חופשה קצרה בוונציה

החלטנו לטוס לוונציה לפסטיבל המסכות המפורסם, אך הרבה לפני הטיסה הבנו שלא נראה הרבה מהפסטיבל שאמנם נפתח באופן רשמי ב 4 בפברואר אך בפועל עיקר החגיגות מתחילות רק ב 11 בפברואר, אחרי שאנחנו כבר מזמן לא שם.
אז טסנו בראש של חופשה קצרה וטעימה, עם תיק גב בלבד (כהרגלנו)

המראנו בשבת ה 4 בפברואר 2023 בצהריים, נחתנו אחרי טיסה של 4 שעות בדיוק בשעה 16:30. קנינו באחד מהמכשירים בשדה כרטיס לשיט באוטובוס מים שישיט אותנו עד גשר הריאלטו. באתר חברת התחבורה הציבורית זיהינו את הקו שאנחנו צריכים ולוח הזמנים: https://www.alilaguna.it/en/timetables.

השיט היה ארוך ואיטי מאוד, לא ראינו כלום בגלל שיושבים בסירה נמוך מגובה החלונות.
בסופו של השיט, ירדנו בתחנה של גשר הריאלטו. חצינו את הגשר אל המלון שהיה ממש מול הגשר. מלון קטן, נקי במיקום מעולה Riva del Vin Boutique Hotel.

יצאנו לאכול ומאחר ולא רצינו להתרחק, ישבנו באחת מהמסעדות שעל הנהר ליד הגשר, בדיעבד זו היתה טעות, האוכל תיירותי ולא ממש טעים אבל סיפק את הצורך הנקודתי.

בשעה 20:00 אמור היה להתחיל המשט החגיגי המבשר את פתיחת פסטיבל המסכות לאורך התעלה הגדולה (grand canal) הרחובות התמלאו באנשים רבים ולמזלנו במלון הייתה מרפסת קטנה שצפתה ממש אל הנהר ואל הגשר וכך ביחד עם עוד מספר אנשים תפסנו מקום תצפית במרפסת.
לאחר המתנה של 40 דקות, הגיעה ספינה עם מיצג של אורות, רקדנים, מוזיקה ואש שחלף די מהר ובזה, לאכזבת כל הצופים, נגמר המצעד.

אירוע פתיחת פסטיבל המסכות 2023. צילום: איילת רייך

יום ראשון ה- 5/2/23

אחרי ארוחת בוקר נחמדה ליד החלון הצופה אל התעלה וגשר הריאלטו, יצאנו, ברגל כמובן, אל פאלאצו דוקאלה Doge's Palace, לסיור מודרך בחדרים הנסתרים, שהזמנו מראש במחיר של 32 אירו דרך האתר של הארמון, https://palazzoducale.visitmuve.it/en/the-museum/layout-and-collections/secret-itineraries/
סיור של כשעה ורבע, בחדרי הכלא והלשכות הצנועות של הדוכסים סיור מעניין שכולל עם סיומו גם ביקור בארמון עצמו.

בחדרים הסודיים בפלאצו דוקאלה. צילום: איילת רייך

עם סיום הביקור הלכנו ברגל אל תחנת הרכבת בכניסה לעיר ולקחנו רכבת לעיר פדובה.

קנינו כרטיסים במכונות למכירת כרטיסים בתחנה, אך אפשר בקלות גם לרכוש בדוכנים, שימו לב לא לקנות כרטיס לרכבת המהירה שעולה הרבה יותר וללא הצדקה, מידע על הרכבות והמחירים אפשר למצוא באתר של הרכבת: https://www.trenitalia.com/en.html

אחרי נסיעה של חצי שעה בנוחות הגענו לפדובה.

פדובה

את כל העיר עשינו ברגל, אין ספק שבסוף היום כאבו לנו הרגליים אך מבחינתנו זה חלק מהחוויה.
התחלנו את הטיול בקפה בבית הקפה המפורסם Pedrocchi Café. משם דרך Palazzo Bo אל Ragione Palace ב- Palazzo della Ragione ומשם אל Piazza dei Signori עם פסל האריה המכונף ומאחוריו ארמון מושל העיר ושער הכניסה עם השעון המרהיב בראשו.

פסל האריה המכונף והשעון הגדול. צילום: איילת רייך

משם המשכנו לרובע היהודי הנמשך באזור הרחובות Via S. Martino e Solferino. בעצם מדובר ברחוב ארוך, לא מצאנו יותר מידי סממנים יהודים, אך ההליכה ברחובות נחמדה ונעימה למרות הקור (6 מעלות).
מאזור הגטו היהודי המשכנו לאורך שדרת Via Roma עד שהגענו לכיכר העצומה Prato della Valle.
הכיכר עצמה מוקפת פסלים ותעלת מים, מרשימה וגדולה. סביב הכיכר היו מלא דוכני איכרים שמכרו את מרכולתם, גבינות, נקניקים וירקות. קנינו יין חם לחמם את הלב והתחלנו לחזור את כל הדרך חזרה לכיוון תחנת הרכבת וחזרה לוונציה.

Prato della Valle. צילום: איילת רייך

בוונציה, המשכנו את מסלול הליכה המתמשך שלנו אל הסמטאות בחיפוש דוכן הפסטה שכרנו מביקורנו הקודם ואכן מצאנו: dal moro’s - fresh pasta to go, https://www.dalmoros.it/ בוחרים את הפסטה והטעמים והתוספות, טעים, טרי וזול. משם חזרנו לכיוון המלון ובדרך עברנו בפיצרייה מומלצת ברמה שלא מכירים בארץ, Antico Forno - Pizza. פיצות עבות מאוד עם המון תוספות טעים ברמה אחרת - לא לוותר.

Antico Forno - Pizza. צילום: איילת רייך

במהלך ההליכה בסמטאות ונציה נתקלנו פה ושם באנשים מחופשים בתחפושות מימי הביניים מרשימות שעוצרים ומצטלמים עם העוברים והשבים, או סתם תיירים עם מסכות יפות, אין ספק שזה מעביר את אווירת הפסטיבל המתקרב.

אווירת פסטיבל ברחובות. צילום: איילת רייך

חזרנו למלון עייפים ושבעים עם רגליים גמורות - סה"כ הלכנו היום 32 ק"מ.


יום שני ה- 6/2/23

התחלנו את היום בסיור מודרך עם אור הדר המקסימה. הזמנו את הסיור מראש דרך האתר שלה https://venicetours.co.il , תחילת הסיור ברובע היהודי ומשם דרך הסמטאות הנסתרות עד לכיכר סן מרקו, ארמון הדוג'ה וחזרה לכיוון גשר הריאלטו סיימנו בשוק הריאלטו. הסיור היה מתובל בסיפורים ואנקדוטות שלא שומעים או קרואים במקום אחר. הוסיף עניין לביקור.

לאחר שנפרדנו מאור, המשכנו להסתובב בסמטאות, לקנות קצת מזכרות (הרוב מאוד יקר) ולחפש את ארוחת הצהריים האחרונה שלנו בדוכן פסטה טייק אווי:
We Love Italy fresh pasta to go - Rialto – Venice, https://www.freshpasta2go.it
פורמט דומה לדוכן שאכלנו ביום הקודם, בוחרים את סוג הפסטה, הרוטב והתוספות – טעים במיוחד.

סיימנו את היום עם בקבוק יין בחדר ואריזת התרמילים.

התעלה הגדולה בשקיעה. צילום: איילת רייך

יום שלישי 7/2/23

הטיסה חזרה יוצאת ב 9:30 כך שצריך להגיע לשדה כשעתיים לפני, מאחר והשעה מוקדמת מידי לאוטובוס מים, הלכנו ברגל אל התחנה המרכזית ליד תחנת הרכבת ולקחנו את קו 5 הנוסע אל שדה התעופה של ונציה, קנינו כרטיסים ים קודם כדי לא להתעכב על הבוקר.

הטיסה חזרה ארכה רק 3 שעות וסיכמה טיול כייף ומרענן.