תיאור של הביקור שלנו בבולגריה, ספטמבר 2018

רקע

 • הנהון ראש: הסימון של “כן” ו”לא” עם הראש הוא הפוך מאשר בישראל (ובשאר העולם)! כשהם מהנהנים מעלה-מטה עם הראש – הכוונה היא לא, וכשמזיזים את הראש לצדדים – הכוונה היא כן. נורא מבלבל!
 • שפה: בולגרית. ממש דומה לרוסית. דוברי רוסית מצליחים לתקשר חלקית. הצעירים בערים יחסית מדברים אנגלית, המבוגרים ומחוץ לערים הגדולות פחות. מומלץ להוריד לטלפון אפליקציית “גוגל תרגום”, להוריד את חבילת השפות בולגרית ועברית, ואז אפשר לתקשר ולשאול שאלות.
 • מטבע: לב. פחות או יותר 4 ש”ח = 2 לב = 1 יורו. כולל עמלות החלפת מטבעות, יוצא שלב אחד שווה לכ-2.3 ש”ח. אפשר למשוך שם כסף מכספומטים (עבד לי טוב עם ויזה בינלאומי), ולשלם באשראי בחנויות. אם רוצים להביא מזומן – כדאי להביא יורו ולהחליף שם.
 • תרבות: יש בבולגריה שילוב מטורף של תרבות מזרחית, אירופאית ורוסית-קומוניסטית! זה ממש מעניין. זה בגלל שהם היו כ-600 שנה בשליטת הטורקים, כ-100 שנה בשליטת הקומוניסטים, והם גם חלק מאירופה.
 • התניידות: אפליקציית Moovit עבדה שם מצוין כמו בישראל! ודווקא גוגל מפות אכזבה ולא מתפקדת שם בכלל. בגדול יש תשתית לא רעה של תחבור”צ, וממש בזול. מוניות גם כן ממש ממש זולות, אבל רק אם מצליחים שלא יעבדו עליכם, ועושים את זה לא מעט עם תיירים. כדאי להוריד אפליקציית TaxiMe, שזה כמו Gett Taxi של ישראל, וכך להקטין סיכויים שיעבדו עליכם (וזה גם פשוט נח להזמין ככה מונית).
 • חופים וקזינו: חלק עיקרי מהאטרקציות במדינה. החופים בצד השני מסופיה – ממש רחוק, אנחנו לא הגענו לשם.

תענוג לאנשים עם OCD. דוכן ב”שוק הנשים” בסופיה.

בית הכנסת הספרדי הגדול ביותר באירופה. במרכז סופיה, בולגריה.

סופיה – Sofia

 • הגעה: מנמל התעופה יש אוטובוס לסופיה במחיר זול, אפשר לשאול במודיעין שבשדה. אפשר גם לקחת מונית – באמצע הלילה ממרכז סופיה לנמל תעופה עלה לנו (2 אנשים) 12 לב – כ-25 ש”ח.
 • תיאור כללי: עיר הבירה והעיר הכי גדולה במדינה (גרים בה משהו כמו 1.2 מיליון איש מתוך 7 מיליון במדינה כולה). יש בה הכל: שווקים, קניונים, טבע קרוב, פארקים, כנסיות, מסגדים ואפילו בית כנסת ענק. לדעתי מומלץ להעביר באיזור 2-3 ימים לפחות.
 • סיור חינם בסופיה: יש ארגון שעושה סיורים חינם, כל יום! בסיור של שעתיים יקחו אתכם לכל המקומות והבניינים החשובים שבמרכז העיר, במרחק הליכה אחד מהשני (אבל רק משקיפים על המבנים מבחוץ ולא נכנסים פנימה). המדריכים מוסיפים רקע היסטורי מעניין. הסיור יוצא כל יום בשנה ללא יוצא מן הכלל, בשעות 10:00, 11:00, 18:00. הסיור מתחיל ב-palace of justice, ולא צריך להירשם מראש – פשוט להגיע. לנו היה מדריך בשם מרטין, שמדריך את הסיורים כבר 6 שנים, והוא היה מעולה באופן יוצא מן הכלל! הסיורים אכן בחינם, אבל מקובל, אם רוצים, לתת טיפ למדריך בסוף. אפשר למצוא מידע נוסף בגוגל: Sofia Free Tour.
 • שוק הנשים: שוק שעיקרו ירקנים – פרות וירקות, אבל יש עוד הרבה דוכני אוכל, מזכרות, פרחים, כל מה שצריך לבית וכו'. קצת מזכיר לי את “מחנה יהודה” (השוק הירושלמי) מבחינת הגודל והמגוון. שווה לקפוץ. השם הוא בגלל שפעם המוכרות בדוכנים היו נשים. היום יש גם מוכרות וגם מוכרים.
 • בית הכנסת הספרדי הגדול ביותר באירופה: נמצא ממש במרכז העיר. גדול ומצויר, שווה להציץ. כניסה עולה 4 לב (פחות מ-10 ש”ח).
 • מסעדות צמחו-טבעוניות: מצאנו 3 כאלה, בכולן היה אוכל מעולה! מעט יותר יקר ממסעדה ממוצעת בבולגריה, אבל זול בטירוף יחסית לארץ! edgy veggy, מאה אחוז טבעונית, קטנה וחמודה. Sun Moon, בית קפה יותר גדול. Salted Cafe, בית קפה גדול ומעוצב. הקינוחים, אגב, היו לא משהו… רובם רואו פוד (אוכל נע, לא מבושל). אבל המנות העיקריות מעולות.

הרכבל בדרך להרי רילה

אגם בהרי רילה, במסלול 7 האגמים

הרי רילה, 7 האגמים

 • רקע כללי: הרי רילה הם מקום יפה לטייל בו. מפוזרים בהם כ-120 אגמים, יש כפרים בדרך ובקתות לישון בהם. המסלול הפופולארי ביותר באיזור (ובעצם במדינה כולה) הוא מסלול 7 האגמים. זה מסלול מעגלי של 3-5 שעות, שבו עוברים דרך 5 אגמים, חלקם רואים רק מרחוק, רובם אפשר ממש להיכנס (אבל קר, אז אף אחד לא נכנס). השביל נגיש ונח, יש חלק אחד או שניים תלולים במיוחד, אבל גם ילדים וקשישים עשו את זה בכבוד. למי שרוצה, מאמצע המסלול, אפשר להמשיך שעה-שעתיים נוספות בשביל קווי (לא מעגלי) יותר מאתגר ותלול במיוחד, ממנו מגיעים ל-2 אגמים נוספים, ובונוס מיוחד: אפשר לראות את כל 7 האגמים ביחד. תחילת המסלול בנקודת הירידה מהרכבל. יש סימון שבילים, ואנחנו הסתדרנו בלי מפה. שימו לב – בחורף האגמים קופאים והכל מושלג. אפשרות אחרת היא לעשות טרק של כמה ימים באיזור ההרים, לעבור בדרך עוד אגמים וכפרים, וגם להגיע למנזר רילה!
 • הגעה: מסופיה אפשר להזמין סיור או שאטל במחיר לא זול יחסית לבולגריה, אבל לא כזה יקר יחסית למקומות אחרים בעולם. בתחבור”צ המחיר זול מאוד… צריך לקחת מהתחנה המרכזית אוטובוס לדופניצה (Dupnica), ושם להחליף לפניצ'יסטה (panichiste), ומשם יורדים לייד הרכבל שמביא אתכם לראש ההר. הרכבל עולה 10 לב לכל כיוון (כ-20 ש”ח), או 18 הלוך ושוב. אם יש לכם פחד גבהים, או אם אתם רוצים להתחיל לפני שהרכבל מתחיל לפעול – אפשר לעלות ולרדת את ההר עם ג'יפ במחיר די זהה לרכבל. ואפשר גם ברגל, אבל זו עליה/ירידה רצינית.
 • שינה: יש מספר בקתות שאפשר לישון בהם באיזור. מייד אחרי הרכבל יש הוסטל גדול במיוחד וגם יקר במיוחד יחסית (עלה לנו 70 לבה – כ-150 ש”ח לחדר זוגי ללילה אחד, כולל ארוחת בוקר די גרועה), אבל בגדול היה שם נחמד. לא הזמנו מקום מראש, למרות שהיינו בעונה מתויירת יחסית, והיו עוד הרבה חדרים פנויים.

מנזר רילה, בולגריה

מנזר רילה

 • רקע כללי: מנזר רילה הוא המנזר הגדול והחשוב ביותר במדינה. הוא נמצא למרגלות הרי רילה, מקום מבודד ורחוק שקצת קשה להגיע אליו. הכניסה חינם! המנזר בנוי כבניין מרובע ענק, במרכזו חצר, שבמרכזה כנסיה גדולה. הבניין הגדול סגור למבקרים, ואפשר רק להיכנס למוזיאון שנמצא בו (בתשלום), לכנסיה ניתן להיכנס. מה שהכי מרשים ומיוחד בכנסיה הוא שהיא מלאה כולה בציורים. המיקום של המנזר יפה – בלב הטבע, צמוד לנחל זורם, כשהרים סביב. המקום הפך לאחד מאתרי התיירות המרכזיים ביותר במדינה (אם לא המרכזי מכולם). אם אתם חובבים מבנים מיוחדים והיסטוריה – אולי שווה לבוא, אם לא – ממש אפשר לוותר. יש שם גם דוכני מזכרות ומסעדה.
 • שינה: אפשר להתארח לישון במנזר, ואפילו די בזול.
 • הגעה: די קשה להגיע למנזר, והנסיעה ארוכה. יש מעט אוטובוסים כל יום מדופניצה (Dupnica) למנזר. האחרון יוצא חזרה לדופניצה בשעה 17:00 (ומדופניצה אפשר לנסוע לסופיה).

ספרבה בניה – sapareva banya

 • רקע כללי: עיירה קטנה יחסית (כ-5,000 איש), אוירה כפרית ומיוחדת, נוף יפהפה – הרים מסביב, במרכז יש יער, בתים צמודי קרקע ולכל משפחה יש חצר עם גינת ירק, גפן ועצי תפוחים. כדאי לקחת כמה שעות פשוט לשוטט ברחובות.
 • גייזר: במרכז העיר יש גייזר – מעיין חם שנובע מהאדמה, שסידרו אותו בצורת מזרקה משונה. זה לא יפה במיוחד, אבל תופעה מעניינת… אפשר לקפוץ לראות, זה ייקח כמה דקות.
 • בריכות של מעיינות חמים: ב-10 לב לאדם (כ-20 ש”ח), תקבלו כניסה לאתר עם כ-20 ברכות בגדלים שונים ובטמפרטורות שונות, כולל ברכות ג'קוזי וכל מיני הפתעות. שווה!
 • הגעה: אנחנו לקחנו מונית מהרי רילה, היינו 3 אנשים, ושילמנו 6 לב לאדם. זה עם נהג מונית ממש נחמד ואמין, שעושה את הדרך הזאת הלוך ושוב 5 פעמים ביום, יש לו ברכב קומתת צה”ל וסמל תותחנים, מדבר טיפה אנגלית אבל לא ממש טוב: רייקו - Rayco – 0898653208.