רציף 17 - תחנת הרכבת גרונוולד
Berlin-Grunewald

5
(8)
רציף 17 - תחנת הרכבת גרונוולד - למטייל (1) מתוף הטיפ של עמיר פרי
רציף 17 - תחנת הרכבת גרונוולד מתוך הטיפ של עמיר פרי - למטייל (2) מתוך הטיפ של עמיר פרי
רציף 17 - תחנת הרכבת גרונוולד מתוך הטיפ של עמיר פרי - למטייל (3) מתוך הטיפ של עמיר פרי
רציף 17 - תחנת הרכבת גרונוולד מתוך הטיפ של עמיר פרי - למטייל (4) מתוך הטיפ של עמיר פרי
הפרטים התקבלו מגולשי אתר למטייל ובאחריותם

רציף 17, הנמצא בתחנת הרכבת הפעילה גרונוולד במזרח ברלין, שימש בשנים 1941 עד 1945 כאחת הנקודות הראשיות לגירוש יהודי ברלין. ברציף זה הועברו מאות אלפי יהודים למחנות ריכוז. העדות המצמררת חרוטה על המסילה באמצעות מספרי המשלוחים, התאריכים והיעדים המדויקים של כל משלוח ומשלוח. הרציף, שאינו פעיל כיום, משמש כאנדרטת זכרון . 

מה חושבים מטיילים על רציף 17 - תחנת הרכבת גרונוולד

5
8 מדרגים
6
0
0
0
0

8 המלצות על רציף 17 - תחנת הרכבת גרונוולד

תמונת הפרופיל של Anat_2983101
Anat_2983101

”ביקור חובה“

קרא עוד

האנדרטה ברציף 17 הייתה חוויה מרגשת מאוד עבורי ולדעתי אתר חובה עבור כל יהודי וישראלי בברלין. מצמרר ובלתי נתפס לחשוב שמכאן נשלחו עשרות אלפי יהודי ברלין למותם. ביקרתי באנדרטאות לזכר השואה בארץ ובמספר מקומות בעולם, אולם זו ריגשה אותי באופן מיוחד. מרחק מספר תחנות רכבת ממרכז העיר, קרוב לוילה ואנזה.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של rona 2
rona 2

”רציף 17 בברלין - לא לפספס“

קרא עוד

אחד המקומות היותר מעניינים שהיינו בו בברלין הוא רציף 17. חובה לדעתי כשמגיעים לברלין להגיע למקום הזה. זה בעצם הרציף שבו שלחו את היהודים למחנות ההשמדה.

המקום עכשיו הוא בעצם אנדרטה, המסילה חסומה ונשארה כאנדרטה. הדבר הכי חזק שם זה הלוחות הגדולים שעל הרציף: המון המון לוחות ובכל לוח רשום תאריך השליחה של היהודים למחנות, את המספר המדוייק של היהודים שנשלחו באותו תאריך ולאיזה מחנה ריכוז בדיוק. הרבה הרבה לוחות כאלה.

לא קל לראות את זה, אבל זה חובה לדעתי ומאד מעניין. המקום עכשיו נראה כמו מקום שקט ופסטורלי עם עצים מסביב, וממש היה קשה להאמין שבמקום פסטורלי כזה היו כאלה זוועות. לא לפספס.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של PN1
PN1

”אל תחמיצו - האנדרטה ברציף 17“

קרא עוד

לתחנת הרכבת גרונוולד ניתן להגיע בנסיעה קצרה מאוד ברכבת, קו S7, ממרכז ברלין. האנדרטה נמצאת בסמוך לפסי הרכבת הפעילים. ביציאה מהרכבת יורדים במדרגות התחנה אל המנהרה וממנה פונים שמאלה, לפי השילוט לרציף 17 (Gleis). האנדרטה מאוד מנימליסטית ובכך עוצמתה הגדולה. משני עברי המסילה חקוקים כל תאריכי המשלוחים שיצאו מהרציף בין השנים 1941-1945, מספר המגורשים ויעדו האחרון של כל טרנספורט. השילוח האחרון היה שבועיים בלבד לפני כניעתה של גרמניה.

ניתן לשלב את הביקור באנדרטה עם נסיעה לוואנזה (לבית הוועידה) וטיול בפוטסדאם (התחנה הסופית) - הכל על אותו הקו, S7.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של עמיר פרי
עמיר פרי

”רציף 17 - תחנת הרכבת גרונוולד ברלין“

קרא עוד

מתחנת רכבת זו הובלו 55,000 מיהודי ברלין (מתוך 75,000) אל מותם במלחמת העולם השנייה. ליהודי ברלין נמסר בשנת 1941 כי הם נדרשים לעבור למחנות עבודה על פי החוק ומדיניות הממשלה, עליהם היה להתייצב בתחנת הרכבת גרונווולד בתאריך שנקבע לכל משפחה ביחד עם מזוודה אחת, תוך איום כי מי שלא יציית להנחיות יהיה צפוי לעונש מוות.

רוב יהודי ברלין צייתו להנחיות וקיבלו כרטיס נסיעה בכיוון אחד, ועבור רובם זו הייתה התחנה האחרונה. בשנת 1998 הוקמה בשכונה אנדרטה לזכר היהודים שנשלחו מרציף 17, האנדרטה מורכבת מלוחות פלדה המונחים על הרציף ובחלקו העליון של כל לוח חקוק התאריך, כמות היהודים שנשלחו מהרציף בגרונוולד באותו משלוח, והיעד.

יהי זכרם ברוך.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של yoyoyata
yoyoyata

”רציף 17 בברלין“

קרא עוד

לרציף 17 מגיעים ברכבת S7 לכיוון פוטסדאם. יורדים בתחנת גרוננוולד. מהרציף יורדים אל המנהרה ולפי השילוט ימינה ואז שמאלה לרציף 17. שקט מסביב, ירוק ושליו, ולצד הרציף הנטוש חרוטים מספרי היהודים שהוסעו מהרציף בטרנספורטים אל מחנות ההשמדה. בסדר מופתי, לפי תאריכים, עד למשלוח האחרון של 18 יהודים שנשלחו להשמדה במרץ 1945, מעט לפני סיום המלחמה... במקום פגשנו עוד ישראלים, רבים מדליקים נרות נשמה ושמים אבן לאות זיכרון. אתר מרגש ומצמרר, ביקור חובה.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של dyt
dyt

”רציף 17 ברלין“

קרא עוד

בפרבר שקט ופסטוראלי של ברלין נמצא אתר הנצחה לשילוחים שבוצעו ליהודי ברלין במהלך מלחמת העולם השניה. עקב התכחשות חברת הרכבת הגרמנית בחלקה בשואה הוקמו בשלבים 3 אנדרטאות להנצחת השילוחים. הראשון מוצנע ונמצא ביציאה מהמנהרה של תחנת הרכבת בככר הקטנה במקום קצע מסילה ובו חרוטים המילים לזכרם אלו שגורשו. השני נמצא בשביל המוליך אל הרציף ובו לוח זכרון גם עם כיתוב בעברית - "לזכרם של קורבנות ההשמדה" יחד עם קיר בטון עם הטבעה של צלליות אנשים. השלישי והמרשים הוקם רק בשנות 1998 ונמצא ברציף עצמו (שאינו בשימוש) על הרציף חקוקים נתונים של כל השילוחים שבוצעו כולל תאריכים מספר האנשים והייעד. עדות מצמררת - אתר חובה.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של ליאל_אורי
ליאל_אורי

”רציף 17 בתחנת הרכבת בגרונוואלד“

קרא עוד

רציף 17 בתחנת הרכבת בגרונוואלד שימש כנקודת שילוח של 55,000 יהודי ברלין למחנות ההשמדה. הרציף מהווה היום מקום הנצחה. על הרציף, משני צידיו ולכל אורכו, הונחו פלטות מתכת ועל כל פלטה נחקק משלוח אחד מתוך סידרת המשלוחים שבוצעו ברציף. לכל משלוח מפורט התאריך, הכמות ויעד השילוח. הנתונים הועתקו מתוך הפרוטוקולים של הנאצים שנמצאו במקום. הרציף עצמו הושבת מפעילות אולם המסילות קיימות. התחושה למבקר היא מצמררת עד דמעות. המשלוח האחרון במרץ 1945 שבו נשלחו "רק" 18 יהודים מרגיז. אלו יהודים שהצליחו להסתתר במהלך כל המלחמה ונתפסו מעט לפני סיומה. הכניסה חינם. ניתן להיכנס לרציף ממנהרת המעבר לרציף 17 אולם הוא סגור בינתיים לרגל שיפוצים הנערכים במקום.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של avivavi
avivavi

”רציף 17, ברלין“

קרא עוד

בקצה שכונת גרינוולד פעלה בזמן המלחמה תחנת רכבת, ממנה נשלחו יהודי ברלין אל מחנות הריכוז. כיום, ליד רציף 17 בתחנה, ממנו יצאו המשלוחים (רציף זה אינו בשימוש כיום והוא הפך לאתר הנצחה), עומדת אנדרטה לזכר אותם יהודים. האנדרטה היא קיר שעליו חקוקות דמויות הולכות ונעלמות של אנשים. בנוסף, לאורך מסילת הרכבת היוצאת מרציף 17 מתועדים על גבי משטחי פלדה דקורטיביים בצורת אבן שפה של הרציף, המשלוחים עם תאריך, מספר היהודים שנשלחו והיעד (שם המחנה), ואפשר להתרשם מכמות האנשים הגדולה שעברה מכאן לאורך כל תקופת המלחמה. להלן תמונות שצולמו במקום.

הטיפ עזר לך?

כתבות על רציף 17 - תחנת הרכבת גרונוולד

מתוך הבלוגים - פוסטים על רציף 17 - תחנת הרכבת גרונוולד

הוספת פוסט

תגיות

הזמנת כרטיסים מראש

בשיתוף Ticketbar