שנים אחרי שרצינו לעשות טיול באירופה החלטנו סוף סוף לעשות אותו. אחרי הרבה מחשבה על המסלול החלטנו לעשות טיול מעגלי של שישה שבועות בין ה-4 ליוני ל-16 ליולי שמתחיל ומסתיים בברלין. בדרך עוברים בשבע מדינות. מטיילים בעיקר בגרמניה, הולנד, בלגיה ושוויץ. אבל בנוסף מטיילים יום אחד בלוקסמבורג, יום אחד בליכטנשטיין ויום אחד באוסטריה.
בגלל שאין לנו הרבה כסף ניסינו לעשות את הטיול זול ככל האפשר. ישנו כמעט רק בהוסטלים עם עוד אנשים בחדר. אכלנו בזול ולא נכנסנו לאתרים שהיו יקרים מדי או לא מעניינים מספיק.
הזמנו עוד מהארץ מקום לישון בחמישה לילות הראשונים. אחרי זה לאורך הטיול הזמנו כל פעם לילה לעוד שבוע קדימה. נסענו עם מחשב נייד וברוב המקומות שישנו בהם היה wifi אז לא הייתה בעיה ולא היינו צריכים לשלם על האינטרנט.
הזמנו גם רכב מהארץ דרך חברת סיקסט. הזמנו את הרכב הכי קטן שהם נתנו ל-39 יום.
נעזרנו בלתכנן את הטיול ולאורך הטיול בכמה ספרים. טסנו עם ספרים של שיחור על ברלין, מינכן, אמסטרדם והולנד כולה. טסנו עם ספר של אייוויטנס על גרמניה.
יום 1
טסנו לברלין עם חברת תעופה אוקראינית עם עצירה קצרה בדרך בשדה התעופה של קייב. הגענו לברלין בשעות הצהריים. נסענו להוסטל להשאיר את התיקים שלנו ואז נסענו לטייל קצת בשביל לנצל כמה שאפשר את היום.
נסענו לתחנת צו הסמוכה לגן חיות ומשם הלכנו לראות את הכנסייה המפורסמת ע"ש הקייזר וילהלם הראשון. הכנסייה אמורה להיות מאוד מרשימה מבחוץ אבל לצערנו היא היתה מכוסה בבד כי היא בשיפוצים. למרות זאת יכולנו להיכנס פנימה ולהתרשם ממנה. כשסיימנו בכנסיה יצאנו החוצה והסתובבנו קצת ברחוב הקניות המפורסם של ברלין קו-דאם. ברחוב יש גם כלבו מפורסם בשם קה-דה-ווה אבל הוא מיועד בעיקר לאנשים עם הרבה כסף ולכן לא מומלץ במיוחד.
יום 2
את היום השני התחלנו בהליכה קצרה מההוסטל אל הרחוב המפורסם אונטר דן לידן שמוביל לכיכר פאריזר פלאץ ואל שער ברנדנבורג, אתר חובה בכל ביקור בברלין. משם המשכנו לראות את הרייכסטאג שלצערנו לא נכנסנו אליו כי צריך להזמין כרטיסים מראש ולא ידענו את זה. אבל גם מבחוץ הוא בהחלט מרשים. מאחורי הרייכסטאג ראינו את משכן הקנצלר שבו נמצאת היום הקנצלרית של גרמניה מרקל. משם המשכנו לפארק העצום טירגארטן שבמרכזו ראינו את עמוד הניצחון המפורסם. ניתן לעלות במדרגות לפסגת העמוד בתשלום, אבל אנחנו ויתרנו על התענוג הזה. משם המשכנו בהליכה די ארוכה לעבר אנדרטת השואה המפורסמת שנראית כמו סוג של בית קברות וגם נכנסנו בחינם למוזיאון שנמצא מתחת לאנדרטה שבהחלט שווה ביקור.
המשכנו ברגל אל עבר פוטסדאמר פלאץ, בדרך ראינו לוח שמציין היכן מאמינים שהיה הבונקר המפורסם של היטלר. המשכנו בדרכנו ונכנסנו למתחם סוני סנטר הנחמד מאוד. אז המשכנו אל עבר צ'ק פוינט צ'ארלי ובדרך עברנו ליד הטופוגרפיה של הטרור שלא נכנסנו אליה וליד שרידים של חומת ברלין. צ'ק פוינט צ'רלי קצת מיותר בעינינו ובגלל זה גם ויתרנו על המוזיאון שלו. המשכנו משם למוזיאון היהודי הסמוך. זה עולה 5 אירו כניסה אבל שווה בכל זאת ביקור. יש שם חלק על השואה וחלק על המסורות השונות של היהודים וזה נחמד מאוד.
יום 3
את היום השלישי התחלנו בכיכר אלכסנדר פלאץ המפורסמת. הלכנו אז לראות את בניין העירייה החדש שמולו נמצאת מזרקת נפטון ומשמאלה נמצא מגדל הטלוויזיה. עלינו למגדל הטלוויזיה בעלות של 12 אירו לאדם. זה די יקר אבל הנופים היפים שרואים מלמעלה בהחלט שווים את המחיר. יש שם גם פלטות כאלה ליד החלונות שבהם רשום על האתרים שרואים מהחלונות. לא צריך לעלות למגדל במדרגות כי יש מעלית מהירה במיוחד שמעלה אותך למעלה.
כשירדנו מהמגדל נכנסנו ללא תשלום לכנסיית מאריאן קירכה שבה יש את הציור המפורסם ריקוד המתים.
משם הלכנו לרובע ניקולאי היפה וראינו מבחוץ את כנסיית ניקולאי שאליה לא נכנסנו כי היא נראתה לנו קצת יקרה מדי. קרוב לכנסייה נמצא מוזיאון ארמון אפרים שגם אליו לא נכנסנו כי לא המליצו על כך. הסתפקנו במבט מבחוץ על המרפסות הזהובות המפורסמות של הארמון שבהחלט מומלץ ללכת להעיף עליהן מבט.
משם הלכנו לראות את בית הכנסת החדש המרשים מאוד שניתן להיכנס אליו בתשלום או כמונו להסתפק במבט מבחוץ.
המשכנו משם לעוד אתר יהודי. בית הקברות היהודי במיטה. יש בחוץ אנדרטת זיכרון לשואה ובפנים בין הקברים יש גם מצבה של משה מנדלסון אבי תנועת ההשכלה היהודית.
הלכנו אז לראות את הכנסייה הגדולה והמרשימה בברלין ברלינר דום. הכניסה לכנסייה עולה 7 אירו לאדם אבל היא בהחלט מצדיקה את המחיר. הכנסייה מאוד גדולה ומרשימה וניתן גם לעלות למעלה לכיפה ללא תוספת מחיר. העלייה היא במדרגות וזה קצת קשה אבל בהחלט שווה את זה. כל פעם מגיעים לקומה ומטיילים ואתה חושב שבזה זה מסתכם אבל אז יש עוד קומה לעלות אליה. בקומה האחרונה כבר יוצאים החוצה ומטיילים על הגג ונהנים מהנוף המרשים והאוויר הנעים שיש שם גם בקיץ. אחרי זה ניתן גם לרדת למרתף אל הקריפטה ששם רואים קברים של כל מיני אנשים חשובים.
יום 4
בבוקר היום הזה עזבנו את ההוסטל שישנו בו והשארנו את התיקים שלנו בלוקר בתחנת הרכבת פרידריך שטראסה הקרובה להוסטל בעלות של 5 אירו. משם הלכנו ברגל לפינת הרחובות מוהרנשטראסה ושרלוטנשטראסה לשוקולטייר המפורסם פאסבנדר אונד ראוש. יש שם שוקולדים בכל מיני צורות למכירה במחירים די גבוהים אבל הסיבה שהלכנו לשם זה כי יש דגמים משוקולד של אתרים מפורסמים בברלין. זה מאד נחמד לראות ולצלם ומומלץ ביותר לקפוץ לשם.
קרוב מאד לשם נמצאת כיכר ז'נדארמנמארקט, אחת הכיכרות היפות בברלין. שם ראינו את הקתדרלה הגרמנית והצרפתית, את בית הקונצרטים המרשים ומזרקה שנמצאת באמצע הכיכר.
משם המשכנו אל עבר כיכר בבלפלאץ. בכיכר ראינו את בניין האופרה המלכותית ואת הקתדרלה על שם הדוויג הקדושה. בכיכר זו שרפו הנאצים ספרים ב-1933 וכיום במרכז הכיכר יש אנדרטה לזכר היום הזה.
קרוב מאוד לכיכר נמצא בית המשמר החדש שהלכנו לראות שבו גם ראינו את הפסל של האם ובנה המת.
משם נסענו לראות את האיסט סייד גאלרי המפורסם. זה החלק הארוך ביותר שנשאר מחומת ברלין שמגוון אמנים ציירו עליה. זאת הליכה לא קצרה אבל זה מאד נחמד ובהחלט שווה ביקור.
משם נסענו לקחת את התיקים שלנו מהלוקר בתחנת הרכבת ומשם נסענו ברכבת לתחנת צו. מהתחנה הלכנו ברגל למקום שנקרא אירופה-סנטר, משם לקחנו את האוטו ששכרנו. קיבלנו מכונית פורד פיאסטה ידנית חדשה יחסית שליוותה אותנו עד סוף הטיול. השתמשנו לאורך הטיול בג'י פי אס ששכרנו עוד בארץ עם מפות של אירופה והוא מאד עזר לנו להגיע מיעד ליעד ובמיוחד למצוא את המקומות שבהם ישנו. נסענו עם האוטו נסיעה די ארוכה לכיוון צפון גרמניה עד לבית הארחה ליד העיירה הקטנה דרסקוב ששם ישנו בלילה.
יום 5
באותו בוקר יצאנו מבית ההארחה שבו ישנו ונסענו צפונה לאי רוגן. הגענו לאי במעבורת שעלתה לנו 6.1 אירו. יש גשר שממנו אפשר להגיע לאי אבל אנחנו בחרנו במעבורת. אחרי שהגענו לאי נסענו לעיר הקטנה פוטבוס. הסתובבנו קצת בעיר ואז נסענו לעיר בינץ שידועה בעיקר בחוף היפה שלה. משם נסענו לעיר סאסניץ שממנה יש שילוט שמוביל לפארק הלאומי יאזמונד.
נסענו לפארק בדרך מאוד יפה וחנינו בחניון של הפארק. משם אפשר ללכת לפארק ברגל או לתפוס שאטל די זול שלוקח אותך לשם. אנחנו נסענו עם השאטל. בפארק יש כל מיני מסלולים שאפשר ללכת בהם ויש גם הרבה נקודות תצפית ממש יפות. טיילנו בפארק היפה הזה וממש נהנינו שם. יש נקודת תצפית אחת מאוד מפורסמת שם שעולה די הרבה כסף אז החלטנו לוותר עליה, כי יש נקודות תצפית אחרות שלא עולות כסף.
משם עזבנו את האי דרך הגשר שמחבר את האי עם שאר המדינה. נסענו לעיר שטראלזונד שנמצאת קרוב יחסית לאי. כשהגענו לעיר חנינו קרוב למרכז העיר וטיילנו ברגל. ראינו בהתחלה את כיכר אלטרמארקט ואת כנסיית מריה הקדושה שנמצאת בכיכר. זאת הכנסייה הגדולה והיפה בעיר וגם נכנסנו אליה ללא תשלום. המשכנו משם לטייל בעיר וראינו את בית העירייה המרשים ואת הכנסיות מיכאל הקדוש וניקולאי הקדוש. את שתי הכנסיות ראינו רק מבחוץ כי כבר היה מאוחר והן היו סגורות.
משם נסענו לעיר רוסטוק שנמצאת כמאה ק"מ מערבה משטראלזונד ושם ישנו באותו לילה.
יום 6
בבוקר נסענו למרכז העיר וחנינו בחניון לא רחוק משם. התחלנו עם טיול קצר במרינה. אז המשכנו אל עבר העיר העתיקה וראינו את השרידים של חומת העיר העתיקה ואת המגדל היחיד ששרד ממנה. המשכנו בטיול במדרחוב וראינו גם מזרקה חמודה שם. המשכנו אל עבר כנסיית מריה הקדושה ונכנסנו אליה ללא תשלום. הכנסייה מאד נחמדה והאטרקציה המרכזית היא השעון האסטרונומי שנמצא בתוכה. משם המשכנו וראינו את בית העירייה הישן ואת השער של העיר העתיקה שנשמר יפה עד היום. בהמשך ראינו עוד שתי כנסיות יפות מבחוץ, את כנסיית ניקולאי הקדוש ואת כנסיית פטרי הקדוש.
נסענו למלון זול בצפון העיר שבו ישנו באותו לילה. רצינו לנסוע לראות מגדלור שיש בצפון העיר אבל לא הספקנו להגיע בזמן לצערנו.
יום 7
בבוקר נסענו כתשעים ק"מ דרומית מערבית אל עבר העיר שוורין. חנינו במרכז העיר והלכנו לראות את הארמון המפורסם והמרשים מאד של העיר שמשמש היום כמקום מושבו של הפרלמנט של המחוז כולו כי שוורין היא עיר הבירה של המחוז מקלנבורג-פורפומרן. לארמון נכנסנו בחינם וטיילנו בו קצת, היכן שניתן היה להיכנס. אפשר גם להירשם לסיור מודרך ללא תשלום שמעלה אותך למגדל של הארמון אבל אנחנו לא עשינו זאת.
מאחורי הארמון יש גשר שמוביל אל גני הארמון. הלכנו לשם ומאוד נהנינו. הגנים מאוד יפים ואפשר לטייל בהם, במדשאות, באגם, בגשרים הרבים ובגן הפסלים וזה שווה ביותר.
אחרי זה הלכנו לראות את הכנסייה הראשית של שוורין, הדום. נכנסנו לכנסייה ללא תשלום ובהחלט התרשמנו. בנוסף ראינו מבחוץ את כנסיית ניקולאי הקדוש ועוד כנסייה אחת שאליה לא נכנסנו. אחרי זה הלכנו אל ההוסטל שבו ישנו קרוב יחסית אל מרכז העיר.
יום 8
בבוקר נסענו כשמונים ק"מ צפונית מערבית אל עבר העיר ליבק. מצאנו חניה בחינם ממש ליד הכניסה לעיר העתיקה והלכנו לטייל בעיר ברגל. נכנסנו אל העיר העתיקה דרך שער העיר שנשמר מאוד יפה. אחרי זה הגענו אל בית החולים רוח הקודש, מבנה מאוד ישן ומרשים. ניתן להיכנס אליו ולסייר בו אבל אנחנו לא יכולנו להיכנס כי הוא היה סגור.
משם המשכנו אל כנסיית יעקב הקדוש שאליה גם נכנסנו. הכנסייה יפה וגם יש בה סירה לזכר כמה מתושבי העיר שטבעו.
משם המשכנו לראות את בית העירייה העתיק של העיר וגם את כנסיית מריה הקדושה. מחוץ לכניסת הכנסיה יש פסל של השטן עם סיפור חמוד עליו ועל בניית הכנסייה. בתוך הכנסייה יש שעון אסטרונומי יפה וגם כמה צלבים ישנים שבורים שלא הבנו את המשמעות שלהן.
המשכנו אז אל כנסיית הלב הקדוש של ישו. אל הכנסייה הזאת לא יכולנו להיכנס בגלל שהיא בשיפוצים. יש בכנסייה גם אנדרטה לזכר ארבעה כמרים שנרצחו במלחמת העולם השנייה בגלל שהם התנגדו למשטר הנאצי, אבל לצערנו גם אותה לא יכולנו לראות.
קרוב לשם יש את הקתדרלה של ליבק שאליה נכנסנו אבל לא כל כך התרשמנו. הדבר היחיד שיש לראות שם זה צלב גדול ומעוצב יפה מעץ, אבל גם הוא לא כל כך מרשים.
דבר אחרון שהלכנו לראות זה המבנה הכי מפורסם בליבק, שער העיר העתיק והשמור היטב. הוא היה קצת רחוק מכל שאר הדברים אבל הוא מאוד מרשים ושווה ללכת להעיף מבט.
משם חזרנו לאוטו ונסענו כשבעים ק"מ דרומית מערבית אל עבר העיר המבורג. שם נסענו להוסטל שבו ישנו שני לילות.
יום 9
ההוסטל שישנו בו היה ממש קרוב למרכז העיר אז קמנו מוקדם בבוקר והלכנו ברגל להסתובב בעיר. התחלנו בכנסיית פטרי הקדוש שראינו רק מבחוץ כי היא הייתה סגורה. משם המשכנו לכיכר העירייה. ראינו את בית העירייה המרשים וגם נכנסנו לתוכו, אם כי הוא פחות מרשים מבפנים. בכיכר ראינו גם עמוד אנדרטה שבנו לזכר מלחמת העולם הראשונה.
משם המשכנו אל כנסיית ניקולאי הקדוש שכל מה שנשאר ממנה הוא מגדל אחד מאוד גבוה ומרשים שניתן גם לעלות אליו בתשלום, אך אנחנו ויתרנו על זה. קרוב מאוד לשם ראינו את כנסיית קתרינה שלא יכולנו להיכנס אליה בגלל שהיא בשיפוצים, אבל גם מבחוץ היא מאוד יפה.
המשכנו לכנסיית מיכאליס הקדוש המרשימה עם מגדל השעון הגבוה. בכניסה לכנסייה יש מעל הדלת פסל מאוד מרשים של מלאך הורג שד. עלינו למגדל של הכנסייה בתשלום ונהנינו מהנוף היפה של כל המבורג שרואים משם. כשיצאנו מהכנסייה הלכנו לפארק קטן בו יש פסל ענק של ביסמרק. פסל לא כל כך יפה, אבל הגודל העצום שלו בהחלט עושה רושם.
אחרי זה נסענו לגן החיות של העיר. לא נכנסו לגן חיות אלא לאקווריום שנמצא בסמוך אליו בעלות של 14 אירו לאדם. זה היה קצת יקר אבל בהחלט שווה את הכסף. המקום היה מאוד יפה ומרשים עם מגוון של דגים ויצורים ימיים ואפילו תנינים היו שם. משם נסענו לראות את כנסיית יעקב הקדוש הנחמדה שאליה נכנסנו ללא תשלום ונהנינו לראות אותה גם מבפנים וגם מבחוץ.
בזה בעצם סיימנו את הטיול שלנו בהמבורג. ראינו את כל מה שרצינו לראות חוץ מאת הנמל הישן שבו יש כמה אטרקציות נחמדות אבל כבר לא היה לנו זמן להגיע לשם.
יום 10
בבוקר נסענו כמאה שלושים ק"מ מערבית אל העיר ברמן. חנינו קרוב למרכז העיר ויצאנו לטייל קצת בעיר. הלכנו לכיכר המרכזית שבה היו כמה מבנים מרשימים לראות. היה שם את בית העירייה החדש שהוא מאוד יפה, פסל של בעלי חיים שעומדים אחד על השני למען נגני ברמן ופסל חשוב של אביר.
בנוסף נמצאת שם כנסיית הדום של פטרי הקדוש. נכנסנו לכנסייה והתרשמנו ממנה בהחלט ובנוסף נכנסנו לקריפטה וראינו שם כמה מומיות שמורות במצב די טוב. די קרוב לשם נמצאת כנסיית גבירתנו האהובה שאותה ראינו רק מבחוץ.
נפרדנו אז מברמן ונסענו כחמישים ק"מ מערבית אל העיר אולדנבורג. בעיר הזאת לא היה יותר מדי מה לראות. כל מה שראינו שם היה הארמון של העיר וכנסיית למברטי הקדוש שהייתה יפה מבחוץ אבל די מוזרה מבפנים. מבחוץ היא נראית מאוד ישנה אבל מבפנים היא נראית די חדשה וריקנית, אז זה היה קצת מוזר.
בשלב זה נפרדנו מגרמניה. נסענו כמאה שלושים ק"מ מערבה בדרך לחרונינגן ובדרך חצינו את הגבול להולנד. נסענו להוסטל שנמצא כרבע שעה הליכה ממרכז העיר ושם ישנו באותו לילה.
יום 11
בבוקר הלכנו ברגל כרבע שעה הליכה אל עבר מרכז העיר של חרונינגן. בפעם הראשונה בטיול לא קיבלנו מפה בחינם מלשכת התיירות המקומית. הם אמרו שמפה עולה 1.5 אירו ואנחנו החלטנו לוותר כי חבל לבזבז כסף על מפה כשאנחנו מתכננים להיות בעיר רק כמה שעות. העובדה שלא הייתה לנו מפה קצת הקשתה עלינו אבל הסתדרנו סך הכל.
ראינו מבחוץ את כנסיית מרטיני. בנוסף ראינו את גני הנסיך. זה היה גן נחמד אבל די קטן ולא כל כך מרשים. משם הלכנו ברגל אל עבר התחנה המרכזית של האוטובוסים ותפסנו אוטובוס במחיר של 3 אירו הלוך חזור אל עבר פרבר של חרונינגן בשם הארן ששם נמצאים הגנים הבוטניים של האזור. נכנסנו פנימה במחיר של 7 אירו לאדם. המקום פשוט עצום. הוא מחולק לכמה חלקים ויש בו המון מה לראות. יש שם כמה חממות ואזורים שמגדלים כל מני סוגים של עצים, יש מקום שבו מגדלים כל מיני סוגים של חרקים ועוד. העברנו במקום כמה שעות טובות והיה מאוד נחמד אם כי לא בטוח ששווה מחיר כל כך יקר.
משם חזרנו חזרה להוסטל לישון עוד לילה בעיר.
יום 12
בבוקר נכנסנו לאוטו ויצאנו למסע ארוך של קצת יותר ממאתיים ק"מ אל עבר אמסטרדם עם כמה עצירות בדרך.
התחלנו עם נסיעה אל עבר העיר הקטנה מדמבליק. בדרך עברנו על סכר ענק באורך של שלושים ומשהו ק"מ. בעיר מדמבליק כל מה שהיה לראות זאת מצודה יפה וחמודה בשם ראדבאוט שלא יכולנו להיכנס אליה אבל היא הייתה יפה גם מבחוץ.
משם המשכנו אל עבר כפר הדייגים המפורסם פולנדאם. חנינו ממש ליד לשכת התיירות ששם נתנו לנו בחינם מפה של העיר והלכנו מרחק של כמה דקות הליכה אל עבר איזור החנויות. המקום היה מאוד יפה ונחמד ונהנינו להסתובב שם. אכלנו במסעדת דגים ואכלנו ופל בלגי קצת יקר אבל ממש טעים. הבאסה היחידה הייתה שהיו שם המון המון ישראלים אבל אין מה לעשות, הם נמצאים בכל מקום.
משם המשכנו לעיירה הקרובה מוניקנדאם. זאת עיירה מאוד קטנה וחמודה. טיילנו בה קצת והגענו למקום נחמד שהיו בו תותחים. ליד התותחים להפתעתנו גילינו שיש בית קברות יהודי. הוא לא כזה מעניין אבל היה בזה משהו נחמד, למצוא בית קברות יהודי לא מוכר בעיירה כזאת קטנה.
משם המשכנו אל עבר אמסטרדם אל ההוסטל שבו ישנו ארבעה לילות. בהמלצת הפקיד בהוסטל, נסענו להחנות את האוטו בחניון של חנה וסע. החניה עולה 8 אירו ליום ומקבלים כרטיס הלוך חזור לתחבורה הציבורית כמספר האנשים באוטו.
יום 13
התחלנו את היום בנסיעה בטראם אל כיכר דאם. בכיכר היפה והמרכזית הזאת ראינו את ארמון המלוכה שלצערנו לא יכולנו להיכנס אליו. בנוסף לידו ראינו את הכנסייה החדשה מבחוץ, כי היא הייתה קצת יקרה מדי מכדי שזה ישתלם להיכנס אליה. בנוסף ליד הארמון ראינו ונכנסנו אל מרכז קניות שנמצא בתוך בניין דואר ישן ויפה מאד. בקצה הכיכר ראינו את האנדרטה הלאומית המרשימה.
משם הלכנו לטייל בעיר ברגל. הלכנו הרבה לאורך התעלה ועברנו גם ליד מוזיאון החשיש שרצינו להיכנס אליו אבל הוא עלה 9 אירו לאדם אז ויתרנו. המשכנו ללכת עד שהגענו אל בית הכנסת הפורטוגזי, שרצינו להיכנס אליו אבל לא יכולנו בגלל שזה היה יום שבת.
מאחורי בית הכנסת ראינו פסל שבנו לזכר פועלי הנמל שנהרגו בזמן מלחמת העולם השנייה.
הלכנו משם ברגל לראות את בניין הולנדשה שאובורך ששימש כנקודת איסוף של יהודי הולנד שמשם הם נשלחו אל מחנות ריכוז והשמדה וכיום יש בו מוזיאון לזכר קורבנות השואה של הולנד. בדרך לשם עברנו במקרה ליד אנדרטה לזכר האילמים, חרשים ועיוורים שנרצחו במלחמת העולם השנייה. הכניסה למוזיאון היא ללא תשלום. יש שם את השמות של היהודים ההולנדים שנרצחו בשואה, עמוד זיכרון ואש תמיד.
משם הלכנו אל כיכר רמברנדט שבה יש גם פסל שלו. משם המשכנו אל שוק הפרחים הצף המפורסם של אמסטרדם. השוק די ארוך ויפה ומאד נחמד להסתובב בו. ליד השוק, כשעוברים בין החנויות השונות של השוק עוברים גם ליד שתי חנויות גבינות. נכנסנו אל החנויות ושם נותנים טעימות של מגוון גדול של גבינות צהובות הולנדיות ממש ממש טעימות. מאד נהנינו שם ועברנו בין שתי החנויות האלה יותר מפעם אחת.
אחרי זה הסתובבנו קצת במדרחוב הארוך המלא חנויות שיש ליד השוק ובערב הלכנו למוזיאון הסקס שנמצא קרוב אל תחנת הרכבת המרכזית. המוזיאון די זול, עולה 4 אירו כניסה לאדם וזה בהחלט שווה. המוזיאון די גדול ומאד נחמד להסתובב בו, כך שזה מעביר את הזמן וזה בהחלט מומלץ.
בזה סיימנו את היום הראשון שלנו בעיר וחזרנו להוסטל שלנו.
יום 14
בבוקר נסענו צפונית לאמסטרדם, למוזיאון הפתוח זאנסה סקאנס. הכניסה היא ללא תשלום אבל החניה שם עולה 7.5 אירו לכל היום. המקום בנוי בעצם בצורה כזאת שאתה עובר בין מוזיאונים קטנים שכל אחד הוא על משהו אחר. בין המוזיאונים יש גם מלא טחנות רוח פעילות שאפשר להסתכל עליהן מבחוץ כמונו או להיכנס לאחת מהן בעלות של 3 אירו לאדם. אנחנו התחלנו בזה שנכנסנו למוזיאון על קבקבי עץ. מראים שם קבקבים שונים בכל מיני צבעים וגם כאלה לאירועים שונים כמו לחתונות. האטרקציה המרכזית היא בחור שמראה לך איך מייצרים אותם בחמש דקות סך הכל.
משם המשכנו למוזיאון על גבינות שמראה איך מייצרים גבינות ויש שם טעימות כמו שהיה ליד שוק הפרחים הצף באמסטרדם, אז מאד נהנינו גם שם.
נכנסנו גם לטחנת רוח ללא תשלום שבה היה מוזיאון על תבלינים וגם למוזיאון שמראה את המכולת הראשונה שממנה התחילה רשת הסופרים המצליחה של הולנד אלברט היין. היה שם גם מוזיאון של שעונים בתשלום שעליו ויתרנו.
משם נסענו לעיר קטנה ליד בשם זאנדאם. לא היה יותר מדי מה לראות בעיר וגם לא היה יותר מדי מה לעשות שם כי זה היה יום ראשון והכול היה סגור.
משם כבר חזרנו לאמסטרדם והעברנו את המשך היום בסתם להסתובב כי לא היה יותר מדי מה לעשות ביום ראשון אחר הצהריים.
יום 15
נסענו בבוקר לבקר בבית אנה פרנק. באנו לשם די מוקדם אבל עדיין היה תור ארוך בכניסה, אם כי הרבה פחות מזה שהיה כשיצאנו משם. הכניסה למוזיאון עלתה 9 אירו לאדם. זה די יקר אבל זה היה מקום חשוב לבקר בו אז שילמנו ונכנסנו. המקום היה בהחלט מעניין וגם עצוב לדעת שאחרי כל הזמן שהמשפחה הזאת התחבאה שם בסוף הם נתפסו וכמעט כולם מתו.
כשיצאנו משם הלכנו לטייל קצת ברובע יורדאן וראינו שם גם שוק נחמד. משם נסענו אל מוזיאום פליין וראינו את השלט המפורסם I Amsterdam.
נסענו אחרי זה ברכבת אל אצטדיון אמסטרדם ארנה. לקחנו שם סיור מודרך של 45 דקות בעלות של 10 אירו לאדם. הסיור היה מאוד נחמד. נתנו לנו לעמוד ביציע ולהשקיף על האצטדיון. אחרי זה ירדנו למטה ועמדנו מול הדשא. ראינו גם את חדרי ההלבשה ואת חדר העיתונאים והיה מאוד נחמד.
חזרנו למרכז העיר והלכנו לעשות טיול קטן ברובע החלונות האדומים המפורסם. היה יחסית מוקדם אבל ראינו כבר כמה בנות בחלונות ואפילו ראינו בחור אחד נכנס פנימה. אז היה נחמד מאוד.
בזה בעצם הסתכם הטיול שלנו באמסטרדם שבה נהנינו מאד.
יום 16
בבוקר נכנסנו לאוטו ונסענו כארבעים ק"מ דרומית מערבית אל עבר העיר ליידן. חנינו קרוב למרכז העיר והלכנו לטייל בעיר ברגל. התחלנו בזה שעברנו ליד כנסיית מארה וראינו אותה רק מבחוץ. אחרי זה הגענו אל המדרחוב שבתחילתו ראינו את כנסיית הרטה-ברוך גם מבחוץ. המשכנו בטיול וראינו את גשר התירס הנחמד שנחשב די מפורסם בעיר. בסמוך לגשר ראינו את בית העירייה העתיק והמרשים של העיר.
המשכנו משם אל כנסיית פיטר שאליה נכנסנו ללא תשלום והיה שם מאוד נחמד. משם המשכנו אל הכלא הישן גראבנשטיין, מבנה ישן ומרשים שמולו יש כיכר שבה נהגו להוציא אנשים להורג בעבר הרחוק. כיום הכלא משמש כפקולטה למשפטים של האוניברסיטה המקומית. ראינו גם את כנסיית הוכלנדסה המרשימה.
לאחר מכן, אחרי די הרבה חיפושים מצאנו את מצודת ליידן. זאת מצודה קטנה שבנויה במעגל כזה שאפשר להיכנס אליה ללא תשלום. בתוך המעגל אין ממש מה לראות אבל ניתן לעלות במדרגות לחומה ולעשות סיבוב מסביב למצודה. זה נחמד וגם יש משם נוף יפה אז מומלץ לקפוץ לשם.
חזרנו לאוטו ונסענו כעשרים ק"מ דרומית מערבית אל העיירה הקטנה סחווניגן. העיירה היא פרבר של האג שנמצאת צפונית ממנה. היא נחשבת לעיירת חוף מאד יפה ומאד פופולארית בהולנד. שמנו את הדברים שלנו בהוסטל שבו ישנו שני לילות והחנינו את האוטו בחינם קרוב מאד להוסטל. אז הלכנו מרחק של חמש דקות הליכה אל עבר החוף היפה. טיילנו בטיילת עד שהגענו אל המזח. טיילנו על המזח ונהנינו מהנוף היפה שם. אחרי זה הלכנו לראות את המגדלור האדום החמוד שיש בחוף. לצערנו לא יכולנו להיכנס אליו כי ניתן להיכנס אליו רק איזה שעתיים ביום, פעמיים בשבוע. אז הסתפקנו במבט מבחוץ.
משם כבר חזרנו להוסטל ובזה הסתכם היום הקצת עמוס הזה שלנו בטיול.
יום 17
בבוקר תפסנו את הטראם, ממש ליד ההוסטל ונסענו כרבע שעה נסיעה עד שהגענו למרכז העיר של האג. התחלנו את הטיול שלנו בעיר בסיור במוזיאון הכלא חפאנכנפורט. בשביל להיכנס למוזיאון חייבים לקחת סיור בעלות של 7.5 אירו לאדם. הסיור נמשך כשעה והוא היה באנגלית. הסבירו לנו קצת על ההיסטוריה של הכלא, של העיר ושל המדינה וזה היה מאד נחמד ובהחלט שווה את הכסף.
כשיצאנו מהמוזיאון הלכנו לטיול מסביב לאגם וראינו את הפסל של יאנטייה הנודעת שמצביעה על הביננהוף. המשכנו משם אל הביננהוף והתרשמנו ממנו מבחוץ. נכנסנו גם למרתף שלו ששם יש תצוגה נחמדה. אחרי זה שאלנו את השומר שם שסיפר לנו שצריך ללכת לקנות כרטיסים באיזה משרד בשביל לעשות סיור בתוך המבנה. הלכנו לקנות כרטיסים במחיר של 4 אירו לאדם. לצערנו זה היה הסיור האחרון באותו יום אז הוא היה רק בהולנדית. אז לא הבנו שום דבר בסיור אבל הראו לנו סרט קצר ונתנו לנו אוזניות עם אודיו באנגלית. הסיור לקח אותנו לאולם האבירים המרשים שממנו מאד נהנינו גם מבלי להבין את המדריכה.
כשיצאנו משם הלכנו לאורך שדרות לאנגה פורהאווט שבה יש תערוכה חמודה של פסלים. המשכנו משם בהליכה לארמון פלאיס נורדיינה. לא ניתן להיכנס אליו אבל גם מבחוץ הוא מאד יפה. המשכנו משם בהליכה קצת ארוכה אל עבר בית הדין הבינלאומי לצדק. זהו בניין מאד יפה שניתן גם להיכנס אליו בחינם אבל לצערנו הגענו בדיוק בחמש שאז הוא נסגר, אז לא יכולנו להיכנס. מול הבניין יש גם אנדרטה לזכר השואה עם כיתוב בעברית.
תפסנו משם את הטראם בחזרה לסחווניגן והלכנו לביקור נחמד בחוף היפה שבו סיימנו את היום הזה.
יום 18
נסענו בבוקר כ-15 ק"מ אל העיר הקטנה והחמודה דלפט. חנינו קרוב למרכז העיר והלכנו לשם ברגל. הלכנו אל הכיכר המרכזית שבה התקיים שוק קטן וצבעוני. בקצה אחד של הכיכר ראינו את כנסיית ניואה קרק. הסתפקנו במבט עליה מבחוץ כי הכניסה אליה עלתה 3.5 אירו והתקמצנו לשלם את זה רק בשביל לראות עוד כנסייה. בקצה השני של הכיכר, ראינו את בית העירייה המרשים של העיר. עברנו לידו והמשכנו ללכת עד שהגענו אל כנסיית אאודה שגם אליה לא נכנסנו והסתפקנו במבט מבחוץ, כי גם היא עלתה 3.5 אירו והתקמצנו על המחיר. בדיעבד גילינו שהמחיר הזה הוא לשתי הכנסיות יחד וגם גילינו שיש בכנסיות קברים די חשובים אז הצטערנו שלא נכנסנו אליהן, אבל לא נורא, בפעם אחרת.
חזרנו לאוטו ונסענו כ-16 ק"מ דרומית מזרחית אל רוטרדם. החנינו את האוטו בחניון והלכנו לטייל קצת בעיר. התחלנו בהליכה אל עבר תחנת הרכבת בלאק. התחנה בנויה בצורה די יוצאת דופן ושווה להעיף עליה מבט. מול התחנה ראינו בניין שבנוי בצורת עיפרון ובתים שבנויים בצורת קובייה. ניתן להיכנס לאחד מבתי הקובייה בעלות של 2.5 אירו לאדם, אבל ויתרנו על זה. משם המשכנו ללכת וראינו בניין בשם וילמסוורף שיש לו צורה די מעניינת. המשכנו ללכת לאורך הנהר וראינו את הגשר המפורסם אראסמוס שאחרי זה גם עברנו עליו עם האוטו. המשכנו ללכת והיה שם לאורך הרחוב מלא דגלים של כל מדינות העולם. לא הבנו למה זה אבל זה היה די מגניב. המשכנו הלאה והגענו אל ספינת דה בופל שניתן גם לעלות עליה ולהתרשם, אבל רק אם קונים כרטיס למוזיאון הימי של העיר שלא נראה כל כך מעניין, אז לא עשינו את זה. בסמוך לספינה ראינו את פסל העיר ההרוסה המפורסם ובזה בעצם סיימנו את הטיול שלנו בעיר. היה בתכנון שלנו גם ללכת למוזיאון של מיני רכבות אבל לא הצלחנו למצוא אותו, ירד גשם וגם די מיהרנו אז החלטנו לעזוב את זה ולחזור לאוטו.
מרוטרדם נסענו מערבה אל שלושת האיים של זיילאנד. יש סכרים שמחברים בין האיים וזה ממש מגניב לנסוע שם. עצרנו בעיירה הקטנה זיריקזיי. החנינו את האוטו והלכנו ברגל לראות את שער העיר העתיק והמרשים, את המצודה המוזרה קצת שיש שם, את בית העירייה ואת כנסיית ליפנס הקדוש. לא יכולנו להיכנס לשום דבר כי היה כבר מאוחר אבל נהנינו להסתובב בעיירה הציורית הזאת ולהתרשם מאתריה גם מבחוץ.
אחרי שסיימנו להסתובב בעיירה, נכנסנו לאוטו ונסענו מעל שמונים ק"מ לאנטוורפן כשבדרך חצינו את הגבול לבלגיה. הגענו להוסטל שבו ישנו, שהיה כרבע שעה הליכה ממרכז העיר וסיימנו את היום.
יום 19
בבוקר השארנו את האוטו ליד ההוסטל ורק שילמנו חניה במדחן והלכנו לטייל בעיר. ראינו בהתחלה את הבנק הלאומי של בלגיה שיושב בתוך בניין מאוד מרשים. אחרי זה ראינו את הקתדרלה הגדולה והמרשימה של העיר שלא נכנסנו אליה אלא ראינו אותה רק מבחוץ.
משם המשכנו אל כיכר חרוטה-מרקט, הכיכר המרכזית של העיר. בכיכר ראינו את בית העירייה העתיק והיפה שרצינו להיכנס אליו אבל הוא היה סגור באותו יום לצערנו. מול הכיכר יש מזרקה מאוד מפורסמת של בחור שבדיוק עומד להשליך יד כרותה שהוא מחזיק. מסביב לכיכר ראינו את בתי הגילדות היפים. קרוב מאוד לכיכר יש שוקלטייר שמוכר שוקולד בלגי. הלכנו לשם וקנינו כמה פרלינים ממש טעימים. זה היה גם די זול כי לקחנו כרטיס הנחה מלשכת התיירות שנמצאת גם היא בכיכר. קרוב מאוד לכיכר יש סמטה בשם ולייקנסגאנט שנראית אותו דבר עוד מהמאה ה-16. היא לא הכי מרשימה בעולם, אבל שווה לעשות שם סיבוב קצר.
משם הלכנו הליכה קצת ארוכה אל עבר מבצר שטיין שנמצא ממש ליד נהר סחלדה. המבצר מאד מרשים ויפה מבחוץ ובהחלט מומלץ ללכת להעיף מבט ולצלם אותו, אבל מבפנים הוא נורא מאכזב. אין שום דבר בפנים חוץ מפעילות כלשהיא של ילדים, אז אין כל כך טעם להיכנס אלא להסתפק במבט מבחוץ. משם בהליכה קצרה הגענו אל כנסיית הקדוש פול שגם אליה לא יכולנו להיכנס כי היא הייתה סגורה ונאלצנו להסתפק במבט מבחוץ.
בזה סיימנו את הטיול שלנו בעיר. חזרנו לאוטו ונסענו כ-45 ק"מ דרומה אל עבר עיר הבירה של בלגיה- בריסל. כשהגענו לעיר נסענו אל המלון שבו ישנו שני לילות. זה היה המלון הראשון שישנו בו בכל הטיול ובהחלט נהנינו שם. לא תכננו לישון במלון, פשוט עד שחיפשנו מקום לישון בו כבר היה מאוחר מדי בשביל למצוא הוסטל והמלון הזה היה המקום הכי זול שמצאנו. בסוף הוא דווקא היה לגמרי שווה את הכסף.
מכיוון שכבר היה מאוחר מדי מכדי ללכת לטייל בעיר הסתפקנו בטיול בקניון שהיה ממש קרוב למלון והיה ממש נחמד שם.
יום 20
התחלנו את היום הראשון שלנו בבריסל בזה שנסענו ברכבת אל תחנה שבה יש כל מיני אתרים. אנחנו בחרנו להיכנס למיני אירופה, אם כי יכולנו לראות משם גם את האטומיום אליו לא נכנסנו אלא הסתפקנו במבט מבחוץ. הכניסה אל מיני אירופה הייתה די יקרה. זה עולה 13.8 אירו לאדם אבל היה מאוד נחמד שם אז אפשר להגיד שזה היה שווה את הכסף. יש שם דגמים קטנים של כל המדינות החברות באיחוד האירופי. ונתנו לנו חוברת הסבר בעברית, מה שגם היה מאד נחמד.
כשיצאנו משם רצינו ללכת לראות את הארמון של המלך שאמור להיות קרוב לשם, אבל לא הבנו איפה זה בדיוק והיינו די קצרים בזמן, אז ויתרנו וחזרנו לרכבת. נסענו אל תחנת הרכבת הסמוכה אל היכל המשפט שם התחלנו את הסיור שלנו בעיר. זה מבנה עצום ומאד מרשים שכבר לא נמצא בשימוש ולא ניתן להיכנס אליו אבל הוא מאד יפה ושווה לראות אותו. חצינו את הכביש והתחלנו ללכת לכיוון מרכז העיר. עברנו בדרך ליד בית הכנסת הגדול והיפה שהשתמר היטב.
בהמשך הרחוב ראינו את כנסיית נוטרה דאם המרשימה ביותר שאליה נכנסנו ללא תשלום. מול הכנסייה, בצד השני של הרחוב יש גן קטן ויפה. יש שם פסלים ומזרקה יפה באמצע. אם עולים במדרגות בגן רואים גם ארמון קטן למעלה. המשכנו עוד ברחוב והגענו לכנסיית ג'ק הקדוש שאליה נכנסנו ללא תשלום ומול הכנסייה בכיכר ראינו את פסל מלך ירושלים.
הלכנו מסביב לכנסייה וראינו את ארמון המלך. ארמון די צנוע שלא ניתן להיכנס אליו. מול הארמון נמצא פארק בריסל שאותו חצינו לאורכו. בסוף הפארק ראינו את בית הפרלמנט האירופי. משם הלכנו הליכה ארוכה יחסית אל עמוד הקונגרס הגבוה והמרשים שמנציח את הקמתה של בלגיה ויש בו גם אנדרטה לזכר מלחמת העולם הראשונה. משם המשכנו בהליכה קצרה אל עבר הקתדרלה המרשימה מבפנים ומבחוץ שנכנסנו אליה ללא תשלום. הדבר היחיד שכן עלה כסף זה אתר ארכיאולוגי שנמצא מתחת לקתדרלה ועולה אירו אחד לאדם. לחובבי הארכיאולוגיה זה מאד מומלץ.
משם המשכנו אל הכיכר המרכזית של העיר, כיכר גראן פלאס. בכיכר ראינו את בית העירייה ואת בתי הגילדות הרבים והמהממים. ממש ליד הכיכר נכנסנו למוזיאון השוקולד והקקאו בעלות של 5.5 אירו לאדם. המוזיאון היה ממש מעניין. הסבירו שם על ההיסטוריה של השוקולד וזה היה מאד נחמד. בנוסף גם מחלקים שם טעימות של שוקולד במגוון טעמים. האטרקציה המרכזית במוזיאון הייתה הדגמה שעושה שוקלטייר מקצועי בה הוא מראה איך עושים פרלינים ובובות משוקולד בכל מיני צורות וזה היה ממש מגניב.
משם המשכנו לעבר הפסל המפורסם של הילד המשתין. הפסל נורא קטן ולא מרשים במיוחד אבל זה משהו שחייבים לראות אם מבקרים בבריסל. כשאנחנו היינו שם הוא היה לבוש בבגדים של לוקסמבורג בגלל שזה היה איזה חג לאומי שלהם. מדי פעם מלבישים אותו בתלבושת אחרת. משם המשכנו בהליכה קצרה אל בית הבורסה הישן וכנסיית ניקולאס הקדוש שאליה נכנסנו ללא תשלום. משם התחלנו את דרכנו בחזרה למלון ובדרך עברנו בכיכר המרטירים הלא מעניינת במיוחד. בזה סיימנו את היום הראשון שלנו בבריסל.
יום 21
ביום השני בבריסל נסענו לראות את פארק היובל. נסענו לשם ברכבת וירדנו בתחנה שנמצאת ממש ליד הפארק. האטרקציה בפארק היא שני מוזיאונים שיש שם, אחד לצבא ואחד למכוניות. ביניהם יש שער ענק שדומה מאד לשער ברנדנבורג בברלין. נכנסנו אל מוזיאון הצבא ללא תשלום והעברנו שם כמה שעות בהסתובבויות בין המוצגים. המוזיאון עצום ומציג המון דברים. הבעיה העיקרית היא שרק מעט מן ההסברים על המוצגים הם באנגלית וקשה מאד להבין מה אתה רואה. אפשר להינות גם מבלי להבין, אבל עדיין זה קצת מאכזב.
כשסיימנו במוזיאון לא הלכנו למוזיאון המכוניות בגלל שהוא יקר (9 אירו לאדם) ובגלל שלא היה לנו זמן לזה. חזרנו לרכבת ונסענו למלון בשביל לקחת את האוטו שלנו. נסענו משם כ-15 ק"מ אל שדה הקרב בווטרלו. חנינו בחינם בחניון שלהם ונכנסנו אל מרכז המבקרים. קנינו כרטיס משולב במחיר של 8.7 אירו לאדם. הכרטיס כלל כניסה לשני סרטים, עלייה למצפה תל האריה, כניסה למוזיאון השעווה וכניסה אל הפנורמה. התחלנו עם הסרטים. הראשון סקר את הקרב, את מה שהוביל אליו ואת תוצאותיו. השני היה עריכה קצרה של סרט צרפתי ישן על הקרב. שניהם היו נחמדים ונהנינו מהם.
אחרי זה יצאנו החוצה בשביל לעלות למצפה האריה. ירד קצת גשם אבל זה לא הפריע יותר מדי וטיפסנו למעלה מעל 300 מדרגות עד לפסל האריה. כשמגיעים למעלה מרגישים שם רוחות ממש חזקות. רואים משם את שדה הקרב וגם נוף יפה. בנוסף יש איזה לוח עם הסברים על הקרב שהתנהל שם. זו הייתה חוויה די מגניבה ושמחנו שעלינו למרות שזה היה מאד מעייף.
כשירדנו משם הלכנו לראות את הפנורמה שנמצאת ליד. זאת פנורמה של הקרב. יש שם ציורים ודמויות של חיילים וסוסים, ובנוסף גם יש רמקולים שמשמיעים קולות של שדה קרב. אז זה היה די מגניב סך הכל.
אחרי זה חצינו את הכביש אל מוזיאון השעווה. היו שם כל מיני דמויות חשובות של אנשים שהשתתפו בקרב. לכל חלון שבו היו דמויות היו גם הסברים באנגלית על הדמויות שראינו. אז זה היה מאד נחמד וגם למדנו מהביקור שם קצת היסטוריה על הקרב ובכלל.
חזרנו לאוטו ונסענו כשישים ק"מ דרומית מזרחית אל עבר העיר נאמור. נסענו להוסטל שבו ישנו והחנינו את האוטו מולו בחינם. משם הלכנו ברגל הליכה די ארוכה אל עבר מרכז העיר. הגענו לעיר די מאוחר אז המקום היה די נטוש אבל החלטנו בכל זאת לטייל קצת בעיר. ראינו את המצודה אבל לא יכולנו להיכנס אליה אז חזרנו אליה בבוקר. חוץ מזה ראינו את בית העירייה הדי מיותר של העיר. חוץ מזה ראינו איזה כנסייה לא מרשימה במיוחד ואיזה בית שאמור להיות של מישהו חשוב שגם לא התרשמנו ממנו כל כך. הדבר היחיד בה שכן היה מרשים זה כנסיית אובן הקדוש שלא יכולנו להיכנס אליה כי היא הייתה סגורה וזה היה קצת מבאס. משם כבר חזרנו להוסטל במטרה לחזור שוב מחר.
יום 22
יצאנו בבוקר מההוסטל והשארנו שם את האוטו כי החניה הייתה בחינם. הלכנו ברגל אל המצודה. המצודה נמצאת על גבעה, אז היינו צריכים לעלות אליה בשביל בוצי כזה. זה לא היה פשוט אבל גם לא נורא מדי. כשהגענו למצודה, הם הסבירו לנו על סוגי הכרטיסים השונים. יש כרטיס לרכבת שעושה סיבוב במצודה, יש כרטיס שעושים לך סיור במצודה ואפשר גם לטייל בה לבד ללא תשלום. מכיוון שהיו עוד שעות עד הסיור הבא, בגלל שביטלו את אחד הסיורים שהיו אמורים לצאת החלטנו להסתובב לבד כי לא היה לנו זמן לחכות עד הסיור. נתנו לנו מפה וראינו שיש כמה סוגים של מסלולים ובחרנו את הקצר. עשינו סיבוב במצודה וסיימנו די מהר. לא ראינו יותר מדי ודי התאכזבנו. סך הכל חוץ מההוסטל שהיה ממש נחמד, העיר מאד אכזבה אותנו.
חזרנו לאוטו ונסענו כ-30 ק"מ לדינאן. נסענו דרך כביש N92 שמתפתל לאורך הנהר. ללא ספק זאת אחת הדרכים היותר יפות שיצא לנו לנסוע בהן בטיול שלנו ובהחלט מומלץ ביותר לנסוע בה.
הגענו לדינאן ומצאנו חניה ברחוב במרכז העיר. הלכנו ברגל לכיוון הרכבל שאיתו ניתן לעלות למצודה. בדרך לשם עברנו ליד כנסיית נוטרה דאם ונכנסנו אליה ללא תשלום. המשכנו אל הרכבל ועלינו איתו למצודה במחיר של 7.90 אירו לאדם. כשהגענו למצודה נהנינו מאד מהנוף המהמם שיש שם למעלה. אחר כך נכנסנו למצודה וגילינו שבשביל לראות אותה צריך לקחת סיור ללא תוספת תשלום. לקחנו את הסיור שלצערנו היה בצרפתית והולנדית. במהלך הסיור לקחו אותנו לכל מיני חדרים במצודה ולמרות שלא הבנו את המדריך, לשמחתנו היו הרבה שלטים עם הסברים באנגלית שבזכותם יכולנו להבין קצת את ההיסטוריה המעניינת של המצודה הזאת. בתום הסיור ירדנו בחזרה למטה וחזרנו לאוטו שלנו.
נסענו משם כ-30 ק"מ לעיר רושפור. התכנון שלנו היה לקחת סיור במערת נטיפים שנמצאת בעיר. כשהגענו לעיר החנינו את האוטו והלכנו ברגל ללשכת התיירות בשביל לשאול לגבי המערה. לצערנו גילינו שהסיור האחרון יצא בשעה שלוש וחצי ופספסנו אותו בחצי שעה. נורא התבאסנו כי מאד רצינו לראות את המערה, אבל לצערנו זה לא התאפשר. החלטנו לנצל את הזמן ולעשות טיול קטן בעיר. ראינו כנסייה, אנדרטה לזכר מלחמות העולם ואת בית העירייה. זה לא היה משהו, אבל יותר טוב מכלום.
חזרנו לאוטו ונסענו כ-120 ק"מ אל לוקסמבורג סיטי כשבדרך חצינו את הגבול ללוקסמבורג. נסענו להוסטל שבו ישנו והחנינו את האוטו בחינם בחניה של ההוסטל. הוא היה ממש קרוב למרכז העיר. הייתה עליה די קשה ליד ההוסטל שהיה צריך לעלות, אבל סך הכל הוא היה במיקום מצוין.
יום 23
התחלנו את היום בנסיעה למרכז העיר של לוקסמבורג סיטי והחנינו את האוטו בחניון במרכז העיר. משם הלכנו לטייל בעיר ברגל ולראות את מה שיש לה להציע. התחלנו בזה שהלכנו לראות את האנדרטה לזכר מלחמות העולם. זה בעצם עמוד עם מלאכית למעלה וחייל שוכב מת למטה. קרוב מאד לשם הלכנו לראות את כנסיית נוטרה דאם ונכנסנו אליה ללא תשלום. כנסייה חביבה בהחלט ששווה ביקור קצר. המשכנו משם כדי לראות את ארמון הדוכסים. זה מבנה יפה שנמצא תחת אבטחה כבדה. יש שומרים שמסיירים מולו כל היום בדומה לשומרים בלונדון. משם המשכנו אל האתר הכי מעניין בעיר, בוק קייסמייטס. אלה בעצם מנהרות שעוברות מתחת לעיר. נכנסנו לאתר בעלות 3 אירו לאדם. המנהרות שבהן טיילנו היו רבות וארוכות וזה הרגיש קצת כמו להסתובב במבוך וזה היה ממש מגניב. בשביל המחיר הזול הזה, זה בהחלט מומלץ.
חזרנו לאוטו ונסענו כ-15 ק"מ צפונה לכפר הפצפון בורגלינסטר שבו ראינו איזה סוג של מצודה. המקום היה די מיותר, אבל הדרך לשם הייתה מאד יפה ונהנינו מאד מהנופים של לוקסמבורג.
משם נסענו כ-12 ק"מ צפונה לכפר הקטן לרושה. כשהגענו לכפר נסענו על פי השלטים במעלה גבעה עד שהגענו לשרידים של טירה שלשמה באנו למקום. החנינו את האוטו בחינם ליד הכניסה ונכנסנו פנימה בעלות של 3 אירו לאדם. למרות שלא נשאר שום מבנה גדול מהמצודה עדיין נשארו הרבה מבנים קטנים והיה ממש כיף לטייל בין המבנים ומאד נהנינו שם. חוץ מזה שגם היה משם נוף מאד יפה שזה גם היה שווה.
משם נסענו כ-12 ק"מ צפונית מזרחית אל עבר העיר בופור. נסענו להוסטל שבו ישנו ושמנו את הדברים שלנו. אחרי זה נסענו למצודה של העיר שהייתה די קרובה להוסטל. חנינו בחינם מול המצודה ונכנסנו אליה בעלות של 3 אירו לאדם. המצודה נשמרה במצב ממש טוב והיה ממש כיף להסתובב בה. עלינו עד לראש המגדל וראינו משם את הנוף היפה. ירדנו למטה וראינו את מרתף העינויים והסתובבנו בין החדרים ששימשו בעבר לכל מיני מטרות. היה מאוד נחמד ומומלץ ביותר לבקר שם. בנוסף בכניסה למצודה יש חצר קטנה עם הרבה כבשים ממש חמודות, אז זה גם היה ממש נחמד. חזרנו להוסטל והחנינו את האוטו בחינם בקרבת מקום. הלכנו להעיף מבט על כנסיית מיכאל הקדוש ועל אנדרטה למלחמת העולם השנייה.
יום 24
בבוקר נסענו כ-40 ק"מ מזרחה אל העיר טרייר, כשבדרך עברנו את הגבול לגרמניה. הסתבכנו קצת בדרך בגלל שסגרו את הכביש שהג'י פי אס אמר לנו לנסוע בו בגלל שיפוצים בכבישים, אבל בסוף הסתדרנו והגענו לשם. החנינו את האוטו בחניון ממש ליד פורטה ניגרה והלכנו להסתובב בעיר ברגל. ראינו בהתחלה את פורטה ניגרה (השער השחור). זהו השער העתיק של העיר שנשמר בצורה מצוינת. אפשר להיכנס פנימה אבל זה קצת יקר אז לא עשינו את זה. המשכנו משם אל הכיכר המרכזית שבה ראינו את צלב השוק ואת מזרקת פטרוס הקדוש. משם המשכנו אל כנסיית דום פטר הקדוש המרשימה שאליה גם נכנסנו ללא תשלום והתרשמנו מאד גם מבפנים. צמוד לכנסייה הזאת הייתה עוד כנסייה בשם גבירתנו האהובה שגם אליה נכנסנו ללא תשלום, אבל היא הייתה הרבה פחות מרשימה מהראשונה.
משם המשכנו לראות עוד כנסייה בשם בזיליקת קונסטנטינוס שלא ממש נראית כמו כנסייה, היא לא מרשימה במיוחד ואפשר לוותר עליה. אחרי זה הלכנו לראות את קוירפיכס פאלה שזה ארמון חביב עם גנים יפים ששווה לבקר בהם. בסוף הגנים יש שריד של אמפיתיאטרון שוויתרנו עליו כי זה נראה די מיותר ויש שרידים של מרחצאות רומיים עתיקים. רצינו ללכת לראות אותם למרות שזה בתשלום אבל היינו די קצרים בזמן אז החלטנו לוותר.
חזרנו לאוטו ונסענו כ-115 ק"מ מזרחה לעיר קייזרסלאוטרן. העיר עצמה לא באמת עניינה אותנו. פשוט ממנה מתחיל מסלול שנקרא דרך היין הגרמנית ובגלל זה נסענו לשם. מקייזרסלאוטרן המשכנו כ-35 ק"מ מזרחה לעיר באד דורקהיים. בעיר הקטנה הזאת ראינו שרידים של טירה שלא הצלחנו להגיע אליה, אז צילמנו אותה רק מרחוק. משם נסענו כ-25 ק"מ דרומה לעיר הקטנה האמבכר כשבדרך עברנו בדרך היין וראינו הרבה כרמים נחמדים. האטרקציה בעיר הייתה הטירה המרשימה שיש על הר גבוה סמוך לעיר. נסענו בעקבות השילוט במעלה ההר עד שהגענו לטירה. צריך לשלם שם על חניה אבל התמזל מזלנו ובדיוק כשבאתי לשלם מישהו יצא ונתן לי את הכרטיס שלו, אז לא היינו צריכים לשלם. הכניסה לטירה הייתה די יקרה אז החלטנו לוותר על זה. הבעיה היא שמשער הכניסה שבו מוכרים כרטיסים לא ניתן לראות את הטירה, אז אפילו לצלם אותה מקרוב לא יכולנו.
משם נסענו כ-25 ק"מ דרומה לעיר לנדאו. הסתובבנו קצת בחיפוש חניה ובחיפוש האתרים המעניינים של העיר ללא יותר מדי הצלחה. בסוף כשכבר התייאשנו והתכוונו לנסוע משם, ראינו את הכנסייה היפה של העיר שאנחנו לא יודעים את שמה. בכל מקרה אפשר לוותר על העיר הזאת בהחלט.
משם המשכנו כ-35 ק"מ דרומית מזרחית לעיר קרלסרוהה ששם ישנו בהוסטל.
יום 25
נסענו בבוקר כ-40 ק"מ דרומה אל העיר באדן באדן שנמצאת בצפון היער השחור ושם התחלנו את הטיול שלנו בן היומיים ביער השחור. כשהגענו לעיר החנינו את האוטו בחניון והלכנו לטייל בעיר ברגל. התחלנו בהליכה לאולם השתייה היפה שבו יש את לשכת התיירות המקומית בה קיבלנו מפה בחינם שעזרה לנו בסיור שלנו בעיר. משם הלכנו לראות את הקזינו המפורסם של העיר שנמצא סמוך לאולם השתייה. המשכנו ברגל במעלה גבעה וראינו את כנסיית גבירתנו האהובה שאליה נכנסנו בחינם. קרוב לכנסייה ראינו את מרחצאות פרידריכסבאד המפורסמות שאליהן לא נכנסנו כי אנחנו לא ממש בקטע. המשכנו לטייל וראינו את ארמון המרקיזים שלא יכולנו להיכנס אליו וחזרנו להתחלה, אל אולם השתייה. מאחורי אולם השתייה עלינו בגבעה שהובילה אל מבנה קבורה לאצולה הרומנית. היה משם גם נוף יפה של העיר, אז היה שווה לעלות לשם.
עלינו על האוטוסטרדה של היער השחור ונסענו דרומה עד שהגענו אל אגם מומלזה. חנינו בצד השני של הכביש בחינם וחצינו את הכביש לאגם. היה שם ממש יפה ובהחלט מומלץ ביותר לבקר שם. טיילנו מסביב לאגם, כי ניתן להקיף את כולו וגם ישבנו לאכול שם. יש שם גם מסעדה וחנות מזכרות ואפשר גם לקנות פרוסת עוגה של היער שחור, אבל אנחנו לא קנינו כי אנחנו לא אוהבים.
חזרנו לאוטו והמשכנו לנסוע בכביש עד שהגענו לעיירה הקטנטנה אופנאו. ראינו בה את שער העיר, כנסייה שיש שם ומפלים קטנים וחמודים.
משם נסענו לעוד עיירה קטנה בשם צל אם הרמרסבאך. בעיירה הזאת ראינו בית עם מגדל שמשמש בתור מוזיאון. הכניסה למוזיאון עולה 2 אירו לאדם וזה בהחלט שווה את הכסף. בהתחלה עולים במעלה המגדל ורואים כל מיני מוצגים ואחרי שיורדים למטה הולכים לטייל בשאר הבית. המוזיאון סך הכל די גדול והוא מציג המון מוצגים מגניבים, כך שזה ממש שווה ביקור שם.
משם נסענו אל בית הארחה שבו ישנו במקום ממש ממש קטן שנקרא מרטינס קפלה. היה לנו די קשה למצוא את המקום הזה אבל בסופו של דבר מצאנו. המקום היה נחמד אבל זה ממש היה באמצע שום מקום, אז זה היה קצת מתסכל. בדרך לשם אבל ראינו את שעון הקוקייה הגדול בעולם שזה היה די מגניב.
סך הכל ביומיים שטיילנו ביער השחור הנסיעות היו די מתישות. כל פעם נוסעים בכביש שמתעקל למעלה ונורא קשה לעלות אותו ואז יורדים למטה בכביש מתעקל שצריך לדפוק ברקסים בלי סוף. הכבישים גם ממש ממש צרים, כך ששני רכבים עוברים בקושי במקביל אז זה גם די מעצבן. מה שכן, יש נופים מדהימים בדרכים שרק בשבילם כל הטיול ביער השחור שווה את זה.
יום 26
נסענו בבוקר לעיר הקטנה טריברג. החנינו את האוטו בחניון ומשם הלכנו קרוב מאד כדי לראות את המפלים הכי גבוהים בגרמניה. הכניסה עולה 3.5 אירו לאדם וזה לא כזה נורא ובהחלט שווה את הכסף. כשנכנסים צריך לבחור באחד משלושה מסלולים באורכים שונים. אנחנו בחרנו במסלול הקצר, כי היינו די קצרים בזמן. בכל מקרה מאד נחמד שם. המפלים מאד יפים וגם יש שם סנאים שמסתובבים חופשי במקום וזה נורא נחמד.
משם נסענו לעיירה בשם פורטוונגן ומשם המשכנו אל מקום בשם גוטנבאך. מצאנו שם חניה והלכנו לראות חנות שבה יש סוג של מוזיאון בחינם שמציג דגמים קטנים של ערים בגרמניה. החנות מאד נחמדה. ראינו שם מלא דגמים קטנים וחמודים שגם עובדים על סוללות וזזים, אז זה די מגניב. אפשר גם לקנות את הדגמים אבל זה די יקר ומומלץ רק לאספנים.
משם המשכנו לטיטיזה. חנינו בחניון מול האגם וחצינו את הכביש וישבנו קצת ליד האגם הגדול והיפה הזה. ניתן להיכנס לאגם אבל זה בתשלום ולא ניסינו לבדוק כמה זה עולה. אפשר גם לשכור סירות פדלים ולשוט באגם אבל לא עשינו את זה. ישבנו מול האגם ונהנינו מהנוף ואחרי זה הלכנו לראות את המדרחוב הנחמד של העיר.
משם המשכנו לראות עוד אגם בשם שלוכזה ששם עשינו רק עצירה קצרה והמשכנו הלאה אל סאנקט בלאסין. חנינו במרכז העיר והלכנו לראות את הקתדרלה הגדולה והיפה של העיר. נכנסו אליה ללא תשלום והיא לא הייתה הכי מרשימה מבפנים, אבל נהנינו בכל זאת מהביקור שם.
משם נסענו כ-73 ק"מ דרומית מערבית אל באזל כשבדרך חצינו את הגבול לשוויץ. נסענו אל ההוסטל שבו ישנו ובהמלצתם החנינו את האוטו כעשר דקות הליכה מההוסטל בשכונה שרוב החניה בה היא בחינם. גילינו כבר בערב הראשון בשוויץ, כשניסינו למצוא מקום לאכול בו, ששוויץ מאד יקרה, משמעותית יותר מכל מקום אחר באירופה. זה לא פשוט אבל למדנו להסתדר עם זה בשבוע שהיינו שם.
יום 27
עזבנו בבוקר את ההוסטל והשארנו את התיקים שלנו באוטו ואותו השארנו בחניה בחינם שבה חנינו בלילה לפני זה. הלכנו משם ברגל לטייל בעיר. התחלנו בזה שראינו את כנסיית אליזבת הקדושה. הכנסייה מאד יפה מבחוץ אבל מסתבר שהיא כבר לא משמשת בתור כנסייה. כשניסינו להיכנס אליה גילינו באמצע הכנסייה מגרש כדורסל וכמה חבר'ה צעירים משחקים. זה היה בהחלט מוזר. משם ירדנו במדרגות אל כיכר התיאטרון ששם ראינו את מזרקת טינגלי יוצאת הדופן. המשכנו לכנסיית מונסטר היפה שאליה גם נכנסנו ללא תשלום. ראינו את הקזינו שאולם הקונצרטים שלו אירח את הקונגרס הציוני הראשון, אם כי לא מצאנו שלט שציין את זה. המשכנו אל המוזיאון ההיסטורי של הטבע שאליו נכנסנו בעלות של 7 אירו לאדם. הכרטיס נתן לנו להיכנס לתערוכות הקבועות. ניתן להוסיף כסף ולהיכנס לתערוכה הזמנית שמתחלפת אבל זה די מיותר. נכנסנו אליה בטעות כי לא ידענו שזו היא ושמחנו שלא שילמנו אקסטרה בשביל זה. בכל מקרה המוזיאון היה מאד נחמד. היו שם שלדים של דינוזאורים ותצוגות של כל מיני חיות היסטוריות. הייתה שם תערוכה על חיות בסכנת הכחדה ובקיצור לגמרי שווה את הכסף.
כשיצאנו מהמוזיאון הלכנו לראות את בית העירייה היפה של העיר ואת מלון שלושת המלכים שבו הרצל ישן ומשם התמונה המפורסמת שלו, נשען על מעקה המרפסת.
אחרי זה ראינו את כנסיית פטר הלא כל כך מרשימה ואת שער העיר העתיק והיפה. משם תפסנו רכבת בחזרה לאוטו.
נסענו כ-96 ק"מ דרומה אל עיר הבירה של שוויץ ברן. נסענו להוסטל שבו ישנו והחנינו את האוטו בחינם (כי זה היה אחרי שש) קרוב להוסטל. הלכנו להוסטל וסיימנו את הטיול לאותו יום.
יום 28
התחלנו את היום בכך שעלינו ברגל עלייה קשה שמובילה לבניין הפרלמנט. ניתן לעלות גם עם רכבל, אבל זה נראה לנו בזבוז של כסף, אז ויתרנו על זה. ראינו את בניין הפרלמנט היפה ואת הנוף היפה שרואים משם למעלה ומשם המשכנו ברחוב הראשי של העיר שבו ראינו הרבה מזרקות צבעוניות ומגוונות. ראינו ברחוב את כנסיית רוח הקודש מבחוץ, כי זה היה יום ראשון ולא רצינו להיכנס בזמן המיסה. המשכנו עוד ברחוב והגענו אל מגדל השעון האסטרונומי וחיכינו שם עד שהיה את המופע הקצר והנחמד שיש בכל שעה. לאחר מכן המשכנו ברחוב וראינו את הבית של אלברט איינשטיין. ניתן להיכנס אליו בדרך כלל אבל כשאנחנו היינו שם הוא היה סגור בגלל שהייתה שם הצפה. בסוף הרחוב עברנו על גשר מעל הנהר המהמם של העיר. יש לו צבע טורקיז שממש גורם לך לרצות לקפוץ פנימה לשחייה. אחרי הגשר ראינו את פארק הדובים ואת ארבעת הדובים של העיר. משם חזרנו ברחוב מקביל לזה שהגענו ממנו. ראינו ברחוב את בית העירייה ואת כנסיית פטר הקדוש היפה מאד שגם אליה לא נכנסנו בגלל שזה היה יום ראשון. המשכנו עוד ברחוב וראינו את הכנסייה הצרפתית שגם אליה לא נכנסנו. משם המשכנו בהליכה די ארוכה לאזור המוזיאונים של ברן. ראינו מבחוץ את המוזיאון לתולדות ברן, כי הוא די יפה מבחוץ, אבל לא כזה מעניין מבפנים. לידו נמצא מוזיאון לכלי ירייה שאליו נכנסנו בחינם, אבל הוא לא מעניין במיוחד ואפשר לוותר עליו.
משם המשכנו בהליכה לא ארוכה מדי אל גן החיות של ברן. הכניסה אליו די יקרה, אבל אפשר לראות הרבה בעליי חיים בחינם. יש שביל מעגלי סביב גן החיות ורואים כל מיני בעליי חיים מעניינים. שווה בהחלט ללכת לראות.
חזרנו משם בהליכה די ארוכה ברגל אל האוטו שהשארנו באותו מקום מאתמול. זה היה קרוב יחסית למרכז העיר וזה בחינם ביום ראשון, בניגוד למרכז העיר שזה בתשלום 24/7. נסענו עם האוטו להוסטל השני בו ישנו, שנמצא ממש ליד מגדל השעון שהיינו בו בבוקר. החנינו את האוטו ליד ההוסטל במקום שאסור לחנות בו, אבל מכיוון שזה יום ראשון הנחנו שלא יקרה שום דבר. אחרי ששמנו את הדברים בהוסטל, הלכנו לראות את הקתדרלה של העיר. ראינו אותה רק מבחוץ כי היא כבר הייתה סגורה, אבל התרשמנו ממנה מאד גם מבחוץ ובמיוחד מהכניסה היפה שלה. ראינו מולה את המזרקה של משה עם לוחות הברית. משם המשכנו באותו רחוב וראינו ארמון נחמד שמשמש כיום כביתו של ראש העיר. בזה סיימנו בעצם את הטיול שלנו בברן היפה והמרשימה.
יום 29
בבוקר נכנסו לאוטו ונסענו כ-30 ק"מ דרומית מזרחית אל עבר העיירה הקטנה הילטרפינגר. עצרנו ליד אגם טון היפה ונהנינו מהנוף המרשים של האגם וההרים מולו. הייתה שם גם טירה שניתן להיכנס אליה, אבל היא הייתה סגורה והסתפקנו במבט מבחוץ.
המשכנו משם לעוד עיירה קטנה ומאד קרובה בשם אוברהופן שגם בה ראינו טירה מבחוץ כי לצערנו היא הייתה סגורה.
המשכנו משם כ-15 ק"מ מסביב לאגם והגענו לעיירה בשם שפיץ. נסענו לראות את הטירה של העיירה. הטירה הייתה סגורה, אבל היה שם גן ממש יפה עם נוף מהממם, אז שמחנו מאד שבאנו לשם. הייתה שם גם כנסייה קטנה שלא נכנסנו אליה.
נסענו משם כ-18 ק"מ אל העיר היפה אינטרלאקן. נסענו להוסטל שהזמנו שם והשארנו בו את האוטו, כי הייתה שם חניה בחינם. בנוסף, ההוסטל סיפק לנו כרטיס חינם לנסיעות בתחבורה ציבורית. תפסנו אוטובוס מתחנה קרובה להוסטל ונסענו לתחנה המרכזית במזרח העיר. משם בהליכה קצרה הגענו אל הר הארדר קולם. ניתן לעלות להר ברכבל במחיר יקר יחסית של 21 פרנק לאדם. אבל אם עולים אחרי השעה חמש בערב המחיר יותר זול. לכן עלינו אחרי חמש וזה עלה 24 פרנק לשנינו ביחד. הרכבל עולה למעלה בעלייה מאד תלולה וזה מגניב לגמרי. כשמגיעים למעלה נמצאים בגובה של 1322 מטר מעל פני הים. יש שם מרפסת שתלויה באוויר והנוף משם פשוט מדהים. בפסגה יש גם מסעדה ומתקנים לילדים. יש גם הרבה מסלולים שניתן לטייל בהם וליהנות מהנוף ואנחנו טיילנו קצת ומאד נהנינו. ירדנו מההר וחזרנו להוסטל וסיימנו את היום העמוס הזה.
יום 30
התחלנו את היום בנסיעה קצרה אל העיר גולדסוויל. ראינו שם מה שאמור להיות שריד של טירה, אבל זה לא היה כזה מעניין.
המשכנו משם כ-15 ק"מ מזרחה לעיר ברינץ. האטרקציה המרכזית בעיר היא האגם המהמם שראינו שם וגם פסלי עץ שמייצרים שם ומוכרים בחנויות במחירים מופקעים.
משם נסענו כ-25 ק"מ במעלה הר לעיר בשם אקסאלפ. העיר נמצאת בגובה של 1525 מטר ובחורף היא משמשת כאתר סקי פופולרי. יש שם נוף מאד יפה ויש גם מסלולים שניתן לטייל בהם, אבל אנחנו לא עשינו את זה בגלל מחסור בזמן. בדרך למטה מההר עצרנו לראות מפלים בשם גיסבאך פאלה. החניה שם עולה 5 פרנק וזה לכל היום. החנינו את האוטו והלכנו לראות את המפלים. יש שביל שבו עולים עוד ועוד למעלה כדי לראות טוב יותר את המפלים. עלינו די הרבה למעלה, אבל לא המשכנו עד הסוף. המקום מאד יפה ומומלץ ביותר לבקר שם.
המשכנו משם כ-14 ק"מ מזרחה לעיר מיירינגן. בעיר הזאת יש מוזיאון של שרלוק הולמס, שאליו לא נכנסנו כי זה לא עניין אותנו כל כך, ובחוץ יש פסל שלו. די קרוב לשם אפשר לראות את המפלים שבהם שרלוק הולמס מצא את מותו בספר האחרון. אפשר לעלות למפלים עם רכבל, אבל אנחנו הסתפקנו במבט מרחוק כי כבר ראינו מספיק מפלים בטיול שלנו.
נסענו משם כ-50 ק"מ צפונה אל עבר העיר לוצרן. בדרך ראינו כמה מהנופים היפים שראינו בטיול- נופים של אגמים, הרים, בקתות ועוד. כשהגענו לעיר לוצרן, נסענו להוסטל שהזמנו שם והחנינו את האוטו בחניה שלהם בחינם. הלכנו לראות את הפסל של האריה הגוסס שנמצא ממש קרוב להוסטל ואחרי זה הלכנו לראות גם את האגם ואת כל הברבורים שאפשר לראות ממש מקרוב.
יום 31
בבוקר הזזנו את האוטו לחניון במרכז העיר שעלה לנו 13 פרנק.
התחלנו את הטיול שלנו בלוצרן בהליכה לגן הקרחונים שנמצא ליד הפסל של האריה. עלה לנו 10 אירו כניסה לאדם. ראינו שם מכתשים ואבנים שהעידו שפעם לוצרן הייתה מכוסה בקרח ושלפני כן היא הייתה חוף טרופי. אחרי זה נכנסנו למוזיאון שהיו בו כל מיני מייצגים מעניינים. בנוסף יש שם מבוך מראות נחמד ותצפית על העיר. המשכנו משם בהליכה קצרה אל כנסיית הופקירכה. נכנסנו אליה בחינם, אם כי מבפנים היא לא מרשימה כמו מבחוץ.
המשכנו אל חומות העיר שעליהן טיילנו ועלינו למגדלים שיש על החומה. מהמגדלים יש נוף מאד יפה ובהחלט שווה ללכת לראות. כשירדנו מחומות העיר הגענו אל גשר הקפלה המפורסם שעליו הלכנו בשני הכיוונים וראינו את הציורים המפורסמים שעל הגג שלו. אחרי זה ראינו את אחת הכיכרות המרכזיות בעיר שבה יש גם את בית העירייה. חצינו את גשר התחנה שדי דומה לגשר הקפלה ונמצא די קרוב אליו. בצד השני של הגשר ראינו ונכנסנו ללא תשלום לכנסייה הצרפתית היפה.
סיימנו בכך את הטיול שלנו בלוצרן והלכנו לקחת את האוטו מהחניון. נסענו משם כ-30 ק"מ צפונית מזרחית אל העיר צוג. נסענו אל ההוסטל, החנינו את האוטו שם בחינם והלכנו לטייל קצת. טיילנו קצת ליד האגם היפה של העיר ובזה סיימנו את היום הזה.
יום 32
התחלנו את היום בנסיעה של כ-33 ק"מ צפונית לציריך. החנינו את האוטו בחניון קרוב לתחנת הרכבת הראשית של העיר. משם הלכנו למשרד התיירות בשביל לקחת מפה והתחלנו לטייל בעיר. התחלנו בהליכה לאורך הנהר עד שהגענו לכנסיית פרדיגרקירכה שאליה נכנסנו בחינם, אם כי היא לא הייתה כל כך מעניינת. בנוסף ראינו את כנסיית גרוסמונסטר ואת כנסיית אסרקירכה. ראינו את האגם היפה של העיר ועוד כנסייה בשם פראומונסטר. ראינו גם את כנסיית פטר הקדוש עם השעון הגדול באירופה. הלכנו לגבעת לינדרהוף שממנה יש נוף יפה של העיר וקרוב לשם נכנסנו בחינם למוזיאון צעצועים קטן אך נחמד.
חזרנו לחניון ושילמנו סכום נכבד של 22 פרנק על כמה שעות של חניה ונסענו בחזרה לצוג. כשהגענו לצוג החנינו את האוטו בחינם ליד ההוסטל והלכנו לטייל במרכז העיר. ראינו שם את מגדל השעון המפורסם של העיר, מזרקת האביר, כנסיית אוסוולד הקדוש, בית העירייה וחומות העיר העתיקה. הכל היה ממש אחד ליד השני וסיימנו די מהר וחזרנו להוסטל לאורך האגם היפהפה.
יום 33
התחלנו את היום בנסיעה של כ-100 ק"מ מזרחה לעיר באלצרס כשבדרך חצינו את הגבול לליכטנשטיין. ראינו שם טירה מגניבה בשם בורג גוטנברג.
המשכנו משם לעיר טריזן שבה ראינו את כנסיית סט. מארמרטן קפלה.
משם המשכנו בדרך מפותלת לעיר טריזנברג שנמצאת על הר גבוה. יש משם נוף מאד יפה וגם כנסייה ובית עירייה נחמדים.
משם נסענו לעיר הבירה של המדינה ואדוץ. ראינו שם את בית הפרלמנט, בית העירייה, טירת הנסיכות ואת קתדרלת פלוריאן הקדוש.
אחרי זה המשכנו לעיר הצמודה אליה שאן, בה ראינו את קתדרלת מריה צום-טרוסט. כשסיימנו לטייל נסענו להוסטל שהיה על הגבול בין ואדוץ לשאן והחנינו שם את האוטו בחינם בחניה של ההוסטל.
יום 34
התחלנו את היום בנסיעה של כ-35 ק"מ מזרחה לעיר בלודנץ ובדרך חצינו את הגבול לאוסטריה. כשהגענו לעיר החנינו את האוטו והלכנו ברגל למרכז העיר. כשהגענו למרכז גילינו שבמקרה הגענו בדיוק ביום שבו מתקיים פסטיבל השוקולד השנתי. זה היה צירוף מקרים שבאנו ביום הזה, אבל שמחנו שזה קרה. זה היה פסטיבל בחסות חברת מילקה המפורסמת והיו שם כל מיני מתקנים לילדים וחילקו שוקולד בחינם והיה ממש נחמד.
נסענו משם כ-40 ק"מ מזרחה למקום בשם צורס אם ארלברג. זה מקום שנמצא גבוה על ההרים והדרך לשם תלולה ומרשימה. המקום משמש כאתר סקי יוקרתי במיוחד וגם בקיץ נחמד שם מאד, הנופים מאד יפים והם כוללים הרים גבוהים עם שלג בפסגות.
המשכנו לטייל באזור בעיירות הקטנות שטובן, סנקט כריסטוף וסנקט אנטון שבהם ראינו בעיקר נופים מדהימים ונהנינו מאד.
המשכנו כ-25 ק"מ מזרחה לעיר בשם לאנדק שבה ראינו טירה וכנסייה.
משם נסענו כ-88 ק"מ צפונה לעיר בשם פוסן כשבדרך חצינו את הגבול האחרון שלנו בטיול- הגבול לגרמניה. בכניסה לפוסן ראינו מפלים נחמדים בשם לק-פאל. משם המשכנו להוסטל בעיר, החנינו שם את האוטו בחינם ויצאנו לסיבוב בעיר. ראינו מנזר בשם מאנג הקדוש, את בית העירייה ואת הטירה של העיר שיש מאחוריה גם פארק נחמד שטיילנו בו ממנו גם נוף יפה על ההרים.
יום 35
התחלנו את היום בנסיעה קצרה של 5 ק"מ מזרחה אל אזור הטירות הוהנשוואנגאו ונוישוואנשטיין. החנינו את האוטו באחד מהחניונים הרבים של המקום במחיר של 5 אירו ליום. קנינו בקופה כרטיס רק לטירת נוישוואנשטיין במחיר של 12 אירו לאדם. הדרך היחידה שאפשר להיכנס היא בסיור. הזמנו סיור באנגלית ומכיוון שהיה לנו זמן הלכנו ברגל לראות את הטירה השנייה שלא קנינו אליה כרטיסים. הטירה מאד יפה ויש ממנה גם נוף יפה, אבל לא נכנסנו כי זה נורא יקר ואומרים שהיא הפחות מעניינת מבין השתיים. בכל זאת שווה להתקרב להעיף עליה מבט גם מבחוץ.
לטירה אליה קנינו כרטיסים יש כמה דרכי הגעה. להולכים ברגל מצפה עלייה ארוכה וקשה, לכן האתר מציע גם אוטובוס וכרכרה עם סוס במחיר די יקר. אנחנו קנינו כרטיס הלוך-חזור באוטובוס במחיר של 2.6 לאדם. ירדנו מהאוטובוס ממש ליד גשר מריאן הנמצא בקניון מעל מפלים ומשקיף על הטירה. ניתן לצלם שם תמונות ממש טובות. אחרי זה הלכנו לטירה ונכנסנו פנימה עם הסיור. הסיור היה די קצר (כחצי שעה) אבל היה נחמד וראינו את החדרים המעניינים בארמון. הדבר היחיד שמאכזב זה שאסור לצלם בפנים. אחרי הסיור נהנינו מהנוף מול הטירה וחזרנו לאוטו עם האוטובוס.
נסענו משם כ-21 ק"מ צפונית-מזרחית לכנסיית יפהפיה ומבודדת בשם ויסקירכה. הכניסה ללא תשלום והכנסייה נחשבת לאחת היפות באירופה ובהחלט שווה ביקור.
נסענו משם כ-23 ק"מ צפונה לעיר קטנה בשם שונגאו. העיר היא חלק מהדרך הרומנטית אבל היא לא כל כך מעניינת. ראינו שם את חומות העיר ואת כנסיית מריה הימלפארט. יש שם גם טירה לראות אבל לא הגענו לשם.
המשכנו לנסוע עוד כ-108 ק"מ צפונית-מזרחית לעיר מינכן. נסענו להוסטל וסיימנו את היום.
יום 36
השארנו את האוטו בחניון של ההוסטל במחיר של 8.5 אירו ליום והלכנו לטייל בעיר. הלכנו לכיוון מרכז העיר ובדרך עברנו ליד בניין יפה שמשמש כהיכל הצדק. בהמשך ראינו את שער קרל ומזרקה גדולה מולו. אחרי השער מתחיל מדרחוב ארוך, בו משובצות מרבית האטרקציות שהעיר מציעה, בנוסף למרכזי קניות וחנויות רבות, ולכן העברנו בו את מרבית היום. ראשית נכנסנו ללא תשלום לכנסיית בירגרזאל היפה. המשכנו לטייל ונכנסנו לכנסייה יפה מרשימה בשם מיכאלס הקדוש שבה יש קריפטה עם הארון של המלך לודוויג השני, המלך שבנה את הטירה שביקרנו בה ביום לפני. הכניסה לקריפטה עולה 2 אירו לאדם אבל זה שווה ביקור. בהמשך המדרחוב עברנו ליד המוזיאון לצייד ודייג, שאליו לא נכנסנו, אבל בכניסה יש שני פסלים נחמדים שהרבה אנשים מצטלמים איתם. בהמשך ראינו כנסייה מאד מרשימה מבחוץ בשם פראואן קירכה ומולה מזרקה נחמדה. הגענו לכיכר מאריין פלאץ שבה יש את בית העירייה הגדול והמרשים שניתן לעלות לראש המגדל שלו.
קרוב לכיכר נכנסנו ללא תשלום לכנסייה יפה בשם פטרס קירכה ואחרי זה גם עלינו למגדל שלה במחיר של 1.5 אירו לאדם. עלינו יותר מ-300 מדרגות אבל זה בהחלט היה שווה את זה כי הנוף מלמעלה היה ממש יפה. אחרי זה ראינו את בית העירייה השני שהוא פחות מרשים ועוד כנסייה בשם כנסיית רוח הקודש. ראינו מגדל בשם איזארטור ועוד מגדל בשם אלטר הוף שעליו יש איזה אגדה משעשעת. המשכנו לטייל והגענו לכיכר יוזף פלאץ שבה ראינו את ארמון הרזידנץ ואת התיאטרון הלאומי המרשים. היה כבר מאוחר אז לא נכנסנו לרזידנץ והחלטנו לחזור ביום אחר. בדרך חזרה למרכז העיר עברנו ליד אולם המפקדים המרשים, נכנסנו לכנסייה בשם כנסיית התיאטינים שממנה התרשמנו ועברנו ליד כנסיית סלבטור שאליה לא נכנסנו כי היה כבר מאוחר. בדרך ראינו עוד כל מיני בניינים יפים.
יום 37
התחלנו את היום בנסיעה של כ-25 ק"מ צפונית-מערבית לעיר דכאו. נסענו לראות את מחנה הריכוז המפורסם. החנינו את האוטו בחניון של המקום במחיר של 5 אירו לכל היום. הכניסה למקום בחינם, אבל שכרנו מדריך קולי שנותן הסברים על המקום במחיר של 2.5 אירו לאדם, ניתן לשכור מדריך המספק הסברים בעברית. המקום היה מאד מעניין. ראינו שם את השער כניסה עם הכתובת המפורסמת "העבודה משחררת", ראינו את הבונקר שבו החזיקו אסירים חשובים, ראינו את הצריפים בהם גרו האסירים, את האנדרטאות שבנו לזכר הקורבנות ואת המשרפות. היינו שם כמה שעות טובות ושמחנו על הביקור הטעון.
כשסיימנו חזרנו למינכן ונסענו לראות את הכפר האולימפי של אולימפיאדת מינכן 1972. החנינו את האוטו במחיר של 4 אירו והלכנו לטייל בפארק. נכנסנו לאצטדיון האולימפי במחיר של 3 אירו לאדם ועשינו בו סיבוב קצר. ניתן לקחת סיור אבל זה יקר והעדפנו לטייל לבד. האצטדיון היה מגניב ונהנינו לסייר בו. כשיצאנו הלכנו לראות את האנדרטה לזכר הספורטאים הישראלים שנרצחו ואחרי זה הלכנו לראות את בריכת השחייה האולימפית. עוד בפארק האולימפי היה אגם גדול בו יש פעילויות לילדים ודרך מפורסמים. כשסיימנו לטייל בפארק האולימפי הלכנו ברגל לראות את אולם התצוגה של רכבי BMW והיה שם די מגניב.
יום 38
בבוקר חזרנו לבקר במוזיאון הרזידנץ שפספסנו יומיים לפני כן. הכניסה עלתה 11 אירו לאדם וזה כולל טיול בארמון וכניסה לתערוכה של תכשיטי הממלכה. המחיר כלל גם מדריך קולי באנגלית שנתן הסברים מעניינים. התחלנו בסיור במוזיאון העצום וראינו הרבה חדרים גדולים ויפים. לאחר מכן עברנו לתערוכה של התכשיטים. היה שם אוסף עצום של תכשיטים מאד יפים ומרשימים שהיו עליהם הסברים מעניינים. קשה להגיד אם זה שווה את המחיר המופקע שלוקחים, אבל סך הכל נהנינו במקום.
לפני שעזבנו את מינכן קפצנו לראות את האצטדיון של באיירן מינכן- האליאנץ ארנה. לא נכנסנו לאצטדיון אלא הסתפקנו במבט מבחוץ. האצטדיון מאד מרשים והיה נחמד לראות אותו.
חזרנו לאוטו ונסענו כ-170 ק"מ צפונה לעיר נירנברג. החנינו את האוטו ברחוב קרוב למרכז העיר. לאותו ערב הזמנו חדר במלון במרכז העיר, זאת משום שחגגנו באותו ערב חצי שנת נישואים. לרגל האירוע לא רק שישנו בבית מלון בניגוד לכל ההוסטלים בהם ישנו במהלך הטיול, גם יצאנו לאכול במסעדה הודית נחמדה וממש יקרה.
יום 39
התחלנו את היום בטיול במרכז העיר של נירנברג. ראינו את שער העיר הפראואן-טור ואת המגדל הצמוד אליו. בהמשך ראינו מבחוץ את כנסיית מרתה שלא הייתה מרשימה במיוחד. ראינו את בית המכס הישן ואת כנסיית לורנץ הקדוש המרשימה שאליה גם נכנסנו ללא תשלום. מול הכנסייה ראינו את מזרקת המידות הטובות. המשכנו בטיול וראינו את בית החולים רוח הקודש. לאחר מכן הגענו לכיכר בה היה שוק ומזרקה מאד יפה שמוקפת ע"י גדר, ובגדר יש טבעת עם אגדה עליה. מול המזרקה ראינו את כנסיית פראואן המרשימה. בהמשך ראינו את בית העירייה הגדול והיפה ואת כנסיית זבאלט הקדוש. בקצה העיר ראינו שרידים של ארמון עם שני מגדלים מרשימים.
המשכנו בהליכה די ארוכה למוזיאון הלאומי הגרמני. לא נכנסנו למוזיאון, אלא רק רצינו לראות מחוצה לו את דרך זכויות האדם שיצר אמן ישראלי ויש שם כיתובים בכל השפות, כולל גם כיתוב בעברית וביידיש. זה לא היה כזה מעניין אבל זה היה נחמד.
אחרי זה חזרנו לאוטו ונסענו לבית המשפט של נירנברג. המקום די גדול אבל משמאל למבנים הראשיים יש מבנה בודד שבו נערכו משפטי נירנברג ויש גם שלט שמציין זאת בכניסה. ניתן להיכנס למוזיאון אבל לא עשינו זאת.
נסענו למוזיאון מרכז התיעוד שמספר על ההיסטוריה של הנאצים. חנינו בחינם לא רחוק משם. הכניסה למוזיאון עלתה 5 אירו לאדם וזה כלל גם מדריך קולי באנגלית. המוזיאון היה מאד מעניין ולמדנו הרבה על ההיסטוריה של הנאצים מההתחלה ועד הסוף. ליד המוזיאון גם ניתן לראות את המקום ששימש לרוב התהלוכות המפורסמות של הנאצים.
חזרנו לאוטו ונסענו נסיעה ארוכה של כ-280 ק"מ ללייפציג. בדרך עצרנו בעיר קטנה בשם נאומבורג שבה רצינו לראות קתדרלה מאד יפה. לצערנו הגענו לשם מאוחר והיא כבר הייתה סגורה, אז נאלצנו להסתפק במבט מבחוץ. כשהגענו ללייפציג נסענו להוסטל והחנינו את האוטו בחינם ברחוב מקביל וסיימנו את היום.
יום 40
השארנו את האוטו ליד ההוסטל והלכנו לטייל ברגל בעיר. בהתחלה ראינו את בית העירייה החדש המרשים. המשכנו משם לכנסיית תומאס שבכניסה אליה יש פסל של המלחין המפורסם יוהן סבסטיאן באך. כשנכנסנו לכנסייה גילינו שהסיבה שהפסל נמצא שם היא כי באך קבור בכנסייה ואפשר לראות שם את הקבר שלו. בנוסף ראינו את בית העירייה הישן שהוא פחות מרשים, את בית הבורסה הישן, את בית השקילה הישן ועוד כנסייה אחת. זוהי לא העיר הכי מעניינת שביקרנו בה אבל היו שם בהחלט בניינים יפים והיה נעים להסתובב בעיר.
נסענו משם לעיירה בשם וורליץ. יש שם אגם יפה ופארק רחב ידיים. בפארק יש אטרקציות רבות, ביניהן ארמון נחמד ומבנה ששימש בעבר כבית כנסת ומשמש היום כמוזיאון להיסטוריה של היהודים באזור. בגלל גודלו של הפארק לא נכנסנו לכל האטרקציות שהוא מציע, במיוחד משום שיש בו איים רבים אליהם ניתן להגיע רק באמצעות סירה.
כשסיימנו שם חזרנו לאוטו ונסענו לברלין. נסענו להוסטל שממוקם רחוק יחסית ממרכז העיר, משום שכבר ראינו את מרכז העיר והוא הציע לנו גם חניה בחינם ברחוב בו נמצא ההוסטל.
יום 41
התחלנו את היום בנסיעה של כ-25 ק"מ דרומית-מערבית לואנזה. נסענו לשם בשביל לראות את הבית המפורסם בו התקיימה הפגישה שבה החליטו על הפתרון הסופי. החנינו את האוטו ברחוב בו הבית נמצא ונכנסנו פנימה בחינם. בבית יש תצוגה על הנאצים, על יהודים וכו' שפרוסה בכל חדרי הוילה. באמצע הסיור מגיעים לחדר בו התקיימה הפגישה, ויש שם מידע מפורט על כל אחד מהנוכחים בפגישה, יש גם תרגום לעברית. זה היה מאד מעניין ושמחנו שנסענו לבקר שם.
חזרנו לברלין, חנינו ליד ההוסטל ונסענו ברכבת לראות את האצטדיון האולימפי בברלין בו התקיימה האולימפיאדה ב-1936. יצאנו מתחנת הרכבת והלכנו כחצי ק"מ עד שהגענו לאצטדיון. ראינו את האצטדיון המרשים ואת הכניסה המקורית עם הסמל של האולימפיאדה. לא נכנסנו כי זה היה יקר, אבל מול האצטדיון הוצבו מספר שלטים המציגים מידע על ההיסטוריה שלו וזה די מעניין.
חזרנו לרכבת ונסענו לראות את ארמון שרלוטנבורג. הארמון יפה מבחוץ, אבל הכניסה אליו מאד יקרה והחלטנו לוותר כי זה פשוט לא נראה לנו שווה את הכסף.
המשכנו ברכבת לתחנה בשם גרונה-ואלד. בתחנה זו יש רציף מבודד בשם רציף 17. מרציף זה נשלחו בזמן מלחמת העולם השנייה המוני רכבות מסע עם יהודים בתוכן. לאורך המסילה, משני צידיה, יש שלטים עם רשימה של כל הרכבות שנשלחו ממנה, ועבור כל נסיעה צוינו התאריך, היעד ומספר היהודים שהיו על הרכבת. זה היה מקום מעניין ועצוב כאחד ושמחנו שמצאנו זמן לבקר שם.
יום 42
ביום הזה, שהיה בעצם היום האחרון לטיול, נסענו כ-40 ק"מ דרומית-מערבית לעיר פוטסדם. החנינו את האוטו בחניון שם והלכנו לראות את גני סאן-סוסי. בין הגנים פזורים מספר ארמונות, אך מחירי הכניסה גבוהים בצורה יוצאת דופן. בחרנו להיכנס רק לארמון המפורסם ביותר. הכניסה עלתה 12 אירו לאדם שזה לא מעט לכל הדעות. המחיר כלל מדריך קולי באנגלית. הארמון היה יפה, אבל הסיור בו היה ממש קצר והרגשנו שזה כלל לא היה שווה את המחיר. בנוסף אסור לצלם בארמון, ניתן לצלם רק בתוספת תשלום. טיילנו מעט בפארק אבל מכיוון שירד מבול כבד, התייאשנו די מהר, חזרנו לאוטו ונסענו בחזרה לברלין.
בבוקר למחרת החזרנו את האוטו ותפסנו אוטובוס לשדה התעופה טגל. טסנו לקייב והעברנו את הלילה בטרמינל של שדה התעופה בוריספיל, שזו הייתה חוויה בפני עצמה. בבוקר טסנו בחזרה לארץ.
בסך הכל נסענו כ-4300 ק"מ, ביקרנו בשבע מדינות ובמעל שמונים ערים שונות. הטיול היה מאד מוצלח ומהנה ורק הצטערנו שהוא לא היה ארוך יותר.