פגיעות גופניות בגלל סקי וסנובורד הם עניין שכיח. מדובר בסוגי ספורט עם רמת סיכון גבוהה לפגיעות, כאבים ואף מוות. בשנת 2010 נפצעו בארצות הברית מספורט זה מאות אלפי בני אדם. לא ברור כמה ישראלים נפצעים בגלל תחביבים אלו אך סביר להניח שהשכיחות דומה.

פציעות סקי וסנובורד אופייניות
 מטוסים המטיסים מידי חורף ליעדי סקי רבבות ישראלים צבעוניים ומחויכים וחוזרים חזרה כאשר חלק מאותם אנשים מגובס וצולע מספרים את כול הסיפור - סקי ו/או סנובורד הם סוגי ספורט שאסור לנהוג בהם בקלות ראש. אמנם כן, ברוב המקרים מדובר בפציעות קלות המסתכמות במכות יבשות ובשטפי דם כחולים על הישבן שנעלמים תוך ימים ספורים. עם זאת בחלק משמעותי מהמקרים מתרחשות גם פציעות חמורות עם השלכות רציניות.

בארצות הברית טופלו בשנת 2002 כ- 77,300 פגיעות מסקי וכ- 62,000 מסנובורד ובכלל זה 10,000 פגיעות מוח טראומטיות. סנובורד אחראי לכ-25% מכלל הפגיעות שמחייבות חדר מיון.

פציעות סקי לעומת פציעות סנובורד
 הגולשים על מגלשי סקי חשופים לפציעות שונות מהפציעות של הגולשים באמצעות סנובורד. גולשי סנובורד נופלים לרוב קדימה או אחורה. בנפילה קדימה הם שולחים את היד לבלימה ובכך חושפים את הכתף והגפה העליונה למגוון פציעות כולל פגיעה בשרירים המסובבים, שברים של הכתף, עצם הבריח, מרפק ושורש כף היד. גם בנפילה לאחור שולח גולש הסנובורד את כף ידו לבלימה ובכך חושף את שורש כף היד לשברים ופציעות. בנפילה לאחור עלולים עמוד השדרה המותני, ועמוד השדרה הצווארי וכמובן הראש להיחבט ולהיפצע.

גולשי הסקי חשופים לנזקי ברכיים כולל קרע רצועות בברך (ligaments) בברך וקרע מיניסקוס (Meniscal injuries). פציעות ברכיים אלו נגרמות כאשר בעת הנפילה נוצר סיבוב לא טבעי בברכיים וזאת בגלל המגפיים והמגלשים המקבעים את הרגליים בעוד שהגוף נופל. כול נפילה ולא חשוב מאיזו סיבה עלולה לגרום גם לנזקי גוף קשים ואף למוות.

הגורמים לפציעות מסקי וסנובורד
נפילות
 רוב הפציעות מסקי ומסנובורד מתרחשות עקב נפילה. בעוד שהגולשים על מגלשי סקי נוטים ליפול לאחור או על הצד. בגלל המגפיים והאחיזה של המגלשיים הנפילה של הגולשים על מגלשי סקי עלולה לייצר כוחות סיבוביים על הברכיים ולפגוע בהם. חשוב לציין שבעת נפילה מקלות הגלישה (Ski poles) עלולים לגרום לפציעות ושברים באגודל. הגולשים עם מגולשי סנובורד נופלים לרוב קדימה או אחורה ובכך חושפים את הכתפיים מפרקי כף יד ועמוד השדרה הצווארי והגבי בסיכון מוגבר לפציעות.

התנגשויות
 התנגשות בעוצמה גבוהה עלולה לגרום לפציעות ראש ואף למוות בשני סוגי הספורט בסקי ובסנובורד. גם במקרה הזה חשופים גולשי סקי לסיבוב הברכיים ולפציעתם.

כושר גופני לקוי ועייפות
 הסטטיסטיקה מלמדת שחלק ניכר מהפציעות נגרמות לאחר מספר ימים של גלישה כאשר הגוף עייף והשרירים תפוסים. חלק משמעותי מהפציעות נגרם לפני הפסקת הצהריים. גם נתון זה עשוי להעיד על עייפות כגורם לפציעות או לחילופין פגיעה בריכוז. כמובן שכושר גופני טוב יאפשר גלישה בטוחה וממושכת תוך שמירה על רמת ריכוז ויכולת טובים.

חוסר שליטה וטכניקה לקויה
 אין צורך להרבות במילים. גם סקי וגם סנובורד הם ענפי ספורט מורכבים המצריכים פיתוח יכולות פסיכו מוטוריות מורכבות. טכניקה לקויה או גלישה ברמות גבוהות מהיכולת שלך משמעותה יכולת שליטה לקויה וסיכוי מוגבר להיפצע. חשוב לציין שהפציעות המשמעותיות אינן מתרחשות בהתחלה כאשר אתם זהירים והחשש מגביל אתכם אלא לאחר מספר ימים כאשר אתם סבורים שרמתכם מאפשרת גלישה מאתגרת יותר.

ציוד חסר לקוי או לא מתאים
 גלישה ללא ציוד מתאים או עם ציוד לא תקין יעלו את הסיכון לפציעות. כך למשל שימוש בציוד סקי המאפשר גלישה מהירה במיוחד אינו מתאים למי שרמת הסקי שלו נמוכה.

הסימנים והתסמינים האופייניים

תסמינים אופייניים בגין פציעות ברכיים כוללים כאבים בברכיים וקשיי תפקוד ותנועה. כך למשל עם הפגיעה היא בסחוס התת פיקתי והתפתחות תסמות פטלופמורל הפצוע צפוי להתקשות בעלייה וירידה במדרגות, במידה והנזק הוא במיניסקוס מגבלות התנועה צפויות להיות קשות יותר עד כדע חוסר יכולת להניע את הברך.