נסענו לאאוטלט פרימיום הדרומי (Las Vegas South Premium Outlets). זהו אאוטלט מקורה עם מגוון עצום של חנויות. בחנויות היתה סחורה חדשה יותר וזולה יותר מסחורות שבהן נתקלנו באאוטלטים בסוגראס (Sawgrass Mills) ובג'רזי גארדנס (Jersey Gardens).
אחרי 7 שעות של קניות באאוטלט, נסענו לארוחת ערב במסעדה הכשרה Ace Of Steaks, קפצנו לקניות לשבת וחזרנו לדירה.

יום 52 - יום שישי, 21 ביוני 2019
ביום רביעי לא סיימנו לבקר בכל המלונות שרצינו, אז ניצלנו את יום שישי הארוך ויצאנו לראות את הכרישים במלון מפרץ מאנדליי (Mandalay Bay), את הספינקס והדמויות המצריות במלון לוקסור (Luxor), את הטירה במלון אקסקליבר (Excalibur), את פסל החירות במלון ניו-יורק ניו-יורק (New York New York), את מגדל אייפל ושער הניצחון במלון פריז (Paris) ואת הנמרים והדולפינים במלון מיראז' (Mirage).

הדולפינים במלון מיראז'

יום 53 - שבת, 22 ביוני 2019
שבת מנוחה.

נבאדה, קליפורניה
יום 54 - יום ראשון, 23 ביוני 2019
בבוקר נסענו לביקור נוסף באאוטלט הדרומי ובדרך עצרנו לתמונה עם שלט הכניסה ללאס וגאס.
לאחר 3 שעות באאוטלט, יצאנו לדרכנו לכיוון העיירה אקסטר (Exeter), שם שכרנו דירת Airbnb בחווה שממוקמת במרחק 30 דקות נסיעה מהכניסה לשמורת סקויה.
בדירה חיכתה לנו הפתעה טעימה - מיץ תפוזים ודבש 100% טבעיים שמיוצרים בחווה. בנוסף, חיכו לנו גם מאפינס שלא יכולנו לאכול מטעמי כשרות.

שלט הכניסה ללאס וגאס

יום 55 - יום שני, 24 ביוני 2019
בבוקר הגיעה בעלת הדירה עם בקבוקי מים קרים, לבדוק שהכל אצלינו בסדר והציעה לנו סיור קצר בחווה שלה. כמובן שנענינו בחיוב.
את הביקור בשמורת פארק סקויה התחלנו עם Tunnel Log בנסיעה דרך המנהרה שניסרו בעץ סקויה שנפל על הכביש. לאחר מכן, ביקרנו ב-General Sherman Tree, וכיוון שראינו שהשעה מוקדמת, החלטנו להצפין לכיוון שמורת קינגס קניון ולבקר גם ב-General Grant Tree, וב-Panoramic Point.
כשסיימנו את הביקור בשמורה, המשכנו בדרכנו לכיוון דירת ה-Airbnb ששכרנו בעיירה אוקהרסט (Oakhurst) במרחק 25 דקות נסיעה מהכניסה הדרומית לשמורת יוסמיטי.
בעל הבית גר ממש מעבר לקיר והוא קיבל את פנינו כשהגענו, עזר לנו במה שהיינו צריכים בזמן השהות בדירה ונפרד מאיתנו כשעזבנו.

עצי סקויה

יום 56 - יום שלישי, 25 ביוני 2019
התחלנו בביקור ב-Mariposa Grove. מחנים את הרכב בחניון מסודר ועולים לשאטל חינמי לכיוון החורשה. אם אין לכם עניין לראות דווקא את העץ הכי גדול בעולם, אלא העיקר מבחינתכם זה לראות ולהתרשם מעצי סקויה, לדעתי אפשר לוותר על פארק סקויה ולהסתפק בחורשת מריפוסה. יש כאן ריכוז גדול של עצי סקויה ואנחנו נהנינו כאן אף יותר מאשר בפארק סקויה.
לאחר שחזרנו לרכב, נסענו ל- Glacier Point לתצפית המרהיבה על מצוק Half Dome והמפלים יוסמיטי, ורנל ונוואדה. כאן כבר התחלנו להרגיש שעונת התיירות מתחילה. זה המקום הראשון שבו נאלצנו להמתין בשיירת רכבים לחניון.
המקומות הבאים שבהם ביקרנו הם Tunnel View ,Bridalveil Fall ולאחר ביקור קצר בחנות שבעמק, עלינו לשאטל וביקרנו גם ב-Lower Yosemite Fall. המפלים והנהרות שפעו מים והחוויה היתה מדהימה.
חזרנו רגלית לחניון שליד מרכז המבקרים ונסענו לחדר שהזמנו מראש במוטל Yosemite View Lodge, שבעיירה אל פורטל (El Porta).
החדר היה די גדול, נקי ומרווח ומהמרפסת נשקף נוף יפהפה של הנהר. מבין כל המקומות שבהם התאכסנו, זה המקום היחיד שבו בשביל WiFi, צריך היה לשלם 10$ ל-24 שעות.

הנוף מגליישר פוינט

יום 57 - יום רביעי, 26 ביוני 2019
התוכנית המקורית שלנו היתה לבקר ב- Vernal Fall ואחריו במספר מקומות לאורך כביש Tioga Pass. לפי התוכנית הזו היינו אמורים לסיים את היום בשעה מאוחרת ולכן מלכתחילה הזמנו חדר במוטל גם ללילה זה. לצערינו, בזמן שהיינו שם הכביש היה פתוח רק פעמיים ביום למשך שעה בכל פעם. רכבים הורשו לעבור שם בנסיעה בלבד ולא הותרו עצירות.
כיוון שכך התחלנו את היום עם Vernal Fall. החנינו את הרכב בחניון מוסדר בעמק ולקחנו שאטל למסלול. אשתי והילדים עצרו מעט אחרי הגשר שממנו ניתן להשקיף על המפל ואני המשכתי לבד למדרגות המובילות אל חלקו העליון של המפל. אחרי שמצאתי זווית צילום טובה למפל, חזרתי רטוב מהרסס של המפל ונסענו לחנות שבעמק לקנות מזכרות.
נשארנו עם שפע של זמן ולכן נסענו שוב, הפעם עם הרכב, ל-Lower Yosemite Fall. ישנם מקומות חניה בטור לאורך הכביש ליד המסלול, או בצידו השני של הכביש בחניה מוסדרת.
חזרנו לחדר, הכנו ארוחת ערב, ארזנו את כל הציוד והעמסנו את הרכב, כך שלמחרת נוכל לצאת מוקדם ככל האפשר.

מפלי יוסמיטי

יום 58 - יום חמישי, 27 ביוני 2019
בשעה מוקדמת יצאנו לדרך לכיוון סן פרנסיסקו. היינו צריכים להצטייד בבשר ועופות לשבת וחיפשנו חנות כשרה בדרך לסן פרנסיסקו.
בסן חוזה מצאנו חנות בשם Pars Kosher Market & Deli, שבה היתה גם מסעדה. כתובת החנות היא -
3978 S Bascom Ave, San Jose, CA 95124, USA.
הגענו אליה 4 שעות אחרי שיצאנו מהמוטל.
לאחר הקניות והארוחה נסענו לדירה ששכרנו ב-Brisbane, דרך Airbnb. דירה נחמדה עם חניה פרטית ומרפסת עם נוף למפרץ סן פרנסיסקו.
לאחר נוהל פריקה, שמנו פעמינו למזח הדייגים וביקרנו בפייר 39. אחרי שמיצינו, המשכנו לרחוב לומברד ולאחריו לצילום שקיעה של גשר שער הזהב במקום עם זווית מצויינת וחניה מסודרת, ליד מזח הדייגים Torpedo Wharf, בכתובת -
1989 Long Ave, San Francisco, CA 94129, USA.

רחוב לומברד

יום 59 - יום שישי, 28 ביוני 2019
בתחילת היום נסענו שוב למזח הדייגים Torpedo Wharf, לצילום גשר שער הזהב באור יום. מהמזח היתה ראות טובה גם לכיוון האי אלקטרז'.
אחרי סשן צילומים נסענו לגן שעשועים בפארק גשר שער הזהב. מבחינת הילדים זה היה הבילוי הטוב ביותר בחודש האחרון 😊.גשר שער הזהב

יום 60 - שבת, 29 ביוני 2019
שבת מנוחה.

יום 61 - יום ראשון, 30 ביוני 2019
לפני ואחרי הטיול, שאלו אותנו לא אחת האם נהיה/היינו בילוסטון. לצערינו התשובה היתה "לא". רק הנסיעה לשם, מהמסלול שלנו, היתה חריגה של יום לכל כיוון ולא היה לנו מספיק זמן.
במקום ילוסטון, הסתפקנו בגייזר לְקְצָרִים בזמן – Old Faithful Geyser of California.
בעיירה קליסטוגה (Calistoga), ישנו גייזר שבהתאם לעונה בה היינו, התפרץ פעם בכ-20 דקות לגובה של כ-12 מטר. במקום ישנה פינת המתנה מוצלת עם משחק איקס-עיגול (Tic Tac Toe), חווה עם מספר חיות וגם פינת משחקים קטנה.
בזמן ההמתנה להתפרצות של הגייזר היה נחמד לראות את הבת שלנו, שלא מבינה אנגלית, משחקת איקס-עיגול עם ילדה צרפתיה שאף היא לא מבינה אנגלית. המשחק היה שפה משותפת.
לאחר בילוי של כשעה וחצי במקום, פנינו חזרה לכיוון סן פרנסיסקו עם עצירות לקניות.
את אגרת הכניסה לסן פרנסיסקו דרך גשר שער הזהב, שילמנו באתר האינטרנט המיועד:
https://www.bayareafastrak.org/en/howitworks/oneTime.shtml.

Old Faithful Geyser of California

יום 62 - יום שני, 1 ביולי 2019
לכביש 1 הקדשנו כ-3 ימים.
כיוון שמראש ויתרנו על ביקור בבית של איש עשיר אחד (טירת הרסט) ושכונה של הרבה עשירים אחרים (דרך 17 המייל), אלה היו 3 ימים מאוד לא עמוסים.
התחלנו עם "נקודת המסתורין" (mystery spot) שבסנטה קרוז. אנחנו לא התרשמנו מה"מסתורין" במקום.
לאחר הביקור בנקודת המסתורין נסענו לטייל במסלול Cypress Grove Trail שבשמורת המדינה Point Lobos. זהו מסלול די קצר, קליל ובעל נוף יפהפה.
לאחר מכן נסענו לצלם את הגשרים Rocky Creek Bridge ו-Bixby Creek Bridge. גשר ביקסבי, הוא מהסמלים המפורסמים ביותר של כביש 1.
כשסיימנו את הצילומים, חזרנו לכיוון העיירה כרמל למלון Carmel River Inn שבו הזמנו חדר מראש.
החדר היה חביב ומהדלת האחורית היתה יציאה למיני-גינה שמעבר לה זרם נחל קטנטן.

גשר ביקסבי

יום 63 - יום שלישי, 2 ביולי 2019
התחלנו את היום בחזרה מעט צפונה לכיוון מונטריי, שם ערכנו קניות של מזכרות.
יעד הטיול הראשון שלנו ליום זה היה פארק המדינה Julia Pfeiffer Burns. המסלול היחיד שהיה פתוח באותו זמן (והיה למזלנו המסלול שרצינו שם) היה McWay Falls Overlook.
זהו מסלול קצרצר, על שביל מאוד נוח, שמוביל לתצפית יפה על מפל שנשפך ישירות לאוקיינוס.
לאחר מכן נסענו הלאה ל-Elephant Seal Vista Point, שם צפינו בעשרות פילי ים רובצים להנאתם על החוף.
מכאן המשכנו לכיוון מורו ביי לצילום של הסלע המפורסם Morro Rock, ולאחר מכן נסענו לחדר שהזמנו מראש במלון Sea Pines Resort בעיירה Los Osos שנמצאת דרומית וממש בסמיכות למורו ביי.
המלון מאוד נוח ומטופח, יש בו מתחם ספא עם ג'קוזי פתוח מחומם שהילדים נהנו להשתכשך בו.

McWay Falls Overlook

יום 64 - יום רביעי, 3 ביולי 2019
היעד הראשון ביום זה, היה העיירה סולבנג. זוהי עיירה שהוקמה ב-1911 ע"י מהגרים דנים ונבנתה בסגנון דני. נחמד להסתובב במקום ולהתרשם מהמבנים היפים ומטחנות הרוח הפזורות ברחבי העיירה.
מכאן נסענו לסנטה ברברה, שם טיילנו על המזח.
לאחר זמן קצר המשכנו בדרכנו לכיוון לוס אנג'לס עם עצירה לצילום של שלט הוליווד.
כדי להשיג זווית צילום מצויינת של השלט, מומלץ להגיע לכתובת -
3115 Canyon Lake Dr Los Angeles, CA 90068, USA.
במקום ישנה חניה מסודרת לאורך המדרכה ומקום רחב לעמוד לצלם ולהצטלם.
משם המשכנו אל הדירה ששכרנו דרך Airbnb, סמוך לשדרות פיקו (Pico Blvd), שם יש קהילה יהודית גדולה ומסעדות וחנויות כשרות רבות.
זו דירה נחמדה מאוד, בעל הבית מאוד חביב, ישנה חניה פרטית מאחורי הבית עם שער חשמלי בכניסה.

סולבנג

יום 65 - יום חמישי, 4 ביולי 2019
יום העצמאות האמריקני.
כמו כמעט כל תייר מצוי שמבקר בלוס אנג'לס, נסענו גם אנחנו לבקר בשדירת הכוכבים. באופן מפתיע הכבישים והרחובות היו די פנויים וגם השדירה היתה יחסית פנויה, כך שהתאפשר לנו להצטלם ללא הפרעה.
המקום הבא בו ביקרנו היה המזח של סנטה מוניקה. כאן כבר היה עמוס בתושבים ותיירים ולאחר סיבוב קצר יצאנו מהמקום, ויתרנו על חוף וניס, ונסענו לעשות קניות לשבת.
איזור לוס אנג'לס ידוע כאיזור עם רעידות אדמה תכופות, רובן קטנות, ביום העצמאות הזה חווינו רעידה שזכתה לכינוי "החזקה ביותר מאז 1994" – זו היתה רעידת אדמה בעוצמה 6.6 בסולם ריכטר.

שדירת הכוכבים

יום 66 - יום שישי, 5 ביולי 2019
את היום הקדשנו להכנות לשבת ואריזת מזוודות לקראת הטיסה חזרה לישראל.
בערב, ליל שבת, התרחשה רעידת אדמה חזקה נוספת, הפעם בעוצמה 7.1 בסולם ריכטר. השיא נשבר תוך יומיים.

יום 67 - שבת, 6 ביולי 2019
שבת מנוחה.

את שלושת הימים הבאים העברנו בפארקים Universal Studios Hollywood, Disneyland ו- Disney California Adventure, להם קנינו כרטיסים דרך arestravel.com, הכרטיסים מגיעים במייל ואת הכרטיסים של דיסני צריך להחליף בכרטיס פיזי של דיסני.
Disneyland ו- Disney California Adventure, הם שני פארקים של דיסני שהכניסות שלהם סמוכות זו לזו. שניהם מוּכָּרים תחת השם "דיסנילנד".
כמו בפארקים של אורלנדו, גם כאן עשינו הכנה מוקדמת לפארקים וגם כאן הספקנו כל מה שרצינו ואף יותר.
במוצאי שבת העמסנו את הרכב כדי שלמחרת נוכל לצאת מוקדם ככל האפשר.

קצת רקע לגבי דיסנילנד -
בדיסנילנד שיטת הפאסט-פאס (FastPass) שונה משל דיסניוורלד (לא השתמשנו באפשרות של Maxpass ולכן לא אתייחס אליה כאן). כאן מגיעים פיזית למתקן שאליו רוצים פאסט-פאס, מעבירים את כרטיס הכניסה לפארק ומוציאים פאסט-פאס לשעה שפנויה באותו זמן (לבטל פאסט-פאס אפשר מהאפליקציה). כמו בדיסניוורלד, גם כאן כל פאסט-פאס נותן טווח של שעה. לאחר זמן מסוים, בטווח הזמן שעד שעת תפוגת הפאסט-פאס שלכם, ניתן להוציא פאסט-פאס נוסף. לדוגמה - נניח שבשעה 10:00 הוצאתם פאסט-פאס למתקן מסוים והזמן הפנוי הוא בשעה 15:30, תקבלו כרטיס שטווח הזמן שלו הוא 15:30-16:30, על הכרטיס יופיע לכם מתי תוכלו להוציא את הפאס-פאס הבא. לדוגמה - בשעה 13:15.

יום 68 - יום ראשון, 7 ביולי 2019
קמנו מוקדם, התארגנו ויצאנו לכיוון יוניברסל הוליווד.
בזמן שהיינו שם המתקן המחודש של פארק היורה היה בהרצה ולא תמיד עבד, אי אפשר היה לדעת מה המצב שלו בכל רגע נתון, אז החלטנו לנסות את מזלנו ולבדוק מה קורה איתו.
המתקן הזה נמצא, יחד עם מתקנים נוספים כמו הרובוטריקים, במפלס נמוך יותר שדורש הליכה וירידה במדרגות רגילות או נעות.
הגענו למפלס התחתון ומצאנו מתקן שאינו פעיל וללא צפי למועד הפעלה. במקום זאת עשינו את המתקן של הרובוטריקים ובדיוק כשיצאנו ממנו פתחו את המתקן של פארק היורה. הרווחנו.
אנחנו באופן אישי אהבנו יותר את הפארקים של יוניברסל באורלנדו.
אחרי הבילוי בפארק נסענו לדירה ששכרנו דרך Airbnb באנהיים.
זו דירה גדולה וחדשה במרחק 7 דקות נסיעה מדיסנילנד. לדירה יש חניה פרטית במגרש חניה עם שער חשמלי.

הכניסה ליוניברסל סטודיוס הוליווד

יום 69 - יום שני, 8 ביולי 2019
ביום זה בילינו בדיסנילנד.
התחלנו את הבילוי בפארק במתחם החדש של מלחמת הכוכבים, שם הילדים בנו דרואידים (תמורת תשלום סימלי של 100$ ליחידה) ולאחר מכן פנינו למתקני הפארק.
את הדרואידים ניתן למסור לשמירה ולאסוף אותם בסוף היום בכניסה לפארק, מהמקום בו שוכרים עגלות.
רוב המתקנים כאן די זהים לאלה שבדיסניוורלד, אך היה מהנה לעשות אותם שוב.

מתחם מלחמת הכוכבים בדיסנילנד

יום 70 - יום שלישי, 9 ביולי 2019
ביום זה בילינו ב-Disney California Adventure.
גם כאן רוב המתקנים זהים לאלה שבדיסניוורלד ועדיין היה כיף לעשות אותם שוב ולהנות מהמתקנים שאין בדיסניוורלד.
לאחר שסיימנו את הבילוי בפארק, חזרנו לדירה לאריזות אחרונות והעמסנו את הרכב.

יום 71 - יום רביעי, 10 ביולי 2019
הטיסה לישראל אמורה היתה להמריא ב-12:15 והיינו צריכים להחזיר את הרכב לחברת ההשכרה, אז יצאנו מעט לפני השעה 7 לכיוון שדה התעופה LAX בלוס אנג'לס.
החזרנו את הרכב ונסענו בשאטל לטרמינל.
גם בחזור הטיסה עם אלעל היתה חוויה מצויינת.
גם הפעם, לפני הטיסה הדיילים התרוצצו בין הנוסעים בנסיון להושיב כל אחד במקום שליבו חפץ (אלה היו משפחות שלא הזמינו מקום מראש וקיבלו מקומות נפרדים וסתם נוסעים שרצו לשבת לא/ליד המעבר), במהלך הטיסה אמנם היתה תקלה עם ה-WiFi, אבל הארוחות היו טעימות.
הטיסה נמשכה 13 שעות ו-45 דקות ומאחר ופער השעות בין לוס אנג'לס לישראל הינו 10 שעות, נחתנו בישראל בשעה 12:30 שעון ישראל.