אחרי 5 קיצים רצופים באירופה אתגרנו את עצמנו בארה”ב.

אנחנו 2 הורים ו 3 ילדים (10,13,14) ומעולם לא היינו בארה”ב. מאד סקרנה אותנו ארה”ב אבל הרתיעה אותנו : הטיסה הארוכה, מחיר הטיסה, מחיר הטיול ומה בדיוק בוחרים לראות…

ראשית החלטנו להתמודד עם מחיר הטיסה. כעשרה חודשים לפני החופש הגדול התחלנו לשוטט באתרי החיפוש ומצאנו טיסה דרך קייב לניו יורק ב530 דולר…. פתרנו את מחיר הטיסה.

ועכשיו אפשר להתמודד עם תכנון הטיול. יש לנו מספיק זמן. ויש לנו 3 שבועות של טיול לתכנן

אחרי התלבטויות רבות החלטנו שאנחנו מתמקדים רק במזרח. החלטנו שיש 3 עוגנים שאנחנו חייבים לראות: ניו יורק, וושינגטון ומפלי הניאגרה.

החלטנו לוותר על אורלנדו מכמה שיקולים: כלכלי וערכית – חשבנו שחבל לבזבז 4 ימים מתוך שלושה שבועות על פארק שעשועים. יש בארה”ב פארקי שעשועים רבים אחרים ונשלב חלקם בטיול.

לארה”ב יש ספרות מרובה. אנחנו נעזרנו מאד בספרי “העולם” : ארה”ב מזרח מסלולים, ארה”ב מזרח וניו יורק. כמובן שנעזרנו בטיפים ובלוגים בלמטייל…

כל אתרי הלינה הוזמנו מראש באמצעות hotel.com רוב הלינות היה בסדר גמור חוץ מאתר אחד שלא שמר לנו מקום ונאלצנו לחפש מקום אחר… פרטים בהמשך.

ועכשיו אפשר לצאת לדרך

11/7/16: הטיסה לקייב יוצאת ב05:30 . המתנה בקייב שלוש שעות ואנחנו מגיעים לניו יורק בשעה 14:30. הטיסה הייתה סבירה. בטיסה לקייב לא חולק אוכל. בטיסה לניורק חולקו 2 ארוחות לא טעימות (אני עדין) אבל הצטיידנו מראש באוכל, במחשב נייד עם סרטים (הסרטים במטוס היו עם תרגום לסינית), ספר קריאה והגענו בשלום.

קראתי הרבה טיפים על נהגים שמחכים בשדה התעופה (קנדי) אבל אני החלטתי להמר ולסמוך על שרות המוניות בשדה.

יצאנו מהשדה ותוך דקה הגענו לסדרנית המוניות. היא שאלה בת כמה ארבל וכשענינו עשר היא החליטה שמונית רגילה זה בסדר. 4 מאחורה ואני מקדימה. המחיר נסגר על 60 דולר כולל אגרות כביש + טיפ

הנהג היה חביב ורגוע והוביל אותנו למלון chelsea savoy hotel. המיקום של המלון מושלם בפינת רחוב 23 והשדרה השביעית. בפינה זו יש גם תחנה של הרכבת התחתית. החדרים מרווחים ונקיים.

ארוחת הבוקר עלובה אבל המיקום והחדר מפצים על כך.

נרגשים אחרי מסע ארוך מחליטים לצעוד בשדרה השביעית. מתלהבים מגורדי השחקים, מכמוית האנשים. אנחנו בניו יורק……. ארבל עייפה ואנחנו לא מצליחים להגיע עד הטיימס סקוור. אוכלים פיצה וחוזרים למלון לישון. מבחינתנו מחר מתחיל הטיול…

12/7: מתעוררים בבוקר. רוצים לבלוע את ניו יורק.

קונים כרטיס שבועי לרכבת התחתית. למרות שאנחנו רק 4 ימים זה יותר זול ובעיקר יותר נוח.

מגלים שהתחנות לא ממוזגות אבל הרכבת מאד יעילה. (הרכבות נוסעות לאורך השדרות והאוטובוסים לאורך הרחובות כשמבינים את השיטה זה מאד נוח)

היעד הראשון שלנו המעבורת שחולפת בצמוד לפסל החרות. כשיוצאים מsouth ferry לא להתפתות לכל הסוחרים שמנסים לפתות אתכם לשייט לפסל החרות. פונים ימינה ומיד מגיעים לרציף של המעבורת. השייט מאד מסודר. שולפים מצלמות ומצלמים את הפסל בהתרגשות. אנחנו בניו יורק.

כשמגיעים ליד אנחנו מיד חוזרים למנהטן ושוב מצלמים.

בהגיענו למנהטן אנחנו מחליטים ללכת לאנדרטה למגדל התאומים. הליכה של 20 דקות ומגיעים לאנדרטה המרשימה.

קרוב לשם יש מסעדת המבורגרים מומלצת shake shack. בר שלא אוהבת את המבורגרים טועמת ומאז נולד רומן עם המסעדה והמבורגרים. מומלץ לקחת לחמניה עם המבורגר רגיל וקציצת פטריות. מושלם.

משם נוסעים לצ'יינה טאון. נסיעה קצרה ברכבת ואנחנו בסין. המולה, צבעוני, רועש, מלא חנויות ומאכלי ים…. מגיעים לפארק קטן. נחים על ספסל ושומעים נגנים מקומיים ורואים סינים משחקים בקלפים. למרות ההמבורגר אני לא עומד בפיתוי ונכנס למסעדה מקומית לטעום כמה כיסונים מיוחדים.

חוזרים למלון לנוח ובערב הולכים לטיימס סקוור. שוב ההרגשה להיות במקום כל כך מפורסם מייצרת התרגשות גדולה. מסכי ניאון מכל עבר, מיליוני אנשים אבל אנחנו עייפים וחוזרים למלון.

13/7: מחליטים להוריד הילוך אחרי הקצב המטורף של אתמול.

מתחילים במוזיאון המטרופוליטן. אנחנו לא חובבי מוזיאונים ומחליטים להתמקד באגף המצרי. ללא ספק מרשים. ומצאנו את עצמנו הולכים לאיבוד באגפים אחרים. עלינו לקומת הגג לצילום פנורמה לכיוון המגדלים. מומלץ.

בכניסה למוזיאון יש בקשה לתשלום אך זו בקשה בלבד. אין צורך לשלם את הסכום כולו. ניתן לשלם כראות עינכם.

משם החלטנו להסתובב בסנטרל פארק. פגשנו עשרות סנאים, טירות ואגמים ולרגע שכחנו שאנחנו בלב הכרך הסואן.

14/7: הולכים לטיילת החדשה ההי ליין. מתרשמים בעיקר מפסל של אדם שבמשך 10 דקות אנחנו מתלבטים אם זה שחקן או אדם עד שלבסוף חני מחליטה לשים לעניין סוף ונוגעת… פסל.

מגיעים לצ'לסי מרקט, נהנים מהעיצוב ומהאווירה אבל הכל יקר….

משם נוסעים לרוזוולט איילנד כדי לעלות על הרכבל בחזרה למנהטן. החוויה של הרכבל עושה טוב לילדים ובעיקר מאפשרת לנו לצלם תמונות של גורדי שחקים ורחובות ניו יורק. מומלץ.

אחרי מנוחה במלון בערב שוב יוצאים לטיימס סקוור. נכנסים לחנות של m&m מלא שוקולד ומאד צבעוני ובעיקר מאד אמריקאי – כלומר הכל בגדול והכל מאד מוכר

15/7: יום ששי וביום ששי באי גאבנרז איילנד משכירים אופניים חינם. זו הייתה חוויה קסומה. האי לא מאוכלס. הוא מלא בשבילי אופניים ופארקי שעשועים קטנים והכי חשוב זווית נוספת על פסל החרות. אחרי הטיול העירוני זו הייתה חוויה מרעננת לילדים וגם לגדולים. מומלץ מאד.

בצהריים חזרנו למלון לנוח ובערב שמנו פעמנו לגשר ברוקלין. נסענו לברוקלין כדי לשוב רגלית למנהטן כשאורות העיר מרצדים למולנו, לפני העלייה לגשר עצרנו במסעדת פיצות מומלצת grimaldis שממוקמת ממש מתחת לגשר ברוקלין. גבינה משובחת. חובה

אחרי הפיצה ממש חובה ללכת על הגשר. המצלמות עובדות שעות נוספות.

מגיעים למלון עייפים. אורזים. מחר עוזבים את ניו יורק.

16/7: היום עוזבים את ניו יורק.

כאמור המלון צמוד לרכבת ולמזלנו מהתחנה יש קו ישיר לשדה התעופה כך שנחסכה מאיתנו ההתלבטות איך להגיע לשדה על מנת לקחת את הרכב. (אנחנו נחזור לשדה בסוף הטיול ולכן החלטנו לקחת את הרכב משם). הנסיעה הייתה מושלמת וחלקה וביום שבת בבוקר לא היו כמעט נוסעים.

מגיעים לסוכנות אלמו שדרכה הזמנו מבעוד מועד רכב. מבקשים לשרג ללא עלות נוספת ולשמחתנו נענים בחיוב ומקבלים ג'יפ גדול ומרווח. השמחה הייתה מוקדמת כי בהגיענו לארץ קיבלנו חיוב על השדרוג. המסקנה היא שצריך לקבל את זה כתוב שזה ללא עלות. בכל אופן הרכב היה מעולה עם תא מטען ענק שלא היינו צריכים להנדס את המזוודות… כמו כן לקחנו את האיזי פס לכבישי האגרה כך שלא היינו צריכים לשלם במעברים. משתלם ובעיקר מאד נוח.

יוצאים לדרך, מלא מחלפים, כבישי ענק ומלא מכוניות ומשאיות….

היינו בטוחים שיהיה לנו וויז ולכן לא לקחנו ג'.פ. אס אבל הוויז שלנו לא עבד וזה סיבך לנו את הניווט. בהמשך הורדנו כל ערב מגוגל את המפות וניווטנו. מסקנה היא שצריך לוודא שהסים יעיל וטוב. הסים שהבאנו מחברת סים פור יו התגלה כמחפיר ולכן בדיעבד היינו צריכים לקחת ג'. פ. אס או לחילופין לא להתקרב לחברה הישראלית שהזכרתי…

בכל אופן הסתדרנו והיעד הוא איתקה. בדרך אנחנו עוצרים במרכז הקניות הענק woodbury common. מלא מותגים אבל אחרי מזרח אירופה זה נראה לנו יקר ואנחנו לא נהנים… בהמשך נמצא את מרכזי הקניות שלטעמנו.

אנחנו מגיעים בערב ל Cortland ומתמקמים ב days inn Cortland. חצי שעה מאיתקה. בחרנו להתמקם שם כי זה היה משמעותי זול מלינה באיתקה. מלון דרכים פשוט אבל ארוחת בוקר טובה. לראשונה אנחנו פוגשים את הוופל הבלגי על הבוקר. בהמשך נגלה שבכל המוטלים בארוחת הבוקר יש וופל בלגי או פנקייק ומבחינת הילדים זה היה מעולה. בכלל כהמלצה מומלץ להתמקם במלונות שיש בהם ארוחת בוקר כך שמתחילם את היום בטיול ולא בחיפוש אחר אוכל…

17/7: אית'קה. המון מים ואוניברסיטה אחת.

מזג האוויר החם משכנע אותנו להתחיל בפארק רוברט טרמן. נכנסים בכניסה התחתונה. חשבנו תחילה לטייל לאורכו של הנחל אבל הבריכה היפה והידיעה שההליכה בנחל היא הלוך חזור גורמים להתמרמרות משפחתית ואחרי כמה מאות מטרים אני מבין שאין לי שותפים למסע הרגלי. אנחנו חוזרים לבריכה. היא מדהימה, יפהפיה וכיפית עם מקפצה אחת שכולם קופצים ממנה. חוויה נוספת בבריכה היא ההתבוננות במצילים ההסטריים או המדקדקים בנהלי הבטיחות. כל אחד שנראה טיפה במצוקה ומשמר המפרץ מוציא אותנו מהמים עד סיום החילוץ והטיפול בניצול. משעשע, אבל אולי ככה נכון….

בחלקו השני של היום אנחנו משוטטים באוניברסיטת קורנל. מבנים מרשימים משולבים בפינות טבע נחל שזורם ומפל שוצף בתוך האניברסיטה כולל מופע נוסף של סנאים שתמיד מצליחים לרגש אותנו. נדמה שהסנאים בארה”ב זה כמו החתולים אצלנו ובלי לפגוע בחובבי החתולים הסנאים מייצרים חיבה ישראלית…

18/7: עוזבים את המלון לניאגרה. בדרך עוצרים בשמורת ווטקינס גלן. חובה.

מסלול של כשעתיים . התחלנו מהכניסה העליונה והמסלול בכיוון ירידה. הרבה מדרגות בתוך נקיק פלאי שוצף מים ומפלים. מרשים מאד. בכניסה התחתונה אנחנו פוגשים איימישים……

יש אפשרות לחזור בשאטל בתשלום לכניסה העליונה אבל אנחנו כל כך נהנו שמחליטים לחזור. הבנות במעלה הנחל. הבנים מחליטים על שינוי קטן וללכת במסלול שהולך ביער ומשקיף על הנחל ממעל. זה מסלול מהיר יותר אך נדמה לי שההליכה בתוך הנחל מול המפלים יפה יותר.

מגיעים לניאגרה. לצד האמריקאי. שצף המים נראה למרחוק. המפל המפורסם מהפנט. נכון שהמקום תיירותי להחריד אבל עוצמת המים חריגה כל כך אנחנו מתקשים להתנתק מהתצפית. אנחנו הולכים לאורך הטיילת ומגיעים לראש המפל. מרשים. יוצר ציפיות לקראת הדרמה של מחר…

אנחנו עוברים לצד הקנדי ומתמקמים במלון שנמצא רבע שעה נסיעה מהניאגרה best western plus ross city suites. החדרים מעולים. אכן סויטה. גדול ומרווח כולל מטבחון. אחרי ימים של מסעדות כייף להכין אוכל לעצמנו.

19/7: שייט בסירת העלמה…. מאד יעיל. הקנדים מתקתקים. כולם מקבלים מעיל ניילון נגד המים. זו חוויה בלתי נשכחת. עוצמת המים והרסס בלתי נתפסים. לא מפסיקים לצלם ולהתרגש.

העיירה הקנדית מאד מצועצעת ותיירותית. מסתובבים קצת ונוסעים לעיירה ניאגרה על האגם. שהיא ממש עיירה מצועצעת עם בתים קסומים מלפני מאות שנים. סיור חביב עם פינוקי גלידה.

עוצרים במרכז קניות, לא מתלהבים ומחליטים להוריד הילוך ולחזור למלון לנוח. מחר יש לנו נסיעה ארוכה.

20/7: היעד הרשי אבל בדרך עוצרים בשמורת לצ'וורת. הגרנד קניון של המזרח. הכל כל כך מסודר ומעורר קנאה. הנסיעה בשמורה כל כך יפה ואפשר להגיע לנקודות התצפית על הנחל עם הרכב אבל אנחנו מתייעצים במרכז המידע שנמצא במרכז השמורה ומחליטים לחלץ עצמותינו בהליכה קלה לאורך הנהר עד למפל המפורסם עם גשר הרכבת הישן. תמונה שמעבירה בנו ניחוח של ימי המערב הפרוע. אתר חובה.

משם ממתינה לנו נסיעה ארוכה עד ללבנון. עיירה הקרובה להרשי. אנחנו ישנים ב days inn labanon מרחק של כחצי שעה מפארק הרשי וזול משמעותית מלינה בהרשי עצמה.

21/7: פארק הרשי. יום חם במיוחד והרשי מגיע בהזמנה. הפארק כולל גם מתקני שעשועים והמון רכבות הרים וגם פארק מים וליום החם זה היה מושלם. בילינו בפארק יום שלם. הפארק מאורגן הייטב. ממגרש החנייה הענק יש הסעות לפארק. לא היו תורים בכניסה למתקנים. הכל זרם. חשוב להביא בגדי ים ובגדים להחלפה. מתרטבים.

הילדים כמובן מאד נהנו וגם המבוגרים והמים היו מרעננים.

22/7: נוסעים לוושינגטון.

בדרך עוצרים במרכז מסחרי גדול בהרשי. מתחילים לקנות. ראינו אותו יום קודם וסימנו אותו. הוא לא איכזב. אחרי עשרה ימים שלא מצאנו את עצמנו במרכזי הקניות התחלנו להתרגל למחירים… קונים.

בדרך לוושינגטון עוצרים בבולטימור לאקווריום. מרשים ויפה כולל פינה מוזרה של ליטוף בעלי חיים ימיים, אבל הכי יפה היו המדוזות.

לעת ערב מגיעים לוושינגטון. אנחנו לנים ב econo lodge metro מלון פשוט. חדר אוכל קטן וצפוף אבל היתרון שלו זה הקרבה לרכבת התחתית. בערב אנחנו עושים כביסה במלון. מאד נוח ויעיל.

23/7: הולכים 5 דקות ומגיעים לרכבת התחתית. מאד נוח אבל הרכבת יקרה…

מתחילים את היום במוזיאון הטבע. אכן מרשים. דינוזאורים ועוד מיני שלדים ופוחלצים. בחלקו השני של היום ביקרנו במוזיאון החלל.

24/7: ביום ראשון החנייה בוושינגטון בחינם ולכן החלטנו לוותר על שירותי הרכבת ולנסוע ברכב. מחנים ליד הבית הלבן. מצלמים מהצפית שבה מיליוני תיירים מצלמים את הבית המפורסם יום חם במיוחד גם במושגים ישראליים. הולכים למוזיאון האינדיאני. הליכה ארוכה. אנחנו מגיעים מותשים בגלל החום. במוזיאון יש מסעדה ולמרות שהיא יקרה אנחנו מתנפלים על האוכל..

המוזיאון שונה מהמוזיאונים של אתמול. הוא יותר אינפורמטיבי. בסיום הביקור אנחנו מבינים שאין לנו יכולת פיסית לטייל בין האנדרטאות של וושינגטון. חם אש ואנחנו נוסעים מחוץ לוושינגטון למול גדול. פוטמאק מילס על מנת ליהנות מהמזגנים ולהמשיך לקנות. זה נראה משימה בלתי אפשרית להילחם בצורך לקנות בארה"ב.

25/7: עוזבים את וושינגטון לכיוון עמק שננדואה.

החום עדיין כבד מאד על גבול הבלתי נסבל. אנחנו נוסעים לדרך הנופית skyline drive. תשלום סמלי ואנחנו בפארק מסודר. כביש פתלתל קסום שעובר ברכס ומשקיף על הנוף. במרכז המבקרים ממליצים לנו על מסלול קצר. ראינו כבר מסלולים יפים יותר אבל הוא מוצל. אחרי שעה וחצי של הליכה אנחנו מגיעים לרכב ממוטטים מהחום…

עייפים ומותשים אנחנו מחליטים לנסוע ישירות למלון. מגלים שבקרבת המלון יש מרכזי קניות ענקיים. לאחר מנוחה במלון מסתובבים במרכז ומגלים חנות שנקראית ROSS שיש בה המון מותגים במחירים מצחיקים. בהמשך נמשילך לחפש את חנות הרשת הזו שמתגלה כמוצלחת במיוחד.

המלון מצויין. sleep inn & suites ב Harrisonburg.

26/7: עדיין חם מאד ואני מחליט בצר רב לוותר על הטרק שתכננתי ולהתאים את עצמי למצב. היעד הוא אגם שראנדו. שמורת טבע עם אגם שאפשר לרחוץ בו. תחילה אנחנו מקיפים רגלית את האגם ולבסוף נהנים משחייה אל עבר האי הקטן במרכז האגם. המים ממש נעימים ולא קרים.כולם מאד נהנים ושמחים שוויתרתי להם על המסלול הרגלי הארוך..

אחה”צ בדרכנו חזרה למלון תופס אותנו מבול. מדהים השינוי במזג האוויר.

27/7: מזג האוויר חוזר לסורו. חם.

עוזבים את המלון בדרכנו לוירג'יניה ביץ'. בדרך עוצרים ב willamsburg. עיירה שמשמרת בצורה קפדנית את ימי המאה ה18. שחקנים לבושים בבגדים של פעם, הרחובות כימי המאה ה18 והאווירה נחמדה מאד. יש להקפיד להחנות במרכז המבקרים שמחוץ לעיירה הקולוניאלית והכנס לעיירה בשאטל.

משם נסענו לוירג'יניה ביץ. מרחק נסיעה של כ 20 דקות מקו החוף. לנו ב best westerncenter inn. לא מוצלח למרות הבריכה הקטנה שבמקום. בערב נסענו לטיילת של וירג'יניה ביץ. היה מקסים. מלא מופעי רחוב ואווירה שמחה.

28/7: נסענו לים. הטיילת מקסימה והים נעים. בילינו הרבה שעות באוקיינוס. כל כמה עשרות מטרים יש מצילים כמו במשמר המפרץ. הכל נקי ושקט. נחים קצת מהמרוץ. כייף.

29/7: בנורפוק הסמוכה ישנו בסיס חיל הים הגדול בעולם ומתקיימים שם סיורים מאורגנים. הגענו לשם בבוקר. נרשמנו לטיול, עברנו בדיקת דרכונים ונכנסנו לסיור מאורגן. ראנו נושאת מטוסים ענקית, בסיס ענק, כמו עיר קטנה עם רמזורים. ראינו את בתי המפקדים שנראים כמו בסרטים. ציפינו ליותר אבל עדיין היה מרשים.

אחה”צ הלכנו לפארק המים שבוירג'יניה ביץ. המון מגלשות. היה כייף הטירוף אבל צריך לזכור שלא נותנים להכניס אוכל ולכן צריכים לבוא שבעים או לקנות במקום וזה יקר…

30/7: עוזבים את וירג'יניה ביץ'. נסיעה יפה לאורך הים כולל גשר ארוך מאד מעל הים. מרשים. מגיעים לרחובות ביץ' ששייכת למדינת דלוור. אין מיסים ולכן מומלץ לקנות… מבלים במרכזי קניות. לעת ערב נוסעים למעבורת שאמורה להעביר אותנו לקייפ מאי. המעבורת כיפית. אחרי שעה וקצת של שייט מגיעים בחשכה לקייפ מאי ושמים פעמנו למלון קבין שהוזמן מראש. ולתדהמתנו הם מכחישים את ההזמנה שלנו. למרות כל מסמכי ההוכחה שלנו. לבסוף הם מבינים שהפשלה שלהם אבל זה לא עוזר לנו כי אין להם חדר. הם שולחים אותנו למלון חור אבל אין לנו ממש ברירה. בהמשך הוטל.קום יפצו אותנו במאה דולר. בדיחה. לא נורא. רק לילה אחד.

31/7: הגענו לווילדווד. עיירת חוף מקסימה ומדהימה. אוכלים ארוחת בוקר באחת המסעדות על הטיילת. ארוחה מעולה. מתרגשים לאכול ביצת עין….

הטיילת מדהימה שזורה בפארקי מים ורכבות הרים והכי חשוב אוקיינוס מדהים. אנחנו שוב רוחצים במי האוקיינוס. כייף טהור

אחהצ נוסעים לג'קסון. קרוב מאד לניו יורק. לנים במלון הכי טוב שהיה לנו. holidayinn express hotel of Neptune. מיקום מצויין. קרוב לוולמרט. נוכל לקנות ממתקים לקראת החזרה לארץ….

1/8: מוקדש כולו לsix flags jackson. פארק שעשועים מדהים עם רכבות הרים ממש מטורפות. בנוסף לכך אחת התחנות המיוחדות של המקום זהו ספארי עם ג'ירפות ועוד. מקסים ממש מצויין כהפוגה מרבת לרכבת. שוב התמזל מזלנו ואין תורים בכלל. הכל זורם בקלות ואפשר לעשות כמה מתקנים שרוצים.

חשוב לציין שממש מקפידים על אי הכנסת מזון לפארק כך שאין ברירה וצריך לקנות במקום. אנחנו ניסינו להסתיר חלק מהכריכים. רובם נתגלו על ידי שומרי הכניסה הקפדניים וחלק הצליחו להכנס.

2/8: יום אחרון בארהב. מתדלקים את הרכב. בדרך לשדה התעופה לא נראה תחנות דלק.

היום האחרון מוקדש לקניות בjersey gardens. קונים. אחה”צ מגיעים לשדה. נפרדים בהליך קצר מהמכונית וממריאים לארץ.