רוב האנשים שמגיעים לחוף השמש (sunny beach) בבולגרייה מעוניינים בחופשת בטן גב או מסיבות ליילה, ולכן לא שוכרים רכב ומסתפקים בשירותיי המוניות המקומיות, בתחבורה הציבורית הזולה, בהעברות המאורגנות מנמל התעופה למלון והפוך (בחינם), ובטיולים המאורגנים (במחירים מופקעים).

אז את הבלוג הזה אני כותב בשביל אלו ממכם שכן מתכננים לרכוש רכב, ולחקור קצת מעבר למה שסוכני התיירות מנסים לדחוף לכם בכוח. ואני מבטיח שבסופו של דבר זה יוצא הרבה יותר זול.

הגענו לבורגס בתחילת מאי וזה עדיין לפני תחילת עונת התיירות. חוף השמש ניראה כמו עיר רפאים, הכל סגור וחשוך (וקר). פארקי המים והבריכות במלונות כבר מוכנים אך קר מידי להיכנס. גם חלק גדול נימצא בשיפוצים ותיקונים לקראת הפתיחה. עד סוף השבוע ניפתחו חלק מהחנויות, כמה פאבים, דיסקוטקים, סקס-שופים, ואפילו חלק מהאטרקציות כמו באנג'י הפוך, אבל החיים האמיתיים בחוף השמש יתחילו רק בשבועה השלישי של מאי, אם תחילת עונת התיירות.

את הרכב הזמנו עוד בארץ מחברת BEST. בנמל התעופה פגשה אותנו הסוכנת שדיברה אנגלית שבורה, והעבירה לנו את הרכב. אפילו שהזמנו רכב בקטגוריית מיני, קיבלנו רכב גדול, כי פשוט אין להם רכבים קטנים. הרכב היה תקין ונוח, אבל היה ברור שניסו לפרוץ אותו בעבר, פתח המפתח בדלת היה מעוקם והיה קשה להכניס את המפתח. הסוכנת בחנה את הרכב איתנו ורשמה כל שריטה קטנה ואפילו חלק מהליכלוך שיש עליו. אבל בגלל שרכשנו ביטוח מלא (גם באתר בארץ וגם עוד אחד באקסטרה 50 יורו ישר דרכה) אז היא אפילו לא בדקה אם הופיעו שריטות נוספות כשמסרנו את הרכב בסוף החופשה.
 חשוב לציין, לחברה BEST אין חניון מכוניות ליד נמל התעופה, הם מביאים את הרכב במיוחד בעיקבות ההזמנה, וז"א שאם תרצו להחליך את הרכב אחרי שתראו אותו, זה לא יהיה אפשרי.

הכבישים בבולגרייה תקינים באזורים המתויירים, אבל נוראיים באופן מחריד באזור הכפרים. אם אתם מתכננים לטייל לאזורים לא מתויירים תיקנו רכב גדול ויציב כי הכבישים מיתפוררים ומאוד מסועפים. לא באמת שומרים בבולגרייה על החוקים בכביש, עוקפים בפס לבן, עוברים באדום, נוסעים מעל למהירות המותרת. זה בערך כמו לנהוג בתל-אביב, לא לפחד להידחף, ולהחנות איפה שאפשר.
 מנגד האזורים המתויירים (כמו עיר הדייגים נסבאר וסוזופול) הם בעליי תשתית כבישים תקינה ומתוחזקת אבל לא מותאמת לכמות הרכבים שמגיעים לשם. בתקופת התיירות תצפו לא למצוא שם מקום לחנייה. אפילו לפני העונה כבר מורגש עומס.

ביום הראשון ביקרנו בנסבאר (NESSEBAR) ובמרכז בורגס.
 נסבאר היא עיירת דייגים נחמדה וציורית ששוכנת על חצי-אי, מזכירה את יפו או עכו העתיקה רק נקיה יותר, שקטה יותר, והאנשים נחמדים יותר. יתרון גדול של נסבאר זה שהיא קטנה. אפשר לעבור אותה מצד לצד לעקוף את כל החוף, ולסייר בכל ההריסות של הכנסיות העתיקות, ואפילו לשבת לאכול וזה לא יכך יותר מ 4-5 שעות. את הרכב חייביים להשאיר מחוץ לעיר העתיקה כי אין כניסה לרכבים לשם. כל החניות הצמודות לגשר שמוביל לעיר העתיקה הן בתשלום, אבל לפני עונת התיירות אין שומרים על החניונים.

 מרכז בורגס בעייתית לרכבים כמו מרכז תל-אביב. מומלץ לסייר עם הרכב בשכונות המגורים כדי למצוא חנייה, ולטייל במרכז ברגל (הסיכון שיפרצו לרכב באזור מגורים קלוש ביותר). במרכז בורגס ממולץ לטייל בטיילת ALEXANDROVA, לפנות לטיילת Aleko Bogoridi, ממנה לעבור לפארק MORSKA GARDINA (פארק הים), ומשם לחזור לתחילת ALEXANDROVA. הסיבוב יכול לקחת יום שלם אם מרבים בשופינג, או רק מספר שעות. הטיילות מלאות במסעדות, בתי-קפה, ובוטיקים עם בגדים, מותגים, ושאר טובים לתירים. הרוב זיופים ומחירים דומים לארץ, לא לצפות למציאות. יש הרבה בניינים יפים להצטלם איתם והרבה קניונים קטנים שלפעמים קשה למצוא.

דיי בעייתי למצוא שירותים בעיר. במסעדות מאפשרים להיכנס רק ללקוחות, אז מומלץ להיכנס לשירותים בקניונים הקטנים שאפשר למצוא בטיילת, או להיכנס ללובי של בתי מלון או קזינו ולקוות שהשומר נחמד. מזהיר מראש שאם השירותים בחינם אז כמעט בטוח לא יהיה בו נייר טואלט, תיתכוננו בהתאם.
 הפארק של בורגס (MORSKA GARDINA) הוא פארק נחמד מאוד ומסודר, הרבה פסלים, מסעדות לאורך חוף הים, עתיקות, ערוגות פרחים נקיות, דוכנים אם גלידה ושאר טובים. כשהיינו שם בתחילת מאי, עבודות הגינון והשיקום מהחורף המושלג היו בעיצומם והפארק לא היה יפה כמו שצפויי להיות בקייץ.

ביום השני נסענו לסוזופול (SOZOPOL) גם עיירת דייגים אבל דרומית לבורגס (40 דק' מחוף השמש), לכפר רוודינובו (RAVODINOVO) ולשמורת הטבע רופוטמו (ROPOTAMO) עוד 15 דק' דרומה מסוזופול.
 סוזופול דומה מאוד לנסבאר, גם סימטאות צרות בין ביקתות עץ עתיקות ושליוות, חנויות מזכרות מסעדות ושאר tourists attractions כמו מוזאונים קטנים ועתיקות הרוסות. רק שסוזופול יותר גדולה מנסבאר וגם נישתמרה בה חומת העיר, פחות מרשימה מהחומה של עכו העתיקה אבל עדיין טיול נחמד לאורך הים. מהנמל של סוזופול (שבו כדאי להחנות את הרכב) ניתן לרכוש סיור בים לאי השכן שיש עליו מנזר, או בתקופת התיירות אף לסחור מונית לשמורה רופוטמו לסיור בנהר; או כרטיס למעבורת מהירה שתחזיר אותכם לנסבאר אם אין לכם רכב.

 בכפר רוודינובו ממוקמת הטירה "העתיקה" של רוודינובו. הכפר קרוב מאוד לסוזופול, צריך לרדת באותו מחלף מהכביש הראשי ולפנות ימינה, ולא שמאלה לסוזופול. אומנם בעבר הטירה הייתה עתיקה אבל עכשיו שיפצו אותה כל כך הרבה שהיא הפכה לפארק מודרני, בעלות כניסה של 10 לבות לאדם (בערך 25 שקל) וזה שווה כל אגורה! הפארק דומה קצת לגינת אוטופייה בארץ, רק קטן יותר אבל הרבה יותר מושקע. במרכז עומד המיבנה של המינזר שדומה יותר לטירה מהאגדות עם צריחים גבוהים, ופסלים רבים של גרגולים ואבירים בכל מקום. ומסביב יש בריכות אם דגי 'חדקן' ענקים (Осетры), מפלים ומזרקות, שיריוני אבירים, טווסים ושאר חיות שמסתובבות בין התיירים, עופות מים, ופוחלצים של חיות גדולות. יש גם מסעדה בצורת חדר אבירים ומספר בארים.
 ניתן להיצטלם עם חרבות ושיריוני אבירים שניתן להחזיק וללבוש (אומנם הם מאלומיניום, אבל זה עדיין כיף, וזה כלול במחיר הכניסה). הפארק יחסית קטן, אבל ניתן להיסתובב בו כמה שעות טובות ולצלם ממש כל פינה. במקום חנייה מסודרת אבל השרותים בתשלום נוסף של לבה 1 לאדם. המקום פתוח מהבוקר ועד שמחשיך, כך שאפשר להגיע גם בסוף היום.

 אם ממשיכים עוד 15 דק' דרומה מגיעים לשמורה רופוטמו. מייד אחרי שחוצים את הגשר מעל לנהר הרופוטמו יש שני מיתחמים מסודרים שעושים סיורים בנהר. מימין לגשר יש סיורים במעלה לנהר בסירות קטנות (7 לבה לאדם לשייט), ומשמאל לגשר סיורים במורד הנהר בסירות גדולות ויציבות (8 לבה לאדם). לשני המתחמים חניונים מסודרים. עד שמחכים שיצא שייט ניתן להיסתובב בכפר הנטוש לייד החנייה השמאלית. את הכפר פינו בכוח בשנות ה40 כשהפכו את האיזור לשמורה. ועכשיו הוא משמש כאנדרטה אילמת (בתים הרוסים, סירות דייג נטושות, וטבע יפייפה שלאט לאט מחזיר לעצמו את נחלת האדם).
 הסיור בנהר עצמו נימשך 40 דקות, ולומר את האמת, לא מרשים. לקחנו את הסיור בסירות הגדולות, והן שטות רוב הזמן בנהר שצמוד לכביש כך שלא ניתן לראות 'טבע' במלוא מובן המילה. בדרך רואים קצת חיות מים, עוד בתים נטושים, והר סילעי לא גדול שניקרה "ראש ארייה". הנהר עצמו לא גדול בהרבה מהירדן.

ביום השלישי עשינו טיול בהרים ובכפרים הקטנים, ביקרנו בהריסות העיר הרומית בעיירה בייאלה (BYALA), ביקרנו בגן החיות של הכפר גוריצה (Goritsa), עלינו לטירה העתיקה אובצ' (OVECH) בעיר PROVADIA, ובדרך בחזרה עברנו לייד המצוקים המרשימים של Chudnite skali (בתרגום 'סלעים מדהימים') לצד העיירה ASPARUHOVO.
 הריסות העיר הרומית ב BYALAזה מקום נחמד וקטן. עוברים דרך BYALA גם בדרך לVARNA אז מומלץ לעצור לנוח קצת מהדרך הארוכה והמפותלת, במיוחד שזה בחינם. במקום כדים ענקיים עוד מהתקופה הרומית, והריסות של כנסייה מהמאה ה 12, ונוף עוצר נשימה לים ממצוק גבוה, וגם מיגדלור ישן מהמאה הקודמת. המקום נחמד אבל לא יותר מזה, יש חניון מסודר וחנות מזכרות עם שירותים. אין שילוט במקום והתמונות מ GOOGLE לא רלוונטיות כי כבר בנו המון מלונות סביב למתחם הארכיאולוגי. כדי למצוא את זה, ניכנסים לעיירה בייאלה בכניסה הראשונה מימין לכביש ונוסעים ישר עד לחניון.

 גן החיות של Goritsa גם נימצא על הכביש הראשי, ולא ניתן לפספס אותו. הוא ממוקם על הכביש הראשי משמאל, כמה דקות אחרי Goritsa. הכניסה 4 לבות לאדם (2 לסטודנט, ילד, ומבוגר), ואת הרכב משאירים על שולי הכביש הראשי שרחבים במיוחד באזור זה. גן החיות משאיר רושם סותר, אין כללים שמונעים האכלת חיות; והיענים, הסוסים, העזים, האיילים, ואפילו הלמות, מתקרבים בשימחה לגדרות הנמוכים ומבקשים אוכל. זה מאפשר ללטף אותם ולצלם תמונות ממש יפות וכיפיות ליילדים. אטרקצייה שלא ניתן לקבל בשום גן חיות אחר בעולם. אבל כשמבינים שבסופו של דבר זה כניראה פוגע בחיות, והאטרקצייה הזאת היא לא יותר ממחדל וטיפול רעוע בבעלי החיים, זה משאיר רושם רע על המקום.

 ההריסות של הטירה OVECH שבעיר PROVADIA מזכירים קצת את מצדה בארץ, הר בודד עם פסגה שטוחה שעליה בעבר היה המבצר. רק שמצדה עתיקה יותר והישתמרה יותר טוב. ב OVECH לא נישתמרו כמעת שום עתיקות; רק בסיסי החומות החצובות בסלע ושאריות המיבנים הראשיים שגם כן חצובים בגוף ההר, מעידים על הגודל והעוצמה שהיו כאן כשהטירה הייתה קיימת במאות ה 12 עד ה 14 לספירה. במקום מצויי גם שער גדול וגשר עץ שניבנו למען התיירים כדי שיהיה לפחות משהוא להיצטלם איתו. יש נוף יפייפה לכל הכיוונים, הכניסה 3 לבות לאדם (2 לסטודנט), אבל אין חנייה מסודרת, צריך להשאיר את הרכב בכביש 500 מטר מהשער והרכב נישאר פגיע. כשאנחנו חזרנו לרכב במקום הייתה מישטרה שרשמה תלונה של אנשים שהרכבים שלהם כן ניגנבו או רק ניפרצו. את הרכב שלנו לא פרצו, אבל שריטות חדשות על פתח המנעול מעיד על כך שניסו, לא נעים. העיר PROVADIA, היא אומנם עיר גדולה, אבל לא תיירותית, והאמת היא רחוקה מכל מקום. בעיר שני כנסיות מרשימות שניתן לראות מלמעלה מהמיבצר.

 אם חוזרים מ PROVADIA חזרה לחוף השמש עוברים בדרך לייד המצוקים של Chudnite skali שמיזדקפים מעל לאגם הררי יפייפה. המצוקים באמת מרשימים, ניתן לעבור גם מתחתייהם אם יורדים מהכביש או לעצור אחרי הגשר שחוצה את הנהר (בחנייה מותאמת) ולהיסתכל עלייהם מהצד השני של האגם. המקום מתאים לפיקניק אבל יש להיזהר לא להגיע אחרי הגשם, כי השבילים הופכים לבוציים ומסוכנים.

מכאן עד חוף השמש הכביש ממשיך דרך ההרים וכפרים רבים לא מתויירים וניתן לראות איך חיים האנשים המקומיים שלא נהנים מההכנסה השוטפת של התיירים. הבתים בכפרים רעועים ומתפרקים עם קירות מיתעקמים וגגות מאסבסט שבור. הכבישים מאוד מפותלים ומלאים בבורות, ואספלט מפורר מהשלג. לעיתים קרובות נחלים שיוצאים מגדותייהם מציפים את הכבישים ומחסים אותם בשיכבה עבה של חצץ ואדמה שאף אחד לא תורח לנקות. כלי התחבורה העיקרי של הכפריים זה עגלה וסוס (הדלק יקר בשבילם), יש להיזהר מהם, כי בפיתולים ובכבישים הצרים, התנועה האיטית של העגלה יכולה להפתיע ולהיות מסוכנת.
 כמעת בכל הצמתים של הכבישים הראשיים ניתן להבחין בבנות שעומדות וכביכול תופסות טרמפים, אבל הן ניגשות גם לרכבים שנוסעים לכיוון ההפוך. לקח לנו זמן להבין שמדובר בזונות.

ביום הרביעי ביקרנו בווארנה (VARNA) וביער האבנים (pobity kamany).
 לפני עונת התיירות העיר VARNA השאירה רושם קודר ואפור, אומנם חנויות מזכרות ומסעדות היו פתוחות, ובפארק הגדול שליד הים מכרו גלידה ואפשר היה להשכיר סג-וואי, אבל עדיין רוב האטרקציות היו סגורות. האקווריום (שאינו גדול במיוחד) והפלנטריום היו סגורים, את הדולפינריום בכלל לא מצאנו (בעונת התיירות יש רכבת קטנה בפארק שלוקחת לשם בשביל 1 לבה), וגן החיות של וורנה לא הרשים. הקניון של וורנה זוכה לביקורות טובות מתיירים אחרים, אבל לא יצא לנו להיכנס אליו.

 20 דקות מזרחית מוורנה יש את יער האבנים. מיתחם של 300 זקיפים בגבהים מישתנים של עד 4 מטר שפרוסים בשטח לא גדול, ממש כמו יער מאבנים. המקום באמת מרשים, בארץ אין שום דבר דומה (אולי העמוד הבודד של נחל-עמוד, אבל זו תופעה גיאולוגית שונה). יש שילוט נוח שמסביר איך להגיע, חנייה מסודרת עם מסעדה (שהייתה סגורה) וחנות מזכרות, עלות הכניסה 2 לבות לאדם (שרותים בתשלום נוסף). כל תמונה שעושים במקום הזה, הופחת ליצירת אומנות לתערוכה.
 בדרך לוורנה ניתן לראות גם לונה-פארק גדול לילדים עם גלגל ענק ופיסלי-דינוזאורים בגודל טיבעי, אבל בתחילת מאי הוא היה עדיין סגור.

ביום האחרון ביקרנו במתחם הקבורה העתיק thrakian tomb שנימצא דרומית ל POMORIE 15 דקות מחוף השמש. המקום ממש קרוב לכביש הראשי, השילוט נוח, והכניסה 2 לבות לאדם. המיבנה עצמו מרשים, במיוחד לאור העובדה שניבנה עוד לפני התקופה הרומית (מעל ל 2000 שנה), אבל אין יותר מידיי מה לראות שם.

 ניכנסנו באותו יום גם לחנויות הגדולות שלצד הדרך הראשית לייד נסבאר, הגודל של החנויות מרשים, האוכל זול בהרבה מהארץ, גם הצעצועים ואפשר אפילו לקנות מזוודות חדשות בזול, קנינו מזוודה חדשה גדולה במחיר של 65 לב (בארך 170 שקל) כשבארץ מזוודה כזו עולה בקלות 400. גם ניתן למצוא בחנויות האלה את רוב אותם מזכרות שמוחרים בחנויות בחוף השמש, אבל בשליש מחיר (בחום מציע להיכנס לחנויות גדולות כמו JANET MARKET בתחילת הטיול ולא לקנות מזכרות במחירים מופקעים).

לייד הכניסה הצפונית לPOMORIE ניתן גם להבחין מהכביש במשהוא כמו שוק למזכרות. הרבה יצירות מעץ, סלסילות, פיסלונים, ושאר טובים מסודרים בכמות גדולה מאוד על מדפים, ממש בצמוד לכביש, תחת כיפת השמים. מדובר בחנות מציאות ועתיקות, ומומלץ בחום לעצור ולפשפש בה. ניתן למצוא מציאות של ממש, וגם את כל אותם מזכרות רגילות במחירים נמוכים בהרבה.