אנחנו זוג הורים ושלושה ילדים(9,12,13) מטיילים זו השנה החמישית בקיץ באירופה. אנחנו משלבים בטיולים שלנו טיולי טבע, אטרקציות לילדים וקניות.

היעד שנבחר הפעם זה סלובקיה. מדינה שמצטיינת בנופים משגעים, מאפשרת טיולי כוכב כי היא לא גדולה וסמוכה למדינות מסקרנות.

נחתנו בבודפשט בטיסה של אל על אפ. הובטח לנו על ידי “carrental” שנציג מטעם חברת ההשכרה יחכה לנו ביציאה משדה התעופה יחכה לנו, אך לא כך היה. לאחר טלפונים לארץ והמתנה של 45 דקות הגיע נציג מחברה אחרת ולקח אותנו….

הרכב היה רכב משפחתי גדול ולשביעות רצוננו אבל הם התעקשו שנשלם רק כשנחזיר את הרכב ובדיעבד זו טעות, כי כשהחזרנו את הרכב לא היה מי שיקח את הרכב וכעבור שבועיים גילינו שהורידו לנו בכרטיס האשראי 100 יורו יותר מכפי שסוכם. לאחר בירורים הסתבר זה נובע מתשלום של מעברי גבול למרות שסוכם על 5 יורו תשלום למעבר גבול לכל התקופה. חברת “carrental” התנערה מסיכום זה

נסענו לכיוון סלובקיה.. הוייז עובד מצויין ומכוון אותנו לדרך. מעבר הגבול בין הונגריה לסלובקיה לא קיים ופתאום אנחנו בסלובקיה.

עצרנו בדרך בbanska bystrica להתרעננות בקניון גדול שנמצא בכניסה לעיר. הקניון יפה ואפשר להתחיל להבין את סדר הגודל של המחירים פה – זול

הגענו אחר הצהריים המאוחרים לצימר המדהים שלנו chalupa alzbeta שנמצא ב liptovsky jank

בערב עוד נסענו לסופר הענק קרפור שנצמא בעיירה הסמוכה והצטיידנו באוכל ונשנושים.

בכלל המרחק מאתר הלינה לליפטובסקי מיקולאש העיירה הקרובה הוא חמש דקות ומכיוון שאני משכים קום כל בוקר פינקתי את המשפחה המדהימה שלי בלחמים ודברי מאפה טריים מהסופר שבעיר כשהחביב עלי הוא לידל וכך כל בוקר הכנו ארוחת בוקר

אחרי הנסיעה של אתמול… הטיול שלנו בעצם מתחיל היום

יום רביעי ה15/8 נוסעים לכיוון קניון דייארי שליד טרחובה. הנסיעה מלווה בגשם שוטף אבל אנחנו נוסעים מתוך תקווה שזה עניין זמני ואכן בנס מתרחש. בהגיענו למסלול הגשם פוסק. לובשים מעילי גשם ויוצאים למסלול. הוא קצת מבצבץ אבל ממש לא נורא.

המסלול שאני ממליץ עליו מתחיל מהמסעדה בסימון כחול. בהמשך עוברים לצהוב ואז מגיע החלק שהילדים הכי אוהבים – מלא סולמות בנקיקים צרים וכמובן שטף של מים וכשהצהוב חובר מחדש לכחול חוזרים בחזרה למלון ולרכב החונה.

קניון דיייארי המקסים שלמרות שיש בו סולמות אני מגדיר אותו כמסלול משפחות קל.

מקניון דייארי נסענו חמש דקות ובכניסה לטרחובה מצד שמאל ישנו פארק חבלים. לפארק יש מסלול אחד. מגובה מטר וחצי אבל הצלחתי לשכנע שגבע שחסרים לו עשרה ס”מ יכול יותר טוב מכולם. המסלול מאד מאתגר עם מעברים קשים שמחייבים לעיתים קורדינציה טובה ולעיתים שרירי ידיים אבל זו חוויה מגבשת במיוחד שכולם עוזרים לכולם ומעודדים ברגעים המפחידים

סיימנו את היום בפיצריה נטליה שכבר הומלצה בטיפים. הפיצריה נמצאת כחמש מאת מטר לפני קניון דייארי כשבאים מכיוון טרחובה והיא מצד ימין במבנה עגול מדליק ומרשים של עץ שנותן לפיצה טעם נוסף כי כידוע אנחנו אוכלים עם העיניים.

יום ה

השמיים כחולים. מזג אוויר מושלם לטיול הכי משמעותי שלנו – ערוץ רוהאץ'. נסיעה של כשעה מובילה אותנו לחנייה של הרכבל. אנחנו מתעלמים מהרכבל הולכים בסימון הירוק שמחבר אותנו לכביש בתוך השמורה. בכביש אסורה התנועה וההליכה מייגעת אבל אחרי שעה וחצי נכנסים לטבע לגלוייה אחת גדולה של שיכרון חושים. פרטים מלאים כתובים מצויין באחד הטיפים ואני ממליץ לקרוא את הטיפ ולשמור אותו. הוא מאד עזר לנו. כמו כן מומלץ לקנות לפני כן מפת טילים טובה שתעזור לכם להבין את ההסבר. אני קניתי כזאת באינטרספורט שליד קרפור שבליפטובסקי מיקולאש. ועכשיו ניתן לתמונות לדבר

המסלול כולל עליות וירידה משמעותית ולקח לנו בנחת שבע שעות. סיימנו את היום בקוליבה הוליסה ליד הישוב הוטי. מסעדת עץ מלא נוף משגע והכי חשוב סטייקים משובחים

יום ששי

התחלנו במרכז המסחרי שבליפטובסקי מיקולאש. קניון קטן 2 קומות אבל מבחינתי מה שחשוב – יש בו 2 חנויות ספורט וציוד טיולים משובחות וזולות – קנינו מעילי גשם מעולים ונעלי טיולים מצויינות ועוד הרבה דברים טובים.

בצהריים נסענו לפארק המים הענקי טטרהלנדיה – אטרקציה יקרה – 80 יורו לכל המשפחה אבל הילדים נהנו מכל רגע.

יום שבת

נסיעה טטרנסקה לומינצה. יורדים מהרכב וחם מאד. נראה מזג אוויר מושלם לעלות ברכבל. אנחנו עולים תחנה אחת, מחליפים רכבל ויורדים באגם. אחרי האגמים של אתמול האגם הזה לא מרשיםבמיוחד. אנחנו מתבוננים ברכבל שממשיך לתחנה הסופית לפסגת ההר משהו פסיכי לגמרי ומתכננים להתחיל את הטיול לכיוון סטארי סמוקבץ' ולפתע בלי שום הודעה מוקדמת נפתחים ארובות השמיים. כולם רצים למסעדה שברכבל וכשאני אומר כולם אני מתכוון לעשרות אנשים ואפילו מאות…

הרכבל פסק מלעבוד וגם אם חשבנו לוותר על הטיול ולרדת בחזרה כשלעומת שבאנו הדבר לא אפשרי. מקווים שהגשם ייפסק. 4 שעות הגשם יורד ללא הפסק וללא רחם אבל בסוף השמש מבצבצת… ואנחנו המרים ויוצאים לדרך. הדרך מרוצפת באבנים שלא מסודרים באופן אחיד נה שמחייה הליכה מרוכזת ובעיקר הליכה לא מונוטונית:נוף משגע, הרבה מים וחורש מקסים.

בגלל הגשם איחרנו להגיע לנקודת הירידה. רצינו לרדת בקורקינטים למטה אבל הם כבר לא היו אז ירדנו בפוניקלור (כמו הכרמלית בחיפה רק לא מתחת לאדמה)

משם נסענו ברכבת חזרה לרכב וחזרנו לצימר ללילה אחרון. הילדים משחקים בשפע המשחקים שבצימר עד טיפת האור אחרונה שזה קצת אחרי תשע בערב. הזריחה דרך אגב מתחילה קצת אחרי ארבע בבוקר.

יום ראשון

נוסעים לפולין, לזקופאנה. שם הזמנו מלון דירות כולל ארוחת בוקר מעולה

apartamenty jan . המלון ממקום במרחק הליכה של עשר דקות ממרכז עיירת הסקי ואנחנו יוצאים לסיור הכרות באחת העיירות סקי היותר מתוירות שיש וכנראה שבצדק. היא יפהפיה. מלא מסעדות משובחות גלידריות מדהימות

אנחנו אוכלים טוב מאד ונהנים מהאווירה העירונית התוססת

יום שני

מבלים את כל היום בזקופאנה. חלק מהיום ברחוב הקניות המפתה ובחלקו השני מבלים בפארק מים קטן ומקורה שיש בו כמה מגלשות ומים חמים ונחים קצת.

התשלום לפארק המים הוא לפי שעות שמשלמים מראש. אנחנו שילמנו ל 3 שעות וזה היה בהחלט מספיק.

יום שלישי

נוסעים שעה וחצי ומגיעים לקראקוב. קבענו שם מבעוד מועד לפי המלצה בלמטייל עם המדריכה המקומית אווה שדוברת עברית. זה היה סיור מרשים וכואב על הקהילה היהודית שהייתה כאן אבל אווה ידעה לספר זאת במינון נכון עבור הילדים ולעניין אותם בסיפורים פיקנטיים. מומלץ מאד. קראקוב יפהפיה והרובע היהודי מרשים

לפני שעזבנו את קראקוב בחזרה לזקופאנה עצרנו בחנות המועדפת עלי בחו”ל היא dechatlon חנות ענקית לספורט וטיולים והכי חשוב זולה בטירוף.

יום רביעי

עוזבים את זקופאנה לכיוון וינה

הנסיעה הכי ארוכה בטיול. עוצרים באורבה. טירה מרשימה. הילדים לא מתים על זה אבל למי שרוצה יש במקום גם שיט רפסודות. לא עשינו כי מיהרנו הלאה. המצודה מחייבת ביקור מלווה בהדרכה. בסלובקית כך שלא הבנו כלום אבל המצודה מרשימה לחובבי הז'אנר.

משם נסענו לשמורת טבע maninska tiesnav זוהי שמורה שנוסעים בה ברכב ואפשר לרדת ולראות הרים נושקים זה לזה

המלון שלנו מצוי על גבול הונגריה אוסטריה. שעה נסיעה מוינה וזול משמעותי. אנחנו מגיעים לשם בערב מאוחר ונרדמים. המיקום של המלון טוב אך זה המלון היותר מאכזב. הימים חמים ואין מיזוג כמובן והמאוורר הקטן לא ממש עוזר..barokk hotel בעיירה היישאלום.

יום חמישי

יום ארוך בוינה יוצא לדרך

נסיעה של כשעה מובילה אותנו לגנים המקסימים של ארמון שנבורן. אנחנו לא נכנסים פנימה אלא שמים פעמינו לגן החיות הסמוך. הילדים מוקסמים – כלבי ים ופינגווינים שרואים קרוב כל כך קואלה מקסימה ישנה ובכלל הגן מדהים.

משם נסענו לקניון מפלצתי. צריך להרגיע את דחף הקניות. הקניון ענק בכל קנה מידה והכי חשוב יש בו את חנות החובה בחול פרימארק והקניןן נקרא scs shopping mall.

סיימנו את היום בפרטר – הלונה פארק של וינה שהיתרון שלו שאתה משלם לכל מתקן בנפרד – זה יתרון כי אין תורים. הגבלנו את הילדים לבחור 4 מתקנים – הם היו מרוצים ועייפים מאד חזרנו למלון

יום ששי

מתחיל באאוטלט שבאוסטריה סמוך לגבול עם הונגריה. הוא נמצא בעיירה parndorf אנחנו לא מצאנו בו מציאות. צריך סבלנות והיה חם אז נסענו לאגם neusiedler am see שילמנו 12 יורו ונכנסנו לחוף מסודר כמו שהאוסטרים יודעים לסדר ונהנו מהמים הנעימים שלהפתעתי לא היו קרים בכלל.

יום שבת

משבת עד יום שלישי מועד חזרתנו היינו בבודפשט. עיר מדהימה שמצאנו שגם הילדים אהבו.

הקרקס הוא חובה והילדים ממש התרגשו ממנו

הסיור היהודי חשוב: בית הכנסת הגדול מרשים ויש בו מימדים כנסייתים ,החוויה של אנדרטת הנעליים עוצמתית.

הילדים גם אהבו מאד את הנסיעה ברכבת התחתית. מומלץ לקנות כרטיס קבוצתי לשימוש של עשרים וארבע שעות. זה גם זול יותר וגם מאפשר ניידות מושלמת בעיר

ביום שלישי בצהריים חזרנו לפקק בכביש 6…..

במשך שבועיים לא היו לנו פקקים בכלל אבל גם לא היו לנו מזגנים והיה חם. כולם מסכימים שצריך כבר לחשוב על היעד הבא

יש רעיונות?